Donderdag 2 Mei OPENING Rund-, Kalis- en Varkensslagerij J. P. MATTHIJSSEN Schoenenmagazijn Hcctor Aigeluisierit obsiifé. Jagil - Dordrecht4 Tandarts JAN SMIT 14e JAARGANG No. 17 - VRIJDAG 26 APRIL 1935 Christelijk Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. namiddag 5 uur van de nieuwe geheel naar de eischen des tijds ingerichte Burgemeester Groihestraat 22 Telefoon 625 Candidaatstelling voor de A,R. partij. Verkiezing Prov. Staten. Algemeen Belang. levert U een paar nieuwe Schoenen, die weinig meer kosten, dan wanneer U uw oude laat repareeren met zolen en hakken. Dames schoenen reeds Heeren Kinder vanaf f 1.95 vanaf f2.50 vanaf f 0.95 tt J D. Schouten A,R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje te Soest. Prijzen het laagst Kwaliteiten het hoogst Soesterbergschestraat 30 op het plein J Co sotm niom/iD ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tariel. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE ven „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemee» Christelijk Weekblad en SOESTER WEEKBLAD ABONNEMENTSPRIJS 65 ct. per 3 maanden. Soester Weekblad 10 ct. per maand. Beleefd tot een bezoek uitnoodigend. Hoogachtend, Maandag 29 April hoopt de A.R. Kies vereeniging samen te komen, om uit de reeds genoemde namen voor de Groslijst, een defi- niitieve candidatenlijst samen te stellen. Behalve, dat nog een terugblik zal ge worpen worden op de gehouden Statenver kiezing, zal er gelegenheid zijn tot bespre king van de candidaten, alvorens tot stem ming over te gaan. Evenals in de vorige vergadering, zal er ruime gelegenheid zijn, om in denzelfden geest alles te zeggen, wat men op 't hart heeft en opbouwende critisk zal dankbaar worden aanvaard. Laat ieder lid, die niet verhinderd is, dien avond met ons vergaderen, met het vaste voornemen, naar mate van zijn gaven en krachten, de A.R. partij te dienen. Er is nog wel wat recht te zetten voor de Gemeente raadsverkiezing; wij hebben nog eenige weken de tijd, doch laat ons die benutten en onze winst doen met gemaakte fouten. Wij vleien ons met de hoop, dat er even veel belangstelling zal zijn als de vorige week en wij een even aangename vergade ring zullen mogen hebben. Het resultaat van de gehouden stemming te Soest, kan aanleiding geven tot verschil lende beschouwingen, maar waarover allen het eens zullen zijn is wel dit, dat de N.S.B., evenals over het geheele land, tevreden kan zijn over het eind.resultaat. 't Is gebleken, dat velen der kiezers zijn bezweken voor de schoone beloften en niet hebben onder kent de vooropgezette onwaarheid en ver dachtmakingen. Zoo ooit, dan is in den uit slag onomstootelijk bewezen, dat hun liefde voor Groen van Prinsterer, Kuiper en Lob man zoo door en door onwaar is als men maar denken kan, evenals hun voorliefde voor de kerk. Wat blijkt nu, dat juist omdat de vrij. zinnigen, inzonderheid de Vrijheidsbonders en Vrijzinnig Democraten, die toch door niemand als Anti-revolutionnair of bijzonder kerksche menschen zijn beschouwd, de stemmen heb ben geleverd. Voor eerstgenoemden is deze stemming een debacle geworden. Of wij A.R. tevreden zijn? Ja en neen'1 Normaal zou zijn, als de uitbreiding van het aantal kiezers ook op onze lijst tot uit drukking ware gekomen, wat niet het geval is geweest. Wij hadden zelfs 7 stemmen minder dan de vorige Statenverkiezing en con- stateeren daaruit, dat ook onder ons, enke le zoogenaamde A.R. van den zelfkant, zich hebben laten misleiden en zich niet hebben kunnen ontworstelen aan de materialistische beloften. Wij hopen daarop nader terug te komen. Bezien wij het van de andere zijde, dan stemde het ons tot dank, dat te midden van allerlei verdwazing eit verwarring in Soest nog 1046 A.R. hun stem uitbrachten op Mr. Diepenhorst. Trots alle actie, mogen wij in Soest, met. uitzondering van de R.K., nog de partij zijn, die de meeste stemmen op haar candidaat verwierf. j Wij zijn daarmede verblijd en wij roepen allen op, om dwalende en misleide broe ders te onderwijzen en propaganda onder hen te maken, aantoonende, dat een partij, die nooit iets deed, wèl veel kan beloven, maar even machteloos is als ieder ander. Niet de toevlucht tot Mussert, doch een ernstig Chris ten kent zijn toevlucht tot den opgestanen Heiland, die kon zeggen: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Voor ons ligt een circultaire: „Een ern stig woord aan de ingezetenen van Soest". De inhoud van deze circulaire is een aan prijzing van een nieuwe kiesvereeniging. Een vereeniging, die zich aandient als volbloed neutraal. Zij wil hier in Soest reformeerend optreden. Er zijn hier, inzake het Bestuur der Gemeente, verkeerde toestanden. Dat is de schuld van den Gemeenteraad. „Het zittende college heeft zich in de af- geloopen jaren zoo impopulair weten t© ma ken, dat allerwege groote ontevredenheid is gewekt." Daaraan wil „Algemeen Belang" een einde maken. Het zal een aantal knappe koppen uit de ingezetenen uitzoeken, zonder onderscheid van Godsdienstige of politieke gezindheid. Eerlijke, achttien karaats men schen, die de Gemeente alleen uit zuiver algemeen belang zullen dienen. „Algemeen Belang" zal den verkiezingsstrijd op waardige wijze en met eerlijke middelen voeren." „Zij zal niemand onnoodig grieven." Zij zal mannen zenden naar den Raad der Ge meente „die het décorum weten te bewaren en niet opsommen de fouten van den tegen- woordigen Raad". „Soest op z'n smalst" zal tot de geschie denis behooren en in geen kerk zal het stichtelijker toegaan dan in de raadsverga deringen, en de bloei van Soest zal een vaststaand feit worden. De Raad geknipt naar het model van „Algemeen Belang" belooft geen gouden bergen „maar zal eerlijk en onpartijdig de algemeene belangen dienen, welke die ook zijn." „Partijpolitiek in den Gemeenteraad is uit den booze," zoo zegt het Bestuur van „Al gemeen Belang". We meenen met het bovenstaande objec tief de bedoeling van „Algemeen Belang" te hebben medegedeeld. Misschien hier en daar een beetje railleerend, maar daarvoor bestaat dan ook we! eenige reden, gelijk we hopen aan te toonen. Primo is de naam „Algemeen Belang" een slechte herinnering en een slecht voorteeken beide. Een slechte herinnering, want vier jaar geleden diende een zekere kliek zich ook aan onder den naam van „Algemeen Be lang". Moeten we hier in herinnering bren gen, wat dit „Algemeen; Belang" voor Soest heeft beteekend Moeten we hier iri herinnering brengen, het geknoei en de omkooperij, die gepleegd is t. a. van de vervulling van den wethou derszetel Moeten we in herinnering brengen, dat er ten minste (en gelukkig I) drie van de vier leden, die „Algemeen Belang" in den Raad bracht, te fatsoenlijk waren om aan het „Allergemeenste Belang" meer mee te doen en zich los hebben gemaakt van de zweep des drijvers? Er zijn leden in 't Be stuur van „Algemeen Belang" (nieuw), die veel te kort op de plaats wonen om goed te weten wat de ellende is over 'Soest ge bracht door den man, die met zijn geld hier de toestanden „rot" heeft gemaakt. Dat verontschuldigt het streven, maar beschuldigt ook van groote oppervlakkigheid. Want ware dit niet 't geval, dan zou nu „Algemeen Belang" niet maar zoo klakke loos den geheelen Soester Gemeenteraad „het zittende college" voor schuldig verkla ren en 't niet vergeten hebben, dat slechts een paar leden noodig zijn om de goede bedoelingen van een heel college te kunnen stagneeren, ja vaak onmogelijk te maken. We hopen op deze dingen wel nader en bree- der terug te komen en al dat gelaster van de Soester „asmode" onder de loupe nemeD Maar er is nog een tweed© reden, waar om we de naam „Algemeen Belang" een slechte herinnering noemen. „Algemeen Belang" zoo heetten en heeten vele liberale kiesvereenjgingen,. die vooral in zoo vele gemeenteraden jaren lang hebben geheerscht. Natuurlijk hebben die ook alle zaken „eerlijk en zender onderscheid van godsdienstige of politieke richtingen," be. stuurd. Nu is het echter wel jammer, dat sommigen onzer nog een beetje geheugen hebben aan dien gouden tijd van 't neutraal gedoe „zonder verschil van godsdienstige of politieke richting" en dan zegt hun die her innering, dat dit beteekende besturen in de alleen als juist erkende richting van „Alge meen Belang". Want de menschen, die ge schikt waren voor de betrekkingen in de ge meente, de menschen, die hét wisten, dat waren alleen de menschen van „Algemeen Belang". Met de opvattingen van anderen werd niet gerekend. Godsdienstige menschen, die geen kermis in de week wilden; nog minder op Zondag; menschen, die Christelijk onderwijs begeerden; menschen, die meenden, dat het Bestuur van een gemeente met het controlee ren van publieke vrouwen niet te maken heeft etc etc., die waren der moeite niet waard gehoord te worden. Ook toen, en vooral toen meenden de leden van zulke kiesvereenigingen „Algemeen Belang", dat partijpolitiek in den gemeenteraad „uit den booze was". We zouden uit de herinneringen, die den naam „Algemeen Belang" bij ons opwekt inzake armenzorg, arbeidsverhoudingen etc. nog meer kunnen zeggen, maar wat hier staat is genoeg. En juist omdat de herinneringen aan den naam „Algemeen Belang" zoo onaangenaam zijn, meenen we, dat in den nieuwen naam „Algemeen Belang" een slecht voorteeken kan schuilen. Daarover een volgende keer. Nieuw staat altijd chique, terwijl oude schoenen DUUR worden van 't repareeren. Zie de Etalge, en U koopt. fM Vereeniging voor Mond- en Ge bitverzorging DENTOFORM. houdt spreekuren ten huize van den heer Hachtegaalweg 10 Soestdijk (bij de Beetzlaan) VRIJDAGS van 9-12 uur. Gratis inlichtingen van 9—2. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen. f30.—, met garantie Pijnloos trekken fl.— Adres: AMSTERDAM, Amstelkade No 64. Belangrijke ledenvergadering op Maandag 29 April a.s., des avonds om 8 uur, in het Gymnastieklokaal van de Chr. U.L.O, School, Spoorstraat, alwaar de volgende agenda zal worden behandeld; 1. Opening. 2. Notulen, voorgaande vergadering.' £1 3. Terugblik op. de verkiezingen leden der Prov. Staten. 4. Bespreking van de groslijst van de can didaten voor den Gemeenteraad. 5. Vaststelling van de candidatenlijst. 6. De te voeren actie en de voorbereiding voor deze verkiezing. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. De voorzitter, A. Endendijk. De secretaris, H. A. Stork. VERSLAG VAN DE LEDEN VERGADERING, gehouden op Maandag 15 April j.L, in de Chr. U.L.O. School. De opkomst was boven verwachting. Ruim 60 leden hadden aan den oproep gehoor ge geven. Een zeer verblijdend verschijnsel. Dat is juist het verrassende in Soest, dat als het gaat spannen, dan wordt de- saamhoo- righeid weer gevoeld. Dan staat ons Anti- revolutionnaire volk te Soest weer als één man en als één vrouw rondom onze voor mannen. Die geest bezieid© ook onze vergadering van 15 April j.1. De heer Endendijk had een gemakkelijke taak. Hij las voor Psalm 14 en liet zingen Psalm 118 8. De notulen werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Een enkele waarschuwing om paraat te zijn voor de stemming was op zijn plaats. De brievenbus werd volgestopt met allerlei soort van pamfletten. Vooral de nieuwe par tij der N.S.B. liet zich niet onbetuigd. De mannen van deze partij beloven gouden ber* gen en de mensch is nu eenmaal itn deze crisistijden ontvankelijk voor die beloften, om dat men haakt naar een beter© toekomst. We kwamen de vorige week tot de ontdek king, dat de N.S.B. ook Anti-revolutionnair was, waar ze aanbidders zijn van de A.R. voormannen Groen van Pristerer, Dr. A. Kuij- per en Jhr. de Savornin Lobman. De kerk is bij hen veilig. Wanneer ze baas zijn van de straat en van de staat, dan kan het Christendom hen geen kwaad meer doen. Een andere partij, namelijk de Chr. D. U., roert zich ook geweldig en oriënteert zich in het bijzonder op de Chr. arbeiders en doen zich voor alsof de beginselen van het Chr. Nat. Vakverb. ook hun beginselen zijn, In werkelijkheid zijn ze volbloed rood, zoo zelfs, dat van de zijde der S.D.A.P. de vraag kwam, om zich met hen te vereenigen. Dc heer Van Houten wordt dan ook in de Tweede Kamer de kleine Albarda genoemd. Een strooibiljet, in het bijzonder bestemd als waarschuwing tegen de actie der N.S.B., had de secretaris aan de aanwezige leden uit gedeeld, en is de bedoeling, dit biljet huis aan huis te verspreiden, hetgeen de leden van de A.R.J.A. op "zich zouden nemen. Ds. Alkema maakte een opmerking, dat er een vlugschrift is uitgegeven geschreven door Ds. Prins en in 't bijzonder tegen de CiD.U. gericht. De heet Lente had gaarne gewerkt met A. Wat vindt men den laatsten tijd weinig eindjes Sigaar op de straat in Soest. B. Geen wonder, de meeste menschen rooken thans de „RINALDO" van 6 en 8 ct. Alleen verkrijgbaar bij TORENSTRAAT No. 3 Die zijn ZOO lekker, dat het zonde is er een puntje af te bijten. het blaadje „Nederland waakzaam" (Chr. Nat. Volksblad) en had daarmede willen colpor- teeren. Onze zeer beperkte geldmiddelen lie ten echter niet toe om behalve ons eigeu orgaan veel lectuur aan te schaffen De heer Van Arkel vraagt of het niet gewenscht is om bij de Gemeenteraadsver kiezing uit te komen met een gecombineerd© lijst met Patrimonium en Chr. Nationaal. De heer Mobach constateerde, dat waar do andere partijen met pamfletten hebben ge werkt, van onze partij geen actie is uitge gaan. Ten slotte kwam de heer Zijlstra met een serie vragen, die feitelijk niet op deze ver gadering thuis hoorden, maar desniettemin toch in het kort door de nvoorzitter wer den beantwoord. Ook het raadslid, de heer De Bruijn, gaf waardevolle inlichtingen. De heer Endendijk gaf nog enkele inlich tingen ten beste over de natuurbad-misère^ over het college van B. en W. en over de beschuldigingen in ,De Soester" aan zijn adres. Het werd nu tijd om over te gaan. tot het opmaken van de groslijst en toen daar voor namen moesten worden opgegeven, stelde de heer Strookman voor om de beide Antir. raadsleden bij acclamatie op te geven als de nummers één en twee van de gros lijst. Dit voorstel werd met applaus begroet en bleek het duidelijk, dat de geheele ver gadering met dit voorstel geheel accoord ging en daarme uiting gaf van haar volledig ver trouwen in onze mannen in den Raad. De voorzitter was zichtbaar onder den in druk van dit besluit, evenals ook de heer De Bruijn, en bracht daar dan ook zijn dank voor uit mede namens zijn mede-raadslid. De groslijst werd nu verder aangevuld met de volgende namen: A. Brouwer. R. J. Stemp voort. H. Zijlstra. P. Dorresteijn. J. Vonk. Ten slotte werd deze zeer geanimeerd* vergadering door den voorzitter gesloten, na dat Ds. Alkema was voorgegaan in dank aan God

Soester Courant | 1935 | | pagina 1