4mè ie«>y^Ufu< DE „LEKKERE ZES WEKEN".- Overvloed van groenten.... en dan nog wel van de allersmakelijkste soorten: dat* is het kenmerk van de weken die tusschen' 1 Juni en 15 Juli liggen, of wèl als het' seizoen wat lang op zich heeft laten wach ten tusschen 15 Juni en 1 Augustus. Bladgroenten, die we sedert Mei al ia- der ons bereik kregen, vinden we nog te kust en te keur: daarvoor zorgt de kweeker wel met behulp van zijn op elkaar volgen de zaaisels. Maar naast de postelein, de spinazie, de zuring en de stoofsla verschijnt nu ook een overvloed van malsche kropsla, zoo bij uit stek geschikt als rauwe zomergroente, al of niet in samenvoeging met komkommers of tomaten; iets later komt de zomer-andy- vie nog helpen om de bladgroenten-keus ruimer te maken. Een totaal andere rubriek vormen de jonge peulvruchten: de peultjes, de dop erwten, de capucijners, de tuinboonen, spoe dig gevolgd door de slaboonen en de sny- boonen. En nóg weer tot een ander genre reke nen we de steviger producten als: bloem kool, worteltjes, raapjes, zomerbieten om dan nog niet eens te spreken van de asperges, die tot „den langsten dag" ter onzer beschikking blijven. Keus genoeg dus; «n óók gelegenheid ge noeg om aan de huisgenooten eens gerech ten voor te zetten die hoewel eenvoudig genoeg niet algemeen bekend zijn. Laten we daarvan eens een paar voor beelden onder de oogen zien. Gestoofde slakroppen (4 personen). 6 a 8 flinke kroppen sla (afhankelijk van de grootte). ly. d.L. kokend water met 1 Maggi's® Bouillonblokje, 50 G. (Va ons) boter. Maak de slakroppen schoon, snijd ze in voerde parten en schik die in een stoofpan (een wijde niet te diepe pan). Giet er den bouillon over en yerdeel er de boter tus schen. Laat in de goed gesloten pan op een zacht vuur de sla gaar smoren (ongeveer 1 uur), nu en dan de bovenlaag bedruipen de met de vloeistof van den bodem. Breng ten slotte de sla over in een ver warmde schaal, met de vloeistof, die dan juist voldoende verkookt moet zijn om een soort sausje bij de groente te vormen. Schotel van doperwten met ham (4 personen). 2 K.G. doperwten gewogen), 1 kropje da 4 jonge uitjes, y L. kokend water met 2 Maggi's-Bouillonblokjes, 100 G. (1 ons) ham, 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, 1 eet lepel fijn gehakte peterselie. Snijd de ham (die liefst als één dikke plak moet worden besteld) in kleine dobbel- steenajes en fruit die met de boter licht bruin. Voeg hierbij het gele binnen- gedeelte van het slakrópje in fijne reepjes gesnipperd en laat dit even mee- fruiten; strooi er de bloem door, roer alles door elkaar en giet er dan langzamerhand den bouillon bij. Laat alles samen even doorkoken tot het een dus sausje vormt. Schud er de gedopte erwtjes in en de heele uitjes; laat in een goed gesloten pan het gerecht zachtjes doorkoken tot de groenten gaar zijn en de saus juist vol doende gebonden is; doet het dan op in een dekschaal en strooi er de gehakte peter selie over. Tuinboonen met spek (4 personen). 3 K.G. tuinboonen (ongedopt gewogen), 200 G. (2 ons) mager rookspek, wat zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Dop de boonen, wasch ze en zet ze op met ruim kokend water, waarin (voor het blank houden der boonen) wat melk wordt gedaan en waarin verder wat zout wordt gestrooid. Kook de boonen gaar (ongeveer y2 uur) en zet ze dan dichtgedekt op een vergiet om volkomen droog uit te lekken. Snijd het spek in dobbelsteentjes, bak die lichtbruin, voeger de uitgelekte boonen bij, laat alles samen goed warm worden, meng er de Maggi's Aroma door en breng d< groente over in een dekschaal. Gestoofde komkommer (4 personen). 3 a 4 komkommers (afhankelijk van de grootte), 2Va d.L. van het kooknat der komkommers met 1 Maggi's-Bouillonblokje, 1 a 2 eetlepels azijn (naar smaak), 15 G. 1 y2 afgestreken eetlepel) bloem, 25 G, (ruim 1 afgestreken eetlepel? boter. Snijd de geschilde komkommers over langs in vieren, schep er zorgvuldig de zaadjes uit en verdeel dan de stukken in kleinere reepjes. Kook ze in wat zéér licht gezouten kokend water gaar (een klein half uur), laat ze op een vergiet uitlekken, maar vang het kooknat op; meet daarvan 2% d.L. af of vul, als 't niet genoeg is, tot 2Va d.L. by) en laat er het Maggi's- Bouillonblokje in oplossen. Verwarm roerende op een zacht vuur de boter met de bloem tot een gelijk papje, giet daarbij langzamerhand den bouillon en laat het sausje even doorkoken tot het voldoende gebonden is. Schud er de uit gelekte komkommer door, maak het gerecht op smaak af met wat azijn en laat het goed warm worden; breng het dan over in een dekschaal en strooi er naar verkiezing wat fijngehakte peterselie over. WENKEN VOOR HET TOILET. Verwacht niet, dat uw haar glanzend zal zijn als het niet geregeld des morgens en des avonds wordt geborsteld; koop nooit goedkoope schoenen of handschoe pen; draag uw uitgaanscostuum nooit in huis, zend geen stuk goed naar de was- scherij, alvorens het gemerkt is; berg nooit een kleedingstuk weg voor het afgeborsteld is; draag uw schoenen niet zoolang onver- steld, totdat de zooien geheel zijn doorge sleten en draag twee paar schoenen tegen elkaar in, dan houdt ge beide paren lan ger mooi. ONGE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ct. en [12 ct. verzendkosten bij vooruitbetaling) worden besteld bij de Redactie nesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, ag. Maat en nummer van het ge- wens chte model s.v.p. duidelijk vermelden. gevraagde patronen worden binnen drie s dagen aan de aanvraagster toegezon den. PRACTISCHE JAPON VOOR A.S. t MOEDERS. Bovenstaande afbeelding (No. 734) laat jfle lezeres een practische japorv zien, welke jbyzonder geschikt is voor a.s. moeders, hoe- Ijrel ze ook als huisjapon zeer zal voldoen. Deze japon is gedacht voor den zomer van een soepele stof, b.v. shantung of half-zijde en voor den winter wollen mousseline of crêpe marocain. De japon wordt in een effen kleur gekozen, in licht of donker. Het lijfje wordt apart gemaakt, waaronder het heupstuk komt, welk stuk, indien gewenscht, ook kan worden ver vangen door een geheele klokrok. De beide voorpanden dienen ver over elkaar heen te vallen en sluiten alzoo met enkele banden. Omdat de japon niet over het hoofd, maar als een mantel wordt aange trokken, dient het kraagje apart op te worden gelegd. Dit zou men dan op zijn plaats kunnen houden door enkele druk kertjes, die onzichtbaar onder het kraag je kunnen worden aangebracht. Het lijfje bezit eenige schoudernaadjes. De mouwen kunnen ófwel geheel klok kend worden gemaakt, ófwel als halve mouw, zoodat het onderste deel van de mouw feitelijk een opening vertoont, maar dat gedekt wordt door de klokking van de mouw. De japon wordt afgewerkt met donkere biezen of met een donkere kleur in de kwaliteit der japonstof. GESCHEURDE VITRAGES. Om gescheurde vitrages nog een tijdlang mee te kunnen laten gaan, doen wij als volgt: Kook een beetje dikke stijfsel en maak daarmee een lapje oude vitrage doornat Plak daarna het lapje op de ge scheurde plaats van het gordijn, strijk het glad en laat het drogen. De gordijnen gaan dan nog een tijdlang mee. AARDIGE WANDELJAPONNEN. No. 732 en No. 733 toonen u een tweetal aardige wandeljurken. Het eerste model is gedacht van grijsblauwe stof met een vest je, dat, hoewel genopt, toch denzelfden achtergrond vertoont. Men kan het vestje maken, zooals men een blouse zonder mouwen vervaardigt. Een bobby-kraagje wordt gesloten met een stropdas van dezelfde stof. Het jasje, dat er over heen wordt gedragen, behoeft niet te worden gesloten, dus de beide voor panden, behoeven dan ook niet tegen el kaar aan, zoodoende kan men ze smaller iniSten, Van achteren bij den hals behoeft het jasje natuurlijk ook geen kraag, omdat het bobby-kraagje van de blouse er over heen valt. De mouwen zijn gewoon recht en vrij pnal. De manchet van het jasje is ge dacht in de kleur van de blouse. De rok bezit een zestal niet te diepe plooien, die op kniehoogte los hangen en naar boven tot aan de ceintuur zijn inge- •tikt, hetgeen de draagster slank maakt. De band op den rok kan er ofwel vast worden aangezet ofwel men draagt er nog een apart ceintuurtje van lak of leder op. Het tweede modelletje (No. 733) is een zwart of donker blauwe stof. Het lijfje mag eenigszins overblouzen, maar het vestje in het lijfje, dat van pikée wordt gemaakt en sluit met enkele knoopjes, moet strak aan zitten, anders zou de japon een slordi- gen indruk geven. De rok begint eerst on der hét glad zittend heupstuk, waarop een ceintuurtje wordt gedragen van dezelfde stof, sluitend met een gespje in de kleur der stof. De rok bezit twee plooien, welke naar binnen worden geslagen. Zoo gewenscht kan men deze plooien ook van achteren aanbrengen, maar dan behoeven de plooien niet diep te zijn, en kunnen zij tot kniehoogte worden ingestikt, zoodat de rok smaller lijkt. De mouwen zijn gewoon recht geknipt en bij den pols iets nauwer, waarop een man chetje wordt gezet van pikée, passend bij het vestje. Dit laatste model is ook een aar dig voorbeeld als kantoor- of winkeljurk. EEN TWEETAL FLEURIGE ZOMER HOEDJES. Ofschoon men in dit seizien vele hoeden ziet met groote randen en teruggeslagen randen, ziet men toch ook weer de kleine dopjes, die zoo gemakkelijk zijn voor op de fiets of bij een lange wandeling, daar ze, omdat ze meestal van heel grof stroo of wel raffia worden gemaakt, desgewenscht in de zak of in een tasch kunnen worden gestoken. Onze afbeelding toont u een tweetal fleu rige zomerhoedjes, die vervaardigd zijn van gehaakte raffia. Zulke hoedjes zou men ook zelf kunnen maken, doch in den regel zijn deze hoedjes zoo voordeelig in prijs, dat het nauwelijks de moeite loont ze zelf te maken en dan nog het risico te loopen, dat ze verkeerd kunnen uitvallen! Ofschoon een eigen gehaakt mutje al licht sterker zal zijn als een mutsje, dat van de fabriek komt. Het eerste hoedje is heel leuk; het heeft van achteren een strikje en verder geen garneering. Het tweede modelletje heeft een ietwat ande ren vorm. Het wordt rechter en meer voor over op het hoofd gezet, maar laat even eens een strikje van achteren zien. Derge lijke strikjes, die bijna in den hals han gen, worden ook gedragen onder hoeden met randen of onder de hoogst moderne matelots, doch dan verbergen ze meestal een elastiekje of bandje, dit ter voorko ming, dat de hoed van het hoofd der draag ster zou glijden. GOOI ZEEPSOP NIET ACHTELOOS WEG Gooi zeepsop of afwaschwater nooit ge dachteloos weg, doch indien gij een tuintje hebt, begiet er dan de tuingewassen mee. Deze kleine moeite wordt door het welig groeien der planten riumschoots beloond'. DE WAARDE VAN VERSCHE VRUCHTEN. Versch is gezonder dan gekookt en in gemaakt. Juigt in verschen toestand ko men de volle aromatische eigenschappen van de vruchten tot haar recht en ver kwikken ?ij des te meer. Bovendien bezit volkomen rijp fruit een groot suikergehal te in licht verteerbaren vorm, dat hooge voedingswaarde bezit. De zoetheid van versche vruchten beschadigt ook niet de tanden, zooals sommige beweren. Wie kinderen trakteeren wil, geeft hun geen koekjes of taart, maar versch friseh fruit. Vruchten zijn een zeer goed middel tot regeling van diëet en dus aan vetzuchti- gen aan te bevelen, vooral de zure soor ten. Ook andere afscheidingen van het lichaam worden door fruit bevorderd, van daar ook den gunstigen invloed op nier lijders. Vooral ook werkt fruit gunstig bij menschen, die bij een zittend leven aan gestoorde spijsvertering lijden. Vruchten zijn ook de reinigers van het bloed en ver* beteren dit; zij genezen dus uitslag en an dere huidziekten. Plantenzuren werken ook vernietigend op ziekte-kiemen, door 't eten van een appel, voor het naar bed gaan, wordt de mond op aangename wijze gedesinfecteerd. Men kan gerust zeggen dat fruit niet alleen een genotmiddel, maar ook een goed smakend natuurgezondheids- middel is.... HOE HET IN EEN JAPANSCHE DANCING TOEGAAT. Een Indisch journalist vertelt in zijn blad hoe geheel verschillend van de Wes- tersche gewoonten het er in een Japan- sche dancing toegaatNa een ticket van een halve yen te hebben gekocht, werd ik binnen geleid, aldus vertelt de Indisch man. Het was een aardige balzaal, parket vloer, gedempt licht, mooie wandversierin gen en een uitstekende band. Mijn eerste verrassing overkwam mij toen ik een dronk bestelde, doch de mededeeling kreeg, dat ik in dit lokaal alleen maar een glaasje wa ter kon krijgen en wat in Japan buitenge woon gewild is een gloeiend heete hand doek, waarmee ik mij na het dansen kon verfrisschenDat was dus al dadelijk een groote tegenstelling met het buiten land, waar men bij dancingsexploitaties de winsten moet zoeken in den duren drank. De Japanner komt in de dancing uitslui tend om te dansen en het doet voor den „Newcomer" eenigszins komisch aan als hij aan den eenen kant van de zaal een 3040 meisjes ziet zitten, die wachten tot zij ten dans worden gevraagd. Om te dan sen koopt men aan het loket een boekje van tien tickets van 11/2 yen en geeft na iederen dans een of, wil men royaal zijn, meer tickets aan het meisje, dat nu weer naar haar plaats wordt geleid om ten slotte zelf terug te gaan naar de hee- renafdeeling. Met de jongedames „samen zitten" zooals men dit in Europa ook wel doet, is in Japan een onbekend iets, terwijl genoegelijk converseeren ook een overbo dige luxe schijnt te zijn. Ik heb geen enkele keer in een danslo- kaal hooren lachen of luid praten. De be zoekers waren meestal aankomende Ja- pansche jongelui, die „net echt" doen. Met een geschuifel van voeten en een diepe buiging naderen ze de jongedame', die heel gracieus den dans accepteert Om elf uur is het toetoep en „Der Einer geht links und der Ander rechts" ONZE REISNECESSAIRE. Onze koffer uitsluitend bestemd voor ons toilet is op reis even onmisbaar als de noodige kleedingstukken. Men heeft deze toilet-koffertje in de meest luxueuse uit voeringen, zoowel als wat eenvoudiger. U ziet hief een model afgebeeld van don kerbruin leder, waarin vakken zijn, zoo dat het manicuurgarnituur apart zit; ook onze borstels, kammen en spiegel zitten apart. De losse zakken in het deksel kun nen dienen voor zakdoeken, verband en dergelijke. Men doet verstandig de ver schillende soorten poeder, tandpasta, crê- me's, enz. ook bij elkaar te houden en het koffertje steeds volkomen schoon te hou den en opgeruimd te laten, en bij het mee nemen op te letten, dat alle fleschjes en doozen goed gesloten zijn en niet lekken, want anders krijgt u een hopelooze boel en is de zijden binnenvoering onmiddellijk vol vlekken, wat heel onooglijk staat niet alleen, maar wat u er altijd in zult blij ven houden'. DE ZAKDOEKEN. De ajour-bewerkte zakdoeken komen meer en meer opnieuw in de mode; soms van een zachte batist, vaak ook van witte of gekleurde crêpe de chine. Het daarbij behoorende borduurwerk kan in dezelfde kleur worden gemaakt. Onze afbeelding geeft een drietal van deze zakdoekjes te zien. Een mooi en te vens loonend handwerkje yoor onze ver loren uurtjes!

Soester Courant | 1934 | | pagina 6