MY WEAICPfESS Tandarts Uit het rijk van den fiscus» 14a JAARGANG No. 5 VRIJDAG I FEBRUARI 1935 Katholiek Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. De begrooting 1935. CARLTON KLANKFILMS Vroolijk© avond Vereeniging voor Mond en Gebitverzorging DENTOFORM. D. Schouten O. F. VOIGT Gelijkenis van het onkruid. Joh. v. Schalkwijk Jr. Kerkberichten. Officieele Kennisgeving. DE SOESTER POST ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad, „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg, en ADVERTENTIE-UITGAVE van „De Soester Courant". Het Soester Nieuwsblad van deze week schrijft: De behandeling der begrooling is al tijd één van de belangrijkste onderwer pen voor den raad. Inzonderheid is het dit voor 1935. De gemeentehuishouding, ingesteld op de financieel© verhouding tusschen rijk en gemeente, zooals die in 1929 was gere geld, is in Dec. '34 geheel gewijzigd, welke wijzigiing een bron van moeilijk heden heeft geschapen voor zeer vele, zoo niet alle gemeenten, en in elk ge val voor Soest. Behalve dat bijna een ton wordt ingehouden van de eenmaal vastgestelde uitkeering, worden tegelijk verschillende bronnen, waaruit eventueele tekorten konden worden aangevuld, afge sneden. Te trachten in die moeilijkheden een oplossing te vinden, die de minst na- deelige gevolgen voor de gemeente zou den hebben, was de taak, die den raad had te volbrengen. Om dit doel te bereiken, is tijd ge noeg besteed, n.I. 4 zittingen, wat voor Soest ongekend lang is. Is dit doel bereikt? Wij mogen wel vaststellen, dat niemand bevredigd is, want hoewel ieder te voren wist, dat zond-ir belastingverhooging deze begrooting niet sluitend gemaakt kon wor den, toch zal ieder die verhooging steeds te hoog vinden. Pogingen om de uitga ven te verlagen zijn meer dan wenscbelijk is gedaan, maar of ze practisch Uitvoer baar waren, werd niet gevraagd. Ieder wil, zelfs gaarne, medewerken tot bezuiniging, maar een zuinigheid, die de wijsheid be driegt, is altijd af te keuren. Of dat gevaar altijd is gezien valt zeer te betwijfelen. Door den heer Endendijk werd Maan dag op dat gevaar gewezen ien verzocht een krachtige bestrijding door het college, als eventueele voorstellen door hen niet konden worden aanvaard, opdat de raads leden gemotiveerd hun stem konden uit- stem brengen. Hoewel bij de verdere behandeling daar wel meer rekening mede gehouden is, kunnen we over de slotzitting niet anders dan onze verbazing uitspreken. Dcor B. en W. was ingediend een be- groo'Jng gebasseerd op den ouden toe stand, waarbij nog geen tekening gehou den was met de plannen der regeering. Nadat die plannen door de Tweede Kamer tot wet waren aangenomen, is door B. en W., bij nota van wijziging, de begroo ting in overeenstemming gebracht met den nieuwen toestand. Zoo gewijzigd is de begrooting behan deld. Met meerderheid besluit de raad om wel rekening te houden met de regee ringsmaatregelen, maar met een kleine meerderheid weigert men om de al dus behandelde begrooting vast te stel len en de voorstellen tot belastingverhoo- ging te aanvaarden. Het eindresultaat was, dat men de eerst aangeboden begrooting met de voorstel len van B. enW. aan Ged. Staten zal aanbieden en dan maar eens afwachten wat de regeering zal doen. Te verwachten is, dat wij nog eens weer beginnen mogen en het eindresul taat zal zijn, dat wij komen tot 170 opc. op de Personeel© belasting. De verhoo ging der straatbelasting kan dan vervallen, doordat nog f 10.000 bezuiniging is ver kregen. Wij hopen op enkele bijzonderheden nog terug te komen. Zaterdag 9 Februari, Hotel Eemtand Liiian Karvey in de Fox super amusements-film. Zie verder volgend nummer. Houdt deze avond vrij. (Loulou maakt promotie.) Populaire prijzen. houdt spreekuren ten huize van den heer Elachtegaalweg 10 Soestdijk (bij de Beetzlaan) VRIJDAGS van 9—12 uur. Gratis inlichtingen van 9—2. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen. f30. met garantie Pijnloos trekken f 1. AdresAMSTERDAM, Amstelkade No. 64 't Vertrouwdste adres voor het maken van "Uw BRIL, ook volgens recept van H. H. Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgem. Groihestraat 30 - Tel. 363 Wie ook maar één enkelen keer de Evan geliën heeft doorgebladerd, weet, dat Jesus, naar Oosterschen trant, Zijn leer bij voorkeur voordroeg in z.g. gelijkenis sen, aan het gebied der natuur of het dagelijksch leven der menschen onttleend. De gelijkenis wordt niet om haar zelf geteekend, maar alleen om een hoogere zedelijke of godsdienstige waarheid leven diger voor te stellen en deze zoo die per in het geheuge-* der Hoorders te prenten. Bij Zijn vele onderrichtingen nu wist Jesus aan het meest alledaagsche in natuur en leven de aantrekkelijkste en meest leerzame vergelijkingen te ontlee- nen, door welke methode Hij de meest verheven waarheden als vanzelf onder ieders bereik bracht. In het middelpunt van Jesus' prediking stond Zijn leer over „het Rijk Gods'". Het eerste woord toch, dat Marcus Opteekende over Jesus' openbaar optre den in Galilea, luidt: „De tijd is vervuld en het Rijk Gods is nabij, bekeert u en gelooft in het Evangelie!" en Zijn laatste bevel aan de Apostelen bij Zijn hemelvaart was: „dit Evangelie des Rijks" over heel de wereld en aan alle schep sel te verkondigen (Mare. 1, 15; Matth- 24, 15). Met in het openbaar te spreken over dat „Rijk Gods" nam Jesus een gedach te op, waarmede zooals we nog dik wijls zullen zien Zijn Joodsche tijd- genooten wel is waar heel goed vertrouwd waren, doch waaraan zij 'n geheel on juisten, eng-nationalistischen, politieken inhoud gaven. Wat Jesus hield van dat Godsrijk, kan men nergens beter vernemen dan juist in de gelijkenissen van het „Rijk der hemelen", zooals die in een dicht aan eengesloten gedachtenreeks o.a- in het dertiende hoofdstuk van Mattheus staan opgeteekend. Elk van die gelijkenissen schildert ons de een of andere karaktertrek van dat hoogere Godsrijk, dat vóór alles in de zielen der menschen rnoet gesticht wor den en slechts in zóóverre „van deze aarde" is, als zijn uitwendig-sociale ver schijningsvorm, de Kerk, voor allen zicht baar is. Zoo schildert Jesus ons in de gelij kenis van den zaaier het geheel verschil lend succes der Evangelie-prediking onder de menschen. Die van het mosterdzaadje en van den zuurdeesem hebben weer be trekking op de wonderbaar snelle uit breiding en de vernieuwende innerlijke werking van 't „Rijk der hemelen", zoo als Mattheus het „Rijk Gods" noemt. Een andere gewichtige wetenswaardig heid omtrent het Godsrijk op aarde ver nemen we vandaag uit de gelijkenis van het onkruid onder de tarwe: de vijan dige verhouding n.1- van het rijk van Satan tegenover het Rijk Gods. Want ook Satan heeft een rijk, en terwijl het Rijk der hemelen zich uitbreidt, rust de „vorst dezer wereld" niet, doch strooit met jammerlijk gevolg zijn heilloos zaad onder de tarwe, welke de Menschen- zoon zaaide. Het Rijk der hemelen is gelijk aan een man, die goed zaad op zijn ak ker zaaide. Maar terwijl de menschen sliepen, kwam zijn vijand en zaaide onkruid onder de tarwe en ging heen. ■Toen nu het graan was opgeschoten en vrucht voortbracht, vertoonde zich ook het onkruid. Het hier bedoelde onkruid is de dolik (Lolium temulentum), welke langen tijd, zelfs voor een geoefend oog, nauwelijks van echte tarwe is te onderscheiden en zich pas bij het zetten der aren als on kruid doet kennen. Het is dan echter te laat om haar uit te roeien, omdat ze onder en boven den grond met de tarwe is samengegroeid. De dienaren van den heer des hui zes kwamen dan en zeiden: Heer, hebt gij niet goed zaad op uw akker gezaaid? van waar dan het onkruid En hij zeide hun: Een vijandig mensch heeft dit gedaan. En de dienaren zeiden hem: Wilt gij dus dat wij het gaan uitwie- den Doch hij zeideNeen, opdat gij niet bij het uitweeden [wan het onkruid tegelijk ook de tarvbe uitrukt. Laat beide opgroeien tot den oogst en in den oogsttijd zal ik tot de maaiers zeggen: Verzamelt eerjjt het onkruid en bindt het in bussels dm te verbranden, maar brengt de tarwej in mijne graan schuur. Op gelijke wijze lakt God op den akker dezer wereld de [slechten te mid den der goeden leven, doch op 't einde der tijden zal Ook de Goddelijke Zaaier ben door Zijn maaiers, JG. Engelen, doen schiften als onkruid va'i tarwe. Verlegertwoordiging van EE@ctrolux en Volta STOFZUIGERS Steeïihofstr. 55 - Te!, 905 Reparatie-inrichtingaan alle merken. SOEST. PAROCHIE VAN OEN H.H. PETRUS EN PAULUS Pastoor W M. Vos ZONDAG- De H-H. Missen te 7 uur en 9 uur; te 10.30 uur Hoogmis. 's Avonds 6 uur Lof. MAANDAG- s Avonds 7 uur Vrouwen- Congregatie. In de week de H.H. Missen te 7 uur en 8.15 uur. Biechthooren Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur en Zaterdagmiddag te 3.30, 4( 5, 6, 7, 8 en 9 uur. Bibliotheek (Philomenastichtlng) open Zaterdags van 68 uur en Zondags 11a de Hoogmis tot 12 uur. SOESTDIJK PAROCHIE O-L-V. ONB- ONTV. Pastoor A. G. Smit. ZONDAG. Te 7-30 uur H. Mis; te 10 uur plechtige Hoogmis. De H. Communie wordt uitgereikt om kwart na 7, onder de Vroegmis, te kwart vóór 9 en te 10 vóór 10. DINSDAG, 's Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG, 's Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG. Biechthooren van 49 u. SOESTERBERG PAROCHIE VAN DEN H. CAROLUS Pastoor H. Mocking ZONDAG. Te 7-30 uur H. Mis; te 10.30 uur Hoogmis. Nam. 4 uur Lof. In de week de H. Missen om 8 uur. Zaterdagmiddag biechthooren om 3, 4, 5, 6 en 7 uur. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat degenen, die het ver schuldigde recht voor het ophalen van asch en vuilnis over het jaar 1935 nog niet hebben betaald, dit recht tot en met 7 Februari as. ten kantore van den gemeente-ontvanger kunnen voldoen. Indien op den genoemden datum niet is betaald wordt geen asch' of vuilnis van de betrokken peroeelen afgehaald. Men zou het artikel van de wet op de Inkomstenbelasting, dat wij hier op het oog hebben, ook kunnen betitelen met: een fiscaal passe-partout. Het dient im mers vaak om voordeelen, die op een andere wijze niet in de belasting te be trekken zijn, onder te brengen. Wij doe len op artikel 18, handelende over: de opbrengst van „op zich zelf staande werkzaamheden". Gelijk men weet gaat de wet op de Inkomstenbelasting uit van het z. g. n. bronnenstdsel; de opbrengst, welke men van bepaalde met name aangeduide bron nen van inkomen wordt genoten, is be last. Nu kan men ook nog inkomen heb ben, dat niet uit die bronnen voortvloeit, uit speculatieve handelingen, of op zich zelf staande, met geen bronnen van in komen in verband staande, werkzaamheden. Speculatie, tenzij geschiedt in de uitoefe ning van 'n bedrijf, is onbelast. Wat onder speculatie verstaan moet worden zegt de wet wel niet, maar daar is de Hooge Raad voor om door beslissing van be. paalde gevallen den belastingplichtigen datgene te vertellen wat de wetgever beter geacht heeft maar niet al te scherp te omschrijven. Het behceft dus geen verwondering te wekken, dat, als iemand een zeker voor deel behaald heeft buiten zijn gewone bronnen van inkomen om, hij, als hij er maar even de kans toe ziet, dit poogt onder te brengen onder het begrip „spe culatie". Maar aan den anderen kant staat dan de fiscus even happig gereed orn dit te bestrijden, en' dat voordeel brengen onder „opbrengst van op zich zelf staande werkzaam heden''. Wij hebben geruimen tijd geleden hieromtrent eens een en ander meegedeeld, maar, tenzij de lezer van deze rubriek onze artikelen pleegt uit te knippen en te bewaren, misschien zijn ze er niet interessant, maar dan toch wél nuttig genoeg voor! zal het toén vertelde wel grootendieels vervaagd zijn. Daar de jongste jurispru dentie in belastingzaken echter weer een paar interessante beslissingen aangaande dit vraagstuk bevat, meenen we goed te doen hieromtrent nog eens een en ander te vertellen. Waar de wet spreekt van op zich' zelf staande „werkzaamheden'' is het begrijpe lijk, dat dit laatste begrip minstens even belangrijk is als de daaraan vooraf gaande qualificatie. Dat begrip duidt aan: bemoeiingen van den belanghebbende, han delingen waaraan werk verbonden is; en het is niet overbodig hierop den nadruk te leggen, omdat juist het begrip „spe culatie" veronderstelt géén noemenswaar dige bemoeiingen of handelingen. Wie in den koop van een effect, een stuk grond, een huis, een in de naaste toekomst ge makkelijk te behalen voordeel ziet, geeft opdracht tot koopen; doet het desnoods zelf. Maar verder plegen dan geen han delingen verricht te worden; men wacht af tot men de kans schoon acht en ver koopt dan met winst De Hooge Raad verstaat dan ook onder „speculatiewinst": winst die niet grootendeels het gevolg is van arbeid van hem, die deze maakte. Vandaar dan ook, dat speculatie in roe rende goederen, speciaal waardepapieren, behalve natuurlijk als die geschiedt IN de uitoefening van een bedrijf vrijwel steeds onbelast ts te achten; immers werk zaamheden, bemoeiingen, handelingen, van eenig belang plegen daarbij niet plaats te vinden. Aldus kan het ook zijn bij den aankoop van onroerend goed. Men kan een stuk bouwgrond, een huis» koo pen of laten koopen zonder meer, in de hoop en verwachting binnen afzienbaren tijd door waardestijging bij verkoop een voordeel te kunnen behalen. Men kan ech ter, en dat komt herhaaldelijk voor, bij koop van onroerend goed, niet willen vol staan met het louter bezit in afwachting van eventueele waardestijging. Men gaat dan over tot bouwrijp maken van een gekocht terrein, tot het laten verfraaien van een huis, tot het doen aanleggen van een beteren toegangsweg, enz. enz- En dan treedt 't caoutchouc-artikel in werking. „Er zijn voor, bij of na den koop werk zaamheden verricht, die in casu doen sprake zijn van „opbrengst van op. zich zCïf staande werkzaamheden'', aldus atta- keert de inspecteur dan den kooper. En in ieder bijzonder geval zaf dan de Raad van Beroep hebben te beslissen of het- Het Caoutchouc-artikel. geen door den belanghebbende met be trekking tot het gekochte is verricht, is te beschouwen als een handeling van speculatieven aard, dan wel als een com plex van handelingen vallende onder het beruchte artikel 18. De gevallen nu, waarop wij zooevea doelden, toen wij memoreerden, dat dq junsiprudentie ons weer eenige meerder© wijsheid had bijgebracht, waren de vol. gende. Het eerste betrof een apotheker, die van zijn schoonvader het door hém in gebruik zijnde en bewoonde gebouw, waarin de apotheek gevestigd was, kocht, en daarna een makelaar opdracht gaf een deel van het pand te verkoopen daar het resfeerende voldoende was om zijn apo theek verder te exploiteeren. Ook voerde hij onderhandelingen om 't geheele pand te verkoopen, wat echter niet tot resul taat leidde. Eenigen tijd daarna verkocht hij echter een deel van het pand, en zulks met het beding, dat hij het daar op staande gebouw ten deele zou laten sloopen en daarvoor in de plaats een winkelhuis zetten. En daarin nu werd de belastbaarheid van het behaalde voordeel gezocht én gevonden. De Raad van Be roep toch besliste, dat hier sprake was van Opbrengst van „op zich zelf staande werkzaamheden", bestaande in werkzaam heden door appellant verricht ter voor bereiding, uitvoering en voltooiing zijnet vooromschreven transactie met den koo per, en der daarbij door appellant op zich genomen verplichtingen; voorts be sliste de Raad, „dat de behaalde winst, gelet op die werkzaamheden, noch geheel noch gedeeltelijk is te beschouwen als winst ontstaan enkel door speculatie" De Hooge Raad was het met den Raad van Beroep eens. Zijn arrest liet nie s aan duidelijkheid te wenschen over. „'Je omstandigheid aldus de H. R. d t de winst uitsluitend is verkregen d or waardestijging van den grond, is geen beletsel ze te beschouwen als opbrj.. st van op zich' zelf staande werkzaambed-i, daar die omstandigheid niet wegneemt d anders dan bij speculatie waar ar^-ii geen of geen noemenswaardige rol spe-.., het hier die werkzaamheden zijn g - weest welke belanghebbende in hebben gesteld om van de waardest jgi. j van den grond partij te trekken Waaruit dus volgt, dat als de apo^.e- ker bij zijn drankjes en poedertjes \v\ 3 gebleven en geen bouwallures had aan genomen, maar zonder meer oen deel het pand had verkocht en de winst on gestreken, er voor hem geen ficaal vuil tje aan den hemel zou geweest zijnn Het volgend geval was nog sterker en gestreken, er voor hem geen fiscaal vuil- passe-partout artikel 18 kan zijn. Een gemeente-ambtenaar had een boer derij gekocht en die met f 5000 winst weer verkocht. Zoo te zien dus geen koutje aan de lucht. Maar uit verschil lende omstandigheden wist de fiscus toch' weer te distilleeren, dat hier „werkzaam heden" hadden plaats gevonden, waardoor die f5000 vielen onder den elastischen greep van artikel 18. Die ambtenaar had de hofstede ook nog aan andere perso nen te koop aangeboden .(We zouden zeggen: natuurlijk; dat lukt ook maar niet zoo één, twee, drie!) Hij had, alvorens te kunnen verkoopen „moeilijkheden on dervonden in de uitoefening en handha ving van zijn rechten". (Wat ieder wel eens overkomt; maar wat heeft dat met het begrip inkomen te maken? vragen we.) En uit die feiten leidde de fiscus en de Raad van Beroep af, dat het voordeel was verkregen door op zich zelf staan de werkzaamheden en niet door specula<. tie, aangezien hier „arbeid van eenigea omvang" was verricht. De Hooge Raad vond dit toch wel een beetje al té! Hij besliste dan ook, dat deze transactie het karakter van speculatie niet wordt ontnomen door dfl werkzaamheden, door den R. v. B. ge noemd, zoodat hier géén sprake was van op zich zelf staande werkzaamheden. Maar desondanks had de bewuste aml* tenaar zich toch' maar een behandeling in drie instanties moeten laten welgevalleu, omdat het caoutchouc-achtige karakter vaq dat fraaie artikel 18 den inspecteur ©en welkome gelegenheid gegeven had eem naar gezonde koopmansbegrippen zuivcj speculatief behaald voordeel, aan te nier* ken als belastbaar 1»"—

Soester Courant | 1935 | | pagina 1