mm, I 1 iarconi doet em nieuwe vinding op televisiegebied. De Bloednaclit van 25 op 26 Augustus 1894. WANNEER KRIJGEN WIJ EEN TELEVISIE-TOESTEL IN ONZE HUISKAMER? Verbluffends trucs van een Hollandschen magiër. Het Verraad van Lombok. ■Mftafi3É(iS amkdm Êen studie omtrent het vogelei. Een der vindingen uit de vorige eeuw, welke thans nog het meest de fantasie van het publiek ge vangen houden, is wel de televi sie met haar onbegrensde moge lijkheden. Haar toepassing in de actueele fota-reportage der dag bladpers levert reeds vrij goede resultaten op. Wanneer wij ech ter in onze woonkamer evenals van de radio van haar zullen kun nen profiteeren, laat zich nog niet voorspellen. In bijgaand artikel willen wij de kansen berekenen van haar ontwikkelingsgang. Sedert enkele dagen spreekt men in de omgeving van Marconi over belangrijke proeven, welke de groote uitvinder dezer dagen zou hebben gedaan. Het zou betrek king hebben op een zeer belangrijke toe passing van microgolven op het gebied der televisie, waardoor een perfecte weergave van bewegende beelden mogelijk zou zijn. Ondanks de groote vorderingen, welke de televisie in den loop der jaren heeft ge maakt, moet zij nog worden beschouwd te zijn in haar beginstadium. Wanneer men televisie-uitvinding zou willen vergelijken met de radio-uitvinding, dan bevindt zich de tele visie momenteel in het radiojaar 1915. Toentertijd beperkt de radio zich nog tot een enkel radio-telefo nisch gesprek. Weldra bleek echter, dat vele amateurs in de opkomende radiowereld groote belang stelling koesterden voor de vorderingen en vernieu wingen op radiogebied. Hieraan is het ook stellig te danken, althans voor een groot deel, dat de ra dio zoo'n snel verloop heeft gehad en thans haar ver volmaking nadert. Wat be treft de televisie, ook hier voor bestaat een groot en thousiasme bij duizende amateurs. Hopenlijk zal dit hetzelfde resultaat voort brengen als destijds bij de radio, zoodat over een 10- tal jaren de televisie even populair en in een even vergevorderd stadium zal verkeeren als de radio thans. De uitvinder der „tele visie" is de Duitscher Nip- kow, die ongeveer 50 jaar geleden, op het denkbeeld kwam een beeldlijn over te brengen door middel van lichtpunten. Zijn po gingen heeft hij echter zonder belangrijke resul taten moeten staken, aan gezien toentertijd de ver sterker zoowel als de on ontbeerlijke Neonlamp nog niet bekend waren. In het kort is de werking der televisie als volgt: de over te brengen fi guur, meestal een menschelijk gelaat, wordt door een sterken lichtbundel van kleine doorsnede verlicht, zoodanig, dat de lichtstraal alle punten van het beeld regel matig echter elkaar beschijnt, b.v. begin nend met den linker bovenhoek in een rechte lijn naar den rechterbovenhoek, on middellijk daarna in een evenwijdige lijn iets daaronder, enz. en tenslotte van den linkerbovenhoek naar den rechterboven hoek, waarna onmiddellijk weer in den linkerbovenhoek wordt begonnen. Het over te brengen beel reflecteert daardoor licht van snel wisselende sterkte, naarmate lich te of donkere partijen door den straal wor den beschenen. Dit wisselend licht wordt omgezet in een overeenkomstig wisselende stroom, welke naar het ontvangend toestel wordt overgebracht, hetzij der draad, het zij per radio. In het ontvangend toestel wordt deze electrische stroom omgezet in overeenkomstig wisselend licht. Het ont vangende toestel is zoodanig ingericht, dat de verschillende punten van een scherm gelijktijdig en op gelijke wijze als in het uitzendend toestel, achtereenvolgens wor den beschenen met he ontvangen - licht. Door de traagheid van het oog (ong. 15 beelden per seconde zijn hiervoor noodig) verkrijgt men dan den indruk, dit bewegend beeld te zien. Voor de omzetting van licht wisselingen in stroomwisselingen wordt de foto-electrische cel gebezigd (dezelfde cel Manfred von Ardenne, de bekende televisie-specialist met (boven) zijn nieuwste apparaat voor 18 x 24 c.M. beelden. Op den achtergrond een ultra-kortegolf-ontvanger. Onder Von Ardenne met zijn eerste toestel in 1930, dat slechts beelden opleverde ter grootte van 6x9 c.M., terwijl deze niet zoo scherp overkwamen. bevindt zich ook in het oog, waardoor het „zien" wordt bewerkstelligd, terwijl voor de omgekeerde omzetting de glimlamp of de Kerrcel dienst doet. Voor bestudeering van den lichtbundel bezigt men de Nipkow- sche schijf of het spiegelrad van Telefun- BE ENGELSCHE TOQVENAARS ROUWEN OM HUN PRESIDENT. In de kringen der Engelsche magiërs en toovenaars, die, evenals in het buitenland, cok daar over een. groote club beschikken en geregeld samenkomsten beleggen, heerscht grooten rouw. Arnold de Biere, Engeland's beroemd ste magiër en president van de Magiers- Club is onlangs overleden. De Biere was feitelijk geen Engelschman, maar een Ne derlander, die jaren geleden over het Ka naal naar Engeland zwom om aldaar zijn geheimzinnige experimenten te vertoonen. Men ontving de Biere hartelijk en nam hem op in de club van Engelsche magie-s, waarvan hij later voorzitter werd. De Biere voerde vaak interessante proeven uit, waarnaar zelfs vele buitenlanders kwamen zien. Een zijner experimenten was o.a.: de vogel in de kooi. Deze vogel, een kanarie vogel, die in een vergulden kooi zat, liet de magiër aan een ieder zien. Plots.een revolverschoten een oogenblik later waren vogel en kooi verdwenen. Een ver klaring omtrent deze proeve heeft nie mand nog kunnen geven, zelfs zijn colle ga's niet. Daar de vogel steeds dezelfde was, werd de Biere eenigen tijd vóór zijn dood aan geklaagd wegens „dierenmishandeling". Men onderzocht de kwestie, doch de Biere verklaarde, dat de vogel niet het minste letsel geschiedde, wanneer het dier plot seling verdween. De rechtbank vroeg even wel een nadere verklaring. De Biere ver zocht toen een der rechters de proeve van meer nabij te aanschouwen, doch strikte geheimhouding moest worden verzekerd. De rechter zag het wonder en sprak de Biere vrij, omdat de vogel inderdaad geen letsel bekwam. Nóg een truc, waardoor de Biere beroemd werd: hij legde een naald op de tong en stopte vervolgens een draad in den mond. Even later kwamen naald en draad terug. De draad zat in de naold gestoken! De Biere heeft zijn proe ven ook vertoond voor den Prins van Wales, den ex-koning van Spanje en tal rijke Engelsche autoriteiten, die hij allen verstomd deed staan door zijn verbluffen de staaltjes. De Biere patenteerde al zijn succestrucs tegen een zeer hooge premie. H.P.B. De beroemde Italiaansche uitvinder Guglielmo Marconi. ken. De electrische stroom moet zelfs voor zeer grove beelden een uiterst groote fre quentie bezitten. DiL is de groote moeilijk heid' bij het beelden-overbrengen over een grooten afstand. Na zeer veel proeven bleek op ong. 100 mijlen, boven het aardopper vlak en lectronenlaag te zijn, de z.g. geavi- sidelaag", welke verschillende golven te rugkaatste, zoodat deze golflengte geheel ongeschikt was voor de televisie. Eindelijk werd de meest doelmatige golflengte ont dekt, n.1. die van 140 meter. Voor groote afstanden gebruikt men nog kortere gol ven. Sinds eenigen tijd neemt de B.B.C. viermaal per week proeven op den golf lengte van Londen National, 261.5 M., wel ke zich in een levendige belangstelling, zoowel in Engeland zelf als in het buiten land mogen verheugen. In den loop der jaren zijn natuurlijk reeds verschillende veranderingen en groote verbeteringen aan de televisietoestellen aangebracht. Een der grootste verbeteringen werd aangebracht door dr. Mac Farland Moore door zijn uit vinding van den Neonlamp. Ook dr, Karo- lus te Leipzig bracht veranderingen aan door zijn experimenten op gebied van licht- geVoehge cellen. De hoofdingenieur der General Electric Cy. te Schenectady, die reeds in de jaren 19151916 met de radio- telefonische verbinding tusschen Schenec tady en New York begon, zit niet stil en werkt gestadig door aan de verwezenlij king van zijn ideaal: het televisie-toestel een plaats te geven in ieders huiskamer naast het radio-toestel. Dat dit ideaal nog niet zoo gauw zal worden verwezenlijkt, toonen de vele moeilijkheden, welke nog moe-ten worden overwonnen, wel aan. „Radio" heeft echter ook onverwacht snel de wereld veroverd. Een der nieuwste en meest belangrijke uitvindingen op het te levisiegebied in den laatsten tijd is de Braunsche Buis. Deze kathodestraalbuis wordt zoowel aan de ontvang- als aan de zendzijde opgesteld, daar deze een fluores- ceeren scherm kan doen oplichten (aan da ontvangzijde) en tevens als een foto-elec- trisch reageerende laag kan aftasten (aan de zendzijde). Ook de Neon-lamp, welke de traditioneele lichtbron van het ontvang apparaat was, is verbeterd. Zooals deze oor spronkelijk was, bestond het bezwaar, dat -de oppervlakte-helderheid zeer gering was en dat het licht rose was gekleurd. De ont lading is thans geconcentreerd in een \a- vacylindertje met een kleine opening, waardoor het licht naar buiten kan treden. Hierdoor werden betere contrasten er» grootere beelden bereikt. In deze richting zijn ook proeven genomen met de Kerr cel, welke kan worden beschouwd als een ideale, door electrische spanningen gere gelde lichtklep. Als lichtbron gebruikt men dan een booglamp. Gezien de vele groote vorderingen, welke de televisie de laatste jaren heeft gemaakt, mag men wel ver wachten, dat het niet lang méér zal du ren, of ook van de televisie zal een alge meen gebruik worden gemaakt. Perspectief zit er genoeg in: bijna onbegrensd zullen de mogelijkheden zijn! H. P. B. „Nationale droefheid wordt verbit terd, nationale rouw verzwaard door ,^vepdeeldheid onder de zonen van het- ,jz$lfde vaderland. Iedere ramp, welke „de eenheid bevestigt, kan het begin „zijn,van nationale blijdschap en ver heffing". Op 25 Augustus zal het veertig jaar ge leden zijn^ dat op het eiland Lombok de expeditie onder Generaal de Vetter in een jammerlijke hinderlaag werd gelokt en voor het grootst gedeelte werd vernietigd. Lombok, een gezegend en vruchtbaar eiland, behoorend tot de kleine Soenda- eilanden, werd bewoond door een weer barstige bevolking bestaande uit 60.000 Sasaks en 50.000 Balineezen. Nochtans wist de minderheid der Baliërs de meer derheid der Sasaks1 op zoodanige wijze te onderdrukken, dat de laatsten de hulp van het Nederlandsch gouvernement inriepen, welke hulp Op 2 Mei 1894 werd verleend in den; vorm van. een ultimatum, gericht tot Ratoe Agoeng Kiloet Karong Asan. Er werd een uiterste termijn van drie da gen 'gesteld; van den Vorst van Lombok kwam geen antwoord. Toen zond het gou vernement troepen en oorlogsbodems naar het weerspannig eiland- Ziende, dat 't het gouvernement ernst was, capituleerden de Baliërs uiterlijk en noodigde de Vorst van Lombok: den opperbevelhebber en de troe pen uit naar de Residentie te komen. Generaal-majoor van Ham bivakkeerde in Mataram, terwijl de overige troepen hun bivak opsloegen in de richting van Tjakra Negara. De troepen bleken in een hinderlaag te zijn gelokt, want in den nacht van 25 op 26 Augustus werden de bivakken door een geweldige' overmacht overvallen. Achter de muren, waarin gecamoufleerde schiet gaten waren aangebracht, vielen, de op standige inboorlingen aan. Verzet was niet mogelijk. Het eenige, wat den getroffen troepen te doen stond, was de terugtocht aanvaarden. Een ware slachting volgde. De uitstekend gewapende opstandelingen achtervolgden de terugtrekkenden; de wapens der troepen vielen in handen van den vijand. 27 Augustus bereikte een kleine groep overlevenden de havenplaats Ampenan. Deze verpletterende nederlaag werd later hersteld door de verwering van Mataram en Tjakra-Nëgara. De indruk in het Vaderland. Een schok ging door het land op de ont stellende berichten uit Lombok. Een he vige beroering maakte zich van de bevol king meester. Honderden huisgezinnen werden in rouw gedompeld, hadden in het verre Indië een hunner dierbaren op het slagveld verloren. De pennen kwamen in beweging, de kritiek der Nederlanders kwam los. Maar ook groote deernis met de nabe- De onderdrukking van den verraderlijken opstand naar een oud schilderij. staanden. Met veel instemming werd de oprichting van een comité, ten voordeele der nagelaten betrekkingen der gesneuvel den, begroet. H.H. M.M. de Koninginnen gaven aan het fonds een vorstelijke som. Uit alle plaatsen stroomden de giften toe; geheel Nederland betreurde het drama in Lombok. Een gedenkboek „NederlandLombok" werd uitgegeven, waarin de Koningin-Re gentes, wijlen H.M. Koningin Emma, de volgende woorden schreef: „Eene dank bare hulde aan de gevallenen in den strijd voor het Vaderland". Luitenant-kolonel W. L. te Petit schreef o.m. in hetzelfde boek: „Al kunnen wij helaas geen 'aatste hulde aan uw groeve brengen, toch zweeft in deze ure het beeld van uw heldendood het gansche Nederlandsche volk voor den geest, en staart het met diepen weemoed in het hart, dat Verre Oosten, dat ons reeds zooveel dierbaar bloed afdwong. Uw dood heeft iederen Nederlander, oud of jong, tot in het diepst der ziel getroffen. Het va derland is met dien slag ontwaakt uit de sluimer van de onverschilligheid, die het tegenover zijn trouw Indisch leger te lang aan den dag legd. Het kleinhartig, zelf- comm. Kon. Ind. leger; leden: van het Ned. Ind. leger: gep. gen. maj. Ch. Meule- mans, gep. lt. kol. E. van Thiel, gep. kapt. G. H. Vrijdag, gep. kapt. H. J. Schenck de Jong en gep. sergeant H. Jongeman; van de Kon. Ned. Marine: gep. kol. der mari niers P. S. Groen, gep. lt. t. z. Ie kl. jhr. E. B. Elias, gep. sergeant-hofm. P. L. We- gepoel; van het Kon. Ned. leger: gep. lt gen tit. H. C. ter Beek en gep. kol. P. M. Vis. De herdenking zal geschieden op 29 September a.s. te Den Haag 29 Septem ber 1894 werd Mataram veroverd. Het voornemen bestaat, dien dag, zoo mogelijk o m. gemeenschappelijke eenvoudige kof fie- en middagmaaltijden te houden. Daar zeer velen van de oud-strijders in moei lijke omstandigheden verkeeren, doet het comité 'n beroep op daartoe in aanmerking komende personen en instellingen, tenein de het mogelijk te maken, dat aan de ve teranen, die in hun jeugd hebben getoond leven en bloed veil te hebben voor Ko ningin en Vaderland en voor de eer der vlag, een gedenkwaardigen dag kan wor den bereid, die als een zonnestraal hun verder levenspad zal verlichten. H. P. B. Het vertrek uit Rotterdam van een schip met aanvullingstroepen voor Lombok. zuchtig najagen van stoffelijke welvaart en genot, het werd voor 't oogenblik ver geten, toen daarbinnen in onze ziel, zich eensklaps stemmen deden hooren, waar aan wij ontwend waren geworden; stem men, die van 's lands eer en van het ver leden spraken, en die het rumoer van het krakeel der partijen voor een wijle deden verstommen. En opeens gevoelde het jon ge Holland, dat het toch nog niet verleerd had den vuist te ballen; dat de hand, die slechts gewoon scheen geld te rapen, toch soms ook nog naar 't zwaard grijpen wil. Weldadig ontwaken voorzeker'. Maar moge het niet voor korten duur zijn want ze zijn zoo onvruchtbaar anders, die voorbijgaande opbruischingen, van zelfs de warmste vaderlandsliefde. Die liefde moet waakzaam blijven; zij moet geen verplétterende nationale rampen afwach ten om zich te openbaren. Zij moet dage lijks blijken uit kalme consequente toe wijding, aan het hoogste landsbelang, zijn weerbaarheid; blijken uit zoodanig instel lingen en wetten, die ten allen tijde mo gelijk maken den hoon ons aangedaan te wreken. Want eerst dan kan de veront waardiging der natie baten, als gevaren van nog grooter omvang zouden naken. En moge ook Lombok voor onze regee- ringsmannen een nieuwe waarschuwing zijn geworden, om toch in de toekomst dat fatale woord „oorlog" vooral niet licht vaardig uit te spreken; dat woord, dat zooveel edel bloed kan kosten, dat reeds zoo menig huisgezin in rouw dompelde". Dank aan de Veteranen. Het comité ter herdenking der Lombok expeditie, waarvan Z. E. Min. van Staat dr. H. Colijn, Min. van Koloniën, eere voorzitter is, is samengesteld als volgt: voorzitter: gep. lt, gen, W. Boefje, oud- Wie zich interesseert omtrent de speling der natuur, kan merkwaardige kleinig heden waarnemen. Zoo zullen er wel niet velen zijn, die zich afgevraagd hebben, wat voor reden de natuur had om het kip penei ovaal-vormig te doen zijn, Men be weert, dat het kippenei een ovalen vorm heeft, omdat het dan minder gauw uit het nest zal kunnen glijden, terwijl de eieren der uilen absoluut rond zijn. De uilen ma ken zich een zeer veilig nestje, waaruit de eieren zelden kunnen vallen, r - der eieren heeft eveneens een b De eierkleuren der wildvogels stenau,^n vol komen met de omgeving overeen. Voor den. jager is het daarom vaak zeer moei lijk deze eieren op te sporen. In het groen gebladerte gelijken de eieren de kleur te bezitten van de bladeren, terwijl een ei, dat tusschen een hoop verdorde bladeren ligt, een bruine kleur verkrijgt.

Soester Courant | 1934 | | pagina 8