Aan de Gemeentepomp. SOETAX Met de naar ASSEN Voor warme dagen. TSj ouïsfa en Jongste ïteolnamerjster)" ontvangt een extra prijs. f 5.— per persoon Heuvelweg 14 Kerkpad Z.Z. 54 Telefoon 677 Plaatselijk Nieuws. - Algemeen Overzicht. heidebrand. W1ERSEI¥IA SOESTER GROLLEN. I. Wie; verre reizen doet, geachte lezers en lieve lezeressen, kan véél vertellen. Ongetwijfeld! Maar wij, Soesters, we heb ben iets vóór op onze medemenschen. Bij ons in Soest hoeven we geen been buiten de gemeentegrenzen te zetten om dagelijks nieuwe ontdekkingen te doen, versche verhalen te aanhooren, grootere sensaties te beleven. Bij ons gebeurt altijd wat, helaas zelden iets goeds. Soest is als bij afspraak altijd in opspraak en tnocliten we al eens iets tekort komen aan belevenissen, dan fantaseeren we ten slotte de gekste dingen en liegen we el kaar maar wat voor, dat het een lieve- lust is. Als ik b.v. des morgens aan de pomp kom O ja, pardon! Mag ik me even aan u voorstellen? Mijn naam is: de Pomper. U weet wel, van de Kerkebuurt. Hebt u onze pomp al eens gezien? Kijk, daar heb je weer zoo iets, het welk bewijst, dat men in Soest altijd nog ontdekkingen kan doen. Hoeveel échte, dus geboren en getogen Soesters zijn er mis schien niet, die nooit of te nimmer onze gemeente-pomp hebben aanschouwd, de eenige overgebleven Soester gemeente- pomp? Heel wat! Althans zijn er velen, die op dit nuttige instrument, blijk van de Soester overheidszorgen voor ons, Kerkebuurters, nimmer acht hebben ge slagen. En toch' is het een rijk bezit voor ons, want hoe anders zouden we ons vee kunnen doen drenken en onze dorstige kelen vermogen te laven? In de Gouden Ploeg zou men ons desnoods nog wel willen helpen tante Jans heeft een gulden hart maar voor ons vee is haar koren niet gebrouwen. Waterleiding? Nog lang niet alle Ker kebuurters zijn genoegzaam geciviliseerd om een verbond met de moderne techniek en wetenschap te durven aangaan. Wij zweren bij onze pomp, de eenige Soester gemeente-pomp. Als we te drinken behoeven, dan halen we het water zelf op uit den goeden Soester bodem en we doen dat „met langen slagen". Wat zegt u? Spellen we verkeerd? Mis hoor, wij, Kerkebuurters, hebben niet alleen onze eigen pomp, maar ook onze eigen spelling. We hebben lak aan De Vries en Te Winkel, aan Koenen en Van! Daale, ja zelfs aan Kollewijn en minister Marchant. Als wij pompen aan onze pomp, tfan doen wij dit „met langen slagen". Komt u maar eens kijken! Onze pomp staat achter de ouwe kerk, bij het huij met de Drie Ringen. De gemeente-pomp heeft dezer dagen weer eens een nieuw kwastje verf ge had en toen heeft Openbare Werken de „gebruiksaanwijzing" nog eens met sier lijke letters op de pompekast laten neer klodderen. GELIEVEN MET LANGEN SLAGEN TE POMPEN. Juist, zóó staat het er, in 'échte Ker- kebuurtsche spelling. Wij, Kerkebuurters, zijn altijd trotsch geweest op onze on afhankelijkheid binnen de Soester gemeen schap en daarom hebben we het nog eens extra willen getuigen, dat we niks van doen willen hebben met minister Marchant, die de verbuigings-n wil uitbannen uit de Nederlandsche taal. Wij zullen onze „n" handhaven, te pas en te onpas, waar-ie behoort te staan of niet te staan. Wat ook val', voor de „n" staan we pal. GELIEVEN MET LANGEN SLAGEN TE POMPEN. is de lijfspreuk van ons Kerkebuurters en zal ook de onze zijn bij het voeren van deze rubriek. Pompen zullen we. Met langen slagen Wat borrelt onder den Soester bodem, zullen we naar boven halen, naar de op pervlakte. Gelieven ons daarbij te volgen met uw welwillende aandacht. Buur! zoo zei ik vanmorgen, toen ik aan de pomp kwam met mijn emmertje en Peter ,van den Zwarten Weg den zwengel met langen slagen aan het be roeren was buur, heb je nog gehoord, hoe het met den burgemeester is? Krachtig remmend bracht Peter den zwengel tot stilstand. Hij kneep z'n oog jes samen, haalde een grauw builtje met tabak te voorschijn, stak een paar draadjes achter zijn kiezen en antwoordde Neen, laten we Peter's antwoord be waren tot de volgende week. DE POMPER. Bovendien Is aan dez« rit een mooie beker als vereenlglngsprijs verbonden, welke wordt toegekend aan dia sportver- eeniglng, welke met liet grootste aantal leden deelneemt. S.B.V.O. De atart van den wandeltocht, welke op Zaterdag 16 Juni door de Soester Bond voor Lichamelijke Opvoeding ge organiseerd is, zal om 3 uur plaats vin den bij Pension „Dennenhof. Tot Vrijdag 15 Juni bestaat nog ge legenheid zich voor den tocht op te geven. Het inleggeld bedraagt f0.60. Elke deel- nemer(ster), die de 25 K-M. wandeltocht volbrengt, ontvangt een fraaie medaille. Veie inschrijvingen kwamen reeds bin nen, o. a. van de vereenigingen A.D.O., A.Q.A.V.S., E-S-V.A.C., De Stortners, De Bergstormers en Soesterberg. De deelname is opengesteld voor alle Soester vereenigingen en voor alle inwo ners van Soest (Soesterberg). ZONNESTRAALDAG OP ZATERDAG 23 JUNI A.S. „Zonnestraal" en de kerspreuk „de sterken voor de zwakken" zijn in ons land algemeen en gunstig bekend. Dat daar patiënten uit alle deelen \*an het land hulp .én verpleging vinden, waarbij de geestelijke belangen niet uit het oog verloren worden, heeft de waardeering van de Nederlandsche burgerij gestadig doen groeien. Ook de overheden staan daarin niet achter, maar de mogelijkheid tot steun, die op zooveel verschillende gebie den wordt gevraagd, is verminderd en kon aan de T-B-C-bestrijding, hoe noodig dit ook was, niet krachtiger geboden worden. Vermindering van steun beteekent voor de lijdende patiënten echter vergrooting van den nood. Daarom wordt een klemmend en dringend beroep op de offervaardigheid der burgerij noodzakelijker dan ooit. Patiënten zijn er te over, doch de verpleeg- jelden zijn schaarsch. Toch blijft „Zonne straal" hulp bieden aan allen, die maar eenigszins mogelijk geholpen kunnen wor den. Versterk daarom het verpleegfonds van „Zonnestraal", waardoor de redding van velen reeds mogelijk gemaakt werd. Doe dat met gulle hand, en zij, die naar redding uitzien, zullen U dankbaar zjjn- Het aanbevelend Comité: Mevr. I. A. Deketh—Putman Cramer. Mevr. H- I. StrobandSchoenmaker. Ds- B. Alkama, Ger. Predikant- J. G- A. Batenburg, Gemeente-Secretaris. J. Casteleyn, Nil-Desperandum. W. Frederiks, Hoofd Chr. School. OH. Veenstra, Hoofd Openb. School. Voor het welslagen der collecte is goed weer noodig, maar absoluut noodzakelijk een groot aantal collectanten en een nog grooter aantal collectrices. Goed weer heb ben we niet in onze hand, maar dat wij veel medewerking zullen ondervinden, hebt 'gij jongedames en heeren (boven 16 jaar) wel in uw hand. Meldt U dus spoedig aan bij laatst ondergeteekeuden, adres Toren straat lc, Soest, Telef. 712. Voor jSc^terberg bij Mulder's Boekhandel, A ersf.straat 4, Telef. 15. Het Uitvoerend Comité: E. van Eeden. J. van Kekern. J. W. Quelle. AUTO-ONGEVAL. Zaterdagmiddag stond de handelaar in groenten, de heer Van D., bij zijn met paard bespannen wagen op den Rijksstraat weg voor „Ons Belang" te Soesterberg, .voor een zijner klanten aardappelen af r,le wegen, toen een personen-auto naderde Uit de richting Utrecht De bestuurder; dezer auto moet, naar het heet, verdiept geweest zijn in het zoeken naar een huis nummer, zoodat hij niet voldoende uit kijkend, den heer Van D. van achter aan reed, met het gevolg, dat deze kwam te vallen en met een smak onder zijn groen- tenwagen terecht kwam, waar hij erg ver wond aan het hoofd, bewusteloos bleef liggen. Op advies van 'n tweetal doctoren werd het slachtoffer naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgi bracht, alwaar een lichte hersenschudding geconstateerd werd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar de schuldvraag in. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres sen^ achter de voorwerpen vermeld. Vulpenhouder, Mariaschool; portemon- naie met inhoud, Hartweg 36; sleutel, Kolonievveg 2E; regenjas (blauw), Nieuvve- weg 36; sigarenpijpje in étui, Elisabethstr. 53, Baarn; nikkelen vulpenhouder, Soester bergschestraat 69; ceintuur van japon, Si garen-magazijn „De Bokser", Steenhofstr.; tabakspijp, Pol. Bur.; grijze muts, Talma- Iaan 23; reserve.wiel auto, Pol. Bur.; bruin damesmanteltje, Café Brummer, Koninigge laan; huissleutel Pol. Bur.; aangeloopen: herdershond, Hartweg 36. CONCOURS „APOLLO". Op 31 Juli, 1 en 2 Augustus a-s- orga niseert bovengenoemde zangvereeniging al hier een concours. Wij vernemen, dat thans reeds meer dan 40 vereenigingen aan dit concours zullen deelnemen. Als concoursterrein zal worden gebruikt het gemeenteterrein aan de Paulus Pot- terlaan. VERKOCHT GELUK. Een inwoner onzer gemeente had een GESLAAGD. Aan de Rijkskweekschool te Amersfoort zijn als onderwijzeres geslaagd de dames N. Zaalberg van Zeist en M. Spaargaren. WEGVERBETERlNG NAAR SOESTERBERG. Zooals bekend besloot de raad onzer gemeente nu ook het weggedeelte Soest- duinen—Soesterberg te verbeteren en daar- op een wegdek aan te brengen als op de Soesterbergschestraat, dus betoii-verhar. ding. Waar voor laatstgenoemd weggedeelte door de provincie een bijdrage in de kos ten werd verleend, verzocht 't gemeente bestuur ook thans een dergelijke bijdrage te mogen ontvangen en deze te stellen; op 1/3 der aanlegkosicn. In verband met het inietiocale karakter van dezen weg stellen Ged- Staten thans aan de Provinciale Staten voor een bij drage te verleenen, doch deze te stellen op 1/5 der kosten. Door den hoofdinge nieur zijn de kosten geraamd op f87.000- TOEDIENING H» VORMSEL. In de St- Petrus en Pauluskerk werd Woensdagmiddag door den Aartsbisschop van Utrecht aan 700 kinderen het H- Vormsel toegediend. SOESTER SCHAAKCLUB. Dinsdagavond werd door bovengenoem de club de laatste ronde gespeeld in de promotie-degradatie-wedstrijd. Als uitslag kunnen wij het volgende mel den: Groep 23. J. J. W. Blom—M. W. Luypen 1-0 Groep 3. K- Post—Dr. Velthuyzen v. Zanten 0—1 Hiermede is de wedstrijd niet ten einde, daar er nog vele hangpartijen zijn, wat wel een bewijs is, dat er met inimo in d< Soester Schaakclub gespeeld wordt. Dinsdag 26 Juni komt de Utrechtsche club „Oog in Al" in Soest voor het spelen in de competitie van den Stichtsch- Gooisch Schaakbond om het kampioen schap der 2e klasse. Ieder clublid wordt aangeraden zijn belangstelling te toonen door aanwezig te zijn, terwijl de 10 eerste bord-spelers verzocht worden dien avond vrij te houden om de kleuren van Soest te verdedigen. Ook niet-leden hebben vrijen toegang tot het clublokaal, gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. gelegen &cïïter hoteT „Du Passage", Birkt- straat. Door niet minder dan pl.m. 150 perso nen werd aan beide marschen deelgeno men, die allen den tocht volbrachten. Een mooie prestatie kan het genoemd worden, dat ook van de kinderen, meeren- deels in den leeftijd van 7—12 jaar, nie mand is uitgevallen. Nadat te 2.45 het hoofdpeleton was af gemarcheerd vertrokken te 3 uur de deel nemers om de voorgeschreven route af te leggen. De marsch van 15 K M. werd getrokken uit de route, welke de 25 K-M. loopers hadden af te leggen. Waar beide groepen échter in tegenovergestelde richting moes ten loopen, moest een ontmoeting plaats hebben, welke toevallig plaats had bij de controlepost op den betonweg naar Utrecht hoek Wieksloot. Door beide groepen is in een zeer snel tempo geloopen. In groepverband werd deelgenomen door leden van De Soester Turnclub; D. V. W., Amersfoort; Excelsior, Amersfoort; tonga, Woudenberg; Steeds Hooger, Amersfoort; M. S.V., Baarn; alsmede door een groep Cavallerie en Infanterie te Amersfoort, ter. wijl verschillende personen individueel had den ingeschreven. Aan alle personen werd bij aankomst de herinneringsmedaille uitgereikt. Aan de groep Cavallerie werd bovendien als groot ste groep, de beker toegewezen, terwijl door deze groep en de vereenigingen D.V.W. te Amersfoort en Longa te Wou denberg de vereenigingsmedailles werden behaald. Tot het behalen van beker en vereeni- gingsmedaille had De Soester Turnclub als organiseerende vereeniging, zich zelf uit gesloten. De E-H B.O. was ook ditmaal weer ac tief, doch moest zich met de verzorging van een 3-tal blaren tevreden stellen. De aanwezige en controleerende consul van het Kon. Ned. Gymn. Verbond, de heer Van Hiel, roemde de regeling en de organisatie-geest in De Soester Turn club. Het geheel is een succes geworden voor de organiseerende vereeniging en 'n mooie propaganda voor de Wandelsport. OPENBARE DRONKENSCHAP Zaterdagavond j.1. werden 4 spiritus drinkers verbaliseerd, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerden. Drie konden na ter ontnuchtering te zijn op gesloten heengaan, terwijl een persoon, die in het Politieblad gesignaleerd stond, naar Utrecht werd gezonden. TENTOONSTELLING. A.s. Zondag 17 Juni wordt door d«' St. Theresia-Naaischoot te Soesterberg, m hotel „Huis ten Halve" een tentoonstelling gehouden van door de damesleden ver vaardigde goederen voor Missie en Kerk. Naast meer gewone kleedingstukken zul len fraaie Mis. en Altaarkleeden te be zichtigen zijn. De tentoonstelling wordt te 3 uur ge opend. BUITENLAND. Een belangrijke ontmoeting HitierMussolini. Da Ver. Staten en de Europee- sche oorlogsschulden. De Zwitsersche regeering tegen Sovjet-Rusland. Cata. laansch verzet in Spanje. De terreur in Oostenrijk. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: hoogste prijs f2.65, middel- prijs f 2.40—f 2.50, laagste prijs f2.—, extra groot f 3.95. Eendeieren f 2.05—f 2.25. Alles per 100 stuks. Aanvoer 16 000 stuks. Handel vlug. NIEUWE ZAAK. Aan de Van Weedestraat tegenover de fa. Mets, zal Zaterdag wederom een nieu we zaak worden geopend. De heer Heerschop zal daar een dro gisterij „Het Witte Kruis" openen. Zoo wel binnen als buiten is het pand in fris- sche kleuren geschilderd. Als we daarbij weten, dat de ondernemer geen onbekende in het vak is en het plan heeft met een uitgezochte collectie artikelen naar voren te komen, dan kunnen we gevoeglijk aan nemen, dat de goede weg bewandeld wordt- Den ondernemer wenschen wij veel suo ees. Zaterdag brak bij Soestduinen een hei debrand uit- De oorzaak was het achteloos wegwerpen van een stuk brandend poets katoen vanuit een locomotief. Proces-ver baal is opgemaakt. PARSIFAL-WINKEL. Hoewel verkoop van sigaren aan de Parsifal-fabriek steeds mogelijk was, is hieraan thans. de rioodige uitbreiding ge- lot gekocht in de Staatsloterij en de kan- geven. Voor het pand aan de F. C. Kuij- sen stonden goed toen hij lret verkocht I perstraat is thans een vyinkelvergunning verkregen, waardoor verkoop in het klein mogelijk is. Men zie de advertentie in dit nummer. voor 2/3 van den kostprijs. We vragen ons af welk gevoel den verkooper kreeg, toen hij vernam, dat op zijn nummer de 100-000 was gevallen. VELUWE-RIT. Na het groote succes van het vorige jaar, organiseert de Ren. en Toeristenbond bond te Soest op 14 Juni een „Veluwe- rit" over schitterende wegen, afstand pl.m. 250 K-M. Deze rit is opengesteld voor Dames en Heeren Toeristen en Renners. Parcours: Soest, Ede, Arnhem, Zutphen, Deventer, Apeldoorn, Zwolle, Harderwijk, Amersfoort, Soest. Iedere deelnemer(ster), die de rit vol brengt, ontvangt ecu fraaie herinnerings- medaille. i DE WANDELTOCHTEN VAN DE SOESTER TURNCLUB. Onder begunstiging van schitterend zo merweer is j-l. Zaterdagmiddag de door De Soester Turnclub georganiseerde 14e K-N.G.V-marsch gehouden, welk sportge beuren was onderverdeeld in een marsch van 25 K.M. voor personen boven 16 jaar en een van 15 K-M- voor kinderen. Voor beide marschen was een parcours gekozen loopende door de mooiste ge deelten van onze zoo rijk aan natuurschoon en uitgestrekte gemeente, terwijl het be gin- en eindpunt zich bevond op het sport en oefenterrein van genoemde verèëniging, Een crêpe-georgette of crêpe mat-zijden japon. Laat ze bij ons knippen of pasklaar maken. Een zomercostuum v.f. f 37.50 Prima maatwerk. Badsostumes, Schoenen, Mutsen Kraagjes, Ceintuurs, Corsages enz. enz. Vraagt onze nieuwe moddellen Onderjurken. Soesterbergschestraat 9a - Soest MONDACCORDEON-VER. BRAVO". Door genoemde vereeniging wordt Dins dag 19 Juni a.s-, 's avonds 8 uur, in de zaal van den heer Brummer, Koninginne- laan tegenover de Nieuwstraat, een ver gadering belegd, om te komen tot de op richting van een onder.afdeelmg dezer ver eeniging, waarvan kinderen van 10 jaar en ouder lid kunnen worden. De contribu tie zal bedragen 10 ct. per week. Gelegenheid tot aangifte bestaat ook bij de heeren B.'t Lam, Koninginnelaan 27; J. v. d. Broek, Nieuwstraat 10 en H. de Vries, Beetzlaan 61. HEIDEBRANDEN TE SOESTERBERG. De brandweer te Soesterberg werd j.1. Zondag tweemaal opgeroepen voor uitge broken heidebranden. De eerste maal voor een ernstige brand achter de Joannes.Stich- ting, welke, met behulp van burgers, na ruim 'n uur was bestreden. Toen 's avonds de sirene wederom loeide voor een brandje aan den Amersfoortschen straat, behoefde de brandweer niet handelend op te tre den. Deze bleek bij aankomst reeds ge- bluscht. Op Donderdag van deze week zijn de diktators van Duitschland en Italië te Ve netië tesamen gekomen voor belangrijke besprekingen. Duitschland vooral heeft daarbij veel te verhezen. Het behoeft de hulp van Italië om den terugkeer naar Genève voor te bereiden zonder dat liet Duitsche prestige wordt geschaad. Die te rugkeer is noodzakelijk om uit het iso lement te geraken, waarin de Duitsche regeering zich' ter onzaliger ure heeft be geven. Noch op het gebied van herbewape ning, noch' Inzake de ontwapening van na dere staten, zal Duitschland in de naaste toekomst belangrijke voordeelen kunnen verwerven, wanneer het zich van den Vol kenbond afzijdig zou blijven houden. Door het Fransch-Engelsche accoord ter Ontwapeningsconferentie is Italië's positie te Genève verzwakt en Italië heeft er dus wel belang bij om iets voor Duitschland te doen en daarmee een grootmogendheid in de Volkenbondsbijeenkomsten tot steun naast zich te krijgen, maar Mussolini zat er ongetwijfeld met nadruk op staan, dat Hitier het nat. socialistisch avontuur in Oostenrijk beëindigt, waar de regeering-. Dollfuss Rome's sympathie en steun ge niet. Een nat-soc. Oostenrijk zal Musso lini niet kunnen dulden aan de Brennefl pas! De regeering der Ver. Staten heeft Lon den schriftelijk geantwoord op de mede* deehng, dat de Engelsche regeering den 15 Juni-termijn der oorlogsschulden niet zal voldoen. Washington beklaagt zich, dat de Engelsche regeering zelfs nooit heeft gepoogd om een schikking aan te bieden* welke de regeering der Ver. Staten in overweging kon nemen. Nooit b.v., zooi zegt Washington, heeft de Engelsche re* geering een betaling in natura aangeboden. Dat laatste werd te Londen goed verstaan. Het is nu ineens waarschijnlijk gewor den, dat de Engelsche regeering op den 15 Juni alsnog een symbolische betaling (een klein gedeelte van den vervallendeii termijn) zal doen en daarna onderhandelin gen gaat openen over een definitieve re geling. Eindelijk dus naar een schikking?, De Zwitsersche regeering werpt moei lijkheden op voor de verwachte toelating van Rusland in den Volkenbond. Minister president Motta heeft verklaard, dat Zwit serland de Russische regeering niet zal erkennen niet alleen, maar er ook bezwaar tegen zal maken, dat de Sovjets tot den. Volkenbond worden toegelaten of als vol waardig lid der volkeren-organisatie zal worden erkend. Waar de Volkenbond op Zwitersch gebied is gevestigd, kan deze houding nog tot internationale moeilijk heden leiden. De regeering te Madrid verkeert in een weinig benijdenswaardige positie. Ze heeft het hoofd te bieden aan de anarchie, door stakingen geschapen en nu komen daar nog zware moeilijkheden van politieken aard bij. De links-Catalanen meenen on der het huidige Spaansche bewind hun Catalaansche zelfstandigheid bedreigd en zij zijn daarom uit de Spaansche Cortes (Tweede Kamer) getreden. Andere links- staande afgevaardigden willen dit voor beeld der Catalanen volgen. De politieke toestand is uiterst verward en het zou niet onmogelijk wezen, als er een recht- sche staatsgreep uit voortkwam, waardoor een burgeroorlog onvermijdelijk zou wor den. Een rechtsche regeering in Madrid schijnt in geen geval op de Catalaansche troepen te mogen rekenen. De dynamietaanslagen in Oostenrijk, ge pleegd door nat-soc-, duren voort ei? het schijnt, dat de vreemdelingen Oosten rijk uit lijfsbehoud gaan mijdenStrenge maatregelen worden aangekondigd, maar Dollfuss schijnt weinig bereid om die ook uit te voeren. De Heimwehr drijft hem thans op. Deze organisatie heeft scherpe eischen gesteld: invoering o-in. van het standrecht, opheffing van de Duitsche turnvereenigingen, .welke in wezen organi saties der Nazi's zijn, confiscatie der be zittingen van Nazi-leiders om uit de op brengst schade van vernielingen te vergoe* den enophouden met de „paragra- phenreiterei"!

Soester Courant | 1934 | | pagina 5