De bemoeizieke fiscus. VENEMA „SOETAX Weet U WIERSEMA 877 13e JAARGANG No. 44 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 Algemeen Weekblad voor Soest, Soestdljk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOEST DIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Wij leveren niet alleen maatkleeding doch ook gemaakte kleeding o.a. Winterjassen Regenjassen Regenmantels Belanglooze arbeid begrijpt hij niet. Joh. v. Schalkwijk Jr. Een Modeshow in de rechtzaal. D. F. VOIGT Kerkberichten. Pluimveeteelt. Dames- en Heerenklecrn l;;:ij DE SDESTH2 CDUBANT ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75, Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van ,,DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD", Al^ernaen Christelijk Weekblad, „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, voor Soest, Soestdijk. Soestduinen Soesterberg, en ADVERTENTIE-UITGAVE van „De Soester Courant". Ook voor Heerenmode-artikelen F. C. Kuijperstraat 10, Tel. 803 Hij staat aan het doodsbed van den belastingbetaler. De fiscus mag me>er dan wij- Zij neemt althans de vrijheid om uit te gaan van tie stelling, dat alle menschen leugenaars zijn, als ze het aangiftebiljet voor de be lasting invullen en deswege stelt zij in vele gevallen den aanslag hooger dan aangegeven was of verzoekt een nadere mondelinge en op feitelijke gegevens be rustende toelichting. Hiertegen kan op zich zelf geen be zwaar rijzen, gezien de mentaliteit van vele belastingbetalers en ontduikers, zooals in het begin van dit jaar duidelijk is gebleken. Echter, absoluut ongepast vinden wij het als df, fiscus optreedt als in de vol gende, uit het leven gegrepen gevallen, welke de a.r. „Rotterdammer" mededeelt. Een bejaard man ontving dezer dagen een briefje van den- belastinginspecteur met de volgende aanmaning: „In ver band met uw hoogen leeftijd dringen wij er bij u op aan uw effectenbezit op te geven." Dat gaat te ver. Het is, alsof de fis cus ons toeroept: Memento mori; maar betaal eerst uw belasting; een ver maning, welke op zich zelf juist is en bij de prediking over het achtste gebod ook van den kansel gehoord wordt, maar welke niet in bovenstaanden vorm j richt mag worden aan iemand, van wien de fiscus alleen maar veronderstelt (in casu geheel ten onrechte) dat er verzwe gen effecten aanwezig zijn- Men wou toch niet zeggen, dat het op jeugdiger leeftijd niet zoo erg is, als men effecten bezit verzwijgt, omdat er dan minder kans is, dat het door Opgaven voor de successiebelasting ontdekt zal worden?? Een nog sterker bewijs van verregaande bemoeizucht is het schrijven aan een an der belastingplichtige. Hem werd n.1. ant woord gevraagd op de volgende infor matie; „U gaf nimmer eenige tantième op van uw commissariaat in de N- V- (volgt de naam)- Indien dit u geen voor deel bracht, wat beweegt u dan deze func tie te bekleeden?" Het eerste deel van de vraag is niet ongepast, althans niet voor den fiscus, die informeeren mag of men uit eenig ambt al dan n[et voordeel trok- Maar het slot is verregaand brutaal. Moet men aan den fiscus de reden opgeven, waarom men commissaris blijft van een naamlooze ven nootschap onverschillig welke die men gaarne mee in stand wil houden, al levert het geen cent winst op?" Er is niets op tegen en zelfs alles voor, dat de fiscus met kracht en energie doorgaat oin belastingontduiking op te sporen en de straffen; zij mag zich' daar bij, vanwege de hardigheid en arglistig heid van veler hart, meer veroorloven, dan in 't maatschappelijk verkeer gebruikelijk is; maar tegen een bemoeizucht als uit bovenstaande voorbeelden spreekt, ko men wij op- Er zijn grenzen. Als ge er niets mee verdient, waarom werkt ge dan? Stel je voor, dat ieder een op deze vraag een antwoord zou moe ten geven! De fiscus zou handen tekort komen om den belanghebbenden formu lieren uit te reiken. 't Zijn waarlijk niet alleen commissa rissen van Vennootschappen, die hun he in ceiïngen vaak niet langer geldelijk be loond zien. Duizenden middenstanders, neringdoenden, staan dag in en dag uit te „sappelen" om het eens in plat Amsterdamse!! uit te drukken in d.e hoop, dat ze aan het einde van het jaar iets verdiend mogen hebben- Velen van hen zullen al tevreden zijn, als er niet te veel geld bij gemoeten is; anderen arbeiden nog 'slechts om te trachten de volkomen instorting -n Bedrijf en kapi taal te kunnen voorkomen. Waarom WERKEN ze dan? Zou de fiscus vragen. Zooals de „Rotterdammer" is zulke vraag allereerst ongepast maar wij mee- nen, dat ze daarnevens zeer dom is- Het is de uiting van een al te simplistischen ambtelijken gedachtengang. Voor een ontvanger- of inspecteur van de belastingen staat de zaak erg eenvou dig: hij ontvangt zóóveel tractement per maand, tegenwoordig verminderd met zóóveel korting, en zit voor dat geld de belastingbetalers achter de hielen. Waarlijk niet voor zijn eigen genoegen, want zoo gauw hij voor zijn bezigheid niet meer gehonoreerd zou worden, staalde hij on getwijfeld onmiddellijk de achtervolging. Voor den neringdoende staat de zaak anders. Die moet voor zijn bedrijf blij ven arbeiden en vechten, ook al zit er tijdelijk geen verdienste meer in, omdat zijn kapitaal in het bedrijf zit en zijn zaak wellicht zijn eenige bestaansmogelijk heid voor de TOEKOMST beteekent- We wilden dat hier nog eens uitdruk kelijk vaststellen, omdat mét den boven bedoelden inspecteur der belastingen zoo vele burgers hun schouders -ophalen, wan neer er op wordt gewezen, dat duizenden neringdoenden zich tegenwoordig uitsloven zonder uitzicht op loon of verdienste. „Niemand werkt voor niemendal!" heet het dan. Datgene, wat een arbeider terecht als een bespottelijke gedachte verwerpt, is iets, waartoe vele zakenlieden in dezen tijd door de omstandigheden worden GE DWONGEN- Ze blijven werken in de hoop, dat ze zelf in de toekomst uit hun zaak nog een bestaantje zullen kunnen halen; in de hoop ook, dat ze hun kinderen een brood winning kunnen nalaten; in de hoop hun kapitaaltje te redden en het geld van an deren, dat in hun bedrijf zit; in de hoop tenslotte, dat ze hun crediteuren datgene zullen kunnen geven, wat hun toekomt- De hard-werkende middenstand verdient aller steun en waardeering in deze moei lijke jaren en men bespare den ploete renden neringdoenden de domme vraag, waarom ze nog werken, terwijl geen di recte verdiensten worden verwacht- Vertegenwoordiging van Electrolux en Volta STOFZU[GEKS Stsenhofstr. 55 - Tel, 986 Reparatie-inrichting aan alle merken. ONS WEEKPRAATJE. ïn Den Haag is een Bureau gevestigd, hetwelk de afgifte regelt van rijbewijzen, welke asppirant-motorrijders na afgelegde vaardigheidsproeven kunnen bekomen, j Dit „bedrijf", onder goedkeuring van de regeeriiig opgezet en gevoerd door den A-N.W-B- en de K-N-AiC., floreert bijzon- der goed- Er is een uitgebreid personeel en er worden groote winsten gemaakt, óndanks het feit, dat de gewezen direc teur méér uit de kas toucheerde dan hem voor salaris toekwam. Om dat feit heeft deze ex-directeur zich dezer dagen voor de rechtbank moe teen verantwoorden- Op zich zelf was deze strafzaak niet bepaald interessant; er worden bijna eiken dag gevallen van ver duistering berecht- Het waren dan ook bijkomende omstandigheden, in het ver slag der zitting ver méld, welke meer in het bijzonder onze aandacht trokken. Het bleek, dat de verdachte op de vol gende wijze was te werk gegaan. Hij be kende aan de chef-boekhoudster, dat hij in geldelijke moeilijkheden zat en vroeg haar om hem te helpen- Ze deed dat. Als ze salarissen uitbetaalde aan het ove rige personeel, dan liet zie een kwitan tie teekenen voor een h'ooger bedrag dan inderdaad werd uitbetaald- 't Was om den directeur te helpen, was daarbij ver klaard en naar het schijnt, ging het per soneel toen accoord met het bedrog. Dat personeel moest thans komen ge tuigen, het waren allemaal jonge dames! De president hield ze gestreng het onvoorzichtige en .verkeerde van haar handelwijze voor. „En dan nog zoo jong," verzuchtte hij-, „Sommigen kijken dan ernstig zoo „lezen we in De Telegraaf andere „meisjes giechelen maar wat." „Zoo gaat het kwartier na kwartier „door, en langzamerhand krijgt de „strenge rechtse.aanzien van een „meisjeskostschool en wanneer bet ge fluister wat al te oneerbiedig wordt „tegenover het aanschijn van vrouwe „Justitia, constateert een der rechters uitdrukkelijk, dat al deze getuigen.... ,,-enz. „Eindelijk is er een einde aan het „getuigenverhoor, dat herinneringen op diep aan een modeshow." Wat moeten vele werklooze jongeman nen, die dit verslag lazen, zich hebben geërgerd. Als in dezen tijd met zijn ont zaglijk tekort aan werkgelegenheid, parti culiere ondernemers zich voor de goed koopte van vrouwelijke werkkrachten be dienen, dan mag men dat als maatschap- pelijk-onjuist betreuren, daarnaast zal er begrip wezen voor de moeilijkheid, waar in de particuliere werkgever, wien het over het algemeen slecht gaat, op het oogenblik verkeert- Dat echter een paar groote en rijke organisaties, welke zich op het gebied van maatschappelijk nut hebben ingesteld, voor het beheer van een winstgevend bedrijf zich bijna uitsluitend bedienen van vrou welijk personeel, terwijl de mannelijke jeugd snakt naar arbeid en een klein beetje perspectief voor de toekomst, vin den we uiterst bedroevend. Nóg eens constateeren we, dat het niet gaat om rechten we erkennen gaarne het recht van het meisje of de vrouw op een maatschappelijketi werkkring, maar om een logische verdeeling van de arbeidsgelegenheid, welke in onzen tijd zoo'n aanzienlijk tekort aanwijst- De jongens en jongemannen zijn nog steeds geroepen om eens de normale ge zinsverzorgers te zijn. Vrouwen zullen dit slechts bij uitzondering behoeven te wezen- Wat is het algemeen, maatschappelijk nuttig effect van meisjesarbeid op kan toren? De confectiemagazijnen verkoopen er door, maar overigens kennen we geen voordeelen. De meisjes zijn een factor voor loondruk en wat zeverdienen, komt te loven uitzonderingen daargelaten slechts haar opschik ten goede. Ze heb ben in het algemeen geen zorg voor de toekomst; het doel is om er op heden goed uit te zien- Ze werken voor zijden todden en die opschik dient ter verove ring van den man Die door haar eigen toedoen in de toe komst nog slechts een werklooze kan zijn! Terzelfder tijd, waarop deze jonge dames voor de rechtbank getuigden, werd in Breda een congres gehouden van leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs- Vatf alle kanten klaagden er de vrouwelijke afgevaardigden, dat de huidige arbeiders vrouw weinig huishoudelijke deugden meer heeft- Algemeen werd getuigd van den gebleken onwil van de meisjes om te leeren koken, naaien, verstellen en strijken. Al waren de cursussen gratis, men kreeg ze er niet heen- 't Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H. H. Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgsm. Grothestraat 30 - Tel. 363 Thans zal in overleg met de regeering en de vakvereenigingen worden nagegaan, wat daartegen kan worden ondernomen. We scheppen zelf een omgekeerde we reld en als we daarmee klaar zijn, drukken we er onze verbazing over uit, dat alles op z'n kop staat- Zondag 4 November. SOEST. NED. HERV. KERK- Oudekerlc. Voorm. 10 uur Ds. E. Qroeneveld. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaik. Emmakerk. Voorm- 10 uur Ds- J. I. van Schaik. Nam. 6 uur Ds. E- Oroeneveld. HERV. (OEREF.) EVANQ- Christelijke U.L.O-.school, Spoorstraat. Voorm- 10 uur, Eerw- Heer J. O. v. Ieperen, Cand. t. d- H- D. Nam- 6 uur Ds. Q. Lans van Huizen. OEREFORMEERDE KERK. Juüanakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds- S. Wouters. Woensdag 7 Nov-, 's avonds 7.30 uur, Ds- B. Alkema. Dankstond voor het ge was. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters* Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Woensdag 7 Nov-, 's avonds 7.30 uur, Ds- S. Wouters. Dankstond voor het ge was. CHR. OEREFORMEERDE KERK. Julianastraat. Voorm- 10 uur en nam- 6 uur Gods dienstoefening. Donderdag 8 Nov-, 's avonds 7.30 uur, Ds- L- S. den Boer van Arnhem. Dank- uur voor het gewas. VER. VAN VRIJZ. OODSD1ENSTIGEN Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. Geen dienst. SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 2—3 uur Zondagsschool. Nam- 6 uur Ds. D- van Krevelen te Bosch en Duin. HUIS TER HEIDE NED. HERV. KERK. Voorm- 10 uur Ds. J. Pannebakker van Amersfoort. Nam- 6 uur Ds. P. Hofstede van Leusden. dat do '9 ook 's nachts voor U goreed staat lelt U dan even BIJKOOPEN. Het najaar is de aangewezen tijd voor het aankoopen van hoenders- De hanen en hennen van het voorjaar zijn nu zóó ver gekomen in kleur, teekening, bouw en in ontwikkeling der kopversierselen, dat men later zelden voor onverwachte verschijnselen staat, waardoor een als pri ma beoordeeld jong dier tot een tweede of derde rangs exemplaar afdaalt- Aankoop van nutdieren blijft bovendien altijd een zaak van vertrouwen, omdat hier de innerlijke eigenschappen pas later tot openbaring komen en men nog ge duldig af te wachten toeft, of bijvoor beeld de kinderen van den beroemden Soesterbergschestraat 9 a Winterjassen n. maat 28.34.—, 39.75 enz. Damesmantels 27,50, 31.—, 34.— enz. japon 17.50, 19.75, 21.50 enz. Vraagt prijs costuumrokken, blousens. Alleen knippen of pasklaar maken billijk. Van Zaterdag 3 November tot 12 Novem ber reclame week van kousen. Ziet ds Etalage. haan A, gepaard met de eveneens hoog- vermaarde hennen, X, Y en Z, al of nie< aan de hooggespannen verwachtingen zul len beantwoorden. Voor leek en beginneling willen we hier wijzen op eenige belangrijke eischen, waa( een waardevol exemplaar aan moet vol doen. In de eerste plaats de leeftijd, dus bij voorkeur jong, tenzij men voor den fok- toom te completeeren, meer uitziet naar hennen, die hun eersten leg reeds vol bracht hebben. Hoe den leeftijd te be- oordeelen? Zijn de dieren voorzien van een vaste voetring met jaarcijfer, dan wijst natuurlijk de ring den juisten leeftijd aan. Maar bij ongeringde heeft men nauwkeu rig uit te kijken. Voor den kenner gaat het gemakkelijk, die ziet met een enkelen oogopslag, wat hij voor heeft- Allereerst lette men op de pooten, die glanzend en gaaf moeten wezen met vast en dicht op e lkaar liggende schubben. Zoodra deze schubben niet vast aanslui ten, maar eenigszins opgeheven van el kaar staan, is het exemplaar of reeds overjarig, of, wat erger is, aangetast door de kalkbeenmijt- Het komt voor, dat zelfs halfjaarlijksche dieren dit vieze euvel ge- erfd hebben van hun pleegmoeder of verkregen van een besmet verblijf, waar de dieren hun eerste levensweken hebben doorgemaakt- Jonge hennen met die fout behept, staan in waarde bij reeds oudere dieren met gave beenen ten achter. Dit is een zoo belangrijk punt, dat wij er nog op willen wijzen, dat de besmetten de mijt zich het aller vertoont aan het elleboogsgewricht en juist daar waar de vier teenen hun spreiding beginnen. lette men op de oogen. Deze moeten tintelen en vurig van uitdrukking zijn, volkomen cirkelrond en liefst wat uitpuilend. Spleetvormige oogleden, duS meer amandelvormig van model, deugen niet. Ze zullen honderd tegen één voch tig, schuinachtig zijn in de hoeken- Kanf en lellen, zoowel van haan als hennen^ behooren volkomen vrij te zijn van witte bepoedering en kankerachtige verwondin gen, al schijnen deze geheeld Aangezicht frisch rood, zonder geelachtige tint- Bi| de opening van den snavel moeten keet en tong blijken vrij te zijn van slijm en dus blank van kleur, zonder stippels of puistjes. Veel heeft het voor, de eventueel aan te koopen dieren vrij te zien loopen en bewegen. Men zegt wel: koop geen kat in den zak, maar men zou evengoed moe ten zeggen: koop geen kip in de mand- Op de markt kan men nu eenmaat niet anders en het zou onrechtvaardig we zen te beweren, dat alle marktkippen minderwaardig zouden zijn. Verder geve men acht op den been stand, geen O- of X-beenen, noch bij ha nen, noch bij hennen- Ook moet de rug lijn zijn al naar het ras, afloopend, op gaande, lang of kort- Maar een bult- en vischrug kan nooit deugen- Het borstbeen moet goed bevleesd zijn en de buik be hoort soepel en week aan te voelen, niet gespannen. Als laatste punt van onderzoek komt de neus aan de beurt, of liever gezegd de neusgaten. Als men er met den duim op drukt mag geen vocht voor den dag komen. Ook ruike men aan den geopen- den snavel, waarbij een walgelijke reuk wijst op storingen in de ademhalings organen en vonral in de longen. Noodig is het verblijf voor de nieuw- koopjes in de puntjes gereed te hebben» en ze daar bij aankomst liefst op zacht- voer te onthalen en later pas met wat graan te beginnen, echter weinig te ge lijk, om kropvulling te voorkomen. Een zeer verkeerde behandeling, ook bij de verzending, kan vaak onverdiend den verkooper in een verkeerd daglicht stellen.

Soester Courant | 1934 | | pagina 1