Oorlogsherinneringen» LIENTJE's POP De Overweldiging van België» Een moedige landgenoote. ^'an het goede en het vette der democratie. Het Lied van de Week. Pluimveeteelt» Eventjes Lachen. Herinneringen aan de omzwervingen van een oud- oorlogscorrespondent tusschen de strijdende partijen. op beschuldiging, 'dat er uïf Het gebouw geschoten zou zijn, terwijl dat schieten in werkelijkheid geschiedde door dronken soldaten, die ergens liepen te dwalen of te plunderen. Md. (Wordt vervolgd.) Het college St- Hadelin zou zeer zeker ook met den grond gelijk gemaakt zijn, wanneer er niet zoovele Duitsche gewon den waren opgenomen en verzorgd. Ik kon er alleen de benedenlokalen door- loopen, want onder, aan elke trap, had den de Duitschers een schoolbord ge plaatst, waarop ze geschreven hadden, dat op straffe des doods verboden was om naar boven te gaan. Dr. Ooffin lichtte me in, dat de Duitschers gemeend had den, dat vanuit de ramen der bovenste verdieping van het gebouw lichtsigna len zouden zijn gegeven. Het college St. Hadelin was een ka tholiek internaat, waar den leerlingen een gymnasiale opleiding werd gegeven. Bij hét uitbreken van den oorlog waren allen met vacantie, alleen twee Zuid-Amerikaan- sche jongens waren achtergebleven en deze knapen, nauwelijk 12 jaren oud, heb ben den directeur heldhaftig geholpen in zijn liefdevollen arbeid. Ze gingen mee mét Dr. Ooffin, als deze gewonden ging] zoeken of dooden begraven- De Chileen- sche gezant heeft naar aanleiding van wat ik van deze jongens in de pers publiceer de, met groote belangstelling naar ze ge ïnformeerd 'èri hun namen en portretten opgevraagd. ln St- Hadelin trof ik ook nog onze landgenoote van villa Rustica aan- Aan haar was door de Duitschers toegestaan om naar Nederland terug te keeren, het geen mevr. Villers-Borret echter had weer een klein groepje vluchtelingen, ver moedelijk één famiiie vormende. De men- schen schreien allen en zien voortdurend ONS WEEKPRAATJE. Een van de mooiste dingen ter wereld vinden we de democratie; haar glans met verwrongen gezichten om naar den j wordt slechts verduisterd, doordat er vuurgloed, waarin alles verteert, ook het ook.-.democraten zijn. Zij bederven weinige, waarvoor deze menschjes mis- het mooie van het' geval- schien jaren lang hebben geploeterd. Uit I Wanneer we in dit opzicht van-„demo- de tegenovergestelde richting naderen cra(en" spreken in het algemeen, dan twee soldaten, en een van hen wordt j do-en we dat natuurlijk met de dosis door het vluchtende troepje herkend. Blijk- J overdrijving, waarvan we ons in deze ru- baar was hij bij deze tnenschen ingekwar- briek, maar dan ook in deze alléén, ple- tierd geweest- Beiderzijds blijft men gen te bedienen. staan; er is aarzeling. Een vrouwtje ziet j De democratie, meenen we, wordt zoo met haar béschreide oogen nog eens om vaak verkracht door propagandisten van naar alles wat daar achter haar brandtdit schoone beginsel, die met 't dogma en dan ziet z-e den Duitscher in de der democratie zooveel naargeestig ego- oogen en clie ziet z-e den Duitscher in de Maar ze st. ekt haar hand uit isme dekken, gelijk menschen, die altijd van den vijand drukkend, snikt j maar zi'ten te schransen, omdat eten ze; A-dieu! A-dieu! De Duitscher slaat de oogen neer en ook hij is zijn ontroering nauwelijks meester. Om wat het Duitsche leger tegen de Eelgische burgerbevolking misdreef, mag men het heele Duitsche volk niet van barbarisme ve denken- De Pommeranen, die veel van de gruwelen uit de eerste oorlogsmaanden op hun geweten hebben, behooren nu juist niet tót de meer ge- gezond is. Dergelijke democraten voeden den weer zin tegen wat op zich zelf mooi en goed is. Ze wekken reactie en zijn dan dik wijls nog karakterloos genoeg o-m zich in die reactie te laten opnemen tegen het beginsel in, hetwelk ze tot op de botten hebben afgekloven. in naam eener goede en verzorgende democratie zijn in den goeden tijd rijke gaven ten deel gevallen aan wie ons langs civiliseerde bevolkingsgroepen van Duitsch- democratische paden hebben geleid; maar land. En ook onder hen trof men nog wel eensmenschen aan. We hebben eens gezien, ho-e zoo'n sol daat, zelf zwaar militair bevracht, op een af-1 langen, zonnigen weg moeizaam de pak kage torsie van een oude vluchtelinge, gewezen. Ze vertelde me, hoe haar man als ge-die zich in de richting van de Nederland- volg van de geweldige emotie, door een sche grens begaf. Eén zoo'n soldaat is beroerte was getroffen en inmiddels over-in staat oin je af te houden van de leden. Ze had geen eigen dak meer boven groeiende volko-renhciJ van j-e het hoofd, want de mooie villa Rusticain de menschheid- was totaal verwoest en uitgebrand- Ze bleef in de streek, omdat ze meende, dat ze de menschen er nog van dienst zou kunnen zijn. In Cherath had ze meerde ren het leven gered- Omdat in die ge meente geschoten zou zijn, werden de pastoor, de kapelaan, een rustend gees telijke Van 80 jaar, de burgemeester en verscheidene notabelen veroordeeld om gefusilleerd' te worden. Niemand kon zich behoorlijk verdedigd dóór onbekend heid met de Duitsche taal- Als redster verscheen mevr. Villers, die moedig op'ea geantwoord, dat ik de Duitschers toeschreed en ze in vloeiend J niet in staat rekende- Neder- nu de tijden zooveel slechter zijn gewor den, blijkt het ,heel moeilijk om de be- voor,echten van toen, met eenig mild gevoelen jegens de thans noodlijdende maatschapppij te stemmen. In Haarlem werd eens een zeer bijzon dere peasioenrege'ing geschapen voor wethouders. Bepaald werd, dat iedere af tredende wethouder, al had hij zijn func tie slecht'? enkele jaren vervuld, recht had op een dadelijk ingaand pensioen. Zelfs bepaald jonge menschen hebben van die regeling geprofiteerd, zonder dat in wachtgeld kreeg fiïj voor den duur van» zijn Kamerlidmaatschap en geniet Mr. Duys intusschen nóg, hoewel hij geens zins het plan meer kan hebben om ooit in de rijks-ambtenarij terug te keeren. Mr. Duys is ook nog 'n blauwen Maan dag wethouder van Zaandam geweest en heeft deswege reeds vele jaren een pen sioen van 1000 gld. Mr- Duys heeft zich intusschen ook een drukke advocatenprac- tijk gevestigd. Mr- Duys heeft als Ka merlid 5000 gld- schadeloosstelling. Enz. misschien! Mr. Duys heeft geen plan om van zijn eens verkregen rechten iets te laten varen, hetgeen in zekeren zin een zaak des hee- ren Duys is. Maar Mr. Duys voelt zich nu óók nog geroepen om Op stevige wijze van zijn sympathie te laten blijken voor den N.S- B.-slager-propagandist Roelofs, in diens strijd tegen de z.g. corrupte practijken van de democratie en ons parlementaire stelsel. Zóó iets is in staat om een democraat zijn laatste restje gezond verstand te doen verliezen en als gevolg daarvan heil te laten zoeken bij het fascisme of natio naal socialisme. De eerste bekeide, die ik op landsch grondgebied, in Eysden, ont-1 de vette na-ooriogsche jaren iemand daar moe".te, was een HolUndsche dame, die aanmerking op maakte. Toen de crisis in- met een Waal gehuwd was en een groottrad hebben drie van de aldus gepensi- restaurant dreef in Visé Vóór de ver- onneerden vrijwillig afstand gedaan van woescing van de stad had ik een paar hun uilkeering; doch Mr. Bomans bleef maal in haar zaak vertó'cfd en als zé zijn pensioen touclieeren. Teneinde ook me dan met angst gevraagd had, of de Jjem,, die toch een groot inkomen uit" an- Duitschers /Riet, al'es zouden gaan véri j Beren hoofde genoot, tot, afzien van zijn woeden, daar ze er voortdurend riVee pén sioen rechten te dwingen, werd dé dreigden, dan had ik haar gerust gesteld pensioenregeling herzien,, in dier voege, ze tot zóó iets dat als .wéttyopder fverdiende pensioenen 'eerst op 60,-jarigen leeftijd zouden ingaan. wérd van terugwerkende Duitsch aan het verstand bracht, dat de Thans schreed ze schreiend op me toeDie bepaling v plaats, waar dan geschoten „zou zijn", en herinnerde me aan mijn woorden. Heel Kracht verklaard. absoluut niet tót de gemeente Cherath behoorde. En ze wist het zoover te bren gen, dat het doodvonnis werd ingetrok ken Toch hebben de gevangenen nog moeilijke uren moeten doorleven. Den ge- heelen nacht werden ze tegen den kerk muur gezet de executieplaats! en voortdurend werden ze niet bajonetten bedreigd. Des morgens werden ze tus schen een sectie soldaten in naar het plaatsje Wandre geleid en aan de bevol king werd bekend gemaakt, dat de ge vangenen daar zouden worden gefusil leerd. Mocht van de zijde der bevolking een schot vallen zoo had de Duitsche bevelvoerder aan mevr. de Villers mede gedeeld dan zouden ze inderdaad op staandën voet worden gedood, zoo niet dan 'vverden ze te Wandre vrijgelaten. Mevr. de Villers hoopte, dat zé mid dels haar' kennis van de Duitsche taal nog veel vóór de ongelukkige bevolking van de geteisterde streek zou kunnen doen- de z ak, waarin de jonge menschen hun Nóg was Mr. Bomans niet te vermur- kapitaaltje hadden den grond gestoken, lag De gebeurtenissen, welke ik in Visé had aanschouwd, alsmede het feit, dat ik mijn koerier uit die plaats niet had kunnen terugvinden, maakten het noodig, dat ik me op weg begaf naar de Nederland sche grens. Nauwelijks ben ik buiten, of ik zie al ln Maastricht heb ik me aanstonds in verbinding gesield met het Roode Kru.s aldaar en andere organisaties, welken zich het lot der oorlogsslachtoffers aantrokken. Nog denzelfden dag ging een voorraad geneesmiddelen, verbandstoffen en levens middelen onderweg naar Visé, ten behoeve van den hulpdienst, welken Dr. Giffen in St. Hadelin had georganiseerd- te gen wen. Hij stelde zich op het o-i. overigens (formeel juiste standpunt, dat aan eens verkregen rechten niet mocht wor den getornd- We zeggen nóg eens: for meel juist! Maar waar bleef de gemeen schapszin van dezen democratischen po liticus en waarom deed hij niet vrijwillig de daad, welke de maatschapppelijke om standigheden hem ingaven? Hét Haarlem sche raadsbesluit werd door Ged. Staten beoordeeld enGed. Sta- j ten onthielden er hun goedkeuring aan. Ik ben later natuurlijk nog meerdere Ook dat is ongetwijfeld formeel juist ge malen in Visé teruggeweest, doch zal daar- weest, maar moreel onjuist achten over toch niet meer schrijven bij het ver dere verhaal van mijn ervaringen op het oorlogsterrein. Slechts wil ik nog memoreeren, dat Dr. Goffin zijn móóie, maar moeitevolle taak is blijven vervullen. Vanuit Maas tricht werd regelmatig in dé voornaam ste behoeften voorzien, maar de Duit schers stonden zelfs nog niet de levens middelen af, welke benoodigd waren voor de ruim twintig gewonde Duitsche mili tairen, welke in St- Hadelin werden ver pleegd. Slechts één keer is een militaire dokter komen kijken naar ze! Herhaaldelijk is Dr. Goffin nog gevan gen genomen en met fusillatie bedreigd we het, dat zulke beslissingen genomen kunnen worden door een college, waar in de belanghebbende Mr. Bomans is lid van Ged. Staten zitting heeft, af gezien van de vraag, of de betrokkene persoonlijk al clan niet aan de totstand koming van het besluit heeft meegewerkt. Zulke dingen kunnen zelfs een demo craat rebelsch tpaken. Er zijn meer voorbeelden van^ d<eze strekking te geven. Mr. Duys „vierde" dezer dagen zijn 25-jarig Kamerlidmaatschap. Tevens her dacht hij daarmee het feit, dat hij 25 jaar achtereen wachtgeld genoot als com mies bij de Rijksverzekeringsbank- Dat ER WAREN EENS TIEN CONDUC TEURTJES. Tien conducteurs van lijn 8 te Amsterdam, hebben op een gezamenlijk half lot de honderddluzend getrokken Er waren eens tien conducteurtjes, Die reden tesaam op lijn acht, Die trokken de bel voor de klanten Van 's morgens tot laat in den nacht, Die knipten de kaartjes vol gaten. Die trokken heel hard aan de bel, Die lieten de tram lustig rijden En verder geloofden ze 't wel. Er waren eens tien conducteurtjes, Die hadden in 't tuinhuisje rust. Die keuvelden wat met elkander En praatte en rookten met lust. Zij kochten te samen een lotje. Toen stapten ze weer op de trem En scheurden weer vroolijk hun kaartjes Een ritje voor haar en voor hem. Er waren eens tien conducteurtjes, Voorkomend, beleefd en galant, Die hielpen bij 't uitstappen dames En gaven ze netjes een hand. Die zetten voorzichtig de babies Naast Mamma weer op het trottoir En roepen hard naar den bestuurder: Vooruit maar weerI Rijen! 't Is klaarI Er waren eens tien conducteurtjes, Heel vroolijk, gelant en tevree. Die kregen eens Juffie Fortuna Bij 'n rit met hun trammetje mee Ze waren zóó vriend'lijk en aardig, Dat Juffie Fortuna toen dacht: Die geef ik eed aardig presentje, Dat aardige stel van lijn acht. Er waren eens tien conducteurtjes. Die keken alkander eens aan. Die hebben toen samen een feestrit Heel blij met elkander gedaan. Een floot er heel hard op z'n fluitje Een stond als een vorst op 't balcon Een stuurde en de andere zaten Er in, Door het raam viel de zon. TROUBADOUR, ELECTRICITEIT IN DE PLUIMVEETEELT door lr. C. E- van de Stadt- II. Met hét systeem van den avondmaal tijd zijn te Beekbergen geen practische ervaringen opgedaan. Bij dit systeem laat men de kippen, bij 't invallen der duis ternis, de zitstokken opzoeken, om ze dan te 8 a 9 uur weer te wekken door de verlichting gedurende b-v- één uur vol in te schakelen. Natuurlijk moeten ze dun gevoederd worden, en even natuurlijk moeten ze, met behulp van een extra- schemerverlichting, weer „op stok" wor- 'dén geh'oTpen. Hoewel dit systeem in de praktijk goed schijnt te voldoen, blijft de ochtendvéi'lichting o. i* te verkiezen, door de zeer eenvoudige installatie en door de arbeidsbesparing ten opzichte van de an dere systemen, waartegenover de geringe besparing aan electriciteit geen rol spee!^ vooral niet bij de tegenwoordig zoo lage tarieven. Rest nog te vermelden, dat de hokver- lichting behoort aan té vangen omstreeks eind September en behoort te eindigen omstreeks einde Maart; het doelmatigste is dus de ochtendverlichting, waarbij de lampen te 4 uur worden ontstoken, liefst met behulp van een automatische scha- kélklok; ze kunnen dan te 8 H uur s morgens worden uitgeschakeld, wat ge voeglijk uit de hand kan geschieden, om dat dan toch wél steeds iemand op het bedrijf aanwezig is. DE ELECTRISCHE VERWARMING. Toen de stroomprijzen nog hoog wa ren, viel aan electrische verwarming niet te denken. De uit electriciteit verkregen warmte.eenheid (calorie) toch' was zóó duur, dat ondanks de vele groote voor deden, aan de toepassing verbonden, niet kon worden gedacht aan een toepssing: op eenigszins ruime schaal- Met de in voering der lage vastrecht-tarieven is de situatie evenwel geheel veranderd- Welis waar is de uit electriciteit verkregen ca lorie nog steeds duur in vergelijking met langs andere wegen verkregen wrnte- eenheden, daar staat echter tegenover, dat de uit electriciteit verkregen warmte zich zéér nuttig laat toepassen. Langs elec- trischen weg toch is het mogelijk om el ke gewenschte hoeveelheid warmte bij elke gewenschte temperatuur te brengen juist op de plaats waar de warmte noodig is; voorts vindt de omzetting van electrici teit in warmte steeds plaats met een rendement van volle honderd 'procent en is het gemakkelijk om de warmte met behulp van automatische temperatuurrege- laars precies te regelen- Voeg hierbij de voordeeleti van. groote zindelijkheid, het geheel ontbreken van verbrandingsgassen, weinig brandgevaar (althans bij een goede electrische installatie) en de belangrijke arbeidsbesparing, die de electrische ver warming mogelijk maakt, dan valt het niet té verwonderen, dat juist in 't pluim- veebedrijf, waarin de genoemde factoren van zooveel belang zijn, het electriscH verwarmen hand over hand toeneemt- BROEDMACHINES. Dat bij de broedmachines de eerste successen geboekt konden worden is dui delijk. Zoo ergens, dan bestaat bij deze toestellen de mogelijkheid om zoo wei nig mogelijk van de ontwikkelde warmte verloren te laten gaan, terwijl anderzijds juist bij dé broedmachines de eigenschap van de eleétrisch' verkregen warmte, zich' uitèrst naüwkeurig en gemakkelijk te la ten regelen öp élke gewenschte tempera tuur, prachtig tot zijn recht komt- Een bezwaar was, dat in vroegere jaren de electriciteitsvoprziening niet altijd even bedrijfszeker was, dat het wel eens kon voorkomen, dat in een bepaald netgedeel- te de spanning gedurende eenige uren of nog langer wegviel. Maar ook dit bezwaar geldt thans niet meer; de betrouwbaar heid der electrische netten is aanzienlijk toegenomen en mocht er al eens een hoogst enkele maal een storing optreden, dan zijn de storingsdiensten der electrici- teitsbedrijven wel zóo voortreffelijk ge organiseerd, dat er al een ware ramp moet zijn geschied, wanneer de storing niet binnen het halve uur is opgeheven. Meer en meer komen dan ook de elec trische broedmachines in gebruik, wat ook logisch is, wanneer men het onderstaande staatje nauwkeurig beziet, waarin is aan gegeven, welke hoeveelheden petroleum antliraciet en electriciteit aan elkaar ge lijkwaardig kunnen worden geacht voor broedmachines van verschillende grootte: petroleum bofhsaeiet electriciteit groote broedmachines (3000—9000 eieren) 70 L- 1 mud 70 kWh kleine broedmachines (100—600 eieren) 60 L- 70 kWh Zou het heuseh niet gaan, man? Neen, ik vind het beroerder dan ik je zeggen kan, maar liet gaat niet. je ,hebt nou toch. weer werk, Hans, cn Goddank, ja! En voor jou en mij is dat het gelukkigste cadeau, dat we voor Lientje's verjaardag maar wenschen konden, maar je weet, hoe we achter zijn met alles. Het zal moeilijk zijn om het weer in te halen, nu het loon zooveel mincjer is dan vroeger, maar dat is ten- Moitézoo, erg niet, nu ik er voor wer* ken kan. Daarom dacht ik Het is beter, Stien, dat we voor- loopig alleen aan dat andere denken, dat we nog te wachten zijn. Ook dat gaat weer geld kosten. Meid, ik ben toch al too blij, dat de ergste zorgen daarvoor toch nog tijdig weggenomen zijn. Ik heb er nu zoo'n angst niet meer voor. Zacht streelde Van Hamel zijn vrouw over het hoofd. Ik had gedacht van een goedkoope pop, je weet wel met zoo'n stoffen kop. Lientje vlast er toch zoo op! Juffouw Van Hamel lei nóg weer eens de lakentjes goed in de groote poppen wagen, welke eens Lientje's Sinterklaas cadeau was 'geweest in de dagen, toen nog geen crisis heerschte en geen werk loosheid dreigde. Hemeltjelief, wat was tjes verjaardag en Lientje lag te bed. Ze was erg mistroostig. Ze was nog vroe ger naar bed gemoeten dan anders en ze voelde zich erg teleurgesteld, 't Kon dat alles nog maar kort geleden en wat niet, had moeder gezegd, en ze Had ^ateu ze nu in de zorgen! Zelfs een goed koope pop kon er niet af, een pop, waar mee Lientje nu misschien veel blijdei zou wezen dan met die dure pop van toen, de pop, die kon slapen en „mama" kon zéggen, maar welker kostbare hoofdje niet bestand was gebleken tegen een val op den grond. De poppenwagen was van dé vliering té voorschijn gehaald, waarheen» hij ééns verhuisd was, toen Liéntje beu begon te worden van het vele speelgoed, dat ze bézat. Lientje had nu al een paar jaat niéts nieuws méér gekregen én zé was wat blij weer mét den wagen, die moe der zoo aardig had opgeknapt. Moeder had 'r beloofd, dat ze voor haar ver jaardag een heel goedkoopen pop zou krijgen, maarze zou misschien niet eens in staat blijken om Lientje's beschei den verlangen te bevredigen. Zou het heusch niet gaan, Hans? We moeten verstandig wezen vrouw tje! Van Hamel zuchtte zwaar. Het viel hem toch blijkbaar óók wel moeilijk verstandig te zijn. Het was aan den vooravond van Lien- op gewezen, dat er zooveel kindertjes waren, die het nog veel armer hadden dan Lientje. Voor het uiterlijk had Lientje zich dap per gedragen, ze had van een paar lap pen iets in elkaar gefrommeld, dat een pop moest voorstellen en dat had ze in den wagen gelegd, ondergestopt, toege sproken en geknuffeld. Zé kon deit slaap niét vatten. Haar gedachten waren tezeer vervuld van de teleurstelling. Als ze éven indommelde, droomde 2é van een mooie pop, die ze kreeg. Een, die kon slapen en praten en ,,mama" kon zeggen. Maar telkens schrok zé dan. wakker en hervond zé dé teleur stellende werkelijkheid- Wat was 't ook druk beneden. Er was steeds maar gepraat, ook van stemmen, welke zé niet kende. Lientje luisterde in gespannen, maar ze kon toch niets ver staan. Zou misschien tóch'-.-, 't Was met een lach van hoopvolle blijdschap, dat Lientje eindelijk vast insliep. 'f Was anders dan anders. Niet' nioe- der, maar vader haalde ze 's morgens uit bed. Er was beneden een verrassing; voor Lientje, zei hij. Vader bracht Lientje eerst naar een wiegje, waar een lief broertje in lei met hoog.roode koontjes. Dat heeft de ooievaar voor moessie gebracht, zei hij. En toen voerde hij ze naar Lientje's poppenwagen en daar lag een mooie, levende pop in. Een, die kon slapen en huilen en over een poosje mama zou zéggen Dat is een zusje zei vader- Lientje kreeg een kleur van blijdschap; ze klapte in 'de handjes en bedacht zich geen oogenblik om haar pop den eersten zoen .te geven. Toen stapte ze naar moe ders bed en kreeg ook moeder een blij kus jé. Da's toch geen goedkoope pop, hé moessie? vroeg ze mët een kleur. Moeder kreeg tranen in de oogen, maar daardoor heen lachte ze. Neen, liefje zei ze goedkoop is.ie niet, maar moessie is er net zoo blij mee als Lientje en ik was wat gelukkig, dat we er al zoo'n mooie poppenwagen voor hadden. TROEF! Een oudé boer hoorde in zijn schuur stemmen, Hij deed de deur zachtjes open en zag toen. dat zijn twee zoons bezin: waren kaart te spelen met 'n paar knechts. Bij het derde spel vroeg een der jon gens: „Wat is troef?" De oude boer ging naar binnen en ri«p uit de daad bij 't woord voegend: „Schop pen is troef! Ik g^gj!" LEVENSWIJSHEID- De aanstaande schoonzoon: „Vindt u hd vreemd, mijnheer, dat ik uw dochter wil trouwen?" Aaust. schoonvader; „Heelemaal nirt, jongen! ik heb haar moeder ook ge trouwd. Later pas vind je dat vreemd." OEFORCEERDE KUNST. „Waarom loopt Jan Druppel zoo hard?" „O, hij is doodsbenauwd, dat z'n vrouw aan zijn adem zal ruiken, dat-ie gebor reld heeft, en nou loopt-ie hard om buiten adem te komen." HUMOR IN DE CEL- Bezoeker: En hoe is je naam, m'n man? Gevangene: 999. Bezoeker; Jawel, maar dat is toch niet je werkelijke naam? Gevangene; Nee, dat is m'n pseudo niem.

Soester Courant | 1934 | | pagina 12