Uit de keuken Wat verstaat men onder „Home-made11 MODERNE MIDDAG,IAPONNEN. plakken wij met gom op elk stukje karton een op maat geknipt lapje wattine en over trekken het met de zijde. Er zijn zoo een massa variaties mogelijk om zulk een soort kistje te versieren en in een mindere teere uitvoering, dan de hier boven beschreven- wijzen. Zij kunnen dienst doen in een bureau, in een bureau lade voor het opbergen van penhouders, lak en andere kleinigheden, welke zoo licht zoek raken: .verder als sleutelkistje of als knoopendoos, enz. Die kistjes zijn alle zoo mooi, dat ve alleen maar bang zouden zijn, dat de inbrekers nog eens met kistje, juweelen en al op den loop zullen gaan! HET KOKIT TE PAS. Tegen het krimpen van wollen goederen. Om het krimpen van wollen goederen, kousen, enz. bij het wasschen te voorko men, moet men het waschwater met geest van salmiak vermengen en slechts lauw water gebruiken. Op dertig liter water heeft men twintig gram salmiakgeest noo- dig. De kosten van dit middeltje worden door de besparing van zeep ruimschoots gedekt. KONIJN OP VERSCHILLENDE WIJZEN TOEBEREID. Het konijn, vroeger door zijn rasgenoot den haas wel wat te veel in de schaduw gesteld, begint meer en meer naam te ma ken onder diegenen, die van het vleesch nog geen afstand willen doen. Daar is dan ook alle reden voor. In de eerste plaats valt deze soort „wild" om zoo te zeggen binnen 't bereik van ieders beurs, een feit, dat voor geen en kele andere wildsoort kan gelden. Ten tweede wedijvert het blanke, mal- sche vleesch met dat van de kip en van het kalf, een eigenschap, die in aanmerking genomen der lagen prijs t- zeker ook mag 1 konijn 4 afgestreken eetlepels boter of mar garine 60 Gr. (6 afgestreken eetlepers) bloem 1 flinke ui klein blikje tomatenpurée L. water met 2 Maggi's Bouillon blokjes. Hak het schoongemaakte konijn in 12 on geveer gelijke stukken, n.1. de vier pooten, den in tweeën gespleten kop en 6 deelen van den rug; wasch ze, wryf ze in met wat peper en zout, en laat ze in de lichtbruin gemaakte boter in een geëmailleerd ijzeren potje rondom mooi bruin kieuren. Neem de stukken even uit de pan; laat in de boter de gesnipperde ui en de bloem lichtbruin bakken, voeg er de tomaten purée bij en verdun dan langzamerhand de saus met het water, waarin de Maggi's Bouillonblokjes zijn opgelost. Breng de stukken konijn over in de saus, dek de pan goed dicht en laat het gerecht zachtjes nog ongeveer 1 uur stoven, tot n.1. het vleesch door en door gaar is en gemak kelijk van het been loslaat. Keer nu en dan de stukken eens om en roer de saus van den bodem los. worden gebruikt. De coffeinevrije Koffie Hag kwam, zag.... en overwon! In vroeger jaren had bijna"ieder beroemd personage, zooais ook thans nog wel het geval is, een eigen „hobby", (met dit ver schil, dat dit laatste woordje neg niet in de mode was!). Zoo bewaarde de groote Beethoven een eigen recept tot de berei ding van zijn morgenkoffie, welk$ hij in een glazen doos bewaarde. Voor elke kop koffie gebruikt hij niet minder dan.... 60 boonen, dit is ongeveer een half lood. Zelfs Lodewyk XV vertrouwde het kof fiezetten niet eens aan zijn eigen koks toe, maar zette zijn koffie, zijn lievelingsdrank, zelf! De beste „koffiezetter" uit de 19e eeuw was de Fransche schrijver Balzac, die hier in werkelijk een kunstenaar was. Meerma len ontving hij verzoeken van de Parijsche caféhouders om zijn recept te mogen koo- pen, maar Balzac's recept was niet te koop. Zijn vrienden werden altijd onthaald op zijn beroemde koffie. Bismarck was ook een groot koffielief- hebber, maar dronk nimmer koffie-extract. Toen hij eens in 1870 op een veldtocht was en zich nederzette aan een tafeltje in een Fransche herberg, vroeg hij aan den waard, of deze ook koffie-extract in huis had. De verbaasde waard knikte van ja en toen droeg Bismarck hem op alle koffie-extract, welke hij in huis had, op tafel te zetten. Even later kwam de waard met een groote papieren zak terug, waarin de extract was verpakt. Toen haalde Bismarck den zak naar zich toe en zei tot den stom verbaas den herbergier! „Ziezoo, bereid mij nu eens een heerlijk kop koffie van koffieboon en!" Deze anecdote werd later ook wel van an dere beroemde personen verteld, maar feit is, dat aan Bismarck de eer toekomt! Recommandatie is de beste reclame-agent Steeds weer opnieuw blijkt deze moder ne slagzin de volle waarheid te bevatten. Ook onze Mode-redactrice bemerkt dit. Onze modellen zijn zoo geperfectioneerd ▼an snit, dat het iedere dame direct op zal vallen, dat hier een bekwame coupeuse aan het werk is geweest. Ook wij bemerken vaak, dat aanbeve ling van anderen de beste reclame voor onze patronen is. Vraag een van onder staande modellen aan (in maten 40 tot 50) en overtuigt u zelf. Patronen worden besteld bij de Redac trice Damesrubriek, L. v. Meêrdervoort 45a, Den Haag, Maat en nummer van het model s.v.p. duidelijk vermelden! De pa tronen worden binnen enkele dagen af gezonden. Ho* boyoowJ* |»vr»».>-" 8. Beethoven's recept en Bismarok's extract Goethe, de groote Duitsche dichter-com- ponist, stond bekend als een man, die een groot tegenstander was van het gebruik van koffie en nicotine. Hij beweerde, dat het gebruik van koffie en het rooken een funesten invloed hadden op de hersenen en den mensch in een sombere stemming brachten. Booze tongen beweerden daar om, dat wanneer de dichter zich eens bij een maaltijd aan het drinken van sterke koffie had bezondigd, hij niet veel succes had van zijn dichtwerken, welke hij daarna schreef! Charlotte von Stein schreef van Goethe's tijdgenoot, Jean Paul in een brief aan den dichter dat „bij hem niets ging boven zijn morgenkoffie, welke hij reeds om zeven uur, een kwartier nadat hij des morgens was ontwaakt, liggend en lezend op zijn rustbed gebruikte". Lenau, de beroemde lyricus, die bekend stond aLs een fanatiek koffiedrinker, ver genoegde zich niet met een enkel kwar tiertje voor zijn koffiedrinken, maar deed er maar liefst den geheelen morgen over. Tot den middag bleef hy op zijn slaapver trekken en dronk dan vaak een ongeloofe lij ke hoeveelheid koffie. Zooals zijn vrien den beweerden, kreeg hij hierdoor inspi raties tot het schrijven van nieuwe dicht werken. De Engelsche dichter Pope zeide eens: „De koffie maakt den politicus wijs!" Pope had de voor zijn bedienden onaangename gewoonte midden in den nacht op te staan en zijn huisknecht te wekken om hem een kop sterke koffie te laten zetten. Pope ge bruikte zijn sterke koffie ook als genees middel. Wanneer een zijner vrienden tot hem kwam om raad, wanneer deze neer slachtig of ziek was, dan bestelde Pope een kop zwarte koffie en liet dit den patiënt opdrinken! Toch moet het gebruik van Pope's koffie den man zelf wel hebben ge baat. Pope leed veel aan een chronische hoofdpijn, doch zijn geneesmiddel was al tijd koffie. Ook thans nog zijn er velen, die overdag veel hoofdarbeid moeten verrichten en hun heil zoeken in het gebruik van sterke kof fie. In vroeger jaren was het gebruik van koffie nog niet zoo algemeen als thans, nu ieder gezin, zelfs het armste, koffie kan drinken. Daarom zijn er van de zijden van deskundigen ook stemmen opgegaan om het gebruik van koffie niet te overdrijven, gezien de schadelijke bestanddeel en, welke zich in aille koffiesoorten bevinden. De wer king der coffeine, welke bij den een en mensch meer en bij den ander minder ge vaarlijk is, is immers genoegzaam bekend. Vele geleerden zetten zioh dan ook reeds jaren geleden aan het werk om de schade lijke bestanddeelen uit de koffie te verwij deren, zulks natuurlijk in het belang der volksgezondheid. Eerst in de 20e eeuw is het hun mogen gelukken een coffeinevrije koffiesoort uit te vinden, welke door jong en oud kan deren keer specerijen, die aan hei gerecht eenige overeenkomst met de bekende „ha- zepeper" geven. Een paar voorbeelden in receptenvorm zullen de huisvrouw duidelijk maken wat ze op dit punt in haar keuken kan berei ken. Gerecht van gestoofd konijnen met tomatenpurée. Zorg, terwijl het konijn stooft, voor het koken van een flinke schaal aardappelen en bet bereiden van een portie gestoofde uien dien die tegelijk met het konijn op, dat met zijn smakelijk tomatensausje in staat is de aardappelen van „jus" te voor zien. Konijn op de wijze van hazepeper. 1 konijn 80 Gr. (4 afgestreken eetlepels) boter of margarine M L. water met 2 Maggi's Bouillon blokjes 60 Gr. (6 afgestreken eetlepels) bloe-"* 1 ui 1 laurierblad 3 kruidnagelen. Verdeel het konyn m oilUnjvx4 t vo- ten, den gespleten kop, den rug in zessen gehakt), wrijf ze in met wat zout en braad ze in een geëmailleerd ijzeren potje in de boter rondom mooi bruin. Neem de stuikiken vleesch uit de pan. Voeg bij de overgebleven boter de fijn gesnipperde ui en de bloem, laat beide licht bruin worden en voeg er dan langzamer hand (onder voortdurend roeren) de in het water opgeloste Maggi's Bouillonblokjes bij. Laat de saus een oogenblik doorkoken, doe er de verschillende kruiden in en den azijn en laat er dan het vleesch zachtjes nog minstens 1 uur in stoven, tot het door en door malsch is en gemakkelijk van het been loslaat. Neem vóór het opdienen het laurierblad en de kruidnagelen uit de saus. Geef bij dit gerecht gekookte aardappe len en b.v. appelmoes. Gestoofd konijn (op zeer eenvoudige wyze> 1 konyn 200 Gr. (2 ons) mager rookspek 2 groote uien theelepel peper theelepel door elkaar geroerde nootmuskaar en kruidnagelen 3 d.L. water 1 eetlepel bloem 1 theelepel Maggi's Aroma. Verdeel het konijn in gelijke stukken (6 dwars over den rug, 4 poot, 2 van don doormidden gespleten kop); wrijf ze in mat wat peper en zout. Snijd het spek in dunne plakjes en leg daarvan de helft als een laagje onder in de pan (liefst een niet te groot geëmailleerd ijzeren potje). Leg op het spek één van de in dunne schijfjes gesneden uien, schik daarover de stukken konijn en strooi er de bloem over, die met de nootmuskaat en de kruidnagelen door elkaar is' geroerd Bedek het vleesch met een tweede laagje uien en leg dóarvoor het nog overgehouden spek. Giet over dit alles 3 d.L. kokend water, dek de pan goed dicht, zet ze op een zacht vuur en laat het gerecht langzaam gaar worden (ongeveer 2 uur). Roer vóór het opdoen alles met de Maggi's Aroma door elkaar en geef er bij voorkeur een flinke schaal aardappelpurée bij of mooie korrelig gekookte rijst. Appelmoes of gestoofde uien zouden bij wijze van groentegerecht er bij gegeven kunnen worden. EEN PRAKTISCHE HUISHOTIDJAS Bij gaand voorbeeld (no. 847) is bijzon der gemakkelijk voor haar die thuis graag een huishoudschort dragen. Dit )del is een jas, welke over de geheele japon kan heenvallen. Voor degene, die ook op kan toor of winkel graag haar jurk willen be schermen door een jas, kan dit model ook goed dienen. De jas wordt geheel recht ge knipt, zoowel de voorpanden als het ach terpand. De kraag is een sjaalkraag, waar op als garneering een opgelegd wit kraaa- te, dat er niet vast opgenaaid moet wor den, omdat een wit kraagje gauw vuil is. Aan de linkerzijde van de jas komt een opgestikte zak, waarin wij van die kleine hebbedingetjes opbergen, welke wij hon derdmaal op den dag moeten gebruiken. De mouwen van de jas zyn recht en worden bij den pols ingehaald door middel van een kleine manchet, sluitend met een knoop of drukker. ALTIJD VERSCHE NOTEN. Er zijn veel liefhebbers van noten, maar die liefhebbers begeeren ze liefst, wanneer de vruchten versch zyn. Geen nood, ten allen tijde versche noten! Wanneer de no ten beginnen oud te worden, laat men ze gedurende 48 uren weken in koemelk, die men zachtjes verwarmt, en laat ze daarna in de lucht drogen. De vochtige warmte, welke langzamerhand naar linnen dringt, doet het vleesch der noten zwellen, haar schil bruinachtig en bitter, kan men er dan even gemakkelijk afnemen als die van de versche noten. pleiten in het voordeel van 't konijn. Ten derde kunnen we met betrekkelijk weinig moeite het vleesch tot verschillende schotels bereiden, die voor den liefhebber een tractatie zullen zijn. We behoeven ons daarbij niet te bepalen tot alleen het „ge braden" konijn, dat eenvoudig als alle an dere soorten gebraden vleesch wordt be handeld; we kunnen er ook op verschillen de manieren een „gestoofd" gerecht van bereiden, dat ons in staat stelt allerlei va riaties van smaak aan te brengen door 't gebruik van verschillende toevoegsels; nu een tomatenpurée, dan eens uien, een an- In onze damesrubriek zijn wij een woord je rijker, n.1. het woordje „home-made", dat maar reeds al te vaak te onpas werd gebruikt. Onder „home-made" immers ver staat men huisvlijt, welke geen bepaalde kennis van een of ander vak eischt, maar door een ieder kan worden gebezigd. Zoo zou ieder handig meisje zich een snoezig juweelenloosje kunnen maken van.... een sigarenkistje! Dat sigarenkistje kan er uit zien als op de teekening en wordt als volgt bewerkt: Eerst wordt alle papier er afgeschrapt en het hout gladgeschuurd met schuurpapier. Onder de vier hoeken worden pootjes gelijmd, welke bestaan uit. plankjes hout in oploopende grootte. Mit m op het dek sel komt een dergelijk geval als knop, waarna het geheele kistje aan alle kanten wordt overgeverfd met vlugdragende emailleverf in lakroode kleur. Als de verf geheel gedroogd is, volgt een nieuwe be handeling: de vlakke worden ingesmeerd met witte vernis en terwijl die nog nat is, worden er voorzichtig motieven op vastge drukt, geknipt uit den zwart- en dun goud karton. De uitgeknipte stukjes karton worden stuk voor stuk op de punt van een speld ge prikt en zoo in de vernis neergelegd. Het aandrukken gebeurt met het achtereinde van een penseel. Na het drogen wordt het geheele kistje over versiering en al heen nog een paar keer gevernist. Van binnen wordt het beplakt met goud karton, op maat gesneden van de binnen- vlakken, dat versierd is met een uitgekar- teld randje en met midden op den bodem een motief, gelijk aan dat van het deksel. Die versieringen worden natuurlijk aan gebracht, voordat de verschillende deelen in het kisje worden geplakt. Zoo zou men nog een kistje kunnen ma ken, b.v. in empire-groen, op regelmatige afstanden beplakt met kleine gouden ster ren en smalle gouden randen langs alle buitenkanten. De pootjes kunnen bestaan uit dikke houten kralen en inplaats van een knop krijgt het deksel aan den voorkant een gou den kwast. De voering bestaat uit witte zij de, waarvoor wij kartonnetjes snijden, op maat van de verschillende vlakken, maar rondom een millimeter kleiner, daarna Om het middel komt geen ceintuur, maar aan het rechterpand bevestigen wij een band en ook aan den linkerkant (op gelijke hoogte natuurlijk). In het rechter pand maken wij, zooals de teekening laat zien, een opening, ter grootte van een ge woon knopsgat en hierdoor jagen wij het bandje, dat met het andere deel op den rug wordt gestrikt. Een dergelijke sluiting Is bijzonder gemakkelijk. No. 844 en 845 ge'ven u een paar aardige mojdellen weer van middagjapipnnen. Het eerste model is een japon van grijs-blauwe wollen stof en met knoo- pen in een donkerder tint. Wat vooral het bijzondere aan deze jurk is, is de aar dig gevormde kraag, wel ke wij echter slechts een halven kraag zouden kun nen noemen. De hals is tamelijk hoog gesloten en sluit met eeni ge knoopen, waaronder enkele drukkers, zoodat de knoopsgaten niet noodig zyn. De japon is rechtaan ge knipt. De ceintuur komt ter hoogte van het middel en sluit met ?en gesp. Op het heupstuk komt een schuin naar beneden val lend oplegsel, dat verder loopt in twee naar binnen springende plooien. De mouwen zijn niet nauw en loopen ook niet te smal naar den pols. Een breede, iets klokkende manchet wordt er aan ge zet. Een japon van zwarte zijde geeft No. 845 te zien. Het is een japon, welke meer geschikt is voor bepaalde gelegenhe den of voor visitejurk. Het lijfje is glad maar mag eenigszins overblousen. De rok is klokkend. Er komt slechts één heupstuk aan, welke echter vrij breed moet zijn om ons voldoende ruimte van beweging te ge ven. De mouwen zijn recht en driekwart, iets, wat men bij visitejurken in het komend sei zoen weer veel zal zien. De kraag bestaat uit een wit satijnen lap, welke als het ware om den hals wordt ge frappeerd. Een kleine gemouchte strook komt er aan den onderkant aan. Aan den elleboog komt eveneens zulk een strook, om de eentonigheid van de mouw wat te verbreken. Indien gewenscht kan bij deze jurk ook een lange mouw worden gebruikt. Dan zet u bij den pols een manchet aan en be zigt als afwerking weer de kleine strook, welke u thans bij den elleboog ziet aange bracht.

Soester Courant | 1935 | | pagina 2