Uit den Soester Raad. Zomer-Prijzen. sWIJNGAARTJ Ook „KIJKERS" zijn welkom LOOP EENS EVEN AAN Ibrandstoffen! .50E5TDIJK, De verjaardag van Prinses Juliana. Vragen en antwoorden, Werkverschaffing, Busch, Gelden enz. Twee motie's. Nog eens het Natuurbad. De Bult blijft, maar nu ook het tweede ge deelte van den weg naar Soesterberg betonweg. Een commissie voor betere bouwwerken. De motie niet in behandeling. Maandagmiddag vergaderde de Raad ©nzer gemeente onder leiding van den Burgemeester. Na de gebruikelijke opening hield de Voorzitter een korte rede in verband met den verjaardag van H. K- H- Prinses juliana. Spr. wijst er in zijn woorden op, dat alom de vlaggen wapperen, als herdenking van het feit, dat thans 25 jaar geleden de Oranjetelg geboren werd. Tranen van vreugde ontsprongen toen aan veler oogen. Toen voelden wij ons allen gebonden, aldus spr., gebonden aan het Huis van Oranje. Ook thans, op den 25en verjaar dag van onze geliefde Prinses, voelen wij ons één met ons Vorstenhuis, vooral nu onze Koningin-Moeder ons zoo kort ge leden is ontvallen. Spr. besluit zijn woorden met den V£nsch, dat onze Prinses in lengte van dagen gespaard mag blijven voor ons Vor stenhuis en ons volk, om zoo zij later hiervoor geroepen mocht worden, de plaats van onze geëerbiedigde Koningin te kun nen innemen. Onder applaus stemt de Raad met deze voorden in. De'agenda komt hierna in behandeling. 1. Vaststelling der notulen van de ver gadering dd. 11 April 1934. Zonder bespreking vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. provinciaal Blad van Utrecht, nr. 28, inhoudende het besluit tot wijziging van de jaarweddenregeling en tot intrekking van de tijdelijke korting op de jaarwedde van burgemeesters, secretarissen en ont vangers der gemeenten in deze provincie. Voor kennisgeving aangenomen. b. overzicht van het gasbedrijf over de tnaand Maart 1934. Voor kennisgeving aangenomen. c. Verslag Volkshuisvesting over 1933. Voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van mej. H- Funke, hou dende mededeeling van ontslagname als raadslid. Voor kennisgeving aangenomen. e. Vragen van het raadslid J. Nooder inzake..ultga\fin voor werkverschafffing e-n sU-uxrvaclsering, met antwoorden - va»" - B. en W. - Voor kerinisge.viüg aangenomen. De heer NOODER spreekt zijn misnoe gen uit over de wijze, waarop zijn vra gen zijn beantwoord. Men mag verwach ten, dat antwoorden van B. en W. op waarheid berusten. Spr. zal thans zwij gen, maar voor de toekomst zijn hou ding bepalen. De heer OAS1LLE steunt den heer Nooder. De heer DE NIES betreurt de benoe ming van den heer Busch als controlee rend ambtenaar. Dat men bij Maatsch. Hulpbetoon met deze benoeming zoo is in genomen, heeft spr. niet kunnen merken. De VOORZITTER wijst er op, dat over de laatste maanden de navolgende bedra gen aan steun werden uitgekeerd: Januari f213024; Febr. f 1413.51; Maart f773.86, April f262.68. De verminderingdezer cij fers is voor een groot geedeelte het werk van den heer Busch- Spr. is de meening toegedaan, dat voor deze werkzaamheden geen beter kracht te vinden zou zijn. Deze meeriing zijn ook veel geestverwanten van den heer Nooder toegedaan. f. Rekening over 1933 van „De Soes ter Tumclub". Voor kennisgeving aangenomen. g. Afschrift van een besluit van den Voorzitter van het Centraal Stembureau, bedoeld in art- 20 der Gemeentewet, ter benoeming van een lid van den Raad. Voor kennisgeving aangenomen. h. Motie van arbeiders, werkzaam op het „Ezelsveld", houdende protest tegen de nieuwe steunregeling bij Maatschappe lijk Hulpbetoon. De heer NOODER dringt aan op spoe diger behandeling; de arbeiders „krepee- ren". De VOORZITTER: Hebben de-ze woor. 'den een zekere bedoeling? De heer NOODER: Ze zijn voor de publieke tribune. De heer DE NIES uit zijn teleurstelling over de stopzetting van werkverschaffing en steunverleening. De menschen zijn nu overgeleverd aan Maatsch- Hulpbetoon. De onrust wordt gekweekt. Hedenmorgen stond bij O. W. alles reeds op hooge bee- nen onder aanvoering van een communist uit Amersfoort. Spr. was gelukkig ook aanwezig en heeeft geadviseerd het be sluit onder protest te aanvaarden. De Voorzitter, aldus spr., heeft bij 't begiii dezer vergadering gezegd: wij zijn één. Spr. zegt: wij zijn twee; menschen en hongerlijders. Spr. heefft zich in de com missie verzet tegen stopzetting en ook an. dere leden. Deze hebben zich echter door Busch laten beïnvloeden. Sprekende tot den heer Endendijk, zegt spr., dat op deze wijze de menschen worden gedreven in de armen van het communisme eu het fascisme. Spr. wil met de vakcetitralèn spreken en de werkverschaffing zoolang laten doorgaan. De heer ENDENDIJK bestrijdt de woor den van den heer De Nies. Op mijn voor stel, aldus spr., is men nog 14 dagen doorgegaan en ook met uw stem is daar toe eeenparig besloten. De heer DE NIES: Ja, natuurlijk, om dat het eigenlijke voorstel te erg was. De heer ENDENDIJK: Ook bij mijn voorstel had U consequent moeten zijn en tegen moeten stemmen. Nu is U mede verantwoordelijk. De VOORZITTER wijst er op, dat in een der vorige vergaderingen een besluit is genomen, dat de werkverschaffing zou worden stop gezet op een door B en W. te noemen tijdstip- Hoewel dit reeds de bedoeling was begin April, heben B. en W., in het belang der arbeiders, hiertoe pas op 28 April besloten. Spr. zal de conferentie afwachten, welke Woensdag met de arbeiders zal plaats hebben. De VOORZITTER deelt hierna mede, dat nog een verzoek is ingekomen van het raadslid, den heer Van den Berg, om in deze vergadering een motie te mogen stellen. Wanneer de raad hiertoe besluit en de tijd zulks toelaat, wil de VOORZITTER aan dit verzoek voldoen, waarna de heer VAN DEN BERG de motie in handen stelt van den Voorzitter. De 'heer GASILLE informeert waarom- de Voorzitter geen melding maakt van het feit, dat Qed. Staten hun besluit inzake het Stichtingsbestuur van het Natuurbad hebben verdaagd en hoe nu de zaken moe ten loopen. De VOORZITTER merkt op, dat dit j geen bezwaar is. De zaken kunnen door- I gang hebben. 3. Vaststelling van besluiten tot be- grootingswijziging a. algemeene wijziging, dienst 1933, met bijbehoorende wijziging, gasbedrijf begroo ting, dienst 1933; (Zonder bespreking vastgesteld.) b. algemeene wijziging, dienst 1934; (Eveneens vastgesteld.) ~c.' vvijz'iging' Tn vérband "riïtet *-tte "dëk-- king van de stichtingskosten van het na tuurbad, dienst 1933; Bij besluit van den Raad van 9 Maart j.1. tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1933, werd de post „Kos ten van de stichting van een natuurbad" aangevuld met een bedrag van f47.100, zijnde het bedrag waarmede het oorspron kelijk voor de stichting van een natuur bad toegestaan crediet was overschreden. Gemeld bedrag is als volgt samengesteld: a. abnormale kosten der inrichting f40.051.10 b. een buiten de oorspronke. lijke begrooting gehouden bedrag - 7.048.90 f 47 100.— Bij bovenaangehaald besluit van 9 Maart 1934 werd bepaald, dat de sub a be doelde kosten in een termijn van 10 jaar en de sub b bedoelde kosten in een ter mijn van 5 jaar zouden worden afgeschre ven. Naar aanleiding van het ter goedkeu ring aangeboden besluit deelen Gedepu teerde Staten mede, dat zij zich' met ge noemde termijnen vau afschrijving niet kunnen vereenigen. Ten hoogste ^kunnen zij toestaan, dat de afschrijving plaats heeft vóór 1937. Vermits Ged. Staten terecht opmerken, dat de abnormale kosten zijn uitgegeven zonder dat de gemeente daarvan eenig genot heeft ondervonden, stellen B. en W. voor aan hun verlangen gevolg te geven en meergenoemd besluit van 9 Maart dienovereenkomstig te wijzigen. Aldus besloten. d. wijziging in verband met de dek king van gemaakte kosten voor de stich ting van een nieuw schoolgebouw ten be hoeve der Engendaalschool, dienst 1934. Bij besluit van 9 Maart 1934, tot wij ziging der gemeente-begrooting 1934, werd besloten de wegens de stichting van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van de Engendaalschool gemaakte kosten, voor zoover deze niet bestaan uit kosten van aankoop van den grond, te dekken uit een in 10 jaar af te lossen geldleening. Bij schrijven van 4 April 1934, maken Ged. Staten tegen deze wijze van dek king bezwaar. Öp grond van de omstan digheid, dat tegenover de bedoelde uit gaven geen enkel genot staat, behoort deze last naar de meening van hun col lege in korteren tijd door gewone mid delen te worden gedekt. In verband daar mede verzoeken zjj te bevorderen, dat ge meld raadsbesluit wordt gewijzigd in dien zin, dat de dienstjaren 19341936 daar. mede elk voor een gelijk deel worden bezwaard. B. en W. stellen voor aan "het ver zoek van Ged. Staten gevolg te geven. Wij begrijpen best, dat U eerst eens wilt „rondneuzen", voor U tot koopen besluit. Maar juist daarom moogt U niet verzuimen ons kolenpark eens te bezoeken, En verrast zult U zijn van onza ruime sorteering in BETERE SOORTEN tegen BH.LIJKË PRIJZEN. W4j geven U gaarne alfe gewensehte InUehttn- gen zonder eenige verplichting. ri 6' ITEL.873 FIRMA TEL. 8731 KE.RKPAD 17a M.Z. Wij leveren U tot EINDE JULI prima kwaliteit TEGEN BILLIJKE PRIJZEN. ANTHRACJET HOLLANDSCHE No BELGISCHE I (50 x 80) per H.L. No. II (30 x 50) No. III (20 x 30) No. IV (12x20) parel No, V industrie f 1.50 f 1.50 en f 1.70 11.60 en f 1.80 f 1.50 f 1.20 11.70 11.90 en f2.10 f 2.— en f2.20 11.70 f3.00, f2.60, f2.40 fj.#0, f2.60, f 2-20 f2,0® BRANDSTOFFEN VOOR CENTRALE VERWARMING, ANTHRACIET No, 0 (80x120) f19.00 per ton No. 1 (50 x 80 f 20.00 per ton No. IV (12x20) parel f19.00 per ton No- IV industrie f14.00 per ton HV BR5CHCOKE3 alle afmetingen, Duitsche of Hollandsche ff 15.00 per ton, f 0.80 per H.L. Geklepte Cekes f 0.80 per H.L. Parel Cokes f 0.85 per H.L. Anthraciet Eierkolen O.N. f 1.20 per H.L. No. I (50x80) No. II (30 x 50) fI No. III (20x30) No. IV (15x25) parel WALES ANTHRACIET No. II (30x50) per H.L. No. Hl (20x30) No. IV (12x20) parel Aldus besloten. 4. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der begrooting 1933, alsmede van de daarbij behoorende begrooting van in komsten en uitgaven van het natuurbad voor het jaar 1933. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-besluit tot wijziging der ge- meente.begrooting voor het dienstjaar 1933, alsmede de daarbij behoorende ontwerp- begrooting van inkomsten en uitgaven van het Soester Natuurbad voor het jaar 1933. Zooals uit laatstgenoemd stuk blijkt, wordt het batig saldo over 1933 geraamd op f 1794.54. B. en W. stellen voor dit saldo naar den kapitaaldienst der gemeente-begroo ting over te brengen ter reserveering voor eventueele nadeelige exploitatie-uitkomsten van het Soester Natuurbad in volgende jaren. De heer STROBAND wijst op een postje „Verzekeringen" over de jaren 1933-1938. Spr. wil alleen de kosten over 1933 op deze begrooting laten drukken. De VOORZITTER zal met deze op merking rekening houden, wanneer de voorschriften zulks toelaten. Ook wil de heer STROAND de post f 400.aan „Onvoorzien" van deze re kening schrappen. Alle uitgaven over dit jaar-zijn bekend. De heer GROOTEWAL is het hiermede niet eens. Het is een begrooting en geen rekening. Over dit jaar kunnen nog zeer goed rekeningen komen. De VOORZITTER merkt op, 'dat men dit bedrag kan doen vervallen als men 't dan maar weer voegt bij post 39, waardoor de winst met 'dit bedrag wordt verhoogd. Het voorstel van B. en W. wor&t hier na aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der bij raadsbesluit van 30 Sept. 1929 vastgestelde regeling ter verkrijging van de tusschenkomst 'der gemeente voor het totstandkomen van een uitbreiding van het aanvangsbuizennet der waterleiding. Genoemd voorstel beoogt terugstorting van garantiebedragen binnen den tijd van 5 jaar, wanneer binnen dit tijdvak de wateropbrengst het door de gemeente overgenomen risico geheel dekt. Aldus besloten. 6. Vaststelling van een besluit tot liet verleenen van de wettelijk voorgeschreven medewerking ten aanzien van de aanvrage van het bestuur der Vereeniging voor Chr. L. en U.L.O. te Soesterberg, om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen wegens stijging van Het aantal leerlingen. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen. De heet; GASILLE meent, dat aan de«e school geen toename van leerlingen is te bespeuren. Het aantal is 112 geweest, mu slechts 105. De VOORZITTER merkt op, dat sinds de laatste aanvrage het leerlingtal is ge stegen van 74 tot 102- De heer GROOTEWAL' wijst er op, dat van deze school in de laatste jaren aanvragen voor leermiddelen zijn uitge bleven, waardoor een tekort is ontstaan. De heer ENDENDIJK zegt, dat de laat ste aanvrage is geweest in 1927. Of het aantal leerlingen zelfs grooter is geweest dan thans doet hieraan niets af. Het voorstel van B- en W. wordt hier na aangenomen. 7. Vaststelling van de vergoeding als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over 1930, met bijbehoorende driejaarlijksche verrekening over 1928 t/m 1930. B- en W. stellen de navolgende ver- goedingen voor: gewoon lager onderwijs f 20.38; uitgebreid lager onderwijs f 33.09 per leerling. Conform beslooten. 8. Voorstel van B. en W. met betrek king tot den aankoop van een motorspuit voor Soesterberg met credietaanvrage. In de vergadering van 29 November 1339 werd door den Raad een crediet van f5000.— toegestaan ten behoeve van den aankoop van een nieuwe motorbrandspuit voor Soesterberg. Als gevolg van de adviezen der Raads commissie en der Tech- Commissie uit den Utr. Prov. Brandweerbond stellen B. en W. thans voor over te gaan tot aankoop van: a. een tweewielige motor-brandspuit; b. een Chevrolet-truck, en carrosserie met cabine, dienende als manschappenwa- gen. Naar aanleiding van Het bovenstaande stellen B. en W. voor te besluiten tot: a. intrekking van het besluit dd. 29 Nov. 1933; b. het verkenen van een crediet van f3857.40 voor bedoelden aankoop en van f242.60 voor bijkomende kosten. Conform beslooten. 9. Adres van het Bestuur Van „Soester. berg's Bloei", verzoekende verbeteringen met betrekking tot den vuilnisophaaldienst, met voorstel van B. en W. B. en W. deelen made, dat zij bij den vuilnisophaler op een meer geregekten dienst hebben aangedrongen. Voorts stel len zij voor genoemde vereeniging te be richten, dat zoodra de financiën zulks toe- laten, de dienst voor rekening; der ge meente zal worden genomen. Aldus besloten. De heer STROBAND vraagt wanneer dit tijdstip zal zijn. pok de Iteei; ÖASILLS meent, dat deze toestand niet zoo kan blijven. li De VOORZITTER wil deze aangelegen heid bezien bij de begrooting 1935. 10. Adres van het bestuur van „Soes- terberg's Bloei" betreffende de ontginning in de omgeving van het natuurbad, met) voorstel van B. en W. Bedoeld adres beoogt niet verder te'! gaan met de aldaar toegepaste ontginning}] en de heide verder ongerept te laten. De directeur van het Staatsboschbeheer wijst er in zijn rapport op, dat genoemde! vereeniging zich een verkeerde voorstelling} maakt van de bebossching aldaar, waar om B. en W. voorstellen dit oordeel aam genoemde vereeniging mede te deelen. Conform besloten. i( 11. Vaststelling van een besluit om den Noorderweg in één richting voor het be rijden met alle motorrijtuigen gesloten te verklaren. B. en W. stellen voor genoemden weg gesloten te verklaren vanaf de Stadhou derslaan, Conform besloten. 12. Adres van J. Olyslager te Soest betreffende huisnummering en afbouw van zijn perceel. B. en W. stellen voor de nummering] niet te doen geschieden aan het le Hee serlaantje en adressant voor een afbouw van bedoeld perceel gelegenheid te geven tot 15 Sept. a.s. De heer GASILLE wil adressant ter wille zijn. Bedoelde persoon is gedupeerd door den vroegeren eigenaar. Adressant is van goeden wil, doch niet financieel krachtig. Ook dringt spr. aan op de ge vraagde nummering van het Heeserlaantje. De heer DE BRUIJN heeft de situatie opgenomen. Vanneer aan adressant een half jaar uitstel wordt gegeven, is hij te-, vreden. Hiertoe wordt beslooten. 13. Verzoeken om ontheffing van 15 der Bouwverordening. Dit punt betreft o. m. een verzoek van den heer v. d. Lichte, voor den bou-w, van 4 woningen onder één kap, aan den Stadhouderslaan. B. en W. stelten voor afwijzend te be schikken. - Een and-er verzoek door den Heer Ree- de rs te Hilversum, voor den bouw van 4 woningen onder één kap aan de Steen- hofstraat, wenschen B. en W. toe te staan. De heer GASILLE vraagt waarom het eerste plan wel ontsiert en 't andere niet. De heer ENDENDIJK is ook deze mee ning toegedaan. Hieraan is echter niet veel te doen, omdat aan de Steenhofstraat ge sloten bouw is toegestaan. De VOORZITTER meent, dat grenzen: moeten worden gesteld. De heer DE BRUIJN wil deze verzoeken In banden stelten van de straks te be-

Soester Courant | 1934 | | pagina 5