Algemeen Overzicht. Handleiding voor het ma ken van oude nleesters. Een Radio-praatje. Het Lied van de Week. BINNENLAND- Het eerste ongeluk met een Dieseltrein. Soliede con structie voorkwam erger. Politiek vonnis tegen een Ne derlander. in Duitschland. .Van het politieke front. j. Waarlijk niet alleen de Amsterdammers zijn Zondag j-1. opgeschrikt geworden door de berichten omtrent een ernstig spoorwegongeluk in de hoofdstad. De Dieseltreinen hebben als snel vervoermid del algemeene waardeering gevonden, maar wèl hebben velen zich dikwijls be angstigend afgevraagd, wat de gevolgen zouden zijn, als met deze treinen eens iets gebeuren zou. Technici hebben ons stelselmatig verzekerd, dat ze van een uiterst degelijke constructie zijn en we betwijfelen dat dan ook niet, maar op den leek maken zij althans van buiten bezien, dezen indruk van soliditeit niet. Dieseltreinen plegen er wat blikkerig uit te zien De botsing, welke Zondagochtend te ruim half tien nabij het Weesperpoort- station plaats had; is niet door groote snelheid van de treinen verzwaard gewor den, want de Diesel was nauwelijks de Stationsoverkapping uit, toen hij in de flank werd gereden door een binnenloo penden stoomtrein. Het heet, dat de Die sel nog niet had mogen vertrekken en de machinist door een onveilig signaal is gereden. Hoe dan ook, de botsing had plaats en daarbij is de aangereden flank van den eersten Dieselwagen geheel opengereten Twaalf aan de getroffen zijde gezeten passagiers werden verwond, waarvan zeven ernstig. Van gezaghebbende zijde wordt verze kerd, dat dit ongeval slechts zoo betrek kelijk gunstig kon afloopen, doordat het hier een Dieseltrein betrof. De construc tie is zoodanig, dat een botsing niet leidt tot een totale ruïne. Inderdaad gelooven we, dat de passa giers er in een ouden, houten wagen erger aan toe zouden zijn geweest, maar toch hebben stoomtreinen o. i. ook wel iets vóór op Dieseltreinen. Bij een botsing zul len veelal de voorste treindeelen het zwaarst te lijden hebben, dus bij een stoomtrein locomotief en tender; de eer ste wagen van een Dieseltrein is echter reeds een reizigerswagen. In het betrokken geval bekwam ook de aanrijdende loco motief geen schade, terwijl van den Die sel een flank geheel werd uitgescheurd. Men overwege eens, of 't niet mogelijk is om steeds een goederen- of postwagen in een Dieseltrein vóórop te laten gaan. Het is ontstellend, zooveel slachtoffers liet moderne verkeer eischt. Vooral in deze vacantiedagen is dat scherp tot uiting ge komen. Te verwonderen valt een en ander echter niet, als men nagaat, hoe de trek. geest in de menschen levendig is gewor den en dagelijks heele karavanen te voet, per fiets of soortgelijk voertuig hunne haardsteden ontvlieden om „buitenaf" ver. troosting te zoeken in hun crisiszorgen, dan wel afleiding in de beslommeringen van den arbeid. Naast dat gemoedelijke trekken is een ontzaglijk snelverkeer ko men te staan, hetwelk van jaar tot jaar in beteekenis toeneemt- De jongste sta listieken geven ons eenige cijfers uit het jaar 1 Augustus '32 tot 1 Augustus '33. We leeren, dat in de genoemde periode, ondanks crisis en werkloosheid, het aan tal motorrijtuigen is vermeerderd met 9095. Daaronder waren 4200 personenauto's- In totaal loopen thans 180 343 motorrijtuigen over onze wegen. We zijn voorts nog steeds circa 33000 motorrijwielen rijk, 3800 autobussen, circa 50-000 vrachtauto's. Per circa 35 inwoners van ons land, vrou wen en kinderen inbegrepen, tellen we een motorvehikel in een of anderen vorm aan. Blijf daar nu maar eens gezond bij! De ocr.aKen van het Dieseltrein-onge- luk zijn thans serieus onderzocht en daar bij zoude gebleken zijn, dat geen vertrek sein is gegeven, zoodat de volle verant woordelij icheid voor het gebeurde op de schouders is komen te rusten van den wagenvoerder van den Dieseltrein. Geble ken is voorts nog, dat een seinhuiswach ter het ongeluk heeft zien aankomen en dat deze man een alarmsignaal heeft ge geven, op hetwelk de betrokken wagen, voerders hebben, gereageerd. Zonder het ingrijnen van dezen seinhuiswachter zou den de gevolgen niet te overzien zijn ge weest- De voer- en nadee'envan de Dieseltrein- cons-ructie maken op liet oogenblik een erns'ig cvderwerp van gedachtenwisseling uit; het ongeval zal zeer zeker tot de noodi'kering hebben geleid. Voor den schuldigen wagenvoerder zijn, naar we ver nemen, zooveel verzachtende omstandig heden aangevoerd kunnen worden, dat de man. weer in dienst kon worden gesteld. Door het Volksgerecht te Berlijn, het welk zaken van „hoogverraad'' e.d. afdoet, is een. Nederlander veroordeeld, zekere Spansier uit Nijmegen. Deze man werd hij een bezoek aan Duitschland gear resteerd en een jaar in voor-arrest gehou den, omdat hij in Nijmegen nummers van de „Freie Presse'' zou hebben ver spreid. Dat jrold voor hoogverraad in een zitting met gesloten deuren, tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met af trek van voor-arrest. De Nederlandsche regeering ondersteunt een-poging om gra tie voor hem te verkrijgen. De commissie-Kooien, welke zou onder zoeken in hoeverre maatregelen genomen dienden te worden tegen revolutionnaire agitatie In vertegenwoordigende lichamen, heeft haar rapport uitgebracht. Ze is tot de conclusie gekomen, dat maatregelen in derdaad benoodigd kunnen zijn en beveelt daartoe een tweetal ontwerpen van wet aan, welke ze heeft uitgewerkt. In het eene wordt de mogelijkheid ingevoerd van vervallenverklaring van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen voor de leden, die zicli in hun werkzaamheid als zoodanig tegen de bestaande rechts orde richten met toepassing of bevordering van. onwettige middelen; in het andere ontwerp is de opname geregeld van een imperatieve bepaling in het Wetboek van Strafrecht van de bijkomende straf van ont zetting van het recht om te kiezen of gekozen te worden ten aanzien van leden van vertegenwoordigende I j'iamepj die 'zich' schuldig maken aan zekere misdrijven tegen de veiligheid van den staat. De commissie heeft ook nog de aandacht gevestigd op het nut eener wijziging van de Kieswet met het doel om kleinen groepjes den toegang tot de vertegenwoor digende lichamen te bemoeilijken. Deze wijziging is intusschen reeds, door de re- geering ingediend. In de O.S.P., liet kleine socialistische partijtje, dat zoo'n geweldige openbare ac tie ontwikkelt, heerscht een hopelooze ru zie op het oogenblik. Terwijl partij-voor zitter Smidt voor den zooveelsten keer in voorarrest zit, beschuldigd van opruiing, hebben twee andere hoofdbestuurders, De Kadt en Tass, tegen de opperleiding ge revolteerd, waarvan het slot is ^geweest, dat ze min of meer tot uittreden uit het bestuur werden bewogen. Genoemde Osp- ers zijn van meening, dat de partij wordt aangevoerd door barricade-romantici, men schen, die niet leiden, maar er mee vol staan om de onberedeneerde gevoelens van de onontwikkelde massa over te ne men. De partij zal voorloopig haar energie kunnen aanwenden voor betere verhoudin gen in eigen gelederen. Overigens is er niet veel nieuws van het politieke front in ons land; degenen, die de politiek hier maken en breken, ge nieten thans ook blijkbaar van hun vacan tie. Mogen ze met frissche koppen te- rugkeeren tegen den tijd half Sep. tember a.s. dat de regeering 't volk met haar inillioenennota komt verrassen en den belastingbetalers zal mededeelen, welke nieuwe bronnen ze ten behoeve van de schatkist denkt aan te borenl BUITENLAND. De uitvaart van president Von Hindenburg. De volksstemming van 19 Augus tus. Geen overeenstem ming met het Vaticaan inzake de toepassing van het Con cordaat? De Oostenrijk, sche regeering wenscht geen dictatuur. Socialistische lei. ders in vrijheid gesteld. Conflict met de Evangelische Kerk. Zal Otto von Habs- burg terugkeeren? De uitvaart van den overleden rijks president van Duitschland is tot een machtige volksmanifestatie geworden en heeft aangetoond, hoe diep de vereering der Duitschers voor den ouden veldmaar schalk was; zijn persoon heeft reeds een legendarische beteekenis gekregen Na een plechtige rouwzitting van- den Rijksdag in de Kroll-opera te Berlijn, is Hindienburg's stoffelijk overschot in. den nacht van Maandag op Dinsdag van Neudeck maar Tannenberg vervoerd, waar het Dinsdag onder machtig ceremonieel en eerbetoon werd bijgezet in den Hin denburg-toren, ook wel Maarschalkstoren geheeten, onderdeel van het grootsche Tannenberg-monument. Daar rust hij In het gedenkteeken zelve, hetwelk het Duit sche volk aan den roem van den veld heer had gewijd. Onafzienbare rijen vaandels, met rouw omfloerst, hebben de plechtigheid opge luisterd; zwaar dreunden de kanonnen, welke een laatste saluut brachten aan hem, die als een overwinnaar uit een verloren oorlog was getreden. Volk en leger heb ben samengespannen in het brengen van het hoogst denkbare eerbetoon De bijzetting droeg ook een religieus karakter, in het bijzonder door een tref fende redevoering van den legerbisschop. Hitler's rede ademde iets van den bij zonderen geest der Nazi's, welke aan het oude Germaansche heidendom herinnert. Zijn laatste woorden waren: Doode veld heer, ga binnen in het Walhalla! (Het Walhalla is maar heidensch-Germaansch'e opvattingen het paradijs der gesneuvelde helden, waar de oppergod Odin ze ont vangt.) Vele buitenlandsche regeeringsvertegen- woordigers hebben de uitvaartplechtigheid bijgewoond. In Frankrijk heeft de natio nale vlag op Dinsdag j.1. van alle open bare gebouwen in 'het land, uitgezonderd in twee kleine gemeenten half-stok ge hangen. Hitier, die wel de macht van den over- vati Rijkspresident te aanvaarden. Eert af gekondigde wet bepaalt,- dat hij „Reichs- führeri' zal worden- geheeten; hij heeft zich ambt en titel „voor het leven" toe gedacht. Bij volksstemming, te houden op Zondag 19 Augustus, zullen de kiezers gelegenheid krijgen om Hitier in zijn func tie wettelijk te bevestigen. Er zal weer alleen met ja of neen worden gestemd; geen „meen' '-propaganda echter zal wor den geduld. Ten behoeve van het „ja"» stemmen wordt een ontzagwekkende recla me-actie door de- regeering ontketend; ze werd ingezet door een rede van Dr. Göbbels, minister van propaganda. j De verhouding van de Duitsche regee ring tot het Vaticaan blijft nog steeds gespannen. Werd vroeger bericht, dat de concordaatsbesprekingen van. enkele Duit sche Bisschoppen met de Berlijnsche re geering tot een aecoord hadden, geleid, dat bericht werd al spoedig- tegen gesproken en thans verluidt zelfs, dat de resultaten dier besprekingen, welke van intermediairen aard waren, door het Va ticaan voor onaannemelijk zijn verklaard. Zoekt de nieuwe, Duitsche rijksleider Hitier inderdaad toenadej ing tot Oosten rijk? In een interview met een buiten- landsch journalist heeft 't genoemde Duit sche staatshoofd deze week verklaard, dat hij de onafhankelijkheid van Oostenrijk erkent. Wel verzwakte hij de waarde van zijn uitspraak door er onnoodig aan toe te voegen, dat de Oostenrijkers natuurlijk vrij bleven om zelf, van binnenuit, de aan sluiting met het groote Duitsche rijk te bewerkstelligen! Hoe ook, de scherpte begint 'n beetje af te raken van de verhoudingen tusschen Duitschland en Oostenrijk. Het Oostenrijk- sche kabinet heeft ook besloten om Von Papen als Duitsch gezant te Weenen te aanvaarden. Deze aanvaarding geldt echter slechts Von Papen als gewoon gezant, niet als vertegenwoordiger derhalve van Hitier persoonlijk, als hoedanig nochtans de zending van den gewezen -Duitschen vioe-kanselier was bedoeld. Een der nationaal socialistische opstan delingen, zekere Feike, de eenige soldaat uit het Bondsleger, die aan de revolutie- poging deelnam, is van de week ter dood veroordeeld en opgehangen. Feike 'deed voor het gerecht de merkwaardige ver klaring, dat de opstandelingen hebben ge meend, dat minister Fey met Dr. Rintelen samenwerkten om na de revolutie een nieuwe regeering te vormen. De rol van mnister Fey is in elk geval niet erg dui delijk geweest tijdens de gebeurtenissen-, welke aan Dr. Dollfuss het leven hebben gekost. fr. Dr. Scbuschnigg heeft dezer dagen een opmerkelijke uitlating gedaan. Hij heeft te kennen gegeven, dat hij de dictatuur geen idealen staatsvorm acht en hij stel de verhooging van den volksinvloed, zon der terugkeer tot parlementaire methoden, in het vooruitzicht- De regeering schijnt te streven maar een verzoening met de sociaal-democraten, wier gevangen geno men leiders, w.o. Dr- Seitz, oud-burge meester van Weenen, in vrijheid is ge steld. Omtrent plannen tot herstel der monar chie in Oostenrijk, loopen allerlei geruch ten. Het wordt waarschijnlijk, dat de ge wezen troon sop volger, aartshertog Otto, zicli binnenkort in Oostenrijk zal vesti gen, al gelooven we niet, dat hij spoedig den troon zal bestijgen. Op het moment vertoeft hij ten behoeve van een familie raad in Italië. Dui.schland! De Nederlander is nu, in ledene overnam, weigert om ook den titel De menschen zijn slecht tegenwoordig. Natuurlijk zijn ze dat altijd geweest, maar toen we nog de gewoonte hadden, om op onzen grooten teen te zuigen als „Ersatz" voor den vurig begeerde speen- met-suiker, viel ons dat nog niet zoo zeer op. Bovendien zijn de huidige tijds omstandigheden buitengewoon geëigend om de boosheidsstatistiek van de tegen woordige bevolking nog eenige prooen- ten omhoog te voeren, met het gevolg, dat we eensgezind en gezamenlijk kun nen zuchten, dat de menschen zoo slecht zijn tegenwoordig. Onder de vele gebieden, waarop de slechtheid van de bewoners dezer „Bonte Wareld" zich' reeds veel lauweren heb ben verworven, is er een, dat zich als een wolkenkrabber boven alle andere ver heft, m.1. de Kunst met een hoofd letter en wel de Beeldende Kunst, met name de Schilderkunst. Nu is het waar, dat er op het oogen blik met de Kunst geen droge boterham te verdienen is, indien men met palet en penseel de olie in de sla en de penningen voor den ontvapger der belastingen bij el kaar wil strijken. De Oude Kunst, gesmeed aan de kunst van verkoopen daarentegen, levert nog altijd wel voldoende op, om een villa „Na gedanen arbeid" en een 6-persoonslimousine in stand te houden. De financieele mogelijkheden, welke de „Oude Meesters" tusschen hun stoffige en gehavende klodders verf verborgen hou- denj heeft de slechte menschen, die onze waereld op haar tocht door de ruimte medevoert, ertoe 'gebracht aan de over vloedige vraag naar oude meesterstukken tegemoet te komen door een productie, die langzamerhand flauwe teekenen van overproductie begint te yertoonen. En aan gezien de kinderen der duisternis nu een maal veel gehaaider zijn dan de kinderen des lichts, beoefenen zij die productie op een wijze, die aan geraffineerdheid niets te vvenschen overlaat. Een geluk is het, dat de „deskundigen" slechts bij uitzon dering hun goeden naam en faam aan de voortbrengsels dezer „imitateurs" om 't minder gesoigneerde „vervalschers" «liet te gebruiken leenen, daar de waarde van den Kunsthandel anders hee- lemaal in de lucht zou komen te zweven. Het spreekt vanzelf, dat de moderne vervaardigers van oude meesters steeds met hun tijd meegaan en zich bedienen van de laatste en jongste snufjes, om. hun producten een zoo antiek en oud mogelijk aanschijn te verkenen. De tijd, 'dat men een schilderstuk eenvoudig op de manier van den «ia te bootsen mees ter neerpenseelde, om het vervolgens zorg vuldig in den „bakoven" te deponeeren, waar het' mooi bruin stoofde, is lang voorbij. Een volmaakt vervalscht Kunst werk vereischt moeilijker kunstgrepen. Indien U er eventueel toe zoudt be sluiten, een Rembrandt, een Frans, Hals, een Jan Steen of iets dergelijks te gaan vervaardigen, dient u er vooral op te let- len, dat U het juiste linnen aanschaft, daar een modern, op de machine ge weven linnen maar al te licht leidt tot een ontdekking, met alle onaangename en beschamende gevolgen van dien. Men be dient zich daarom van gewoon boeren- linnen, dat vooral in afgelegen bergdor pen in Duitschland en Zwitserland nog volgens voorvaderlijke methodes met de hand wordt gefabriceerd en dat zich op geen enkele wijze onderscheidt van het linnen, waarop de oude meesters hun scheppingen plachten te deponeeren. In dit linnen wordt dan de tand des tijds aan gebracht. Dat wil zeggen, men kookt het linnen in een mengsel van tabakssap en lijm, waardoor, het een prachtige bruine tint krijgt. Om iedere eventueele vergis sing van de experts, die liet meesterwerk later moeten onderzoeken, uit te fluiten, wordt bovendien den toekomstigen ach terkant van het doek met een mengsel van stof en hars ingesmeerd. Op dezen geprepareerden ondergrond wordt dan de antieke schilderij gepen seeld en vervolgens ingewreven met een oplossing van drojiwater en roet, waar door het met dien zoo 'gewaardeerden „warmen" toon van den ouden meester wordt overgoten. Tenslotte wordt het ver- sche meesterwerk! van het stof der eeu wen voorzien, bestaande uit sepia en Oost- Indische inkt, welke ingrediënten zorg vuldig over het oppervlak worden ver deeld. De Kandteekening van den meester aan brengen is na dit alles natuurlijk nog slechts kinderwerk, daar er lijvige hand- teekeningen bestaan met de nauwkeurige afbeeldingen van de signaturen van alle meesters. Een tijdlang gold zuivere alcohol, welke vloeistof de gewoonte heeft, om versche verf aan te tasten, terwijl de oude verf zijn lange leven laat voortzetten, als een beproefd middel om vervalschingen te ont dekken. Doch ook deze geestrijke klip wisten de vervalschers te omzeilen, door hun schepping met een dun laagje lijm te beschermen, waartegen alcohol het moet afleggen. Is een vervalscher niet in staat, het coloriet of de fijnheid van teekening van den na te bootsen meester te bereiken b.v. plooival of de houding van een ann dan wordt de mislukte plaats zoo gron dig mogelijk met vochtig linnen ingewre ven, waardoor een kunstmatige laag schim mel ontstaat. Daar een dergelijk verwoes- tingsprooes helaas ook bij echte antieken voorkomt, wordt de waarde van het stuk daardoor niet verminderd. De wormstekigheid van 't chassis eener schilderij heeft den vervalscher een tijd lang voor een angstig probleem gesteld. Gaten, door millimeterboren of schoten met hagel te voorschijn geroepen, verlie pen te regelmatig. Men schaft zich tegen woordig een wormstekelig stuk hout aan, waarvan men lijsten zaagt, zoodat de echt heid van de gaten en de oudheid niets meer te wenschen overlaten. Men gaat tegenwoordig zoo grondig te werk, dat men er pijnlijk op let in ieder afzonder lijk geval van populier-, eiken- of En denhout gebruik te maken al naar gelang een Spaansch, Italiaansch, Nederlandsch of Duitsch meesterwerk moet ontstaan- Wil men heel erg zeker van zijn zaak zijn, dan wordt ergens een oud schilderij van geringe waarde gekocht en de verf, welke zich' erop bevindt, met behulp van sal miak verwijderd. Op deze wijze is de ver valscher in het bezit van een materiaal, dat niet alleen iedere toets 'der critïek kan doorstaan, doch hem ook heel wat moeite bespaart* KINDEREN OP REIS. Een twintigtal kinderen bren- gen als „vertegenwoordigers" van onze onderwijs-iiistellin* gen momenteel, een bezoek aan Amerika. 't Is nu de tijd dat kinders reizen, Niet meer zooals het vroeger ging, Al is dat ook voor oud're lieden Nog steeds een blijd' herinnering. Toen gingt per voet in de vacanttej Misschien per tram naar onze zee, En kreeg j' een emmer en .een schopje, Plus nog een zak met zuurtjes mee. Voor 't kind verand'ren ook de tijden En ook d' ontspanning aan de zee, De kind'ren laten zich' nu rijden En gaan met autobussen mee. Zoo schokken zij door 't fraaie landschaft fcEn* hossen grondig door elkaar, Maar 't is voor hen de dag der dagen, Het is de mooiste dag van 't jaar. Zelfs is een uitverkoren groepje* Al naar Amerika gegaan, Op klompen en in Zeeuwsche kleerefy Of met een Friesch' costuumpje aan. Als Volendammers, Markerinnen, Want het Amerikaansche brein, Mocht toch, o schande, eens gaan- denk<eM| Dat wij gewone menschen zijn! Wie heeft de dwaasheid uitgevonden Van dit krankzinnig avontuur?, i Die levende reclamepoppen Voor deze „Hollandsche cultuur'* Om kinderen te gaan fêteeren, Wellicht tot harde schade en schancf, Als groote menschen en in kleeren, Die mooi slechts zijn in eigen land. Wat zijn we toch weer vooruitstrevend* Op voorbeeld van het dollarland; Waar geld meer waard is dan de men* schen, Machines meer waard dan verstand Maar als je vijftien bent geworden. En. „zeer verstandig" opgegroeid, Dan wordt het tijd, dat het karakter Voor goed en grondig wordt verknoeid. OVER OUD EN NIEUW. Als er ergens een soort van „radio museum'* mocht bestaan, waarin men ra dio-ontvangers kon zien in eiken ontwik- kelingsvorm vanaf het begin tot nu, dan 'gelooven wij wel, dat die toestellen ge zamenlijk een lange, lange rij zouden vor men! Elk weet, hoe spoedig een radio toestel, hoe „volmaakt" ook, weer door een nóg beteren opvolger in de schaduw gesteld wordt, vroeger nog erger dan thansEn tegenwoordig spotlachen we vaak, als we een toestel zien met honig- raatspoelen er op- en we kunnen ons werkelijk haast niet meer voorstellen, dat datzelfde toestel eens voor ons het sum mum van volmaaktheid uitmaakte! Intusschen zijn ze er nóg, die oude apparaten en worden ze nog gebruikt óók! De bezitter van een moderne ont- vanger zal er niet veel achting voor heb ben, maar in werkelijkheid kan men dik wijls waarnemen, dat deze „oudjes" nog niet eens zoo slecht zijn, aüs er vaak van gedacht wordt! Sterk spreekt wel 't feit, dat er meer toestellen met honigraatspoelen nog in ge bruik zijn dan toestellen met inbouwspoe- len uit het eerste stadium dezer spoelen. Het voordeel van de honigraatspoeleii lag in de eelrste plaats in de mogelijk heid de koppeling der spoelen onderling te wijzigen; er is welhaast geen enketó inbouwspoel, waarbij dit mogelijk is en tengevolge daarvan treft men soms nog toestellen aan, waarbij de selectiviteit^ schoon verre van voldoende, toch nog meefc valt. De meeste toestellen met honigraat! spoelen van een jaar of zes oud zijn zelfs dikwijls selectiever dan vele toesteli len met ingebouwde spoelen, die thansj 4^5 jaar oud zij». Met de nieuwere toe* toestellen maken zij echter groote ver*; schillen, daar men zich de laatste jareiï niet alleen op selectiviteit, maar ook oft betere geluidskwaliteit heeft toegelegd Hier beginnen de vorderingen in d-e luicfé sprekerconstructie echter ook 'n woordjö mee te spreken. Intusschen is het wel opmerkelijk, da| van de oude toestellen één type tHa«$; nog het meest voorkomt* het toestel vol-' gens het Koomansschema. Dit is 't toe stel met vier honigraatspoelen op de frontplaat, één apart en drie naast el kaar. Toen lr. Koomans dit schema des tijds openbaar maakte, werd 't dadelijk als een groote verbetering aangemerkt,' vele fabrikanten bouwden het gretig na en ontelbaar zijn de bouwteekeningen voop, amateurs, welke, op deze schakeling ge baseerd, toen in den handel zijn gebracht. Zoo was b.v. het populaire „Anro"- schema van destijds zuiver gelijk aan de Koomans-schakeling. Een voordeel van de oudere toestellen is ook, dat zij meestal minder teer zijn dan hun jongere broeders; daar zij uit veel kleiner aantal onderdeelen zijn sa mengesteld is de kans op een defect even eens kleiner en de werking bedrijfszeker- der. Een nadeel vormt de verwisselbare terugkoppelspoel; door het telkens inste ken en uittrekken hiervan, terwijl het toe stel staat ingeschakeld, zijn al vele laag- frequent-transformatoren gesneuveld. Heeft men hier last van, dan is er maar: één goede raad: schakel het toestel even uit, als ge de terugkoppelspoel (de laat ste van het rijtje van drie) verwisselt. Overigens kan de'eene transformator er, beter tegen dan de andere; er zijn toe stellen, waarin herhaaldelijk doorslag V3H de transformator optreedt en er zijn er ook, waarin dit uooit voorkomt. Een van de geheimen, waardoor oude toestellen soms nog meevallen, schuilt in de honigraatspoel zelf. Door de eigen aardige bewikkeling is n.1. de eigen-capa citeit der spoel klein, kleiner in elk ge val dan die van vele ïnbouwspoelen, wel ke meestal in "één laag gewikkeld zijn.

Soester Courant | 1934 | | pagina 2