Oorlogsherinneringen» De Overweldiging van België* Als franc-tereur behandeld. ÜLUK1A MUJNUL Algemeen overzicht. Plaatselijk Nieuws. Herinneringen aan de omzwervingen van een oud oorlogscorrespondent tusschen de strijdende partijen. Ik had zielsmeelij met mijn medegevan gene, die niet te troosten was. „Ga nu stil mee zei ik hem des te gauwer zal je weer bij je jongske wezen." Hij bleef echter doorhuilen. Tusschen de zes soldaten in werden we thans in de richting van het station geleid. Het was een macabre tocht- In den donkeren avond schreden we over den zwaar beboomden Boulevard de Namur, waar door den gloed van de brandende stad spookachtige schaduwen lagen. De vlammen knetterden aan alle kanten; met donderend geraas hoorden #ve hier en dan weer daar een of ander huis instorten. Soms was het weer een oogenblik angstig-stil om ons heen en hoorden we slechts onze eigen voetstap pen en het gehuil van het oude manne tje naast me. Als de begeleidende soldaten hier of daar iiets meenden te ontdekken, hielden ze ineens halt en riepen ze aan de ver meende naderende personen een „werda" toe. Soms waren het slechts wat lage struiken, voor welke we ons hadden laten ophouden, andere keeren bleken we ge- stooten te zijn op een of andere Duit- sche patrouille. „Parool?" klonk dan de roep van onze begeleiders. „Dusburg!" werd geantwoord. Waarop men wederzijds naderde. Nog steeds lagen de lijken van neer geschoten burgers op den boulevard en ais we langs deze doode lichamen lie pen, terwijl hier of daar vlammen een oogenblik fel oplichtten, dan schrikte ik telkens huiverend en gruwend op. Op het station werd ik voor een of ficier geleid, die aan een tafeltje op het perron gezeten was en zijn onmiddellijke omgeving met een petroleumlamp had verlicht. Mijn medegevangene ging nu huilend zóó te keer, dat er geen huis meer met hem te houden was, waarom de officier besloot om zich zoo gauw mogelijk van hem te ontdoen. Zég eens, vadertje zóó ongeveer begon hij zijn verhoor heb jij aan dezen man dat was ik gelegen heid aangeboden om in je huis te over nachten Het oude mannetje verstond niets van deze in het Duitsch gestelde vraag. Och, ochlaat me toch'naar m'n jongske... Laat me toch gaan... De officier scheen hem te verstaan. Ja, ja zegt hijje in oogt gaan. Zeg alleen, wat je van dezen man weet. Och, och... ik versta u niet.... Laat me toch gaan. Ik ben onschuldig, menier, ik ben onschuldig. Ik ken dezen heer niet Ik nam nu maar ongevraagd 't woord en verklaarde, dat het oude mannetje mij niet kende, noch kon kennen. Waarom hebt u dan contact gezocht met dien man Teen heb ik van az mijn weder varen in Leuven verteld en ook gezegd, dat ik van generaal von Manteuffel toe. stemming had gekregen om in 't huis van mijn mede-gevangene te overnachten. Mede verklaarde ik, waarom ik tenslotte in overleg met de militaire wacht in de goederenloods het naastgelegen huis tot slaapstee had gekozen. En eindelijk kreeg ik toen te hooren, waarvan ik werd verdacht. Ik werd beschuldigd van s p io n- nage en brandstichting! Juist een der soldaten van die wacht aan de goederenloods, een van die half dronken kerels dus, had achteraf gemeend in mij den persoon te herkennen, die hem 's middags zou hebben gevraagd o, sancta simplidtas! of hij een... Bel gisch of Duitsch soldaat was. Dat was dus de spionnage. En bovendien had hij dien persoon even later per fiets zien vluchten uit een fabriek, welke dadelijk daarop in brand stond Brandstichting! Verontwaardigd verklaarde ik, dat ik foch warempel geen weken achtereen op het oorlogsterrein kon hebben ^ndge- zworven, zonder dat me het verschil tus sclen- een Duitsclien e. Belgischen sol daat duidelijk zou zijn geworden. En wat die brandstichting betrof in een fabriek, het geval leek me te dol om er veel woorden over vuil te maken. Ik eischte, dat nien mij met den bewusten soldaat zou confronteeren, maar daar kon voor- loopig niets van komen. De officier bleek heelemaal niet van mijn onschuld over tuigd en hij beval me, m'n „toon" een beetje meer in mineur af te stemmen. Toen vroeg ik om voor 0eneraa! von Manteuffel te worden geleid, dien ik 's middags had gesproken, maar deze was op inspectie en zou eerst den vol genden morgen terugkeeren. Stuk voor stuk werden thans mijn pa pieren nagezien en de officier moest toe geven, dat die in orde waren. Een be slissing echter kon hij niet nemen, al vorens ik voor den commandant zou zijn geleid. Het oude manneke mocht onder hoede der zelfde soldaten naar zün huis wor den teruggebracht en ik kreeg zoowaar nog gedaan, dat hij twee ronde brooden meekreeg van een reusachtigen stapel, welke op het perron was opgeslagen. Mijn medegevangene werd nu terug geleid en ik werd gefouilleerd door twee soldaten, die me alles uit de zakken haalden; papieren, geld, horloge enz- Daarmee kwam ook een Duitsche kaart van België te voorschijn; in de hoeken stond gedrukt „Nur für Militar", al léén voor militairen! Met booze stem verzekerde de officier me, dat hem dit geval zéér verdacht voorkwam en hij vroeg me, hoe ik aan deze kaart kwam- lk vertelde hem naar w ^rheid, dat ik het ding voor één Mark »n Aken had gekocht, waar de kaart in talrijke win kels te koop lag. Het „Nur für Militar" beschouwde ik als een uiting van den slimmen Duitschen handelsgeest. Om die verklaring scheen de man boos te worden, want hij gelastte, dat ik ook mijn kousen en schoenen moest uittrek ken. Van de laatste werden met een nijp tang de zolen en hakken afgetrokken om te speuren naar verborgen papieren Ik werd nu naar een plaats op het perron vervoerd, waar verscheidene sol daten op stroo een nachtleger hadden ge vonden. Ze behoorden tot een stations- wacht en de manschappen moesten om de twee uur op post gaan. Ze lagen op een plaats, waar het perron niet over kapt was, dus onder den blooten hemel. Maar zij hadden tenminste nog stroo om op te liggen en een goede dekking van dekens, i k moest tusschen hen in gaan liggen, op den steenen grond, zonder deken. Het aantal posten werd met één uitgebreid; deze had mijn bewaking tot speciale taak. Met de boodschap, dat ik bij de eerste de beste poging tot ontvluch ten zou worden neergeschoten, kon ik gaan... slapen! 't Was een koude nacht en een dikke, zware mist maakte elk uitzicht onmoge lijk. M'n slaapgenooten raasden en tier den tegen me, zeggende, dat ik een van diie lui was, die hen verraderlijk bescho ten hadden. Ik rilde van kou en ellende en voelde als 't ware het vocht van den kouden, natten grond m'n lichaam in trekken. Terwijl al die kerels me verwenschten, was er toch één, die van me gelooven wilde, dat ik een vreedzaam buitenlandse!) journalist was en dat elk misverstand zou worden opgehelderd, als ik morgen voor den commandant zou worden geleid. Hij kreeg meelij met me en haalde een zwa- ren soldatenmantel voor me ter dekking Hoe dankbaar was ik dien soldaat! Van slapen kwam natuurlijk niets. Als de soldaten van hun post terug kwamen en anderen gingen er heen, dan zagen ze in den donker niet, waar ze liepen en overal op m'n lichaam beukten dien nacht de grove soldatenlaarzen. 't Was een fantastische nacht- Gil- lend-fluitend kwamen voortdurend militai re treinen uit den minstigen donker op duiken en telkens als er een het station binnengestoomd was, ontstond er een zee van lawaai. Al die treinen waren gevuld met Engelschen, die door de Duitschers bij St- Quentin gevangen waren gemaakt; natuurlijk stonden ze onder een zwaar bewapend geleide. De treinen waren ge heel met groene boomfaakken Opgetuigd, waardoor ze een voortschuivend kreupel- bosch geleken. Telkens als zoo'n trein binnenrolde, hieven de begeleidende Duitschers luid keels vaderlandsche gezangen aan en het „Deutschland, Deutschland über alles!" doorgolfde dan den mist Onder de kreet „De Engelschen zijn daar!" liepen ook mijn slaapgenooten el- ken keer op de binnenkomende trein toe. Ze jouwden den overwonnen vijand dik wijls op ergerlijke wijze uit en dat maak te hun enthousiasme onridderlijk. Acht treinen met gevangen Engelschen kwamen dien nacht te Leuven aan. Den anderen morgen werd ik reeds te 7 uur voor generaal von Manteuffel ge leid en ik was blij, hem terug te zien! Hij behandelde me weer buitengewoon voorkomend en was onthutst over de ma nier, waarop men mij had bejegend. Hij putte zich uit in het maken van excustes Zwaar had ik dien nacht intusschen ge leden. Nadat ik al mijn spullen en inmiddels gerepareerde schoenen had terug ontvan gen, kreeg ik nog een officier mee om me door de stad te leiden en alles nog eens op Duitsche vu— te „verklaren". lk meen met deze schets mijner erva ringen van de eerste ©orlogsweken ge voegelijk te kunnen besluiten, omdat de verwoesting van Leuven bij allen, die den eersten oorlogstijd beleefden, zulk een sterke herinnering heeft levendig gehou den. Mogen mijn bijdragen den vredeswil mijner lezers hebben gesterkt, opdat zij er aan zullen medewerken, dat 't Nooit- meer-oorlog zij! Md GLORIA MUNDI Verzuchting van een tweede. handsch-auto. Ik werd nu ruim een jaar geleden Geboren in een heel groot huis, Van toen af was ik geen minuutje, Zelfs geen seconde ook meer thuis. Eerst werd er met mij proef gereden Op een heel snelle autobaan, Toen ben ik naai; een expositie Van nieuwe auto's toegegaan. !Vervolgens kwam ik bij een dealer, Die poetste mij tot 'k glimmend zag, En zette mij toen voor de ramen, Daar stond ik pronkend dag en dag. Ik droeg een kaartje op mijn voorruit, Dat was de prijs voor mijn bezit. Ik kostte zevenduizend gulden, En wachtte op de eerste rit. Toen kwam een heele rijke kooperr Die vond mij heelemaal niet duur, Hij veerde op mijn zachte kussens En zat verwaand achter het stuur. En hij betaalde in contanten, Nam bovendien nog een chauffeur, En als de rijke uit w ou stappen, Dan stond zijn dienaar aan de deur. Dat was nog eens een prachtig leven, Ik reed van partij maar naar partij, Zoo nu en dan was er ook wel eens Een stil verzwegen slipper bij. Ik ging geruischloos langs de wegen, Toen kwam het. einde van het lied, Want deze rijke was te dartel En ging dus eindelijk failliet. Toen brak een tijd aan van ellende, Ik werd niet verzorgd en had het koud, lk was maar tienduizend kilometer En zevenhonderd meter oud. Ik werd niet gepoetst meer en gewasschen, Ik was vuil en stond in stank en tocht, Nu ben ik en dat is het einde Voor vijftig guldentjes verkocht! TROUBADOUR BINNENLAND- Verkiezingen in 't zicht! Het beleid van den Minister van Waterstaat- Mr. Mar. chant tevreden over zijn spel ling; we krijgen er méér van. Versch brood, dat oud is. Van minister tot burgemees ter Arnold Spoel -j*. Aan enkele teekenen is het reeds te zien, dat het voorjaSTh in aantocht is. Nog niet direct aan d enatuur: integendeel: de eerste wintersche kou is pas losge komen. De berichten in de krant echter over de komende gemeenteraadsverkiezin gen zeggen ons, dat we niet meer zoover van dezen electoraten slag èn van het voorjaar verwijderd zijn. De Partijraad van de S.D-A.P- heeft in zijn jongste vergadering reeds het crisis- program opgesteld, hetwelk voor de raadsverkiezingen zal gelden en waarvan werkloosheidsbestrijding, steunregeling en hulp aan jeugdige werktoozen natuurlijk de hoofdpunten vormen Het Neutrale Blok der Middenstanders, speciaal in den Amsterdamschen. Raad en ki de Staten van N.-Holland vertegenwoor digd, heeft laten weten, dat ze aan de Statenverkiezingen geen deel zal nemen, zoodat dus de heer Bruinsma zal uittre. den uit dit college, wél echter aan de raadsverkiezingen. De N.S.B. doet het juist omgekeerd: ze doet een gooi naar Statenzetels, maar begeert niet in de ge meenteraden zitting te krijgen; voorloopig althans niet. Verondersteld wordt thans, dat de neu traal geblokte middenstanders van Weiss en Bruinsma, die al eerder fascistische neigingen vertoonden, het eens zijn ge worden met de NS.B.-ers over verkie zingstactiek. Minister Kalff heeft zich deze week in de Kamer moeten verdedigen over zijn Waterstaatsbegrooting en dat was geen gemakkelijke taak, want deze liberale een ling in het kabinet is in politieken zin niet erg gewild in de Kamer en boven dien is er veel crittek op zijn spoorweg en verkeersbeleid, De Dieselmisère is breedvoerig besproken en eveneens kwam de ontevredenheid van het spoor wegpersoneel tot uiting over de loons verlagingstactiek van den minister De modern georganiseerde spoorwegarbeiders hebben aan den vooravond van de debat ten massaal geprotesteerd in de zaal van den Haagschen Dierentuin. De verkeersmaatregelen van den minis ter zijn voorts in de Kamer als weinig logisch en économisch beoordeeld gewor den. Hoewel de wenschen der Kamerleden op verkeersgebied legio waren, moeten we toegeven, dat hetzelfde alle jaren het ge val is, maar dezen keer was er toch wel buitengewoon veel wrevel en critiek. Miinster Kalff vormt een zwakke stee in het kabinet-Colijn. Te Amsterdam is minister Marchant in een openbare vergadering „opgetre den" over zijn nieuwe spelling. Hij bleek buitengewoon tevreden over de bereikte resultaten, De Vries en Te Winkel waren nog slechts lijken. De minister zal hun gevluchte satellieten blijven vervol gen; hij kondigde een herziening aan van de aardrijkskundige namen. Waar zal dat op uitdraaien? Op Noewjofk en Rlejo de Sjenijro? Dan onze minister van Economische Zaken! Die neemt tenminste populaire maatregelen. Wie het geld er voor over heeft, mag des morgens vóór 10 uur een oud kadetje koopen, dat in een koelcel is versch gehouden. Hiermee is één onzer groote sociale problemen opgelost. Het zou in elk geval winst beteekenen, als met deze oplossing het gezeur over ons taaie Hollandsche ontbijt een eind zou hebben genomen. Roermond schijnt een plaats te zijn, waar oud-ministers hun vóór-hemel als loon krijgen toebedeeld Met ingang van 1 Jan. a.s. is oud-minister Reijmer er tot burgemeester benoemd ter opvolging van een anderen oud-minister. Met leedwezen zullen velen hebben ken nis genomen van het overlijden van den heer Arnold Spoel, onzen bekenden, ouden Volkszangleider. Hij heeft inderdaad héél veel gedaan om het lied, het goede lied, haar plaats in ons openbare leven te hergeven. BUITENLAND. Belangrijke Volkenbondsbeslis- singen. - De toestand io Duitschland Een samenzwe. ring in Albanië. De Itali- aansch-Abessynische wrijving. - Het valt niet te ontkennen, dat de Vol kenbondsraad in zijn jongste zittingen eenige belangrijke besluiten heeft geno men, welke het aanzien van den Volken bond sterk hebben verhoogd Allereerst heeft de Raad de moeilijke Hongaarsch- Joegoslavische kwestie, welke zoo gemak kelijk tot een nieuwen oorlog had kunnen voeren, tot een gelukkige oplossing ge bracht, een oplossing, waarmee zelfs de beide betrokken partijen zich hebben aan gesloten De Joegoslavische regeering had een aanklacht ingediend wegens mede plichtigheid aan den koningsmoord te Marseille, tegen de regeering van Hongarije De Volkenbondsraad heeft in zijn resolutie de regeering, die schuld ontkende, ontzien, maar unaniem vastge steld, dat zekere Hongaarscfoe autori teiten het voorbereiden van den aan slag op Hongaarsch gebiied hebben be gunstigd, weshalve aan de Hongaar- sche regeering werd gevraagd om die schuldigen te bestraffen en van haar be slissingen terzake aan den Volkenbond kennis te geven Deze diplomatieke op lossing heeft alle partijen bevredigd en de oogenblikkelijke oorlogsdreiging weg gevaagd. Ook de beslissingen inzake het a.s- Saarplebisciet waren energiek, in het bij zonder voor wat de samenstelling van een politioneel Volkenbondsleger betreft. Dat internationale leger zal uit 3300 man be staan, onder opperbevel van den Engel schen generaal-majóor Brind Nederland zendt 300 mariniers af; het Volkenbonds leger moet vóór 22 December a.s. in het Saargebied zijn geformeerd Uit Duitschland komen berichten over over een toename van de werkloosheid en voor het eerst tijdens het Nazi-bewind valt er ook eene arbeidsonrust te con- stateeren. Onder de Berlijnsche A.E.G- arbeiders is het b v. tot een spontaan en openlijk verzet gekomen tegen de gedwon gen bijdrage voor de Winterhilfe Koning Zogoe van Albanië heeft weder een ernstige samenzwering tegen zijn leven overwonnen Er zijn tal van personen ge arresteerd, o a. 's konings vleugel-adjudant. Eerst nu komen de berichten los, welke op den ernst der Italiaansch-Abessynische grensconflicten van den faatsten tijd wij zen. De Abessyniërs zouden met mitrail leurs en kanonnen zijn opgetrokken tegen de Italianen, die zich in steeds grooter getal aan de grenzen van Abessynië con- centreeren. Men zegt, dat Italië in het voorjaar over 250 000 man zal beschik ken om ter vergrooting van zijn Afri- kaansch koloniaal bezit een inval in Abes synië te doen. RK. SCHOOL SOESTERBERG. 1 Maart 1935 is het 12ï/2 jaar geleden dat de Kath. School ©p Soesterberg werd geopend, terwijl op dezen datum de heer A. E. Wegman eveneens 12ï/2 jaar als hoofd aan deze school verbon" den zal zijn. De Kath. burgerij van Soesterberg heeft gemeend dit dubbele jubilé niet onopge* merkt te moeten laten passeeren, waarom een commissie, bestaande uit bestuursle den van alle Kath. organisaties, werd ge vormd, welke commissie thans reeds plan nen uitwerkt, om 1 Maart 1935 te ma ken tot een belangrijke herin neringsdag voor en door de Kath. schooljeugd. De commissie bcctaat uit de heeren C. J. Nefkens, voorzitter; J. A- Lensinck, secretaris; F. J. Peters, penningmeester en mej. A. Dn. Nuyten. Nader vernemen ,vij nog, dat men thans ook bezig is voor dit doel nog een eere-comité samen te stellen. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Zaterdagavond te ongeveer half negen heeft op de Burgem. Grothestraat een ernstig auto-ongeval plaats gehad, hetgeen aan mevrouw Butselaar, wonende aan ge noemde straat, het leven heeft gekost Genoemde dame kwam uit de R K- Kerk op ivreuwemoeff en was naar woning ge. naderd, toen, eveneens van de richtina Nieuwerhoek, een groote, hoog met bloem kool beladen vrachtauto naderde en slin gerend over den weg reed. De wagen reed daarbij zelfs over rijwiel- en Wan* delpad, waardoor genoemde dame werd gegrepen, tegen het hek voor haar wo ning gedrukt en zoo een aantal meters) meegesleurd. Aldra bleek, dat een zeer ernstig on« geval had plaats gehad. De chauffeur, zekere v. d. Heuvel te Ti-el en in dienst bij de fa. Van Doorn, aldaar, die volc gens zijn latere mededeeling niets van! - het ongeval had gemerkt, wilde doorrij1, den, waarom hem op het ernstige vac het geval werd gewezen. Een drietal doktoren waren spoedig ter plaatse. Ze konden echter niet verhinde, ren, dat ongeveer 20 minuten na het on geval de ongelukkige overleed. Uit het direct ingesteld politie -onder* zoek i s komen vast te staan, dat gebruik van sterken drank door den chauffeur aan dit geval vreemd is. Zelf verklaarde de bestuurder door de lichten van tege moet rijdende auto's te zijn verblind. Maandag heeft de justitie beslag ge legd op het lijk van mevr. Butselaar voor gerechtelijk onderzoek. VRAGEN AAN DEN RAAD. Het raadslid den heer M. Hornsvekl heeft de volgende vragen tot B. en W« dezer gemeente gericht en verzocht deza vragen te antwoorden in de eerstvolgen de raadsvergadering: 1. Is door U kennis genomen van de reeks verkeersongevallen op den rijks straatweg in deze gemeente gedurende het laatste jaar en in het bijzonder van het ongeluk met doodelijk gevolg op Zater dag 8 December j.L 2- Wordt door U de meening gedeeld^ dat het verkeer voor voetgangers langs den rijksstraatweg alhiier uitermate moei. lijk en gevaarlijk is geworden. 3. Is U bereid er ten krachtigste toe mede te werken, dat ten spoedigste tof den aanleg van wandelpaden achter de bestaande boomenrijen wordt overgegaar,< 4. Is U genegen te bevorderen, dat zulks in 1935 tot stand wordt gebracht?, 5- Is U bereid dit werk als een ob- ject voor werkverschaffing onder de* oogen te zien? ST. NICOLAASFEEST. Zondag 1.1. werd door de Kath. Dem. Partij alhier in de zaal van „De Gou den Ploeg" een St. Nicolaasfeest gegeven, hetwelk in alle opzichten geslaagd mag heeten. De voorzitter, cta jr Majoor, maak te in zijn openingsrede van de aanvtfezig.. heid der vrouwen gebruik om hun me dewerking te vragen, wanneer de partij de mannen noodig heeft. Van zijn plaats uit bracht hij dank aan alle milde gevers en vooral aan de heeren winkeliers voor hun cadeaux, welke zij in zoo'n groot getal belangloos hadden afgestaan en het aldus mogelijk gemaakt hebben, dit feest te doen slagen Tevens legde hij er na druk op, dat alle gelden, welke waren ingezameld, ook in Soest besteed waren. Hierna gaf hij het ard aan den heefl De Rond, welke de uitvoering van hef verdere gedeelte van het feest op zich hand genomen. Onder de tractaties werden onder lei ding van voornoemden heer eenige St. Nicolaasliederen ingestudeerd, welke lateii bij aanwezigheid van den goeden Sint, enthousiast werden gezongen. Het geheel feest had een zeer vlot verloop eii de kinderen werden op buitengewone wijzö onthaald. Na een opwekkend woord van den Voorzifter van den Kring Eemland, den heer Waterloo, uit Amersfoort, sloot de voorzitter te ongevc - half zeven het feest, dat om. drie uur was begonnen. Dankbaar gingen kinderen en ouders huiswaarts. GEGUND. Bij onderhandsche aanbesteding door architect P. Beekman is de bouw van een winkelhuis aan den Heuvelweg gegund aan de heeren v. d. Hoef en Stam- GEVONDEN VOORWERPEN- Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres sen, achter de voorwerpen vermeld. Handschoen en belastingmerk, Van Weedestraat 52; portemonnaie met inhoud, Kerkstraat 3; portemonnaie met inhoud, Julianastraat 64; belastingmerk, Pol Bur.; paar dameshandschoenen, Pol. Bureau; halskettinkje, Koninginnelaan 154; rozen krans, Pol Bur.; handle van benzinepomp. Schoutenkampweg 6; paar motorbeenpij- pen, Korenweg 4. Aangeloopen: gele hond, Laanstr. 20; gele hond, Laanstr. 7; hond, Braamvv- 12. Aangevlogen: postduif, Hartmanl. 15a NAA1KRANS NED. HERV. GEMEENTE. Dank zij 't werken van den Naaikransf der Ned. Hervormde Gemeente, konden dezer dagen 42 flinke pakken kleeding worden uitgedeeld. KERSTNACHT. Door de jeugdcommissie der Ned. Herv. Kerk is een Kerstnachtdienst voorbereid in de Ned. Herv. Kerk, welke zal wor den gehouden in den nacht van 24 op 25 dezer, van 11.30 tot 12.30 uur.

Soester Courant | 1934 | | pagina 2