AIsemeenemneriRB I ill-iiii fliMeswpiaats ïngezocden stukken. I 10 SIGAREN UIT HET HARO DOOSJE 30 CENT Plaalselijk Nieuws. Kerkberichten. Bulten verantwoording der Redactie. NATUURBAD EN NATUUR- GEHEIMEN. V. Dal wij, zooals wij betoogden, aan het acsthetisch clfect van een woonplaats bijzon dere waaide hebben toe te kennen, is niet anders dan dat wij het vermogen bezitten schoon on leclijk te kunnen onderschijden. liet is een verblijdend verschijnsel, dat blijkbaar juist in deze, onze moeilijke om standigheden, zich innerlijke waarden gaan kr; laÜiseeren. Dat met name de vervlakking van 't leven in velerlei vormen dus ook in de een vormigheid van den woningbouw oorzaak is, dat ccn sluimerend gevoel van onbevre- dkring tot leven wenscht te worden gewekt. Tot leven, in de uitdrukking van meer kleurigheid, fleurigheid en geurigheid. „Am hochsten stelle" is dezelfde belang stelling. Minister Marchant heeft b.v. een architec- tenwet aangekondigd. Men ziet hier een streven aan de opper vlakte komen, dat speciaal den beoefenaar der bouwkunst een gevoel van vreugde ver- schaft. De mechanisatie en de machinatie van ons leven, de daarmede gepaard gaande vervlak king van het leven, de baldadigheid en ver watenheid der jeugd, de baloorigheid van het huwbare meisje en den jongeman over schijn baar kanslooze vooruitzichten, de zorgelijke trekken van den huisvader, de sombere blik ken van den grijsaard, zij allen geven een getrouwe weerspiegeling van het verlangen naar méér licht, méér geur en kleur aan het leven. Ik sprak in voorgaande bespreking van conf ectie-architectuur Deze is er. Zij is een demonstratie van de moeilijkheid zich een pak naar maat te laten aanmeten weshalve men zich tevreden moet stellen met een confectie-pakje van uiteraard mindere kwaliteit. Zij toont aan, dat niet het begrip kunst domineert; het is het beleven van een over- haastigen tijd, waarin plat-materialisme hoo: tij viert en culmineert in het begrip winst. Het domineeren van de horizontale lijn in veelsoortige bouwwerken met verwaarloozing van een tot een harmonisch geheel nood zakelijke toepassing van alle meetkundige fi guren, is het symbool .van dijplat-materialis tische gedachte. Het is de uitdrukking van het leven der oppervlakkigheid; een verkrachting van het religieus gevoel en besef van den mensch. Het is een leven dat niet is, of niet wordt geleefd. Het is het leven, waarin met den plicht een compromis wordt gesloten. Een compromis, hetwelk niemand bevre digt en dat, terwijl plicht geen handelsarti kel is. Voor den plicht, die in collectieve contrac ten wordt verkocht. En voor den verkregen koopsom genoegens worden gekocht, waar van de prijs in de meeste gevallen veel te hoog blijkt te zijn. Zij kosten in den regel meer dan zij waard zijn. Wij brengen hier in het geding de waar den, die aan het leven gestalte geven. Die, welke thans aan de markt zijn, zijn wel van een bijzondere wanstaltigheid. Zij illustreeren een bedenkelijk gemis aan innerlijk gevoel, de confectie-architectuur is een in het oog-loopende sterk.sprekende ma nifestatie daarvan. Men moge mij tegenwerpen, dat de archi tect een beletsel is om te „concurreeren". Het is niet waart Zelfs in een arbeiderswoning kan voor het oog streelende architectuur worden toegepast. De kunst van alle kunst is hare eenvoud. Het moge een zegen voor Soest heeten, indien deze begrippen ingang zouden vinden. Waar anders zal eerder een dergelijke re volutie ingang kunen vinden dan daar waar men zich temidden der natuur bevindt. Waar een Bouwmeester werkt, in wiens werken wij een beschamend voorbeeld heb ben. Temidden van voor den mensch onoplos bare geheimen der natuur. Waar men den titanen-strijd om het bestaan met meditatieve en impulasievc gedachten gemakkelijker kan realbeeren. In deze tijden verdaagt de hoop hel leven te kunnen uitleven zooals het mag worden geleefd. Wij hebben hier een rein zielfsconflict. Maar zoo lang de hoop niet is verloren, is er niets verloren. - ,N il desperanclum." Van Soest is qua architectuur veel zoo niet alles te maken. Soest biedt de voorwaarden tot het scheppen van arbeid, arbeid met behoorlijke belooning. Maken wij nvt van voorgaande beschou wingen de rekening op, dan komen we tot het stellen van conclusie's, welke ik in een slot-artikel zou willen aangeven. v. IC. voor Werkloozenzorg over heel Nederland een inzameling onder geestverwanten en belang stellenden. In deze gemeente is een plaatselijk Comité gevormd, waarvan de heer P. C. Zonneveld secretaris is. Op 2 Mei a.s. zal deze natio nale collecte gehouden worden, door middel van bussen of inteekenlijsten. Uit de opbrengst hoopt de Centrale haar plannen tot het organiseeren van werkkampen te kunnen uitvoeren. In kampen neemt de arbeid een grootere plaats in dan tot nog toe het geval was. Volgens het plan van de Centrale zal er een veertigurige werkweek zijn. De deelnemers gaan Zaterdag en Zondag naar huis, teneinde de band met het gezin te behouden. Het ligt in de bedoeling deze kampen telkens acht weken met dezelfde groep te bezetten. Daarnaast hebben de ge wone werkkampen, zooals die georganiseerd worden door het N.J.V., de N.C.S.V. en de Prov. Comité's van de Centrale, hun eigen bestaansrecht, zoodat ook deze arbeid zal blijven bestaan. Het ligt dan ook in de bedoeling, dat de medewerkende organisaties, voor zoover zij werkkampen organiseeren, hun aandeel in de opbrengst krijgen. Door het steunen van deze actie werkt men dus mede aan de instandhouding van wat er op het gebied van werkkampen van Christelijke zijde bestaat. Wij kunnen zeggen, dat geheel Christelijk Nederland achter deze actie staat. Als een ieder geeft naar zijn vermogen, zal dit mooie werk vruchten kunnen plukken, maar ook alleen als een ieder zijn roeping wil verstaan. Het Comité van Actie: Ds. J. I. van Schaick, Voorzitter, Kerkstraat 2. P. C. Zonneveld, Secretaris, Talmalaan 20. J. van Schaik, Penningm., v. Weedestr. 11. A. v. d. Plas, Steenhofstraat 31. M. van Veeren, Lindenlaan 4 c. Dr. Th. Veldhuysen van Zanten, Soesterb.- straat 16. Vertegenwoordigers der Plaats el. Jeugdver. 9 Hst Haro-Wsel De populaire 3 cents Havana CENTRALE VOOR WRKLOOZENZORG. Jong Holland snakt naar werk. de Centrale BESCHHERM1NG VAN DIEREN. Door de poiitie te Soeslerberg is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon uit Utrecht, welke een hit gespannen had voor een wagen, welke aan beide voorpooten won den vertoonde en van één achterpoot een ijzer miste. Het beest werd bij een land bouwer op stal gezet. POSTZAKEN. De Directeur van Post- en Telegraafkan toor maakt bekend, dat met ingang van 28 April a.s. het Telegraafkantoor op Zon- en Feestdagen voortaan van 1314 uur geslo ten zal zijn. De bijzondere aandacht wordt erop geves tigd, dat per telefoon (door nr. 1 op te bel len) steeds dag en nacht telegrammen kunnen worden opgenomen. Hiertoe bestaat ook doorloopend gelegen heid vanuit de openbare spreekcellen gelegen aan de Nieuwerhoek en Ferdinand Huyck, laan hoek Birktstraat. VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Dinsdag 30 April, desa vonds te 8 uur, zal de verjaardag van Prinses Juliana feestelijk herdacht worden door de Christelijke Oranje- Vereeniging „Juliana van Stolberg" alhier. Deze vereeniging organiseert in Hotel „Eemland" een avond vol afwisseling. Op 't programma vindt men vermeld: Feestrede door Ds. W. Seinen van Baarn. Uitvoering van eenige muzikale nummers door de Chr. Muziek.ver. „Oranje-Harmo nie" te Hilversum en begeleiding van den zang. Het plan bestaat om ook op dezen avond de nieuwe Soester Oranje.Garde te instal- leeren. De voorbereidingen daarvoor zijn in volgen gang. Men hoopt vóór 30 April ge reed te zijn. De Oranje-Gardisten zijn vol enthousiasme. Moge op 30 April blijken, dat ook de ouderen warm voelen voor Oranjel De leden der Ver. hebben vrijen toegang op vertoon van hun diploma van lidmaat schap. Verder voor zoover er plaats is, toe gang op vertoon van programma, tegen 30 ets. verkrijgbaar. Laat op 30 April de vlaggen wapperen 1 Draagt allen Oranjel Komt 's avonds 8 uur meevieren den ver jaardag onzer Kroonprinses I WANDELTOCHT VAN DE SOESTER TURNCLUB. Zaterdagmiddag 4 Mei a.s., te 3 uur, orga niseert „De Soester Turnclub'' een officieele K.N.G.V. Wandeltocht over een afstand van 25 K.M., waaraan door leden en niet-leden van het K.N.G.V. en militairen kan worden deelgenomen. Het inleggeld voor KN.G.V.-leden bedraagt 50 cent; voor niet-leden en militairen 60 ct. •Gelijktijdig zal voor personen beneden 16 jaar een wandeltocht worden gehouaen over een afstand van 15 K.M. Inschrijfgeld 30 cent. Elke persoon, die den tocht geheel vol brengt, ontvangt de JCN.G.V.-medaille model 1935. Tevens zullen medailles worden uitge reikt voor groepen van minstens 10 perso nen en voor de grootste groep in vereeni- gings-veiband. Begin, en eiinclpunt van beide tochten be vindt zich bij Hotel „Du Passage", Birkt straat Eenige auto's voor evcntueelc uitvallers en een afdeeling E.H.B.O. zullen de tochten medemaken. Opgave kan geschieden bij den heer p. Ekel, Torenstraat, Soest. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Zooals uit een bekendmaking in ons blad blijkt, zal de candidaatstelling voor de ver kiezing van den Gemeenteraad plaats heb ben op 14 Mei a.s. De verkiezing is bepaald op Woensdag 12 Juni a.s. R-K. BOND OVERHEIDSPERSONEEL. De afd. Soest van den Ned. R.K, Bond van Overheidspersoneel houdt Donderdag 2 Mei a.s., 's avonds te 7.30 uur, een belang rijke ledenvergadering in St. Joseph. Als spreker zal optreden de heer Gink, bonds voorzitter. SOESTER SCHAAKCLUB. Dinsdagavond was de belangstelling op de club weder zeer groot. Als nieuw lid werd de heer P. J. den Bak te Baarn door den Voorzitter geïnstalleerd. Tevens deelde de Voorzitter mede, dat als er voldoende belangstelling bestaat, een re turn-match tegen de Arb. Schaakclub „Denk en Zet" te Amersfoort zal gehouden wor den. 14 leden gaven zich direct hiervoor op, zoodat er nog 6 leden moeten volgen. Ook werd nog medegedeeld, dat het be stuur de loten van het Euwe.Aljechin Comité heeft ontvangen. Zij, die dus een kans wil len wagen, kunnen zich bij het bestuur van loten voorzien. De hoofdprijzen zijn een auto en een Flat-installatie. Niettegenstaande het geen wedstrijd-avond was, werden er toch nog negen partijen af gespeeld met het volgende resultaat; Promotie-Degradatie-Groep III, D. GoedhartJ. C. Thomasze o1 K. de BoerJ. Timmer Sr. o1 Promotie-Degradatiie-Groep IIIII. J. F. MulderJ. J. W. Blom 1o M. W. LuypenJ. F. van Meggelen 1o P. FloorH. A. Engers o1 J. Roorda—C. P. Amelunxen 1o Promotie-Degradatie--Groep III—IV. H. J. VerzaalJac. de Bruin l/2 Degradatie-Groep. P. J. den BakJ. M. Heesbeen o1 A. SlagterK. Jongeleen o1 AANBESTEDING. Zaterdagmiddag te 4 uur werd in De Gouden Ploeg door den architect, den heer P. Beekman, in 't openbaar aanbesteed het bouwen van 2 dubbele woonhuizen op. een terrein aan den Smitswég. Inschrijvers waren de heer en: Firma C. Verhoef en Stam voor f 9284. W,. Hornsveld 9536. J. v. d. Broek 9977.— H. v. d. Lugt 10.099.-— J. v. d. Berg 10.200.' J. v. Geijtenbeek 10.865. W. Elzenaar 10.900.— G. v. Egdom 10.930. G. Wijnands 10.992. I Gaen Sigaar die beier I y beviel, dan het HARO-WIEL! DRUKTE OP PASCHEN. Vooral op den tweeden Paaschdag was het te Soesterberg bijzonder druk. Honderden personen waren dien dag naar Soesterberg gekomen om te zien naar de passagiersvluch- ten, welke door de K.L.M. waren georgani seerd. Van de gelegenheid tot vliegen werd, in 24 vluchten, door 236 personen gebruik ge maakt. Aangemoedigd door dit groote succes zal de K.L.M. van 15 tot en met 17 Juli a.s. tijdens de V.V.-week in Utrecht sn de V.V.- week in Bilthoven, en tijdens het jeugd- luchtvaartkamp, weer rondvluchten organi seeren te Soesterberg. EMMABLOEM-COLLECTE. Rijk en arm, jong en oud, mobiliseert U tot een krachtig leger, tot een macht ster ker dan de vijand, die ons en onze kinde ren dagelijks bij honderden besmet, om ze jaarlijks bij duizenden te kunnen wegmaaien. Niet hulp en menschlievendheid van en kelen in den strijd tegen de tuberculose vragen wij, doch samenwerking van allen. Wordt daarom lid van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Soest. De grootste mannen op het gebied der geneeskunde, de beste kenners van de tu berculose sporen ons aan tot den strijd en geven ons hoop en vertrouwen op de over winning. Wanneer men bedenkt, hoeveel geluk de tuberculose doet verloren gaan, wanneer men weet, dat de tuberculose haar slachtoffers telt bij duizenden en zij die bij voorkeur kiest uit de jeugd (vandaag mijn kind, morgen uw zuster of uw verloofde) en in 't oog houdt, dat zij al dié bloeiende jonge levens aangrijpt, niet om ze aanstonds te vernietigen, maar om ze langzaam te doen verkwijnen, meevoelt de elllende en rouw der achterblij venden, danis U zeker om te beginnen Zatïr- dag 27 April geen som te groot om DE EMMABLOEM, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van de tuberculosebestrijding. Dan geeft U zich tevens op als lid van onze vereeniging (min. contributie 50 cent, max. ongelimiteerd) bij een der verkoopsters of verkoopers of bij het Secretariaat der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Soest, Lindenlaan 46. NEDERLANDSCHE MIDDENSTAN'DSBANK. Wij ontleenen aan het verslag over het afgeloopen boekjaar het volgende: Aan de verwarring op internationaal han dels. en monetair gebied, waarop wij in ons vorig jaarverslag wezen, is in het afgeloo pen jaar nog steeds geen einde gekomen. Zelfs is er nog nergens eenige verbetering te zien. Onze cliëntenkring breidde zich wederom uit en de stijging van de ons toevertrouwde gelden zette zich verder voort. Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 Dec. 1933 f 14.489.551.— id. 31 Dec. 1934 f 16.819.984. Verminderde credietuitzetting en vermeerde, ring van toevertrouwde gelden bij de met ons in relatie staande zelfstandige Middenstands- banken waren oorzaak, dat deze instellingen in belangrijk mindere mate gebruik maakten van de hun ten dienste staande credietfaci- liteiten. De uitbreiding onzer relaties komt tot uiting in de resultaten. Zoowel de interest als de provisie.baten vertoonen een stijging, waar bij, evenals verleden jaar, onze activiteit op emissiegebied een rol speelde. Het totaal der baten bedroeg f 1.108.150. (v. j. f 1.083.186.de onkosten en salaris sen beliepen f970.971.— (v. j. f961.281. brutowinst f 137.179.(v. j. f121.905. saldo Ao. Po. f II.594.39. Afgeschreven werd op inventaris en Safe-inrichtingen f 54.345.96, op Oprichtingskosten het restant ad f 36.000. Gereserveerd werd tegen bedrijfsrisico f 50.000, waarna een netto-winstsal do resteert van f 8.427.11. DIRECTEUR O. W. IN FUNCTIE. Naar wij vernemen is de nieuw benoemde directeur van Gemeentewerken, ir. J. J. van Goor, uitH illegersberg, gisteren reeds in func tie getreden. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD. Naast het in ons vorig nummer reeds ge melde betreffende de candidaatstelling voor de verkiezing van leden van den Gemeente raad, kunnen thans nog enkele opgaven wor den gedaan. R.K. Kiesvereeniging: H. v. Klooster (aftr.), H. Th. van den Berg (aeftr.), W. Huurde, man, W. van Brenkelen, A. Hilhorst, J. Hom, H. Valkenet. De heeren Van Duren en v. d. Bremer hebben geen candidatuur aanvaard. A.R. KiesvereenigingA. Endendijk (aftr.), De Bruijn (aftr.), A. Brouwer, R. J. Stemp- voort, H. Zijlstra, P. Dorresteijn en J. Vonk. Chr. Nat. Volkspartij afd. Soest: P. C. Zon neveld, A. G. den Besten, W. van Hornsveld, J. van Holland en G. Kleijn. De definitieve volgorde dezer drie lijsten moet nog nader worden vastgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen aan de adressen, achter de voorwerpen vermeld. Paar dameshandschoenen, Molenstraat 2; rijwielbelastingmerk, L. Brink weg 46; huis sleutel, Hartmanlaan 40; portemonnaie met in. houd, Hartmanlaan 32; twee koperen gewich ten, Nieuwstraat 35c; damesportemonnaie met inh., Koninginnelaan 145; kleine bankschroef, Pol. Bur.; huissleutel, Pol. Bur.; belasting- merk, ,,'t Hoekje", Laanstraat; paar dames handschoenen, Kerkpad Z.Z. 35b; paar zwarte beenpijpen, Kolonieweg 2 F; damesrijwiel, Pol. Bur.; blauwe jongensoverall, Koninginnel. 111; damestaschje met inh., Pol. Bur.; partij meel zakken, Kolonieweg 9. EERSTE SOESTER EIERVE1LING. Kipeieren: hoogste prijs f2.35, extra groot f3.60, midelprijs f2.10—f2.15, laagste prijs f 1.90. Eendeieren f 1.55, alles per 100 stuks. Aanvoer 12.000 stuks. Handel vlug. AANGEHOUDEN. Woensdag werd alhier door de politie aangehouden de woonwagenbewoner J., die nog eenige dagen hechtenis te goed had. 30 CENT VAN ONZE ADVERTEERDERS. A.s. Donderdag zal de Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij aan de F. C. Kuijperstraat, van den heer J. P. Matthijssen, overgeplaatst worden naar de Burg. Grothestraat 22. De eigenaar heeft ons een en ander laten zieu van deze nieuwe en zeer moderne slagerij. Alles is tot in de puntjes verzorgd. Het interieur is smaakvol en naar de eischendes tijds ingericht. De muren zijn geheel van witte tegels voorzien, hetgeen voor een slagerij al een eerste vereischte is. Als bijzonderheid willen we even vermelden, dat in den win kel is gebouwd een koelcel, die het groote voordeel heeft, dat het publiek reeds van buiten in deze cei kan zien. Zoo zal in de heete zomerdagen h et vleesch door een Handaals Schelde automatische koelmachine op temperatuur zal worden gehouden'. We komen in ons volgend nummer hier op nader terug. Donderdag 1.1. opende de heer Corn. Bos een Model Melkinrichting „Het Zuivelhuis" van AANDEELHOUDERS der te houden op MAANDAG 13 MEI 1935, nam. 8 uur, ten kantore der Vennootschap. Agenda ligt vanaf heden ter inzage bij den Directeur H. Th. VAN DEN BERG, Steen, hofstraat 45. aan de F. C. Kuyperstraat 5, naast de sla gerij van den heer Matthijsen. De witte muurbetegeling geeft een helder en frisch aanzien en maakt deze zaak teA een werkelijke model-inrichting. Ook de toonbank en de étalage voldoen in alles aan de eischen des tijds. In de étalage was voor het publiek een groote keuze in kaas, boter, eieren, verpakte artikelen, conserven enz. enz. helder met vak. kundige hand uitgestald, terwijs des avonds de volle verlichting een speciale aantrekkelijkheid aan deze zaak geeft. Voor de F. C. Kuyper straat is deze winkel dan ook zeker een sieraad. Ook door prompte en accurate bediening zal de onderneming zeer zeker het publiek weten te winnen. Een kijkje nemen bij deze modcl.inri 'V ting loont de moeite wet. Onze beste wenschen. SOESTER GEMENGD KOOR. Het Soester Gemengd Koor „Wij willen zingen", dir. Jan Bartelsman, zal op Vrijdag 3 Mei a.s. een concert geven in „Religie en Kunst". Solisten dien avond zijn: Mevr. Mien BouwmeesterVerheyde, sopraan; Piet Lentz, Amsterdam, violoncel; Lucie van 'tErve accompagnement. CARLTON THEATER. Naar wij vernemen, zal het Carlton Theater zeer binnenkort geopend worden in 't voor malige Hotel Okhuysen. De zaal zal plaats bieden aan een be perkt aantal bezoekers, doch geheel modern worden ingericht. Een couloir zal tijdens de pauze de dames in de gelegenheid stellen zich eenige oogenblikken te verpoozen, terwijl verschillende voorzieningen het bezoek aan het Carlton Theater tot een genoegen zul len maken. De exploitatie zal geschieden door een N.V., waarvan de leiding berust in de be proefde handen van den huidigen exploitant. Wij kunnen niet nalaten den initiatiefnemer van harte een welverdiend succes toe te wenschen. FANCY-FAIR. Ten bate van de R.K. Jeugdbeweging zal van Zaterdag 11 tot en met Maandag 13 Mei a.s. in het St. Joseph.gcbouw een Fancy-fair worden gehouden. Zondag 28 April. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Zaterdagavond geen Avondgebed Zondag 28 April. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld Emmakerk. Voorm. 10 uur Prof. Dr. J. A. Kramer. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. Kerkgebouw Hees. Voorm. 10 uur Ds. W. v. d. Waal. HERV. (GEREF.) EVANG. Christelijke U.L.O.-school, Spoorstraat. Voorm. ro uur Eerw. Heer P. van Dijk van Leersum. Nam. 6 uur Ds. A. Meijers van Utrecht. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Julianastraat. Geen opgave. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Ds. J. Jac. Thomson van Baarn. v R.K. KERK. Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur< Kerk Nieuwerhoek. H. Missen 7.30 uur. Hoogmis 10 uur. Dinsdag- en Zaterdagavond 7 uur Lof. SOESTERBERG. NED. HERV. KERK. Nam. 23 uur Zondagsschool. Nam. '6 uur de Heer J. de Vries van Soesterberg. R.K. KERK. ie H. Mis 7.30, Hoogmis 10.30 uur, Lol met te Deutn 4 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. A. J. De Beaufort, Em. Pred. te Zeist. Nam. 6 uur geen dienst-

Soester Courant | 1935 | | pagina 5