„Vrouwen kunnen geen koffie zetten," beweren vele mannen Elegant gekleed gaan Waar het lichaam „madera" rust „SUGGESTIE 1 ANTWOORDT DE VROUW. Men kan het nog leeren Het stiefkind van de mode Bakvischjes in zwart-wit en in blauw ALS DE BABY KOMT Een spreitje voor de wieg Een manteltje voor zus met bontreepen Hierbij een „klein maar fijn" voorbeeld van de inrichting der moderne slaapkamer. Voor haar, die niet in een moderne wo ning huizen, is een dergelijke inrichting al heel moeilijk. Immers moderne meube len moeten zich kunnen aanpassen by de geheele omgeving, maar voor haar, die wel een moderne woning bezitten, is dit voorbeeld heel geschikt. De wanden zijn, zooals u ziet, niet voorzien van talrijke groote en kleine schilderijtjes, prenten en teekeningen, neen, aan den muur hangt zelfs geen enkel schilderstukje of wat dan en heeft geen andere garneering noodig. Het zou zelfs te bont en opgesmukt staan, wanneer men tegen een dergelijk behang nog plaatjes ging spelden. Dus den muur laten wij vrij, tenminste wanneer het mo tief van het behang dit van ons eischt. Het bed, het nachtkastje en de kleerkast moeten in overeenstemming zijn. De te genwoordige huisarchitecten schrijven lage, soms wel zeer lage, meubelen voor. Velen onder ons houden wel van lage meubelen, maar er zijn er ook, die ze verfoeien. Toch zijn zij praktisch en zeker hygiënisch. Er zullen zich in ieder geval geen stofnesten onder de lage kastjes en tafeltjes verzame len, hetgeen al een groot gemak voor de moderne huisvrouw is. Een klein modera lampje siert het nachttafeltje. In de moderne slaapkamer wordt alleen het noodige geëischt en al het andere kan achterwege blijven, dus geen overbodige stoelen, kastjes en dergelijke. Het schoonmaken van hoeden. Er bestaat een gezegde,dat een vrouw, hoe mismoedig zij ook is, door het zien, en natuurlijk nog meer door het krijgen, van een nieuwen hoed al haar zorgen vergeet. Een man, van den andeern kant houdt veel meer van een ouden hoed. Hetgeen even wel in het geheel niet zeggen wil, dat een vrouw soms ook niet sterk aan een ouden hoed kan hechten. Integendeel: een oude hoed zit altijd gemakkelijk, men voelt er zich behagelijk in. Toch ziet een oude hoed er vaak min of meer vuil uit. Hoeden kun nen ook verkleuren, maar dat is geen be zwaar ;zelf verven kan tegenwoordig ieder een. Indien men dit doet, moet de hoed eerst goed uitgeborsteld worden, terwijl men daarna den hoed kan verven volgens gebruiksaanwijzing. Een hoed van zwart stroo kan men het best met olijfolie zacht maken. Voor het reinigen van vilthoedea gebruikt men een mengsel, bestaand uit een kopje meel en een half kopje bloem en zout. Laat dit gedurende een nacht staan en borstel het dan uit. Het middel is ai- leen afdoende voor vilten hoeden. Even eens helpt hier goed: wrijven met een beet je petroleum, in gedoopte zemelen. Pana-i mahoeden kan men reinigen met water- stofperoxyde. behoeft tegenwoordig niet veel geld meer te kosten. Iedere vrouw en ieder meisje tan er thans, door haar kleeren zelf te vervaardigen, charmant en apart uitzien. Bestel uw patronen bty de Redactrice Da mes-rubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag en u kunt er van verzekerd zijn een goed passend model te ontvangen. Bestel per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels. Kos ten 36 ct. 6 ct. verzendkosten. Vela echtgenooten beweren, dat de meeste vrouwen geen goede koffie kunnen zetten en zelfs wanneer wij getrouwd zijn, kunnen zij niet nalaten evenals in hun vrij gezellen jaren, hun eigen koffie te zetten. Zelfs al zou de huisvrouw de koffie op dezelfde wijze bereiden dan hun echtge noot de koffie gewend is te drinken, dan nóg mankeert er iets aan! „Suggestie" zul len velen zeggen, maar toch is het een feit, dat het koffie zetten vaak een belangrijk onderdeel uitmaakt van het gesprek tus- schen huisvrouwen wanneer het gaat over huishoudelijke aangelegenheden. Veel hangt natuurlijk af van de waarde der koffie. Velen zijn er, die de waarde van koffie niet schatten naar den prijs, maar naar hun persoonlijke smaak. De meeste koffiesoorten zijn gemeleerd, dus samengesteld uit meerdere kwaliteiten, welke alvorens in den handel te worden gebracht, eerst worden gekeurd door de keurmeesters. Een vermenging van b.v. zeer fijne zuur stoffen uit Costarioa-boonen met de krach tige aroma der Bautemala en der Colum- bia levert de beste en kostbaarste koffie, welke men zich kan denken. Koffie is zeer gevoelig en verdient daarom met zorg te worden behandeld. Het chemisch onderzoek van koffie ge schiedt reeds meer dan 100 jaar. Vóór 100 jaar kende men dus reeds de schadelijke werking der coffeine. Echter hoelang heeft het nog geduurd eer de menschheid kon genieten van de coffeine vrije koffie Hag, welke in smaak en kwaliteit niet voor de beste soort behoeft onder te doen. Ja, meer nog dam bij andere soorten komt het er hierbij op het sorteeren en verder behan delen der boonen aan. Van groot belang is het ook, dat de boonen immer zeer fijn ge- molen worden. Hie fijner immers de boon is gemalen, des te geuriger is de aroma en des te smakelijker is de koffie. Om koffie te malen heeft men heusch geen speciale Turkschen koffiemolen noodi», onjs molen tje zal evengoed zijn dienste:, verrichten. Zooals bekend drink tde Turg zijn kof- rie mèt de gemalen boonen uit een kom, en tot aan het laatste slokje zal hij zijn koffie steeds weer zorgvuldig omschudden, opdat niets van de geur der koffie verloren zal gaan. Wij, Westerlingen, geven even wel de voorkeur aan gefiltreerde koffie, waartoe wij een filtreerpapier ofwel een koffiezak gebruiken. De beste koffie bekomt men door gebruik van een porceleinen koffiekan. Men sluite het deksel goed af en ook de tuit verstopt men zoolang de koffie trekt, waardoor niets van de geur verloren zal gaan. Zoo laat men de koffie tien minuten staan. In den win ter dient men de koffiekan, alvorens haar te gebruiken, eerst eenigszins te verwar men, door lauw water in de kan te gieten. Dat maakt, dat de te trekken koffie snel ler te gebruiken zal zijn en de koffie zelf zal gemakkelijker uitzetten. De Engelschen doen gewoonlijk een wei nig zout in hun koffie. Op een normale kan koffie wordt een half theelepeltje zout ge voegd. Het filtreeren geschiedt door een dubbel toegevouwen gazen doekje. Vele Engelsche huisvrouwen zetten hun koffie ook wel in drie malen. Telkens opnieuw be giet men dan een nieuwe scheut koffie met heet water, waarbij ook weer telkens een snufje zout wordt toegevoegd. In Turkije wordt beweerd, dat koffie, getrokken door heet water, niet de fijnste drank oplevert, maar koffie, welke in ge trokken uit heete melk. Vele Europeanen beweren, dat de melkkoffie der Turken lang niet slecht smaakt. Ook de z.g. Café Brulé vindt onder de Westerlingen vele vrienden. Café Brulé wordt als volgt be reidt: Men giet zes koppen sterke koffie in een verwarmde terrine en voegt hierbij acht Steeds nieuw en origineel Evenals alle andere kleedingstukken is ook het mantelpakje aan modewisseling on derhevig, al beweren sommige dames, dat ■Jhet mantelpakje het stiefkind is van Vrouw ^Jdode en ieder jaar opnieuw in dezelfden vorm terugkeert. Niets is minder waar. Vergelijk slechts het mantelpakje van he den met een mantelcostuum firan 4 of 5 jaar fceleden en ten Jeder zal direct bet verschil op- vallen, vooral wanneer men haar de details lij J\ kijkt. Hierby J LM geven wy een V - patroon (no. J&W 800) van een modern mantel pakje, hetwelk gegarneerd Wordt met bont, dè groote mode: prigineele bont- garneering. Het jasje van dit pakje is een voudig en bezit geen zakken. De kraag wordt af gewerkt met een smalle bontreep. Ditzelfde bont wordt toegepast voor de cein- "TT~T tuur. Een cein- l]I 0)1) \rv tuur van bont 1 jT j zal van dit sei- /J a I I zoen veel wor- «r AJja ijj L den gezien, al-Jrow^Sr^' M jfl Jeen: men moet 'n slank figuurtje hebben* wil men een der gelijke ceintuur met succes dragen, want bont maakt nu eenmaal altijd „dik". Het rokje van dit pakje is eenvoudig met één plooi links opzij gegarneerd. Hiervoor kan men ook een zeer breeden overslag bezi gen, hetgeen tegenwoordig ook vaak wordt gedaan, zoodat het rokje heelemaal geen plooien noodig heeft, alleen enkele knoo- pen om den overslag op zijn plaats te hou den. HOOFDKAAS VAN RESTEN SOEPVLEESCH. 400 Gr. (4 ons) soep vleesch, liefst niet al te mager 2% d.L. water 2 Maggi's Bouillonblokjes 4 eetlepels azijn (eenigszins naar 3 a wat peper, zout, nootmuskaat, een gehakte augurk en een gehakt uitje 7 Yï Gr. (ongeveer 5 blaadjes) gelatine. Hak het vleesch fijn en vermeng het met de fijngehakte augurk en de kruiden. Breng het water aan de kook, laat er zachtjes den gehakten ui in gaar worden, los er dan de Maggi's Bouillonblokjes en de gelatine in op en voeg er den azijn bij. Meng de vloeistof door het gehakte vleesch, breng alles over in een met koud water omgespoelden steen en vorm (of kom) en zet dien op een koele plaats tot de hoofd kaas stijf is. Maak het gerecht daarom bij voorkeur reeds den vorigen diag klaar, zoo- dat het den volgenden dag gemakkelijk uit den vorm kan worden geschud. stukken harde suiker. Vervolgens voegt men er drie lange stukken kaneelpijp bij, alsook een citroenschil en tenslotte zes gla zen Sherry Brandy. Dit geheele geval wordt nu op een zacht vuur verwarmd, waardoor de suiker smelt. De café brulé moet warm gedronken worden. Vermelden wij nog, dat de Amerikanen hun koffie ook wel drin ken met vermenging van een ei, hetwelk reeds voor het trekken boven de koffie werd stukgeslagen. Ook de .Amerikanen maken hun koffie zeer zoet, gelijk de Turken; de suiker wordt reeds mèt het heete water in de koffie ge daan en wie de koffie nog zoeter gewend is te drinken, die kan gebruik maken van een stuk suiker. VETVLEKKEN UIT HET PAPIER Om papier te reinigen van vetvlekken worden verschillende middelen aangewend, alle even gemakkelijk als doelmatig. Wy laten er eenige van volgen: Men vermenge geraspt^leem met ben zine tot een brij en brenge die met een perceel op de vlek aan. Als het droog ge worden is, moet het voorzichtig met ~^n mes worden afgenomen, en het papier met een zuiveren borstel worden geschuurd. Als de vlek door den eersten keer nog niet ge heel verdwenen is, kan men de proef her halen. Hierbij twee eenvoudige en toch smaak volle jurken voor onze grootere meisjes. Deze patronen, respectievelijk no. 801 en no. 802, kunnen worden vervaardigd van een soepele winterstof. Het eerste mo delletje heeft iets gekleeds, door de combi neering van zwart met wit. Deze jurk heeft en noa*"802, kunnen worden vervaardigd een achterbaan en twee breede voorbanen, wat het lijfje betreft, omdat de voorpanden over elkaar heen moeten sluiten. Toch vor men deze voorpanden geen revers. 1 Het kraagje komt rond den hals te liggen en kan iets opstaand 2ijn, dus het behoeft niet rond te loopen. Het rokje is wat be werkelijk door de zijbanen, wel ke er apart ingezet worden. Plooien aan weerskanten zorgen voor de vereischte ruimte in den iok. De mouwen zijn lang en smal en vallen tot op den pols, waar zij worden afgewerkt met een klein inslagje. De verdere garneering maken de groote witte knoopen op het lijfje uit. De ceintuur wordt in de japonstof gekozen. No. 802 is een jurkje van ko- renblauwe afghalaine, de stof, welke in het winterseizoen im mer zooveel wordt gebruikt, vooral voor winterjurken, omdat deze stof soepel, warm en ge makkelijk te verwerken is. Het lijfje is, zooals u ziet, gewoon recht, zoowel van voren als van achteren. Dan komt de rok, wel ke op de heupen in drie banen loopt, van voren en van achte ren één geheel vormt. Deze ba nen zijn duidelijk aangegeven, zoodat omschrijving niet noodig zal zijn. Het eigenlijk rokje be staat uit een klok, doch deze klok vormt in het midden-vóór een diepe inspringende plooi. Desgewenscht kan men een der gelijke plooi doen vervallen. De mouwen zijn lang, smal recht naar den pols toeloopend en behoeven geen verdere af werking dan een inslagje naar binnen, gelijk bij het eerste pa troontje. Een licht kraagje aan den hals maakt het jurkje af. Een cein tuur van dezelfde jurkstof komt ter hoogte van het middel. De halsuitsnijding is heel gemakke lijk, Wanneer men deze hals opening vrij diep wilt maken, zoodat men ook iets meer te zien krijgt van de kraaggarnee- ring, dan kan men er, indien gewenscht, natuurlijk een befje onder dragen van de kleur van het kraagje. Bijgaand een aardig patroon voor een wiegespreitje. Het is een gebreid wollen wordt gebreid. Men neme gewone breiwol, dekje met een zijden boord, dat eveneens driedraads, het sterkst hiervoor. De naal- Men begint met 220 steken op te zetten. We nemen natuurlijk het patroon voor een normale kinderwieg. Op de eerste toer breidt men één steek rechts en één steek averechts tot op een lengte van 60 a 65 centemeter. U moet er wel om denken, dat u steeds den eereten steek van de pen mee- breit. Wanneer u nu de gewenschte lengte heeft, sluit u de steken af, terwijl u de laatste steken rechts en overechts langs den linkerkant afsluit. Als u deze reep afhebt, legt u het weg. Voorloopig kunt u het toch niet gebruiken. Nu neemt u de zijde, in dezelfde ofwel tegenovergestelde kleur van het spreitje. Hiervoor hebben wij fijnere pennen noodig, omdat grof zijden breiwerk te gauw ver sleten is en ook lastig te verwerken is. Nu gaat u als volgt te werk: den, welke men gebruikt kunnen misschien wel het best van been zijn, doch wanneer men liever, met ijzeren pennen breidt, vraag dan pennen van 2 a 3 m.m. doorsne de. Neem vooral niet te dunne naalden, want dan wordt het spreitje te zwaar voor het kind. U zet 25 steken op. Breidt één pen rechts, en één pen averechts tot een lengte van 2 meter en 20 Centimeter. Deze lengte is wel voldoende om het ge heele spreitje te omtrek ken. Wanneer 't noodig is, kan men 't boord nog altijd verlengen of ver korten, waarom het gewenscht is het boord no gniet zoo degelijk af te werken. Wanneer nu het eigenlijki spreitje ook klaar is, kan .Jhet boordje er aan genaaid worden, met een gewone naaisteek, zooals het voorbeeld links onder u laat zien. Het strookje moet natuurlijk zeer neuw- keurig er aan gehecht worden. Het mag niet te wijd zitten en ook niet trekken, doordat het te smal is. Om een dergelijk spreitje te vervaardi gen, heeft u noodig: 100 gram wol (dus twee gewone knotten) en 75 gram zijde (anderhalve knot). Als afwerking hecht u een leuke groote strik op een der hoeken van het spreitje. HET K0BST VAN PAS Jodiumvlekken. Jodiumvlekken kunnen uit het witt beddegoed worden verwijderd door te vlekken eerst vochtig te maken en er daarna met een warm ijzer over heen te strijken. Indien noodig kan men deze proef herhalen. Om kousen frisch te houden. Wanneer de kousen goed gewasschen zijn, gebeurt het vaak, dat de kleur niet meer zoo frisch is en steeds lichter wordt, telkens wanneer men ze wascht. Hoe houdt men de kousen nu het best frisch? Haal de kousen, wanneer ze zijn gewasschen en door het schoone water ge haald, nogmaals door schoon water, doch waarin een lepel azijn wordt gedaan. De kousen krijgen door de wereking der azijn in het water hun heldere kleur weer terug en zullen ook niet verkleuren tijdens het opdrogen. Vetvlekken in behangselpapier. Vet vlekken kunt ge uit he behangselpapier verwijderen door een papje te maken van benzine met magnesius en dit op de vlek te smeren. Als de benzine eenmaal ver dampt is, borstelt men de achtergebleven magnesium met een borstel van den muur. No. 790 toont de lezeres een aardig win- termanteltje voor meisjes van 8—12 jaar. Het manteltje bezit drie banen, n.1. de twee voorpanden en het achterpand, dat 1 één geheel (vormt. Het man teltje bezit geei plooien, hetgeen pok niet nood:g is, omdat de panden eenigs- pins worden ge- jtnipt, zoodat de yereisc-hte ruim te toch wel iwordt verkregen Fluweel kan yoor dit model letje heel goed worden gebezigd De mouwen loo pen gewoon recht naar den pols toe en wor den met de voe ding afgewerkt. Een tweetal kleine opgestikte pakjes houden de handen van het meisje warm. Bontgarnee- ring zal bij dit manteltje heel lief staan. Als u de teekening be kijkt, dan zultu bemerken, dat deze bontgarnee- ring slechts uit kleine lapjes be staat. Overge houden stukjes bont zouden hier dus goede diensten kunnen bewijzen. De kraag is op staand en kan des gewenscht ook aan den binnenkant worden gevoerd. Op de naad tusschen de mouw en de schouder komt eveneens een bontreepje.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6