TWEEDE BLAD Vertegenwoordiging ven Electrolux en Volta STOFZUIGERS Joh. v. Schalkwijk Jr. moderne voedselbereiding. Medische Kroniek. VRIJDAG 20 APRIL 1954. OFFICIEELE KENNISGEVING SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis van belang hebbenden, dat op Maandag 14 Mei a.s. zal worden gevoerd de sohouw over de in de gemeente gelegen wegen, voetpaden, waterleidingen, bruggen, heulen, heggen, fcnz. Belanghebbenden worden daarom her innerd aan de artikelen van het Regle ment op het Onderhoud en Gebruik der iWegen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomende, bepa'ingen wordt gestraft overeenkomstig idat Reglement. Spest, 12 April 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Q. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. PLAATSELIJK NIEUWS BEGRAFENIS J. F. NEUMANN. Onder zeer veel belangstelling vond Zaterdagmiddag te 1 uur op de Ned. Herv. Begraafplaats de ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. F. Neumann, in leven accountant der Spaarbank van de Stad Amsterdam, van vele bankzaken en oud-bestuurslid der Egjise Wallonne aldaar Nadat de baar was geplaatst in de aula trad Ds. E. Groeneveld naar voren om te getuigen van de groote belangstelling bij het verscheiden van dezen man en vader. Hierna sprak de heer Neumann uit Baarn een woord van afscheid namens de familie en herinnerde aan Psl .23, want ook dit graf is voor ons een pre diking. Nadat daarop de Waalsche predi kant in de Fransche taal troostwoorden' had gesproken, dankte de schoonzoon voor tle groote belangstelling, waarna de kist, gedekt door bloemen, grafwaarts werd ge dragen. Het Kerkbestuur der N. H. Kerk was mede tegenwoordig. AANBESTEDING. Maandagmiddag heeft ten gemeentehuize de openbare verpachting plaats gehad van het parkeerterrein bij het Soester Natuur bad voor het seizoen 1934. voor auto's, motorrijwielen en rijwielen. De uitslag der gehouden inschrijving is als volgt: B- J. Lieman en D. W- Dol, Amsterdam, VOORDRACHTAVOND VAN 'T NUT. Donderdagavond hield mevr. J. de Greiff—Quist uit Haarlem, in de groote zaal van „Religie en Kunst", voor de afdeeling Sonst der „Mij. tot Nut van 't Algemeen" eenige voordrachten. Aller eerst werden een 4-tal gedichten van Ada- ma van Scheltema voorgedragen, welke door de aanwezigen bijzonder geappre cieerd bleken te worden. Vervolgens wist zij de aanwezigen te boeien met „De ver loren zoon" van Mirode, welke gevoelig en suggestief werd weergegeven. Nog vele andere nummertjes, zoowel in het ernstigste als in het komische gen re, werdien verder ten beste gegeven. Mevrouw de Greiff mocht het genoe gen hebben aan het slot tot dank voor haar kunst een bouquet bloemen in ont vangst te nemen. BRANDEN EN BRANDJES. Onze gemeente is in de laatste weken wel zeer goed bedeeld met branden en brandjes. Wel komen daaronder voor ver schillende vooral in het droge voorjaar voorkomende heide, en boschbrandjes, maar we kregen toch ook te aanvaarden huisbraudjes van eenige beteekenis. Na de in vorige week voorgekomen brandjes, werd de brandweer te Soest Zaterdagmiddag geallarmeerd voor een RADIO REDE. Naar wij vernemen zal de heer J. Geer vliet, badmeester alhier, Donderdag 26 April van 6.30—6,45 uur voor den Hui. zer Zender spreken over: „Het zwemmen in het belang der menschheid". GUNNING. De pacht van het parkeerterrein aan de Batenburglaan is dopr B. en W. toege wezen aan den hoogsten inschrijver, den heer K. van Driest te Utrecht. BENOEMD. De heer J. Geervliet, die ook vorig jaar als badmeester van het Natuurbad is opgetreden, is thans -als zoodanig door het bestuur der Stichting in vasten dienst benoemd, terwijl hij tevens belast is met de algemeene lei ling. OPBRENGST BAZAR. De opbrengst van den gehouden bazar in het catechisatielokaal van de Emma- kehk ten behoeve van een te stichten kefkzaal op Hees heeft opgebracht f1050 netto. NIEUW VOETBALTERREIN GEOPEND. Zondagmiddag heeft de plechtige inge- Steenhofstr. 56 - Tel, 908 Reparatie-inrichting aan alla merken. heidebrandje aan de Foekenlaan- Bij aan- j bruikneming van het voetbalterreiu der komst der brandweer bleken omstanders j R. K. Voetbalvereenigiug „Be Quick" aan het vuur reeds te hebben gedoofd, zoodat den Dahveg plaats' gehad. M. de jong, Soest, A. Sernper, Soest, W. A. Deijs, Soest, O- Elichot, Soest, H. Voskuilen, Soest, H- G. Voskuilen, Soest, H- S. D. Uiterwijk, Soest, f1950— - 2075— .1500— -2175.— =-2650; - 2500— - 2275— -1860— C. Wclfsen en j. Wickel, Soest, - 2000. W. Koelewijn, Soest, .2580— G. ter Beek, Bunschoten, .2740— A. Wardekker, Hilversum, 650. J. J .Matthijssen, Baarn, - 3050. P- v. Meel, Soest, - -2215— N. de Rijk en J. F. H- van Düuk, Soest, 490— J. Groenestein, Soest, -1200. H* v. Nimwegen, Soest, -1610. H- Burgman Co., Soest, -2200. P5. de Beer, Soest, -1725.— SOESTER VRIJWILLIGE REDDINGSBRIGADE. Bij het op 16 April j.1. door Dr. Smits uit Utrecht afgenomen examen voor het verleenen van hulp aan den op den wal gebrachten drenke.iug, het zoogen. „me dische gedeeltevoor het diploma van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, slaagden onderstaande le den van ae Soester Vrijwillige Reddings brigade Mej. R. C. van den Hoeven, mej- H. I. Hübner, mej. j. van Ruyven, mevr. 'F. L van der Woord, P. J. Butzelaar, J. Eichelsheim, L. H. Fugers, N- Klaren- beek, F. van Ruyven, J. W. Quelle, J- van der Woord- Geen enkele candidaat behoefde te wor den afgewezen. Een mooi succes voor Dr- Stroband, dii geheel belangeloos zijn winteravonden gaf aan de opleiding. Het examen werd gehouden in de gymnastiekzaal van den heer Stoof, die uit sympathie inet het mooie doel, even eens geheel belangeloos zaal en woning beschikbaar stelde. Op 21 dezer wordt te Utrecht in de Zweminrichting O-Z.E.B 1. het examen voor het „technisch gedeelte" het opdui ken en naar den kant brengen van den drenkeling, afgenomen. ZONDAGSSCHOOL-CONFERENTIE. Zaterdag had onder leiding van den secretaris der Ned- Zondagsschoolvereeni- ging, den heer H- A. de Boer Azn., in het lokaal der Emmakerk een Zondagsschool- conferentie plaats. Hierbij waren o.a. tegenwoordig de lei ders van de Zondagsscholen uit Baarn, Amersfoort, Soest en Soesterberg. De heer De Boer hield een inleiding! over „De Zending en de Zondagsschool", waarop een bespreking volgde over den Zondagsschoolarbeid in het algemeen en het werk van de N. Z. V. in 't bijzonder. Ds. E. Groeneveld sloot de bijeenkomst met dankgebed, de brandweer zich tot nablusschen kon beperken. Een oppervlakte van ongeveer 600 M2. heide en ruigte is een prooi der vlammen geworden. Zaterdagavond loeide de sirene weder om. Men er brand was aankomst bleek echter, dat er ruigte was Verbrand in 't veen, dus wel in de rich ting van liet perceel van den heer lusin- ger. De brandweer behoefde niet hande lend op te treden. Pastoor Vos verrichtte de plechtige in wijding, waarna hij „Be Quick" geluk- wenschte met dit schitterend gelegen terrein. De voorzitter der vereenigmg, de heer A. Kaats, dankte allen, die ef het hunne had de po.itie opgebeld, dat?toe hadden bijgedragen, dat een en ander bij den heer Insinger. Bij kon worden tot stand gebracht Pastoor Vos verrichtte hierna den af trap.' voor den vrietidschappelijken wed strijd Be Qui:k II—Èemland, waarmede het officiüele gedeelte was afgeloopen Be Quick II won met 43. Vervolgens traden in het veld Be Quick I en Biithoven, waarvan de laatste won met 50- Even nadat de vrijwillige brandweer van Soesterberg Zondagmorgen was weg geweest voor de bestrijding van een huisbrandje in een perceel in de Van Maarenstraat, werd zij te ongeveer 12 uur opnieuw gealarmeerd voor een heidebrand, welke was ui',gebroken achter het „Kamp van Zeist" op een terrein aan het zooge naamde „Oude Kamp", dat gelegen is over de grens in de gemeente Zeist. Vermoe delijk weer door onvoorzichtigheid had al daar het droge gras vuur gevat, dat spoe dig oversloeg op een naburig bosch. De brandweer had een zwaar werk om den feiten brartf te beteugelen. Zoo moesten, zqó^ snel jnogelijk boomen worden om gehakt om verdere uitbreiding te belet ten. Geassisteerd dcor burgers en pad vinders mocht het haar intusschen' geluk ken den brand om ongeveer kwart over één meester te worden. Toen verscheen inmiddels, ook de. brandweer van Zeist, be nevens militairen, die zich vervolgens aan het nablusschingswerk zetten. Nog ongeveer 3 H.A. prachtig bosch is bij dezen brand in vlammen opgegaan- Zondagavond werd een heidebrandje aangekondigd nabij de noodwoningen aan de Wieksloot. Omwonenden hadden kans gezien dit brandje te blusschen, zoodat de brandweer niet behoefde op te treden- Maandagmorgen brak brand uit iu het perceel van M., wonende Nieuweweg 64. De vrijwillige brandweer werd door mid del van de sirene gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. Gelukkig kon zij den brand beperken tot het uitbranden van de bovenverdieping. De politie tracht de oor zaak van den brand op te sporen. Des avonds, .omstreeks 9 uur, brak weer brand uif;'rtlrtrïtaal in het perceel Kerk straat 7, -bêvvóöhd door bakker C. van Ee. Binnen korten tijd greep het vuur snel om zich heen en hoewel de brandweer snel ter plaatse was en 't vuur met kracht aantastte, bleek spoedig, dat het pand verloren was en aan blusschen niet meer viel te denken. Hef perceel brandde na genoeg geheel uit. De schade wordt door verzekering ge dekt. De oorzaak van het vuur meent men gevonden te hebben in het inslaan van den bliksem, tijdens het onweer dat zich omstreeks dien tijd boven 'n deel van de provincie ontlastte. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Onvermoeid werd door onze politie gespeurd naar een paar personen die in Soest en omliggende plaatsen zich bij herhaling schuldig maakten aan schen nis der eerbaarheid. Als gevolg hiervan •kon Woepsclag een zekere N. uit Utrecht worden ingerekend. Deze persoon bekende reeds, dat hij zich meerdere malen had schuldig ge maakt aan het hem ten laste gelegde. ^nderdag gelukte het de politie nog leede persoon aan te houden, een zékere M. uit Amersfoort,, LI «Wneens bekende. Ook in onze gemeente zal een cursus worden gegeven in moderne voedselbe reiding door mevrouw de Jong uit Am sterdam. De cursus zal gegeven worden ten huize van Van den Muyzenberg aan de Ferd. Huycklaan 8 en bestaan uit 10 lessen, die Vrijdags zullen worden ge houden. DIEFSTAL. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van eenig geld ten nadeele van zekeren K- alhier. Het geld werd uit een jas ontvreemd, welke hing in een club gebouwtje cener sporivereertging te dezer plaatse. MEDEDEELING. De inspecteur van Politie te Soest deelt mede, dat de kantoorjuffrouw, genoemd in verschillende courantenberichten, in ver band met de zaak Soester Bankvereeniging voorheen Sukkel en Co. te Soest, niet is mejuffrouw C, M. Baarn, laatstelijk werkzaam bij genoemde Bankvereeniging. Haar treft geen enkele blaam. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Een ernstig verkeersongeval had Don derdagnacht plaats op de Birkstraat nabij café Kamplust.. De bestuurder van een auto, afkomstig uit Apeldoorn, genaamd v. d. L., reed waarschijnlijk tengevolge van verblindende verlichting van een tegenligger, tegen een boom, waardoor zijn wagen ernstig werd beschadigd. Tenge volge van den schok bekwam een mede- inzittende, zekere K- S., eveneens uit Apel doorn, een ernslige hoofdwonde en. ver moedelijk een hersenschudding, waarom hij per ziekenauto ni&r het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort werd vervoerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres-1 senv achter de voorwerpen vermeld, Kinderportemonnaie, Pol. Bur.; vulpen houder, Pauliis Potterlaan 24; broche. Molenstraat Ó-Z. 3; schijnwerper, Molen straat 39; riem van regenmantel, Kerkpad Z-Z. 12; bruine mantelceintuur, Stations weg 7; manchester jas, Birktstraat 26. Aangevlogen: twee postduiven, Heuvel, weg 22. ONTVREEMD? Uit kooien, hangende op erven aan de Schoolstraat en de Nieuweweg, zijn vorige week merels vermist. De politie is op di hoogte gesteld. CHR. ORANjE-VEREENÏGING „JULIANA VAN STOLBERG". Tijdens den hofrouw na het overlijden van onze diep-betreurde Koningin-Moe der, zal het Bestuur der Chr. Oranje- Vereenigrng „Juliana van Stolberg" geen feestavond organiseeren ter herdenking van den 25sten verjaardag van H KH. Prin ses Juliana, zulks in overeenstemming mét den wensch der Koninklijke Familie. Wel verzoeken wij allen Oranjegezin- den burgers van Soest op 30 April de vlaggen uit te steken, om daarmede uit drukking te .geven van ons medeleven met ons Koninklijk Huis. Trouw moet btij- ke n! WATERSCHAP SOESTERVEEN. Wijziging Keur. en Politie-verordening. Het Bestuur van het Waterschap „Soes- terveen" zond aan de stemgerechtigde Ingelanden een circulaire, waarin ge wezen wordt op de wijziging van de voor het Waterschap geldende Keur- of Po litie, ver ordening. In het vervolg moeten alle uit de Oude Veensloot, de Nieuwe Veensloot en het Oude Grachtje opgaande slooten en dwarsslooten, welke de scheiding vormen tusschen twee aan verschillende eigenaren toebehoorende perceelen door de eigena ren in vollen eigendom, erfpachters of vruchtgebruikers van de daaraan grenzende perceelen, elk voor zoover ieders recht strekt, worden onderhouden op eene breedte van tenminste de halve breedte van den watergang. l'itgezakte en door het vee ingetrapte kanten zullen afgestoken moeten worden en niet mede worden gerekend ter bepa ling van bestaande breedte, welke van vas ten oever zal worden gemeten. Met deze bepaling dienen de grond eigenaren bij de op 7 Mei a.c. te houden schouw wel rekening te houden. I. O. G. T. De afd. van genoemde orde hield Maan dagavond een samenkomst in Religie en Kunst, waarvoor nogal belangstelling was De voorzitter riep allen het welkom tooe en nadat een zeer goed muziekensemble een paar nummers ten beste had gegeven, zong men de Tempelierenmarsch. Daar op verkreeg zuster Ariëns uit Rottierd. het woord, welke opmerkt dat men te genwoordig wel beweerd, dat onthou ding en drankbestrijding niet meer noo- dig is, want men ziet haast geen dronken menschen meer, wat gelukkig is, maar toch is er verleden jaar nog voor 250 millioen guMen aan drank besteed, dat veel beter gebruikt had 'kunnen worden. En zoolang dat nog plaats heeft gaat de propaganda verder. Nu wordt die der I.O.G.T. gevoerd over de geheele we reld, doch deze is niet overal hetzelfde. In Indië gaat het bijv. tegen de opium en in andere landen weer tegen iets an ders, want de I.O.G.T. is een broeder schap, één groote eenheid. Om aan het werk meerdere bekendheid te geven, wordt de film getoond, waarin men ken nis maakt met de logies, het wachtwoord en het klopteeken dat voor de Tempe lieren over de geheele wereld hetzéllfdé is, met de internationale bijeenkomst in den Haag, waar 68 grootloges bijeen waren. Veel wordt gedaaii aan reddings- en kinderwerk» De I.O.G.T. werd 'Opge richt in 1852 in Amerika en verricht' nog steeds haar zegenrijk werk. De zeer mooie film werd met volle aandacht gevolgd. GEWESTELIJKE RUNDVEE CENTRALE UTRECHT. Men verzoekt plaatsing van het vol gende Het bestuur der Gewestelijke Rundvee centrale Utrecht vestigt de aandacht van de veehouders er op, dat de Crisis.Rund- veecentrale volgens mededeelingen in de pers, bereid is thans nuchtere vaarskal veren af- te nemen.. Het bestuur dringt er ten zeerste op aan, dat van deze gelegenheid wordt ge bruik gemaakt om het te veel aan kal veren op te ruimen. Er zijn niet alleen te veel stierkalveren, doch ook te veel vaarskalveren en daarvan kan slechts een betrekKelijk kleiner deel worden aangehou den als mestkalveren of nog langer, moe ten dus een groot deel in den loop van het jaar aan den vrijen handel worden verkocht en wel voor de slachtbank. Indien dus thans slechts weinig nuch tere kalveren worden afgeleverd, zal daar van het gevolg zijn, dat straks de vleesch- markt overvoerd wordt met mestkalveren en andere jonge dieren, welke weg moe ten, zoodat de prijzen voor die jonge die ren noodwendig sterk zullen dalen, waar van. het gevolg is, dat zij, die niet een voldoend aantal nuchtere kalveren hebben opgeruimd, een groote schadepost zullen krijgen Daarom raadt het bestuur met klem aan, zooveel mogelijk kalveren nuchter te ver- koopen. Ook vaarskalveren komen hiervoor zeer zeker in aanmerking, te meer, omdat de Crisis-Rundveecentrale door een hoo- geren prijs voor deze vrouwelijke kalve ren (20, ct. per K.G.) heeft getracht dit aantrekkelijker te maken. Glasfabriek fe Leerdam. Zij zaT, omdaï de deelname groot is, in twee partijen gaan, «,1. Maandag en Dinsdag a.s- De reis, die met autobussen gemaakt wordt, zal men neme» door de bloeiende Betuwe. Leden, die zich voor dien tocht nog wen» schen op te geven, kunnen dit Zaterdag doen bij mevr. Beversen en mej. Westrau DAMMEN. Groepen wedstrijd OD.G. Bovenstaande wedstrijden kenmerken zich dit jaar door het onregelmatig ver» loop de verschillende groepen. Enkelfl heeren waren door verhindering genood» zaakt hun partij uit te stellen, waardoor! er slechts enkele uitslagen te vermelden zijn. A.s. Woensdagavond zal echter wet eenige beslissingen brengen omtrent eer ste en tweede prijzen. De uitslagen van Woensdag j.1. waren: Groep A. H. Bakker—Chr. Bakker 0-2 Groep B. gD.. Waal—W. Henger 0 -2 Groep C. W. E. Jas—P. Reeringh 0—2 Deze wedstrijden worden gespeeld in het clublokaal van O. D. G., Hotel „De Gouden Ploeg" (zij.ingang). Aanvang 8 u. Belangstellenden hebben vrijen toegang. SOESTER SCHAAKCLUB. Van bovengenoemde club kunnen van de te houden winterwedstrijd nog de vol gende uitslagen worden gemeld: Groep I. J. Timmer Sr.—J. C- Wickel 0—1 J. Timmer Jr.—J. Gorter 0—1 In deze groep heeft alleen de heer Timmer jr. nog te spelen tegen de hee ren Wickel en Hilhorst- De volgende hee.. ren zijn uitgespeeld en heeft Schreuder 4i/2, Timmer Sr. 41/2, Gorter 31/2 en De Zoete 0 punten behaald. Groep II. J. Ph. HoekM. W- Luypcn 1—0 In deze groep moet de heer Van Meel nog spelen tegen de heeren Drost en Hehnens, terwijl hij nog hangpartije.i heeft tegen de heeren Hoek en Thomasze, Ook hier zijn uitgespeeld de heeren C» de Jong met 4, Luvpen met 1 en Ame- lunxen met 4 punten. Groep III. A. de VriesO. P. C- Zonneveld 1—0 G. J. de Vries—O. J. J. Plemper van Balen 1—0 In deze groep zijn uitgespeeld de hee ren A.. de Vries met 6, Blom met 6, G. J. de Vries met 7 en Post met 31/9 punt. Ook iu deze groep moeten nog en kele partijen worden gespeeld. De hee ren worden verzocht deze vóór Dinsdag 24 April bij een der spelers thuis af te spelen, daar Dinsdag 1 Mei de promo tie-degradatie-wedstrijd moet beginnen- Ook nieuwelingen worden aangeraden zich als lid op te geven, daar Hemel vaartsdag weder een buitengewone schaak dag zal worden voor alle leden van den Stichtsch.Gooischen Schaakbond. Aanmel ding iederen Dinsdag aan het clublokaal Gebouw van „Religie en Kunst", Renr- brandtlaan. HOU8AER AMERSFOORT BE BERGSI-ELERS. Dooi' „De Bergspelers" werd Zaterdag avond het driejarig bestaan der vereeni- ging gevierd. Het Was feest voor leden, donateurs en genoodigden, dat zeer in den smaak viel. Door de leden der ver- eenigfrig werden een paar tooneelstukjes opgevoerd, afgewisseld met voordrachten. Het was een gezelligen avond- EERSTE SOESTER ElERVEÏLïNG. Kipeieren: hoogste prijs f2.45, middel, prijs f 2.15—f 2.25, laagste prijs f2.—, extra groote f 3.80. Eendeieren f2.20- Alles per 100 stuks. Ganzeneieren 61/g ct Aanvoer 26-800 stuks. Handel kalm. EXCURSIE. De afd. Soest van den Ned. Chr. Vrou wenbond zal een excursie maken naar de WAT DOET MEN TEGEN SCHEEL KIJKEN? De meeningen over het nut van ecu be handeling tegen scheel kijken, loopen sterk uiteen. Reeds vele jaren geleden heeft men ontdekt, dat het oog dooi' het dragen van een goeden bril ophield met scheel te zijn. Tegenwoordig is het doel van de behan deling niet alleen het schoonheidsgebrek opheffen; maar het oog in staat te stel len zijn normale functies te verrichten. Wanneer moet men nu met een ku.d, dat scheel kijkt, naar den oogdokter ga; 11 Zoodra men het scheelkijken voor her eerst constateert! Luister niet naar de praatjes van de menschen, die het beier weten en die ze gen: „Wacht tot liet kind op school is; voor dien tijd kan er toch niets aan ge daan worden", of: „Het zal vanzelf wel overgaan!" Als het kind nog een zuigeling is, kan de oogdokter natuurlijk nog niets begin nen, maar de mogelijkheid wordt hem ge. geven het verloop te volgen om dan op het juiste moment in te grijpen- Practisch is de aanvang van het 5de levensjaar het laatste tijdstip, waarin het scheel kijken zonder operatie genezen kan worden- Later kan alleen een operatie helpen. Men kan rekenen, dat 60 pCt- der kin deren tusschen het 3de en 5de levensjaar het volle gezichtsvermogen terugkrijgen door de behandeling met een verband. Deze methode bestaat hieruit, dat het eene oog, het goede, door een verband met borium bedekt wordt- Dit verband wordt eens in de 8 of 14 dagen gewisseld- Bij kinderen van 1 tot 2 jaar bedraagt de gemiddelde duur van de „verband-be handeling" van 1 tot 3 maanden. Bij kin deren van omstreeks 4 jaar van 1 tot 6 maanden. Bij kinderen van 8 tot 12 jaar daarentegen tot ongeveer 3 jaar-

Soester Courant | 1934 | | pagina 5