Uit den So Raad. ST. NlCOLAASFEEST- Zondag a.s. wordt door de afd. Soest der Kath. Dem. Partij in hotel „De Gou den Ploeg" voor de kinderen der leden een St. Nioolaasfeest gevierd- Om het bezoek met de kinderen aan Uit vergemakkelijken, zal een extra bus rijden over Nieuwe weg, Beu kenlaan, Laanstraat, Beckeringslraat, Korte liartweg, Koninginnelaan, Nieuwstraat, De Gouden Ploeg. KERSTGAVEN-COMITÉ SOESTERBERG- Aan de Burgerij van Soesterberg. Motto: Ze weten wat ze willen. Ze praten niet van „toen". Ze zeuren niet, Ze treuren niet, Ze pakken aan, Ze DOEN!! Nauwelijks was de zomer-zonnezang van het golvend graan onder het geklank van den sikkel der maaiers verstomd, nau welijks hoorde men weer in de verte het praeludium van het lied van den Herfst, waarin de natuur zich nog éénmaal tooi en gaat met wondere kleurenpracht, of een aantal inwoners van Soesterberg kwam bijeen, om met elkaar plannen te bespre ken voor de verstrekking van geschen ken in natura aan behoeftige Soesterber- gers van alle gezindten, ter gelegenheid van het Kerstfeest. Kerstfeest, Feest van Licht, komende in de duisternis van ons aardeleven. Kerstfeest, dat dit jaar, meer nog dan de laatste jaren, een Feest zal zijn, waar op de klanken van het „Vrede op Aarde" dreigen onder te gaan in het onheilspel lend gekletter der wapenen van een ver twijfelde wereld. Kerstfeest, Geboortefeest van Hem, die zich gaf voor anderen en van Wien Adama van Scheltema eens zong: „Er was éénmaal een kind, dat in een kribbe lag En naar die groote wereld zag. Het is een oud, en prachtig verhaal. Een wijnrank en een rozelaar Vlochten hun takken door elkaar. Daar was alleen wat stroo in huis, Daar was een Moeder en een Herder, Een ezel en een duif.-., en verder Brachten de menschen hem een kruis Het Kerstfeest is één van die bij uit stek gunstige gelegenheden om hen, die gebogen gaan onder der tijden druk, een oogenblik te bezorgen, waarop de zwaar te van hun kruis hen minder drukken zal. O zeker, de vermindering van dien druk zal slechts zijn van zeer voorbij- gaanden aard, maar de herinnering blijft) De herinnering, dat velen van al erlti stand en richting hebben samengewerkt tot één heerlijk doel: „Strooi vandaag een enk le blcent op ws naasten pad. Strijk hem van 't bezorgd gelaat, enk'le rimpels glad." Het vorig jaar mocht het Comité, on- Lanks den toen zeer korten tijd van voor bereiding, dank zij aller medewerking, er ki slagen aan 47 gezinnen een Kerstgave Ie doen toekomen. Om tot het beoogde doel wederom te geraken is het Comité voornemens op de Woensdagen 12 en 19 December a.s-, een Weldadigheids-avond te organiseeren in Hotel „Huis ten Halve", waar een Re vue zal worden opgevoerd en in de pauze een Kerstboomverloting zal worden ge houden. De toegangsprijs bedraagt (inclusief programma) minimum VIJFTIG CENT. Moge, dank zij Uw hulp, de arbeid van het Comité ook dit jaar weer mert succes worden bekroond. Gij verricht daarmede een goede daad en het spreekwoord zegt: „Een goede daad draagt haar belooming in zich- zclve." En als dan straks over de geheele wereld de Kerstklokken met juichende galmen inluiden het Feest des Lichts, dan zal er in Uw harten kunnen zijn gevoel van dankbaarheid. Dankbaarhed, medegewerkt te MOGEN hebben aan het brengen van wat licht en warmte in de huizen en harten van Uw behoeftige medeburgers. Burgerij van Soesterberg, wederom is aan U; DE DAAD! AANGEHOUDEN. Door de politie werd aangehouden ter zake diefstal van een rijwiel zekere V., wonende alhier Hij zal ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld wor den. BRANDWEER SOESTERBERG. A-s. Dinsdag, 11 December, »s avonds 8 uur, zal door de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg een oefening gehouden worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres sen. achter de voorwerpen vermeld. Heerenrijwiel, Pol. Bur-; damessjaal, Kerkpad N-Z- 13; knipmes, Beetzlaan 21; halsband, Nieuweweg 91fietstasch en een paar klompen, KI. Engendaalw- 94; K-G- gewicht, L- Brinkweg 55d. Aangeloopen: hondje, Braamgracht 5; konijn, Zwaluwen weg 23. 1 FEESTAVOND „DE STORMERS". Zaterdagavond hebben de „Stormers" een welgeslaagd feest gevierd in hotel „Eemland". Ruim acht uur opent de voorzitter, de heer Duin, met een woord van welkom, in 't bijzonder tot de zustervereenigingen uit den omtrek, tot de sportvereenigin- gen uit Soest en tot den afgevaardigde van het Bondsbestuur, hier aanwezig. Een woord van bijzonderen dank brengt de heer Duin aan de korfbal vereen. Baerne, wiens tooneelgezelschap dezen avond zal opvoeren het Duitsche blijspel „Het duis tere punt". Deze avond is geslaagd, voor zoover de opkomst betreft, aldus de heer Duin. De zaal is vol. Hij hoopt, dat ook de uitvoering mag slagen. Dan zal 't derde jaarfeest een aangename herinnering zijn voor alle aanwezigen. Om de kas te steunen hebben de Stor- mers hulp van donateurs noodig, daar om spreekt de voorzitter de hoop uit, dat zij, die zich tijdelijk als donateur heb ben opgegeven, zich voor goed aan deze vereeniging zullen verbinden. De inrich- Woensdagmorgen 10 uur kwam de raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de burgemeester, de heer Mr. G. Deketh. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter bood den leden bij wijze van Sinterklaasverrassing for meel de gemeentebegrooting aan, waar van een exemplaar op ieders plaats lag. 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen dd. 11 en 31 Oct.. 1934. Nadat de heer Nooder enkele korte opmerkingen heeft gemaakt, worden de notulen goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stuk. ken. Alle ingekomen stukken werden con form de voorstellen van B. en W. afge daan. Het adres van de samenwerkende arbeidsbonden werd op voorstel van den heer de Nies aan de agenda toegevoegd. 3. Stemming over het voorstel van den heer Gasille tot aanvulling van art. 10 der verordening tot vaststelling van re gelen ten aanzien van de bezoldiging van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Soest, over welk voorstel de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. Er restte uit de vorige vergadering nog de kwestie, of een ambtenaar, wien voor straf zijn periodieke verhooging was ge weigerd, wil hij in zijn rechten worden hers'eld, „voldoende" of „méér dan vol doende" ijver moet hebben betoond. Over een desbetreffend voorstel-Gasille hadden de stemmen gestaakt, thans maakte de raad uit, dat „voldoende" ijver voldoen de zal zijn! 4. Belediging van den nieuwbenoemde» gemeente-ontvanger. De hr. Hegter legde de vereischte eeden af, waarop de voorzitter den nieuwen hoofdambtenaar feliciteert en zijn ver trouwen in hem uitspreekt. De heer Regter beloofde te zullen trachten dit vertouwen waardig te blij ven. 5. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 22 Juni 1934, houdende toekenning van een tijdelijke toelage aan 't in pensioengerechtigden dienst der ge meente zijnde personeel. Ged. Staten deelen mede, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken zich niet kan vereenigen met het besluit van den raad tot verstrekking van een tijdelijke toelage aan het gemeente-personeel in verband met het op grond van een wij ziging der pensioenwet 1922 met ingang van 1 Juli 1934 verhoogde verhaal van bijdragen voor eigen en weduwen- en weezenpensioen. Deze aangelegenheid zal eerst nader in het Georganiseerd Overleg worden be handeld. 6. Voorstel tot toekenning van een subsidie groot f90.aan den Aartsdio cesane» boeren, en tuindersbond ten be hoeve van het houden van een landbouw, wintercursus. De heeren Gasille.en Nooder meenden, dat het principe om subsidie- verleening alleen bij de begrooting te be handelen, moest worden gehandhaafd. De voorzitter en de heeren de Bruyn en E n d' e n d ij k zetten uiteen, dat deze aanvrage alleen kan worden ingediend, als er voldoende leerlingen zijn voor weer een nieuwen cursus. De heer de Bruyn wees er boven dien op, hoe weinig op onze begrooting voor de in dezen tijd zco getroffen boeren wordt uitgetrokken. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte z.h.s. aangenomen. 7. Behandeling van een adres van de Soester Harmonie P.V.O. in verband met de uitbetaling van de subsidie over 1934. Voor de aan de Harmonie toegekende subsidie, groot f450.moeten 10 con certen worden gegeven. Onbekend met deze bepaling heeft de Harmonie als ge bruikelijk 7 concerten gegeven. Waar B. en W' de meening zijn toegedaan, dat geheel ter goeder trouw is gehandeld, stellen zij voor de geheele subsidie uit te keeren. Conform besloten. 8. Behandeling van een voorstel van tinng van een nieuw terrein heeft veel geld gekost. „Help ons die kosten tc dekken." Met dit speechje ving de gezellige avond aan. Het jasz-orkest Uyterwijk—Van Bentum liet zich hoeren, waarna al spoedig het doek opging. Het stuk speelt in den tegenwoordigen tijd. Het le bedrijf te Berlijn, het 2e en 3e bedrijf op het kasteel Dühnen bij Ber- lijn. De regie was van den heer T- Beumer. Een I2tal personen namen aan het spel deel, dat goed en vlot werd opgevoerd. De rollen zaten er goed in- Het hartelijke applaus na ieder bedrijf en in 't bijzonder aan het slot, bewees den spelers, dat men zeer had genoten. De heer Duin was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen bij het gezel schap hartelijk dank bracht voor het ge- 'bodene en de dames bloemen en de hee ren sigaretten aanbood. In de pauze werden loten verkocht. De trekking vond plaats na het spel. Eenige fraaie prijzen vielen de gelukki gen ten deel. G- S. inzakeverlaging der wethouders salarissen. De Soester weth. genieten momen teel f 1500.salaris; Ged. Staten hebben verlangd, dat dit bedrag tot f 1000.zal worden teruggebracht; de voorzitter stelt thans voor: f 1200.gelijk aan de bezol diging in Zeist. De heer Grootewal vond f 1200. volstrekt niet te hoog; de voorzitter vond het zelfs weinig voor- dit drukke ambt; de heer Gasille achtte 't wet houderschap in een gemeente als de onze meer een eerebaantje, in welker salariee- ring het mes maar eens diep moet wor den gezet. De heer Nooder: De tijd is voorbij waarin de eerebaantjes op de so ciëteit werden verdeeld. We moeten wet houders kunnen kiezen uit de geschikte menschen en die kunnen zich niet altijd alleen om de eere geven. Namens zijn fractie stelt spr. voor om de wethouders bezoldiging op f 1500.te handhaven. De voorzitter: Dat heeft natuurlijk geen kans. D heer de Nies meent, dat we ons maar niet altijd hij de decreten van hoo- gerhand moeten neerleggen. Hij onder schrijft volkomen de meening van den heer Nooder. De heer Mulder wil aanhouding; B. en W. moeten eens gaan praten met Ged. Staten. De voorzitter ziet er geen heil in. Ged. Staten willen de gemeente Baarn, De Bilt en Soest gelijkschakelen. Het voorstel van B. en W. (f 1200. werd aangenomen. 9. Voorstel tot: a. heffing van een vergoeding van het Gasbedrijf voor het hebben van gasbuizen in openbare gemeentegronden; b. het toestaan van credieten voor het Gasbedrijf ten behoeve van den dienst 1934. In verband met den vrij somberen toe stand der gemeenfefinanciën stellen B- en W- voor met ingang van 1 Juli 1934 het Gemeente-Gasbedrjjf een vergoeding te doen betalen van f4000per jaar. De heeren Gasille en van den Berg vonden de heffing van f 4000. per jaar aan de gemeente te hoog en ze meenden, dat f 2000.voldoende zou zijn. De heeren Grootewal en Enden dijk hadden geen bezwaar, omdat deze heffing mogelijk is, niettegenstaande de gasprijzen aanzienlijk zijn verlaagd. De heer van Klooster meende zelfs in vage bewoordingen nóg een nieuwe a.s. gasprijsverlaging te kunnen voorspellen; de gekweekte reserve van ons gasbedrijf is vrij groot en kan ons in dezen tijd, nu toch wel eens ten nutte worden gemaakt. De heer van Duren is voorstander van een voorzichtig financieel beheer, maar heeft toch thans, in onze buitenge wone omstandigheden, geen bezwaar. Alleen de heer Gasille stemde tenslotte tegen. Ook het andere voorstel, om credieten toe te staan aan het Gasbedrijf voor re clame en outillage, o.a. het inrichten van een keuken voor kookdemonstraties, vond bedenking bij den heer Gasille. Hij vond dezen reclame-opzet veel te luxieus en ondoelmatige overdrijving. Hij waar schuwt den raad met grooten nadruk. De heer vanDuren herinnert er aan, dat de cost de baet vooruitgaat. Degene, die slaapt, brengt van zijn zaak niets te recht. We worden scherp beconcurreerd door de electra, dus moeten we óók wat doen. Ook de heer d e B r u y n, lid van de Gascommissie, meent dat reclame tegen over de P.U.E.M. noodig is. Hij had niet gedacht, dat een oude vechtgeneraal (Ga sille) zoo gauw het hoofd in den schoot zou leggen. De heer d e N i e s meende, dat de aan gevraagde credieten voor onderhoud veel te laag zijn; daartegenover vond hij de reclameopzet te grootsch. De heer Noo der was van gelijke meening. Een be stelauto van f 1300.een telmachine enz. vond hij volmaakt overbodig. De heer Grootewal verdedigde de bedrijfs voering en het voorstel van B. en W. Wet houder van Klooster deed insgelijks. Door reclame kunnen we den omzet ver- hooien en daarmee tot eer verlaaa^ gasprijs komen. De raad stond tenslotte toe bij meer derheid van stemmen: f 1175.voor re clame, f 875.— aan onderhoudskosten; f 1300.— voor een bestelauto (87 stem men). 10. Adres van het Bestuur der Stich ting tot instandhouding van Van der Huchtscholen te Soest, verzoekende sub sidie ten behoeve van zijn opgerichte be waarschool, met voorstel van B- en W. Aangenomen. 11. Voorstel om alsnog f 100.— be schikbaar te stellen als bijdrage in de steunverleening aan behoeftige kunste naars. Dit voorstel houdt verband met een schrijven van den Min. van Sociale Zaken. Aangenomen. 12. Voorstel tot vaststelling eener ver. ordening, houdende normen 111 acht te nemen bij toekenning van vergoeding in gevolge art. 13 der L. O- Wet 1920- Aangenomen- 13. Voorstel tot het huren eener ga- rage te Soesterberg voor berging van de brandweer.auto. B. en W. stellen voor van den heer D. Posthumus te Soesterberg een garage aan de Luit. Koppenlaan te huren tegen f 15per maand. Aangenomen- 14. Voorstel tot vaststelling van een ontwerp-besluit betreffende het onder hands, of in het openbaar verkoopen van verschillende aan dé gemeente toebehoo- rende goederen, voor zooveel noodig deze in 1935 mochten beschikbaar komen. Aangenomen. 15. Verzoek van N. van Dijk te Soest om den Noorderweg met een auto te mogen berijden in de richting Stadhou derslaan—Vredehofstraat, met voorstel van B. en W. Waar de raad niet bevoegd is te dezer zaken een beslissing te nemen, stellen B- en W- voor bedoeld schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Aangenomen. 16. Voorstel inzake het toestaan van een later sluitingsuur voor de winkels op 27 en 28 Dec- a.s. Aangenomen. 17- Vaststelling van besluiten inzake gemeente-eigendommen, t. w. a. wijziging van een besluit tot ver koop van grond aan J. v. d. Hoed en J. A. Dillen; b. wijziging van een besluit tot rui ling van grond met P. B. Rademaker; c- schenking van grond door verschil lende personen ter verbreeding van den Oude Utrechtscheweg en den Braamweg; -d. verhuuï^an grond aan,- H. tiorns- veld; e. ingebruikgeving van een woning aan M. Ravenhorst. Aangenomen. 18. Voorstel tot het in beroep gaan tegen den voorloopigen aanslag in de Omzetbelasting van het gasbedrijf. De aanslag over de eerste 3 kwartalen van 1934 bedraagt f 1440-70. Aangenomen. 19- Voorstel van B- en W. tot het aan gaan eener geldleening. B- en W- stellen voor bij 't Pensioen fonds der Rotterdamsche Bankvereeniging deze leening te sluiten tegen een rente van 4 pCt. Aangenomen. 20- Voorstel van B- en W. inzake de voorziening der straatverlichting langs de Banningstraat. B- en W- vragen hiervoor een crediet van f 600-57 voor jaarlijksche kosten der verlichting, alsmede van een bedrag groot f 2563-40 voor verplaatsing der thans aanwezige palen en het aanbrengen van 23 overspanlantaa-.is. De raad aanvaardde het voorstel, maar protesteerde „en bloc" tegen de hoogte der berekende kosten voor het verplaat sen enz. van de palen. 21- Voorstel van B- en W. tot ver strekking van een kerstgave aan werkloo- zen en ondersteunden. B- en W- stellen voor evenals vorige jaren aan de werkloozen en behoeftige» een kerstgave te verstrekken groot fl aan ongehuwde», f250 voor gehuwden met hoogstens 2 kinderen en f4voor gehuwden met meer dan 2 kinderen. Aangenomen. Aan de orde kwamen thans de vragen en antwoorden van den heer Nooder in zake steunregeling en werkverschaffing. Uit het antwoord van B. en W. blijkt, dat B. en W. niet voor het instellen, van een steunregeling zijn. Arbeiders, niet bij de werkverschaffing te plaatsen, zullen zoo noodig door M. H. worden geholpen. Op een kolenbon hebben werkloozen, naar B. en W. meenen, geen recht; alleen: de minister bewilligt in de verstrekking er van. De heer Nooder becritiseert de ant woorden van B. en W. Het ingekomen adres van de georgani seerde arbeiders wordt tevens aan de orde gesteld. De heer Nooder constateert, dat na het afstemmen in den raad van het s.a.- voorstel tot heropening van de werkver schaffing, alle arbeiders, ook de kath. en chr. tesamen zijn gedreven in één front vóór een minimum-inkomen, eten, een huis, vóór dekking. Spr. stelt vast, dat B. en W. niet hebben gezorgd voor de noo- dige objecten voor voldoende werkver schaffing. De nood' is zóó groot, dat ge- holne^moet worder Als-.oo andere wüze de begrooting niet sluitend komt, dan wordt de belasting verhoogd, ten be hoeve van leniging van den nood der ar beiders moet dat dan óók maar. Tegen over de werklooze arbeiders hebben we een nationale taak te vervullen. Niet alleen, zoo zegt de v o o r z i 11 e r, tegenover den werkloozen arbeider, maar tegenover alle solide Soesters. ook: de burgers, die niet arbeiders zijn in den gewonen zin. Tegenover alle inwoners hebben we onze taak te vervullen, we willen ze allen, als dat noodig is, helpen. Dat is de opvatting van B. en W. en daarmee in strijd zou zijn de instelling van een steunregeling alléén voor de werklooze arbeiders. De practijk heeft geleerd, dat de Soester arbeiders onwil lig zijn om veldwerk te verrichten; we hebben altijd menschen van buiten de ge meente moeten betrekken. Een steunre geling zou dezen ongezonden toestand be stendigen. Vele Soester arbeiders blijken plots arbeid' in het vrije bedrijf te hebben kunnen vinden, als ze voor de werkver schaffing werden aangewezen. Denke\ we ook aan de financieele zij de. Het vorige jaar kostte ons steun en werkverschaffing f 150.882,72 en dit jaar, nu we alleen werkverschaffing hebben, met aanvulling van M. H., zullen de uit gaven circa f 40.000.minder zijn. Dat is het 'm juist: de rijkssteunregeling doet de werklust verminderen. Wij willen hier in de gemeente blijven, zorgen tot leniging der nooden van alle valide Soesters. We beschikken niet over de financiën om een afzonderlijke steun regeling voor werklooze arbeiders in te richten. Steunregeling naast werkver schaffing zou ons 50 duizend gld. méér kosten dan de gemeente ontvangt uit het gemeentefonds of: 2 maal zooveel als de opbrengst van de personeele belasting. In voering der steunregeling deugt nietfi nancieel niet en moreel niet. De heer Endendijk erkent, dat er ook nog paedagogische bezwaren zijn te gen invoering der Rijkssteunregeling waaruit een bepaalde groep kan putten, zóó, dat er voor anderen geen geld blijft. Toch is spr. vóór een verbetering van de bestaande hulpverleening; de nood maakt dat urgent en spr. vraagt daarom tegen de volgende raadszitting mede- deeling van de nadere plannen van B. en W. Spr. is niet tegen hulp door M. H.; ik wil hier uitspreken en de raad zal dat onderschrijven, dat degenen, die door M. H. worden gesteund, geen armlastige zijn, noch in den zin der wet, noch naar ons gevoelen. De voorzitter ontvouwt nader zijn plannen. Er zal vóór alles voor werkverschaffing worden gezorgdjBipur we credieten zullen worden aangevraagd maar degenen, die weigeren om naar Rollecate te gaan, zullen onherroepelijk van allen steun worden uitgesloten. De steunregeling van het Rijk werkt ver keerd; het is volgens de rijkssteunrege ling mogelijk, dat in sommige gevallen méér getrokken zou kunnen worden aan steundan we in werkverschaffing zou den mogen laten verdienen. De arbei ders in Soest moeten leeren om aange boden werk te aanvaarden, óók als de voorwaarden minder gunstig zijn, want we moeten allenook de arbeiders, terug naar een lager levensvlak. Spr. critiseert tenslotte nóg eens in scherpe bewoordin gen de rijkssteunregelingen, welke de ge meenten, welke altijd zuinig zijn beheerd, in het nadeel stelt tegenover de gemeen ten, die er maar op hebben los geleefd. De heer Gasille onderschrijft het betoog van den voorzitter; hij is vóór het „opruimen" van alle 60-jarigen en oude ren uit de arbeidsmarkt; om dat doel te bereiken, moest het steungeld worden be steed. De heer de Nies belicht het adres der arbeidersbonden, speciaal voor wat betreft het in rekening brengen van aller lei steunbedragen ter bepaling, of het al tijd is om in de werkverschaffing te moge ft worden geplaatst. Spr. ging zeer uitvoerig in op de toe$ standen bij de werkverschaffing en schil dert, eveneens in den breede, den nood, welke ontegenzeggelijk onder de werk loozen bestaat. Hij détailleert tal van door hem gewenschte verbeteringen voor wat de gemeentelijke hulpverleening be treft. De Voorzitter dient den vorigen spreker van antwoord. Hij verdedigt de verschillende gecritiseerde bepalingen, aanvoerende, dat de gemeente altijd moet oppassen, helaas, dat ze niet wordt b e- drogen. Spr. erkent, dat de nood hoog is, maar niet alleen onder de arbeiders, onder vele burgers is de nood erger. Spr. wenscht van den raad een principieele beslissing: al- of geen steunregeling. De voorzitter waarschuwt echter voor de fi nancieele consequenties; hij zal de noo- dige stappen nemen om het besluit on gedaan te maken als dat kan, wan neer de raad tot invoering der steunre geling zou besluiten. De heer van den Berg brengt den voorzitter hulde voor zijn kloek stand punt; ook de middenstand kent groote ellende. De heer Nooder en andere leden re- pliceeren. Tenslotte werd gestemd over de steun regeling; ze werd, met 2 soc. stemmen er vóór, verworpen. Te circa 2 uur werd de openbare ver gadering gesloten en ging de paad ovei ie Geheime zittmfl-

Soester Courant | 1934 | | pagina 6