SOETAX Ga nu toeren TWEEDE BLAD FUTAX" plaatselijk nieuws. 736 «3- Persoans wagens BEL OP -> 786 -►7 86 met de 4 Persoons wagens 12 per uur Tel. 877 - Keuvelweg 14 VRIJDAG 8 JUNI 1934. OFFICIEELE KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Soest; brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, als mede de woning van den concierge.bode, thans zijn ondergebracht in het perceel Steenhofstraat no. 6, gelegen naast het De meentehuis. Joest, 7 Juni 1934. burgemeester en Wethouders van Soest, De Burgemeester, H. v. KLOOSTER, l b. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING. Aan de Heveafabrieken te Oosterbeek, <gem. Rerikum, kunnen eenige groots ge zinnen worden geplaatst, met tenminste 3 meisjes van 15—25 jaar; gezinshoofd wordt, mits geschikt voor het verrichten van sjouwwerk e. d., ook tewerkgesteld; alleen nette gezinnen komen in aanmer- king. Loonen: voor meisjes van 15 jaar f 6-15 —f7.42, voor meisjes van 18 jaar f9.55 —f 13.41, voor meisjes van 20 jaar f 11.20 —f 14.34 per week; tot het gezin behoorende jongens van 1521 jaar worden eveneens in dienst ge nomen, echter moeten in elk geval 3 meisjes in den leeftijd van 1525 jaar voor het werk op de fabrieken aanwezig zijn. Uitstekende woningen beschikbaar; huur prijs f4.tot f4.50 p- w. incl. water leiding. Aanbiedingen aan den agent der Arbeidsbemiddeling te Soest. De Agent der Arbeidsbemiddeling te Soest, H. BOSSERT, ZANGUITVOERING. Maandagavond te 7.30 uur zal in de muziektent in het rosarium door het Kin- tierzangkoor „Zanglust Nieuwerhoek" een Zanguitvoering worden gegeven. Het koor tje, dat thans reeds ruim 100 kinderen telt, staat onder leiding van den heer J. H- van Maurik. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Zaterdagavond te ongeveer 6 uur loeide de sirene voor leen flinke heide brand, welke was uitgebroken op een ter. rein langs de spoorlijn nabij Soestduinen, gelegen achter het landgoed „de Paltz" en toebehoorende aan Defensie. Aan het blusschen werd deelgenomen door' de brandweercorpsen van Soest en Soester berg, alsmede door militairen en burgers. Hoewel door den ongunstige» wind steeds voor uitbreiding werd gevreesd, wisten de bestrijders van het vuur na 2i/2 uur wer ken de brand meester te worden. Door de brandweer van De Bilt, welke intusschen ook was verschenen, werd aan het nablusschingswerk ook deelgenomen. Ruim 10 H.A. heide en bosch is in vlammen opgegaan; het aangrenzend; bosch van de Paltz, met zijn prachtig hout, bleef echter gespaard. Bij het blusschingswerk deed zich nog een ongeval voor. Bij het omtrekken van dennen werd de commandant van Soes- terberg door een bijl aan een zijner bee- tien gewond, waarom hij naar Zeist moest worden vervoerd. Het staat vrij zeker vast, dat de brand door vonken uit de locomotief van een passeerenden trein is ontstaan. SPELDJESDAG VOOR HET N.O.C. De alhier gehouden collecte door A.D.O--dames, ten bate van het Nederl. Olymp. Comité, heeft opgebracht de som ma van f80.36. DE GROOTE LUCHTDEMONSTRATIE- De groote luchtdemonstratie, welke de militaire vliegers zullen geven ten bate van het Pelikaan-comité op Zaterdag 14 Juli a.s. zal plaats hebben van 2—5 uur 's middags. Er wordt een zeer groote toeloop van publiek verwacht- Alle voorbereidingen voor een goede verkeersregeling en een afdoende terreinbewaking zijn daarom reeds getroffen. Onder leiding van den kap-vlieger W. E. Hoogenboom heeft ter plaatse reeds een bespreking met autoriteiten van de Ko ninklijke Marechaussee, van de Militaire Politietroepen, de Rijksveldwacht en de Politie van Zeist en Soest plaats gehad. Voor auto's, autobussen en motorrijwie len worden totaal 7 autoparken ingericht. Een gedeelte van het terrein wordt be schikbaar gesteld voor het opstellen van automobielen, waarvan de inzittenden ter plaatse de uitvoering van het programma uitstekend kunnen zien. De toegangskaarten voor dit terrein gedeelte (alleen bij voorverkoop verkrijg baar) zijn te bekomen bij den Korpsadmi. nistrateur van de Militaire Luchtvaart- afdeeling te Soesterberg. Voor de rijwielen zullen eveneens een vijftal parken worden ingericht. VERGADERING TEGEN DE SOESTER WERKLOOZENZORG. Door de Soester Besturenbond werd Vrijdagavond in de zaal van den heer Van Leeuwen een vergadering gehouden in verband met de slechte werkloozen- zoorziening hier ter plaatse. De zaal was tot in de hoeken bezet met belanghebbenden van diverse plui mage. De heer Albers, hoofdbestuurslid van het N.V.V-, hield een goed gedocumen teerd betoog, wat door alle aanwezigen met aandacht gevolgd werd. Spreker kon niet begrijpen, dat het in een betrekkelijk rijke gemeente als Soest, noodig is over de uiterst elementaire rech ten van de werkloozen te moeten spreken. Dit getuigt, dat er met het gemeente bestuur van Soest iets niet in deij haak is. Een groot schandaal noemde spr. het, dat momenteel te Soest geen enkele vorm van werkloozenzorg bestaat. De werkloo zen worden eenvoudig bestempeld tot armlastigen. Armenzorg, dat vroeger de toevlucht was voor hen, die door ziekte of andere oorzaken, ook dikwijls ontstaan door eigen schuld, zonder middel van be staan kwamen, is hier geworden een in stelling, die moet voorzien in de behoefte van valiede arbeiders. Hoe door deze instelling d!e taak wordt opgevat, blijkt uit het feiit, daat men de werkloozen afscheept met 2 a 3 dagen arbeid met de kapitale belooning van f2.25 per dag. Hiervan moeten deze ge zinnen maar zien rond te komen. Lafhartig noemde spr. het van het ge meentebestuur hier dan nog te spreken van arbeidsschuwheid. Vroeger vervielen vele arbeiders bij langdurige werkloosheid tot pauperisme. Door de vakbeweging is hieraan paal en perk gesteld, sociale ver. beteringen werden door haar bevochten en verkregen, waarvan wel de belangrijkste was de werkloosheid-verzekering. Hier mede werd erkend het recht van bestaan ook bij werkloosheid. Dertig mill. arbei. ders zijn over de geheele wereld buiten het productie-proces gesteld, waarom velen 3 a 4 jaar van ondersteuning moe ten leven. Door loonsverlaging en ver laging der steunnormen tracht men uit de impasse te komen, of daardoor de volkskracht tenonder gaat vraagt men niet naar. Met sprekende cijfers toont spr. aan, waar de invloed van de moderne arbei dersbeweging het grootst is, de toestand van de werkloozen het meest dragelijkst is. Bij de interpellatie.Kupers is geble ken, dat op de betrouwbaarheid van de Christelijke en R. K. vakbeweging geen staat te maken is. Door de R. K- vak beweging werd instemming met de motie- Kupers betoond, doch toen deze motie in stemming kwam, schaarden ook hun ver tegenwoordigers zich aan den kant der tegenstanders. Door eigen kracht zullen we moeten zorgen, dat er betere toestan den komen. Toen in Engeland de conservatieven aan het bew.ind kwamen, werd de toe. stand der werkloozen steeds minder, doch met de overwinning der arbeidersklasse bij de tusschentijdsche verkieziingen, werden de steunbedragen wederom opgevoerd. Invloed van de Moderne arbeidersbewe ging in de regeerende lichamen zal de eenigste uitkomst zijn om te komen tot betere maatschappelijke verhoudingen. In debat kwamen eenige communisten, die het vormen van een commiissie uit eigen kring bepleitten. Eén ging daarbij zelfs zoover, om voor te steil en een werkloozen-comité op te richten, voor welks werkzaamheden de vakorganisatiie's de noodige gelden moes ten storten. In zijn repliek toonde de heer Albers het onzinniige hiervan aan, en een andere vragensteller, die weten wilde wat nu Maandag a.s. gebeuren moest, antwoordde spr., dat alreeds een bespreking met het college van B. en W. had plaats gevonden, waarvan de resultaten nog moeten wor den afgewacht- Staking in werkverschaffing keurde spr. sterk af en communistische agitatie betee- kent niet anders dan het verwekken van relletjes. Daarvan is de moderne arbei dersbeweging niet gediend. GESLAAGD. Op de te Rotterdam gehouden examens van de Vereeniging voor Modevakscholen in Nederland op 29, 30 en 31 Mei, slaag de onze plaatsgenoote mej. M. Hoonhoud voor het Diploma Leerares Modevak school. DE SOESTER SCHAAKCLUB. Dinsdagavond werden door genoemde club de nog niet gespeelde partijen in de promotie-degradatie-wedstrijd afgespeeld, met onderstaande uitslag: Groep -2—3. A. de Vries—A. W- Helmers 1—0 P. Olie—M. W- Luypen 1—0 G. J. de VriesJ- Drost 10 M. W. LuypenA. de Vries 1—0 In deze groep is hierdoor een flinke achterstand ingehaald. Groep 3. H. J. Verzaal—K- Post Jr. 1—0 P. C. Zonneveld—Joh- J. Roorda 0—1 De heer Zonneveld zag zijn winstpunt verloren gaan door niet-opkomeii. Betreffende de cursus in de zomermaan den kan gemeld worden, dat Maandag avond de eerste cursus is begonnen. Voor de Zaterdagavond-cursus zijn nog 3 plaat sen open. Hiervoor kunnen leden en niet- leden zich opgeven. Ook kan nog 'n groep van deelnemers gevormd worden voor Donderdagavond. Aanmelding bij den se cretaris, den heer Tiimmer Sr., Beuken, laan 30, en Dinsdagsavonds aan het club lokaal, gebouw „Religie en Kunst", Rem- brandtlaan. 783 <sg- 11 BEL OP R.K. SPAARBANK. Vorige week Donderdag werd des avonds in het Si Josephgebouw de jaar- lijksche vergadering van spaarders gehou den. Naast de gebruikelijke agendapunten werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleeneni De inlagen werden in het afgeloopei? jaar verhoogd met rond f 14.000.en ge- bracht op f 119.807.70. Blijkens de balans over 1933 is aan winst te boeken f647.27. In de beleggingen werden geen moeilijk heden ondervonden en het is uit een; hertaxatie der vaste goederen gebleken, dat de uitstaande hypotheken in het algemeen voldoende gedekt zijn. Het reservefonds, dat afzonderlijk wordt beheerd, bedraagt f 6377-011/2 cn zal gebracht wordes? op f 7024.281/2- De zittingen werden gehouden in de parochie's Soest en Soestdijk. Te Soest werd ingelegd f35.540.31 en beschikt over j f 32.158.50- Deze cijfers waren in de parochie Soestdijk als volgt: ingelegd jf 7542.50 en beschikt over f 14366.60- I In de verloopen 15 jaren is aan winst (geboekt eeen totaalbedrag van f 10.279.81. Van dit vvinstsaldo werd een; reserve ge kweekt ad f 7024.281/2, terwijl het restee- rende bedrag in den loop der jaren werd bestemd voor goede doeleinden in beide parochieën. De vergadering nam het besluit de over 1935 aan de spaarders uit te keeren rente nader vast te stellen in een in November of December te houden algemeene ver gadering, aangezien omtrent de rentabi liteit der geldmarkt in den laatsten tijd verschillende stroomingen bestaan. In verband met het 15-jarig bestaan der Spaarbank in deze maand werd besloten dit feit niet uiterlijk te vieren, doch aan de Armbesturen der beide parochie's elk een bedrag van f50.te schenken voor extra.bedeeling. RIJWIELEN GESTOLEN. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat twee rijwielen waren gestolen. Gi-oote 5 perseons wagens (4-deurs) f 2.25 per uur. AANRIJDING. Zondagnacht te ongeveer 12-30 uur had op de Vredehofstraal een aanrijding plaats tusschen een stilstaande auto en een mo torfiets, welk laatstgenoemd voertuig van achter op de auto reed. De motorrijder maakte hierdoor kennis met de straat- steenen, waarbij hij zijn arm verwondde. Zijn motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Proces-verbaal werd opgemaakt. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeleren: hoogste prijs f2.60, middel- prijs f 2.30—f 2.40, laagste prijs f 2-10, extra groot f 2.10. Eendeneieren f2.05. Alles per 100 stuks. Aanvoer 17.000 st- Handel vlug. ERNSTIG AUTO ONGEVAL. Dinsdagnamiiddag reed te Soesterberg een bestuurder van een vierwielig motor- rijtuig, zekere J. J. te De Bilt, met een flinke snelheid over de Rademakersstraat in de richting Utrecht- Ter hoogte van den Postweg wilde, toen bedoelde auto naderde, een 3-tal kinderen den weg oversteken. Twee kinderen bleven wachten om de auto te laten passeeren, doch het 3-jarig dochtertje van den heer T. had blijkbaar de auto niet opgemerkt en liep door, om direct daarna door de auto te worden gegrepen. Het kind werd pl-m. 13 meter meege sleurd en kwam met het hoofd op de straat terecht, waar het bewusteloos bleef liggen. Een ontboden dokter der Luchtdoel- artillerie en een even later juist passeerend geneesheer verleenden hulp en constateer den een ernstige schedelfractuur en kneu zingen van armen en beenen. In zorgwekkenden toestand werd 't kind met de ziekenauto der Luchtvaart-afd. naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" over gebracht. Tegen den bestuurder, wiens wagen In beslag is genomen, is door de poltie pro ces-verbaal opgemaakt. De remmen der auto bleken in orde te zijn. DE SOESTER GYMNASTIEK- VEREENIGINGEN BEHALEN MOOIE SUCCESSEN. Zooals in ons vorig nummer aangekon digd werd j.1. Dinsdag en Woensdag door De Soester Turnclub en de Gymnastiek- Ver. A.G-A.VS- te Soesterberg deelgeno men aan de gymnastiek.wedstrijden te Nijkerk, welke aldaar door de plaatselijke vereeniiging waren georganiseerd. Beide vereenigingen hebben daar schitte rende successen behaald. De Soester Turnclub behaalde Woens dag de eereprijs voor het hoogst aantal punten van alle dien dag deelnemende vereenigingen, alsmede niet minder dan 5 tweede prijzen. Bovendien behaalde het dameslid, mej. v. d. Vlies, de 4e personeele prijs- De eereprijs voor het hoogst aantal punten van alle op Dinsdag deelnemende vereenigingen wist A.G-A-V.S. te bemach tigen. Verder behaalde A.G.A-V.S- een le en 2e prijs in de driekampen, alsmede een le en een 2e prijs. Personeele prijzen wisten te bemachti gen mej. Duin (2e prijs), mej. Grootewal (5e prijs) en de heer S. Smits (3e prijs). Beide vereenigingen onze gelukwenschen met de behaalde successen. DE SOESTER TURNCLUB. Men verzoekt ons de leden van genoem de club er op te wijzen, dat, in verband met de door genoemde vereeniging tegen a.s. Zaterdagmiddag uitgeschreven af- standsmarschen, de lessen op diien middag geen doorgang hebben. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres- se^ achter de voorwerpen vermeld. Gehaakte muts, Vaardehoogtweg 5; levende schildpad, Julianastraat 12; fox hond, Hartweg 12; een paar dameshand schoenen, Pol. Bur.; 3 damesceintuurs, Pol. Bur.; zilveren beursje, Pol- Bur.; man chester jas, Beukenlaan 24; een groote autosleutel, F. C. Kuijperstraat 6- KON. NED. BOND VAN OUD- ONDEROFFICIEREN. Ter gelegenheid van het 2e lustrum werd Donderdagavond in de groote zaal van hotel „Eemland'' een feestelijke bij eenkomst gehouden, welke zeer goed be zocht was. Het podium was fraai met palmgroen versierd, waartusschen fraaie bloemstukken, aangeboden door de Soester Vrijw. Brandweer, R K- Onderofficiers.Ver. „St. Martinus" te Soesterberg en van de Afd. Amersfoort, terwijl de fraaie banier terzijde was opgesteld. De Eere.voorzitter, de heer J. C. C« Phaff, de avond openend, riep allen op dezen feestavond het welkom toe. Tot zijn spijt is de Burgemeester door ziekte af wezig. Spr. dankt de vertegenwoordigers der verschillende organisaties voor hun aanwezigheid, gelukwenschen, bLemen, enz-, waarna hij zich tot de leden wendt, er op wijzende, dat hij steeds gaarne in hun midden vertoeft. Spr. hoopt, dat de band van saamhoorigheid in de toekomst nog versterkt zal worden. Speciaal richt spr. zich tot den voorzitter, den heer J. B. v. d- Made. Hij hoopt, dat hij nog lang voorzitter zal blijven. Verder wijst spreker op het praedicaat „Koninklijke Bondwat verplichtingen oplegt, en daar. dum moeten wij,' aldus spr., het gezag van onze beminde Vorstin hooghouden en laten blijken, dat wij die onderscheiding waardig zijn. Spr. besluit met den wensch, dat de Koninklijke Bond groeie en bloeie en speciaal de afd. Soest. De Voorzitter dankte den Eere.voorzit- ter voor zijn welkomstwoord en deelde onder applaus mede, dat de Eere-voor- zitter is benoemd tot kolonel.titulair en feliciteert hem onder applaus met deze onderscheiding. Daarop richt spr. zich tot den Secretaris. In die 10 jaar is hij ge weest bestuurslid, commissaris, voorzitter en sedert 8 jaar secretaris; ook van de schietvereen. „Generaal Verspijck", waar van hij ook leider is. Spreker biedt zijn echtgenoote een fraaie tuil bloemen aan en hij brengt den heer Maris groeten dank. Ook dankt spreker den Eere-voor- zitter, die steeds met de afdeeling mede leeft. Ook zijn echtgenoote biedt hij een fraai bouquet aan. De oudste donatrice, mevrouw Van Baerle, die ook 10 jaar bij de afd. behoort, ontvangst een fraai bou quet uit naam van de beschermvrouwe; de heer Van Baerle, een der oprichters, en de heer De Boer, de vaandeldrager, werden benoemd tot lid van verdienste. De eere_medailles werden hen door den Eere-voorzitter op de borst gespeld, waar na staande het Wilhelmus werd aange heven. Hierna feliciteert de afd. Amersfoort de jubileerende vereeniging en hoopt, dat de afd. voort zal gaan op. Üen ingeslagen weg. De afd. Hilversum brengt eveneens de hartelijke felicitatie over; als lid van de commissie van beheer weet spr. wat hij aan de afd. heeft De heer Van Baerle biedt hierna het bestuur namens de leden een prachtige voorzittershamer aan. Na dit officiëele gedeelte werd uit volle borst het Bondslied gezongen, waarna het trio August de Laat voor 't voetlicht kwam. Het beschaafd optreden van genoemd trio maakte 't gebodene tot een groot succes. De leuke militaire klucht sloeg in; het applaus was meer dan verdiend. Het muzikale gedeelte van den avond was in handen van den heer Uiterwijk met zijn band. De oud-onderoffi'cieren hebben hun 2e lustrum waardig herdacht- BUITENLANDSCH OVERZICHT. Engeland betaalt niet- Confiic- ten ter ontwapeningsconferentie. Uitstel weer de eenige oplos sing Mark.inflatie.geruchten. Landarbeidersstaking in Spanje. Geen bedreigingen hebben tenslotte de Europeesche schuldenaars kunnen bewegen om hun afbetalingen der oorlogsschaden aan de Ver. Staten te hervatten. Er zijn in Amerika zelf trouwens talloozen, die den Europeanen in deze zaak groot ge lijk geven. De Amerikaansche oud.strijders hebben dat deze week nog in herinnering gebracht, toen ze uitspraken, dat Frank rijk tot geen betaling is gehouden, zoo lang het zelf van Duitschland geen be taling meer ontvangt. We mogen niet ver geten, dat vooral onder den druk van de Ver. Staten Duitschland vrijgesteld is ge worden van verdere betalingsverplichtingen aan Frankrijk. Het was ook eerder bekend, dat ook! Engeland straks op den vervaldag van 16 Juni geenerlei aftebetaling meer zou doen; thans werd dat officieel door een speciale nota van Londen aan Washington. Die nota is vrij kras van toon. Engeland wacht, zoo komt daarin tot uiting, alvo rens verdere betalingen te doen, op een definitieve regeling van het schuldenvraag- stuk. „Met diepe spijt" constateert de Britsche regeering, dat ze niet de ver antwoordelijkheid op zich mag nemen, een weg in te slaan, waardoor het geheele oude systeem van betaling der intergou- vernementeele schulden uit den oorlog tot het leven worden teruggeroepen. Wanneet; Engeland er toe zou overgaan om de ter mijnen volledig te betalen, zoo luidt de nota, zou dit daarmee correspondeerende eischen met zich meebrengen van Enge land aan zijn debitourstaten, regeeringen dus, die oorlogsschulden aan Engeland hebben. En dit zou weer een verscherping beteekenen van de omstandigheden, die voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de Wereldcrisis. De kansen tot her stel van de wereld zouden tot onbepaal- den tijd zijn uitgesteld. Deze openhartige verklaring schijnt de regeering te Washington eindelijk uit haaU onwezenlijke illusies te hebben gewekt. Men is er niet verstoord op de regee ring te Londen, erkent, dat de nota hel derend heeft gewerkt en dat de tijd totsamensprekingen is gekomen. Dat men overigens met praten vaak ootó niet gemakkelijk tot resultaten komt, blijkt wel uit het verloop van de tweejarige ont wapeningsconferentie. Het schijnt, dat d« Fransehe regeering een einde begeert te stellen aan het gebazel te Genève, maar de middelen om dat te bereiken, zijn vrij grof. Barthou forceert in de laatste dagen herhaaldelijk conflicten. Dinsdag legde hij aan Hederson, den voorzitter der confe rentie, het veto op om in Berlijn met de Duitsche regeering te gaan overleggen. Woensdag beschuldigde hij Henderson van partijdigheid, toen deze een modus aangaf om de ontwapeningsbesprekingen voort te zetten. Henderson vroeg hem nu om zelf dan met een daartoe strekkend voorstel te komen. De modus van Barthou zal daariin bestaan, dat er verder onder handeld gaaat worden over de veiligheids, eischen van Frankrijk en dat de eigenlijke ontwapeningsgedachte op den achtergrond wordt geschoven. Natuurlijk krijgt hij voor een en ander geen volledige instemming. Het slot van het huidige vredeslied zal wezen, dat het bureau van de ontwape ningsconferentie „voorloopig tot het na jaar" uiteengaat- Er is in de wereld geen greintje vertrouwen meer op Genève! Laten we aanstonds toegeven, dat de berichten uit Fransche bron komen, maar in elk geval zijn de geruchten zeer hard nekkig, welke aangeven, dat Duitschland voor een nieuwe inflatie van de Mark! staat. Indien de inflatie.tendenz onmisken baar zou worden, zou dat ongetwijfeld tot een paniek onder de Duitsche bevolking leiden. De bovenbedoelde berichten sug- gereeren, dat de Duitsche regeering wan hopig poogt om de inflatie nog even op te houden, daar anders een fatale reactie wordt verondersteld bij het op 13 Janu ari 1935 te houden Saarplebisciet. Een andere belangrijkheid is de land- arbeiidersstaking, welke de regeering zoo energiek heeft gepoogd te beletten, doch op Dinsdag toch in Spanje is uitgebroken- We weten, dat het hier in hoofdzaak een' politeke staking betreft, welke door dc' regeering dan ook onwettig is verklaard. De stakers hebben den steun van de soci alistische partij- „Ondanks onderdrukking/* zoo verklaarde de leiding dezer partij* „staakt een derde deel der landarbeiders/* Dat klinkt op zich zelf al niet zoo im poneerend. De regeering laat dan ook we ten, dat het aantal stakers van volstrek! geen beteekenis is en de actie als vol komen mislukt moet worden beschouwd-

Soester Courant | 1934 | | pagina 5