Concentratie van Soester Nieuwsbladen. DankPeiuiging De Soester Courant en Soester Weekblad vereenigd. JOH. VERVAT P!aatie i"!c Nieuws. Een uit zeer velen, SOESTDIJKSCHE RIJWIELHANDEL Koainginnelaan. gemeenteraadsvergadering. De Gemeenteraadsvergadering, welke j I. Dinsdag zou worden gehouden, is, we gens zeer ernstige ongesteldheid van de echtgenoote van den Burgemeester, waar door deze de vergadering niet kon lei den, tot nadere aankondiging uitgesteld. Met betrekking tot enkele voor deze vergadering belangrijke aangelegenheden, n.1. het aannemen der begrooting met of zonder de z.g. rijksregeling, belastingver. hoogingen en toepassing van een tijdelijke korting op de salarissen, doen B. en W. nog nadere mededeelingen. BELASTINGVERHOOGING. Daartoe gesteund door het genomen besluit, handha\en B. en W. hun mee- ning, dat bij de vaststelling der ontwerp, begrooting thans rekening dient te wor den gehouden met de bekende regeerings- voorsteiLen. In aanmerking nemende de bezuinigingen, die op de verschillende be- grootingsposten bij de openbare behan deling in den raad zijn aangebracht, stel len B. en W. voor over te gaan tot het treffen der volgende maatregelen tot be- Iastingverhooging: a. verhooging van het aantal der op de hoofdsom der personeels belasting ge heven opeenten met 70 opcenten tot 160 opcenten; b. heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; c. verplaatsing der gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting van de tweede naar de derde klasse; d. verhooging van het aantal op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting ge heven opcenten met 10 opcenten op 55 opcenten; e. verhooging van de straatbelasting van 5 pCt. tot 6 pCt. van de belast bare opbrengst. Bovendien zullen B. en W. in één der eerstkomende vergaderingen voorstellen over te gaan tot verhooging van de 9e- cretarie.leges, waarvan voor 1935 een meerdere opbrengst wordt geraamd van rond f800. Naar aanleiding van het in de verga dering van 29 Jan. j.1. gevraagde over zicht van de op de oorspronkelijke be grotingscijfers aangebrachte bezuinigin gen, alsmede in verband met den uitge sproken wensch om met de gevolgen der door de regeering voorgestelde maatre gelen geen rekening te houden, leggen B- en W. over een berekening van- het voor onvoorziene uitgaven geraamde be drag in de ontwerp-begrooting 1935, indien nöch met eenige belastingverhooging, noch met de gevolgen der door de regeering voorgespelde maatregelen wordt gerekend. Zooals uit deze berekening zal blijken, *1 in dat geval voor onvoorziene uitga- Jen voor 1935 beschikbaar zijn *f 15.415.53. tij willen er echter met nadruk op. wij ten, dat bij dezen opzet voor liet uitloee- ringstijdvak 1935/1936 geen rekening is gehouden met eenige korting op de uit- keering uit het gemeentefonds, waarop voor het tijdvak 1934/1935 reeds een korting van 14 pCt. werd toegepast. Het vervallen van deze korting houdt (erband met de nieuwe regeeringsvoor- jtelien. KORTING SALARISSEN. fietreffende dit punt tteelen B. en W. mede, dat hun college eenstemmig de mee ning is toegedaan, dat in de bij raads besluiten d.d. 5 en 21 December 1934 vastgestelde nieuwe salarisregelingen res pectievelijk van het gemeentepersoneel en de gemeentepolitie ten volle rekening is gehouden met den wensch van de regee ring om bedoelde salarissen en loonen in overeenstemming te brengen met die, geldende voor het rijkspersoneel. Boven dien wordt een tijdelijke korting op de onlangs door den Raad aangenomen sa laris. en loonnormen door B. en W. in strijd geacht met de algemeene beginse len, die de regeering in de huidige om standigheden heet gemeend te moeten 6tellen, zoodat zij «ojc op dien grond van oordeel zijn, dat thans het oogenblik niet is aangebroken om besluiten te nemen, die leiden tot tijdelijke verlaging van de salarissen en loonen van het gemeente- personeel, waardoor de verkregen aanpas sing aan de rijkssalarissen en .loonen we derom te niet zouden worden gedaan. De Commissie van Georganiseerd Over. leg, hieromtrent gehoord, onderschrijft volkomen het standoint van B. en W. in de.e. DOOR DE GLADHEID. Zondagnacht kwam een groote Pullman autobus, thuis behoorende in Amsterdam, met vele reizigers uit de richting Amers foort. Bij Nieuwerlioek is/ door de glad heid der straat, de zware bus uitgegleden en terecht gekomen in den tuin van het huis van den heer Sukkel. Het hek werd geheel vernield en de wagen zoodanig be schadigd, dat de reizigers niet verder kon. den worden gebracht. Gelukkig kwam nog een 2e Pullinan- wagen achteraan, die de passagiers heeft medegenomen. VERKOOPING Dinsdagmorgen werd door Notaris 'A'. O. Dammers in hotel „Eemland" verkocht het gebouw, waarin tot heden hotel Ok- huijsen werd gedreven. Kooper werd de heer J. v. d. Veer te Rotterdam voor f23.700. AUTO-BOTSING Maandag heeft op de Stadhouderslaan, ter hoogte van den Noorderweg, een ern stige auto.botsing plaats gehad, 'n Groote vrachtauto reed in de richting Soest, ter wijl een luxe auto naderde in de richting Baarn. Ook reed een wielrijder in de rich ting Baarn. De bestuurder van de luxe auto wilde den wielrijder ontgaan en reed daardoor met volle snelheid tegen de vrachtauto. Het gevolg was, dat de luxe auto totaal vernield werd, terwijl ook de vrachtauto schade opliep. De inzittende personen hebben geen ernstig letsel be komen, wat wel een wonder mag heeten, gezien de ernstige botsing. leerlingen, ouders, familieleden en genoo- digden. Ook nu weer was de zaal tjok vol. Een der oudste leerlingen, Frans Vogel, leidde den avond in met 'n ope ningsrede, waarin hij 't doel van den avond uiteenzette en reide, dat de leerlingen thans eens wilden toonen wat zij kun nen. Hij overhandigde aan de drie leer aren, als blijk van waardeering voor hun stille medewerking, eien fraaie bouquet; een sympathieke en zeker geheel verdien de hulde, die door luid applaus werd onderstreept. Het programma was varieerend; van alles werd door de leerlingen gegeven, muziek, zang, tooneel, voordracht. Als Herhaaldelijk is, zoowel van de zijde der neringdoenden ter plaatse, als uit kringen der burgerij te kennen gegeven, dat het „te veel'» aan nieuwsbladen in onze gemeente weinig bevorder lijk zou zijn voor het algemeen belang. Op vriendelijken aandrang van eenige leidende persoonlijk heden zijn de uitgevers der GECOMB- SOESTER BLADEN en 't SOESTER WEEKBLAD de gegrondheid der genoemde bezwa ren erkennende, samenspnekingen begonnen, welke tot het sluiten van een overeenkomst hebben geleid. Als gevolg van deze overeenkomst zal het SOESTER WEEK BLAD in DE SOESTER COURANT opgaan, maar de redactie van het Soester Weekblad blijft behouden, doordat dezelve in de journalistieke leiding van de Soester Courant wordt opgenomen. We meenen, dat deze oplossing van groote beteeken is voor onze gemeente kan worden geacht. Voor de neringdoenden zal het eenvoudiger en doeltreffender worden om een reclame-campagne in elkaar te zetten en die burgerij wint bij deze concentratie evenzeer, doordat ze de mogelijkheid schiep van de voortzetting eener plaatselijke journalistiek, welke in breede kringen waardeering vond. De reclame-waarde der GECOMBINEERDE SOESTER BLADEN zal gelijktijdig tot het hoogst bereikbare wora?n opge veerd. De gezamenlijke oplage is n.1. vanaf heden gebracht op 3750 exempl. waardoor verspreiding tot in de meest afgelegen doelen van onze gemeente verzekerd is. Drukkerij Smit N.V., Van Weedestraat 35. Bur. „De Plaatselijke Pers'\ Middelwijk straat 49.. Soest, 14 Februari >35. FEESTAVOND VOETBAL-VER. „SOEST". Maandagavond vierde genoemde vcree- niging in hotel „Bosch en Duin" haar 12e jaarfeest. De zaal was geheel gevuld toen de voorzitter, de heer Kaltofen, de avond met een welkomstwoord opende. Spreker wijst hierbij op de verschillende vereeni- gings-aangelegenheden. Aan het terrein der vereeniging werd een tweede veld toe gevoegd, de vereeniging geeft thans een eigen weekblaadje uit en spr. hoopt, dat een en ander zal medewerken om „Soest" volgend jaar in de 3e klasse KN.V.B. te doen uitkomen. Hierna werd voor het voetlicht gebracht de klucht in 3 bedrijven „Willy's Trouw dag". De vertoking was in goede handen en de vele koddige momenten waren oor zaak, dat er dien avond hartelijk is ge lachen. Aan het slot bracht de Voorzitter dank aan de spelers voor het gebodene, waar bij zoowel de dames als de hoeren, na mens de donateurs en de vereeniging weixlen gehuldigd met bloemen of een enveloppe. Het strijkje Uiterwijkr—Van Bentern zorgde op uitnemende wijze voor muzi kale afwisseling. Op aangename wijze fóeef£ §oest" ook wederom dit jaarfeest gevierd. i FEESTAVOND VAN DB UL.O.-SCHOOU Verleden week Vrijdag werd in hotel „Eemland" den jaarlijkschen feestavond gegeven door de leerlingen van de U.L.O, School, aangeboden aan de leeraren, mede den volgenden nrorgen vrijaf gegeven was. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat de programma's, allen door de leer lingen ge teekend en geschreven, er keurig uitzagen. Het geheel is een volledig suc ces geweest voor de uitvoerenden en voor de niet genoemde krachten, die ach ter de schermen het hunne er toe heb ben bijgedragen den avond te doen sla gen. CONCERT. Donderdag 28 Februari a.9. zal door het Soesterbergsch Mannenkoor een con cert gegeven worden in „Huis ten Hal ve». Als soliste zal optreden mej. Jo Kleman, sopraan. Medewerking zal ver- leenen de Soesfenrbergsche Orkest-vereen., onder leiding van den heer Rooda, ter wijl de heer Rooda zelf eenige vïool-soli ten gehoore zal brengen. FEESTVERGADERINQ. Zondag 24 Februari a.s., 's middags na het lof, zal door den R.K. Vrouwenbond te Soesterberg, een feestvergadering wor den gehouden in „Huis ten Halve", waar in door een Eerw. Pater Redemptorist een lezing zal worden gehouden. Medewerking zal worden verleend door het Kinder-Symphonie-orkest, onder lei ding van den heer Rooda, dat eenige mooie nummers op de blokfluit zal uitvoeren. TWEEDE FEESTAVOND. In de Woensdagavond druk bezochte jaarvergadering van de Soester Vrijwillige Reddingsbrigade werd met groote meer derheid besloten tot het houden van een tweeden propaganda-feestavond. De eerste avond, gehouden op 23 Jan. j.1., moes ten zoo vel en „wegens uitverkocht" teleur gesteld worden, dat de vereeniging ten slotte na aandrang besloot (al was aan vankelijk 't voornemen niet dezen avond voor de 2e maal te organiseeren) op Dinsdag 5 Maart a.s. deze opnieuw te geven in Hotel „Eemland". Wij schreven in onze recensie over den eersten avond reeds, dat de brigade min stens de uitvoering, waar vooral >t too- neelstuk ,Amor, in >t Kappershuis'' zoo'n geweldig succesnummer was, moest her halen. Wij zijn verheugd, dat de brigade bezweken is voor de vele aanvragen om de teleurgestelden in de gelegenheid te stellen een avond vol genot door te brengen. Wij twijfelen niet of velen, die 23 Jan. j.1. aanwezig waren, ziillen zich nog eens kostelijk gaan amuseeren. Voorverkoop kaarten vanaf Woensdag a.s. bij de fa. Quelle, Torenstraat 13, hotel „Eemland" en bij diverse leden. Behalve eenige voor medewerkers geen gereserveerde plaatsen. Aanvang precies 8 uur. Voorziet U tijdig van plaatsen. zendingstentoonstelling. In „Religie en Kunst" is Maandagavond een driedaagsche Zendingstentoonstelling geopend. Ds. Groeneveld opende met gebed en heette daarna de vele belangstellenden welkom- Spr. meende, dat deze tentoonstel ling in de allereerste plaats belang heeft voor ons zelf. Wij hebben zeker allen over indië en de zending gehoord, maar wat hier geboden zal worden spreekt meer daadwerkelijk tot ons en zegt ons meer dan boekdoelen. Hij vindt het een geluk kig feit, dat we Ds. Alkema in ons mid den hebben, om- de tentoonstelling te ope nen. Ds. Alkema is een oud-zendeling en kan dus uit ondervinding belangrijk nieuws mededeelen. j Met de hoop, dat de belangstelling ge. durende deze dagen groot zal zijn, geeft Z.Eerw. het woord aan Ds. Alkema, die blij is in het algemeen iets to kunnen zeggen van deze Zendingstentoonstelling, wijl hij hoopt, dat door deze tentoonstel ling velen zullen gebracht worden tot be langstellenden voor de zending. Wie oppervlakkig het uitgestelde beziet zou zeggen, dat hier wat rare dingen bij eengebracht zijn. Vooral die afgodsbeelden lijken voor ons zoo vreemd. Maar 't gaat hier niet om de dingen op de tafels, maar om de menschen, die dat alles hebben vervaardigd, te loeren kennen. Wij men schen uit klein Nederland weten nog zoo weinig af van de bewoners van denGroot- Nederlandschen Staat. Vroeger zagen zij, die in Indië kwamen, de inlanders als zwar te wilden of als wilde zwarten. Dat was hun niet kwalijk te nemen Immers men was nog niet doorgedrongen tot 't wezen van de inlanders. Ook de zendelingen had den vooraf weinig kennis van de toestan- den, gewoonten, zeden enz. van Indië op gedaan. Men meende hier, dat zij, die in Indië evangeliseeren wilden, dat wel konden doen in hun vrijen tijd. Maar gelukkig zijn we de laatste tach tig jaar veel vooruit gegaan. Vooral Prof. Van Vollenhoven te Leiden heeft veel ge daan om de inlanders te doen kennen. En wat blijkt nu? Dat het geestelijk! leven van de inlanders altijd weer zijn terugslag vindt in het materieele leven. Wanneer wij het materieele leven bestu- deeren, kunnen wij de menschen daarin benaderen. K Als met deze tentoonstelling, aldus Ds. Alkema, de belangstelling voor en de kennis van de Indiërs wordt gewekt, dan is het doel van deze tentoonstelling be reikt. En dan staat naast groote waardee- ring, groot medelijden. En dat medelijden zal ons wekken tot de hulp om 't heer lijk Evangelie te brengen daar, waar men nog nooit vanjezus heeft gehoord. Hiermede was de tentoonstelling ge opend en dankte Ds. Groeneveld den spre ker voor zijn openingswoord, waarin Ds* Alkema zijn hart, dat nog altijd warm klopt voor Indië, had gelegd.. Bij een rondgang op de tentoonstelling bleek ons, dat een keurcollectie artikelen van Java, Oelebes, Halmaheira, Nieuw- Genua en de Baraklanden (Sumatra) waren uitgestald op lange tafels. Nog zij vermeld, dat jonge dames thee en gebak aandroegen en er rijkelijk ge legenheid was even te rusten om iets te gebruiken. conferancier trad op iTooji de Nies, voor dezen avond, naar hij mededeelde, om gedoopt in „Antonie". Het ging hem vlot af; ieder nummer werd door hem op leu ke wijze aangekondigd. Daar was een koortje, dat zuiver en maatvast alleraardigste liedekens ten ge hoore bracht. Er was een heel klein zang- stertje, de jongeejuffr. Cornax, die schat tig „Wiegeliedje" en „Zonnelied" van Cath. van Rennes vertolkte. Daar was een leerlinge der hoogste klasse, Mieke van Doorne, die heel verdienstelijk een piano solo, „Friilingsrauschen" van Stading, ten beste gaf, en vooTts als begeleidster van de verschillende zangnummers zich' perfect van haar taak kweet. Wij konden giren van de pret'toen een „gymnastiek- nummer" werd gegeven, fcóó oolijk, 'dat het gebisseerd moest worden. De begeleid ster op het klavier, Willy van Kwawegen, werd een „fantasie-ruiker" overhandigd. Ook op tooneelgebied toonde verschil lende leerlingen prijzenswaardigen aanleg. De twee blijspelletjes „Rosalie" en „Een Sint Nicolaas-verrassing" werden vlot en zonder plankenkoorts gespeeld en oogstten daverend applaus. Kortom de avond slaag de ten volle en alle aanwezigen van jong tot oud hebben genoten. In de pauze werden lootjes verkocht en na afloop van het officieele gedeelte vond de loting en de uitreiking der prij- zien plaats door 't raadslid den Heer De Nies, in zijn kwaliteit van voorzitter van „Volkonderwijs". De avond werd besloten door Frans Vogel, die zeker liet luidste applaus van den avond oogstte, tOien hij mededeelde, 'dat „van Kooger hand" Besloten was, 'dat Ondergeteekende berichtte mij een dezer dagen: Vervat, wees zoo goed en be zorg mij s.v.p. nog zoo'n zelfde trans port-fiets, zooals ik er één ontving vóór 6 jaren en één voor ruim 7 jaren, welke nog steeds eiken dag bij mij in gebruik! zijn en zich uitstekend houden. Ik heb bijna geen reparatie en ze loopen nog altijd fijn licht, wat, zooals U weet, voor, mij van zeer groot belang is, daar ik! veel moet rijden en nog al afstanden moet maken. Ik krijg er nu toch zeker een zware torpedonaaf met terugtraprem in, en, zooals U altijd adverteert, een goede stralende electrische lantaarn bij? En dan voor f5750, hè? Nu Vervat, af gesproken, ik wacht nu de komst van 't nieuwe rijwiel maar af en reken er op, dat alles tip-top in orde komt. Je weet wel, daar twijfel ik van U nooit laan, maar dat iis altijd zooi mijn ge- zjegde. In vriendelijke afwachting, J. H. A. VAN VUURE. Nieuweweg No. 19, Alhier. In aansluiting aan bovenstaande vraag ik velen af, wie heeft niet steeds pech met zijn dienstfiets? Wij ondervinden dit dagelijks maar al te vaak- Weesi niet tegen U zeiven, maar berijdt zoo'n VERVAT'S TRANSPORT. Zij' loopen als een spoor en besparen U geld en ellende. U weet, wij gaan ge heel met de tijdsomstandigheden mee en U betaalt geen bondsprijzen. Wij zijn tnet een zeer geringe winst tevreden. Komt U een dezer dagen mijn voorraad eens zien? Ze wachten weer op uw aller medewerking]. Uw Dnr.

Soester Courant | 1935 | | pagina 5