De nieuwe salarisregeling voor het gemeentepersoneel* Verschillende verhoogingen Interpellatie-Mulder. Plaatse'ijk Nieuws van de voorgestelde loonschaal werden door den raad aanvaard. De nieuw-benoemde gemeente-ontvanger vraagt eervol ontslag krijgt het, en wordt herbenoemd I Wordt er geknoeid aan de Banningstraat Woensdagmiddag 2 uur k,wam de raad tier gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de burgemeester, de heer M r. Deketh. Alle leden waren aanwezig. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Overzicht van het gasbedrijf over de maand September 1934- Voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van den Soester Besturen bond, houdende verzoek er bij de Regee ring op aan te dringen verbeteringen aan te brengen in den aan werkloozen te ver strekken steun met voorstel van B- en W- Aangehouden, wordt eerst ter visie ge legd. c- Een adres van het lid van den Raad A. Mulder, verzoekende in de eerstvol gende raadsvergadering te mogen spreken over de wijze van afdoening door B- en W- van een door hem in de vorige raads vergadering met gesloten deuren bespro ken punt, en voorstellen te doen tot het verkrijgen van een onpartijdig onderzoek beseffende de hierbedcelde aangelegen heid. d. adres van het Bestuur van de afd. Soest der Vereeniging „Volksonderwijs", verzoekende een jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen, met voorstel dit adres in handen te stellen van B. en W. om prae-advies (no. 3744). e. adres van A. H. J. Thomas te Am sterdam, verzoekende ontheffing van de verbodsbepaling van de verordening ex art. 4 der Hinderwet, met mededeeling van B. en W. dat dit adres bereids in be handeling genomen is (no. 3747). Dit punt wordt aan de agenda toege voegd. f. adres van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren, verzoekende alsnog den on- gehuwden-aftrek in de nieuwe salarisre geling voor het gemeentepersoneel te doen vervallen, met voorstel, dit adres te be- handelên bij punt 5 der agenda (no. 3504) Aangenomen. g. adres van het Bestuur van de Stichting tot Instandhouding van de Van der Huchtscholen, verzoekende een sub sidie uit dé gemeentekas té mogen ont vangen voor de opgerichte fröbelschool, met voorstel dit adres in handen te stel len van B. en W. om prae-advies (no. 3749). Aangenomen. h. een schrijven van de Nederlandsche Vereeniging van vrouwen met academi sche opleiding ten geleide van een door haar aan Ged. Staten dezer provincie ge zonden request inzake het niet-uitsluiten bij benoeming van ambtenaren van daar voor wat hun bekwaamheid en geschikt heid betreft in aanmerking komende vrouwen, verzoekende van den inhoud kennis te willen nemen, met voorn tel van B. en W. dit voor kennisgeving aan te nemen. Wordt ter visie gelegd ter kennisne ming. i. een schrijven van Wed. W. J. van Ee e.a., verzoekende verbetering aan te brengen in de aangebrachte betegelde straatverhooging vóór hunne perceelen, met voorstel dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om prae-advies (no. 2895). Aangenomen. j. adres van P. W. Duin Jr. verzoe kende intrekking van het in vorige ver gadering genomen besluit tot weigering eener ontheffing van art. 15 der Bouw verordening, en verzoekende deze ont heffing alsnog te verleenen (no. 3865). Wordt aan de agenda toegevoegd. k. adres van de Commissie van Be heer der Handelsschool te Baarn, ver zoekende toekenning van een vergoeding uit de gemeentekas per leerling uit Soest, met voorstel dit adres in handen te stel len van B. en W. om prae-advies (no. 3752). Aangenomen. 2- Vasteiling van besluiten tot wijzi ging der gemeentebegrooting: a. algemeene wijziging dienst 1934; b. wijziging dienst 1934 in verband met overboeking van diverse bedragen van den dienst 1933- Aangenomen. 3. Vaststelling van een besluit tot be legging van gelden. Aangenomen. 4- Credietaanvfaag in verband met ver- huizingskosten voor gemeentepersoneel. Bedoeld crediet, groot f152houdt verband met de verplaatsing van het po- litie-personeel. Enkele leden drongen aan op toezicht, opdat de noodige zuinigheid zou worden betracht. De heer G a s i 11 e voelde er wel iets voor. dat deze kosten voor de toekomst op een bepaald percentage van het in komen zou worden gefixeerd. De heer de Bruyn achtte de heele politie-ver- hüizing Soest-Soesterberg onnoodig ge weest; de menschen in Soesterberg be treuren ten zeerste het vertrek van den heer Hummel. Deze overplaatsing behoort uitsluitend aan de competentie van den voorzitter-burgemeester, maar de raad zou bij wijze van protest wel eens de crediet-aanvrage kunnen afstemmen. Het agendapunt wordt voorloopig aan gehouden. 5- Vaststelling salaris-regeling gemeen te personeel. De heer G a s i 11 e oefende critiek op de voorbereiding. Hij mist b.v. de cijfers van de vroegere personeelsverhoudingen, ook van de salarissen, welke tijdelijk wa ren gekort. Hij meent dat tersluiks in sommige gevallen verhoogingen zijn in gevoerd en tijdelijke ambtenaren tot vaste ambtenaren worden bevorderd. Hij cri- tiseert ook de invoering van een kinder toeslag (vanaf het 3e kind), terwijl deze toeslag hier voor de ambtenaren nooit heeft gegolden. Spr. meent, dat de sala rissen zijn gefixeerd op de behoeften van een middel-groot gezin, t.w. met 2 kinde ren. Daartegenover vindt spr. het een verkeerde opvatting om aftrek toe te pas sen voor ongehuwden. Spr. behandelt ten slotte de verschillende posten, waaronder er verscheidene een salarisverhooging in- houden, iets wat hij in strijd acht met de lijn, welke we in dezen tijd moeten vol gen. De heer Grootewal wijst er op, dat de nieuwe tijd vaak ook veel intensievere arbeidsprestatie eischt en dus zal de heer Gasille, die vóór betaling naar arbeids prestatie pleit, niet aan het bekennen kunnen ontkomen van verb - 'en in enkele gevallen zélfs i tijd. Het is niet de bedoeling van t peering om de salarissen naar beneden te gooien, maar om meer onderlinge eenheid in de bezoldiging.te..brengen. Den heer Nooder is de verhooging in functie en bezoldiging opgevallen van enkele menschen, van het gewicht van welker werkkring hij niet zoo overtuigd is, als gem. geneesheer, veearts e.a. Spr. opponeert tegen aftrek voor ongehuwden en protesteert tegen den schandelijk-hoo- gen aftrek, voor de werklieden voorge steld, als b.v. van f 7.92 op een weekloon van f 34.Het proletariaat wordt aan den rand van de ondervoeding gebracht, zooals Dr. Heyermans heden nog in een Open Brief aan den Min. van Soc. Zaken constateerde. De heer End end ij k bepleit tegen over den heer Gasille den kindertoeslag, welke trouwens door de rijksregeling wordt gesteld. Tegenover de voorgestelde maxima dient de raad ook te denken aan den grooten premie-aftrek, welke vroeger aanzienlijk lager was. De voorzitter wees op het moei lijke van het vraagstuk. Om misverstand te voorkomen wijst spr. er op, dat het huidige voorstel slechts een indeeling be treft van de bezoldiging naar functies; nader komt pas aan de orde, hoe de personen wordeningedeeld. Als men de voorgestelde loonnormen beoordeelt, moet men er van uitgaan, dat de gemeen te normale gemiddelden behoort te be talen. Houdt men rekening met het feit, dat onze gemeente in de 3e klasse is in gedeeld, dan sluit de regeling vrijwel aan de rijksregeling aan. De loonen zijn ge fixeerd naar de behoeften van een gezin met 2 kinderen, dus is er ook iets te zeg gen, zoowel voor den aftrek van onge huwden, als voor den toeslag vanaf het derde kind. Spr. acht het wél logisch om den ongehuwden-aftrek te bepalen op f 100.(2 X f 50 kindertoeslag ge lijk). In het algemeen beteekent de voor gestelde regeling een verlaging, want we hebben voor de gemeente een salaris- oveschot berekend. Bij de replieken op de algemeene be schouwingen handhaafde de heer G a- s i 11 e zijn bezwaren tegen ongehuwden- aftrek en kindertoeslag. Spr. stelt ver volgens voor om de periodieke verhoo gingen (voorgesteld: jaarlijksche) 2-jaar- lijksche te laten vallen. De heer de Bruyn voelt het als een zware taak voor den raad om de nieuwe inkomsten van het gem. personeel vast te stellen, maar we moeten rekening houden met de gem. financiën èn met het feit, dat particulieren al lang in hun inkoms ten zijn gekort. Spr. wil ook het finan cieel voordeel kennen, dat de gemeente van de nieuwe regeling zal hebben. De heer de Nies is tegen deze heele regeling, welke de salarissen weer drukt, de koopkracht vermindert en aldus ook den middenstand treft. De voorzitter getuigt van zijn ont stemming, omdat de heer de Nies zoo wel in het G.O. als in de salariscommis sie geheel met de voorgestelde loonschaal is accoord gegaan, wat door den heer de Nies wordt ontkend. Hij zou het slacht offer zijn geworden van een abusievelijk verkeerd voorgestelde regeling. Alsnu wordt gestemd over het begin sel van den ongehuwden-aftrek, hetwelk met 8-7 stemmen wordt aanvaard. Van rechts stemde alleen de heer v. d. Bree- mer (R.K.) tegen. De aftrek werd vast gesteld of f 100.Kindertoeslag: f 50. vanaf het derde kind tot den 16-jarigen leeftijd. De salarisverordenmg werd z.h.s. aangenomen. De salarisschaal kwam daarop aan de orde. De voorstellen van B. en W. werden meermalen geamendeerd', tenslotte wer den de salarissen vastgesteld als volgt. Tusschen haakjes zijn de tot heden be taalde salarissen vermeld. Voor secretarie-personeel werd het sa laris bepaald: Klerk f 900—1700 (900-1500). Adj. Commies f 1500-2400 (1800-2700). Commies f 2200-3100 (2400-3200). Hfd. Comm. f 3100-4000 (3300-3900). Bur.-Ambt. f 1400-2200 (1500-2400). Typiste f 700-1020 (900-1500). Concierge-bode f 1500-2000 (1900), vroeger met vrij wonen enz., thans niet. Bevolkingsagent f 1400-2200. Technisch Ambt. Gasbedrijf f 2700- 3700 (zonder vrij wonen, tegen oud': 2400- 3000 plus vrij wonen en gas). Opz. Keurmeester f 1450-2250 (1800- 2400). Vroedvrouw f 1300-1750 (1800). Dir. Gem. Werken f 4700-5300. Techn. Amb. Ie kl. f 2700-3700 (3000- 4000). Insp. B. en Won. Toezicht f 2700-3700 (3000-4000). Techn. Ambt. 2e kl. f 2100-3100 (2400- 3400). Techn. Ambt. 3e kl. f 1300-2500 (1500- 2400). Klerk-teekenaar f 900-2100 (900-1500). De periodieke verhoogingen werden be paald op 10 van 1 jaar. De salarisregeling van de politie wordt voorloopig aangehouden. De salarissen der hierna te noemen functionarissen zijn vaste bezoldigingen zonder periodieke verhoogingen. Ze wer den aldus vastgesteld: Gem.-geneesheer Soest f 1400 (1000). Gem.-geneesheer Soesterberg f 400 (300). Agent arbeidsbemiddeling f 500 (500). Ambtenaar belast met het toezicht op de werkloozenkassen f 100 (100). Gem.-veearts f 300 (300). Veearts, belast met de vleeschkeuring f 1400 (1300). Klokkenist f 125 (125). Veerman f 75 75). Deurwaarder f 100 (100) Handwerkonderwijzeres bij' liet uitge^ breid lager onderwijs f 1.75 per weke- lijksch lesuur. De arbeiders werden ingedeeld in: Loongroep 1 f 20-26 (22-28) ongesch. Id. 2 f 21-27 (22-28) geroutineerd. Id'. 3 f 22-28 (30-36) eenv. vakarbeider. Id. 4 f 24-30 (30-36) voll. vakarbeider. Voor ambtenaren op weekloon en be neden 23 jaar, werd een naar den leeftijd glijdende loonschaal vastgesteld, loopende van f 2.50 op 14-jarigen leeftijd tot f 18. op 22-jarigen leeftijd (voor idem vrouwe lijke ambtenaren f 2.tot f 10. Het loon voor een werkster werd be paald op f 12.tot f 15. De loonschaal, in haar geheel in stem ming gebracht, wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Nooder, de Nies en Gasille tegen. Incidenteel kwam weder de benoeming van een gem. ontvanger aan de orde, daar de Ver. van Ned. Gem. de borgstelling voor den ontvanger op f 15.000.wensch- te bepaald te zien (nu f 20.000)Daar het bedrag vóór de benoeming moet zijn be paald, werd thans den in de vorige ver gadering benoemden heer Regter op zijn verzoek eervol ontslag verleend; vervol gens werd de borgstelling van 20 mille op 15 mille teruggebracht en eindelijk. werd toen de heer Regter opnieuw met 13 van de 15 stemmen thans, benoemd! 6- Voorstel van B- en W. tot opnieuw vaststelling der verordening tot heffing eener aanlegbelasting en wijziging der heffingsverordening op de straatbelasting. Dit voorstel houdt verband met eenige opmerkingen van den minister van Bin- nenlandsche Zaken. Aangenomen. 7- Adres van J. C. Brouwer betref fende bebouwing van een perceel aan het Kerkpad Z-Z- met voorstel van B. en W. Bedoeld adres beoogt een vermindering der zijerfafscheiding met 1 M- B. en W- stellen voor afwijzend te beschikken- Door intrekking van een vorig raads besluit wordt adressant alsnog in de ge legenheid gesteld tot den voorgestelden bouw. 8. Adres van Wv. Asch', verzoekende vergunning voor een aanbouw, met voor stel van B- en W. Dit verzoek beoogt aanbouw van een kamer en keuken van een perceel aan den Lange Brinkweg- Waar de beslissing op dit verzoek in handen is van B- en W. en reeds eerder een afwijzende beslissing werd genomen, stellen B- en w. voor afwijzend te be schikken. Het verzoek wordt afgewezen. 9. Adres van de vereeniging ..Soest- Zuid'' inhoudende versch'llende grieven en wenschen, met voorstel van B- en W- B- en W. stellen voor te besluiten aan de Vereeniging voornoemd te berichten, dat: a. een algemeen plan betreffende een betere straatverlichting in de geheele ge meente in voorbereiding is en dat bij de samenstelling van dat plan rekening zal worden gehouden met de wenschen der vereeniging „Soest Zuid"; b. een voorloopige verharding van wan delpaden en trottoirs in overweging zal worden genomen, doch dat met het oog op den toestand der gemeente.financiën vóór den a.s. winter niet tot bedoelde verharding kan worden overgegaan; c. de beplanting van de Van Lennep- laan en Bartolottilaan niet getuigt van onjuist inzicht en slordigheid en dat deze beplanting welbewust heeft plaats gehad na gepleegd overleg met den deskundige der gemeente; d. het uurwerk van den gemeente toren in orde wordt gemaakt;; e. verwijdering van voor het verkeer hinderlijke obstakels op hoeken van we gen zal geschieden; f. de aanleg van een parkeerterrein aan de halte Nieuweweg te kostbaar is in verband met de nuttigheid en dat in verband met den toestand der gemeente - finandën voorloopig niet tot dezen aan leg kan worden overgegaan. Het voorstel van B. en W- wordt aan genomen met dien verstande, dat middels storting van puin en zand het gevraagde parkeerterrein aati de halte Nieuwe Weg zal worden ingericht, als de Spoorwegen daartoe hun onmisbare medewerking wil len verleenen. 10. Adres van den Soester Besturen bond, houdende verzoek geen productief werk te laten verrichten door tewerkge- stelden van Maatschappelijk Hulpbetoon, tenzij daarvoor het standaardloon wordt betaald. B- en W. wijzen er op, dat het niet in de bedoeling ligt productief werk te doen verrichten, zonder dat aan deze te- werkgestelden z-g. standaardloon wordt verstrekt. Over het begrip „productief werk" bleek de overeenstemming niet gemakkelijk te bereiken, maar voor wat het piinc:pe be treft, werd het verzoek ingewilligd. De heer GASILLE vraagt om straks, als de steunregeling weer wordt openge steld, contra-prestatie te eischen. Wethouder VAN KLOOSTER zegt, dat zulks Op hetzelfde neerkomt als normale werkverschaffing, voor welke spr. steeds naar geschikte objecten uitziet. 11. Adres van J. Griep, verzoekende het uitgetrokken bedrag ad f300voor be geleiding van zwakzinnige kinderen geheel aan hem toe te kennén. B- en W. stellen voor afwijzzend te beschikken én f 100toe te wijzen voor elk kind. Waar omtrent wijze van vervoer en be geleiding verschil tusschen de betrokken ouders is gerezen of in de toekomst mo gelijk is, werd besloten om niet op het verzoek in te gaan, maar het voorstel van B. en W- te aanvaarden. 12- Voorstel van B- en W. tot: a. periodieke verhuring van gemeente gronden; b. vaststelling van een besluit tot in schenking aanvaarden van grond van Mej. J. M. van Leeuwen. Aangenomen. 13. Voorstel tot verhooging van het subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. B- en W. wijzen er op, dat bij besluit van 12 September 1934, het op de ge- meentebegrootiing voor den dienst 1934 beschikbaar gésteld subsidie ten bedrage van f41.700.— werd verhoogd met f15 000 tot f 56-700.Bij schrijven dd- 18 Octo- ber 1934 deelde Maatschappelijk Hulpbe toon mede, dat het aan zijn bestuur ver leend subsidie voor het loopende dienst jaar vrijwel opgebruikt was- In verband daarmede stellen B -en w. voor het sub sidie voor Maatschapppelijk Hulpbetoon voor 1934 opnieuw te verhoogen met een bedrag van f 12-000.— Aangenomen, nadat de heer QASILLE er op had aangedrongen, dat ook M. H zuinigheid zou betrachten. 14- Adres van de Wed. J. H- Taat inzake muilkorving van een hond, met voorstel van B- en W. B- en W- stellen voor dit bedrag voor kennisgeving aan te nemen. Nadat de heer GASILLE een pleidooi had gehouden voor den hond van de wed. Taat en den burgemeester had aan geraden om zich niet met burenkwesties te bemoeien, zei de Voorzitter overwe ging toe van de gedachte om bij wijze van proef het muilkorvingsbevel voor 3 maanden op te schorten. 15- Voorstel om geen medewerking te verleenen tot verstrekking van steun aan kunstenaars in nood. De heer Gasille vond deze houding wel wat schriel tegenover deze menschen, maar de burgemeester durft de conse quenties niet aan van een besluit om aan het te stichten fonds deel te nemen. De heer Gasille stelt voor om een bedrag van ten hoogste f 500.beschik baar te stellen, hetgeen door den raad verworpen werd. Interpellatie-Mulder. De heer Mulder beklaagt er zich over, dat mededeelingen, die hij in een ge heime vergadering van 11 October had gedaan, naar buiten waren gebracht, blijkbaar naar we meenden te moeten begrijpen aoor B. en W. Wethouder van Klooster vraagt, hoe hij een onderzoek kon doen naar; dingen, waarvan den raad de schrik om het hart sloeg, zonder de geheimhouding prijs te geven. Het blijkt, dat de heer Mulder in de be doelde raadsvergadering klachten heeft geuit over de uitvoering van den nieu wen betonweg Banningstraat en daar over een onderzoek heeft gevraagd. Bij dat onderzoek is echter kenbaar gemaakt aan de uitvoerders van het werk en het personeel van O. W., dat de heer Mulder met de klachten voor den dag was ge komen. Bovendien zou de heer Mulder in bijzijn van de bedoelde personen door den burgemeester onheusch bejegend zijn geweest. De voorzitter verklaart, dat in de besloten vergadering ten opzichte van de bezwaren van den heer Mulder geen ge heimhouding is opgelegd. Spr. meent bo vendien, dat bij onderzoek de bezwaren niet steekhoudend zijn gebleken. De voorzitter erkent overigens, dat de repri mande, die hij ter plaatse den heer Mul der gaf, op dat moment niet gemaakt had mogen worden, ofschoon hij zijn woorden handhaaft. Die woorden hebben geluid; „Ik keur het af, dat u, als raadslid, guns ten hebt gevraagd aan iemand, die belast is met de uitvoering van een gemeente werk." Spr. heeft de absolute overtui ging, dat het werk aan de Banningstraat volkomen juist en goed wordt uitgevoerd', hetgeen mede mondeling en schriftelijk is erkend door den toezicht hebbenden ingenieur van de Provincie. De heer Grootewal betreurt, dat de burgemeester in het openbaar een raadslid heeft afgestraft, die gemeend heeft iets in het belang van de gemeente te moeten opmerken. De heer G a s i 11 e onderschrijft deze verklaring. Nadat de voorzitter, de wethouder van O. W., de interpellant en andere heeren deze zaak nog eens van alle kanten heb ben belicht, wordt de interpellatie zelve voor gesloten verklaard. De heer Thomas heeft vergunning ge vraagd voor het inrichten van een was- smelterij in de Spoorstraat 27. Verschil lende leden vreesden uitbreiding van het bedrijf en last voor omwonenden. Beslo ten werd tot het geven van een voorwaar delijke vergunning. Rondvraag. De rondvraag, welke na 5 uur ver gaderen begon, leverde een uitvoerige discussie op over iepenziekte, over de Gemeentepomp in de Kerkebuurt en over kolenbonnen voor werkloozen. Tegen 8 uur 's avonds mochten we eindelijk naar huis. QEM- KEURINGSDIENST. i Overzicht over de maand September- Geslacht op de N-V- Centrale Slacht plaats: 48 runderen, 4 paarden, 1 hit, 4 pinken, 18 vette kalveren, 1 graskalf, 105 varkens en 2 schapen. J| Huisslachtingeii; 1 rund, 1 vet kalf et* 1 varkens- Ingevoerd werd: 6S69 kilogram vleesch en vet. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Verkoop in 't Klein onder Toezicht"!* 3 runderen. Tuberculose kwam voor bij: 2 runde-1 ren en 8 varkens- Uit nood gedood werden; 3 runderen- Gestorven; 1 rund, 2 varkens, 1 vet kalf, 1 graskalf en 2 nucht- kalveren- Afgekeurde geheele dieren: 1 rund, 1 vet kalf, 1 graskalf en 2 nucht- kalveren. Aan organen werden afgekeurd: Van runderen; 9 longen, 1 hart, 1 milt, 1 maag, 1 stel darmen, 2 nieren, 1 borst- vlies, 1 buikvlies, 2 lymphklieren en 5 kilogram ongesmolten vet- Van varkens; 21 longen, 3 harten, 8 levers, 1 uier, 8 lymphklieren, 1 tong, 14 kilogram ongesmolten vet- Van paarden; 2 longen en 2 levers^ Van schapen; 2 longen- GEVONDEN VOORWERPEN- Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres sen» achter de voorwerpen vermeld. Kinderporteinonnaie, K. Brinkweg 31; combinatietang, Pol- Bur.; steeksleutel, L. Brinkweg 49a; pakje waschgoed, Pol- B-; boodschappentasch en damestaschje met inhoud, Pol- Bur.; belastingmerk, Eigen dom sweg 52; borduurlap met garen, Rem brandlaan 8; geldstuk, Verl- Koloniew, 7; mantelceintuur, Beetzlaan 96; sleutel, Pol. Bur.; portemonnaie met inh-, Ko- ninginnelaan 20; boodschappentasch, Kerk pad N-Z- 17a. Aangeloopenhond, v- Weedestraat 47a; kalkoen, Birktstraat 52a- AANRIJDING, Donderdag had op den hoek Melmwegf en Van Weedestraat een aanrijding plaats tusschen een wielrijder, de melkhandelaar, J- v. D-, en een auto, komende uit de richting Baarii- De wielrijder kwam ta vallen en werd aan het hoofd gewond- Dr. Rupert verleende hulp7 1 De bestuurder, welke erkende geen voorrang te hebben verleend, ziegde toe de onkosten te zullen dragen» inmiddels heeft hij den heer v- D- een geheel nieuwe fiets gezonden-

Soester Courant | 1934 | | pagina 5