Ingezonden stukken. Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en. Tuin Buiten verantwoordelijk heid der Redactie. MISSIE EN ZENDINO. Als een gevolg van den on-verkwikke- fijken strijd in de gemeente Soest, maar ook veelal elders over het al of niet toe laten van gemengde baden en zonne baden, heeft een lid van den Soester Ge meenteraad in „De Soester" gemeend een pleidooi te moeten houden voor het niet toelaten van de Zending op Bali, omdat Idaar zooveel schoons en kunstigs was te Zien. Dat bij invoering van het Christen- 'Idom dat schoone en kunstige zou worden ,te niet gedaan werd niet bewezen; is ook piet te bewijzen. Pogingen tot invoering van het Chris tendom in Bali en over de geheele aarde Steunen voor den oprechten christen op de eigen woorden van onzen gezegenden Zaligmaker Gaat en onderwijst alle vol ken. Dat Goddelijk Bevel aan. de Apostelen en hunne opvolgers gegeven staat voor ons, christenen, dus vast. Het oordeel van tot oordeelen bevoegde menschen moge echter ook hier volgen. Bij de behandeling der Indische Begroo ting van 1909 sprak Minister Idenburg ideze merkwaardige belangrijke woor den: „Het is noodig, dat ons volk larbeide aan de schoone taak, ons door de Geschiedenis ten aanzien van Indië op gelegd. Het is noodig, dat daartoe kracht uitga van onze Vereenigingen en van onze Kerken, opdat wij, Nederlan ders, die het voorrecht hebben een chris ten-volk te zijn, ook het beste wat wij hebben mogen geven aan die volken van overzee, die aan onze zorgen zijn toe vertrouwd." Dr. Kraemer schreef een uitvoerig werk: s,De strijd over Bali en de Zending", waarin ik lees dat: een Adventist zijn frediking begon op Zuid-Bali en spoedig 00 volgelingen had en een feit was, dat niet lang daarna een aantal bewoners van ide districten Mengwi en Koeta verzocht christen te worden. Dit gaf den Assistent- Resident van Zuid-Bali aanleiding een on derzoek in te stellen en een rapport uit te brengen. Zoo kwam de kwestie lang zamerhand in het middenpunt der alge- nieene aandacht en werd opnieuw de kwes tie Bali en het Christendom actueel, al was het ditmaal de Zending en niet de Missie, die het hoofdaandeel in de be langstelling had. „Nieuwe Rotterdamsche Courant" en „Soerabaaijsch Handelsblad" pleitten vóór een openstelling van Bali; de eerste opkomend voor „vrije doorlating van alle geestelijke étroomingen", de laat ste onder den titel „Stervende Goden" betoogend, dat de Balineesche Godsdienst in een stadium van onherstelbaar verval verkeerde; het blijkt dus wel, dat zelfs groote bladen van niet overwegend chris telijker; huize, de Zending op Bali wensch- ten toegelaten te zien. Elders lees ik: Het moet hem (den, Baliërs) op den duur toch een soort zelf bedrog toeschijnen een godsdienst te be zitten, waarin hij niet meer gelooft. Als zoovele intellectueele Oosterlingen in China, Japan en Indië, in wie de pro fane "Westersche ontwikkeling in een athe ïsme, dat voorloopig nog gekleurd blijft met het bladgoud van uiterlijke cultureele vormen, waar eens de godsdienst aan ten grondslag lag. Zoo zal de Baiische cul tuur van hare wortels losgekapt nog een wijle doorbloeien op de oude sappen en dan verschrompelen. De onbewuste Wes tersche beïnvloeding zal er de oorzaak van geweest zijn. De bewuste actie ech ter van het Christendom zei niet de godsdienst aanranden en vernietigen, zóó dat er slechts een ruïne overblijft, doch het zal een houten onderstuk, dat niet meer in staat bleek de vernieuwingen te dragen, vervangen door een hecht beton en ook in den bovenbouw de noodzake lijke veranderingen aanbrengen zooveel mogelijk in den eigen, vertrouwden stijl; de Katholieke Kerk heeft in haar 19 eeuwen van christianiseeren in dit opzicht wel eenige ondervinding opgedaan. Is inderdaad de Baliër afkeerig van een toelating van heit Christendom? B.g. Dr- Kraemer haalt meerdere getuigenissen aan van Baüërs, die op het tegendeel wijzen. Wij citeeren slechts deze klacht: „Wij be grijpen niets meer van onzen ingewikkel- den godsdienst en evenmin, waarom het Gouvernement een goed als het Chris tendom iten toegang verbiedt-" De Javaan R. Fr. Soepropta (Koerier 30 Nov- 1932) zegt hierover: „Spreekt men dan ook ver trouwelijk met de Baliërs, die uit deeze Kaste (de laagste Kaste, die 93 <y0 der bevolking bedraagt) voortkomen en die iets meer ontwikkeld zijn, dan verklaren zij ronduit, „dat zij de tegenwoordige toe standen verafschuwen en het volkomen éCns zijn met de komst van Missie of Zending op Bali en er zelfs zeer sterk naar verlangen"." Als contrast met de hooggestemde lof redenen op de ideale Baiische cultuur zou niet gemakkelijk zijn eene geheel tegen overgestelde schildering der Baiische toe standen te geven enkel op feiten geba seerd, doch die als totaalbeeld even valsch zou zijn als de eerste; wij behoTven hier slechts te wijzen op den toestand van de vrouw, de zedelijke toestanden, polygamie, behandeling van melaatschen en van de moeder, die een tweeling (behalve twee jongens) of een mismaakt kind ter we- rekl brengt, enz. enz. Beslui'en wij deze beschouwing met de woorden die ik aantrof in „Studiën, Tijd schrift voor Godsdienst, Wetenschap en Letteren" Er ligt in heel de actie tot wering van het Christendom een onrecht jegens den Baliër begaan. Men kiest voor hem den Godsdienst die hij zal aanhangen en vraagt niet of zijn verlangen daarmede in over eenstemming is. Laat hem vrij het Chris tendom weigeren wanneer dat tot hem komt en zijn overtuiging en geweten hem zijn eigen godsdienst hooger doen stel len, maar laat hem ook vrij Christen te worden wanneer hij daarin de Waarheid vindt. Dan zal hij, als millioenen Ooster- 'Si af>|?n poQ uaSugjq aj deipspoog 3'P Ul° sl U3U10>13S pp43A\ 3p J931] jog jee ui 'uspoo jaif Jog .ipou 'uagsa^v pij gog plu oip 'uapuiA „pieij ubz ueA poO ap" snpuio ui 'uiaq J99A uaSup B. C. VAN STRAELENl Soestdijk, Juli 1934. SOEST VOORUIT. Vrijdagavond hield de veret-.ging „Soest Vooruit" in de groote achterzaal van hotel „Eemland" hare jaarvergadering. Er was een bevredigende belangstelling. Ook de burge meester, Mr. G. Deketh, behoorde tot de aanwezigen. De voorziiter, de heer G. H. Veenstra opende de vergadering en heette de aanwe zigen hartelijk welkom. Na lezing en vaststelling der notulen werd het jaarverslag 1933/34 van den secretaris ongewijzigd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de aftredende leden, t.w. de heeren J. Baten burg. M. Hornsveld en Joh. Kraaijenbrink, terwijl ter voorziening in de vacanture P. J. A. van der Ven, wegens diens ontslagneming, werd gekozen de heer W. van Knaape, ge wezen postdirectezz alhier. Door den penningmeester, den heer J. Baten burg, werd rekening en verantwoording over 1933 afgelegd. De rekening van het verkeers- huis wees in ontvangsten aan f 1905.77 en in uitgaven f2608,15, zoodat deze sloot met een nadeelig saldo f 702,38. De jekening van Soest Vooruit, loopende van Mei tot Mei, wee9 in ontvangsten aan f 1115,43 waarvan aan contributie pl.m. f 700 en f 500 subsidie van de gemeente en in uitgaven f 1250,27, alzoo een nadeelig saldo van f 134,84. De rekening der Ijsbaan van „Soest Voor uit" beginnende met een voordeelig saldo ad f 865.36, sloot met een batig saldo van f 435,68. De ontvangsten waren f 1368,23. Na de bestuursverkiezingen kwam aan de orde het voorstel van „Soest Vooruit", be- oogende het instellen van een actie, betref fende het verbreeden van den Rijksweg door deze gemeente, door middel van wandelpa den achter de bestaande boomenrijen. Over deze aangelegenheid werd een uitvoerige dis cussie gevoerd, waarbij de heeren Puin en Man meenden te moeten wijzen op het groo te belang tot behoud van den Rijksstraatweg als primairen weg. De burgemeester zei echter dankbaar te zijn indien de groote verkeersweg, waarvoor plannen in voorbereiding zijn, niet door Soest zal komen. Spr. zegt voorts, dat wij niet in een nev elachtige fantasie moeten geraken, doch ons moeten afvragen, wat thans noodig is. Unaniem werd dan ook in beginsel be- loten aan de eigenaren van perceelen gelegen langs den Rijksstraatweg te verzoeken mede te willen werken tot afstand van grond tot 3 M. achter de boomenrij, ter verkrijging van een zoo hoog noodig wandelpad. Bij den rondvraag zegt de heer Dnin, dat hij meent uit goede bron te hebben ver nomen. dat bij de spoorwegen plannen zon den bestaan om van de lijn LItrecht-Baarn een ringlijn te maken en in Baarn aan te sluiten op de groote lijn, teneinde daarlangs een dleseltrein te laten tijden. In verband hiermede zou het volgens spr. aanbeveling verdienen, indien „Soest Vooruit" ook hier aan het hare wil bijdragen, opdat zulks zou kunnen worden verwezenlijkt. Hierna slui ting door den voorzitter onder dankzegging voor de aangename besprekingen en de be toonde belangstelling. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres sen. achter de voorwerpen vermeld. Fietsslot met ketting, Talmalaan 11b1; bril, Hartweg 20i briL Veldweg 1; schildpad, KI. Engendaalweg 20; jongens jas, vragenboek, rozenkrans, Molenstraat W.Z. 27; portemonnaie met inhoud, Van Lenneplaan 84; portemonnaie met inh., Postkantoor; koperen gewicht, Dalweg 6: rozenkrans^ Pol. Bur.; portefeuille, Wal deck Pvrmontlaan 10a: damenrijwiel, v. Weedestraat Ha; actetasch met inhoud, Pol. Bur.; poes, Hellingxveg 8; hond, F. Huycklaan 14- EERSTE SOESTER EIERVEILlNG. K'peieren: hoogste prijs f2.75, middel- prijs f 2.55f 2-65, laagste prijs f2.45, extra groot f 3.80- Eendeieren fl-95— f2.15. Alles per 100 stuks. Aanvoer 17.000 stuks. Handel vlug. HET NATUURBAD. Men verzoekt ons plaatsing van Eet volgende Aangezien de gescheiden baden op den Dinsdag- en Vrijdagavond niet aan 't doel beantwoorden en de exploitatie van het bad in hooge mate schaden, heeft het stichtingsbestuur van het Soester Natuur bad besloten de uren, voor deze baden vastgesteld, toe te voegen aan de uren voor gemengd baden. De openstelling van het bad is thans als volgt geregeld: Op werkdagen van 6—7 uur v.m. ge- 5mengd baden, 7—8 uur voor heeren, 810 uur v.m. dames en van 10 uur v.m. tot een half uur voor zonsondergang gemengd baden. Op Zondag van 12 uur n.m- tot een half uur vóór zonsondergan, gemengd baden. DE RIJKSWEG DOOR SOEST. In het Rijkswegenplan is een weg gepro jecteerd, welke vanaf Groeneveld bij Baarn ongeveer in de rechte lijn Noordelijk van Soest en Amersfoort naar Hoevelaken loopt. Wanneer dit onderwerp tot uitvoering zal worden gebracht, zal het verkeer van West naar Oost en Noord, dat thans onze gemeen te passeert, ongetwijfeld nagenoeg geheel de nieuwe route volgen. Wat zulks voor onze gemeente te bet eekenen heeft aldus schrijft het bestuur van den Soester Bouwkring zal men zich goed kunnen indenken, als men nagaat wat van het naburige Laren en Eem- nes geworden is, nu door den nieuwen Rijks- weij naar Amsterdam deze gemeenten van doorgaand verkeer verstoken bleven. Teneinde te trachten een dergelijk nadeel te voorkomen, heeft de Soester Bouwkring j.1. Woensnagavond in „Religie en Kunst" een vergadering gehouden waartoe de be sturen van alle haar bekende plaatselijke be langhebbende vereenigingen, alsmede verdere belanghebbenden waren uitgenoodigd. Op deze vergadering spreken de beer W. van Gent, lid van den Ra:.d der gemeente Amersfoort en bestuurslid van het Departe ment Amersfoort van de Mij. van Nijverheid en Handel en de heer Dr. J. H. Scheurer, Secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei te Amerfoort, aan de hand van kaarten en bescheiden, over de nadeelen van bovenbedoeld ontwerp voor deze streek. E>e voorzitter, de heer Duin, heette de aanwezigen welkom, inzonderheid de hee ren Van Gent en Dr. Scheurer uit Amers foort, beide leden van het Actie-comité daar ter plaatse. Voor Soest zou het erg te beteunen zijn, wanneer de groote weg ver van zijn grenzen zou worden gelegd. Wat een doo. de plaats beteekend, verneme men te Muiden, Naarden, Laren en Eemnes. Ook daar loopt thans de groote weg langs, vroeger er door. De groote weg is het naamkaartje, dat aan iedere automobilist wordt geoffreerd bij het doorrijden van de gemeente. Wan neer Soest een vergeten plaats wordt gaan we wellicht in zielenaantal achteruit, ter wijl we nu jaarlijks een kleine 1000 zie len vooruit gaan. Daarop krijgt de heer Van Gent het woord om te wijzen op de belangen van Amersfoort. Aan de zuidzijde van Amers foort ligt reeds een gedeelte van een ringbaan en van deze ringbaan frofiteert het Rijk om de nieuwe Rijksweg' daar langste leiden. De uitbreiding van,Amers foort ligt aan de Zuidzijde. Niet aan de Noordzijde. Komt de groote weg aan de Noordzijde, dab moet men kostbare we gen aanleggen als verbidingswegen van Amersfoort naar den grooten weg. Vanaf de ringbaan liggen de verbindingswegen er reeds. Soest kan in deze actie betrok ken worden, want deze plaats komt in dezelfde conditie als Amersfoort. Aan de hand van kaarten werd een en ander ver duidelijkt. Daarop kreeg Dr. Scheurer het woord, die het algemeen verkeersbelang bezag. De kortste weg is niet altijd de meest economische. De spoorwegen verbinden plaatsen. Zoo ook de groote wegen. De wegen worden niet enkel gelegd voor het toerisme, maar ook voor goederenvervoer en dan dient men veel plaatsen in een route te kunnen aandoen. Men houde re kening met het heden, en dan mag noch Amersfoort, noch Soest worden vergeten. Daarna wijst de heer Duin nog op het belang van de neringdoenden bij het ver keer door Soest. Spreker zou veel gevoe len voor een groote nieuwe weg over den Eng, beginnende bij Nieuwerhoek, langs Juiianastraat en Soester Engweg. Hierop zou één richtingsverkere kunnen worden toegepast. De oude rijksweg door het dorp zou dan ook voor één richtings verkeer kunnen worden behouden. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot gedachtenwisseling, waarvan enkele aanwezigen gebruik maakten. Ten slotte werd de heer Duin aange. wezen zitting te nemen in het Actie comité te Amersfoort, voor contact, ter wijl een grooter afzonderlijk comité voor Soest zal worden benoemd. De verschillende vereenigingen zullen daartoe persoonen kiezen en ook eenig geld beschikbaar stellen voor de nood^ge onkoosten om de actie te kunnen finan cieren. Voor 1 Augustus zullen de vereenigin- gen zich bij den heer Duin kunnen aan melden. Om ruim half elf werd deze zeer ge animeerde vergadering door den Voorzit ter gesloten. CONCOURS APOLLO. Naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, zullen op het te houden con cours op 31 Juli, 1 en. 2 Aug.^ uitge schreven door de Mannenzangvereeniging „Apollo" te Soest, instede van een ver plicht en vrij nummer, twee nummers naar keuze worden gezongen en gespeeld door de deelnemende vereenigingen. Als gevolg hiervan zullen niet steeds dezelfde verplichte nummers gehoord worden, doch allen verschillende nummers. Het beste en mooiste dus wat de deel nemende vereenigingen kunnen geven. Ook zij vermeld, dat in het eere-comitê de volgende heeren zitting hebben geno men: Mr. G. Deketh» Burgemeester* 1- G- A. Batenburg, A. W. Beckering, A- O- Dam mers, J. S. van Duren Sr., Mr- J. H- van Doorne, A. Endendijk, M. Hornsveld, H. van Klooster, J. N- Plemper v- Balen, J. H- A. Rupert en G- H. Veenstra. Maandag 30 Juli, 's avonds 8 uur, zal de opening van het concours door den Eeie-Voorzitter plaats hebben, waarna een concert wordt gegeven door Apollo's Mannenkoor, met welwillende medewer king van Soesterbergsch Fanfarecorps „St. Jozeph". Men zie de aanplakbiljetten en de ad vertentie in dit blad. ATHELETIEK-WEDSTRIJDEN Onder begunstiging van voor atheletiek wel wat al te zomers weer hadden j.1. Zater dagmiddag op het sporterrein van „De Soes ter Turnclub", gelegen aan de Birktstraat achter Hotel „Du Passage", de door genoemde vereeniging uitgeschreven Provinciale Athele- tjek-wedstrijden pjaats. Deze wedstrijden welke mede waren uitge schreven ter gelegenheid van het 12 1JZ jarig bestaan van den Utr. Prov. Atheletiek Bond, hebben een schitterend verloop gehad. Op de verschillende onderdeelen was door vele dames en heeren uit de provincie inge schreven. De uitslag de wedstrijden was als volgt: Meisjes Hoogspringen. 1. T. Kok, De Soester Tunclub, 1.25 M. 2. F. van Uden, BAC, 1.25 M. 3. C. de Zoete, De Soester Turnclub, 1.25 M, Meisjes, Balwerpem. 1. L. Duin, De Stor- mers, 23.48 M. 2. H. Merkenstein, De Stor- mers 22.83 M. 3. R. Brugman, ADO, 22.43 M. 4. C. de Zoete, De Soester Turnclub, 21.75 M. Meisjes. 60 M. hardloopen, 1. F. Halm, ADO, 8.3 sec. 2. C. Schols, Athleta, 8.5 sec. 3. H, Merkenstein, De Stormers. 8.7 sec. Juniores. 80 M. hardloopen. 1. J. v. Lom, ADO. 10 sec. 2. H. Groothuis, UVV, 10.1 sec. 3. C. v. d. Heuvel, Excelsior, 10.2 sec. Dames, 100 M. hardloopen. kl. B.: 1. F. Jacobs. Athleta, 13.7 sec, 2, S. Btuinisse, Athleta 14.1 sec. Dames, kogelstooten kb A.: 1. P. Hitsel, Atheta, 8,74 M. kl. B.: 1. B. Heskes. DOS, 8.82 M. 2. J. van Halm, ADO, 8.53 M. 3. W. Tervoort, Athleta, 8.01 M. Dames, Verspringen kl. B.: 1. W. Tervoort, Athleta, 4.52 M. 2. T. Jacobs, Athleta, 4.35 M. 3. C. Schols, Athleta, 4.31 M. Heeren, 100 M. hardloopen kl. C.: 1. H. Driessen, AAV. 12 sec. 2. A. van 't Hof, BAC. 12.2 sec. 3. D. Ruitenberg, Excelsior, 12.4 sec. 4. L. Kamphuis, UVV, 12.6 sec. Heeren, 3000 M. Hardloopen. Kl. C. 1. H. Mets. D.O.S. 10.32.6, sec. 2. D. Welie Exelsior, 10.42.3 sec., 3. J. van Asch, A.A. V. 11.48.9 sec., 4, H. Wierhake, De Soester Turncl., 12.17.8 sec. Heeren, Verspringen, Kl. C. 1. P. den Ouden, D.O.S. 6.30 M, 2. H. J. de Bruijn, E-S.V.A.C., 6.22 M, 3. J. Hoogervorst, C, A.C. 6.12 M, 4. M. Schulte, E.S.V.A.C., 5.83 M. Heeren. Hoogspringen. Kl. B. 1. E. Wel- lerdiek. Hellas, 1.70 M. Kl. C. l.H, J. de Bruijn, E.S.V.A.C. 1.65 M. 2, J. Wieg mink. Excelsior, 1.60 M. 3. H. Streefkerk, Soesterberg 1.60 M. Heeren, Speerwerpen. Kl. A. 1. D. Wol- thers, Hellas, 46.50 M. 2. P. Huizinga, Ex celsior 46.11 M. Ki. B. 1, J. Post. D.O.C. 39.10 M., 2, D. Lammertse, De Soester Turnclub, 32.78 M. Na afloop der wedstrijden had in „Du Passage" de prijsuitreiking plaats door den heer Walsmit, voorzitter van den U.P.A.B. zulks onder de opwekkende toonen van pi ano en viool. Hierbij werd dank gebracht, aan den heer van der Linde, directeur van de Soesrer Turnclub, voor de uitmuntende lei ding en de goede voorbereiding dezer wed strijden. De Soester Turnclub kan op goed geslaag de wedstrijden terug zien. Ook de wegens het slechte weer in de vorige week uitgestelde en door de Voetbal en Atheletiek-Vereeniging „Soesterberg" geor ganiseerde Atheletiek-wedstrijden zijn gunstig verloopen. Ook voor deze wedstrijden was flinke deelneming. De uitslag van deze wedstrgden is als volgt: 430 Meter hardloopen, heeren kl. B.: 1. B. de Graaf. GAC, 56.9 sec. 2. H. J. Otten, Hellas, 57 sec. 3. J. v. d. Berg, NIO, 57.6 sec. 100 Meter hardloopen, heeren kl. B.: 1, J. Grootewal TOV, 11.9 sec. 2. J. Eijking, GAC, 11,9 sec. 3. P. den Oude. DOS 12.4 sec. Verspringen met aanloop, juniores: 1. A. F. Wellerdiek, Hellas, 5.52 M. 2. H. Groot huis, UVV, 5.45 M. 3. Cbr. v. Heuvel, Exelsior, 5.32 M. 100 Meter hardloopen, Dames kl. B.: 1. J. Beerschoten, CAC, 13.6 sec. 2, C. Bon, BAC, 14.1 sec. 3. R. Jacobs, Athleta. 100 Meter hardloopen, heeren kl. C.: 1. W. Wernand, TOV, 12 sec. 2. J. Veereschild, GAC, 12.1 sec. 3. L. Kanphuis, UVV, 12.4 sec. Kogelstooten, dames kl. B..- 1. B. Heskes, DOS, 8.75 M. 2. J. v. Halm, ADO, 8.04 M. 3. E. Hitzveld, DOS. 7.97 M. Kogelstooten, dames kl, A.: 1, J. Beer schoten, BAC, 9.18 M. 2. M. Knijff, UDA, 8.97 M. 3. B. Palm, UDA. 8.78 M. 80. Meter hardlooben, juniores: 1. J. Lom. ADO, 9.8 sec. 2. H. Groothuis, UVV, 10, sec. 3 Cbr. v. Heuvel, Excelsior, 10.2 sec. Speerwerpen, heeren kl. C.: 1. J. Post, DOS, 38.64 M. 2. G. J. v. d. Maal. BAC, 38.46. M. 3. J. de Ruiter, BAC, 38.15 M. 400 Meter heeren kl. C.: 1. D. Ruitenberg, Excelsior, 58.1 sec. 2. E. Wellerdiek, Hellas, 58.8 sec. 3. Nieborg, AAV. Verspringen, Dames kl, B.: 1. J. Beerscho ten, BAC, 4.70 M.. 2. J, Gerritse, BAC, 4.57 M., 3. W. Tervoort, Athleta, 4.33 M. 1500 M. hardloopen, heeren kl. C,: 1, A. de Lang ,'t Sticht, 4 min. 39.9 sec., 2. G. Bou- man TOV, 5 min. 50 sec., 3. P. Jansen, AAV. 5 min. 52.6 sec. 4x80 M. estafette juniores.: 1. Hellas 42.1 sec., 2, Esvac, 44.4 sec. 4x100 M. estafette dames.: I BAC, Baarn. Polstokhoogspringen kl. B.t 1. B. Vouri- bus, Hellas, 3 M., 2. J. Grootewal, TOV 2.70 M. Polstokhoogspringen kl. C.: l.H. T. Otten, Hellas. 2.80 M., 2. O, v. Uchelen, AAV, 2.70 M.» 3, G, Neuborg, AAV, 2.50M, Polstokhoogspringen kl. A.: (buiten mede dinging): L. M. Oorschot, Brederodes, 3.30 M. Loop door Soesterberg: 1. A. de Lang 't Sticht. 17 min, 30.8 sec., 2. B. Effring', Excelsior, 17 min, 47.7 sec.. 3. Verbleyi De Meern, 18 min. 9.9 sec., 4. R. Meeuw- sen. Hellas. Na afloop van den wedstrijd kwamen al len bijeen in 't Swaantje", waar door den heer Walsmit met een kernachtige toespraak de uitreiking der prijzen plaats had, en nog het woord gevoerd werd door den voorzitter van „Soesterberg", DE MAAND AUGUSTUS. IN DEN MOESTUIN. In den moestuin raakt liet meeste werk! zoo zoetjes aan gedaan, buiten beft oogsten natuurlijk, waaraan men zich1 thans volop te buiten kan gaan. Boerenkool kan nog wel worden uit- geplant Het najaar is vaak wel nat in onze omgeving, maar toch zacht en daar om kan die uitgezette boerenkool nog tot heele struiken groeien. Peterselie zaaien we voor wintergebruik nog in potten. Half Augustus zaaien we winterrapen en veldsla (1 gram per M2); winterspinazie (20 gram per M2); radijs en herfstknol. letjes zaaien we mede nóg of wéér. Kropsla kan nog worden uitgeplant. Andijvie en bleekselderij kunnen worden opgebonden, als we reeds goed volgroeide planten hebben. Ook kardoes kan wor den gebleekt; we nemen de grootste planten, binden die tesamen en maken ze vast aan een stok, welken we ernaast in den grond steken. Van nu geoogste peterselie en selderie kan men nu het groen voor later gebruik bewaren. IN DEN SIERTUIN. Palmboompjes (Buxus), moeten nu reeds gesnoeid; er kan thans mede stek van worden gesneden, waartoe we takjes ne men van 12 a 13 cM.; de stekken wor den voorloopig tegen de zon beschermd. We zaaien reeds volop voor 't nieuwe jaar, voornamelijk bloemgewassen al* Muur'. Temen, Vergeet.me.nietjes, Violen, e. d. We kunnen onder glas zaaien, maar ook in den open grond gaat het heel goed. De bolletjes van de Sneeuwklokjes en Aconietjes doen we in den grond- Pelargoniums (Geraniums) kunnen nog worden gestekt, maar men doe het nu spoedig; de stékken wortelen gernakkelijk- in zanderigen grond. De vaste-plant-viool (Viola Cornuta) kan in deze maand door scheuren worden vermenigvuldigd- De Dahlia's bloeien volop. De uitge bloeide bloemen moeten geregeld worde» verwijderd; de knoppen blijve men uit dunnen. Meestal ziet men drie knoppen bijeen, alleen de middelste moet men laten doorgroeien; de bloemen worden dan veel grooter. Hebben we last van oorwormen in de Dahlia's, wat heel veel het geval is, dan kunnen we dit onge dierte vangen door op de stokken wat ledige bloempotten met droge houtwol te hangen. De oorwormen kruipen er des nachts in en dan kunnen we des morgens vroeg deze parasieten verzamelen en ver nietigen, b.v. door ze in een emmer of pan met water te gooien, waarin mede wat petroleum is gedaaan. Oorwormen kunnen de mooiste) bloemen van Dahlia's in één dag doovreten- IN DEN FRUITTUIN In den fruittuin rijpen nu heel wat vruchten. Die vroege soorten moeten we ter dege in het oog houden, want vroeg fruit gaat spoedig tot bederf over. Men plukke de vruchten altijd met de volle hand; nooit moet men ze afslaan of -schudden. Perziken plukken we vol-rijp; appelen en peren worden 't lekkerst, als we ze tegen-rijp plukken en ze dan nog wat laten narijpen. Afgedragen frambozen worden afgesne den, opdat het nieuwe hout, dat het vol gend jaar moet dragen, zich beter zal kunnen ontwikkelen. Als we vruchtboomen hebben, welke niet voldoen, dan doen we het best om ter hunner vervanging n u de kweeflcerjjeu te bezoeken en onze keus te bepalen, want alleen in de groeiperiode der boomen kan men zien, of ze gezond zijn en sterk- KAMERPLANTEN. Kamerplanten halen we tegen 't einde dezer maand, voor zoover we ze dan bui ten hebben geplaatst, weer naar binnen. We plaatsen ze dan eerst in een goed verlichte en geluchte serre, opdat de over gang zoo weinig mogelijk schade zal doen. Nog is het tijd om zich een paar bol len van den Herfststijloos te verschaffen. Deze bol staat meer bekend als c.e „droogbloeier". We plaatsen den Herfst stijloos gewoon in het kozijn van een ven ster; een potje of glas, noch aarde zijn er voor noodig. Na een poosje komt een schitterend bosje bloemen, veel gelijkend op crocusjes, uit den bol. Na den bloei snijden we de bloemen af en we graven den bol dan buiten in. Spoedig ontwik kelt zich wat blad boven den grond, dat in het voorjaar welig (en niet mooi) gaat uitschieten. In het begin van den zomer sterft dat blad af; we graven den bol, welke zich' dan wel eens verdubbeld blijkt te hebben, op en plaatsen ze dan omstreeks Augustus maar weer voor het venster.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6