ROMANTIEK EN MODE. Onvergankelijke steenen. „Wat zal ik vandaag aandoen," denkt het jonge vrouwtje; en staart niet groote vraag-oogen in de toekomst„Waar heen zal Mevrouw de Mode ons leiden l" Is er een belangrijker onderwerp in het Rijk der vrouw denkbaar? In gedachten bladert zij haar oude gra vures door wordt eensklaps opgeno men en met een onweerstaanbare kracht meegesleurd in de onpeilbare diepten van de alles-beheerschenden, overweldigenden romantiek van de oude Fransche mode, wier grilligheden en fantasie, bij uitstek ten tijde van een Lodewijk XIV en een Pompadour, schier grenzeloos waren. Het costuum van Catharme cfe Médicls, bestaande uit langen geplisseerden zwarten rok, met lang, in een punt uitloopend lijf, gesloten door een 15-tal knoopen, terwijl haar hals wordt omgeven door den be kenden kraag, van voren gesloten, is over bekend; het geheel wordt omgeven door een wijde cape. De tailles zijn inmiddels als maar „plus fines" geworden; dooreen baleinen corset van verschillend maaksel, wordt het lichaam in den gewenschten. vorm geperst. De pantalon der heeren wordt langer. D^ Parijsche schooue ver schijnt ten overvlo ede met een mof; eenige kussentjes, kunstig onder den rok aan- Charmante kleeding uit vroeger tijden. Waren de oorspronkelijke Galliërs al zeer eenvoudig in hun lange kleedij, van grove stof, bij de vrouw aan den hals bijeengehaald en voorzien van een enkele ceintuur, terwijl het kleed tot de voeten reikte en geheel zonder mouwen, het cos tuum Merovingiën liet reeds eenige op siering toe, door de ceintuur met antieke ornementen te doen bezetten, en de voe ten in vergulde sandalen te steken- Tot zelfs ten tijde van Charles le Chauve blijft de Romeinsche kleederdracht overheer. schen. Met de 12de eeuw doet de Barbarysché kleeding, haar intrede, welke van de Nor. mandiërs komende, door dezen weer over. genomen zijn van lieden van hun volk, die onder de Grieken en Sarracenen leef den- De vijf hoofdkleedingstukken bestaan uit: „chainse, bliaud, braie, chausse et mauteau". De luxe der costuums in de 13de eeuw is opvallend- Iedereen schijnt te willen wedijveren om met steeds schoo- nere borduurwerken, soms zelfs gouden, en opmerkelijk mooie zijden kleedingstuk- ken anderen de loef af te steken. De haren worden in een wrong tezamen gevloch ten, achter op het hoofd door een zijden kap bijeen gehouden- De kleeren der man uien komen vrijwel met die der vrouwen overeen, alleen zijn zij minder lang en laten de schoenen zien; zij bestaan uit een hemd, waarover een blouse, en een rok, door een ceintuur opgehouden, op zij aan de ceintuur bungelt een taschje. Gewaagt de 14de eeuw ree'ds van een ge raffineerde élégance, in de vrouwen., zoo wel als in de mannenkleeding, de 15de .teuw daarenboven ontneemt, ondanks den honderdjarigen oorlog, in geenen deele de interesse voor de mode. Na den dood van Lodewijk XI onder gaat het „costume" eeti algeheele veran dering. De heeren zien wij verschijnen in zeer korte pofbroek, tot ver boven de knie, terwijl een wambuis van uitge zochte stof hierop aansluit; de beenen zijn gestoken in lange zijden kousen en de voeten in een makkelijk zittende slof; een van rijke kleuren voorziene korte cape, liefst met opstaanden kraag, wordt non chalant om de schouders geslagen- Een gordel met een degen, met elegante hand greep, completeert het geheel. De dames hebben de blouse laag uit gesneden, plaats gevend aan een hemd van rijk bo. ji irwerk. Waaiervormig joopt een kostbaar kante kraag achter langs het hoofd eri geeft aan de draagster, wier ooren opgesierd zijn door prachtige paar- kn, een voornaam voorkomen. gebracht, doen deze eigenaardig uitstaan; de vierkant, zeer laag uitgesneden blouse, laat den hals rondom geheel vrij. Steeds rijker worden de costuums' steeds meer luxe, de fantasie viert hoogtij. Het top punt wordt bereikt onder Lodewijk XIV. Gepoederde pruiken trachten de heeren der schepping te volmaken. Zwaar getail leerde jassen prachtige degens, kunstig be werkt in goud en zilver, elegant schoei sel en als „finishing touch" een hooge wandelstok, oefenen terecht grooten in vloed uit op de omgeving.1 De dames stel len zich niet tevreê met den slechts wijd- uitloopenden rok. De „jupe a panier" doet haar intrede- Rouge en mouches ver sieren niet alleen het gelaat van de dame fen, edelgesteenten en meer waardevolle dingen in aangebracht, maar 't is toch nietEr ontbreekt toch nog iets. Ook Mlle Bertitt, mcdiste de la rue St. Ho noré, voelde deze tekortkoming ten volle en het gelukte haar een créatie te lancee- ren, even kostbaar, excentriek als dwaast Halve, me ter. hooge ciffures worden met geroutineerde vingertjes en grenzelooze fantasie omgebouwd tot perken van paar- Ien en smaragden, tot een smaakvolle bij- eengaring van bloemen, vederen en strik ken, tot een „chignon avec fichu", ja zelfs fregatten worden niet overdonderend élan op de torenhooge kapels aange bracht Ware het mogelijk de „sortie de 1'opéra" van de grand monde ten tijde van Lo dewijk XVI waar te nemen, het zou ons doen duizelen.... Maar de Groote Re volutie komt en niet alleen voor het volk, ook het costuum wordt gedoemd mede te gaan.. Zeer korte pofmouwtjes, lage taille, laag uitgesneden blouse en lange rok (bij feestelijkheden met sleep) geeft de mode van heden aan- Het haar een voudig opgemaakt, met als sieraad en kele tinten. De korte broek is bij de hee ren in stand gebleven, evenals de lange zijden kousen. Kort haar met bakkebaar den zijn in plaats getreden van den weel- derigen pruik; eeti hooge hoed bedekt het hoofd, Doch spoedig wordt de kuitbroek ver vangen door een lange pantalon met een bandje onder den schoen vastgemaakt; de getailleerde overjas met typische pofmouw, en hooge kraag, stijf hoog bpord en smaakvolle das zijn thans verschenen, en zeer behaagziek stapt de heer rond, in de 'handen een dun stokje, om zijn costuum een geheel te geven- De dames j halen de tailles weer angstwekkend nauw aan en laten, in tegenstelling met slonken tot 2 3 M. De rok begint echter wederom een verande ring te ondergaan; zij vertoont den ongelij. ken rokzoom, hoofd- zaakelijk bij de avond toiletten van voren zeer kort, van achte ren langer, en onder de „tea" zijn er al nei gingen merkbaar, ont te trachten den zoo zeer geliefden Sleep wederom in eere te herstellen. De ma* is aan 't wankelen snuitig sluiten de soe pel uitgesneden col bertjes om de wiege lende heupjes; de broekspijpen hebben eenige overeenkomst met twee bijeengebon den japonnen, en een wolk van parfum van zijde en van kant -ach pardon, heer der schepping, ik meende een wolk uit de pijp, gevuld met gesausde Dunhill Golf wordt er op de meest ondenkbare plaatsen en tijden schijnbaar" gespeeld. Op de markt, in den trein, tijdens het winkelen met vrouwtje, bij gebruik van den borrel, ja somtijds zelfs bij de mid dag. of avondvisite. Met een stnak worden de gravures in een hoek van het vertrek gedeponeerd, met een jongensachtige nonchalance wordt een nieuwe „George V" uit het handig De nieuwe zomermode. Een vroolijke japon van hemelsblauwe crep* gedragen bij een bruinen mantel. cigaretten.étuitje gegrepen en snelt zij naar de garage. Om enkele minuten later met een luid getoeter en vol gas haar two- seater naar het huis van Kitty te stu ren. Bijna was haar de afspraak om met haar en Eins te gaan winkelen door het hoofdje gegaan. De nieuwste mode. Hierboven een japon met bijpassende hoed voor de a.s. lente. Zoowel de rand van de hoed, alsook de kraag en manchetten der japon zijn gemaakt van struisvogelveren. uit de groote wereld, doch' ook le beau sexe der lagere standen doen in. geen enkel opzicht voor haar zusteren onder. Al zijn de stoffen niet zoo fijn, de bor duursels minder kostbaar, het schoeisel eenvoudig, de dametjes weten de dingen met eenzelfde élégance te dragen, de „tacho de beauté" even geraffineerd aan te brengen. Nog is het niet genoeg! Het kapsel is veel te eenvoudig! Ja, er zijn wel paar- Gnvergankelijk is de schoon heid der diamanten. Door alle eeuwen heen bewaren zij haar glans. De „schoonste aller scisoonen" zijn te vinden in koningskronen en musea- De Kohinor, de „Berg des Lichts" bevindt zich, omgeven met kleine edelsteenen uit alle werelddeelen, in een kroon der Engelsche Koningin. Aan dezen kroon is een zin- Spreuk verbonden, welke hier. op neerkomt, dat, indien een mannelijke regent eenmaal den Kohinoor op het hoofd heeft gehad, Engeland aan macht cn aanzien zal verliezen Deze wereldberoemde dia mant werd in het jaar 1850 door de Engelsch Oost-Indi sche Compagnie aan Koningin Victoria ien geschenke ge geven. Een dergelijke zeldza me steen bevindt zich ook in Perzië onder den naam van Darya-LNoor, dit beteekent Zee des Lichts- Men beweert in Perzië, dat beide diamanten werden gevonden op het zwaard van den beroemden Africiales (3000 jaar vóór Christus). In vroeger jaren vlucht van Napoleon werden verschillende zijner kostbaarheden gestolen en over de grenzen gevoerd. Ook de diamant werd uit het degen gehaald en verdween spoor loos. Eenige jaren later zag men haar terug in een klein warenhuis in Norman- dië- Had de eigenaar van het verkoop huis geweten, welk een kostbaarheid hil onder zijn inventaris bezat, stellig had hij haar niet achteloos in de étalage ten toon gespreid. Thans vindt men de steen even eens in het Louvre te Parijs en kan men haar bewonderen achter het glaswerk- In de afdeeling, waar de kostbare glazen kast met diamanten zich bevindt, loopen voort durend wakers rond, gewapend met ver borgen revolversNiet alleen in Zuid- Afrika, ook in Brazilië, Belgisch-Conga, China en Nederlandsch- en Britsch-lndië werden in den loop der jaren kostbare diamanten gevonden- Diamanten behoeven ook niet altijd wit te zijn. De edelsteenen,. welke men in Chineeschen bodem vindt, zijn meestal rossig of goudgeel- Verder telt men de zTg. Hope.diamanten, de blauwe diamanten en de verschillende groenachtige diamanten- ln den kroon van Katharina de Groote sierde een blauwe, schitterend.mooie diamant, bijna zoo groot als een duivenei. Ook deze zeldzaamheid ging mét den val van de Russische monar chie verloren. De Sovjet-regeering verkocht reeds menige edelsteen van het Hof van - - cuvisi'cvn van uci i iul van De nieuwste mode op de rennen te Ascot van 1934. WaI?n,..?e beide steenen aan- den laatslen Tsaar. De beroemde paarlen mAnwlKL- -n.nn4-.l> Ar.** At- merkelijk grooter dan thans liet gewicht der Kohinoors den bij de korte taille plat-neerhangeti-1 verminderde door het herhaaldelijk slijpen den rok, weer lichtelijk hoepelen (crino-1 van 700 karaats op 106, hoewel de schoon- Hnes), terwijl de tot op den bovenarm uitgesneden blouse een groot gedeelte van den rug, den geheelen hals en zelfs de borst bloot laat! Allengskens echter wordt aan de taille wat toegevendheid getoond; Typisch ouderwetsebe kleederdracht. de capote gegarneerd met bloemen, be dekt het hoofd en laat een bescheiden gedeelte, plat en in een middenscheiding gekamd, haar zichtbaarEen groote strik onder de kin houdt de uiteinden van den hoed bijeenHet jaartal 1850. De „Mantelets" van velours of drap cachemire gegarneerd met franjes van kant of voorzien van zijden kantwerk gecom bineerd met de capote a brides, geeft de uitgaande dame in geenen deele een jeug diger voorkomen. Op een soirée dragen de heeren de „culotte courte" en zwart zijden kousen, een fantasie-vest van zijde en zwarte jas, de dames dragen een bescheiden sleep van prachtigen kant, zijn zwaar gedecolleteerd en laten de armen tot boven den elleboog bloot, terwijl mooie pijpekrullen aan weers. zijden van het hoofdje ondeugend heen en weer bengelen. Langzamerhand laat de japon de voetjes eenigszins vrij. De zeer slanke, ingeregen taille, blijft voorloopig nog in zwang. De 20ste eeuw gooit alles dooreen; schijnt te spotten met manne lijk. en vrouwelijkheid, en met onbe schaamde verregaandheid verschijnen er zelfs énkele vertegenwoordigsters der schoone .sexe in de harembroek, welke vrijwel steeds met gejouw wordt ontvan gen weggestuurd. De onmogelijk lan ge rokjes hebben zich langer staande kun nen houden, en zelfs heden nog hebben zij zich, ofschoon aanmerkelijk korter, door de jaren heen niet laten verdringen. De 25 el stof, welke enkele tientallen Jaren terug absoluut voor de japon der dame benoodigd waren,, zjjn nu reeds ge. heid der diamanten onverminderd is ge bleven. Ook onder de kroonjuweelen dei vroegere Russische monarchen bevonden zich zeldzame steenen. Beroemdheid ge noot de z.g. Orloffdiamant, ge plaatst in den kroon van den vorst Orloff. Deze vorst betaalde voor den steen 800-000 Mark en schonk hem aan Keizerin Katha rina. Men verhaalt, dat de Orloff. diamant voor vele honderden ja- ren gestolen was uit de groote Hindoetempel; daarna werd zij: naar Perzië overgebracht, waar eenige Fransche soldalen haar op. listige wijze in handen wisten te krijgen. Men zegt, dat een der soldaten zich een diepe wonde in het been sneed en in de snede de diamant verstopte- Hij ver kocht haar aan een Armeniër, die al zwervende in Rusland belandde en haar toen aan den vorst Orloff wist te verkoopen voor genoem den prijs- Thans zou de Sovjet, regeering de beroemde diamant voor ongeveer 30 000.000 Mark willen verkoopen Zeldzaam is ook de diamant, welke zicH bevindt in een der gepantserds vitrines van het Louvre te Parijs. Omstreeks 1800 werd deze edel. steen aan den Engelschen Gouver neur in Madras verkocht, die hem weer aan den Hertog van Or- leans verkocht- Marie Antoinetta droeg de kostbare steenen bij een hofbal in Versailles; later sierde de diamant Napoleon's degenheft, n.1, bij de kroning van den veld heer in de Notre.Dame-Kathe draal. In de algemeene verwarring, welke ontstond bij de overhaaste van Marie Antoinette zijn thans in het bezit van een aan de Riviera wonende Amerikaansche- De schoonste paarlenver- zameling heeft de Maharadijn van Baroda. De ketting, welke deze Indische vorst van zijn exegische steenen liet vervaardigen, bestaat uit 280 deelen en vertegenwoor digt 'n waarde van tientallen millioenen. Nfeuwe zomerhoed. Het allernieuwste voor den zomer van dit Jaar is het drager, van een hoedje van lichtblauw Baukok-stroo, met een overdaad van struisveren.

Soester Courant | 1934 | | pagina 4