„HECTOR" Carlton Theater - Soest nJCjEILf eA NIEUWE ORDENING ■cdü Vlot en prettig loopt O met Schoenen van HECTOR's Schoenenmagazijn tJagil - Dordrecht" m Vele gezellige uren 42 nd. STHEET DE SHERIFF T a n cis rts 14e JAARGANG No. 18 - VRIJDAG 3 MEI 1935 Algemeen Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. U&. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. ftERKJTR.3 TOEPT D. Schouten Officieele Kennisgeving* Ingezoudei^-tukken. De „groote trek" begoaaea. Kinder schoenen reeds vanaf f0.45 Dames vanaf f 1.95 Heeren (br. en zw.) vanaf f2.45 Morgen Zaterdag Socstcrbergschestraat 30 op het plein D. F. WOIGT Soest en omstreken kan lezen. DE SOESTER CELCAMT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de lekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE ven: ,DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeer Christelijk Weekblad en SOESTER WEEKBLAD ABONNEMENTSPRIJS 65 ct. per 3 maanden. Soester Weekblad 10 ct. per maand. Zaterdag 4, Zondag 5 en Woensdag 8 Mei Zondag en Woensdag gewone prijzen. Zaterdag populaire prijzen. DE GROOTE AMERIKAANSCHE SHOWFILM Een Warner Bros Superlilm van ongeëvenaarde Schoonheid In het bijprogramma FATTY ARBUCKLE in zijn beroemde kluchten en SHERIFF WILD-WEST. Toegang 18 jaar. Zondagmiddag halt drie GROOT MATINEE KLUCHTEN van FATTY ARBUCKLE En de groote WILD-WEST Duke het Wonderpaard. Warner Bros Ferst National. Toegang 10 en 20 ct. Begeleiders 20 ct. schilderijen of mumnies hebben doorgeloopen. Anderen, die nog nimmer tijd en moeite heb ben aangewend om de mooie natuur_plekjes in eigen omgeving t. gaan verkennen, maken zich zelf wijs, dat het slechts dddr schoon kan wezen, waar dï Nederlandsche grenzen zijn gepasseerd; en ze liggen 51 weken krom om d'r ongekenden geboortegrond voor het genot van één, week toeven tusschen menschen, die ze niet verstaan, in 'n streek, J die door seizoen-eïploitanten opgedoft en gepoetst is. Een heerlijke tij-- is weer aangebroken, een tijd, waarin al.e zaligheden van een rijke natuur ons kosteloos toevallen. Dat we er toch met verstane' en smaak van proeven! Een godenmaal, voorgezet aan armen en rijken. Maar: wee den schrokken en gul zigaards I l Heeft de jongste verkiezing al uitgewezen, dat de N.S.B. ten onzent niet veel méér kansen krijgt toebedeeld dan elke andere politieke onderneming, toch zal nader blijken, dat een niet onaanzienlijk deel der doelstel lingen van de N.S.B". dóór staatkundige her vormingen zullen worden verwezenlijkt. Min der misschien door de actie van Mussert c.s. dan wel als gevolg van de algemeene evolu tie in staatkundige denkbeelden, welke voor de heele wereld een na-oorlogsch verschijn sel is. Ook zonder N.S!B. zou de nieuwe geest ons hebben bevangen en zijn waar schijnlijke triomf zal zich ten onzent ver moedelijk niet manifesteeren irj een opgaan van de oude politieke partijen, maar in een vervorming dier partijen naar nieuwe inzich ten en aanpassing aan gewijzigde economi sche verhoudingen. Is het niet merkwaardig, dat de S.D.A.P. op Paschen een congres hield, dat, voor wat voorstellen en discussies betreft, heel sterk aan de gebruikelijke terminologie van Volk en Vaderlanders deed denken? Er werd gesproken over noodige „nieuwe or ganen" in het staatsbestel, over de „orde- dingsgedachte", over „corporatieven opbouw" en zoo meer. Zonder stemming werd een door Mr. Van der Goes van N.iters voor. gestelde resolutie aanvaard, waarbij werd uit gesproken, dat de voortdurende uitbreiding der overheidsbemoeiing op de gebieden van het economische en sociale leven, de taak van regeering en vertegenwoordigende licha men zoo omvangrijk en gedetailleerd heeft gemaakt, dat de behoefte is ontstaan aan nieuwe staatsorganen, aan welke regelende bevoegdheid behoort te worden overgedra gen. De corporatieve gedachte I Deze corporatieve gedachte is inderdaad geen vondst van Mussert en zelfs niet van Hitier; ze is op natuurlijke wijze ontspro ten uit de nieuwe economische en sociale verhoudingen van na. Vereeniging voor Mond- en Ge bitverzorging DENTOFORM. houdt spreekuren ten huize van den heer Nachtegaaiweg 10 Scestdijk (bij de Beetzlaan) VRIJDAGS van 9—12 uur. Gratis inlichtingen van 92. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen, f 30. met garantie Pijnloos trekken f 1.' Adres: AMSTERDAM, Amstelkade No 64. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis van belangheb benden, dat op Wojnsdag 15 Mei a.s. zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente geiegen wegen, voetpaden, water leidingen, bruggen, heulen, heggen, enz. Belanghebbenden worden daarom herinnerd aan de artikelen van, het Reglement op het Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomende be palingen wordt gestiaft overeenkomstig dat Reglement. Soest, 25 April 19(55. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De S eer ei .'-ris, J. BATENBURG. Bniteu verantwoording der Redactie. We gelooven, dat voor het streven naar politieke, staatkundige vernieuwing een meer derheid in onze volksvertegenwoordiging voorhanden is, maar betwijfelen, of de heer Colijn zich niet te zeer tegen de her-orde- ningsgedachte heeft verklaard, dan dat hij thans nog in staat zou zijn om den opbouw van het corporatief bestel met succes te leiden. ONS WEEKPRAATJE. Het verre is mooi of lekker Onze beschaving is tenslotte niets dan een dun vernisje, waaronder de mensch schuil gaat. En zoo gauw het voorjaarszonnetje (een beetje warmte herkrijgt, smelt dat ver nisje weg en vertoonen we ons in onzen echten staat. Met Paschen viel het wederom te bestatigen, hoe heele horden wegtrokken van haard en beem, zoekende de wildernis, jagende achter het lief'. Economische wetten dwingen ons tot eenige aanpassing, maar overigens zijn we in onzen wandel niet veel anders dan de vogels, die „den-oorlog. De thans j hun winter, en zomerkwartieren hebben en aangenomen resolutie van het socialistische partij-congres was niet anders dan de con-- dusie van het rapport, hetwelk een studie commissie in 1931 reeds aan de partij had uitgebracht. Troelstra trouwens opperde de corporatieve gedachte reeds in zijn geschrif ten, welke in 1920 werden gepub iceerd. Her-ordening door corporatief bestel is mede sinds jaren reeds een programpunt der R.K. Staatspartij, welke ten deze werd ge!tid door voorschriften, neergelegd in de Pauselijke encycliek „Quadragesimo Anno", welke vier jaar geleden verscheen. De leer- sic'hngên van deze encycliek werden trou wens op het jongste Paaschcongres van de S.D.A.P. geprezen en voortgedragen. Al gelooven we niet aan een spoedig regccren door de N.S.B. ten onzent, we ge looven wél aan de noodzakelijikheid van een niaatschappelijken herbouw in den geest van het corporatief bestel, met behoud van het parlementarisme en de democratie. De oude politieke partijen moeten haar geschiktheid betoenen om den nieuwen geest in zich op ie nemen, opdat het nieuwe worde ge vormd, dat we door gewijzigde economische en sociale omstandigheden behoeven, zonder iat v-a het oude behoeven te verwerpen. De prijs behoeft voor niemand een bezwaar te zijn Restant - pantoffel - verkoop, 60, 65, 75, 80 cent. Tevens enkele restanten Damesschoenen voor halve prijzen, Dames al kunt U maar weinig besteden stelt steeds een ieder tevreden. 61 Filialen J V^Y.rV-,- - met de wisseling der seizoenen zich voor het ondernemen van den grooten trek verzamelen. En inderdaad, het is heerlijk om aan zul- ken natuurlijken- drang toe te geven. Jam mer, dat velen dat heerlijke beknotten door het dom.menschelijke vervormen. Waarom stellen we ons toch niet tevre den met een eenvoudig toegeven aan wat het ontwakende leven in de natuur bij ons wekt? Waarom dat toegeven zoo gecompli ceerd gemaakt? Tijdens week.end en vacantie ziet men zoo weinig echt blijë en gelukkige men schen, zoo weinigen, voor wie een stuk hei of wei of bosch, 'n watertje en dan wat zon, genoeg zijn om een hoop godelijken vrede en vergenoeging in zich op te nemen. De een heeft voor het schijngeluk, dat hij zoekt, een bepaald aantal kilometers noo- dig, al brengt elke kilometer de tong een centimeter verder uit den mond en een pond lood méér in de schoenen. Je hebt „gebo ren en getogen Amsterdammers", die het Rijksmuseum nog nooit van den binnenkant hebben bekeken, maar in den vreemde geen rust noch bevrediging meenen te zullen vin den, vóór ze met een verveeld gezicht alle zalen van een muf gebouw met beelden, NATUURBAD EN NATUUR GEHEIMEN. (Slot.) Zoo wij ons realiseeren, dat voorgaande beschouwingen slechts een deel vormen van uitvoerbare denkbeelden, dan is de waar schijnlijkheid groot, dat men zichzelf zet tot het naspeuren van mogelijkheden. En dan: waar een wil is, is een weg. Buitendien: Twee weten meer dan één. Ofschoon een feit is, hoe meer wij weten wat iets anders is als meenen te weten hoe meer we tot de wetenschap komen, dat wij niets weten. Terwijl we ons toch zoo graag laten ver leiden tot een demonstratie van weten o.a. in natuuibad.affaires. Wij kunnen ons voorzichtig uitlaten, maar het ook abrupt doen. Een sterk woord b.v. is corruptie wat devaluatie beteekent van goede trouw. De verder van politieke expressies, uit zijn bedoelingen op voor ieder verstaanbare en zichtbare wijze b.v. op een rijwielpad. Dat is eerlijk en getuigt van een zekere fierheid tenminste als hij zich niet schuil houdt, wat weer laf is al moet dan e. e. a. in nachtarbeid worden verricht, waarbij dan waarschijnlijk niet van „overuren" wordt ge sproken. Hij vergeet echter één ding. Indien hij zich de moeite zou geven zich in te spannen voor het meewerken tot het scheppen van werkgelegenheid, dan zou hij zijn verf op productiever wijze uiteraard tegen belooning kunnen aanwenden. Dit ten eigen profijte. Waar ik mee zeg gen wil, dat iedereen in het maatschappe lijk bestel zijn plaats op de meest effectieve wijze kan innemen. Men doet echter verkeerd een zoodanige plaats in te nemen, waardoor blijkt, dat de consequentie leidt tot merkwaardige gewaar wordingen o.a. in het geval, dat slechte in stincten worden gealarmeerd. Dit is een zeer gevaarlijke bezigheid, omdat de gebezigde strijdmiddelen zich on herroepelijk tegen den strijder zelf keeren. Want het komt maar al te vaak voor, dat men vandaag Hosanna roept en mor gen: Kruist hem. Niet kunnen vergeten en vergeven van iets waaraan toch niets meer te veranderen is, is de weigering van het hart. Als sombere profeten zich geroepen achten den figuurlijken mogelijk ook den letter lijken dood van den aan te stellen direc teur van openbare werken te moeten voor- spellen, dan wijst dit op een gemis aan eigen innnerlijke kracht en zelfvertrouwen. Het is typeerend voor de moeilijke ver houdingen, dat men geen betere suggestie's aan de hand kan doen waar naar, het al lereerst en uiteraard de minst-maatschappe lijk bedeelden, de handen uitsteken. En dat het de heer Nooder moet zijn, die zich als de onheilsprofeet aandient. Waar gaan we op deze wijze heen? Ongetwijfeld naar kommer en ellende, mijnheer Nooder. De conclusie's zijn derhalve de volgende: I. De man, die op het punt staat geroe pen te worden leiding te geven daar waar deze ten eenenmale ontbreekt, zal zich on getwijfeld voor een berg moeilijkheden zien geplaatst. II. Zonder een onverwoestbaar zelfvertrou wen en zonder een bijna onmenschelijke ennergie te ontwikkelen, zal hij ongetwijfeld onder gaan. III. Deze benoeming kon gaan partijbe noeming zijn, omdat dan bij voorbaat een mislukking vaststaat. IV. Hij zal niet slagen, znder in hem een groot vertrouwen te stellen. V. Zelden zal een benoeming zooveel hoofdbrekens kosten als in dit geval. VI. De taak van het college van Burge meesters en Wethouders in verband met het vaststellen van een voordracht zelfs al zou in het gunstigste geval „Algemeen Be lang" een tweetal candidaten in den Raad brengen is zeer moeilijk. VII. De openbare meening als steeds het opperste gerechtshof, den doorslag zal geven. Wat hier aanwezig moet zijn en wat ook in den Raad moet zetelen, dat is doorzicht en gezond verstand. Geeft men daar blijk van, dan kan het gebeuren, dat wij symbolisch gesproken, aan den Soesterhorizon lezen: Herwonnen levenskracht. NASCHRIFT. De directeur van Openbare Werken of Gemeentewerken (welke is eigenlijk de of ficieele titelatuur is bereids benoemd en in dienst getreden. Een roomsch-katholiek wethouder zal met een protestantsch bedrijfsleider moeten samen werken, om met vereende krachten den in ®t Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H. H, Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgem. Grothestraat 30 - Tel. 363 den modder gereden wagen in het goede spoor te brengen. Een samenwerking, welke door een be langrijke bevolkingsgroep niet is gewild. Een leider is aangesteld welke „weltfremt" staat in Soest. Hoe zal dót gaan? Aan 't resultaat behoeft men geen oogen- blik te twijfelen. De heeren hebben vlak vóór de gemeente verkiezingen een ingrijpende beslissing geno men, waarmede de protestantsche bevolking evenmin is ingenomen. Men heeft zich gehaast alsnog een „goed nummer" te maken. Men zal tot eigen schade en schande on. dervinden, dat men tegen den wil der be volking heeft gehandeld. De heeren Nooder en Endendijk hebben ieder op hun manier geprotesteerd. Zij zullen dientengevolge in den Raad te. rugkeeren. De heeren Van Klooster, v. d. Berg en Hilhorst maken een goede kans. Op de overigen past: „In het laatst dei dagen zal men vreemde gezichten zien". v. K. heeft men, wanneer men boeken leest uit SMIT's uitgebreide Bibliotheek. Wij ontvingen weder 250 nieuwe wer ken o.a. M. H. Székely-Lulofs, Lode Zielens, 100 Wild-West Romans, 50 Romans voor Dames, 50 Detect. Ro mans enz. TORENSTR. 3 Tel. 761 CARLTON-TH EATER. De Big Carlton heeft wederp- een welverdiend succes gehad met deze beste van alle Hol- landsche films De Big van het Regiment. Weliswaar is door de oorspronkelijke verwar, ring in de pers het bezoek Vrijdagavond vrij wel nihil geweest. De populaire Zaterdag avond was uitverkocht. En met reden. Wij begrijpen, dat dergelijke kostbare films niet altijd veertien dagen na het uitkomen in Soest gegeven kunnen worden, doch stel len het op hoogen prijs, dat wij op geen enkele wijze met onze Soester onderneming behoeven onder te doen voor andere plaatsen. De Big is een film van ongehoorde goede kwaliteiten, en wie de film niet zag, heeft iets gemist, dat op gebied van amusement bovenaan staat. Doch alweer kondigt Carlton iets bijzon ders aan. Een Amerikaansche Showfilra „42nd. Street" van Warner Bros. Een filra van grootsche opzet, welke overal groot suc ces heeft gehad. Voor de liefhebbers draait in het voorprogramma o.m. een Wild West en verder het bekende bijwerk. Zondagmiddag is er een manitée, toegan kelijk voor alle leeftijden. De avondvoor stellingen zijn alleen toegankelijk boven da 18 jaar. Men zie de adv. in dit no.

Soester Courant | 1935 | | pagina 1