Uit den Soester Raad. De verkiezingen van 1931. Een omgekocht raadslid. De zweep van ,,Braamhage". De helft der inkomsten voor salarissen. Soest voert geen goed financieel beheer. Blaam en lof op den Wethouder. Directeur No. zoo veel bij Openbare Werken, Bezuinigingswoede. Jon genswerk. 't Kookt in het Raadhuis, f 10000.— be zuinigd en nog veel meer. Van 170 opcenten, die er niet kwamen. Vier dagen vergaderd en nog geen begrooting. einde 1934 reeds bekend was, waar voor de gemeenten in 1935 zouden ko men te staan. Als gevolg van de finan- cieele verhouding moest in 5 jaar föO.OOO worden opgebracht, terwijl nu weer ra dicale veranderingen moeten komen, Spr. is ook de meening toegedaan, dat werk- loozenzorg een regeeringszorg is. Soest is steeds zuinig beheerd en moet nu de las ten meedragen der groote gemeenten, welke steeds ruim hebben geleefd. Op dit onbillijke heeft spr. ook in Den Haag gewezen. Spr. geeft toe, dat verhooging der Inkomstenbelasting een betere maat. staf zou zijn, maar dat is niet moge lijk. Of het aanleggen van goedkoopere wegen wel in het voordeel der gemeente zal zijn, betwijfelt spr. Ook bestrijdt spr. de meening, dat B. en W. het advies der Vrijdagmorgen en middag, Maandag-, ken als Natuurbad, de wegen op >t Hart adfeelingen naast zich neer leggen. Waar tniddag en Dinsdagavond kwam de raad en de Banningstraat. Een directeur aan het maar even mogelijk was, hebben B. deze afdeeling is noodig en een goede en ycr. de voorstellen der afdeelingen over- kracht zal daar voordeel brengen. Spr. I genomen. Ook beeft spr. nimmer gezegd, wil niet vasthouden aan titels, doch dedat bij de laatste salarisherziening een menschen belasten met werk, waarvoor zijkorting van 10 pCt. zou worden toegepast sprekers beantwoordende, wijst er op, dat Mud in een h'oogere functie. Bij de Iaat- onzer gemeente bijeen ter behandeling Öer gemeente, en bedrijfs-begrootingen. De heer Stroband was Vrijdag wegens ongesteldheid afwezig VRIJDAGMORGEN. Na de gebruikelijke opening stelt- de VOORZITTER de gelegenheid Open tot het houden van algemeene beschouwin gen, waarvan ditmaal een druk gebruik werd gemaakt. De morgenvergadering, welke van 10 tot 1 uur duurde, werd geheel met deze beschouwingen geduld. Als eerste spreker komt de heer NOO- DER aan het woord. Spr. brengt dank aan den Burgemeester als hoofd der po litie voor zijn houding inzake den bui- tenlandschen gevangene, welke ver afstak bij die van den Burgemeester van Laren. Spr. laakt hierna het beleid van B. en W., waarbij hij er op wijst, dat het vele on aangename verbonden aan 't Natuurbad, Üe wegen op >t Hart en de Banningstraat niet allereerst moet worden gezocht bij de ambtenaren maar bij B- en W. De ver houding van B. en W. en den raad be- Ssprekende, zegt spr., dat door rancune de raad zich niet kan ontplooien. Sinds wan neer wordt een raadslid (de heer Mulder. Red.) door den inspecteuur en reoercheur van politie voor zijn uitlatingen in den raad verhoord? Vervolgens wijst spr. er op, dat B. en W. wel zeer lichtzinnig over tie opmerkingen in de afdeelingen zijn heen geloopen. Voor aanpassing der be grooting aan deze opmerkingen, alsmede met het oog op het feit, dat verhooging tier Personeele Belasting de meest onbil lijke is te noemen, stelt spr. voor de Begrooiing terug te zenden naar B.enW. De subsidies wenscht spr. vast te stellen als vorig jaar. De heer ENDENDIJK wijst er op, dat hoewel sinds 1931 geen beschouwingen 'weföen gehouden, ditmaal wel beschou wingen noodig zijn. De kiezers vooral -heb- geschikt zijn. Met betrekking tot de wethoudersbenoe- ming, zegt spr., dat ook hij aan de be noeming van Weth. Lodeesen heeft me degewerkt, maar bekennen moet, dat deze keuze niet de juiste is geweest. De woor den van den heer Endendijk onderstree- pend zegt hij, dat de heer Mineur hem persoonlijk heeft medegedeeld, dat hij in zake de wethoudersbenoeming was omge kocht. Met betrekking tot het overschot der rekening merkt spr. op, dat dit geen ge volg is van een zuinig beheer, doch van een te hooge raming der posten, waar om spr. deze zooveei mogelijk wil ver lagen en zoo noodig de reserve aanspre ken. De heer GASlLLE zegt, dat de ver- kiezing van den heer Lodeesen niet ging tegen de A.R., doch tegen den heer En dendijk persoonelij k, zooals het ook ging tegen den heer Van Klooster. Met be trekking tot de begrooting verklaart spr. zich tegen den post groot f4000.als vergoeding door de gemeente aan het Grondbedrijf voor te stichten natuurmo nument. Daarvoor is het thans zeker geen tijd. Ook wijst spr. op de stroppen van Natuurbad en Woningbouw, alsmede op het feit, dat deze begrooting f70.000. hooger is dan dit over 1934. Niettegen staande in een der laatste vergaderin gen de bedoeling voorzat de salarissen met 10 pCt- te verlagen, vormen die nu een post, welke f5500.hooger is dan vorig jaar. Met de niet toegepaste ver- laging geeft dit een verschil van f 17-500. Spr. stelt daarom voor de salarissen te verlagen als volgt: 5 pCt. van de sala rissen boven f,1500.3 pCt. van f1000 tot f 1500.en 2 pCt.' beneden' f 1000.—. Verder wil spr. de f 100.voor gehuw- ben daar recht op. De verkiezingen van W l v 1931 brachten 9 rechtsche en 6 linksche den doen ver"llen £n 'een kindertoeslag raadsleden, hetgeen tot gevolg zou heb ben een R. K. en een A.R. wethouder. Om zoo vruchtdragend mogelijk te kun- nen werken, opperde de rechterzijde den wensch tot verkiezing van nog een der- tien en linkschen wethouder, doch als ge volg van den strijd om dezen zetel kon hiervan niets komen. Bij de verkiezing der wethouders bleek men buiten den waard, in dit geval buiten „Braamhage'' te hebben gerekend. Eén lid der Kath- partij werd omgekocht om te laat ter vergadering te verschijnen, (dit is door hem zelf aan één der raads leden verklaard) terwijl de heer Lodee sen zich vereenigde met de 6 linksche leden om zich tot wethouder te laten uit roepen. Braamhage en Gemeentebelang tri omfeerden; de A.R. builen het college van «B- en W. en de heer Lodeesen, verzot op de f1500.gaf zijn principe prijs. Dat deze verkiezing niet in het belang geven vanaf het eerste kind. Als spr. critiek oefent op de afdeeling Openbare Werken, zegt hij, dat hierin tijdens het wethouderschap van den heer Van Klooster geen verbetering is gekomen, 't Is daar 'n rommel. Spr. wil daarom spoe dig een directeur benoemen, welke de zaak daar eens finaal op den kop zet. Spr. deelt verder nog mede, dat hij tegen de begrooting zal stemmen, wanneer de salarissen niet worden gewijzigd. De heer VAN DUREN heeft waardee- ring voor het werk van B. en W. en weet, dat er hard gewerkt wordt, waarom meer dere waardeering op haar plaats zou zijn. Spr. is er voor, dat zooveel mogelijk wordt bezuinigd om de belastingverhooging zoo laag mogelijk te doen zijn. Spr. onderschrijft de woorden betreffen de een directeur bij O. W., doch meent, dat slechts een man van kennis en tact en op voorzichtige wijze daar verande ringen zal kunnen doorvoeren. De opmer kingen met betrekking tot het Natuurbad, de wegen op 't Hart en de Banningstraat hebben geen zin, omdat de raad zelf tot het uitvoeren dezer werken heeft beslo ten. Ook kan spr. mededeelen, dat de begrooting niet zal worden goedgekeurd, wanneer de post voor het natuur-reservaat thans niet wordt opgenomen. We hebben het 2 jaar lang gered, maar Ged. Staten stellen nu eischen. Betreffende het ver bruiken der reserve zegt spr., dat dit niet mogelijk is, zoolang niet het maximum aantal opcenten op de diverse belastingen is geheven; voor de personeele belasting is dit 200. Spr. ziet ook het belang der liefdadige en cultureele vereenigingen, doch meent, dat bij verhooging der nu voor gestelde subsidies ook de opeenten zul len moeten stijgen. Weth. VAN KLOOSTER, zich' tegenover den heer Gasille verdedigend, zegt volmon dig in te stemmen met de meening, dat nog zeer veel moet worden gedaan. Maar, aldus spr., het is u, mijnheer Gasille, bekend, onder welke omstandigheden moet worden gewerkt en hoeveel tijd dit vraagt. Spr. wil slechts enkele punten noemen, 's Avonds op den dag van mijn benoeming kwam de staking op 't Hart; direct daar op de moeilijkheden met het Natuurbad, waarvan de reorganisatie lang op zich liet wachten als gevolg van het langdurig onderzoek. Voor de Banningstraat heb ik verzocht te mogen beschikken over den heer Zimmerman, hetgeen door den raad is afgewimpeld. Nu is 't weer teen direc teur voor O.W., waarvoor niet minder dan 253 sollicitanten inkwamen. Veel tijd heeft spr. zich reeds gegeven om den man te zoeken, welke z i. voor ons geschikt is. De heer GASILLE, nogmaals 't woord nemend, noemt de toestand bij O- W. ergerlijk. Sabotage is daar zelfs mogelijk. Een bestek voor de Banningstraat werd gemaakt door het hoofd van dienst bij O. W. en daarna ter correctie gegeven aan een opzichter der provincie; dit zijn misstanden. In een jaar tijd kan er veel veranderen, maar spr. merkt hiervan niet veel. Ook is er een luxe bij O. W. De vuilniswagen b.v, wordt bediend door 3, vroeger slechts door 2 personen. Weth. VAN KLOOSTER merkt op, dat de vuilnisauto bediend wordt door 2 ge meente-werklieden. De derde persoon is De heer MULDER is er'tegen, dat deiee'> van het oude P^oneel, welke slechts door t rijk opgelegde post van f 97.000.-jkortetl wordt aangehouden om de in de begrooting is opgenomen. Spr. zou gemeente-werklieden in te werken. De door er voor zijn de begrooting naar B. en W. terug te zenden, doch ziet daarin geen der gemeente is geweest, hebben de tijdeni heil S r 2al daarom alle posten stuk bewezen. Met uitzondering van den beer voor stuk b,ezleIl €tlveel posten voor ver- Gasille hebben alle leden van links hun fout erkend. Spr. hoeft waardeering voor het werk van het verdere deel van het college van B- en W. en meent, zulks in tegenstel ling met den heer Nooder, dat met be trekking tot de begrooting, veel door B. en W. van de afdeelingen is overgenomen. Mindere instemming heeft spr. met het feit, dat het Natuurbad nog op Zondag is geopend. Het vervoermiddel van den keurmeester acht spr. zeer noodig, ter wijl hij een beter salaris vraagt voor den badmeestser en de heeren Gerritse (O-W.) en Mud (Gasbedrijf). De heer GROOTEWAL erkent, dat het sluitend maken van een begrooting voor- al m dezen tijd zeer moeilijk is. De ge meentelijke huishouding vraagt steeds meer, de inkomsten verminderen en bo vendien komt het rijk nu nog beslag leg gen op ongeveer f 100-000.van 't be. drag, dat door de belastingbetalers in één jaar moet worden opgebracht- Toch zou spr. gaarne de zaak anders bezien. In het parUeu.ier bedrijf meet men de uitgaven regejen naar de inkomsten en ook voor de gemeente is de tijd gekomen om deze* gedragslijn te volgen, Onze gemeentehuishouding, aldus spr., is te duur. Niet minder dan f150.000. ©f 50 pCt. der belastingelden gaat weg aan salarissen en loonen, hetgeen neer komt op f 10.per hoofd, zuigelingen inbegrepen. Spr. is de meening toegedaan, dat we een te veel aan personeel heb ben. Daarom geen cent maer voor los personeel en zoo noodig langer werken door het vaste personeel, De afdeeling Openbare Werken is de duurste afdeeling en vrnag f42 000.Te veel vragen wer- laging voordragen. De begrooting moet veel lager worden en om daartoe te ge raken, wil hij desnoods een week ver gaderen. Verder deelt spr. mede, dat hij kort geleden in Den Haag een persoon heeft gesproken, welke men de schraag van Colijn zou kunnen noemen, en welke hein mededeelde, dat Soest geen goed financieel beheer voerde. Dit noemt spr. erg, waarom hij aandringt op samenwer king van alle groepen der bevolking- De heer DE BRUIJN acht deze begroo ting de moeilijkste, welke tot heden moest worden behandeld. Alles moet in 't werk worden gesteld om de verhooging zoo gering mogelijk te doen zijn en ook hij is bereid des noods een week lang hier voor te werken. Spr. is er tegen, dat de welstands-commissie gaat verdwijnen en dat de subsidies der liefdadige en cultu reele vereenigingen worden besnoeid. Langs andere vvege* zal de gemeente de gelden toch weer moeten uitgeven. In tegenstelling met een vroeger door hem ingenomen standpunt, is spr. er ook voor, dat zoo spoedig mogelijk een directeur bij O. W. wordt benoemd. Met betekking tot de woorden van den heer Gasille zegt spr., dat aan wethouder Van Klooster eer lof dan blaam toekomt. Gezien 't huidige college valt het werken zeer moeilijk. De heer DE NIES heeft nog niets ge hoord ten voordeele der arbeiders. In veel gevallen worden zij de dupe. Het zou vol gens spr. ook funest zijn om aan vereeni gingen als Groene en Wit-Gele Kruis, moederschapszorg, bewaarscholen, turn- clubs enz. de noodige gelden te onthou den. SpL vraagt medewerking om de min derbedeelden zoo min mogelijk te treffen. De VOORZITTER, de verschillende den heer Gasiie bedoelde persoon, is ge heel veranderd, nu hij overtuigd is, dat hij er niet meer kan worden uitgewerkt. De heer GROOTEWAL is overtuigd in zijn meening, dat we bij Openb. Werken te veel personeel hebben, nu in eens 2 vaste werklieden bij den ophaaldienst kun nen worden geplaatst. Spr. komt op tegen de woorden van den heer Gasille inzake het beleid van den wethouder. De heer NOODER merkt op, dat de heer Van Vliet aan O. W. is dood gegaan en dat Meurs, De Boer en de nieuwe directeur er figuurlijk ook aan zullen sterven. Het is fyet regiem, het beleid van B. en W. dat niet deugt. De algemeene beschouwingen waren hiermede geëindigd. De raad ging uitéén om te 2 uur terug te keeren. MIDDAGVERGADERING. Allereerst komen de bedrijf sbegrootin- gen in behandeling. Al dadelijk blijkt 't, dat de heeren MULDER en GROOTEWAL het mes in verschillende posten zullen zetten. Bij ver schillende posten worden bezuinigingen voorgesteld van 1020 pCt. De begrooting van het Grondbedrijf werd goedgekeurd tot een bedrag van pl.m. f 16.000. Bij de begrooting van het Wegenfonds bespreekt de heer MULDER de moeilijk heden verbonden aan het Wegenfonds. Algemeen werd de wensch geuit dit fonds zoo spoedig mogelijk te liquideeren. Het wachten is echter nog steeds op de Kroon. Als de begrooting van het Gasbedrijf in behandeling komt, stelt de heer GA SILLE voor de retributie van f4000 op f 2000.te brengen, hetgeen wordt ver worpen. De heeren ENDENDIJK en DE NIES dringen aan op plaatsing van den Keer ste salarisherziening is hiermede geen re kening gehouden. Ook is dit het geval met den heer Gerritse bij Openb. Werken. De heer GROOTEWAL is hier tegen. Deze personen hebben voor hun leeftijd geen slecht salaris. Een voorstel om den heer Mud te be vorderen tot bureelambtenaar wordt ver worpen. Ook de benoeming van den heer Reintjes in vasten dienst als klerk bij 't Gasbedrijf kon geen genade vinden. De stemmen staakten. 7—7. De heer GROOTEWAL verklaart zich er tegen om nog meerdere personen in vasten dienst te nemen. Als hierna de salarissen ter sprake ko men en de heer GASILLE nogmaals zijn voorstel doet tot verlaging der salarissen is men algemeenn de meening toegedaan, dat het georganiseerd overleg hierin moet worden gekend en het dus thans niet mogelijk is de salarissen te verlagen. Waar ook in de gemeente-begrooting meerdere salarissen naar voren zullen komen, wordt besloten de salarissen thans onaangeroerd te laten, doch B. en W. uit te noodijgen zoo spoedig mogelijk te komen met voor stellen tot tijdelijke verlaging. De begrooting wordt hierna goedgekeurd tot 'n bedrag in gewonen dienst van pl.m. 95.000.—. Bij de behandeling der begrooting voor Maatsch. Hulpbetoon dringt de heer VAN DEN BERG aan tot opneming van een post tot verleening van steun aan nood lijdende middenstanders. De VOORZITTER wijst er op, dat M. H. steun, verleent aan alle groepen, doch kapitaalsverstrekkïng niet kan plaats hebben. De heer VAN DEN BERG zegt toe binnenkort dan zelf met voorstellen te zul len komen om het beoogde doel te be reiken. De begrooting van Maatsch'. Hulpbe toon wordt hierna vastgesteld tot een be drag van f91.050.—, in welk bedrag is opgenomen een post van f40.000.— voor steunverleening aan werkloozen. De bedrijfsbegrootingen zijn hiermiede allen vastgesteld en komt de gemeente- begrooting in behandeling. De salarissen van de Wethouders wor den voorloopig vastgesteld op f1200.—. De heer OaSILLE wil op de presen tiegelden voor de raadsvergadering een korting toepassen van 25 pCt- De heer NOODER is hier tegen. De S.D.A.P. wil arbeiders in den raad bren gen en deze menschen moeten vergoeding hebben voor loonderving. Ook de heer VAN DAM wil f4.aan houden en voor commissievergaderingen f 125. Als 't voorstel in stemming komt sta ken de stemmen. 77. Bij den post salarissen wijst de heer MULDER er op, dat deze bij de laat ste herziening niet zijn verlaagd maar op gedreven. Er zijn ambtenaren, welke met f 360— zijn verhoogd. Bezuinigingen van 10—20 pCt. worden hierna getroffen op schrijfloonen, druk- ea bindwerk, schoonmaken gebouwen, on derhoud meubelen, verlichting en verwar ming enz. Bij den post Natuurbad wijst de heer DE NIES op de onvaste positie van den badmeester. De VOORZITTER noemt dit een las- tig geval. Aan den badmeester is een vaste positie toegezegd Gedurende den tijd, dat het bad gesloten is, is hij op het gemeentehuis werkzaam De heer GROOTEWAL dringt voor hem aan op een verlaging van 10 pCt. in plaats van 15 pCt. Ook de heer ENDENDIJK meent, dat door het overgaan van het bad naar de stichting de positie van den badmeester aan het wankelen is geraakt. De stich ting zou dezen persoon zelfs kunnen ont slaan. Groote onbillijkheden zouden hier door kunnen ontstaan. Waar men betref fende dit punt toch geen veranderingen kan aanbrengen, worden de besprekingen hieromtrent gestaakt. De eerste subsidies, welke ter sprake komen, zijn die voor de Vrijw. Brand weer-vereenigingen. Dit is voor den heer ENDENDIJK aanleiding een voorstel te doen de sub sidies niet afzonderlijk te bezien, doch hiervoor één lijn te trekken. Spr. is er van overtuigd, dat de subsidies anders een groot struikelblok zullen worden. Spr. stelt zich voor een vermindering toe te passen in procenten. De heer NOODER wil de subsidies aanhouden als in 1934, hetgeen door den heer VAN DAM wordt gesteund. De heer GROOTEWAL stelt voor de liefdadige vereenigingen een subsidie te verkenen als in 1934 en op de anderen een korting toe te passen van 25 pCt., hetgeen 15 pCt- meer is dan in 1934. De VOORZITTER doet als tus- schen-voorstel 20 pCt. voor de liefdadi ge- en 40 pCt. voor de andere vereeni gingen, hetgeen een korting beteekent van resp. 10 en 30 pCt. op de subsidies van 1934. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer VAN DEN BERO stelde nog voor de subsidie voor het Wit-Gele Kruis te verhoogen en te brengen op hetzelfde bedrag als uitgetrokken voor 't Wijkhuis. Hiertoe werd niet besloten De vergadering wordt hierna geschorst tot MAANDAOMIDDAG. 'Als de vergadering Maandagmiddag te 2 uur wederom wordt geopend is de'bi: rU irr-n-' ••"pfr on de thee. heer Van Duren afwezig; deze komt later ter vergadering. Allereerst brengt de VOORZITTER in stemming het voorstel van B. en W. tot vaste aanstelling van den heer Reijntjes als klerk bij het Gasbbedrijf en 't voor stel van den heer Gasille op de presentie gelden voor de raadsvergaderingen voor 1935 een korting toe te passen van 25 pCt., over welke voorstellen in de vorige vergadering de stemmen staakten. Beide voorstellen worden aangenomen. De heer ENDENDIJK vraagt 't woord vóór met de behandeling der begrootingj wordt doorgegaan. Spr. wijst er op, dat in de vorige vergadering bezuinigings voorstellen werden gedaan, welke aan het kwajongensachtige grenzen. Het werk in de afdeelingen wordt geheel genegeerd en de Voorzitter had zich niet bij de toe gepaste kortingen moeien neerleggen. Spr. is voor bezuiniging, maar we moeten niet de zaak op den kop gaan zetten. Spr. verzoekt bij eventueele voorstellen tot ver mindering een duidelijke toelichting der posten door B- en W., zoodat een inzicht kan worden verkregen of vermindering mogelijk is. De VOORZITTER merkt op, dat hij zich er wel bij neer moet leggen, wan neer de meerderheid besluit. De heer GROOTEWAL: Wie zijn kwa jongens, de voorzitter of de voorstellers. De heer ENDENDIJK: De raad in het algemeen. Als de begrooting hierna verder wordt behandeld, stelt de heer VAN DEN BERQ bij den post Keuringsdienst voor het ver voermiddel voor den keurmeester te hand haven. Het betreft hier een stuk volks gezondheid en de keuring kan niet te goed zijn. De heer NOODER ondersteunt dit voorstel. Ook de heer ENDENDIJK acht de mee, ning van den heer Van den Berg juist. Er zijn in onze gemeente 25 slagers en ongeveer 50 zaken in vleescliwaren. Als we daarbij rekenen de vele huisslachtin gen, dan zou een minder goede controle tot schade zijn der gemeentenaren. De dienst brengt de kosten op en mag geen winst maken. De heer MULDER is tegen dit voor stel. Binnenkort kan Bouw- en Woning toezicht ook wel komen om zulk een ver voermiddel De heerOASlLLE steunt het voorstel- v. d. Berg. Een goede controle is anders niet mogelijk. De vergoeding van f 150 voor den veearts wil spr. wel 'schrappen. Weth. VAN KLOOSTER heeft deze aangelegenheid met den heer Drost be sproken en hem voorgesteld de gemeente in rayons in te deelen, zoodat meec lijn in de controle kan komen. Voor zoover bekend heeft een bespreking in dien geest plaats gehad. Een vergoeding van f200.zou spr. kunnen goedkeuren. De vergoeding wordt hierna toegekend tot een bedrag van f250.—. Bij den post Reis- en Verblijfkosten wijst de heer VAN DER BERG er op# dat de gemeente, als gevolg van een con tract, bij gebruikmaking van 'n taxi nog steeds 8 en 10 ct. per K.M. betaald. De tarieven zijn thans veel lager. B. en W. zullen hierin maatregelen treffen. De post Natuurbad wordt ver.:.: derd met f2000.—. Bij den post Onderhoud Noodwoningen wordt door den heer MULDER gespro ken over de onderhoudskosten in het al gemeen. Spr. wil periodiek werfc reser veeren voor het vaste personeel en de rest aanbesteden. Dit zal een besparing geven van minstens f 10.000. Als voor onderhoud der Noodwoningen ook een kleine verlaging wordt voorge steld, wijst de VOORZITTER er op, dat de raad voor al deze verlagingen de ver antwoordelijkheid draagt. Men moet er rekening mee houden, dat welke klachten er ook zullen komen, B. en W. in den loop van het jaar geen credieten zullen aanvragen voor posten, welke nu worden verlaagd. Het is de zaken op den kop zetten. De heer DE BRUIJN is bang, dat de te benoemen directeur straks geen wer ken kan uitvoeren. De heer GROOTEWAL: Maar die is er nog niet! De VOORZITTER: Maar hij komt! De heer. MULDER merkt hierna nog op, dat bij Openb. Werken niet de volle 100 pCt. werk wordt geleverd. De heer GROOTEWAL zegt, dat bij O W. de zaken op den kop staan. Als we ze dus nu éénmaal omkeeren, dan staan ze juist goed. Een grondige re organisatie moet daar komen. Het salaris van den directeur moet er uit komen, We moeten ook nu zooveel mogelijk ver lagen, om straks den belastingdruk zoo laag mogelijk te kunnen houden. By hoofdstuk VI (Openbare Werken) stelt de heer GASILLE nogmaals voou de verlaging der salarissen in de begroo ting tot uitdrukking te laten komen. De VOORZITTER: Dat kan niet. De salarissen zijn pas vastgesteld. Wel kun* nen we straks een tijdelijke korting op- leggen. De heer GROOTEWAL: Maar ook kun nen we den post onvoorzien straks ver lagen met het op de salarissen te korten bedrag. En de tijdelijke krachten kunnea worden ontslagen. Weth. VAN KLOOSTER: Met een zoo klein „Onvoorzien" komt U bij Ged. Sta ten op de koffie. De heer GROOTEWAL? Dan gaan \vf

Soester Courant | 1935 | | pagina 5