V-V.VW'.W'V' DE MODERNISEERING DER JAPANSCHE VROUW Een Duitsche vrouw, die in Japan woont schrijft over de hedendaagsche toestanden van de Japansche vrouw het volgende: „Net' zoo goed als Japan zich op het ge'ried'van' vooruitgang en beschaving zich Lij Europa heeft aangepast, zoo heeft het dit ook ge daan op het gebied der vrouw. Het verschil' bestaat slechts hierin, dat de verandering hier in korten tijd is geschied; een" 15-tal jaren geleden b.v. was het vrouwenkies recht een ongehoord iets; tegenwoordig wordt dit als volkomen rechtvaardig be schouwd en het oogenblik is niet ver meer waarop de vrouwen voor den gemeente raad zullen stemmen. Alle inrichtingen van onderwijs zijn voor de meisjes opengesteld. De beschaving, welke vanuit West-Europa tot in Japan is doorgedrongen, heeft er het zijne toe bijgedragen om geheel nieuwe be hoeften te scheppen. Om hieraan te kunnen, voldoen is het noodig zich zoo spoedig mo gelijk aan te passen bij de veranderde om standigheden. De Japansche helpt dapper mee om deze totale verandering te bewerk- steligen en bijna de helft van de*yrouwen heeft tegenwoordig een beroep. Omtrent 60 pet. van de fabrieksarbeiders zijn vrouwen. Zy werken in verschillende industrieën, in de spinnerijen, lucifersfabrieken, zelfs al in de mijnen. De werktijd is lang en het loon laag; maar de Japansche vrouw is aan on derdrukking gewoon «n de nood is hoog. Er is heel wat volharding toe noodig, om den strijd vol te houden. De typiste heeft in Ja pan veel moeilijker werk dan bij ons. Zij heeft op haar machine n.1. 2 3 duizend Japansche letterteekens en moet dan ook nog vertrouwd zijn met het Europeesch schrift. Ook zijn veel meisjes werkzaam in restaurants; deze gelegenheden verrijzen als paddestoelen uit den grond. De meisjes,' die daar bedienen, zijn nog van het ouder-.' wetsche type, wat 15 jaar geleden ook in deze branche werkzaam was. Zij staan aaii den ingang van het huis, met een glim*' lach knikkend en buigend. Zij houden de voorbijgangers terdege in het oog en zoo- drh er iemand naar het huis kijkt, komen de vriendelijke uitnoodigingen: „komt u binnen alstublieft". Als de voorbijgangers aan dit verzoek gevolg geven en het meisje' in haar kimono en wit schortje naar bin-' nen volgt, komt zij dadelijk met een inne mend lachje de gewenschte drank brengen^ Het is bovendien de gewoonte dat zij bij den bezoeker aan het tafeltje komt zitten! om allerlei diensten te bewijzen. Bij ons zou dit ongepast zijn; zij beschouwen dit1 evenwel als een beleefdheid tegenover den' gast om hem gezelschap te houden. De' meisjes, die in de naar Amerikaansch model' ingerichte „bars" bedienen, zijn (in manie-! ren en kleeding ook geheel Amerikaansch.' Kort nadat Ford tusschen Yokohama en Tokio een fabriek had opgericht, zijn vele straten voor voetgangers totaal onbegaan-; baar geworden, en nog steeds komen er autobussen bij. De dienst op deze voertui gen wordt ook al door meisjes gedaan. De kaartjes worden door meisjes geknipt en vele bussen door vrouwen bestuurd. In den laatsten tijd wordt zelfs de electrische tram door meisjes.bediend. Het is grappig :e hooren, hoe de meisjes, die voor het mee- rendeel geen Engelsch kennen „stop" en „all right" op hun manier uitspreken. Behalve in de winkels, waar zij werk zaam zijn als verkoopster of cassière, vin den ook veel vrouwen in de schoonheids salons, waar haar rijke 2usters zich laten maskeeren, goed werk. De mannen, die zich nog laten scheren, worden maar al te graag door een Japansche schoone ingezeept Ook gebeurt het, dat de vrouw den man in zijn werk behulpzaam is. Bij de handels- hoogeschool staat van tijd tot tijd een tentje van een schoenmaker, die schoenen voor de studenten lapt. Als hij zelf niet in 2ijn tentje is, dan is zijn vrouw altijd aan wezig, en hanteert de gereedschappen even gemakkelijk als haar echtgenoot. Maar het is niet alleen in minder goed betaalde be trekkingen, waar men de vrouw aantreft, behalve een groot aantal onderwijzeressen vindt men ook tandartsen, en de universi teit is kort geleden ook voor meisjes open gesteld. Het zal dus wel niet lang duren of de mannen krijgen spoedig ook op ander gebied de concurrentie van de vrouwen. C WAT KINDEREN VAN ZES JAAR WETEN Een Engelsch psycholoog heeft indertijd eens nagegaan wat kinderen van zes jaar zooal weten, als zij voor het eerst naar scbcol komen. Volgens zijn onderzoekingen, die hij gedurende verscheidene jaren te Boston heeft voortgezet, is dat al bedroefd weinig. Zoo heeft hij geconstateerd dat er van de 100 kinderen 14 nog nooit sterren hadden gezien, dat 45 nog nimmer buiten de stad waren geweest, dat 20 niet wisten, dat de melk van koeien komt; dat 55 niet wisten, dat het hout door de boomen werd geleverd; dat 15 de kleuren groen, blauw en geel niet bij den naam wisten te noe men; dat 47 nog nimmer een varken had den gezien.... OM PLANTEN GROEN TE HOUDEN Na een paar maanden in een kamer te hebben gestaan, beginnen de groene plan ten, vooral de palmboomen, geel te wor den en te verleppen. Zij zijn onherroepe lijk verloren, indien men niet aanstonds een middel vindt om haar nieuwe levens kracht te herwinnen. Dit middel bestaat en is zoo eenvoudig, dat iedereen het kan toepassen. Men koopt ijzersulfaat en laat den dag voor men zijn planten v/il be sproeien, ongeveer tien gram in één liter water oplossen, en begiet daarna met dit water zijn planten. Na verloop van een veertien dagen zien deze er weer jeugdig en frisch uit. ROK EN BLOUSE Ho. 696 toont u een rok en blouse. Deze keurige rok kan wprden genomen van ge ruite grove korrel kunstzijde, welke stof jdet lastig is tÊ verwerken, terwijl zy heel poepel blijft in het dragen. Deze rok bezit Rechts één diepe plooi, waarboven een rietal groote knoopen worden aange- acht als garneering. Een loos zakje aan (den anderen kant voltooit deze garneering, jïoch dit zakje kan er natuurlijk evengoed op worden aangebracht, daar geruite Itoffen zichzelf al garneeren en versierin gen erop al spoedig te druk worden. Bij dezen rok kan een witte zijden blouse wor den gedragen, welke met breede stolp- plooitjes, met de hand vervaardigd, ver sierd is. De rugzijde van de blouse kan pre cies eender zijn, doch kan ook effen zijn. De hals wordt afgewerkt met een oplegsel, versierd aan de vooreinden met een twee tal knoopen van dezelfde uitvoering als de lokknoopen. Indien de halsopening wijd genoeg is, kan men deze blouse over het hoofd aantrekken, anders dient er er aan een schouderkant een openingetje in, dat echter onder het oplegsel kan worden ver stopt. De mouwen van de blouse zijn ge woon recht en behoeven geen enkele ver siering te bezitten. Indien men beide mo dellen verlangt, gelieve men dit bij de aan vrage te vermelden; anders gelieve men óf wel rok, ófwel blouse-patroon aan te vra gen. EEN TWEETAL KINDERJURKJES EEN HANDIG HUISMIDDEL No. 699 toont u een meisjesjurk voor kin deren van 37 jaar. Het is 'n heel gemak kelijk te maken jurkje, daar het uit één stuk bestaat, wat kleine kinderen lief staat. De noodige ruimte wordt gevonden in de reeds bij het halsje begonnen plooien, die op het prentje geheel loshangen, doch er langer in zullen blijven, wanneer zij iets worden ingestikt. Verdere ruimte vindt men nog in de schoudernaadjes, zoodat het jurkje als 't ware een egaal klokkend rokje krygt. De mouwtjes zijn gewoon recht en worden bij den pols ingenomen, om te ein digen in een klein smal-wit manchetje, dat feitelijk niet meer is als 'n reepje, wat men het best bij de halsgarneering kan zien. Blauw is wel een zeer geliefde kleur voor meisjesjurken. In citroenzout heeft de huisvrouw een huismiddel dat voor vele doeleinden is aan te wenden. In de eerste plaats dient men er evenwel om te denken, dat men dit ci troenzout niet moet gebruiken in gezin nen, waar kleine kinderen zijn, omdat dit goedje vergiftig kan werken, In dat geval gebruike men liever het vervangingsmid del, dat bestaat uit een mengsel van ge woon keukenzout met citroensap Citroen- zout is een uitstekend middel om een spons, die dik en vet is geworden, op te knappen. Daartoe lost men wat van dit zout in warm water op en dompelt de vuil spons daar eenige malen in, telkens goed uitwringen. In schoon warm water naspoelen en tenslotte aan den muur op hangen om te laten drogen Verder ge bruikt men een oplossing van citroenzout voor het uitmaken van inktvlekken uit linnengoed. Men brengt wat van dit mengsel op een borsteltje en bewerkt daarmee de vlekken. Een paar minuten laten zitten en dan het geheele kleediug- stuk op gewone manier wasschen. Ook kan men koperen pannen,, ketels enz. die docr aanraking met vuur zijn zwart ge worden, met behulp van citroenzuur weer Hinkend maken. Men moet het zout er evenwel onmiddellijk van weghalen, om dat anders het koper aanvreet. HET ONDERHOUD VAN LAKSCHOENEN Zet u uw lakschoenen voor een poosje de kast in? Wrijf ze dan met een flinke laag glycerine in. Dat helpt om het leer zacht te houden en barsten door uitdrogen te voor komen. Vaseline is eveneens een goed mid del. HET SCHOONMAKEN VAN EEN VILTHOED Een donkerbruine vilthoed, die wat vet tig en vuil is geworden, kan men weer een heel stuk opknappen door afsponzen met lauw water, waarin een beetje ammonia. ONZE SLOFJES Om zoo urt het bed te stappen op het bedkleedje of soms op het koude zeil ver dient geen aanbeveling en de meeste dames zullen dan ook wel voor haar bed een paar slofjes hebben staan. Na met het toiletma ken gereed te zijn, worden deze slofjes dan verruild voor een*" paars stevige pantoffels of huisschoenen. Het is evenwel zeer slecht voor onzen voet om, als wij een geheelen dag thuis zitten, eveneens den geheelen dag met pantoffels aan te blijven loopen. Onze voeten verwennen daardoor te veel en het is het beste om in huis op gemakkelijke schoenen te loonen, vooral geldt dit voor de dames, die een groot deel van den dag moeten staan. De schoen geeft de noodige steun aan den voet, zoodat deze des avonds niet opgezwollen is van vermoeienis. U ziet hieronder eenige modellen van slofjes en pantóffels, waarvan enkele zijn versierd met een omgeslagen boord van wol of bont. GEZONDHEID IS SCHOONHEID. Wij moeten eten, om te leven, maar de manier, waarop wij het doen, maakt een groot verschil in de wijze van leven, want hiermede kunnen wij zelf veel toe en af doen aan onze gezondheid. Hier volgen re gels ter navolging: Eet nimmer teveel, en ook alleen, wanneer ge trek hebt. Wie van tafel opstaat, moet voldoende hebben, maar ook voelen, dat hij zeker nog eens zooveel zou kunnen bergen, als dat noodig was. Het eten tusschen de maaltijden is niet goed, daar het geen voldoende voedsel geeft en toch de trek verdrijft. Tegelijk eten en drinken is ook geen goede gewoonte. Wel is veel water drinken uitstekend, maar dan apart van de mglijden en vooral bij het opstaan en naar^Sed gaan. Thee moet al tijd slap worden gedronken; te sterke thee is slecht voor de zenuwen en voor de diges tie. Meel- en melkspijzen moet men zooveel mogelijk in compacten, maar brozen vorm eten. En heel goed en langzaam kauwen is een belangrijke factor. De opbouw van het lichaam is natuurlijk de hoofdzaak. De hier toe noodige stoffen vindt men vooral in vleesch, visch, gevogelte, wild, kaas en melk, voorts in boonen, erwten, noten (be halve kastanjes), veel minder voedings kracht zit in meel, rijst, havermout, mais, macaroni en andere. Gebruik zoo weinig mogelijk water bij het koken van groenten en bewaar, wat er overblijft, voor soep. Zout, peper, mosterd, azijnen en specerijen moet men zoowel bij het koken als aan tafel zoo weinig mogelijk gebruiken. Ook is het een goede gewoonte iederen dag minstens één stuk rauw te eten zij het groente (wor tel, knol) of fruit. EEN KEURIGE NACHTJAPON Ook in de nachtkleeding zien wij dit seizoen verschillende nieuwigheden ver schijnen en vooral de nachtjaponnen heb ben de aandacht. Er zijn mooie dingen te zien in allerlei soorten van materiaal. Om te beginnen de flanellen japonnen voor de vrouwen, die gauw last van koude hebben, dan de linnen of halflinnen en tenslotte de nachtjaponnen van zijde of crepe de chine, waschzijde, enz. Onze teekening no. 401 geeft u een zeer goed model te zien, dat cenigszins nauwsluitend is. Het voorpand loopt zonder onderbreking van den schou der tot den zoom toe en heeft alleen op het bovengedeelte een geborduurd motief. Hebt u geen tijd om er zooveel werk van te maken, dan kan men heel goed eenvoudige kant langs den V.-hals leggen, doch zoo, dat de zoom van de stof zelf voor afwerking zorgt, dit is tevens ook veel steviger en heeft nog het voordeel, dat de nachtjapon als zij pas is gewasschen, niet prikt door de stijf gestreken kantjes. De mouw bestaat uit twee deelen, een gladde ondermouw en daaroverheen bij den schouder tot boven den elleboog een apart pakje, eenigszins klokkend. De zoom hangt maar 'n klein stukje van den grond; de verschillende pan den zijn naar beneden toe betrekkelijk wijd klokkend geknipt, zoodat het kleedingstuk heel gemakkelijk zit. ALS DE KLEINE NIET WIL ETEN. Er kan niet genoeg nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, dat bij jonge kinderen bijtyds twee gewoonten worden aange kweekt en dat er zorg voor wordt gedra gen, dat er van die gewoonten nooit wordt afgeweken. "Wij bedoelen de vaste gewoon te van eten en slapen. Als bij jonge kinde ren daaromtrent vast regels worden inge prent, dan is daarmee een grondslag ge legd, waarop zoowel lichamelijke als gees telijke gezondheid verder kan worden op gebouwd. Verschillende moeders tobben er mee, om hun kinderen toch voldoende te laten eten. Kinderen, die steeds weinig eetlust too- nen, zijn nooit goed gezond. Een gezond kind is hongerig als het etenstijd is. Als bij uitzondering een kind niet wil eten, dan is dit nog geen reden om ongerust te zijn, want er wordt meer kwaad gedaan door te veel dan te weinig eten. Bij een kind, dat ove rigens goed gezond is en dat voor een en kele keer geen trek heeft, moet men niet blijven aandringen. De volgende maaltijd zal met veel meer eetlust worden genoten, terwijl aandringen als er geen eetlust be staat, tot verzet aanleiding geeft. Ook moet er aan worden gedaoht, dat niet alle kin deren evenveel voedsel noodig hebben, Als een groote, stevige jongen altijd veel heeft gegeten, is dit nog geen reden, dat zijn kleinere zusje ook veel naar binnen kan werken. Als men maar zorgt, dat het kind eenvoudige en lichtverteerbaar eten krijgt, en telkens in kleine hoeveelheden, dan zal dit de gezondheid ten goede komen. Verder moet men er voor zorgen, dat de etenstijd een plezierige tijd voor de kinderen is, Dit kan niet gebeuren als de moeder aanhou dend moppert, dat de kinderen niet willen eten. Ook moet men een kind tusschen de maaltijden door geen lekkernijen geven; dit is verkeerd en belemmert de eetlust. Als een kind niet wil eten, moet de moeder het ook geen enkel stukje snoepgoed geven en er ook op letten, dat het dit ook niet van anderen krijgt. Zeer waarschijnlijk zal 'r dan bij den volgenden maaltijd veel meer eetlust zijn. Het tweede punt, wat zeer be langrijk voor de gezondheid van het kind is, is, dat het altijd op denzelfden tijd naar bed gaat en dan ook dadelyk moet gaan sla pen, dus geen spookgeschiedenissen of drukke spelletjes kort voor het kind naar bed gaat. De groote kinderen moeten ook geen boeken mee naar de slaapkamer ne men. De kinderen komen op die manier slaap te kort. Als men de kinderen vanaf het tweede jaar went om niet meer op de kamer van vader en moeder te slapen, maar op hun eigen kamertje, dan zal het gezonde kind, dat den geheelen dag bedrijvig is, gauw inslapen. EEN SPORTIEVE MANTEL No. 698 en 699 toonen u een tweetal lieve kinderjurkjes. Het eerste jurkje is voor meisjes van 712 jaar. Alle wollen stoffen kunnen feitelijk voor de vervaardiging van dit modelletje dienen. Ook wollen mouse- line is er uitstekend voor geschikt. De rug zijde van het jurkje is gelijk aan de voor zijde. Het lijfje is afzonderlijk van het rokje, welk laatste van vier vrij diepe plooien is voorzien. De mouwen hebben iets weg van het raglan-model en beginnen reeds aan de zijden van den hals. Het kraagje en de manchetjes van dit jurkje kan worden gekozen in wit' zijden piqué, terwijl enkele donkere knoopjes voor de afwerking zorgen. Het ceintuurtje wordt genomen in de kleur van de stof der jurk «fwel van dezelfde stof. De modellen der mantels, alsook die van de korte jassen, welke in het a.s. zomer seizoen zullen worden gedragen, zijn op merkelijk praktisch en sportief. Een spor tieve mantel staat bijna iedere vrouw goed en het gemakkelijkst is, dat men ze overal bij kan dragen. Vooral als de mantel nog een neutrale kleur bezit, zooals beige, don kerblauw of muisgrijs. Men ziet hier op bo venstaande afbeelding (no. 697) een heel sportleven mantel, die in de genoemde tin ten kan worden vervaardigd. Beige kameel harens; of is voor dit model wel het meest in trek. Voor- en achterpand van de jas moeten flink wijd over elkaar vallen. Het kleine plaatje ernaast toont de achterzijde van den mantel, gegarneerd met een twee tal tot aan den zoom toe loopende stikna- den. De kraag moet tamelijk breed zijn, evenals de revers. De kraag zelf kan om hoog blijven staan, wanneer men hem door en door stikt; hiertoe neme men dikke zijde in de kleur van den mantel. Een dergelijk werkje kan men ook bij een kleermaker of plisseerinrichting laten doen, indien ge uw eigen naaimachine hierin liever niet wilt wagen. De mouw, die tot aan den elleboog gewoon recht loopt, wordt bij de manchet scherp ingesneden, terwijl de manchet tot aan de pols weer nauwer toe loopt. Twee groote opgestikte zakken, eveneens met stiksels gegarneerd, verhoogen de sporti viteit van deze aardige jas. Een vrij breede ceintuur wordt om het middel gedragen, terwijl de gesp met dezelfde mantelstof kan worden omwonden of anders in de kleur van de mantelstof wordt gehouden.

Soester Courant | 1934 | | pagina 2