11 GR i¥i vl p.J. EI J y Doet Voo ff \x i j/f «CMiJ Schittere Zii H.s.Ni ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ets. 12 ot. verzendkosten bij vooruitbetaling) kunnen worden besteld bij de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het ge- 'IWensahte model s.v.p. duidelijk vermelden! De gevraagde patronen worden binnen drie k zes dagen aan de aanvraagsters toegezon den. EEN AARDIGE MEISJESJURK. No. 704 toont U een aardige meisjesjurk Voor den leeftijd van 7 tot 10 jaar, hoewel dit modelletje ook wel door iets oudere meisjes kan worden gedragen. Men neme b.v. wollen mouseline of, als het een zomer jurkje wordt, bedrukte kunstzijde, als ma teriaal. Het lijfje is gewoon recht, zoowel van voren als van achteren. De halssluiting is van voren puntig toeloopend, terwijl het van achteren gewoon rond is geknipt. De mouwen moeten vrij rukn zijn en de over tollige ruimte wordt bij den pols ingehaald door een klein manchetje, eindigend in een strikje. De rok is ruim klokkend, wat ook wel vlot staat als de stof van het jurkje soepel is. Als men voor de vervaardiging van deze meisjes-jurk een fantasie-stof neemt, is de slap neerhangende strik aan den linkerkant van het lijfje bevestigd, vol doende om als garneering te dienen, daar fantasiestof zichzelf reeds afwerkt. Men kan deze strik onder de stof bevestigen en dan een splitje maken in de stof, b.v. 10 c.M. vanaf het schoudernaadje, en dit splitje met een knoopgatensteek afwerken. EEN MODERN COMPLET. Op bijgaande teekening (no. 705) ziet U een modern complet; welke samenstelling hi den a.s. seizoen de hoofdschotel zullen Uitmaken van het mode-menue. Men neme als materiaal dunne, soepele mantelstof, b.v. met een visehgraatje ofwel diagonaal. De mantel is driekwart lang en laat onge veer 25 c.M. van den rok zien. De halsslui- ting van dezen mantel is heel bijzonder; ze geschiedt door een tweetal knoopen; één op de rever en één op het smalle kraagje, dat als een boordje omhoog staat, als de man tel gesloten is. De mantel mag nauwslui tend zijn om het middel en van onderen iets breeder uitloopen. Op het middel komt nog zoo'n zelfde knoop als bij den hals. De zakken worden óp de stof genaaid en voor zien van twee looze knoopen. De mouw van dezen mantel is gewoon recht, terwijl de zoom er van naar binnen wordt en afgewerkt met de voering. De rok is vrij eenvoudig; de ruimte wordt gevonden in vier van elkaar gaande plooien. Het kleine teekeningetje onderaan laat U zien, dat plooien van achteren niet nood zakelijk is, hoewel de meeste rokken gelijk matiger vallen, wanneer de plooien over de geheele rokruimte wordt verdeeld. Het patroon van deze samenstelling be hoeft niet afzonderlijk te worden besteld, dus bij aanvrage ontvangt men beid* pa tronen. fff CiS'Wiïi IETS VOOR DE VOORJAARSMODE. Misschien heeft de mode nog wel nimmer te voren zulk een verscheidenheid in snit en bonte mengeling van kleuren gebracht als thans het geval is. Hoewel blauw (in alle toonaarden) de hoofdkleur uitmaakt, ziet men allerlei verschillende kleurscha- keeringen en geestige samenstellingen in de kleuren der voorjaarsstoffen. En welk een verscheidenheid in de stoffen zelf! Alle soorten crepe's, 'organdi, Chinastofjes, tot de eenvoudigste en goedkoopste toe. Wol mousseline wordt ook verbazend veel ver werkt. Leuke, aardige en vlitte jongemeis- jesjurken worden van wol-mousseline, zij den-mousseline, boomwolmousseline, ja wat al niet, vervaardigd. En de mousseline stof fen hebben dit voor, dat ze zoo gemakke lijk waschbaar zijn en dat de plooien zoo goed houden in deze stof, wat voor de mees te dames een groote last wegneemt. Cra- quelé ziet men niet zoo veel meer als het vorig jaar. Dit zal misschien wel haar oor zaak vinden in het feit, dat craquéle, hoe wel een aardige stof om te zien, lastig is te verwerken en ook geen plooien houdt, ter wijl craquelé niet kan worden gewasschen, tenzij in waschbenzine en voor dit wasch- middel schrikken de meeste dames nog terug omdat het uiterst gevaarlijk goedje is. De zomertoiletten staan in het teeken der .crisis". Misschien mag dat wel wat eigen aardig klinken, maar men zou het toch zoo kunnen noemen. Zie maar eens maar de leuke middagjaponnetjes, die men des mid dags voor de wandeling aantrekt en des avonds voor een schouwburgbezoek en een meer officieel partijtje. Vele japonnetjes bezitten pofmouwen, waaronder een strakke mouw, die met enkele drukkertjes er aan kan worden bevestigd. Gaat men nu wan delen, dan doet men de strakke mouw on der de pof aan en des avonds heeft men een japon van de laatste snit, wanneer de ondermouw er af is gehaald. Ja, men heeft zelfs japonnen, waarbij de pofmouw ook met onzichtbare drukkertjes op de schou ders is bevestigd, zoodat de geheele mouw er uit kan worden gehaald. Of deze laat ste vinding opgang zal maken, valt te be twijfelen, want de mode schrijft geen of bijna geen bloote armen voor. Alle japon nen en zelfs ook weer de avondjaponnen, bezitten een mouwtje, hetzij een pof, of wel een sierlijk klokkende klep ofwel een grooten kraag, die als een pellerine om de schouders valt. De snit der zomer japonnen is zoo moge lijk nog sierlijker dan het vorig jaar; mis schien komt dit wel door de geestige op legsels en de aardige halsgarneeringen. Nu wij het toch over de halsgarneeringen heb ben, willen wij er nog even aan herinneren, dat de zomerkleeding bijna uitsluitend hoog aangesloten halsgarneeringen voorschrijft. Gedeooletteerde halzen zijn heusch „antiek" geworden. Wat ook een niet onbelangrijk factor is in de damesmode van thans, is, dat de ove rige kleeding bij de japon of den mantel in overeenstemming moet zijn. Wie zich on berispelijk en smaakvol wil kleeden, kieze geen loodgrijze kousen en zwarte lakschoe nen bij een lichtblauwe en zeegroene japon, terwijl tasch, hoed en handschoenen mis schien weer in een andere kleur zijn uitge voerd. Neen, de bijkomende kleeding moet wat kleur en kwaliteit aangaat, geheel in overeenstemming zijn en dat is tegenwoor dig heusch niet moeilijk als men bedenkt, wat een beeldige tasschen en handschoen tjes men kan bekomen in allerlei kleuren en uitvoeringen en vaak voor zoo'n billij ken prijs! Nu nog iets over de hoeden. Ja die hoe den, dat is ook 'n belangrijk vraagstuk voor vele dames. Er zijn vrouwen, die zuchten: Ach, zoo'n leuke moderne hoèd, met zoo'n grappig teruggeslagen randje staat mij toch niet! En dan komt er achter: Mijn gezicht is te bol, of, mijn haar is te kort en te stug, enz. Maar dit zijn bezwaren, die wel zijn op te lossen. Ziet U maar eens op straat naar de dames, wie een dergelijk modern hoedje zoo geestig staat. Zou U daar dan een uitzondering op maken? Bijna iedere vrouw staat 'n hoedje met teruggeslagen rand geestig en het maakt tevens jong. Het eenige vereisohte is: een regelmatig ge laat en die eigenschap bezitten de meeste vrouwen. En dan: trek bij het dragen van zoo'n leuk dopje geen zuur gezicht, want dat zou te veel tot uiting komen Praktisch en tevens bijzonder aardig zijn de groote zwarte of witte panamahoeden. Praktisoh vooral voor degenen, die des zo mers veel last hebben van zomersproeten, en praktisoh ook voor op reis, die gemakke lijke panamahoeden, die men desnoods op kan rollen en in het verste hoekje van uw koffertje stoppen. Zomerschoentjes zal men dit jaar weer veel zien in den vorm van opanken, wan delschoenen met driekwarthak en samenge steld uit tweeërlei soorten leder en de schoenen met lage hakken en crepe-zolen, die zoo gemakkelijk zijn voor het strand en die men ook wel zag dragen op het tennis veld. Natuurlijk is het onmogelijk alle soorten nieuwigheden op te noemen ,die de a.s. zo mermaanden ons zullen brengen en het zou dan ook geen verrassing meer zijn. BABYKLEEREN. De vorige maal bespraken wij hoofdza kelijk de toiletbenoodigdheden van de baby. Thans willen wij het hebben over enkele babykleeren. No. 706 toont U een lief mutsje, behoo- rend hij het manteltje (No. 707). Het is een zijden pellerienmanteltje met watteline ge voerd. Als garneering brenge men er ruches op aan, welke men terugvindt op het muts je. De mouwtjes van dit manteltje zijn half lang, maar zoo, dat het nauwst gedeelte, dus het manchetje, over den elleboog valt, waardoor het kind er geen last van zal krijgen. De sluiting geschiedt van voren met een drietal knoopjes. Verder valt het manteltje heelemaal los, wat gemakkelijk is als het kind in den wagen zit. Men kan er natuurlijk nog wel eenige onzichtbare drukkertjes op aanbrengen, doch noodig is het niet. No. 708 toont U een linnen bavetje met feston en borduurgarneering, terwijl ten slotte No. 709 een snoezig broekje laat zien, dat heel gemakkelijk zelf is te maken, als men maar vooral zorgt voldoede ruimte er in te verwerken. Het broekje is een z.g. lui- erbroekje en kan van flanel worden ver vaardigd, hoewel dergelijke stof in den zo mer niet is aan te bevelen, omdat de baby het dan even goed te warm kan krijgen als wij. Het broekje sluit van voren met enkele knoopen, De sluitingband van boven mag vooral niet te strak zitten. Patroontjes voor deze modellen kunnen afzonderlijk worden besteld a 25 ets. per stuk, plus 12 ets. verzendkosten. ONZE ERKER. "Veel huizen bezitten een erker, niet al leen huizen, welke op een hoek zijn ge bouwd, of landhuizen hebben een erker, ook veel huizen in een straat kunnen zich in het bezit van een erker verheugen. Ja, met recht verheugen, want bijna nooit wordt er uit een erker gehaald, wat moge lijk is. Meestal is het een uitwas van de kamer, waar een kleine tafel en twee stoe len neergezet en waar groote zware gor dijnen voorhangen, die des avonds worden dichtgetrokken, zoodat dan ook de heele erker uit de kamer is verdwenen. En toch is deze opvatting niet de juiste. Om U eenig idee te geven van de aankleeding van een erker laat ik U hierbij een binnenshuis- teekening zien. Gelijk met de kozijnen is een bank ge maakt, waarop een juist op maat vervaar digd matras en waarop men kussens kan plaatsen. Zooals U ziet, is de onderkant van de matras geheel met kastjes gevuld, waar in boeken, tijdschriften, muziek en aller lei ander leesgerei een plaatsje kunnen vin den. Een aardige staande leeslamp zorgt voor voldoende verlichting. U kunt natuur lijk ook wandlampjes laten aanbrengen wat veel voordeeüger uitkomt, Hangt U nu nog een hangplant in het midden en zoo mogelijk op de vensterbank hier of daar een cactus, dan hebt "U den erker omgetoo- verd in een heerlijk leesboekje. Voor hen, die buiten wonen en geen overburen heb ben, verdient het aanbeveling in plaats van vitrage-gordijnen alleen lichte, ondoorzich tige overgordijnen te nemen, die op de ven sterbank hangen en dus niet hinderen bij het lezen op de bank. Dat kan natuurlijk niet bij huizen, welke in een straat gelegen- zijn, omdat men dan niet ongehinderd in den erker zou kunnen lezen. Voor zulke huizen dient men dus wel vitrage te ge bruiken, doch dan zoo doorzichtig mogelijk, dat staat gezellig. En ook de overgordijnen zal men iets dikker moeten nemen. Indien U op een dergelijke Uw «rkemiimt* gebruikt, dan is niet alleen Uw kamer zoo veel grooter, maar tevens heb U een gezel lig hoekje meer, midden in den grooten muur van de kamer, waar het juist het moeilijkst is er iets van te maken. Wellicht zullen er onder de lezeressen dames zijn, die van deze manier van erker-aankleeding profijt willen trekken en deze zullen zeker niet teleurgesteld worden! ZIJDEN KOUSEN WASSCIIEN. Fijne zijden kousen worden in een lauw zeepsopje gewasschen, vervolgens goed in koud water nagespoeld en links gekeerd. Men strijkt de kousen met een niet te heet ijzer als ze winddroog zijn. Men lette er vooral op, de kousen niet te wringen maar uit te knijpen; bij het wasschen ook niet wrijven of boenen, maar door het sop heen en weer halen. Kousen, bij kachelwarmte gedroogd, laten meestal strepen na; dit komt door het te snelle opdrogen. Daarom, kan men ze beter in de buitenlucht hangen. HET SAP VAN CITROENEN. Het sap van citroenen is een voortreffe-, lijk geneesmiddel tegen een aantal kwalen, niet enkel bij jicht, maar ook gal- en lever ziekten. Het wekt de lever en de organen' der spijsvertering op en sterkt het geheele lichaamsstelsel in het algemeen. Bij zenuw hoofdpijn en niets beter dan het drinken van een glas water, waarin het sap van een citroen is opgelost. Een siroopachtig meng sel van citroensap en suiker helpt tegen' hoesten en een ruwen hals. Een zware Ie*"; verzieke deelt mede, dat zijn verzwakte lever hem ontzettend veel pijn deed; maar zoodra hij eenigen tijd des morgens en 's avonds het sap van een halve citroen in warm water gebruikt had, was de kwaal snel verbeterd, de hoofdpijn verliet hem,) zijn eetlust keerde terug en aan zijn ver-i loren gewicht won hij in weinigen tijd terug. HET BEWAREN VAN SCHOENEN. Schoenen zoo maar in de kast op den grond zetten, zonder leest, is voor den vorm; al heel slecht. Met leesten er in houdt men' de schoenen veel langer in den vorm. Maas het mooist blijven ze als U in de kast een rekje maakt en aan Uw leesten een haak. U hangt dan de schoenen aan een van de stangen van het rek. Een tweede voordeel van deze methode is, dat ieder huisgenoot een eigen stang krijgt, waardoor u aan merkelijk meer schoenen op eenzelfde plaats kunt bergen, terwijl zij op deze ma nier het minst te lijden hebben. GROENTESLA. Neem 300 gram princesséboontjes; 100 gram worteltjes; 1/a bloemkool, 1 komkom mer, 1 kropsla, 1 uit, 2 tomaten, 2 hard gekookte eieren, slaolie, citroensap en pe per. De bereiding geschiedt aldus: de boontjes, worteltjes en bloemkool worden tezamen in water gaar gekookt. De bloemkool, welke in klein stukjes wordt verdeeld, komt er de laatste 10 minuten bij, daarna worden de groenten er uitgeschept en in een ver giet gelegd om uit te lekken. Het water be waart men om er den volgenden dag groen tesoep van te maken. De kropsla wordt ge plukt, nerven er uit verwijderd en gewas schen. Dan schilt men de komkommer en snijdt men de tomaat aan stukjes. U be legt de schotel met de gele slablaadjes en mengt in een kom alle groentesoorten dooff- een. Ook de komkommer en het fijngesne den uitje worden er mèt de peper, zout en citroensap bijgevoegd. Desgewenscht wordt er nog slaolie bijgedaan. Deze laatste spe cerijen worden om en om geschept en in het midden van de schotel wordt een sla- bedje opgestapeld. Dit wordt gegarneerd met schijfjes ei en tomaat. VLEKKEN OP EIKENHOUTEN MEUBELS. Vlekken uit eikenhouten meubelen ver wijdert men door er terpetijnolie over te gieten. De vlek trekt zich dadelijk samen op de oppervlakte en kan dan eerst met een mes worden afgeschaafd, waarop men de plek direct (opdat er geen vlek ontsta) met water afwascht. Bij oudere vlekken herhaalt men deze behandeling. Zijn de vlekkm in hard hout, zoo bestrijke men ze des avonds te voren dik met oliezeep en strooit er zand over heen; den volgenden morgen schuurt men ze met warm water af en herhaalt dit als de vlek nog niet geheel mocht zijn ver dwenen. OM HOESTEN TEGEN TE GAAN. Men neemt een ruim half ons wk-tfe ho ning, het sap van een citroes, één lepel brandwijn, één lepel slaolie en één eierdooi er. Alles moet door elkaar worden geklopt. Als men er van tijd tot tijd een lepel van neemt, zal men spoedig bemerken, dat de benauwende hoest vermindert. Spinazie mi Raapstelen Stoofsla Kropsla Postelein Jonge Wor Groote bos Bloemkool Reuzen bos Witlof, mo Voor Soe] K Sinaasappel Jaffa per Appelmoes Sfloesappels Vraag Tot Hoore ON Alle. AH Bov. CHC ROC

Soester Courant | 1934 | | pagina 6