Fotografie I I N.V. BOUWKAS „ROHYP Gevestigds C. A. KOK Meluw km 1/1 IfiEPlM 30 122.50 oer MH. Amsterdam Spuistraat 219-221 Verstrekt aan hare deelnemers-spaarders rentelooze en onopzegbare Hypotheken, F. K. VISSER yy Ingezonden stukken. Plaatselijk Nieuws. Dierenarts Tel. 412 Korte Brinkweg 31 Dagmeisje verkoop van prima Rundvleesch Zr. J. J. Siebbeles Te huur gevraagd J. BUCHWALDT daalhuizen. W. H. 0NWEZEN Handel in Melk, Boter, Kaas en Eieren H. SIEBBELES G. VAN GRONINGEN M. W. DE LANGE Voor W. BAATEN Ministerieel goedgekeurd d.d. 13 Juni 1934 Vraagt inlichtingen bij den Vertegenwoordiger: MOLENSTRAAT 24 SOEST Buiten verantwoording der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende is van groote dank baarheid vervuld, dat hem de eer wordt aangedaan aan Uwe welwillende aandacht niet te zijn ontsnapt- Ik ben er van over tuigd, dat gij Uwe belangstelling beter had kunnen richten tot de Uw verwante !taadsfractie dan tot mij- Laat ik U dan tot geruststelling mededeelen, dat: de ar beiders wel weten in hoeverre hun af gevaardigden in gebreke zijn gebleven om een steunregeling tot stand te brengen- Ten bewijze hiervan breng ik U onze voorstellen dienaangaande in herinnering, welke twee keer zijn gedaan en even zoo- gveel keer met 13 tegen 2 stemmen ver worpen- Nu hebben wij in onze gemeente het groote „v o o r r e c htdat door middel van Maatsch- Hulpbet. ook aan de valide arbeiders een bedrag wordt uitgekeerd, waarvoor een tegenprestatie wordt ver langd- Ook hiertegen is steeds onze agi tatie gericht geweest, doch' de raadsmeer. derheid was een andere meening toege daan. Als U, geachte Redactie, kennis heeft genomen van de raadsbesluiten, dan zult U daarbij aantreffen een voorstel van Hl- en W- no. 3600 4e afd-, hetwelk aan vangt met de volgende woorden: Bij nadere overweging is het ons gewenscht gebleken U voor te stellen wederom over te gaan tot invoering van een steunrege ling voor werkloozen enz- Na alles wat aan onze voorstellen is voorafgegaan zou een gewoon mensch vragen „moet je nog peultjes"» - Tot ons groote genoegen en zooals de S.D.A.P. het heeft bestreden, is ook het orakel van Alphen a- d. Rijn (tegenpresta tie voor steun) van de baan. Voor de arbeiders vinden wij dit een groote overwinning, nu de inzichten zijn gewijzigd- Wij vragen niet wie het doet, als het maar gebeurt- En nu nog iets over de f40 000, welke vorig jaar op de begrooting waren uit getrokken voor de steunregeling en op de begrooting van dit jaar overgeheveld werden naar Maatsch- Hulpbetoon. Men kan van inzichten op het gebied der fi nanciën verschillen en ik ben er nu nog van overtuigd, dat van het voor dit doel (M- H.) bestemde bedrag, f 20-000 toerei kend was en daardoor belastingverhoo- ging te voorkomen en Maatsch- Hupteb. er niet onder zou lijden. Maar toen mijn pertinente vraag aan den voorzitter van den raad of het totale bedrag noodig was om de verhoogde uitkeering (f0.25 p- dag) te verzekeren en daar een bevestigend antwoord op kwam, heb ik voor het voor- Stel van B- en W. gestemd. Wat of mijn misdaad nu is geweest blijft voor mij een raadsel- Had ik mijn voorstel gehandhaafd, zou dit volgens Uwe Opvatting verkeerd zijn geweest- Nu ik voor het voorstel van B- en W. heb ge stemd, is liet ook niet goed- Een geluk vpor Uwe redactie, dat ge mij als mikpunt vermocht te gebruiken, ma'rir de feiten zijn tegen U- Het komt mij voor, dat U er goed aan deedt groote woorden te gebruiken en hard te razen tegen anderen, dan gera ken de verplichtingen Uwer eigen afge vaardigden misschien een weinig op den achtergrond- Spaar de roede niet, maar treft er hen mede, die het verdienen. Met verschuldigde gevoelens, Hoogachtend, J- NOODER. Soesterberg, 5 Maart 1935- NASCHRIFT VAN DE REDACTIE- We hebben nergens geschreven, dat de sociaal-democraten in gebreke zijn geble ven een steunregeling tot stand te bren gen- Dat weten we beter. We hebben alleen te kennen gegeven, dat het Volks blad verkeerd deed met te schermen over christelijke en onchristelijke politiek ter zake, omdat liet hier in de allereerste plaats er om ging, welk inzicht men had in de financïeele mogelijkheid om de steunnormen te verhoogen. Wij gelooven, dat de raadsmeerderheid voor zich' eer lijk meende, dat ze niet meer kón doen cm de gevolgen der werkloosheid voor ide arbeiders te bestrijden, al zijn we het m die opvatting niet met haar eens, om-1 dat we zelf gelooven, dat vele óndene Uitgaven moeten worden ingehouden, vóór men de steunnormen op dezer te laag niveau be^hit te handhaven. Wat we den heer Nooder alleen heb ben beduid, is, dat ook hij een oogen- blik de verbetering van de steunregeling in gevaar bracht door zijn voorstel om het subsidie aan M- H. te verminderen, maar we hebben geenszins beweerd, noch willen suggereeren, dat hij opzet had om de werkloozen te dupeeren. O. i. zou zulke deceptie een gevolg van des hoe ren Nooder's voorstel zijn geweest, maar we zijn er van overtuigd, dat hij zelf eerlijk meende, dat zulk gevolg zich niet zou voordoen. Ook hebben we den heer N- niet euvel geduid, dat hij tenslotte, tot ander inzicht gekomen, vóór het voorstel van B- en W. stemde. Alleen de hardnekkigheid, waarmee hij een poos zijn oorspronkelijk inzicht handhaafde, hebben we hem voorgehouden ter waarschuwing, dat hij niet te radicaal oordeele over het afwijkende inzicht van anderen. In tactische overwegingen kan men ver schillen, maar men moet achter de inzich ten van anderen niet altijd booze drijf- veeren zoeken. En dat doen de heeren Nooder c.s., als ze „onchristelijkheid" veronderstellen bij christene vertegen, woordigers, alleen omdat ze in financïeele mogelijkheden een andere gedachtegang volgen dan de sociaal-democraten in den raad, wier standpunt inzake steunverlee- ning wij, personolijk, overigens méér be naderen dan dat van de ons meer ver wante fracties. Soest, 2 Maart *35- Geachte Redactie. In Uw blad van 1 dezer hebt U. opge nomen mijn artikel „DE NADERENDE RAADS VERKIEZINGEN", doch mijn onderschrift, waarin ik ook andere Soester bladen verzocht, het ar tikel dat, naar ik meen, in alle krin gen moet worden overdacht te willen overnemen, is niet afgedrukt- Hopende, dat U deze weinige regels nog weD wilt opnemen, richt ik hierbij het bedoelde verzoek aan bladen van alle richtingen. Met vriendelijken dank, RUIM TIEN JAAR SOESTER- Weder een steunregeling ingevoerd l Van K. F. M-, blijkbaar optredende voor de afd. Soest der S.D.A.P., ontvin- gen wo een ingezonden stuk naar aan leiding van ons artikel der vorige week over het ontbreken van een steunregeling in Soest. Zooals ook kan blijken uit de opname van een stuk van den heer Noo der in dit nummer, bestaat er bij ons geenerlei bezwaar om aan iemand, die anders denkt en schrijft dan wij, 't woord te verkenen, zoolang althans de toon behooljjk is en beschaafd. Omdat we zulks niet kunnen getuigen van het epistel van K. F- M., plaatsen wij zijn schrijven niet. Wat dat betreft zijn we heelemaa! niet beducht voor zijn bedreigingen zelfs, dat hijieder contact met ons zou kunnen verbreken enz. Als iemands gees telijk vermogen niet verder gaat dan tot wat plat gesteld en naargeestige grof heden over „cuderwetsche duimpjesdrop", dan moest hij liever maar niet in de krant schrijven. Ons is het trouwens absoluuut duister, waarom over ons r"'" :J van de vorige week zulk een grof ut tegen ons in stelling moet worde "acht. Voor wat de zaak zelf betreft, een betere verzor ging van de werkloozen, hebben we in dat artikel de actie van socialistische zijde en van de samenwerkende vakbon den slechts ondersteund; de verschillen, die er waren, zijn tenslotte slechts van tactischen aard. Laat K- F. M. zijn kruit liever op werkelijke tegenstan ders verschieten. Van hem hebben we geen lesjes in journalistiek fatsoen" noodig. Als hij op journalistiek fatsoen ware gesteld, dan had hij het gewaardeerd, dat we een twee kolom lang artikel over de gebrekkige steunregeling in Soest, zonder ook maar één woord over te slaan, hebben over genomen. Tot die hoogte Heeft K-F.M. zich volstrekt nog niet kunnen opwerken, want over wat we zelf op het Volksblad artikel te zeggen hadden, smaalt hij in het Volksblad in een kortregelig stukje zonder ook maar één woord van ons over te nemen of te citeeren. O ja, hij beschuldigt ons ook nog van Valsch citeeren en w?l om Hetgeen we in verband met maatregelen van B. en W. togen werkloozen, die huurschuld hebben in de woningblokken van Patrimonium en St. josoph, uit het Volksblad zouden heb ben overgenomen. De man weet blijkbaar niet, wat citee- ren is, want we hebben te dier zake niets geciteerd, d. i. letterlijk aangehaald uit het Volksblad. Dat konden we ook niet, om dat we op het moment, waarop we ons stukje schreven, niet over die krant be schikten. We hebben toen, vertrouwende op ons geheugen, een eigen samen vatting van den inhoud van het be doelde Volksblad-bericht, gegeven. Die sa menvatting dan zou, volgens K. F. M., onjuist zijn geweest. We hebben met die onjuistheid de betrokkenen„de stui pen op het Üjf gejaagd !,f Inderdaad erkennen we, ons te hebben vergist, maar die vergissing is van zóó ondergeschikt belang, dat de verontwaar diging van K. F- M. niet minder dan belachelijk is. Zooals wij de zaak hadden samengevat, zouden B. en W- maatregelen overwegen om wekelijks huur en een gedeelte van de huurschuld te doen afhouden van de steuntiitkeering. In werkelijkheid echter hebben B. en W. de aanzegging gedaan, dat wekelijks de huur en een gedeelte van de huur schuld moet worden betaald, daar anders huuropzegging zou volgen en zoo noodig tot uitzetting zou worden overgegaan. Wat is nu het practisch verschil, zoo vragen we, tusschen deze twee? Of B. en W- het geëischfe nu zelf inhouden of onder bedreiging van den menschen op straat te zullen smijten, dezen dwing t om het gevorderde zelf van het steunbedrag af te schuiven! Eenkwes- tïe van lood om oud ijzer, of van kat en hond. We hebben zelf voor een betere werk- loozenregding en invoering van de rijks steunregeling gepleit, lang voordat daar. over ergens anders het Volksbïad niet uitgezonderd was geschrevent We zeggen dat niet, omdat we er ©enige eere in zoeken, dat te kunnen vaststellen, maar alleen, omdat het Volksblad deze week op leugenachtig^ wijze ken baar meent te moeten maken, dat we nu eerst, na het Volksblad-artikel, de verzorging der werkloozen in Soest on- voldoende zijn gaan noemen. W« hebben in de Soester bladen reeds maanden ge leden op krachtige, zij het voorloopig niet succesvolle wijze, op invoering van de rijkssteunregeling aahgedrong-en. Het doet ons daarom, vooral voor de werklooze gedupeerden, een genoegen} dat de RIJKSSTEUNREGELING TÓCH INGEVOERD gaat worden in onze gemeente en het spook van een verpauperde arbeiders bevolking daardoor voorloopig minder dreigend is geworden. Het voornemen tot weder-invoering van de steunregeling blijkt uit desbetreffende voorstellen van B. en W- aan den raad. B. en W- stellen voor om er f50 000 voor uit te trekken; daartegenover staat, dat f 40.000-subsidie aan M- H. kan worden geminderd en dat thans het rijk in die f50.000voor f 14.300.— gaat bijdragen. De invoering van de rijkssteunregeling zou dus, zooals B. en W. dat berekenen, voor de gemeente nog een financieel voor. deel befeekenen! Maar waarom is dan zóó lang getalmd? RELLETJES. De communisten zullen misschien trach ten om de weder-invoering van de steun regeling als een communisties succes voor te stellen, omdat ze juist op het einde van deze week, middels een vol kalken van de Soesterbergsche straat en het verspreiden van manifesten, waarin j o. a. het ontslag van den heer Busch werd geëischt, agitatie onder de arbei ders te wekken. We weten echter, dat de huidige voorstellen van B. en W. toen al waren uitgewerkt. Relletjes, als de communisten op be scheiden schaal hebben weten uit te lok ken Zaterdag- e" Maandagochtend hebben enkele groepen werkloozen „gede monstreerd" voor het gemeentehuis, kun nen de positie der arbeiders in het alge meen en den werkloozen in het bijzonder, slechts schaden. De verstandige arbeiders doen er dan ook niet aan mee. Nieuwe belastingvoorstellen* Om de begrooting sluitend te maken* B. en W. hebben den raad nieuwe voor stellen doen geworden om de begrooting sluitend te maken. Zij stellen voor om het aantal opcen ten op de pesoneele belasting op 140 te brengen (oorspronkelijk was een verhooging voorgesteld vau 70 op. 170 opcenten). De opcenten op de gemeente fonds belasting stellen zij voor te brengen van 45 op 65 (oorspronkelijk was een verhooging voorgesteld van 45 op 55). Ten slotte deelen zij nog mede, dat in de cijfers der ontwerp-begrooting met de volgende belastingverhoogingen is re kening gehouden: a. verhooging van het aantal der op, de hoofdsom der personeele belasting ge heven opcenten met 50 opcenten tot 140, Opeen {en; b. heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; c. verplaatsing der gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting van de tweede naar de derde klasse; d. verhooging van het aantal op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting ge heven opcenten met 20 opcenten tot 65 Opcenten e. verhooging van de straatbelasting van 5 pCt. tot 6 pCt- van de beastbare opbrengst; f. verhooging van de secretarieleges. UITVAART MEVR. DEKETH* Onder buitengewoon groote belangstel ling is Vrijdagmiddag om half een het stoffelijk overschot van wijlen de echt- genoote van onzen burgemeester uitge dragen. Deze belangstelling liet zich niet alleen gelden rond het sterfhuis, maar kon overal langs den weg, welken de stoet ging, worden geconstateerd. Voor het gemeentehuis werd een oogenblik halt gehouden. Nadat hier namens 't gemeen tebestuur een krans, in de Soester kleu ren, was aangedragen, sloten de gemeente secretaris en de beide wethouders zich bij den stoet aan. Honderden gemeentenaren hadden zich inmiddels vergaderd op en rond de be graafplaats van de Ned. Herv. Gem- aan den Veldweg. We zagen daar bijna alle raadsleden, deputaties van veneenigingen, tal van plaatselijke autoriteiten, het vol tallig gemeente-personeel en vele vooraan staande particulieren. Toen te ruim 1 uur de baar de Aula werd binnengedragen, ging deze schuil onder een schat van bloemen en kransen, welke den lijkwagen en een open volg auto hadden gevuld. Daar de Aula bij deze gelegenheid veel te klein was om alle belangstellenden te bevatten, werd deze thans slechts gebezigd als doorgang voor den stoet naar het geopende graf. Onder een aangrijpende stilte van de massa werd het stoffelijk overschot van Mevr. Deketh in de groeve neergelaten, gedekt onder bloemen; de talrijke overige stukken, alsmede de schitterende kransen, w.o. van den Christelijken Vrouwenbond, van de Chr. Oranje-v ereeniging en van het gemeente-personeel, werden rond het graf geschaard. Ds. Groeneveld sprak een diep door voeld woord van troost en opbeuring, herinnerende aan de belangrijke, zonnige plaats, die de overledene in den kring van het gezin des burgemeesters had in genomen. De zon, zoo zei de eerw. spre ker, schijnt thans in het geopende graf en wijst ons, tot Wien we moefen op zien voor vertroosting en sterkte. Deze in het graf schijnende zon, ontneemt aan de rustplaats van de overledene >t som bere karakter; we voelen, dat hier niets besloten wordt, maar dat dit graf ook een poort is, welke toegang geeft tot het eeuwige leven, een poort, waardoor we allen eens zullen schrijden ter her- eeniging. Ds. Groeneveld eindigde zijn toespraak met 't gebed: het Onze Vader^ De familieleden van de overledene brachten alsnu het laatste openbare eer bewijs aan de uitgedragen dierbare: ze strooiden bloemen op het graf. En toen dankte de burgemeester persoonlijk voor de eer en de overgroote belangstelling. Een eenvoudig woord, hetwelk hij door de ontroering, welke hem te machtig was geworden, niet vermocht te voleindigen. Die ponder den indruk verlieten daar op de honderden den doodenakker. Het was een treffende plechtigheid geweest, roerend door den eenvoud, welke op uit drukkelijk verlangen van de overledene was betracht. De politie vond weinig moeite met de regeling van het verkeer, tot welker be. hoorlijke leiding goede voorzorgen waren genomen. Voorl. adres Flink zelfstandig gevraagd, van 9-5 uur. Zondags vrij. Weekloon f5.—. Aanmelden Soes ter bergschestraat 105 voor een dubbel landhuisje, dooi bouwk. Opz. om voor gezamelijkt rekening aan te besteden. Brieven letter N. bureau Gecomb. Soestei Bladen, Het eenige adres voor patronen naar maat, waarbij men niet be hoeft te passen. De nauwkeurig heid aan coupe en lijnen laat niet te wenschen over. Ook voor pas klaar maken het eenige adres dat op den duur bevalt. M. KLAG Zaterdag van 9—1 uur aan het Abattoir. Lappen 20 cent, Stukjes 30 cent, Biefstuk 40 ct. p. p. Te huur benedenhuis Nieuwerhoek- straat 2, 1100 M2 tuin, te bezichti gen Maandag a.s. van 11-5 uur. Oranjelaan 18-Tel. 457 Verzorging van zieken en kraamvrouwen. Verpleging voor dag of nacht. een net burgerwoonhuis. Liefst met met groote tuin. Huurprijs f 4.— tot i 5.— per week. Brieven No, 300 Bureau Gecomb. Soester Bladen. BOEKBINDER Beckeringhstraat No. 13a Werkplaats Beelzlaan15a Inbinden van Boeken, Tijdschriften enz. Speciale Leerbewerking. Prima werk. Zeer concurreerend. Flinke jonge huisnaaister vraagt Met alles bekend, ook nieuw werk. f 1.50 per dag. Brieven No 2^9 bur. Gecomb. Soester Bladen. STEENHOFSTRAAT 20 TELEFOON 85S K. KRING SOESTERBERG. Zondagavond gaf de K. Kring te Soes terberg in hotel „Huis ten Halve" een bonte avond, welke op bijzondere wijze is geslaagd. Op de hem prettige wijze opende de heer Nefkens den avond, waarna het en semble Enterman uit Zeist de stemming e rin bracht, welke zij er in wisten te houden tot het einde toe. Het duo Tilly en Willy van Noord bleek eveneens een uitgezocht paar voor dezen avond. De vele voordrachten en grollen sloegen niet weinig in en steeds oplaaiende applaus bewees wel, dat ge noten was van het beschaafde spel. Na afloop bleven de vele aanwezigen nog lang in een gezellige vastenavond- stemming bijeen. D.V. hopen onze geliefde ouders H. KLEIN en J. KLEIN-ZAAL 24 Maart, hun 25-jarige Echtvereni ging te herdenken, ANNY WILLY JAN Soest. Middel wijkstraat 62 Een nette flevraagd. Ijzerhandel D. WAAL, Soestdiik. Bouwkundig Makelaar Oranjelaan 18, Tel. 457 Voordeelige bouwter. reinen en Hypotheek disponibel. Landhuizen en Villa's te koop en te huur* i TORENSTRAAT 12 Dagelijks geopend tot 8 uur Beste adres voor Amateurs, Gedipl, Costumiéra Keuvel weg 3 - Soestdijk Beleefd aanbevelend Wol, Sajst, Kousen en Sokken, naar OUDE GRACHT 275 bij Ö3 Weesbrug Utrecht Aanbreien van voeten en maat- werk In eigen Machinale Breierij.

Soester Courant | 1935 | | pagina 6