DANSEN 'acarSie1 De Soetax ^PtJUOL WIERSEMA Omwille van de democratie» w m 13e JAARGANG No. 32 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1934 Algemeen Weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Geweld jegens het Evenredigheidsbegrip. We hebben veel te veel politici. 2EffER Crisisoplossingen Vrijdagavond na muziek Rosarium ïi~ I_ Hotel „Eemland" Joh. v. Schalkwijk Jr. Sportkroniek. Ga toeren met 5-persoons gestroomlijnde wagens f2.25 per uur. Heuvelweg 14 Kerkpad Z.Z, 54 D. F. VOIGT Kerkberichten Het examen-spook. P ABONNEMENTSPRIJS 65 cent pet 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen. de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van ..DE SOESTER COURANT". Alg. Weekblad. ..SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ..DE SOESTER POST". R.K. Weekblad en ..SOESTER ADVERTENTIEBLAD", gratis Weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. Een kieswetswijziging tegen de woekering van kleine partijtjes. Een andere oplossing men verkleine het aantal afgevaardigden 1 De regeering heeft een ontwerp tot wijziging van de Kieswet ingediend, als gevolg waarvan een „partij'' b.v- slechts 'dan in de Tweede Kamer zou worden vertegenwoordigd, wanneer bij eene ver kiezing tenminlste drie maal de kiesdeeler wordt behaald. We kunnen ons begrijpen, dat degenen, die kleine partijen leiden of zich' voor de zelve interesseeren, zich door de indiening van dit ontwerp teleurgesteld gevoelen. Hun wordt een eens toegekend recht, al thans politiek voordeel, ontnomen. We geven ook grif toe, dat aan het evenredig heidsbegrip, hetwelk in onze Kieswet is neergelegd, door de nieuw voorgestelde wijziging geweld wordt aangedaan. Men vergete daarbij echter niet, dat het evem ïedigheidsstelsel bij invoering tenslotte niet bedoeld is geweest om nieuwe poli tieke kansen te scheppen aan personen of beweginkjes, die onder het vroeger meer- derheidsstelkel bij verkiezingen nimmer naar voren konden kome". doch' om toe valsfactoren uit te schakelen, welke zich weleer bij het opmaken van verkiezings uitslagen deden gelden en daardoor eenj onjuist beeld hielpen scheppen van de ware machtsverhoudingen. De voorgestelde wijziging is over het algemeen gunstig ontvangen door de groote partijen en men mag aannemen, dat die zich daarbij niet in de eerste plaats hebben laten leiden door 't zeteltje winst, dat er voor haar ongetwijfeld het gevolg van zal zijn. In de groote partijen leeft de overtuiging, dat de huidige Kies wet het scheppen van kleine politieke be weginkjes bevordert- Een „beweging" of „partij'' moet geboren worden uit een drang des geestes van een volksgroep, maar niet om aan bepaalde personen ge legenheid te bieden om critisch te kun nen inwerken op een zekere georganiseer de richting, aan welke ze verwant zijn. De democratie kan er in het algemeen niet door gebaat worden geacht, wanneer bij elke verkiezing door middel van een politieke rel wat eenlingen in de Kamer worden gebracht, die daar gedurende en kele jaren door hun critisch optreden den wetgeverden arbeid bemoeilijken, om bij een volgende gelegenheid weer te ver dwijnen en te worden opgevolgd door rijieuwe dwaallichten aanhet politieke firmament. Doordat die eenlingen soms op de wip der machtsverhoudingen komen te zitten, is hun invloed wel eens onevenredig groot en zijn ze oorzaak van bestuurlijke dé raillementen, welke het aanzien van par lementarisme en democratie omlaag halen. Denken we maar eens aan de positie van de heeren Weiss c.s., vertegenwoordigers van het z-g. Middenstandsblok in den Amsterdamschen raad! Toch' vinden we de voorgestelde oplos sing, waarmee de regeering aan het op treden van politieke gelukzoekers en van kleine partijtjes een einde wil stellen, géén gelukkige. Ze druischt ons te sterk in tegen het evenredigheidsbeginsel én ze is niet afdoende. Het zal dikwijls nog mo gelijk zijn om een beweginkje, hetwelk gevoed wordt door een oogenblikkelijken tijdsstroom, zoodanig op te voeren, dat het voor eea zittingsperiode kan worden ver tegenwoordigd. Dan zit men aanstonds met tenminste drie afgevaardigden opge scheept. de wetgevende arbeid werd vereenvoudigd- Het streven van de huidige regeeritig gaat trouwens in die richting. Er zijn partijen in de Kamer vertegen woordigd met 28 en 24 leden. Enkele andere partijen komen boven de 10 zetels uit. Waarom is het eigenlijk noodig, dat er zóóveel menschen bijeen worden ge zet, die allen hetzelfde politieke program onderschrijven? Zeker, de machtsverhou dingen moeten tot uitdrukking kunnen ko men, maar als het evenredigheidsstelsel blijft gehandhaafd, dan komen die machts verhoudingen even goed tot uiting in een Kamer van 50 of 40 leden, dan in eene van 100. In een kleinere Kamer zou het spraak water ongewijfeld heel wat minder brui- schend stroomen en veel meer werk zou kunnen worden afgedaan. Bovendien ge- looveu we, dat hoe kleiner het aantal afgevaardigden zou worden bepaald, hoe groeier dsdieii zouden worden, aan Hun bekwaamheid te stellen. Een onbe- teêkenende figuur kan zich oplossen in een gxoot gezelschap, maar in een kleinen kring van bekwamen zal een nulliteit zich zelf onmogelijk gevoelen. We wijzen: ook nog even op de fiaaua- eele bezuiniging, met onze oplossing te bereiken. En vooral herinneren we er aan, dat de kiesdeeler zóó groot zou worden, dat weinig of niets beteekeiiende partijtjes er niet aan zouden behoeven te denken om aan een verkiezingsstrijd deel te nemen. Onze oplossing heeft een vrij groot be zwaar: er zoude wellicht Grondwetswijzi ging voor benoodigd wezen. Juist deze regeeering echter, welke alle burgerlijke partijen omvat, zou in staat zijn om zulke incidenteele wijziging van de Grondwet te bewerken, omdat we er ons van over tuigd houden, dat ook de sociaal-demo craten haar te dezer zake zouden steunen en aan de vereischte meerderheid van twee/derden helpen. De sociaal-democraten immers hebben ook het huidige ontwerp tot wijziging van de Kieswet met instemming begroet. We dachten ons een andere oplossing. Warrom moet de Tweede Kamer uit honderd afgevaardigden bestaan? We ge- looven, dat het aanzien van parlementa risme en democratie zou winnen, wanneer Hoe de arbeidsgelegen heid in Soest wordt ge drukt door de verminder de rijksuitkeering. Zelden hebben we zóóveel reacties ge zien op een van onze krabbeltjes voor de krant, als zulks het geval was met de „crisisoplossing'', welke we onzen lezers twee weken geleden aan de hand deden. Het heeft brieven „geregend" en de mees te inzenders bleken er prijs op te stellen, dat hun epistel ook in ons blad zou wor. den afgedrukt. Men boude het ons ten goede: daar is waarlijk geen beginnen aan! Alle briefschrijvers vangen aan met een vleiend, woordje over de oplossing, welke wij aan de hand deden. Maardan komen ze los met hun bezwaren, welke we eerlijk gezegd zelve óók heb1 beti gekend en voorzien. Hoe wij juist met deze oplossing naar voren konden komen? We zullen het verklappen: we hadden in gedachten de 956 oplossingen, welke we hier en daar en overal in het gesprek hadden opgevangen, keurig net jes opgevouwen en in onzen denkbeel- digen hoed gedaan; we hebben 't zaakje goed dooreen gehutseld en daarop een der oplossingen „getrokken". Die lïeb- %L_ ben we toen tot de onze gemaakt. - De 955 overgebleven uitkomsten in de crisis zijn ons nu;;weer stuk voor stuk voorgehouden doodde geachte briefschrij vers, die hun best hebben gedaan om ons duidelijk te maken, dat ónze oplossing en die van anderen niet deugt, docH enkel en alleen zij het crisisvarken op de juiste wijze bij den staart hebben gepakt, om het een radicale en afdoende waschbeurt te geven. Laten we toch inzien, dat de crisis al lang geweken zoude zijn, indien een uit komst zóó voor de hand zou liggen, als velen zich voorstellen. Bij het voortduren immers van de crisis, heeft practisch nie mand eenig belang, maar wèl zou degene, welke haar weet u|t te drijven, zich den blijvenden dank van een wereld Hebben verzekerd. Wat ons heeft getroffen in al die toe gezonden correspondentie, is het diepe ver langen der menscheji, dat ef eindelijk eens iets aan de crisis cal worden gedaan. Dat ^verlangen trov* eus had ons ook tot het schrijven van ons crisis-artikel geïn spireerd. Al moeten we toegeven, dat er geen feillooze crisisoplossing kan worden aan gegeven, er zoude toch' geëxperimenteerd kunnen worden. Zooals men dat b.v. in de Vereenigde Staten doet. Daarmee zou den we althans een kans scheppen, dat het beter ging worden met onze zieke maatschappij. Practisch wordt er <nog steeds maar geen poging ondernomen om ons iets uit de crisis te verheffen; we besteden alleenlijk honderden millioenen per jaar om crisis nood te lenigen, geen dubbeltje riskee- ren we om de crisis tegen te gaan. We kennen als hoogste wijsheid slechts het drukken van ïoonen en steunuitkeeringen, waarnaast we met lïaast overbodigen ijver tot voortdurende zuinigheid opwekken. We verzorgen de slanke lijn van ons econo misch leven tot er geen draad vleesch meer over isl Op die manier geraken we steeds die per in den put- Denken we eens aan onze gemeente, Soest. Het jongste raadsverslag gaf ons een -duidelijk beeld, hoe we er hier thans financieel voorstaan. Het crisis-spook kon men er vrijwel op afstand houden, door dat men steeds naarstiglijk had gezocht naar objecten voor productief werk. O. m. zijn in onze uitgebreide gemeente gedurende de laatste jaren vele wegen verhard geworden of van een nieuw weg dek voorzien. Voor den a-s. winter had men ook weer een mooi program op gesteld, maar de gemeente, die tot aiu toe in staat was geweest om dergelijke werken te financieren, moet al die plan nen thans intrekken na de mededeeling van de regeering, dat de uitkeering uit de gemeentefondsbelasting sterk zal wor den besnoeid. Die verminderde uitkeeringen zullen het in bijna alle gemeenten noodzakelijk ma ken, dat vele objecten voor productief werk onuitgevoerd blijven liggen en dat in den aanstaanden winter duizenden arbei ders aan het werkloozenleger zullen woiv den toegevoegd. Tegenover al die nieuwe ellende vallen de voordeelen van het 60 millioenen-plan, bedoeld als werkverruiming, volkomen in hét niet. Wat schieten we er in de pro vincie mee op, of middels die 60 mil lioenen in Rotterdam een nieuw Hoofd bureau van Politie kan worden gebouwd, een tunnel kan worden gegraven onder IJ of Maas, als tegenover die enkele groot- sch'e werken de tallooze gemeenteliijke voorzieningen in productieven arbeid moe ten worden stopgezet l Tegenover de con centratie van arbeid op enkele punten, komt een vergroote werkloosheid over het heele land te staan. Crisis-lapwerk is dat alles. Het voert ons van den wal in i de sloot- Soesterbergschestraat 9 a Dames- en Heerenklcermakerij Gedurende de maand Augustus VERLAAGDE prijzen voor maatkleeding» VRAAGT STALEN We moeten een uitweg zoeken uit de crisis. Daarbij zullen we wel eens aan het dwalen geraken, gelijk we dat doen in een onbekend bosch', maar ééns en érgens zal toch' het licht doorkomen, hetwelk ons zeggen zal: we kömen goed terecht! Men late zich niet ontmoedigen door de bewering, dat voor de internationale crisis geen nationale oplossing te vinden zal zijn. Door allerlei beschermende maat regelen heeft iedere natie zich op het oogenbük reeds bijna volkomen geïsoleerd; zoolang die afzondering duurt, zal 't ook mogelijk zijn om een geïsoleerde wel vaartspositie te scheppen, zij het dan voorloopig nog geen ideale. Vertegenwoordiging van Electrolux en Volta STOFZUIGERS Steenhofstr. 55 Tel, 906 Reparatie-inrichting aan alle merken. E.S.V.A.G. Zaterdagavond speelde E-S-V.A.Ci. I leen oefenwedstrijd tegen Zuidvogels I uit Hui zen, Hoewel Esvac met eenige invallers uitkwam, welke plaatsen intusschen uit stekend door eenige spelers van het Za terdagmiddag-elftal werden bezet, werden de Zuidvogels met een gedecideerde 50 nederlaag huiswaart gezonden. Zaterdag 11 Augustus a.s.,: 'S avonds 7 uur, vindt in het Burgem. Dekethpark een interessante wedstrijd plaats- De Sportclub ;„Bilth'oven" komt tti-1. op bezoek; bet complete Zaterdagmiddag-elf tal zal deze Biltenaren partij geven. De Sportclub Bilthoven bestaat hoofd zakelijk uit oud le klas K-N.V B. spelers, waaronder zelfs eenige oud-internationals. Namen als: v-. Nus, v. Dillen, ten Bo- kum, Koedam, Hemelraad enz. geven waar borg, dat a.s. Zaterdagavond een uitsteken de wedstrijd te aanschouwen zal zijn- Zondagmiddag om 4 uur speelt E-S. V-A-C. I te Soesterberg tegen I.S.V- I. Deze wedstrijd is een onderdeel van de Zilveren Vliegtuigwedstrijden door de V- en A. V. Soesterberg Wij verwachten, 'dat vete supporters het elftal zullen vergezellen. VOETBALVER. „SOESTERBERG". De jaarlijksche voetbalwedstrijden ter opening van het nieuwe seizoen zijn Zon dag aangevangen om den wisselprijs, het Zilveren Vliegtuig. Begonnen werd met den wedstrijd B. V.C.—Woudenberg, die na een spannenden strijd gewonnen werd door B.V.C. met 2—1. De 2e wedstrijd was Soesterberg,— Driebergen. Soesterberg telde 2 invallers, hetgeen goed merkbaar was. Driebergen zat er beter op en won dan ook ver diend met 2—0- A.s? Zondagmiddag staat op het pro gram D. E-V.Scherpen zeel te 2.30 uur. EsvacJ S-V. te 4 uur. Tél. 677 Tel, 677 Tel. 677 Tel. 677 Emmakerk. Voorin- 10 uur Ds. E- GroenevekL Nam. 6 uur geen dienst. HERV. (GEREF.) EVANG- Christelijke ULO-.school, Spoorstraat. Voorm. 10 uur en aiam- 6 uur Ds. A. F. P. Pop van Monster. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. B, Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v- d- Meulen van Schiedam. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meiden van Schiedam. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK- Julianastraat- Voorm. 10 uur en nam- 6 uur Ds. H. Visser van Dordrecht. Donderdag 16 Aug., mam- 7 uur, Ds, W. Bijleveld van Haarlem- VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan, Geen dienst. SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 6 uur de Heer G- Bergmans van Amersfoort. HUIS TER HEIDE NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. R. Torenbeek van Amersfoort. Nam. 6 uur geen dienst. Doorzitten bij Wielrljden. Stukloopen van Huid en Voeten, en Verbranden der Huid door de zon, verzacht men dadelijk en geneest men spoedig, door onmiddellijk te behandelen met Doos 30-60. Tube 60 ct. Bij Apoth. cd Oroglsten •t Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL ook volgens recept van H. H Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgem. Grolhestraat 30 - Tel' 363 Zondag 12 Augustus- SOEST. NED. HERV. KERK- Qudekerk. Voorm. 10 uur Ds- J. Quast van Baarn. Nam. 6 uur Ds. E. Qroeneveld. Dagen, weken, maanden, 't Oansche lieve jaar Zat ik voor m'n boeken Ennog de sigaar. iTalen, wijsbegeerte, Sommen, algabra, Aarde, lucht en water Alles was comme-t;a. Niets kon mij verlokken, Kermisjool nocH pret; 'k Had op 't eind-examen Foroe-majear gezet. Slapeiooze nachten, Droomen woest en dol, Kwamen mij staag kwellen, ijoegen 't h'oofd op hol. Waar ik liep of doolde, 'k Werd door 't spook belaagd; Al m'n levensvreugde Heeft het weggevaagd. Eind'lijk is >t gekomen, 'k zit er voor geplakt; 'k Voel Het in m'n beenen: Straks ben ik gezakt. 't Spook is thans geweken Voor 'tn week of zes, En dan gaan we moedig 'Maar weer naar de les. HENRYjj

Soester Courant | 1934 | | pagina 1