PUROL Uw Plaatselijk Nieuws, gemeenteraadsvergadering. Burgerlijke Stand. Hoe komen we aan ons St, Nicolaasfeest. De Raad onzer gemeente is in open- Li "e vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 5 December 1934 te 10 uur, ter behandeling van de volgende agenda. 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen dd. 11 en 31 Oct. 1934. 2. Mededeeling van ingekomen stuk' ken. 3. Stemming over het voorstel van den heer Gasille tot aanvulling van art. 3 der verordening tot vaststelling van re gelen ten aanzien van de bezoldiging van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Soest, over welk voorstel de siemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. 4. Belediging van den nieuwbenoemden gemeente-ontvanger. 5. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 22 Juni 1934, houdende toekenning van een tijdelijke toelage aan 't in pensioengerechtigden dienst der ge meente zijnde personeel. 6. Voorstel tot toekenning van een subsidie groot f90.aan den Aartsdio* cesanen boeren, en tuindersbond ten be hoeve van het houden van een landbouw* wintercursus. 7. Behandeling van een adres van de Soester Harmonie P-V.O. in verband met de uitbetaling van de subsidie over 1934. 8. Behandeling van een voorstel van G. S. inzake verlaging der wethouders salarissen. 9. Voorstel tot: a. heffing van een vergoeding van het Gasbedrijf voor het hebben van gasbuizen in openbare gemeentegronden; b. het toestaan van credieten voor het Gasbedrijf ten behoeve van den dienst 1934. 10. Adres van het Bestuur der Stich ting tot instandhouding van Van der Huchtscholen te Soest, verzoekende sub sidie ten behoeve van zijn opgerichte be waarschool, met voorstel van B. en W. 11. Voorstel om alsnog f 100.be schikbaar te stellen als bijdrage in de steunverleening aan behoeftige kunste naars. 12. foorstel tot vaststelling eener ver ordening, houdende normen ui acht te nemen bij toekenning van vergoeding in gevolge art. 13 der L. O. Wet 1920- 13. Voorstel tot het huren eener ga rage te Soesterberg voor berging van de brand weer. auto. 14. Voorstel tot vaststelling van een ontwerp-besluit betreffende het onder hands of in het openbaar verkoopen van verschillende aan de gemeente toebehoo- rende goederen, voor. zooveel Jioodig -deze in 1935 mochten beschikbaar komen. 15. Verzoek van N. van Dijk te Soest om den Noorderweg met een auto te mogen 'berijden in de richting Stadhou derslaanVredehof straat, met voorstel van B- en W. 16. Voorstel inzake het toestaan van een later sluitingsuur voor de winkels op 27 en 28 Dec- a.s. 17. Vaststelling van besluiten inzake gemeente-eigendommen, t. w.: a. wijziging van een besluit tot ver koop van grond aan J. v. d. Hoed en J. A. Dillen; b. wijziging van een besluit tot rui ling van grond met P. B- Rademaker; c- schenking van grond door verschil lende personen ter verbreeding van den Oude Utrechtscheweg en den Braamweg; d. verhuur van grond aan H. Horns- veld; e. ingebruikgeving van een woning aan M- Ravenhorst. SOESTERBERGSCHE SCHAAKCLUB. In haar clublokaal hield de Soesterberg- sche Schaakclub een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Amersfoortsche club „Denk en zet''. De Soesterbergsche club won na een zuiveren strijd met 51/24 Va WELDADlGHEIDS-AVOiNDEN. Op de Woensdagen 12 en 19 Dec- zullen in „Huis ten Halve" te Soester- berg, weldadigheids-avonden gehouden worden. Opgevoerd zal worden de revue; „Houd je hart maar vast vast". Medewerking zullen verleenen de hee- ren Rooda, viool en Hanssen, piano. De netto-opbrengst is bestemt voor het comité tot uitreiking van Kerstgeschenken in natura aan behoeftige Soesterbergers van alle gezindten. WIJ WILLEN ZINGEN. Vrijdagavond waren in de kleine zaal van „Religie en Kunst" een 60tal dames en heeren bijeen om te komen tot de oprichting van een neutraal gemengd koor. De lieer J. Bartelsman, Lage Vuursche, leider van diverse zangkoren, door wie de gegadigden voor deze vergadering wa ren bijeengeroepen, pleitte voor de oprich ting van een gemengde zangvereeniging, welke geheel vrij zou zijn van kerkelijke of politieke richting. Spr." wijst er op, dat op kerkelijk terrein vereenigingen als hier bedoeld in de gemeente beslaan. Het moet daarom ook mogelijk zijn een neu trale vereeniging op te richten en in stand te houden. Een 45-tal personen der aanwezigen gaven zich na de inleiding van den heer Bartelsman als lid op. Besloten werd des Donderdagsavonds van 8—10 uur repetitie.avond te houden in cfe zaal van Jiotel „Eemlanö". In het voorloopig bestuut: werden ge- kozen de heer J. H. Wassing, voorzitter; mevrouw Spaarenberg—Haarman, secreta resse; de heer E. Hofstee, penningmeester en als verdere bestuursleden rifej. Van 't Ewe, mevr. 't Lam—Jansen, mej. J. Molenaar en de heer K- HacKendijk. De heer J. Bartelsman zal als directeur optreden, terwijl de naam der vereeniging zal zijn: Soester Gemengd Zangkoor „Wij willen zingen". -V/T 'C'C* WINKELSLUITING'. -O A Voor zoover noodig wijzen wij de win keliers en het koopend publiek er op, dat, volgens de bepalingen in de Winkelslui tingswet, alle zaken van 25 Nov. tot en met 5 Dec. en van 18 tot en met 24 Dec. tot 10 uur geopend mogen zijn. SERENADE. De muziekvereeniging „St. Joseph" te Soesterberg, heeft Donderdagavond een muzikale hulde gebracht aan den heer en mevrouw Scheffer, welk echtpaar diep dag 40 jaar in den echt was verbonden. De feestvreugde van dien dag werd door dit gebeuren niet weinig verhoogd. De heer Scheffer, eerlid van genoemde muziekvereeniging zijnde, werd onder aan bieding van een foto van het koor in lijst, toegesproken door den voorzitter, den heer Lensink, waarna de heer Schef- fer hartelijk dank bracht voor dit mede leven. ST. NICOLAAS. A.s. Woensdag 5 Dec- zal in „Huis ten Halve" te Soesterberg het St. Ni- colaasfeest gevierd worden door de kin deren der R.K. School. St. Nicolaas en Piet zullen een bezzoek brengen aan het feest. KUNST EN VERMAAK. Zaterdagavond werd in het gebouw der St. Jozef vereeniging een tooneeluitvoering gegeven, welke zeer druk bezocht was. Mej. Butselaar en de heer Huijgen ver zorgden het muzikale gedeelte. Opgevoerd werd; „Toen de zon opging", tooneel- spel in drie bedrijven en 1 acte en „Jan sen verlangt naar rust." In het eerste wordt getoond een koppige, standvastige oude heer, die een meubelzaak drijft, maar jaren terug zijn zoon Tom onbarmhartig heeft behandeld, waarna hij hem voor den tijd van 8 jaar naar een pensionaat zond. Nadien gaat de zoou de wereld in en krijgt een aanbieding als directeur eener zelfde fabriek in de plaats zijner inwoning. Dit is niet naar den zin van zijn vader,, waarom zijiL.br^.1" .en d>r.s kamïéraad naar een compromis zoeken, welke ook werkelijk wordt gevonden. Over de geheele linie werd er vlot gespeeld. Tom, de vader, de oom en niet te vergeten 't Manusje van alles, waren zeer goed. Na de pauze ging de klucht, waarom gegierd is. Men maakte het Jansen niet gemakkelijk, maar hij pareerde goed. Een welgeslaagde avond. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres sen, achter de voorwerpen vermeld. Radiateurdop, Pol. Bur.; negen boor den, Kerkpad Z-Z. 12; ceintuur, Schou- fenkampweg 30; muts, Molenstr. W.Z- 35; tasch met aardappelen, Soesterb.str. 12; vlakgummi, Pol. Bur.; drekpen, Pol. Bur.; paar damesschoenen, Kerkpad Z.Z. 21. Aangeloopen: jachthond, Beckering- straat 13a; foxterrier, Dr. Stroband. EERSTE SOESTER EIERVEILING- Noteering 28 November; Extra groot f 5.85, groot f5.60—f 5-70, middel f4 00 f 5.00, klein f3.85- Alles per 100 st- ZES PRIJZEN-DAGEN. Belangstellenden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie van de fa. Middelman. Deze bijzondre reclame is geldig voor de zaak Koninginnelaan 40. VERZOEK. Ten nadeele van een ingezetene van Soesterberg zijn uit zijn auto, die even onbeheerd op den Kampweg stond, een 6-tal schilderijtjes en een portefeuille ontvreemd. Waar de bescheiden in de portefeuille voor een ander geen waarde hebben, verzoekt belanghebbende de ge noemde voorwerpen ergens neer te leg gen, zoodat zij door een ander kunnen worden gevonden, terwijl aan eventueele vinder verzocht wordt een en ander te deponeeren bij de politie. De eigenaar zal hiervoor zeer dank baar zijn. KATH- KRING SOESTERGERG. Door den Kath. Kring is dezer dagen een R. Kath. Dansclub opgericht. Een eveneens Kath. dansonderwijzer zal des Vrijdagsavonds in hotel „Huis ten Hal ve" de lessen geven. M ARIA-SPEL'. Zondag- en Maandagavond werd door de R. K. zangvereeniging „Utile Dulci" (directeur A. Ponten, Utrecht), in het Lud- gardisgebouw een groot zang- en tooneel- spel opgevoerd, getiteld „Maria-spel". De zaal was beide avonden geheel gevuld tnet belangstellenden". Na opening en een korfe uiteenzetting van het spel door pastoor Smit, werd direct begonnen met de afwerking van het uitgebreide programma. t>e cantate ^Maria-leven" van den componist P. Piel, voor driestemmig1 koor en solisten met piano- en orgelbegeleiding, is door den regisseur, den heer A. Sweers, uit Bus- sum, omgewerkt tot een tooneel- en zang spel, dat vol kleur en levendigheid in drie tafereelen het leven van Maria uitbeeldt De drie tafereelen: „De Uitverkiezing", „In Bethlehem's Dreven" en „De Moe der der Smarten" werden allen op voor treffelijke wijze uitgebeeld. In het eerste tafereel zien we uit een groep zingende vrouwen zich één figuur losmaken, n.1. Maria. In een fijn gevoel de scène wordt daarna haar onschuld uit gebeeld, waarna de uitverkiezing als Moe der van God; spel en zang gaven hier een wondermooi geheel te aanschouwen. Het tweede tafereel brengt den Kerst nacht, de nacht van Jezus' geboorte. We zien o.m. de wacht houdende herders, de boodschap aan deze lieden, de aanbiddende koningen. Van het dialoog tusschen Ma ria, Jozef en deze koningen aan 't einde van dit tafereel ging een aangrijpende bekoring uit. In het derde tafereel zien we Maria, de Moeder der Smarten, staan onder het kruis van haar Zoon op Golgotha. Op voortreffelijke wijze wordt dit onmensche- lijk leed door de Maria-figuur en het koor uitgebeeld. Het Maria-spel eindigt met 'n prach- tige .apotheose, voorstellende „De ver. heven Koninginne". Het geheel in den juisten soberen toon naar voren gebracht, liet niet na indruk te maken. De vertolkers waren uitnemend, terwijl aankleeding en regie het geheel tot iets aparts wisten op te voeren. De muzikale illustratie op piano en or gel door de heeren Ponten en Mets was eveneens subliem, terwijl de verlichting, verzorgd door den heer Aurich, aan de tafereelen veel glans en warmte gaf. In alle opzicht zijn beide avonden een succes geworden. Ook zal dit zeer zeker a.s. Zondag het geval zijn, wanneer de derde opvoering tegen geredueeerden prijs zal plaats hebben. DE RIJKSWEG. In den rijksweg nabij hotel Birkhoven, is een bocht, welke door de automobilis ten veelal wordt afgesneden, waardoor ter plaatse een voor het verkeer gevaarlij ken toestand bestaat. De A.N.W-B- en de K-N.A-C. hebben aan den wegheheerder verzocht het aan brengen van een verkeersstreep jn deze bocht te willen bevorderen. DE ROEPING DER KERK- Over dit onderwerp sprak Vrijdagavond in de oude kerk Ds. Van Schaik. De oorspronkelijke bedoeling was, dat Prof. Brouwer uit Utrecht, zou spreken over: „De kerk in moderne banen", doch door ongesteldheid was deze verhinderd, zoodat nu een andere spreker met een ander onderwerp was verschenen. Ds. v. Schaick betoogde, dat de kerk 'n roeping had in de wereld, zich bezig had te houden met de brandende vraag stukken, die aan de orde van den dag waren, en in haar evangelieverkondiging moest toonen, dat zij dat deed en in deze vragen naar een oplossing zocht. De kerk, zeide spr., moest dat doen io gehoorzaamheid aan haar Meester, Jezus Christus. Teveel was dit verwaarloosd. Dat is de schuld der kerk. Van de hierna volgende gedachtenwis- seling werd ruim gebruik gemaakt. Ds. v. Schaick deelde nog mede, dat van B. en W. bericht was ontvangen, dat de aangevraagde vergunning voor den bouw van een wijklokaal op een stuk grond aan het Driftje werd verleend. DIEFSTAL. Zaterdagavond werd bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van eenige win kelwaren vanuit een rijwielmand, terwijl het rijwiel, waaraan de mand was be vestigd, voor een oogenblik onbeheerd was achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in. SPIRITUSDRINKER. Zaterdagmorgen werd door twee agen ten in kennelijken staat van dronkenschap aangetroffen de zwerver en bekend spi ritusdrinker G. B-, die ter ontnuchtering werd ingesloten en 's avonds weer werd vrijgelaten. Den volgenden morgen moest hij weer worden ingesloten, daar hij zich weer had bezondigd aan hetzelfde euvel. E.S.VAC. De uitslagen der gespeelde wedstrijden zijn: E.S.V-A-C. bAmersf. Boys b 01 E.S.V.AC. III—A.P.W.C* IV 5—2 Soesterberg 1—E.S.V AC. I 11 De resultaten van deze week zijn dus niet slecht; zoowel1 het eerste als het derde elftal heeft een uitstekende wedstrijd gespeeld. In de huidige opstelling zal het eerste elftal nog wel van zich laten spre ken en zal in de eerstvolgende wedstrij den haar positie op de ranglijst door eenige overwinningen aanmerkelijk kunnen verbeteren. Zooals tof op heden bekend zijn voor 'de# week de volgende wedstrijden vasf- gdstekh Zaterdag. JE.S.y.Af*Bloemenkwartief I 2.30 uur EÏS.V»A'G. I—Scherpenzeel I 2 uur Zooals men ziet zoowel Zaterdag- als Zondagmiddag in het Burgem. Deketh'park een aardige wedstrijd. Hef Zaterdagmiddag-elftal klopte in de eerste wedstrijd van de competitie Bloe- m'enkwartier te Hilversum met 43, ter wijl E.S.V-A-G. I kantje boord van Scher penzeel I te Scherpenzeel met 3—2 ver. loor. Alles wijst er dus op, dat het in beide wedstrijden aan spanning niet zal ontbre ken. CRISIS-COMITÉ SOEST. Zooals bekend is werd aan 1de reke ninghouders van den postcheque, en giro dienst te Soest en Soesterberg per 1 No vember 1934 een circulaire verzonden, in houdende een Verzoek om steun aan het plaatselijk crisis-comité. Door deze actie is tot heden een be drag van rond f500.bijeengebracht. Aan de gevers en geefsters wordt hier bij hartelijk dank gebracht voor hun gaven. Het bedrag is evenwel geenszins toerei kend om in de nooden te voorzien. Daarom verzoeken wij hen, die nog geen gevolg gaven aan het in de cir culaire gevraagde, dit alsnog te doen. Giften worden gaarne ontvangen op de postgirorekening van den penningmeester van het comité, Notaris A. O- Dammers te Soest, no. 82720, met bijvoeging „voor het crisis-comité". Wij wekken hierbij niet-rekeninghouders op hun bijdragen eveneens af te zonderen en aan den penningmeester in te zenden. Verantwoording volgt later in dit blad. Het Crisis-comité te Soest: Mr. G. Deketh, voorzitter.. A. O. Dammers, penningmeester. Th. J. Regter, secretaris.. Mej. R. Westra- Ds. J. I. van Schaick. J. H. A. Rupert. D. v. d. Broek- J. J. D- V. d. Berg. GEBOREN: Cornelis, z. v. J- Moester en P. M. M- v- d. Meent, Braamweg 6; Judith Marjorie, d. v. H- M- Kemp en J. G. Peters, Stadhouderslaan 64; Johan- nes, z. v. T- de Bruin en A« v. d. Horst, Verl. Postweg 87; Cornelis Ellebardus, z. v. C. E. v. d. Goede en J. W- Stuiven- faerg, Klaarwaterweg 64; Gerardus Anto- nius, z. v. W. v- Burgsteden en H- v. Laar, Zwarteweg 5. ONDERTROUWD; D. Soek en H. v. Velzen. GEHUWD: H- F. de Feijter en M- G- v. d. Bremer. OVERLEDEN: Adam Rademaker, 80 j-, gehuwd met A. A- C v- d. Perel, Men- delsohnlaan 8; Joost van der Vate, 73 jaar, wedr. van J. Moens, Amersf.str. 104; Maria Driest, 91 j., geh. met E. Hil- horst, le Wete-' ->ad 2. INGEKOMEN: H. Houwink m- vr., Nas. saulaan 27; L. E- Frankena, Verl. Ko- lonieweg 2; J. Pertijs en N. J. Bouchier, Amersf.straat 20; J- B. Sevink m- g-, Beetzlaan 56a; H- C. de Vries, F. Huijck- laan 16; G. C. de Vries, Birkstraat 84; J. Timmerman—Hoogland, de Zoom 11; F. G- Verhejj, De Beaufortlaan 8; P. Piers m. g-, W. Pyrmontlaan 20; S. M. E. Hes-' selink, A. Paulownalaan 10; M- Vorfeld, Birkstraat 17; P. J- Heussen, HÜdebrand- laan 4; J. S. M. Haitsma, K. Hartweg 11; P. S. Booij, Birkstraat 16; N. M- Stouten, Nieuweweg 34b; D- Grasmayer m- g., K- Hartweg 22; Wed. A. W. H. Erbe, Kerkpad Z-Z- 51; J. Kaandorp, K- Hart weg 13; F. Verschuren, Beukenlaan 7; J. v. d. Kraats, Birkstraat 23; J. Jelkman, Heideweg 68; J. de Jager m. g., Dijk huisstraat 8; N. Keijser, Kampweg 70; Wed. P. C .de Vries, Vinkenweg 19; G- v. Waarde, Schoolstraat 15. VERTROKKEN: H. H- Greve van Da Costalaan 4 naar Culemborg, Heerenstr. 23. F- Veth v. Verl- Postw. 17 n. Zeist, Nepveulaan 5; B- C- Morren van Emma- laan 4 naar Kampen, Oudestr. 117; C« v. Krimpen m- g. van Braamweg 30 n. Wijk a. zee, Creutzberglaan, 119; W. Hartrich en A. C- Coenraads—Nederveen van Eigendomweg 80 naar Ede, Beunekom, Brinkeweg 11; J. v. Valkengoed van Kerk pad N.Z. 17 naar Amersfoort, Hoogeweg, p.a. N. Voskuilen; Wed. J.Krod van W, Pyrmontlaan 42 naar Beemsfer, Zuidewijk 21; G. H. Meijer van Verl. Postweg 7 naar Zeist, H. v. Lijndenlaan 6; Wed. W. Hujjstee van L'. Bergstraat 31 naar La ren, St Janstraat; J Raassens en G J. Baars van Amersf.straat 20 naar Uden, Missiehuis St. Wülibrord; Wed. D. L- Sanders van Heideweg 44 naar Barneveld, Verlooplaan 13; G- Meijer m. g. van Ko- ninginnelaan 79 naar Hilversum, Kome ten straat 40; A- Meijer van Koninginne- laan 79 naar Ahnkerk, Schenkeldijk 10; J- M. A. v. Doorn van Molenstr.. W.Z. 70 naar Maartensdijk, Biltscheweg 61; H- Nowitski van Soesterb.straat 125 11. Baarn, Bothalaan 2; A- J. A. Koek m. g. van L- Bergstraat 31 naar Utrecht, Balijel. 1; J. A. Prost v. Soesterb.str. 38 n. Utrecht, P. Nieuwlandstraat 65; W. Banda van Birkstraat 18c naar Assen, Oranjestr. 32; H- A. Th. Streefland van Soesterb.str. 11 naar Poeldijk, Voorstraat 72; A. E. del Vries van B- Grotbestraat 12 n. Utrecht, H- J. Schimmelpenninckl. 10.. VERHUISD: F- Reurink m- g. 4un F. Huijcklaan 30 naar Ossendamweg 53; H- J. Wiggers m. vri van Klaarwaterweg 21 naar Kostverlorenweg 3c; A- Walfer van Nieuwerhoekstr. 5 naar Nieuwstraat 6; R. H- J- Reintjes van v. Weedestraat 11b n* K. Melmweg 3; R. v« Agterveld m-g. van Bosstr. 33 naar Beukenlaan 21a; W. v. Breukelen m- g. van Beckeringhstraat IS naar K- Hariweg 29; J- G. Mantjes van Kostverlorenweg 3c naar Kerkstraat 20b; J. F. Th. Wüst m. vr. van Parklaan 14 naar Plasweg 67; E. Jansen m- vri van Molenstr. O-Z. 7 naar Nieuweweg 7. Harde, ruwej of gesprongen handen wordeaj in één nacht, gaaf en zacht metj *t Beste voor de handertA Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct, A Bij Apothekers en Drogisten» Bovenstaande vraag is geenszins ge makkelijk te beantwoorden. Sint Nicolaas is een bisschop uit de Klein-AziatischQ stad Myra en hij leefde omstreeks de helft van de vierde eeuw- Met Spanje heeft hij nooit iets te maken gehad ea de Spanjaarden kennen zijn naamdag zelfs niet eens. Er is dan ook geen duidelijke verklaring van te geven, waarom w£ Sinterklaas nu juist uit Spanje laten ko men. In meerdere Sinterklaasliedjes om hangen we den heiligen bisschop met ds Spaansche nationaliteit. Sunterkloas, goedheilig man, Trek oewe besten tabberd an, Ried d'r met noa Amsterdam, Van Amsterdam noa Spanje; enz- Er heeft in Spanje ook wel een hei lige Nicolaas gewoond, maar deze kafl oonmogelijk ónze Sinterklaas zijn geweest- Het kan, dat de naamsgelijkheid hier ver warrend heeft gewerkt, maar méér waar schijnlijk is, dat onze voorouders zich orrt de levensgeschiedenis van St- NicolaaS weinig hebben bekommerd. Ze wisten' slechts, dat ze op zijn naamdag met al lerlei mooie en lekkere dingen werden verrast. In de middeleeuwen was de aan voer van allerlei heerlijke zuidvruchten^ w.o. sinaasappelen (appeeltjes van Oran je) een kostelijke ervaring voor de be woners van onze gewesten. Vanzelfspre kend kon inen er toen ook al licht toe komen om Sinderklaas, die met de ge noemde artikelen „zoo rjjk belaan" kofll zijn, uit het land te laten stammen, waad de sinaasappelen en citroenen groeien- Sint Nicolaas is dus de heilige bis- schopp van Myra, maar hoe is die! nu juist bij ons beland, terwijl andere! volkeren hem niet of nauwelijks kennen?/ Sint Nicolaas was oorspionklijk de be schermheilige der zeevaarders en stond! als zoodanig bij ons volk in hoog aan zien. Er liepen eenige verhalen over won- derebare uitkomsten, welke in tijden vat* nood ter zee, door tusschenkomst van den beschermheilige zouden zijn verkre- Als overblijfsel van het Oermaanscliö heidendom kende ons volk omstreeks den dag van het huidige Sinterklaasfeest, een surprisenavond. Omtrent dat gebeuren ver telde men elkaar nog van allerlei fabel tjes uit het heidendom, als van een Wodan, die, gezeten op een vurig paard, des nachts over de daken reed. De gees telijkheid heeft vermoedelijk ook dat over blijfsel uit het heidendom willen kerste nen en bevorderd, dat de St- Nicolaas- viering er voor in de plaats kwam. Hef feit, dat in de legenden ook de grijze bisschop v an Myra op een schimmel ovefl de daken rijdt, wijst daar op. Voor ons land moet het gernakkelijld zijn geweest om het Sinderklaasfeest al- dusingang te doen viuden, omdat deze alsi beschermheilige der zeevaarders reeds zoo'n groote populariteit bezat, in hef bijzonder te Amsterdam- Geleidelijk vergrootte hij zpn reputatie. Allerlei verhalen kwamen in omloop om trent de wonderlijke dingen, welke hif wrochtte. Een boerenknecht, zoo vertelde men elkaar na, die bij 'n boerin diende, welke weduwe was, zette 's avonds zijn klompen bij haar schouw. Toen hij zicH den anderen morden op Sinterklaas, naaf den schouw spoedde, stond de boerin ia zijn klompen! De knecht moet over gelukkig zijn geweest met deze gave, maat in sommige omstandigheden zou zoo'n ver rassing toch wel eens een onaangename kunnen zijn. Als huwelijksmakelaar geniet St- Nico- eolaas zijn reputatie al van den tijd, daf hij bisschop was van Myra. De legenda ywil, dat hij, toen drie arme en be laagde meisjes aan een eerzaam hu welijk! heeft kunnen helpen Üoor op, eei» stillen nacht een beurs met goud üooU een openstaand venster naat binnen t$| werpen. De beur-g kwam Juist in leeaf muiite van een dejf meisjes terecht* J

Soester Courant | 1934 | | pagina 11