feSS* tSëëe Voll4*^ [f Officieele Kennisgeviag. Ingezonden stukken. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Sportkrcniek. Algemeen Overzicht. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat op heden zijn afgekondigd: 1. De door de raad op 23 Mei 1934 vast gestelde en bi) Koninklijk besluit van 19 September 1934 goedgekeurde verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uit gebreid lager onderwijs in de gem. Soest i. De door de raad op 29 November 1933 vastgestelde verordening op de invorder ing van schoolgeld voo: het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Soest. Soest, den 29 October 1934. Burgemeester en Wethouders van Soest, De Secretaris. De Burgemeester, J. BATENBURG. G. DEKETH. De Burgemeester brengt hierbij ter open-, bare kennis dat met intrekking van alle vroe ger terzake genomen beslissingen door den Directeur der Directe Belastingen, Invoerrech ten en Accijnzen te Utrecht is bepaald, dat het kantnor van den Rijksontvanger te Baarn met ingang van l November a.s. voor het publiek zal zijn geopend: a. wat betreft de directe belastingen, met uitzondering van de wegenbelasting, op Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van v.m. 9-12 en van n.m. 1.30-3.30 uur; b. wat de Accijnzen betreft, op lederen werk dag, behalve des Zaterdags, van v.m. 9-12 en van n.m. 1.30-3.30 uur en des Zater dags van v.m. 9 tot n.m. 12.30uur; c voor de wegenbelasting op lederen werk dag. behalve des Zaterdags, van v.m. 9-12 en van n.m. 1.30-3.30 uur en des Zaterdags van v.m. 9-12 uur. Soest, 29 October 1934 De Burgemeester voornoemd, G. DEKETH. Buiten verantwoordelijk heid der Redactie. kleeding EN SCHOEISEL. Naar aanleiding van een bespreking van de Commissie van kleeding en schoeüel aan het behoeftige schoolkind, moeten on- dergeteekenden mededeelen, dat zij, hoe zeer zij de onderhavige zaak een warm hart toedragen, zich tot hun zeer groote spijt genoodzaakt zien uit deze Commis sie te treden, daar een vruchtbare samen werking met den heer Van peursen niet mogelijk bleek en on d ergetee Jeenden mee- nen, dat hot kind van zulks niet de dupe mag worden. B- J- Frie'ing, Voorzitter van Volksonder wijs afd. Soest- A- J. Bult, 2e Secretaris van Volksonder wijs afd- Soest. O. H- Assink, Ouder Commissielid Openb. Lag. Schooi Beetzlaan. 'Joh. Kraaijenhage, Ouder Commissielid Openb. Lag. School Kerkebuurt- Boest 29 October 1934- AANRIJDING- Donderdagavond wilde de bestuurder van ten vrachtauto de Andriesstraat te Soes- terberg uitrijden, toen een andere vracht auto passeerde. Doordat de bestuurder den passeerenden wagen de van rechts komen de auto zeer waarschijnlijk te laat op merkte, had een ernstige aanrijding plaats, waarbij laatstgenoemde wagen nagenoeg geheel werd vermeld- De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Proces-verbaal werd opgemaakt- de koopkracht en niet met de behoeften van ons volk. NIEUW FILMTOESTEL. Voor verschillende genoodlgden gaf den heer Nieveen van Dijkum Zaterdagavond in hotel „Eemland" een uitzetting van zijn nieuw filmtoestel: Philips Ciné Sonar-Transportabel. O m. waren aanwezig den heer Bosserc, de majoor der politie, de brandweer-commandant. Dr. Donker, den heer Busch, hoofden van scholen, onderwijzers e. a. Op zeer duidelijke wijze werden de groote voordeelen door den heer Nieveen besproken en aangetoond. De vele verbeteringen maken dit product tot een toestel van groote volmaaktheid; waarbij brandgevaar zoo goed als uitgesloten is en waardoor het in alle zalen kan worden ge bruikt. Dat het toestel in alle opzichten vol doet, mag zeker worden afgeleid uit het feit, dat vooral in Duitschland reeds verschillende Hollandsche machines draaien. Eenige nad eze uiteenzetting gestelde vragen werden tot genoegen beantwoord, waarna den heer Nieveen de aanwezigen dankten voor de aanwezigheid. Ten bewijze der deugdelijkheid werd de demonstratiefilm „De Radio" gedraaid, waar bij de goede eigenschappen wel uitkwamen. Het beeld was zeer duidelijk, en de geluids weergave perfect. Wij wenschen den heer Nicvezn veel suc ces met zijn bc'anrijke aanwinst. KLEEDING VOOR HET SCHOOLKIND. In de zaal van hot ei „Eemland" had Vrij dagavond een bijeenkomst plaats van verschil lende personen, daartoe uitgenoodigd door den heer Van Peursen en Amesz. welke per sonen p'annen haddeo ontwikkeld tot ver strekking van kleeding en schoeisel aan school kinderen. Aanwezig waren leden der oudercommissie der beide opebare scholen, het bestuur van Volksonderwijs alsmede verschillende dames en heeren, w. o. den heer Van Wely, hoofd der school. De heer Van Peursen het doel besp:eken- de, doet daarbij mededeeling, welk voorbe reidend werk reeds werd verricht, Naast een bespreking met verschillende raadsleden en hoofden van scholen, heeft een onderhoud met den burgemeester tot gevolg gehad, dat toestemming tot het houden van een collecte werd verleend. Verschillende dames werden voor dit doel reeds aangezocht. Ook een eere-comité werd reeds gevormd, waarin zitting hebben geno men de heer en mevrouw Deketh, de heer en mevrouw Dammers, de heer en mevrouw De Vos en mevrouw Van Veen-Honschoten. Uit de aanwezigen werd een commissie gevormd, bestaande uit de heeren Frieling, Voorzitter, Van Lenneplaan 30; A. Bult, Se cretaris, Bosstraat 15; J. J. Amesz. Penning meester. Nieuweweg 39; Van Peursen, 2e Voorzitter; De Nies, Assink en Kraaijenhage. Besloten werd nog dat vanaf 5 November zal worden gecollecteerd, zoowel op straat, als langs de woningen. Deze collecte bevelen wij ten zeerste aan, in het belang van het behoeftige schoolkind. TENTOONSTELLING NAT. HIST. VER. De groote hoeveelheid paddestoelen, opge zette vogels en vlinders, steensoorten, vruch ten, bloemen enz. welke door genoemde vereeniging waren bijeen gebracht en j. 1. Zaterdag en Zondag in „Religie en Kunst" ter bezichtiging waren, vormden te zamen een tentoonstelling van bijzondere beteekenis. Op keurige en zeer overzichtige wijze was alles gerangschikt. Vooral de paddestoelen, waaronder vele eetbare en nlet-eetbare soor ten. waren legio en vormden nagenoeg een tentoons'.elling op zich zelf. Ook was er een mooie collectie opgezette vlinders bijeenge bracht, waaronder zeer mooi geteekende ex emplaren, bijzondereaandacht vroegen, hetgeen ook het geval was met de opgezette vogels w.o. de in onze streken zeer weinig voor komende buyzerd, de steen- en kerkuil enz. Ook de steenen, waaronder exemplaren, ge vonden in de omgeving van ons Natuurbad, hadden de bijzondere belangstelling der kenners Jammer was het, dat niet meerderen een bezoek hebben gebracht aan deze met zoo veel zorg samen gevoegde natuurproducten, welke zooveel schoons en leerzaams te zien gaven. AANBESTEDING, Vrijdagmiddag werd in het café van den heer G. J. Bosboom, door den architect, den heer P. Beekman, aanbesteedhet bouwen van een dubbel woonhuis aan de Sophialaan alhier. Ingeschreven werd als voljt: H. v. d. Brink, Hilversum G. H. Wijnands, Soest J. de Rijk, Soest W. A, Hilhorst, Soest J. v. d. Berg Soest H, de Zoete, Soest G. J. Bosboom, Soest W. Koelewijn, Soest J. v. d. Hoef, Soest H. Klein, Soest A. Riddering, Amersfoort Mets, Soest H. Becker, Utrecht A. Kruijthof, Amersfoort f 5975.- f 7056.- f 7200- f7301- f 7450- f 7624- f7870- f 7893- f 7993- f 7997- f8175- f 8252- f 8660- f 8686- CORRESPONDENTIE. Wagens plaatsgebrek moeten eenige vas te rubrieken en verslagen tot een volgend nummer overstaan. UITSLAG VERLOTING. Bij de gehouden uitloting der verloting ten bate van hefc Muziekfonds van het Scesterbergsch Gemengd Koor, bleken de horloges stil te staan op de navogende tijdstippen 0 uur 23 min- 57 sec. Ie prijs, 0 uur 45 min- 13 sec. 2e prijs, 3 uur 15 min. 37 sec- 3e prijs, 1 uur 16 min- 25 sec- 4e prijs. De prijzen zijn: le gouden horloge, 2e Salonklok, 3e zilveren horloge, 4e rijwiel- BELLAMY- Vrijdagavond sp:~.c de heer Veenstra uit Amersfoort, in de kleine zaaJ van Religie en Kunst" voor een aandachtig gehoor voor de Intern. Ver. „Bellamy" afd. Soest, over „Quo Vadis". Allereerst noemt de heer Veenstra ver schillende vraagstukken, welke allen wij zen op de ontredderde maatschappij, om zoodoende te geraken tot zijn eigenlijke onderwerp „Quo Vadis" (waarheen gaat g»j?)- In dit verband wijst spreker op de ver deeldheid der volkeren, de bewapening, de enorme bewapening op technisch gebied enz. Bellamy zal redding brengen, aldus spreker. Volgens de Bellamy-gedachte zal er een nieuwe staat komen, met econo mische gelijkheid en vrijheid van Gods dienst en zal er niet zijn het spook der werkloosheid en van den ouderdom. Voortgaande zegt spreker, dat er bij toepassing van 't Beliamy-systeem geen sprake is van een vernietiging van over productie en bovendien de productie en distributie niet behooren te worden over gelaten aan willekeurige personen, die hun positie slechts beschouwen als een mid del tot vermeerdering van eigen bezit en die daarom alleen rekening houden met N.S.B. - SOEST Donderdagavond vergaderde de afd. Soest van de N.S.B. in het Stationskoffiehuis, De opkomst was ditmaal niet groot, Een 60-tal personen waren aanwezig. De zaal was met vlaggen opgesierd, terwijl de portretten van H.M. de Koningin en Ir. Mussert waren aangebracht. Met een pittige rede opende den heer Porthein, groepsleider, deze vergadering, waar in hij o. m. wees op de groote onbillijk he den in het ambtenaren-reglement, hetgeen tot gevolg had het adres der 19 predikanten aan de regeering en volksvertegenwoordiging. Spr. wijst er op, dat dit reglement tegen de N.S.B. gekomen is door de S.D.A.P. Spr. hoopt dat de regeering spoedig de weg terug zal nemen. Hierna geelt spr. het woord aan den heer Spelt uit Hoevelaken, voor de behandeling van zijn onderwerp Crisis Landbouw-politiek. Na een inleiding over wat de N.S.B. wil, wijst spr. op den oorsprong der beweging, welke teruggaat tot de Fransche revolutie, waarna gekomen is het Liberalisme en weer later de S.D.A.P. Hoewel door de laatste groen veel is verbeterd, strijden de leiders voor eigen portemonnaie en daartegen strijdt de N.S.B. Hierna komt spr. tot zijn eigenlijke onder werp en wijst ei op, dat nagenoeg alle cri sis-maatregelen voor den boer niet alleen voordeelig maar zelfs nadeelig zijn. Van de tarwewet hebben de boeren in deze omge ving niet geprofiteerd, omdat dit een product is voor de klei. Zij die er van profiteeren zijn groot-grond bezittende boeren; in Groningen waren er die f 30000.opstreken. Waarom werd geen steun verleend voor roggebouw De suikersteunwet beeft evenzoo gefaald. De steun hiervoor bedroeg f 17.000.000.—maar de accijns werd met 10 ct. per K.G, verhoogd, waardoor 80 millioen wordt opgebracht. legen de varkens-crisiswet zijn volgens spr. alle boeren gekant. Een prijs van 18-20 ct. werd toegezegd, doch nimmer betaald. Het is de Centrale die 'n goede regeling in den weg staat, laat daarom de boeren zelf deze zaken regelen. Met de zuivelwet ging het al evenzoo, Een prijs van 5-7 ct. was in het vooruitzicht ge steld, in werkelijkheid werd het 3J/g-5 ct. Aan de verbruikers hebben deze wetten veel geld gekost. Zij betalen om bet buiten land goedkoop te kunnen leveren. In Enge land wordt onze boter verkocht voor 45 ct., hier betalen de verbruikers 86 ct, per K.G. Ook hekelt spr. de crisis-vee wet. Hoe het staat met de 115000 koeien, die vorig jaar tot vleesch in blik werden verwerkt, weet een ieder. Nu moeten weer 150000 jonge beesten worden afgestaan, maar spreker meent, dat deze beesten niet vrijwillig zullen wórden afgestaan. De 10 millioen winst wordt be taald door den boer en den consument. Aan Duitsshland weid 4 millioen en aan Frankrijk 100 millioen geleend, maar de rente betaalt de land- en tuinbouwers. Gaat dit zoo door. dan gaan wij ten gron de aldus spr. Spr. dringt aan op aansluiting bij de N.S.B. De vele partijen van nu bren gen de ondergang van ons volk. Na beantwoording van enkele vragen, werd de vergadering met het zingen van het Wilhelmus gesloten. GEBOREN: Leendert, z* v- W- van 't Klooster en H- de Jager, Duinweg 5; Elizabeth Aleida Maria, d- v- J. J. M. Boomhouwer en B- A- v. Wegen, Stad- houderslaan 78; Gerritje, d- v. G. van Kooij en E- v. d. Broek, Beetzlaan 65. ONDERTROUWD: J- W- de Hee en J. Roodzetaar. GEHUWD: L- A- de Beer en Ch. J. Brouwer; J- Vervat en J. Hoekstra. GEVESTIGD: J- ^C. paerle, Braam weg 36; P- P. Kranenburg m. g., Laanstr. 42; Cr. H- Morren en A. M. Morren, Emma- laan 14; C- H- de Jong en A. H. J. Clappers m- z., O. Utrechtscbeweg 5a; A- Barendsen, Stadhouderslaan 52; J. A- H- Borsje—Gerritsen, Verl. Postw. 48; L- Rijsdijk, Soesterb.straat 125; J. Hoog land, Soesferb.straat 41; A- M. Boomse- ma, Bosstraat 12; E- Beintema, Schriks- laan 55; W- v. Tellingen, Heuvelweg 31; M- G. Gotink, Postweg 60; M- Lucieer, Luit- Koppenlaan 3; C. J. v. d. Pavoordt, Postweg 58; A- Oudenes m. g., Sinnema- plein 8- VERTROKKEN: Th- J. Wagner van Noorderw- 85 naar Hilversum, Prof. de Jongstr- 9; K- v. Sluis van Soesterb.str. 125 naar Brouwershaven, bij ouders; J- F- J. Buning van Julianastr. 14 naar Er- melo, „Veldwijk"; M- G- v. Breukelen, van Koninginnelaan 91 naar Nijmegen, v. Welderenstr 108; M. J. Verbakei van Vredehofstr. 2 naar Lutjebroek, St. Nic. Gesticht; A- M. v. Schalkwijk van Vrede hofstr- 2 naar Rotterdam, Schiekade 80: S. Diemiancen m. vr. van De Beaufortl, 2 naar Maartensdijk, Tolakkerw- 37; M. J- W- v. Dort van Verl. Postweg 34 naar Maartensdijk, Prof. J. Copsl. 38; H.Hou- wert van Verl. Postweg 86 naar Amers foert, „Zon en Schild"; M- G- Kluge v. K- Bergstr 3 naar Bussum, Meentweg 6; Ch- Th. Willemsen van Amersf.str. 113 naar Amersfoort, Groen v- Prinstererlaan 3; G- v- 't Klooster van Duinweg 5 naar Arnhemschestraat 28; J- D. Stuitje m. g van Kerkstraat 20B naar Groningen, E Th- v. Thuessinkstr. 8; A. L. Clignett van Luchtv- afd. naar Warmond, Dorp B 278; J- Biesma m- g. van Andriessestr. ll naar Zeist, Bergweg 154; Wed. J. Ver schuur van Plasweg 8 naar Utrecht, Drie sprong 5; K- W. M. Brantjes van Luchtv. afd. naar Den Helder, Middenweg 138; J- Jansen van F- Huijcklaan 1 naar Hil versum, Ministerpark 6a; Ch. M- de Wit van Krommeweg 22 naar Baarn, F. Huijk- laan, Kleuterhuis. VERHUISD; I- Brinkman van Soester. b.straat 45 naar Schoutenkampw- 8a; M- v- Zuilen m. z. van Bosstr. 33 naar Schoutenkampw- 8a; Th- J. v. d. Kleij m- g. van K. Hartvveg 24 naar Steen- hofstr. 45a; S. v. d. Schagt m. g. en G- Noordhoek van Utrechtscheweg 26 n. Staalwijklaan 2; H- Ch. L. Meijer van Verl. Postweg 20 naar Hartmanlaan 13; E- Jansen van Nieuweweg 7 naar Molen straat O-Z. 7; H- T« v. d. Berg van Steenhofstr. 45a naar Steenhofstraat 45 P- Borsje van Luchtv- afd. naar Verl Postweg 4S; N- Geijtenbeek van Kon.laan 20 naar Julianastraat 94; T- Renes van Kon.laan 74 naar Beetzlaan 84; J- v. d. Brink m- v. van Molenstr. W.Z- 14 naar Heuvelweg 31; J- Reulen m. vr. van Kon. laan 85 naar Laanstr- 60; J- H. v. Wijk- vliet van Kolonieweg 2c naar Kolonieweg 17; W- F L. Gieltjes m. vr. van Klaar- waterweg 50 naar O- Utrechtschew- 2; C- Klarenbeek van Beukenlaan 21c naar Klaarwaterweg 50« E-S.V-A-C De volgende wedstrijden zijn voor deze week vastgesteld: Zaterdag- 2-30 uur E-S-V-A.C.Amersf. Vooruit. Burgem- Dekethpark. 2-30 uur E-S-V-A-C. a—Quick a. Birkhoven 3-30 uur E-S-V-A-C b—Quick b. Birkhoven Zondag- 2 uur E-S-V-A-C. —B-V.C. Burg. Deketh park- 2 uur Quick II—E-S-V-A-C. II. Bikhoven Zondagmiddag komen de Büthovenaren op bezoek; B-V-C- heeft momenteel de leiding in de le klasse van den UP-VB- Deze ontmoeting tusschen E-S-V-A-C. en B-V.C. is altijd interessant en spannend geweest en het is B-V-C. slechts eenmaal gelukt van E-S-V-A-C. op eigen terrein te winnen. Zondagmiddag zal het dus aan span ning niet ontbreken in het Burg. Deketh park, daar de Esvaccers er een eer in zullen stellen B-V.C. een of twee pun ten te kunnen ontfutselen- Tijdens den wedstrijd wordt het pu bliek op de hoogte gehouden van het verloop van den internationalen wedstrijd Zwitserland—Nederland, welke te Bern plaats yindt. op 31 Dec- 1932 bij het openbaar onder- Q wijs 134, bij i et katholiek 192 per school. Er waren 677 openbare tegen 84 gesub sidieerde kath. scholen met minder dan 60 leerlingen. Er is bij het katholiek onderwijs geen instantie, welke tot opheffing van bijzon- noemde 175 scholen bleken slechts 12 tegen concentratie geen overwegend be zwaar te hebben. De hu.dige Onderwijsv. -l laat ook niet toe om tot opheffing van bijzondere scholen te dwingen of de wettelijke sub-j sidies te onthoude,[i« De gezamenfïpèe bisschoppen heboc^ - echter op zich genomen om het oprich ten of handhaven van kleine kath- scho« len zooveel mogelijk tegen te gaan- In plaatsen of streken, waar een min. derheid van katholieken voor hun kinde ren onmogelijk op andere wijze kath' bijzonder onderwijs kunnen erlangen, al- dus het Episcopaat, dan door de stich ting van een kleine school, kan die nood. zakelijkheid eer aanwezig worden geachf dan daar, waar een kleine school alleen dienen moet b-v. om den afstand van huis naar school te bekorten y r" BUITENLAND. De kerkstrijd in Duitsch- land- Grijpt Hitier in? De nationale regeering in En geland pleit voor haar be houd. Een compromis tus schen Doumerque en Herri. ot- De vlootconferentie in een impasse. De kerkver volging in Mexico. Siam's koning in twijfel. Gr°ote s nek^ina'Z0^prü^l BINNENLAND. Maatregelen ten aanzien van den rundveestapel- Ophef fing of concentratie van klei ne katholieke scholen. Minister Steenberghe heeft een eenigs- zins gewijzigd systeem gekozen voor steun aan de melk- en vleeschprijzen. Evenals het vorig jaar zullen weer een aantal jonge koeien vermoedelijk 150000 worden afgeslacht en inge blikt- In het blikvleesch zat eenige va riatie worden gebracht, b-v. door ook ge hakt verkrijgbaar te stellen. Het bijzondere van het nieuwe systeem is, dat niet alle melk meer zal wor den gesteund; minstens 10 pCt- der pro ductie wordt uitgesloten- De minister ver wacht, dat als gevolg daarvan de vee stapel vrijwillig zal worden beperkt door de boeren. Het aanbod van versch vleesch zal dus worden verhoogd en om te groote daling van de vleeschprijzen te voorko men, moet weder tot inblikken worden overgegaan. De accijnsheffing zal evenwel worden verlaagd van 20 op 10 pCt-, maar de duur der heffing zal over nog 2 jaar loopen, in plaats van 1 jaar- Het toe te wijzen aantal kalveren zal weer worden verlaagd- Hoe noodig de beperking van den rund veestapel is, kan blijken uit deszelfs toe name, niettegenstaande de export van boter e.d. zoo aanzienlijk is teruggeloo- pen. Toen onze export nog normaal was, hadden we in ons land 1-250-000 melk koeien; in 1930 echter 1-29S-000;; in 1933: 1-452-000; in 1934: 1-467.000, terwijl voor 1935 een aantal wordt geraamd van 1-670000! Terwijl we zoo goed als geen export van beteekenis meer hebben, beschikken we in ons land over een melkkoe of kalf- koe per 5 inwoners! Beperking! is de leuze, welke over heel de linie van het maatschappelijk leven wordt aangeheven. Nadat minister Marchant een aantal kleine openbare schooltjes heeft doen op heffen, heeft Z-Exc- ook de besturen van het bijzonder onderwijs aangespoord om gelijke maatregelen te treffen. Aan het R-K- Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding gaf hij een lijstje van 175 katholeke scholen, welke naar het oordeel van den minister voor opheffing of con centratie in aanmerking kwamen. Van het genoemde Bureau heeft de minister thans het definitieve antwoord bekomen, waarin er op wordt gewezen, dat het euvel der kleine scholen, voor wat het katholiek onderwijs betreft, minder van beteekenis zou zijn dan bij het open baar onderwijs- Het gemiddeld aantal leerlingen bedroeg Het is thans duidelijk, dat door d€f hardnekkigheid van de oppositie der Be- lijdeniskerk in Duitschland, de kerkstrijd in een verrassend nieuw stadium is geko men. Hitier heeft blijkbaar ingezien, dal het gezag van het nat-socialisme wordt geschaad door het onverdraagzaam drïj- gen naar een Evangelische, door het nat- soc- gecontroleerde Staatskerk- Hij heeft het ontslag van den juridischen adviseuil der Rijkskerkregeering Dr- Jaeger, defi nitief aanvaard en is in persoonlijke on derhandelingen getreden met de drie af gezette Evangelische bisschoppen, w-o- Dr« Meïsner, bisschop van de Evangelische Kerk in Beieren. Menschen, die in hun godsdienstig den ken worden aangetast, worden fel- Zoo; verscheen van de week een troep Beier- sche nat- socialistische boeren voor het paleis van Hitier om den Fuehrer eens! duidelijk te komen maken, dat het drij ven van Rijksbisschop Mueller en Dr. Jaeger onduldbaar en schadelijk was- Ze zijn door een vertegenwoordiger van Hitier ontvangen. 7 De positie van Rijksbisschop Mueller' wordt zeer critiek geacht; men noemt Mararhens, landsbisschop van Hannovcr, een gematigd geestelijke, reeds als zijn. opvolger. X In Engeland is het parlement zijn ar beid weer begonnen, nu de zomervacaniie is genoten. Er worden wat resteerendö ontwerpen van het jongste zittingsjaar af gedaan. Men denkt daarmee 16 Nov- klaar, te komen en dan zal de koning op 20 Nov- het nieuwe zittingsjaar plechtig ope- Het hervatten van den parlementairen arbeid heeft intusschen aanleiding gegeven tot eenige verklaringen van de regeering,, verklaringen, welke zooals in Enge land gebruikelijk is aan een officieel diner werden gedaan- Zoowel MacDonakL de premier, als Baldwin voor de conser vatieven en John Simon voor de libera len, waren eenstemmig van meening, dai de „nationale" politiek van samenwerking der partijen (waar de Labour-partij zicli buiten houdt) in dezen moeilijken tijd moest worden voortgezet* Er kan niet worden teruggekeerd tot het volledig her stel van de democratische orde met haaü partijpolitiek- Integendeel is een verster king van de gezagspositie der „nationale" regeering benoodigd, al zal deze verster king zich niet mogen ontwikkelen in dei richting van een dictatuur. 'i Tusschen Herriot, den voorzitter van de! radicale partij in Frankrijk en den kabi netsleider Doumerque, is een compromis gesloten inzake de regeeringstactiek- Ook! in Frankrijk- zal het dus komen tot een versterking van het gezag der nationala regeering, voorts tot een uitbreiding van de bevoegdheden van den kabinetsleider, maar de controle der radicalen zal er op gericht blijven, dat niet de weg naar dei dictatuur wordt gebaand.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6