Oorlogsherinneringen. De Overweldiging van België. Slaap zacht Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Herinneringen aan de omzwervingen van een oud- oorlogscorrespondent tusschen de strijdende partijen. Wanneer men kennis maakt met per sonen, omtrent wie men zich vooraf eenige voorstelling heeft gevormd, dan blijken de betrokkenen vaak heel andere figuren te zijn dan men zich had gedacht. Generaal von Manteuffel had ik me voorgesteld als een groote, zwaar gebouw de Pruis, grof, dom en barsch, een bullebak. En daarom kon ik me nauwe lijks indenken, dat die vriendelijk-lachen- de officier, die daar met mijn papieren in de hand vóór me stond en zich salu- eerend, beleefd buigend voorstelde: von Manteuffel, dat deze... ja, eigenlijk min zame, blozende, middelmatig-groote salon jonker, de verwoester was van Leuven, de teutoon, die de kostbaarste kunstschat ten aan de vernietiging had prijsgegeven, de man, wiens naam voor eeuwig ver bonden zou blijven-aan het ergste schand- stuk van de z.g- beschaafde oorlogs-over- weldigers. „Klak," zeiden z'n hakken en het klonk als een revolverschot toen hij bij mijn binnenkomst in de houding was gesprongen. „Klak" klonk het, toen hij me een stoel aanschoof. Deze von Manteuffel was al net als; zoovele andere Duitsche bevelhebbers, die ik had ontmoet: hij toonde zich blij en verheugd,met 'n Nederlandschen journa list op het oorlogsterrein te kunnen ken nis maken en zich' teg.r.over hem over het optreden tegen de burgerbevolking te kunnen verontschuldiger:. Hij maakte niet den indruk van een intellectueek persoonlijkheid. lij moge een bekwaam militair zijn geweest, hij heeft zich als zoodanig zéker boven alle „burgerlijke" wetenschappelijkheid verhe ven geacht. Ik weet zeker, dat hij op het moment, i waarop ik hem sprak, nog volstrekt geen j inzicht had in de bijzondere uitwerking, welke de verwoesting van een stad als t Leuven met bijna ai haar kunstschatten, op de wereldopinie zou hebben. Nou ja, hij had order gegeven om de stad in brand te steken en er waren een aantal burgers gedood, welnu, hij zou dezen journalist, thans bij hem op bezoek, wel eens even vertellen, hoe dat gegaan was. Dan kon-ie er 'n berichtje va^ maken en was deze za,qk afgedaan. 1 Zóo ongeveer moet von Manteuffel's ge- dachtengang zijn geweest Generaal von Manteuffel voerde mij als motief voor de verwoesting der stad dë noodzaak aan om een geduchten straf- maatregel te treffen tegen het „verraad" der bevolking. Von Manteuffel beweerde, dat Belgische 1 militairen in burgerkleeren te Leuven wa ren achtergebleven om bij de eerste de beste gelegenheid het Duitsche leger in den rug te kunnen aanvallen. De bevol king zou deze militairen hebben, gehuis vest. De militairen in burgerkleeding zouden hun kans hebben benut, toen de Duit sche troepen in een gevecht waren ge wikkeld met eep Belgisch leger, dat een uitval had ged:.an uit 't versterkte kamp van Antwerpen. De Duitscheis moesten aanvankelijk wijken en kwamen daarbij even buiten Leuven te strijden tegen de oprukkende Belgen. Door de troepen in de stad aan te vallen aldus von Man teuffel meenden de Belgen de Leu vensche bezetting te kunnen verhinderen om hun kameraden ter hulp te komen- Ik sprak den generaal over de verwco' ting van de Hallen met den wereldbe- roemden boekenkast, maar von Manteuf fel scheen het nauwelijks duidelijk te zijn, waar ik het over had. Wie maakt er zich nou druk over het verbranden van een stelletje boeken Maar wacht dacht von Manteuffel ongetwijfeld ik zal dezen bnrger-boe- kenmaniak vertellen, hoe ik het Leuven sche stadhuis heb gespaard; dan kan hij zien, dat de kunst me heusch niet onver schillig is! En hij schilderde me, hoe hij naast- liggende huizen en ge'.-uwen expres heeft laten opblazen om den brand van het schoone monument te laten afhouden. (Eerst enkele dagen later kwam ik den juisten gang van zaken te weten, toen ik van prof. Noyons, den huidigen Utrechtschen hoogleeraar, vroeger profes sor aan de Universiteit van Leuven, hoor de vertellen, hoe deze Nederlander zich in doktersjas en onder dekking van de Roode Kruisvlag door de brandende stad heen naar von Manteuffel had begeven, om van dezen uit naam van de internati onale kunst en wetenschap het behoud van het Leuvensche stadhuis, een wereld beroemd kunstwerk, op te eischen.) Daar het inmiddels duister begon te worden, vroeg ik von Manteuffel nog, of hij 't gevaarlijk achtte, wanneer ik ging overnachten in de woning van het oude manneke, over wien ik hiervoren reeds heb geschreven. Neen, de generaal vond dat niet ge vaarlijk. De stad lag verlaten, zei hij, dus behoefde ik niet te vreezen voor.... een ©verval der bevolking! bhscTiuldig"is, Bat hij mij niet kent en dat hij bij zijn jotigske moet blijven, dat hij niet alléén kan laten. „Och, heeren .heeren! laat me toch vrij asjeblieft!" kermt het mannetje. Zelf was ik nogal gerust op den af loop van dit nieuwe avontuur; ik had er nog;geen idee van,... welk een ver- 'schrikkélljjkën nacht ik tegemoet ging! Md. (Wordt vervolgd.) Ik ging het er op wagen, hopende, dat me ook niet van andere zijde een over val zou geworden. De betreffende woning was een eind voorbij het station aan de spoorlijn ge legen; er tegenover stond een goederen loods, waar een wacht van soldaten was gelegerd. Alvorens naar het huis van het oude mannetje te gaan, maak ik 'n praatje met de soldaten. Wanneer ik zeg, zoo denk ik, wie ik ben, en ze meedeel, dat ik van hun generaal toestemming heb om in dat huis te overnachten, dan zal ik er veiliger zijn en kunnen ze waarschu wen als in den loop van den nacht de branden, die overal om me heen nog woeden, het huis hebben benaderd. De soldaten, die ook al weer half aan geschoten waren, bekeken m'n papieren en aanhoorden mijn verhaal; ze leeken me niet ongeschikt toe. Ik geef ze wat sigaren en krijg van hen den raad om liever in het naast gelegen huis te gaan slapen, omdat ze niet weten, of het wel in orde is, als ik me met het oude man netje en diens kleinkind vereenig tot een „samenscholing" van burgers, waartegen vóór den brand de noodige verordenin gen waren uitgevaardigd. Ik zoek het mannetje toch nog even op om hem een kaarslichtje te vragen; het gewone licht brandde natuurlijk niet. Het oude baasje brengt me met zijn bla. kertje naar boven. Het was niet moeilijk om hier of daar een huis binnen te dringen. Van de wo- ningen, die nog niet waren verbrand, stonden alle deuren open ingevolge een bevel, dat steeds overal werd gegeven, als tégen de burgerbevolking moest wor den opgetreden of een overval der bur gerij door de Duitschers werd gevreesd. Tóch een eigenaardige situatie: ik had daar eenvoudig bezit genomen van een willekeurig huis en ik stond in een def tige, eer i s ins p o.ike i*e slaapkamer, van plan me neer te leggen op een bed, dat klaarblijkelijk den nacht tevoren nog door een of ander, mij onbekend echtpaar, ]was beslapen. Wie waren dat? Zouden die menschen zelf vannacht wel een bed hebben, waarop ze zich konden neerleg gen -zci:c!--- - neg .'even? Het rijk geornamenteerde plafond het was een zeer royale woning, waarvan ik bezit had genomen was met ko gels doorschoten en de stukken kalk la gen over den vloer en op het bed. Dat laatste was niet „opgemaakt", het lag er precies, zooals het was verlaten, met te ruggeslagen dek. Ik keek eens uit de ramen en ja, over al brandde het: links en rechts van me en ook achter het huis! Enfin, desnoods zouden die soldaten van de goederen loods me wel komen waarschuwen; de buitendeur had ik open laten staan. Inderdaad,daal' waren ze al. Onder aan de trap riepen ze me toe, dat ik mijn kaarslicht moest uitblazen; de ven sters mochten niet verlicht worden; pa trouilles zouden het huis anders onder vuur kunnen nemen. In den donker haalde ik thans het bed af en schudde de kalk van lakens én dekens. Zoo goed en kwaad als het ging en zoo onhandig als een man zulke din gen maar doen kan, maakte ik het bed op en kroop moe en slaperig van mijn 70 Kilometers fietsen en mijn klauteren over de Leuvensche ruïnes, onder de wol. Dadelijk lag ik in een diepen slaap, maar lang mocht deze weldadige rust niet duren.. Tegen 10 uur werd ik wakker door een geweldig geraas op de trap en plotse ling verraste me het gezicht van zes ge wapende soldaten voor m'n bed; een hun ner droeg een brandende petroleumlamp met zich. De kerels waren allen met ge weren en opgestoken bajonet gewapend- Ze stelden zich rond m'n bed op.... Dat was nu juist geen prettig ontwa ken na een uur slapen. Mij werd op bar- sche wijze bevolen om op te staan, me te kleeden en hen te volgen. Tot op het bloote lijf werd ik betast en de kleercn, die ik aantrok, werden stuk voor stuk nagekeken. Natuurlijk vroeg ik belangstellend, waaraan ik dat alles had te danken, maar ze wilden me ge-en enkele inlichting verschaffen. Nadat ik me in hun voort durend bijzijn had gekleed, gingen drie soldaten de trap af naar beneden; achter hen aan moest ik volgen en daarna kwa men de drie overige kerels. Het was me wel duidelijk, dat ik voor een gevaarlijk sujet werd aangezien, maar ik begreep geenszins, van welke misdaad ik wel ver dacht moest worden, welke het noodig maakte, dat zes zwaar gewapende solda ten me arresteerden. Buiten gekomen, werd halt gehouden. Twee soldaten moesten het oude man netje, dat me huisvesting had aangebo den, gaan wekken en halen. Na lang wachten komt 't baasje, tusschen de sol daten in, -naar buiten. Hij huilt erbar melijk en verklaart voortdurend, dat hij GEBOREN: Lieda, d- v.. W. H- van Weelden en M- C. Bfunt, Beetzlaan 52. Paul Mari, z. v. P. M. Wijsmuller en H- E. Batterman, Wilhelminalaan 22. ONDERTROUWD: R. v.. Wijk en W v.. d. Hoef. GEHUWD: J- M. W. Sevenhuysen en N- v. Eyk. D. Soek en H- v. Velzen. GEVESTIGD: Wed. A. Lampe, Eigen domweg 80; J- Bovenberg, Kerkpad N.Z. 45; J- v. d. Horst, Nieuweweg 34; M- E. Cuijpers, Amersf.straat 119; F. G- Kra- senbrink, L. Koppenl. 2; H- H- E. Bes- selink m. g., Birkstraat 40; S- Scheltinga, Wilhelminalaan 8; M F. S» Hansler-Broe- chuysen, Beetzlaan 30; A van Donkelaar, Amersf straat 130; A. Gleysteen m- g-, Kon laan 79; H. J- Kerkhoff, Birkstr. 84; H. Venhof, Rademakerstr. 18; G- van den Breek, Wieksl.weg ;W-Z- 18; L. W. Proost, Rademakerstr. IS; - A. J- M- Groot, Ra demakerstr. 18; J. Sneeuw—v. Dolderen, Schrikslaan 2; M. A. Tossaint, Hartman, laan 64; H. A. Koot, Banningstraat 92; P. J. J- A- Geesihk, Bosstraat 18; Wed. M. J. Begeman, Emmalaan 14; G- 't Jong, Kerkdw. straat 16. VERTROKKEN: T. Roos van Kl. En- gend.weg 85 naar Zeist, Heerenlaan 38; M- van Zuilen van Kon.laan 105 naar Bussum, Brediusweg 14a; C. v. Ginkel van Vaardehoogtweg 9 naar Maartensdijk, Dorpsweg 66; Th. J. H- Bianchi vaC Vred-ehofstraat 2 naar Amersfoort, Nieu weweg 4; Wed. J. Tijssen van v Lijn denlaan 12 naar Frankfort a. M., Adel- heidstr. 11; M. C- Klassen—Keijser van Dijkhuisstr. 4 naar Amsterdam, Plancius- straat 8511; J- de Ridder van Amersf, straat 25 naar Zeist, Dolderscheweg 7a; J- B. Rotman van Spoorstraat 3 naar Norg, B II; P- T. van Dam m- g. van Hartnanlaan 22 naar Woerden, Leidsche- straatweg 644; L. van den Burg van v. Weed-estraat 9 naar Ermelo, Stichting 's Heerenloo; A- VugtDiepstra van Heuvelweg 2a naar Utrecht, L. Koestr. 25; J. Akkerman van K. Kerkstraat 1 naar Zeist, Pleineslaan 21. VERHUISD: J. D. Berkhout m- g. van Da Cpstalaau T -naar Vosseveldlaan 6a; M- C.. ,Holdtgrefe van Kampweg 56 naar Amersf.straat 8a; D- v< d- Broek van Utr.weg 2, paar Keikdwars'straaf 16; C. Sneeuw van Koriiilaan 57- ilöar Sfcfiriks- laan 2; D. de Haan m. g- van Schou- tenk.weg 33 naar Hartmanlaan 94; W. v- Suijdam van Schrikslaan 2 naar 4; C. van Soest m. g. van Nieuwstraat 51 naar Beckeringstraat 15. VEREENIGINQ VAN VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN. Onder verwijzing naar de in dit blad voorkomende aankondiging voor de spreekbeurt op a.s- Zondag 9 dezer van bovengenoemde veneeniging in Gebouw „Religie en Kunst", alhier, deelt het be stuur ons mede, dat tijdens die Gods dienstoefening door den Heer en Mevrouw le Cosquiino de Bussy te Hilversum, zal worden ten gehoore gebracht: Kantate am erstein Adventssonntag (Erwachet zum Kriegen) van Georg Philipp Teletnann, voor Sopraan-solo, Viool en Orgel, waar bij de Heer en Mevrouw de Bussy resp. de sopraan- en vioolpartij en de Heer F. Breekve'dt de orgeibeleiding op zich zul len nemen. ST. NICOLAAS OP BEZOEK- Dat St. Nicolaas een kindervriend is weten we allen en dat hij daarom brij voorkeur een bezoek brengt aan de scho len, daar waar dus veel kinderen bijeen zijn, is begrijpelijk. Ook ditmaal heeft de grijze bisschop, zijn bezoeken aan de scholen gebracht. Dinsdagmiddag reeds waren het de kleuters der Engendaalschool, die St. Ni colaas mochten begroeten. De kleiintjes waren spoedig op hun gemak door de goede zorgen van de dames Littooy en v. d. Berg. Een der kleine meisjes zong zeer parmantig een toepasselijk liedje, ter wijl anderen voor St. Nicolaas 'n ronde dansje uitvoerden. De cadeautjes en trac- tatie's vielen zeer begrijpelijk wel in den geest. Blijkbaar heeft St. Nicolaas des nachts een bezoek gebracht aan Baam. Woensdagmorgen toch te ongeveer half 10 arriveerde St. Nicolaas in een open auto vanuit de richting Baarn bij het Kon Paleis, alwaar hij werd opgewacht door de kinderen en het personeel der Mariaschool. Voorafgegaan en gevolgd door deze kinderen trok men naar de school, waar St. Nicolaas de diverse klas sen bezocht. Dat er naast de vele mooie cadeautjes zoo nu en dan ook 'n vermanend woord moest worden gespfoken, laat zich be grijpen. De kinderen in de naast deze school gelegen Kleuterschool waren tijdens dit' bezoek reeds „vol verwachting" en het i werd een feest, toen St. Nicolaas binnen stapte. Na de gebruikelijke zang gav-en drie kleine meisjes 'n berijmde toespraak, het geen maar wat vlot liep. Dat St. Nicolaas op de verschillende scholen niet lang kon toeven is begrij pelijk, want de meisjes op de R.K- School aan de Steenhofstraat waren intusschen ook reeds gearriveerd en daarheen gin gen nu de schreden van St. Nicolaas en Piet. Het volledige Schoolbestuur was daar met de Zusters en de kinderen in afwach ting en ook daar ging een gejuich' op, toen Sint de groote ruimte der bewaar school, waar de kinderen verzameld wa ren, binnen stapte. Ook daar was voor de kinderen der lagere klassen een mooie verzameling cadeautjes bijeen, terwijl de Sint zooveel lekkers had gezonden, dat allen konden worden bedacht. Hierna herinnerde Piet Sint er aan, dat nog eenige andere bezoeken moesten worden afgelegd, waarom besloten werd Donderdagmorgen aan de andere scholen een bezoek te brengen. De des nachts afgelegde bezoeken en het wandelen over de daken schenen Sint en Piet in 't geheel niet te hebben ver moeid. Reeds zeer vroeg toch arriveerden, beiden weer in de open auto aan de openbare school aan de Beetzlaan* Door het personeel ontvangen, werd ook daar contact gezocht met de kindenen en we zien nog de blijde gezichten bij het ontvangen der cadeautjes en de versna peringen. Het was maar goed, dat de bisschop de vele geschenken vooraf aan de scholen had toegezonden. Nu kon al les vlot verloopen. Het weer bleef goed en ook nu kon St. Nicolaas in zijn open auto zijn weg vervolgen naar de openbare school in de Kerkebuurt. Het was hier al niet anders dan op de andere scholen. Een hartelijke ont vangst in de gymnastiekzaal, veel mooie cadeautjes en versnaperingen, veel blijde gezichten en nog veel meer. Dit alles» evenals pp de school aan de Beetzlaan, was mogelijk door de vele bijdragen, die door de conti'buanten steeds voor dit doel worden verstrekt. Nog was St. Nicolaas miet voldaan. De tocht ging nu naar de R K- Jongens school aan de Steenhofstraat. Juist was ook daar het volledige Schoolbestuur ver. schenen om te deelen in de vreugde der kinderen. Toespraak en zang wisselden zich ook daar af en ook hier vonden de versnaperingen en cadeautjes grage monden en handen. Evenals dit op de andere scholen het geval was, kon ook hier door vele giften dit alles mogelijk worden gemaakt- St. Nicolaas verzocht ons nog alle kinderen hartelijk te groeten en hun te zeggen, dat hij volgend jaar beslist weer terug zou komen. AUO GEVONDEN. In den nacht van 3 op 4 December 1934 werd door de politie op den Kruis weg geheel onbeheerd aangetroffen een auto, welke, zooals bij het ingesteld on derzoek is gebleken, op Vrijdag 30 No vember j.1. was gestolen te Amsterdam. De auto is inbeslag genomen en over gegeven aan de Amsterdamsche politie. ERNSTIGE AANRIJDING. Op 4 December, des avonds te om streeks 5 uur, werd op de Burg. Grothe- straat, nabij de Anna Paulownalaan, de wed. v. K., wonende alhier, zoodanig door een passeerende auto aangereden, dat zij, nadat eerste hulp door Dr. R. alhier was verleend, dadelijk per auto naar het ziekenhuis te Utrecht moest worden over gebracht. Nader werd vernomen, dat haar toestand ernstig is en men voor het leven der oude vrouw vreest. Naar de oorzaak van het ongeval werd door de politie een onderzoek ingesteld. CHR. ORANJE-VEREENIGING- De Christelijke Granje-Vereeniging „Ju- liana van Stolberg" hield Vrijdag een propaganda.avond in de groote zaal van „Religie en Kunst". De opkomst was helaas zeer matig. Nadat de voorzitter, de heer Wijnbeek, op de gebruikelijke wijze had geopend, riep hij in 't bijzonder het welkom toe aan den spreker van dezen avond, den WelEw. heer Ds- A- Verwaal, Ned. Herv. predikant te De Kaag, en aan de dames Nettv Wijnbeek en Ida Jongsma, die het muzikale gedeelte verzorgden. Ds. Verwaal begint zijn rede met te wijzen op het Nederlandsche Wapen, waarop voorkomen drie leeuwen. De mid delste houdt in de rechter klauw een zwaard, in de linker een bundel met 7 pijlen, het blaroen van de Unie van Utrecht. Een zevental pijlen zijn moei lijk te breken. Zoo ook het drievoudig snoer; God, Nederland en Oranje. Dat mag ook niet vefbroken worden. Verder herinnert spreker aan het ge denkjaar 1933. Hoe in'dat jaar duizen den in het Stadion te samen kwamen om Oranje te huldigen. Aan de plechtigheid in de kerk te Delft, waar een 30-tal Oranjevorsten begraven liggen. Aan de Bijzondere Vrijwillige Landstormers, die Den Haag voor H. M- de Koningin de fileerden, aan de bloemenhulde gebracht in de burgerzaal van het Paleis te Am sterdam 'ter eere van onze vorstinne. Dat alles in 1933. Dan gaat Ds. Verwaal terug naar, Juliana van Stolberg, de vrome moeder van den Vader des Vaderlands, om ver volgens in 't bijzonder stil te staan bij het leven en werken van Prins Willem! van Oranje, in 't kort bij de volgende stadhouders en regeerende vorsten, om dan weer breeder uit te weiden over onze Koningin Wilhelmina, wijzende op de da gen van spanning in 1918- Toen is rood! wel bedolven, maar niet verzwolgen, zoo dat waakzaamheid nog altijd geboden: blijft. Immers wij willen de roode tulp, op den grond, de oranje-kokarde op do borst. Ook geen dictatuur met 't scha duwbeeld van onze Koningin op den ach tergrond. Wij willen vaderlanders zijn ook iq deze zorgelijke tijden op deze ontwrichte wereld op velerlei gebied. Daartoe moe ten wij onszelf zijn en onzelf blijven, 't Is een tijd, waarop het wachtwoord moet luiden: Sluit de gelederen. Deze met vuur uitgesproken rede werd met de grootste aandacht beluisterd; een warm applaus was de beste dank voor den spreker.. Voor afwisseling zong mej. Wijnbeek aardige liederen, begeleid aan de piano door mej. Ida Jongsma, die bovendien nog eenige zeer mooie piona-solo's ten gehoore bracht. Dat was waarlijk kunst- 't Was een schoone avond, die met een couplet uit 't Wien Neerlands Bloed als dankgebed door Ds. Verwaal werd gesloten. Op 't podium prijkte een portret van H. M- de Koningin, gedrapeerd door het oranje blanje bleu, terwijl de vlag de piano sierde. KERKELIJKE BENOEMING. (Tot diaken der Ned. Herv* Kerk wer- denn gekozen de heeren S. van Gorkumi en Van Es, welke heeren hunne benoe ming hebben aangenomen. FEESTAVOND MONDACCRDEON- VEREENGIING „BRAVO". Maandagavond gaf de mond accordeon- vereen. „Bravo" haar jaarlijksche feest avond in de zaal van hotel „Eemlanid"« De zaal was goed bezet. De voorzitter, de heer B. 't Lam, sprak het welkomstwoord en deelde mede, dat 'n onderafd. „Jong Bravo" was opgericht. Onder leiding van den directeur, den heer C. Th. Mooij, speelde men vóór de pauze een viertal nummers. Geopend werd met een pittigen marsch, gespeeld door „Bravo" met >,Jong Bravo'', waarbij deze jonge club zich reeds dapper heeft ge weerd. Na de pauze_werden wederom een viertal nummers gespeeld, welke uitne mend voldeden. Tenslotte dient nog vermeld te wor den, dat eenige adspirant-leden een paar voordrachten gaven, terwijl het orebest Uyterwijk—Van Bentum voor de verdere 'muzikale opluistering zorg droeg. HOE ONTVANGT MEN ONDERSTAND. Indien men in de toekomst voor ©eni gen vorm van onderstand in aanmerking wenscht te komen, moet men overtuigend kunnen aangeven wat over een tijdsver loop van bijv. een jaar voorafgaand aan de aanvrage óm onderstand aan gezlns- inmkomsten is genoten. Onder gezinsin komsten wordt verstaan, al datgene wat door de gezinsleden is verdiend of ver kregen. Onder inkomsten wordt ook ver staan 1/3 van het kostgeld van 'n kost ganger. Bij de beoordeeling van nieuw in te dienen aanvraagformulieren zoowel voor werkverschaffing, steun verleei.i ,g als steun in anderen vorm, moet een lijst kunnen worden overgelegd, waarin van week tot week nauwkeurig is bijgehou den van alle gezinsleden het (de) ontvan gen loon(en) en waar en bij wien dit ver diend is. Ten einde het den eventueelen aanvra ger mogelijk te maken het aantal werk- loozendagen aannemelijk aan te geven, stelt de gemeente de gelegenheid open op die werkloozendagen te komen stem pelen. Verplichting hiertoe bestaat niet, doch werkloozendagen, die niet vanwege de gemeente van een stempel zijn voor zien, komen voor berekening als zooda nig niet in aanmerking. Bijv indien een aanvrager aangeeft in een jaar 150 werkloozendagen te hebben doorgemaakt, doch hij heeft er slechts de helft van gestempeld, dan wordt gerekend dat de andere helft door hem in werk; is doorgebracht. Waar derhalve in de toe komst eenige onderstand in welken vorm ook te geven, nauwlettend zal worden beoordeeld volgens regelen door het Ge meentebestuur te stellen en in overeenj- stemming met de behoefte van den aan vrager, wordt een ieder in zijn eigen be lang geraden op werkloozendagen te ko men stempelen. Nadere inlichtingen hieromtrent w rden gegeven ten gemeentehuize op werkdagen van des voorm- 9121/2 uur door den controledienst. Deze voorschriften worden geacht aan te vangen en in werking te treden op. 1 December 1934. Ter voorkoming van terzijdeligging det aanvraagformulieren worden belangheb benden gewaarschuwd de gegevens nauw keurig in te vullen. Opzettelijk buiten" de waarheid verstrekte gegevens kunnen aanleiding zijn met den strafrechter in aanraking te komen.

Soester Courant | 1934 | | pagina 5