TWEEDE BLAD 3 AUGUSTUS 1934 Rond President Von Hindenburg's sterfbed. Opnieuw een bestuurscrisis in Centraal-Europa l De kwestie der opvolging. Het Buitenland volgt geïnteresseerd de gebeurtenissen. Fiad geweigerd, een bede was geweest om1 niet méér bloed te laten vloeien. Starhemberg, vipe-kanselier en leider van de Heimwehren, huldigde Dollfuss als kameraad en oprecht leider van het Oos tenrijksche volk. Hij zwoer dure eéden, dat nooit een compromis zou worden gesloten met het nationaal-socialisme, maar dat in de ontwikkeling van het land de geest en 't werk van Dr. Dollfuss zouden voort leven. Dien eed zwoeren nog vele an dere sprekers en die werd in stilte her haald door de massa, welke in diepe ont roering getuige was van de plechtigheid, welke mede door de weduwe van den vermoorden -staatsman en door diens ouders werd bijgewoond. Na de begrafenisplechtigheden is de nieuwe regeering definitief samengesteld. Sc'huschnigg werd Bondskanselier, prins Starhemberg bleef vice-kanselier, Fey werd volkscommissaris en kreeg de por tefeuille van Binnenlandsche Zaken; ook de andere ministers zijn aangebleven. Met de benoeming van Von Papen als „Sondergesandler" te Ween en, meende Hitier zich allereerst op een gemakkelijke wijze van zijn vice-kanselier, die wars en ,,te veel" waSj te ontdoen, daarmee tevens een betere verhouding met Oostenrijk scheppend, waar de „katholieke" Von Pa pen persona grata werd verondersteld. Von Papen wil men als persoon te Weehen wel aanvaarden, maar men heeft bezwaar tegen hem als de gezant, die na een mis lukte gewelddadige intrige, nu op andere wijze het pad van Hitier naar Weenen zou moeten banen. Met Hitier èn het nationaal-socialisme wil men te Weenen niets meer van doen hebben. Ook groote Europeesche mogendheden, in de eerste plaats Italië» wenschcn vooraf zekerheid omtrent de bedoelingen, waarmee Von Pa pen naar Weenen komt. Dip mogendheden zullen Oostenrijk steunen bij het stellen van eischen te Berlijn, .waarborgen verlangende, van het staken van alle ver dere bemoeiingen van de Duitsche regee ring met de binnenlandsche politieke ver houdingen iii Oostenrijk. Voor Oostenrijk is het intusschen een gevaar, dat andere buitenlandsche in vloeden zullen moeten worden aanvaard, om Duitsche invloeden af te weren! Het verluidt, dat aan de regeering van Hitier zware eischen zullen worden ge steld. Er is zelfs sprake van een ultimatum! O.m- zal ontbinding van de Oostenrijksche ma'.ionaal-socialistische legi oenen in Duitschland worden verlangd. Het sabelgekletter is «iet van de lucht. Vooral van Italiaansche zijde komt de dreiging; de passen naar de Oostenrijksche grenzen zijn vervuld van,:, krijgsrumoer. De Berlijnsche regeering is diep ge schokt door het feit, dat juist de Italiaan sche regeering, aaii welke ze zich gees telijk verwant gevoelt, het heftigst tegen haar opponeert en ze op de scherpste wijze bedreigt. De positie van Hitler is ernstig ge schokt en slechts weinigen buiten Duitsch land, vertrouwen, dat het huidige bewind te Berlijn zich zal kunnen handhaven. Een groot gevaar bedreigt het land; doordat al het andere, wat georganiseerd was, is «eer -of uiteengeslagen, staat er geen lichaam klaar om het bewind over te nemen. De anarchie, het communisme zullen, misschien „heerschen", als Hitler's dreigende hand neerzinkt •Tenzij De Rijksweer! De aanvoerder van de nat.-soc- Putsch', Holzweber, en de directe moordenaar van Dollfuss, Plazetta, zijn van de week! ge vonnist; beiden zijn ter dood veroordeeld geworden en opgehangen» De overige be klaagden zullen vermoedelijk tot dwang arbeid worden veroordeeld. Ook Spanje is weer onrustig. Daar wordt een nieuwe revolutie voorbereid. De minis ter-president gaf toe, dat deze voorberei ding hem beleend is, maar dat de regee ring haar maatregelen heeft genomen. De dreiging schijnt van de beide uiterste kan ten te komen, maar het ergst is men in Spanje beducht voor een Putsch van rechts, van de zijde n.1. der monarchisten- In de Ver. Staten luwt de stakingskoorts. Bericht wordt, dat de openbare mee ning zich gunstiger gaat stellen tegenover de gedachte aan een herziening, der Eu ropeesche schulden. Ook president Roosevelt's opinie wij zigt zich in den aangegeven zin. BINNENLAND. Een belangrijke KiesWetwijzi- ging voorgesteld. Tegen de kleine partijtjes. Geen vrij gestelden meer in Gemeente raden en Provinciale Staten. Instelling van een Werkloos- heidssubsidiefonds. Een Nederlandsche reisweek. Arbeidsconiiflicten. Dr. Dollfuss herdacht. Uitwij zing van een Nederlandschen correspondent te Berlijn. De regeering heeft bij de T Lede Ka mer een ontwerp ingediend tot wijziging van de Kieswet, waarmee voldaan wordt aan het verlangen van de velen in ons land, idie 't parasiteeren van politieke vrij buiters op de levenssappen der groote par tijen zóó althans wordt het door die „velen" voorgesteld een verderf van ons politieke leven achten en een gevaar meenen voor onze democratische instel lingen. De voorgestelde wijziging houdt voor de toewijzing van zetels voor de Tweede Kamer, elke lijst van onwaarde, waarop niet 'genoeg stemmen voor ten minste drie zetels zijn verkregen. Dat zal velen van het beginnen van een nieuwe politieke actie afhouden, méér Idan de De eerste oorlogsdagen van 1914# Nadat op 28 Juni 1914 de Oostenrijk, sche troonopvolger Franz Ferdinand erf zijn gemalin te Serajewo waren vermoord door den Servischen «ationalistischen stuc' dent Gavrilo Princip, verklaarde Oosten* rijk Servië den oorlog op 28 Juli. Op 31 Juli werd in ons land het be* vel tot mobilisatie gegeven. We herinneren vervolgens: 1 Augustus Duitschland verklaart Rus* land den oorlog. 2 Augustus Duitschland eischt vrijen doortocht door België^ welks regeering de hulp inriep van Engeland. 3 Augustus Duitschland verklaart Frankrijk den oorlog. 4 Augustus Duitschland dringt België binnen. Engeland en België verklaren daarop Duitsctu land den oorlog. f250.waarborg, welke bij de inlevering van. candidatenlijstcri zullen worden ge* eischt. We veronderstellen, dat de voorgestel* de wijziging een goede kans maakt in de Staten-Generaal, zij het tegen heftig verzet in van de nu nog vertegenwoor digde kleine politieke groepen. Een andere voorgestelde wijziging keert zich tegen het zitting nemen van z.g. vrijgestelden van belangen-organisaties in de Gemeenteraden of de Provinciale Staten, Uit Eerste en Tweede Kamer kunnen de zulken niet worden geweerd zonder Grondwetsherziening. De regeering heeft ons ,aar voornemen kenbaar gemaakt om de abnormale las ten der werkloosheid meer gelijkmatig over het land te gaan verdeelen. Voor de abnormale lasten dus van werkloos heid in een industriestreek of -gemeentel moeten nu ook degenen gaan opbrengen* die in plaatsen wonen, waar het spook! der werkloosheid minder beangstigend op treedt. Het komt ons rechtvaardig voor- De „bijdragen van het rijk" gaan daar toe worden omgezet in „bijdragen uit het „Werkloosheids-subsidiefonds". In dat fonds zullen worden gestort alles naaC de voorloopige plannen 46 millioeni j per jaar als rijksbijdrage, 25 opcenten van! de gemeentefondsbelasting, 10 opcenten' der vermogensbelasting, 75 opcenten der, personeele belasting en 40 o/o van dn hoofdsom der grondbelasting. De bijdra gen worden slechts verstrekt, als de be trokken gemeenten naar genoegen der re geering de tering voldoende naar de nering zullen hebben gezet. Alweer ver scherpt rijkstoezicht derhalve op 't beleid der gemeentebesturen. De Nat. Reisvereeniging heeft in sa menwerking met verschillende geïnteres seerden een Nederlandsche reisweek ge organiseerd, welke van 2027 Augustus zal worden gehouden. De Spoorwegen geven dan reductie op sommige prijzen eu datzelfde geldt voor hotel- en pension houders, exploitanten van reis- en ont spanningsgelegenheden, Enz- Een aar 2 propaganda voor het reizen in eigen land. De dreiging van een arbeidsconflict op Tholen is afgewend, doordat de legeering de boeren verplicht heeft om een arbi trale uitspraak te aanvaardeen. Dat is een precedent in onze geschiedenis. Wie deze uitspraak niet aanvaardt, wordt van ver deren landbouw-steun uitgesloten. Iui Helmond dreigt een conflict aan iVan Thiel's Schroefboutenfabriek, waa( 250 man werkzaam zijn. Door de mo< dëriji en Ifatholiek georganiseerde arbei ders is een ultimatum gesteld ter af wering van een aangekondigde loonsver laging van 5—10 ,o/o. Het ultimatum loopt op Zaterdag a.s- af. Gelukkig is er ook nog iets te vermel den omtrent eenige werkverruiming. De regeering wil n.1. een aanvang maken met den aanleg van het kanaalvak Jutphaas— Wijk bij Duurstede, als onderdeel van de scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Rijn. De beer Zaalberg is afgetreden als voorzitter van het Werkfonds 1934, het welk het 60 millioen-potje voor werkver ruiming beheert. Men zegt, dat de heer Zaalberg zich niet met de regeerings- iitzichten heeeft kunnen vereenigen. Hij is opgevolgd door Ir. Hacke, Dir-Gen. van den Arbeid. Ook in ons land is bewijs van deel neming gegeven met het overlijden van Bondskanselier Dollfuss. De pauselijke gezant in Den Haag heeft Zaterdagmor gen in een der Haagsche kerken een re quiemmis gecelebreerd, waarbij tal van diplomaten en Nederlandsche Kamerleden, alsmede ontzaglijk veel volks aanwezig was. Naar „Het Volk" bericht, zal zijn. cor respondent te Berlijn uit Duitschland wor den uitgewezen. De regeering van Hitler verleent slechts 'gastvrijheid aan de bui tenlanders, xiie in het nationaal-socialistiscli gareel willen loopen. Inderdaad is den bedoelden correspon dent, den Heer L. Jvan Looi, op Woens dag het uitwijzingsbevel beteekend gewor den. Hij wordt beschuldigd, de DuitschG toestanden „op een moedwillig vervalschte, hatelijke of beleedigende wijze" te hebben gecritiseerd. Binnen 14 dagen moet hij het gebied van het Duitsche rijk hebben verlaten; oen terugkeer wordt met straf bedreigd. Augustus 1914 TER HERINNERING. Donderdagmorgen, 20 Jaar na het uitbreken van den oorlog, overleed Duitschland's grootste veldheer en zijn tweede rijkspresident. Hitler heeft de beide functies van rijksptesident en rijkskanselier in zijn persoon vereenigd. Augustus 1934 TER WAARSCHUWING, DE JONOSTE BERICHTEN VERLUI DEN ECHTER OFFICIEEL, DAT ADOLF HITLER BIJ DECREET TOT RIJKSPRESIDENT IS BENOEMD ALS OPVOLGER VAN VON HINDENBURG EN OOK RIJKSKANSELIER BLIJFT. Een ware burgeroorlog heeft in Oostenrijk gewoed. Honder- den deelnemers zijn gesneu veld. De begrafenis van Dr. Dollfuss, den vermoorden Bondskanselier. Heilige be loften aan zijn baar. De nieuwe regeering is gefor meerd onder Schuschnigg als Bondskanselier. De benoe ming van Von Papen als ge zant te Weenen. Groote Europeesche mogendheden hebben er bezwaren tegen. Toen na den moord op Dollfuss de Bondskanselarij van muiters was gezui verd, werd naar liet buitenland de indruk Men ziegt, 'dat de oude grijze veldmaar schalk, die geëerd maar in de laatste jaren ongeteld door de nieuwe machthebbers, op° het slot Neudeck als president der Duitsche republiek zijn roem sleet, eens op de slagvelden van Europa verworven, men zegt, dat deze oude Duitsche eik van ph'ysieke kracht, militaire begaafdheid en karaktergrootlveid, tenslotte geveld is geworden door 't misnoegen en 't leed, gewekt door 't optreden in de laatste Juni dagen van Hitler en de zijnen. De oude veldheer moet de verraderlijke moord partij van die dagen als een gruwel heb ben. aangevoeld, en deze heeft hem ten slotte op het sterfbed geworpen. Vriend en vijand hebben voor zijn per-' soon altijd slechts eerbied! gehad. Vader land en keizer heeft de thans ontslapene trouw gediend; de republiek heeft hij de ellende van een burgeroorlog willen be isparen. P. L. H- A.. von Beneckendorf und Hin denburg, de tweede president van de Duitsche republiek, is in. 1847 geboren. Bij den aanvang van den oorlog was hij gepensionneerd, maar toen het mis ging aan het front tegen de Russen, aanvaardde de keizer de diensten, welke de generaal hem al eerder had aangeboden. Door de slagen bij Tannenberg en de Masurische Meren, zuiverde Von Hindenburg den Va- derlandschen grond van de Russen; naar het Oosten was de oorlog gewonnen. In Augustus 1916 werd Von Hindenburg benoemd tot chef van den generalen staf en in November 1918 tot opperbevelheb ber van het geheele Duitsche leger, het welk hij, toen Duitschland den oorlog ver loren had, naar huis terugleidde. In 1925 werd Von Hindenburg tot pre sident der Duitsche republiek gekozen als PP.yqlger van, Fritz Ebert; in 1932 werd hij herkozen. 1 De kwestie der opvolging hield zelfs leeds tijdens het ziekbed van den .presi dent de publieke meening- in ge- ispannen verwachting. Von Hindenburg- was een algemeene volksfiguur, maar ide persoon van den nieuwen pre sident zal eene aanwijzing- inhouden van wat Hitler zich de ontwikkeling der bin nenlandsche politiek en als definitie ven staatsvorm denkt. Men spreekt er van, dat hij de beslis sing zal verschuiven en voorloopig als plaatsvervangend president zal optreden. Men noemt echter ook vele andere namen: Rudolf Hess, Hitler's rechterhand; gene raal Von Epp, stadhouder in Beieren; graaf Von Hessen, een der eerste vorste lijke aanhangers van het nationaal-socia lisme; ook de Hertog van Brunswijk zou een kans maken. Deze laatste is getrouwd met de dochter van den ex-keizer;; hij is een neef van den kónirig van 'Engeland en wijlen Czaar Ferdinand van Rusland. Het méést waarschijnlijk echter is de voorstelling, welke Reuter geeft. Dit bureau meldt, dat ha het overlijden van Von Hindenburg het rijkspresidentschap zéér waarschijnlijk zal worden waargeno men door den president van het Leipzi- ger Gerechtshof, Erwin. Bumke, hetgeen in overeenstemming' zal zijn met de be slissing van den Rijksdag, in 1932 geno men. Spoedig hierop zal bekend worden gemaakt, dat Hitler is uitgenoodigd het rijkspresidentschap te aanvaarden, waarop waarschijnlijk een volksstemming zal wor den uitgeschreven. De kiezers zullen dan in de gelegenheid worden gesteld met ja of neen over Hitler's candidatuur te be slissen. Het is echter uitgesloten, dat er een andere candidaat zal worden gesteld. gewekt, dat de Putsch' daarmee was ge ëindigd. Eerst achteraf is nu gebleken, dat een ware burgeroorlog in het land heeft gewoed en zelfs in het begin dezer week de «ationaal-socialistische opstande lingen zich op sommige plaatsen van Stier marken en Karinthië nog wisten te hand haven. Bij de onderdrukking van de re volutie zijn aan regeeringszijde circa 100 man gesneuveld en dubbel was 't aantal dooden aan de zijde der oproerlingen. De Putsch blijkt terdege voorbereid te zijn geweest en de muiters beschikten over eene uitnemende bewapening. Dui delijk is gebleken, dat heel de geweld dadige actie vanuit Duitschland geïnstru eerd is geweest en dat van daar uit ook de wapens zijn geleverd. Op Duitsch bevel ook hebben de opstandelingen ten slotte het laatste verzet gestaakt. De regeering te Berlijn heeft ingezien, dat een „succes" in Oostenrijk als gevolg van de felle Europeesche reactie, den neder laag slechts volkomener had kunnen, ma ken, daar in dat geval militair ingrijpen van andere mogendheden in Oostenrijk, én in Duitschland, zéker zou zijn geweest. Als gevolg van dat inzicht zijn de Duitsche gezant te Weenen en de in specteur der Oostenrijksche Nazi's, Dr. Habicht, dan ook geofferd geworden en zijn S.S-troepen handelend opgetreden tegen de ligionnaires, die zich' uit Duitsch land naar Oostenrijk wilden begeven om aan den strijd tegen de Weensche re geering deel te nemen. De begrafenis van Dr. Dollfuss, den jEgfipoordeu. JFqudskan selie r, op Zaterdag }Sv is een. iiidrukwekkende Oostenrijksche, vaderlandsche manifestatie geworden. Kar dinaal Innitzer heeft een ontroerende rede gehouden, waarin hij de deugden van den vermoorden kanselier als katholiek, als vaderlander en man van den vrede roemde. Hij herinnerde er aan, dat de laatste verzuchting van den vermoorde, wien men ook zelfs geestelijken bijstand

Soester Courant | 1934 | | pagina 5