Pantoffels te kiest en te keur Harmonie in kleuren en garneering WAT MEI ZOOAL dunkt. RECEPTEN Makreel op Fraftsche wijze - MAAK HET GEZELLIG DOE HET ZELF: GOED EN GOEDKOOP I Zorg voor warme voeten 1 EEN JURK VOOR DEN WINTER- DE RAGEN WORDEN KORT... «n d« avonden, lengen. De huiskamers krij gen weer de gezellige, warme sfeer van timp en haard1. Het is weer de tijd' van thuisblijven, van lichten, huiselijken arbeid, *b avonds aWde geheele familie zich ge- ■ellig heeft, neergezet met krant, boek, xaagdoos en vele andere nuttige ding<m. Nu komt ook de beste tijd voor uw garderobe, welke aanvulling behoeft. U bereikt dit op de goedkoopste wijze door uw pabroon te bestellen bij de Damesredactie, Laan van Meerdesrvoort 45a, Den Haag. Maat. en nummer van het model s. v. pl. duidelijk vermelden! Bestelling kan geschieden per postwissel of bijgesloten postzegels, nl. 30 cent voor het patroon en 12 cent voor porto kosten. yOOR HAAR, DIE NIET ZOO HEEL JONG MEER IS Dat een japonpatroon voor oudere dames in den smaak van onze lezeressen valt, be wijzen wel de beste aanvragen, welke wij ontvangen, wanneer wij een dergelijk model publiceeren. Soms klaagt men wel eens, dat de modellen bijna altijd meer ge schikt zijn voor de jongere dames, maar heusch, rc^sn zal moeten toege ven, dat de mode zoowel voor de jongeren als de ouderen onder Bons al heel ge makkelijk te dra gen zijn, verge leken bijv. met een 10- of 15-tal jaren geleden, toen het blijkbaar niet „behoorde" als ee.i wat oude re dame je1 lig gekleed ging. Dit dwaas idee is ge lukkig van *de baan en iedere moderne dame kan zich tegen woordig gerust jeugdig kleeden, zonder dat „men" er iets van zal zeggen. Beziet U eens ons aardig model (No. 809) een ja- oon voor oudere larnes ook ge schikt voor dames die niet bepaald „slank" zijn. De stof, welke voor dit pa troon wordt gebezigd, is in donkele kleur gekozen en moet soepel zijn, zoodat da klokrck mooi recht naar beneden valt Het lijfje vloeit samen met den rok, natuurlijk in het middel eenigszins getailleerd, omdat Vruchtensap, koffie en ijs „Dorst" wordt vaak beweerd, „is erger dan honger". Gelukkig hebben velen onder ons wellicht nog nooit te lijden gehad van een bijna ondragelijke dorst. Wij kunnen ons nu eenmaal niet tevreden stellen met esn citroen-bevochtiging aan de lippen, zooals de bewoners in de Tropen dat kun nen! Maar toch is het heel verkeerd steeds dadelijk aan de dorst toe te geven. Vooral het gebruik van ijs kan, als men verhit en ze~** dorstit is, n"ie^i:ge gevolgen met zich sleepen. Bekend is, dat zich onder de Ame rikanen, die zich het gebruik van ijs 's zo mers en 's winters hebben aangewend, de meeste maaglijders bevinden. Tegen den dorst kan een ieder zich1 trai nen. Wanneer men zich aanwendt des win ters weinig te drinken, dan zal men ook gedurende de zomermaanden weinig last van dorst ondervinden. En dan zal het glas koud water, hetwelk wij een uur vóór het ter ruste gaan gebruiken, zijn beste uitwer king doen. Vruchten als sap te drinken wordt in de laatste jaren steeds meer populair. Zoo be reiden ook vele dames zelf haar verfris- sc^iende dranken, zooals vruchtenlimonade. Dit is ons mogelijk geworden door de lage prijzen, waarvoor de meeste onzer vruch tensoorten verkocht worden. Een goede gewoonte is het bij het berei den van koude dranken het water eerst t.e koken en het dan op een koele plaats te laten afkoelen. Verfrisschende dranken moet men nimmer te zoet maken. Zoete dranken nemen onzen dorst niet weg. Een heete kersensap is een uitstekend middel voor hen, die een verkoudheid heb ben opgeloopen. De suiker kan met de ker sen op het vuur worden gezet. Deze ker sendrank kan ook heel smakelijk koud worden gedronken. Het sap op het vuur mag niet geheel koken, moet alleen maar verwarmd worden. Koude koffie is het beste middel tegen dorst. Vooral voor hen, die den geheelen dag buitenshuis zijn, is het gebruik van koude koffie iets verkwikkends; het geeft ons de energie en de werklust, welke wij voor onze dagtaak zoo noodig hebben. Het gebruik van koffie gedurende den dag is dus zeer aan te bevelen, maar coffeine vrije koffie Hag zorgt er tevens voor, dat wij van de schadelijke bestanddeelen, welke zich nu eenmaal in iedere koffiesoort bevinden, geen last zullen hebben. Alcohol en cof feine zijn de schadelijkste middelen wel ke wij gedurende den dag kunnen gebrui ken. Verban deze beiden! zeggen de doc toren. Wil men een heilzame werking van kof- er geen ceintuur Is, die het middel slan ker maakt. Eenige schoudernaatjes komen aan weers zijden van het leuke gedrappeerde witzij den kraagje. De mouwen zijn tamelijk wijd tot ongeveer 15 c.m. vóór den pols, doch worden dan smal, door de 5 of 6 naadjes, welke de stof inhaalt. Alzoo verkrijgt men een manchet. fie ondervinden, drink haar dan met ge kookte melk, doch zonder suiker. Koude koffie in den vorm van, ijskoffie is een speciale zomerdrank, waarvan men echter maar een matig gebruik moet ma ken. Een dergelijke drank is zeer eenvou dig te bereiden. Men mengt ook hierbij de coffeine-vrije koffie, naar believen, met melk en laat de koffie, na toevoeging van een eetlepel vanille-ijs, koud worden. Bij het drinken van ijskoffie is een rietje aan te bevelen, omdat zeer koude en zeer war me dranken het glazuur van onze tanken aantasten. Velen drinken koffie met bijvoeging van een scheut Vermouth. Kinderen zijn door gaans hongerig en dorstig. Doch het eten en drinken tusschen de maaltijden door kan een slechte gewoonte worden. Men moet kinderen leeren zich te beheerschen. Geef niet dadelijk toe als zij U om „iets te drinken" vragen. De maag van een kind (en ook die van een volwassene) kan niet tegen teveel drank en op lateren leeftijd zal men zelf de nadeelige gevolgen van ondervinden. GESTOOFDE ZEEWOLF. Maak de visch schoon, stroop er het vel af, snijd hem in mooten en wrijf die in met wat zout. Schik ze in een vuurvasten scho tel, bedek den bodem 1 a 2 c.M. hoog met water en los er 1 2 Maggi's Bouillonblok jes in op; leg op de visch eenige klonten boter (per persoon ongeveer 25 G. of een goeden eetlepel) en een paar schijfjes ci troen zonder pitten. Zet den vuurvasten schotel met een deksel er over in den oven en laat de visch gaar stoven, nu en dan den bovenkant bedruipende met het sausje, dat zich in den bodem vormt. Neem na een y2 uur het deksel er af, strooi wat paneer meel over den schotel en laat de visch nog 10 minuten in den oVen, tot zich aan de op pervlakte een korstje heeft gevormd. Gebruik in plaats van een vuurvasten schotel desnoods een stoofpan en zet die, wanneer geen oven beschikbaar mocht zijn, ep een zacht vuur. Laat de visch zachtjes (op den spaarbrander van het gascomfoor b.v.) gaar stoven en strooi er even vóór het opdoen wat paneermeel over. ROG MET BRUINE BOTER. Koop de rog liefst schoongemaakt; het afstroopen van het ahrde vel is n.1. voor ongeoefende handen geen gemakkelijk werkje. Wasch de visch, zet ze op met ruim ko kend water en zout (15 G. zout per L. wa ter), onder toevoeging van een scheutje azijn, een paar kruidnagelen, een laurier blad en een uitje; laat ze zachtjes gaar wor den en breng ze dan over op den visch- schotel. Laat in de koekenpan een flink stuk boter bruin worden (per persoon 1 goeden lepel), neem de pan van het vuur, druppel in de boter wat citroensap en wat Maggi's Aroma en giet dan de saus in een sauskom, desverldezende nog onder toevoeging van wat fijngehakte peterselie Presenteer bij de visoh een schaal ge kookte aardappelen. Reken van middelsoortgrootte 1 2 makreelen per persoon; maak de visch schoon, snijd er den kop af en geef aan weerskanten een drietal oppervlakkige in kervingen. Wrijf dan de visschen in wat zout, haal ze door bloem en bak ze in de koekenpan in dampend heete olie aan beide zijden vlug bruin. Strooi over de visschen wat grofgehakte peterselie en een gesnipperde ui, leg een deksel over de pan en laat de visch nog een kwartiertje zachtjes stoven, liefst onder toe voeging van een paar lepels tomatenpuree of anders van 1 Maggi's Bouillonblokje op gelost in 1 d.L. kokend water. Breng de visschen over op een schotel, roer door de overgebleven saus een klontje boter en misschien nog een scheutje water en giet ze dan over de visch. Bereid de nog goedkoopere horsmakreel op dezelfde wijze. Hierbij een voorbeeld van een modernen rok en blouse (No. 808), met elkaar over eenstemmend door de kleurencombinatie niet alleen, doch ook door de knoopgar- neering. Eenzelfde knoopgarneering voor rok en blouse wordt tegenwoordig veel toe gepast. De blouse is gemaakt van een lichte stof, doch moet warm genoeg zijn onder een kort jasje of een driekwart langen mantel te worden gedragen. Men neme b.v. wollen mouseline of wollen crepe in een lichten kleur. De hals- jjnii garneering fleurt eigenlijk de heele blouse op want verder is ze ta- IL melijk eenvou-, dig. Op het apar- Y \f v,- T te kraagje ko- men een tweetal V-, j i J I knoopen, waarvan - f]\ de een sluitend 'i moct zÜn» doch fmm f! de anoere loos I r kan worden aan gehecht. De mou wen hebben een raglan-model i zijn lang en sma.1 De blouse wordt in de concret van den rok ge daan, zoodat af werking of elas tiek om het mid del niet noodig is. De rok is heel mooi en slank val lend, doordat er op zij geen plooien inzitten, welks l|pW ons breed maken, fl I Slechts één plooi van voren en ff desgewenscht één ttJ van achteren yyf heeft deze rok. De snit wordt eenigszins schuin geknipt, doch vooral niet veel, eerder bijna onmerkbaar. De rok, welke van tweed of een andere Engelsche stof kan worden vervaardigd, heeft een vrij breeden tailleband, welke van voren sluit door middel van een groote knop. Een zakje op de linkerheup garneert den rok. Patronen voor deze beide modellen zijn afzonderlijk verkrijgbaar. kuntselaar maakt ze zelf of schaft ze voor een billijken prijs aan en verft ze in de kleur van de kameraankleeding. Heusch, het is niet moeilijk Uw kamer gezellig in te richten. Ziet U maar eens rond in de moderne meubelzaken. Zeker, alles is modern en, héél modern is soms ook héél duur, maar beschouwt U nu eens het materiaal, hetwelk voor deze moderne, dure meubelen werd gebezigd Het zal U toch opvallen, dat dit materiaal veel een voudiger en veel practischer is dan hetgeen men vroeger, of liever gezegd 20 a 30 jaar geleden gebruikte, toen men nog met kwasten, di-apperieën, koorden, fluweel en zware houtbetimmering werkte Maar wij menschen van heden, zijn practischer ge worden en uit hygiënisch oogpunt waren al die stofnesten van meubelen, kleeden-* en gordijnen heusch af te keuren. Natuurlijk, zij deden veel warmer en het moet gezegd, ook smaakvoller aan als bv. de moderne stalen meubelen, maar deze laatste ziet men dan ook nog zeer weinig in de huiskamers. Zij zijn meer voor kantoor of winkel ge schikt en op dit terrein zullen zij binnen kort ook heusch wel opgang maken. In vroeger jaren hadden de menschen ook van een huiskamer het volgend idee: ee«i tafel, vier stoelen, twee aan den muur, een hoop schilderijen en pluche gordijnen. En gaat U nu zelf maar 'ns na. De tafel staat thans niet meer zoo precies en keurig in het- midden van de kamer. Zij heeft plaats moeten maken voor een of twee kleine, gemakkelijke tafeltjes en de stoelen werden verdrongen door een paar liberty of z.g. heerenstoelen. De moderne kamer aankleeding werkt heusch mee om de ge zelligheid, welke wij iederen avond na kantoor- of winkeltijd thhuis vinden, te verhoogen, en het is dan ook aan ons om die gezelligheid te behouden en ze te ver hoogen! Iedereen van ons kent het gezellige hoek je van'de huiskamer, de salon of het ver trek, waarin wij na onze dagtaak te heb ben volbracht, uitrusten of waarin wij ons terugtrekken met eenige boeken of kran ten. Om zoo'n knus hoekje te hebben, behoeft men heusch niet ruim te wonen en modern gemeu bileerd té wonen. Ieder huis en iedere kamer kan haar gezellige hoekje heb ben en, wat hoofdzaak is, zonder veel kosten. Gezel lige hoekjes hebben feite lijk weinig te maken met onze beurs, maar meer met onzen smaak. Heeft men een juiste kijk op de inkleeding van een huiska mer, dan zal het ook niet moeilijk zijn een aardig apart hoekje in de kamer aan te brengen. Zooiets is dus een kwestie van smaak en iemand die handig is, och, er zijn tegenwoordig zooveel van dit leuke bin nenshuis dingetjes, wel ke men zelfs kan maken. Beziet U b.v. eens het nevenstaand prentje. „Een knus, vertrouwelijk hoekje" zult U zeggen, Ja, en waardoor verkreeg men dat? Wel het „hoekje" bestaat uit een hoeksofa, twee kastjes en drie kussens. Dat is alles! En als men nu niet in het bezit is van zoo'n aardige met' kreton overtrok ken sofa, wel dan neemt men twee groote „luie" stoelen en plaatst ze tegenover el kaar. Kussens hebben we allemaal en die kleine boekenkastjes, welke men aan weers zijden van de sofa ziet en die het hoekje zoo gezellig afsluiten, wel, een handig ALS DE KLEINTJES MET NATTE SCHOENEN THUISKOMEN. Om de schoenen van onze schoolgaande kinderen, die door een flinke regenbui van school naar huis zijn gekomen, goed en netjes te laten opdrogen, wende men het volgende aan: Men vult twee linnen of neteldoeksche zakjes en stopt er in elke schoen één. Binnen een half uur zullen de zemelen, welke men in de zakjes heeft ge daan, het vocht uit de schoenen hebben opgezogen. Het wordt weer tijd, dat wij onze aan dacht gaan wijden aan de voetbekleeding in huis. Dg dunne zomerslofjes worden te koud en ze dienen plaats te maken voor de warme, gevoerde pantoffels. Hierbij eenige leuke voorbeelden: No. 1 is een pan toffel van blauw zijde, van binnen van het zelfde materiaal, doch gewatteerd. Een toefje struisveeren garneert het slofje. De nummers 2, 3 en 6 zijn mocasins, een pan toffel van Indiaanseh model, die ook bij ons langzamerhand burgerrecht heeft verkre gen. De nummers 4 en 5 zijn leeren pan- tof fels van het gewone model, één zonder hak. Loopt U liever op slofjes zonder hak, houdt ze dan niet den geheelen dag aan. Loopen op enkele zolen is ongezond voor de voeten, en platvoeten zijn hiervan het gevolg. Een slof zonder hak kan beter die nen voor des morgens, als we vlug ons bed uit moeten en gauw onze morgenjapon en sloffea aanschieten. Toch kan een slof zon der hak of met een plat hakje ons vaak goed doen, b.v. des avonds, als we moe zijn in de voeten van het loopen of staan op de driekwart of hooge hakken. Dan bewijzen zij ons goede diensten, maar een gewoonte moet men er niet van maken. Toch zullen de pantoffels van vilt of kameelhaar altijd nog het meest gedragen worden in den winter, vooral door diege nen, die vaak last van koude voeten heb ben, zoodat een leeren pantoffel onvoldoen de is. Het bezit van pantoffels is altijd en voor iedereen een gemak. Als U 's morgens uit uw warme bed stapt, dan is het b.v. heel verkeerd direct op het koude zeil te loopen en ook het dunne beddekleedje zal onze voeten niet warm kunnen houden. Trek dan gauw uw pantoffeltjes aan; zij kunnen een kou vatten voorkomen. Een prettige, gemakkelijke winterjurk ]i Jets^#wat wij allen noodig hebben in deze dagen van wind, regen, hagelbuien en een waterig zonnetje. Al zitten wij dan ook nog^ niet in het winter- - seizoen, toch herin neren de vallende bladeren en de ochtendkoude, en natuurlijkv niet te vergeten de vroeg invallende" schemer ons aan alles wat „wintersch" is. Daarom zal een winterjurk U nu reeds goede dien sten kunnen bewij zen. Het modelletje (No. 807), hetwelk U hierbij ziet, is zeer eenvoudig en toch gekleed. Men kan de japon ma ken van een niet te lichte geruite stof. Het lijfje is gewoon recht en tamelijk lang, al leen door een cein- tuur onderbroken. De sluiting aan den hals geschiedt door fïtllillppil de scheiding der n -vj0 beide voorpanden. I - Het achterpand is a SOjf natuurlijk één ge- L W\ heel. Het kraagje, is JM een bobby-kraagje, maar eenigszins opstaand. De e gar neering wordt ook bij den pols aangeoracht. De rok bezrit eenige plooien van voren, zoowel als van achteren en valt vrij lang. De mouwen zijn recht naar den pols toe loopend. Een ceintuur van leer, suede of peau de peche komt ter hoogde van het middel.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6