ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 k 58 ets -f 12 cent verzendkosten, zij vooruitbetaling) kunnen worden besteld per giro (125025), pee postwissel of per brief met bijgesloten postzegeb. Naam en nummer van het gewenschte inodel s.v.p. duidelijk vermelden! De gevraagde patronen worden binnen drie èi zes dagen aan de aanvraagster toe gezonden. Het jasje bezit een modern kraagje en naar beneden wijzende revers. Het bezit echter geen wijden overslag, hetgeen bij een kort jasje ook niet noodig is, omdat daarbij de voorpanden toch wel op hun plaats blijven zitten. Twee groote knoopen, overtrokken met dezelfde stof van het manteltje. De mouw is gewoon recht en heeft als eenige polsafwerking een schuin opgelegd puntig stuk. He trok je is van een Schotsche ruit en wordt schuin genomen, hetgeen vlugger staat als wanneer de ruit recht naar bene den loopt. Natuurlijk moet men er voor zorgdragen, dat de ruit in den grond over eenstemt met de kleur van het jasje. VROUWEN OP DE RENBAAN. De moderne vrouwen spelen tegenwoor dig een belangrijke rol op de renbanen in het buitenland. Was men vóór enkele ja ren van meening, dat de vrouw nimmer een plaats op de renbaan kon innemen, te genwoordig is men daarvan terug moeten komen, daar de moderne vrouwen hebben getoond minstens evengoed in staat te zijn achter het stuur van hun renwagen te zijn als de mannen. Stalen zenuwen en koel bloedigheid zijn natuurlyk de hoofdver- eischten. Op de groote Italiaanschö ren baan, welke om de hoofdstad loopt en waar ettelijke malen per jaar de belangrijkst© rennen ter wereld worden verreden, wordt een der vaste deelnemers, een sportieve Engelschman, altijd begeleid door zijn vrouw, die hem ook behulpzaam is bij de noodige voorbereidingen, zooals de trai ning, de monteering van den wagen, enz. Ook in Frankrijk ziet men hoe langer hoe meer, hoe de vrouwen een plaats in de auto wereld gaan innemen. DE MEISJESSCHOOL TE ST. CYR NABIJ PARIJS. Nog altijd bestaat te St. Cyr nabij Parijs een indertijd door Napoleon opgerichte meisjesschool, welke eenig in haar soort is. De school wordt bezocht door jongedames, dochters van de mannen, die met het kruis van het Eerelegioen begiftigd zijn. Het Internaat staat in geheel Frankrijk be kend als de beste school, niet alleen op het gebied van onderwijs, maar ook op dat der opvoeding. Da meisjes, dia hier tot haar I8e jaar verblijven, krijgen grondig onderricht in de etiquetten. De pensionnaires mogen evenwel nimmer naar huis, alvorens zij de school verlaten. De ouders der kinderen mogen haar op Zon- en feestdagen bezoe ken, doch de meisjes meenemen voor uit stapjes en autotochtjes is ook niet veroor- loof<|. De jongedames gaan doorgaans ge kleed in blauwe militaire costuums. INKTVLEKKEN. Om van porcelein-, glas- of aardewerk inktvlekken te verwijderen, wrijve men eenvoudig met de buitenzijde van de schil van een sinaasappel, op de inktvlek. Daarna met water afgespoeld, zal deinktvlek ge makkelijk zijn te verwijderen. DE LAMP ALS VOORNAAMSTE HULP MIDDEL, OM ZIJN HUIS GEZELLIG IN TE RICHTEN. De echte huisvrouw is er steeds op be dacht, om haar „home" zoo gezellig en aantrekkelijk mogelijk te maken. Een van de eerste vereischten hiertoe is, dat men „sfeer", d.w.z. een zekere intimiteit weet te brengen in zijn woning. Dat in dit op zicht de lamp wel een zeer bijzondere plaats inneemt, zal wel niemand willen ontkennen. En het is juist de lamp, waar mede vooral in den tegenwoordigen tijd in tegenstelling met vroeger zoo ontzag gelijk veel te bereiken is. Met al de ellen de en narigheid, welke in vroeger jaren verbonden was aan kaars- en petroleum licht, viel toch niet te ontkennen, dat hier in meer poëzie school dan in de nuchtere gasverlichtingen zelfs aanvankelijk veel meer dan in de meest verstarde lichtbron, welke met electriciteit gevoed wordt. Maar daar is allengs verandering in ge komen. Men heeft thans wel niet meer het fantastische flikkerlicht van kaarsenkro nen, noch het opflakkerend vlammenge- speel van petroleum- of gaslicht, maar daar staat tegenover, dat men in die da gen gebonden was aan één vaste lichtbron, een lamp, welke persé in het midden van de kamer vanaf het plafond moest neer hangen. Men is toen daaromheen gaan fantaseeren; ijzeren geraamten werden met zijde en anderszins omspannen en omgeplooid. Men vervaardigde stofnesten, zelfs ook nu nog om den electrischen lichtbol, ondanks het feit, dat men nu eindelijk in de gelegenheid is gekomen, om roet- en stofvrije lichtmiddelen aan te wenden. In dit alles breekt zich echter gelukkig een kentering baan. Vooreerst is het door de electrische geleidingen met zijn stopcontacten en overschakelaars mo gelijk geworden, om naast die eene cen trale lichtbron, welke niet eens in het midden van een vertrek behoeft geplaatst te worden, nog een aantal kleinere lamp jes te plaatsen in verscheidene hoekjes en zitjes van de kamer. Men kan tegenwoor dig ook fèest vieren in den avond, door zijn kamer in de volle glorie te zetten van de nieuwste en meest moderne lichtkracht, welke wij sedert nog niet zoo lang bezit ten; wij kunnen ons huis zetten in het gewone helle licht van allen dag rond den huiselijken haard met zijn monotone ge zelligheid; de moderne vrouw kan zich de weelde veroorloven van in haar eigen „home" de poëzie te scheppen van sche- merhoekjes van intimiteit. Zoo is da mensch van tegenwoordig in staat om iedere stemming van zijn hart te volgen in de tempering of overstelping van zijn lichtbronnen. Ook hygiënisch en artistiek is men er in dit opzicht niet weinig op vooruit gegaan. De moderne decorateurs zijn er op uit, om met de meest moderne middelen als gebrandschilderd glas, of met da goedkoopere materialen als glas in ijzer gevat, of perkament en dergelijke de meest sierlijke lampomhulsels te ontwer- EEN SPORTIEF MANTELPAKJE. No. 716 laat u een sportief mantelpakje zien, waarvan de schotsche, schuingeknip- te rok er vlug en bijzonder goed bij af steekt. het dus wel af met een klein schrijftafeltje, dat steeds keurig opgeruimd moest zijn, want nadat de brieven waren geschreven, de wasöhlijst ingevuld, en de boekjes der leveranciers bijgeschreven, ging het schrijf blad, dat tevens die afsluitklep was, om hoog en de secretaire ging op slot. Dat hoorde zoo. Men zag' eenvoudig de klep niet open staan, dat deden de slordige huisvrou wen. Daar zorgden de huisvrouwen dus wel voor, want die secretaire- borg soms ook wel paperassen, die niet voor ieders oog bev stemd waren. De secretaire zag er meestal zoo uit: het onderste gedeelte bevatte over het alge meen deurtjes, die een plankenkastje ver borgen. ZooaLs de teekening U laat zien be vatte de secretaire ook wel gewone laden. Men had er ook, waar geen laden of kastje aanwezig was en die kastje dienden dan ook meer als sieraad voor de salon, omdat ze meer sierlijk dan praktisch waren. Ach ja, met de eisohen des tijds zijn ook de eisohen van den schrijftafel veranderd en de vrouwen pronken nu veelal aan een zwaar schrijfbureau, waarvan het blad be dekt is met een chaos van brieven, brie- venmandjes, inktpotten en allerlei. Een op geruimde schrijftafel is tegenwoordig bijna het tegen overgestlede van vroeger. De mo derne schrijftafels dienen blijkbaar rom melig te zijn, want niemand heeft er be zwaar tegen achter een onopgeruimd bu reau te zitten! En toch was de secretaire iets persoonlij kers, iets geheimzinnigs, waarvan alleen de huisvrouw het sleuteltje had, dat toegang gaf tot den inhoud en de huisvrouw was er niet gemakkelijk toe te bewegen dit sleu teltje af te staan, om een ander iets te laten zoeken in haar „kastje". Die kleine, van oudheid riekende hokjes, waar de brief jes en boekjes netjes opgestapeld lagen, wa ren ndet voor iedens oogen bestemd. Ja, dat was die „goeie ouwe tijd". Maar de tegen woordige huisvrouwen schijnen niet veel oog meer te hebben voor dergelijke geheim zinnige en romantische dingen. Men heeft het thans te druk met andere beslommerin gen en het zijn juist die kleine geheimzin nige en „afgesloten" voorwerpen van vroe ger jaren, die wij, moderne mensohen, in ons modern huis en onze moderne model len moeten missen.... SIERADEN. Over het algemeen munten de moderne sieraden wel uit in stijl en sierlijkheid en, doordat de prijzen voor bijna iederen beurs betaalbaar zijn, is het vele vrouwen moge lijk bij haar diverse japonnen en oostuums verschillende sieraden te dragen. De paar- lenketting bestaat meestal of uit een snoer tje heele kleine parels of uit vele snoeren opvolgende parels, de kleinste achter in den hals en naar voren toe grooter toeloopend. Deze zelfde samenstelling soms wel van zeven snoeren, vindt men ook in steen en kralen, b.v. geel, blauw of rose, doch deze kettingen kunnen door iedere vrouw niet worden gedragen, daarvoor moet men een jeugdig uiterlijk hebben. Het is bij sieraden steeds de kwestie er vooral op te letten of de Meur der steenen wel bij onze huidskleur past en of de ket ting van diverse armbanden, broches en ringen in overeenstemming is met het min of meer gekleede van onze japonnen. Want op een eenvoudig dagelijksch japonnetje ia het een paskwil als men daarbij een ket ting van strass-steenen draagt, dat is gesle pen bergkristal, dat zoo schittert, dat het voor namaak diamant zou kunnen doorgaan. Ook de gewild-zonderlinge kettingen kan men niet overal bij dragen. De groomkettin- gen, armbanden en ringen, die den laatsten tijd in den handel zijn gebracht en versierd zijn met half - edel-steenen of met eenvou dig celluloid, voldoen soms heel goed en een eenvoudige ketting met een grooten hanger, bestaande uit een groote parel. Op onze afbeelding ziet u een paarlen- kettinig van geslagen bergkristal als rozet ten geslepen en onderaan een ketting van dezelfde steenen, doch puntig geslepen. Een aardige armband van half-edelsteenen is er tusschenin afgebeeld, terwijl een zeer mo derne ring ons doet denken aan den ouder- wetschen slangenring. De ringen van oli fantenhaar, die z.g. geluk aanbrengen, ge raken al weer uit de mode. Men ziet er nog wel oorbellen van, doch bepaald opgang hebben ze niet gemaakt. EEN VOORJAARSJAPON. Deze japon (No. 717) bezit het z.g. bloit- semodei en is heel geschikt voor flinke fi guren, De sluiting wordt gevonden aan de linker-voorzijde, waarbij de opening, die doorloopt tot de ceintuur, met drie groote knoopen wordt gesloten. Dezelfde knoopen TWEE SIERLIJKE SLAAPKAMER JAPONNEN. De mode heeft zich dc laatste jaren voor al op het gebied der damesonderkleeding sterk uitgebreid. De mooiste stoffen en de fijnste kleuren worden er vaak voor uit gekozen om een sierlijk stel ondergoed te verkrijgen. Ook de nacht- en kamerjapon nen worden vaak in mooie kleurensamen- stellingen vervaardigd. Doch aangezien het materiaal meestal vrij kostbaar is, wil men een moderne nacht- of kamerjapon ge maakt koopen, zullen vele lezeressen het niet onwelkom vinden iets dergelijks zelf te maken, vooral als men over voldoenden vrijen tijd beschikt. DE OUDERWETSCHE SECRETAIRE. Een zeer bijzonder meubelstuk, waar onze voorouders trots op waren, was en is mis schien nog, de secretaire. Nu was de cor respondentie van onze grootmoeders niet omvangrijk als die der tegenwoordige iwen in het algemeen en zij konden vindt men terug op de mouwen, welke worden afgewerkt met een groote half- schuin-loopende manchet en verder ge heel recht zijn. De ceintuur komt van vo ren gedeeltelijk onder het rechetvoorpand te zitten. De kraag en de strik worden ge kozen van wit zijden pikée. No. 714 dan laat u een négligé van lichte crêpe de chine zien met kanten plastron en schouderstuk gegarneerd. Dergelijke kanten inzetsels kan men tegenwoordig ook al geheel .gemaakt aanschaffen, zoo^, dat het werk hieraan besteed al een aan merkelijk stuk wordt vergemakkelijkt. Na tuurlijk kan men als materiaal ook minder kostbare stof als crêpe de chine kiezen. Ba tist of lingerie-linnen zouden voor dit mo del ook geschikt zijn en wellicht zullen deze stoffen, wanneer men de négligé nu niet bepaald voor logeerpartijtjes weglegt, het ook langer uithouden. De verwijding van den rok wordt gevon den in de ingezette geplooide stukken, wel ke men ook van achteren kan aanbren gen. No. 715, het model hiernaast, toont een nachtjapon, welke evenwel gedeeltelijk verscholen gaat achter het geestige korte jasje, hetwelk men er op kan dragen, wan neer men zich nog niet direct ter ruste begeeft. De nachtjapon kan worden vervaardigd van licht zenden jersey, welke stof zoo heerlijk soepel blijft en gemakkelijk wasch- baar is. Het jasje, dat meer bedoeld is als een soort van kamerjasje, kan dan van dezelfde stof worden vervaardigd, alleen in een donkere kleur. pen. Men ziet tegenwoordig naast veel on- voldacht» ook reeds werkelijk bijzonder geslaagde ontwerpen. Men verkrijgt hier door de meest fraaie lichtvallingen en kleurschakeeringen. Maar het is dan ook de taak van de vrouw om naar eigen smaak en artistiek gevoel, deze hulpmid delen dusdanig aan te brengen en toe te passen, dat mede in verband met het in terieur het hoogst mogelijke effect er door bereikt wordt. Juist hierdoor, is de vrouw in de gelegenheid een specifiek eigen stempel te drukken op haar thuis en om geving, zoodat zij met recht kan spreken van een „eigen" home. ZIEKENKOSTJES. Als de eetlust ontbreekt, en als tóch het eenige middel om de verloren krachten weer terug te brengen is: „goed eten!", ja.dan staat de verzorgster van den pa tiënt dikwijls voor een moeilijke taak. Ze mag vooral de maaltijden niet maken tot een telkens terugkomende kwelling voor den patiënt: immers, het voedsel dat niet met plezier wordt opgenomen, heeft wat vertering betreft, een veel geringere kans dan de gerechten, die onder den in vloed van een opgewekte stemming naar binnen gaan. Ze zal dius rekening moeten houden met de voorkeur van den zieke, en dat wel zon der in botsing te komen met de voedings- vooreohriften van den dokter; en ze zal daarbij heel zeker gebruik moeten maken van zaühtopwekkende middeltjes, die zon der het zenuwstelsel al te krachtig te prik kelen, toch den lust tot eten te voorschijn roepen. Het aromatische van een verfrissend vruchtensap; het stimuleerende van een geurig kopje thee of wel van een krachtig kopje bouillon; de prettige smaak-afwis seling, die nu eens het stokje vanille, dan weer het mee-afgetrokken stukje citroen schil of pijpkaneel aan een „zoet hapje" kan meedeelen; de pittige invloed, dien de toe voeging van enkele druppels Maggd's Aro ma aan verschillende veel gebruikte ge rechten geeft het zijn alle hulpmiddelen, die in de ziekenkeuken niet kunnen wor den gemist. Afwisseling te brengen in de dagelijks voorgeschreven voedingsmiddelen is een van de voornaamste eischen bij de zieken verzorging. Het geklopte ei, dat vervelen gaat als het altijd met suiker wordt toege diend, zal minder kans hebben om tegen te staan wanneer het ter afwisseling eens met een tikje zout wordt klaargemaakt en liefst ook met eenige druppels Maggi's Aroma. Het verlangen van den herstellenden pa- tiënt gaat dikwijls uit naar iets hartigers dan de papjes, de soepjes en de puréetjes, die hem „zoo flauw" voorkomen. Ook voor dergelijke gerechten maakt de toevoeging van een ietsje Maggi's Aroma een groot verschil in de smakelijkheid. GEKLOPT EL 1 ei 1/2 theelepeltje' zout 5 druppels Maggi's Aroma. Klop het ei met het zou tot wit en geel een gelijkmatig geheel vormen, roer er ten slotte de Maggi's Aroma door. Vermeng desverkiezende het ed met kou» de of warme gekookte melk, maar zorg el in het laatste geval voor, dat door flink roeren het el niet kan schiften. GRIESMEELSOEP. 3 d.L. kokend water 1 Maggi's Bouillonblokje 1 afgestreken eetlepel griesmeel 1 eierdooier 1 lepel gekookte melk. Breng het water aan de kook, strooi er roerende de griesmeel in en laat die (nu en dan roerende) gaar koken (ongeveer 10 mi nuten), laat in de kokende soep het bouil lonblokje oplossen. Klop den eierdooier, roer er de melk door en breng het mengsel over op een soepbord, er onder voortdurend roeren de heete soep bij gietend. LINZENMEELPAP. 3 d.L. melk 10 Gr. (Ie afgestreken eetlepel) linzen- meel i/j theelepeltje zout 10 Gr. 2 afgestreken eetlepel) boter 5 druppels Maggi's Aroma. Meng het linzen-meel aan met zooveel van de koude melk, dat een gemakkelijk vloeibaar papje wordt gevormd. Breng de overige melk met het zou aan de kook, giet er onder voortdurend roeren het aange mengde meel in en laat het (steeds roeren die) gaar worden (ongeveer 15 minuten). Vermeng de pap met de boter en de Mag gi's Aroma en breng ze over op een soep bord." WITBEENEN MESSENHEFTEN. Om deze schoon te houden, moet men iedere keer, dat men ze heeft gebruikt, met een doek in koud water gedoopt en met zeep bestreken, zorvuldig afwrijven, ter wijl man ze met een drogen doek afwrijft. De heften kunnen daarna met droog krijt worden gepoetst en ze zullen even glanzend blijven als voordien en ook niet verMeu- ren. OM GORDIJNEN ONBRANDBAAR TE MAKEN. Om gordijnen onbrandbaar te maken, dompelt men ze in een oplossing van phos- phorzure ammoniak. Ook andere stoffen kunnen hierdoor onbrandbaar worden ge maakt.

Soester Courant | 1934 | | pagina 10