Met de Pinkster iets aparts? „Schoenenmagazijn Hector" KLOMP's Taxibedrijf Medisch-Tandheelkundig instituut Ito Luxe Auto's- Chevrolet's Dan naar Dames* heusch „Hector" heeft de meeste keus! JAGIL Dordrecht O. L. SCHAAP ptfRO 14e JAARGANG No. 21 - VRIJDAG 7 JUNI 1935 Christelijk Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Zes cylinders, 5 en 7 persoons. PÜF* Goedkoope Taxi-prijzen Belangrijke mededeeling. PINKSTEREN. Anlirevolutionnaire politiek. Gemeente- Ons blad. Aan de Kiezers en Keizeressen> van Soest. 1 Juni, SOEm T1IHMMD vaa 1—5 regels f 0.75. ADVERTENTIEPRIJS: Elke regei meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie'* in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van: ..DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD", Algei Christelijk Weekblad en SOESTER WEEKBLAD ABONNEMENTSPRIJS 65 ct. per 3 maanden. Soester Weekblad 10 ct. per maand. bs« Dorpsrit Soestdijk 30 cent Dorpsrijden per uur fl.20 Toeren met 5 persoons wagens f2.—p/u. Toeren met 7 persoons wagens f2.50 p. u. Koninginnolaan 4 bij Nieuwerhoek TELEFOON 984 DEGENESTETLAAN 1, Soest MOND. EN TANDARTS (AMSTERDAM) houdt vanaf 1 JUNI-spreekuur in Soest iederen Zaterdag van 10-12 en 1-3 uur, Geheel gebit f 45.— of f 60Vullingen f3.— Alle betalingen eventueel te regelen. Zeer billijke trieven Goudkroon f 15. tas. Evenals bij de verkiezingen voor do Prov. Staten, zullen ook nu weer voor de Anti- Revolutionnaire kiezers te Soest twee stem- bureaux worden gevormd en wel voor Soest- diik ten huize van den heer H. ZIJLSTRA, EMMALAAN 8 en voor Soest ten huize van den heer - H. A. STORK, STATIONSWEG 10. Dit zijn de adressen, waarbij men zich dient op te geven om eventueel met een auto gehaald en teruggebracht te worden. De kiezers van de districten Parochiehuis, School Beetzlaan, Chr. U.L.O. School en Gemeentehuis bij den heer Zijlstra en de dis tricten Nijverheidschool, School Kerkebuurt, Bïrktslraat Café Viersprong en Hees bij den heer Stork. Alle inlichtingen kunnen aldaar gevraagd worden. Stemdag 14 Juni a.s. van 8.00 voorm. tot 5.00 nam. precies. Stemt onze vertrouwensmannen op lijst ZES. Hand. 2 16, 17 en 18. Is het nu eigenlijk wel een tijd om Pink sterfeest te vieren en gedachtig te zijn aan de uitstorting van den Heiligen Geest? Veeleer moeten we ttVet groote droefheid erkennen, dat instëde van deii Heiligen Geest de geest van den Booze uit den afgrond is gekomen als een verwoestende orkaan om weg te vagen van den aardbodem zoo 't mo gelijk ware heel de Christelijke Kerk. In Ruslaiid, het land der kerken als geen ander, zal in 1937 alle godsdienst zijn geliquideerd. In Duitschland wordt de Christelijke Kerk omgezet in een Wodandienst en verder in Europa heerscht een geest van Fascisme en Socialisme, die in lijnrechten strijd is met den Pinkstergeest des Heeren. Mogen we dan nog jvel Pinksterfeest vie ren? Moeten we dan dit boek der Waarheid maar niet toesluiten en voor goed opber gen Godlof neen, want Gods Bock is niet al leen een boek van het verleden, maar ook een boek voor het heden en voor de toe komst. Jezus Christus is gisteren en heden de zelfde en tot in der eeuwigheid. En hoort wat de apostel Petrus uitspreekt op dien Pinksterdag en dan brengt hij het verleden in verbinding met hot heden or. de toekomst. Maar dit is het, wat gesproken is d»r den profeet Joël: En het zal zijn io de laatste dagen (zegt God), Ik zal uitstorten van mijnen Geest op alle vleesch cu uwe zonen eu dochters zullen profeteer en, en uwe jongelingen zullen gezichten zien, cn uwe ouden zullen droonien drooinen. En ook op mijne dienstknechten cn op mijne dienst maagden zal Ik in die dagen var; mijnen Ueesi uitstorten en zij zullen profetecren. Ook over deze verstarde en ia het booze Iipger.de menschenwereld zal God in de laat ste dagen van Zijnen Geest uitstorten op alle tlcesih God alleen is machtig de harten der men schen, die nu toegegrendeld zijn voo.r Zijn Woord' en Geest, weder te openen, de geest des Satans uit te drijven én daar zelve te troonen, opdat de mond weer gaat verkon digen de groote werken Gods. Dan spreekt Gods volk het weer uit met luider stemme: Gij zijt uwen lande gurfstig' geweest Heere; de gevangenis van Jacob hebt Gij gewend. De misdaad uws volks hebt Gij weggeno men; Gij hebt al hunne zonden bedekt. Gij hebt weggenomen al uwe verbolgenheid; Gij hebt U gewend van de hittigheid uws toorns. Toon ons uwe goedertierenheid, o Heere en geef ons uw heil. Ik zal hooren wat God de Heere spre ken zal; want Hij zal tot zijn volk en lot zijne gunstgenooten van vrede spreken; maar dat zij niet weder tot dwaasheid keer en. Dan zullen we weer echt Pinksterfeest vieren en verblijd zijn in den God onzes heils en in Jezus Christus den. Zoon zijner liefde. Dan wordt getia van waarheid blij ontmoet; De vrede met een kus van 't recht gegroet; Dan spruit de trouw uit d' aarde blij omhoog; Gerechtigheid ziet neer van 's hemels boog; Dan zal de Heer ons 't goede weer doen zien; Dan zal ons 't land zijn volle garven biên; Gerechtigheid gaat voor Zijn aangezicht, Hij zet z' alom, waar Hij Zijn treden richt. H. A. STORK. Een der vraagstukken, die wel het meeste zorg baren voor de Overheid, is wel de werkloosheid. Laten we in 't kort het Anti-re vol ution- naire standpunt in deze naar voren brengen. De overheidszorg voor de werkloozen kan o. i. slechts als een door de tijdsomstandig heden geboden overheidsplicht aanvaard en verdedigd worden. De zorg voor de werkloozen, voorzoover hun werkloosheid haar oorzaak vindt in fac toren van zuiver persoonlijken aard, b.v. lichaamszwakte of gebreken, slecht gedrag, verkeerde karaktereigenschappen enz., be hoort naar A.R. opvatting in principe tot de taak der particuliere en kerkelijke liefdadig heid. En de werkloosheid, die aan factoren van algen.een-maalschappelijken aard te wij ten is, dient door de bedrijfskringen zelf, waarbinnen ze ontstaan, te worden verhol pen. Blijken echter Kerk en Maatschappij niet in staat in deze hare roeping te vervullen dan is de Overheid verplicht daarin te voor zien. Met kracht wordt van A.R. zijde bestre den de stelling, dat de Overheid het gehcele economische proces al wat daarmede sa menhangt heeft te repelen en te leiden. Niet de Overheid, doch de in verschillende maatschappelijkekringen leiding gevende per sonen hebben omtrent den inhoud eu de toepassing dier regelen te beslissen. En wie beweert, dat de Overheid hansprakdlij-k is voor her bestaan det werkloosheid, cn uit dat oogpunt keel het werk Iö&7 en vraagstuk zelf heeft te regcicn cn te leiden, geeft daar door aan'de Overheid-een expansie, die naar A R. opvatting haar -roeping ver1 overschrijdt. Neen, de Overheidszorg voor de werkloo zen vindt dan ook o. i. haargrond in de roeping tot wegneming en zooveel noodig herstel van sociaal euvel, dat ook in het werkloosheidsvraagstuk tot uiting komt. Nu is het niet onverschillig welke maat regelen ter bestrijding van ditf maatschappe lijk euvel gekozen moeten worden. En dan is de A.R. gedachte," dat voor zoover door preventieve maatregelen het kwaad niet kan worden gewlerd, de voor keur verdient aan werkloozenzorg, dis er naar streeft het armlasting worden van werkloozen te voorkomen, boven steunverlee- ning, wanneer armoede als gevolg van werk loosheid, is ingetreden. Werkverruiming, werkvérschaffing, vooral wanneer dit werk productief# is> houdt de menschen staande, terwijl stquverleening de menschen verlaagt en ontzenuwt en ook ten eenenmale niet bevredigt. Maar bij die werkloozenzorg worden de menschen dan ook beschouwd als volwaar dige arbeidskrachten, die bij het zich ten volle geven voor het werk, ook het recht hebben op het volle loon (een arbeider is zijn loon waardig). Onze vertrouwensmannen van Anti-revoln- tionnairen bloede willen in den gemeenteraad hun beste krachten geven in de gemeente politiek en gaan daarbij te rade met God, de Almachtige, die kracht en wijsheid wil schenken aan de mannen der Overheid, die zij weten te zijn de dienaresse Gods en op dien grond er Hem om mogen vragen. Hoewel het gewaagd jou kunnen ge noemd worden bij de vele .ectuur, die voor een gedeelte zelfs tegen on?^» wil, wekelijks aan ons opgetfruirg-eü vTJ.vci Ü7u* toch" nog de aandacht te vragen voor ons Chr, Soes ter Nieuwsblad, toch meenea wij verplicht te zijn dit te 'moeten doen. Meermalen is op verschillende wijze ge wezen op de groote beteekenis van lectuur in onze gezinnen. Van onze zijde is daarbij meermalen de aandacht gevestigd op „De Soester", die ook ongevraagd wordt bezorgd in onze Chr. gezinnen, een blad, dat om zijn inhoud en strekking daar niet behoord. Bij velen onzer werd dat erkend, maar nog lang niet algemeen. In de laatste raadsvergadering echter is een zoo algemeene afkeuring uitgesproken en is het zoo absoluut veroordeeld, dat wij de hoop mogen koesteren, dat bij velen de oogen zullen opengaan, welk gevaar er in gelegen ih, inzonderheid voor onze kinderen. Mogen wij nu nog eens Uwe aandacht vragen voor ons Chr. Soester Nieuwsblad? 't Is waar, wij kunnen het niet gratis geven zooals ,De Soester", maar inhoud en strek-' king durven wij gerust aanbevelen boven dit blad. Het voornemen ts ook meer pririci- piëele lectuur te verschaffen en de practische politiek vooral in het gemeentelijk leven van uit ons beginsel te belichten. Wij weten wel, dat sommigen uit financi eel oogpunt bezwaren maken, maar laten dan zij voor wie het mogelijk is, zich laten in schrijven als abonné en ons ook daardoor in dezen arbeid steunen. Zij, die er aan mede arbeiden, doen alles gratis. Wij rekenen ook op Uw medewerking. Voor den wandel of de fiets, bij Hector vindt U zeker iets 'n Chique schoen voor partij of dans, bij Hector heeft U de meeste kans. Leuke linnen schoenen voor bosch en strand. Hector biedt U in genre een keur van schoenwerk tegen ongeloof lijk lage prijzen. 61 FILIALEN "W Soesterbergschestraat 30 op het plein W Voordat de stembus opengaat, richt de Anti-Revolutionnaire Partij zich nog even tot U met het dringend verzoek U, wel te be- zinnen over de vraag aan welke Candidaten- lijst gij Uw vertrouwen zult schenken. De Anti-Revolutionnaire Partij vraagt van degenen, die op haar huti stem uitbrengen, rustige bezinning. En bezinning is: een 'komen tot de voile, echte werkelijkheid, een zich rekenschap geven van hetgeen men doet. Er zijn partijen, die van bezinning niets moeten hebben. Zij werken op de massa met prachtige leuzen, met allerlei fantasti sche beloften, en willen het liefst, dat hare volgelingen zich niet bezinnen en zich geen rekenschap geven van hetgeen zij doen. De Anti-Revolutionnaire Partij komt niet met lecge beloften, die niet vervuld kunnen worden, met valsche leuzen, die geen ander doel hebben dan het in beweging zetten -van de massa. Haar doel is nooit volksbeweging, maar bet waarachtige volksheil. Wij kunnen op 3 manieren komen tot de werkelijkheid. We kunnen zeggen: ie. dc werkelijkheid in deze wereld; 2e. de werkelijkheid is alleen. God"'en ■■'Gods zaak- j 3e. God is de hoogste, de eeuwige werkelijk heid, maar deze schepping, deze wereld, dit leven is ook werkelijk en God wil, dat wij Hem in deze wereld zullen die nen. Als Christenen kunnen wij ons onmogelijk vinden in de politiek, die alleen maar deze wereld als werkelijkheid erkent. Dat is de politiek van liberalisme en communisme en fascisme en nationaal-socialisme. Evenmin kunnen we ons vereenigen met de politiek, die geen rekening houdt met het werkelijke leven, want dat is de politiek van de val sche mystiek, die in wezen God de eere niet geeft, die Hem toekomt. Neen, de Christen die zich' bezint, is. Christen in dezen tijd met een opdracht voor deze wereld, met een roeping tegenover dit zijn vaderland, met een taak tegenover dit zijn gewest, met een plaats in deze zijne gemeente. Daarom is de anti.rev. politiek al tijd werkelijkheidspolitiek. En zij kan dat zijn juist omdat zij is beginselpolïtiek. Stemt daar om Anti-Revolutionnair. De droomers in de politiek zijn legio. De C.D.U., de S.D.A.P., de N.S.B. leven in een wereld der fantasie, maar niet in de wereld der werkelijkheid, en daarom zijn hun politieke programmma's overladen met allerlei beloften, die nooit vervuld kunnen worden. Zij speculeren op de onbezonnenheid der massa. Maar, zult ge misschien zeggen: de Ge meenteraad is toch geen politiek college. Ten deele zijn wij het daarmede met U eens. Toch zal niemand durven ontkennen, dat in den Gemeenteraad onderwerpen ter sprake komen, die beheerscht worden door begin selen. De anti-rev. partij hecht groote waarde aan het particulier initiatief. Dat wenschen zij niet verzwakt, maar veeleer aangemoedigd eu versterkt te zien. Vrijzinnige en sociaal-demo cratische volksgroepen toonen in den regel gebrek aan initiatief en verzwakken daardoor de vollskracht. Bizonderc zorg eischen steeds de financiën. De anti-rev. partij voert een voorzichtige financieele politiek, in tegenstel ling met de S.D.A.P., die doet alsof er geen crisis bestaat en maar uileecft alsof we noe: Anders des middags, nu voor dag en dauw» Was buurman Jansen vanmorgen in touw Hij was schier in een wip gekleed, Z'n vischgerei stond al gereed; Hij had geen tijd haast dat hij at, Om vier uur toog de man op pad Bepakt met kanus, hengels, net, Z'n beste beentje voorgezet, Toog onze man den polder door, Had voor der vog'len zang geen oor; Hij keek naar 't water in 't verschiet, En dacht aan visch en anders niet. Hij zat nog maar net in 't liesch der kant. Of „floep!" daar lag een baars op t' land. Toen 't dier in d' kanus was gedaan. Sloeg Jansen een versche dauwpier aar' In 't daarop volgende kwartier. Ving hij er nog een stuk of vier. Nu was 't uit en onze gast, Kreeg van de vliegen zeer veel last. In 't water bleef 't stil en dood; Dus nam. hij eerst een stukje brood. En zat toen tot den middag fijn Te bakken in de zonneschijn. Dan ziet men Jansen zeer ontdaan, Met loome schreden huiswaarts gaan. Soms slingerde hij door 't lange gras, Alsof hij in de olie was. En zong van louter shagrijn: 't Was te schoon om waar te zijn! MEERKOL. in den tijd der hoogconjunctuur leven, waar door de belastingen tot in het oneiadige op- gevoerd zouden moeten worden. De anti-rev» partij verzet zich tegen het socialistisch stre ven naar voortdurende uitbreiding van de sfeer der gemeentelijke bemoeiingen. Verder komen in den Gemeenteraad aan de orde: Onderwijs, Personeelsaangelegenhe den, Grondpolitiek, Volksgezondheid, Werk loosheid, Armenzorg, Zondagsrust, etc., alle* maal dingen, waarbij voorzichtig beleid, maai ook bet beginsel, dat men belijdt, een hartig woordje meespreken. In dezen geweldigen crisistijd is het vooral gewenscht, dat men rekening houdt met de werkelijkheid, die ons overal benauwend om ringt. De tijd der hoogconjucluur is voorbij, aj zijn er partijen tot wie deze eenvoudige waarheid nog niet schijnt doorgedrongen to zijn. In het belang van onze gemeente radeit wij dus aan Uw stem uit te brengen op do lijst der Anti-Rcvolullonnalre Partij, Nummer 6, welker practijk altijd geweëstr is en nóg is: de werkelijkheid van het beginsel en het beginsel vau de werkelijkheid als een een heid te beleven en daarnaar te handelen. Stemt dus No. I van Lijst 6, den Heef A. ENDENDIJK^

Soester Courant | 1935 | | pagina 1