De ïsoopkracht van den gulden. Devaluatie of geen devaluatie dat is tegenwoordig de vraag, die zich in ons land meer en meer op den voorgrond dringt en ons aller belangstelling vraagt. Voor- en tegenstanders zetten hun argumenten in de pers en op openbare bijeenkomsten uiteen en trachten aanhangers te vinden voor hun standpunt. Een minister 'trad af, omdat hij het met zijn ümbtgenooten niets eens was ten aanzien van de in dat opzicht te volgen politiek. Onze eerste havenstad, Rotter dam, ziet in devaluatie haar eenig handel en industrie, omdat de na burige landen nu in het groot „koopjes gaan halen". Doch lang duurt dit niet, want dan komen, op aandringen van den handel in die landen, invoerverboden en contingenteering, met het gevolg, dat de werkloosheid hier nog grooter wordt dan vroeger, ter wijl men door het dalen van de waarde van het geld, de prijzen van alle goederen zal zien stijgen. Neen, devaluatie van onzen gulden is zeer zeker niet het mid del om ons uit de crisis te helpen; daartoe zullen wij onze toevlucht moeten nemen tot een deugdelij ker, doeltreffender middel. En behoud, vooral na den laatsten laten wij niet vergeten dat velen, val van de Belga, de Belgische valuta, waardoor haar de con currentie met haar grootsten me dedinger, Antwerpen, zoogoed als jnmogelijk wordt gemaakt. Het verschil tusschen loods- en lavengelden, laad- en los- en indere onkosten is daardoor na melijk zóó groot geworden, dat de reeders er meer en meer toe overgaan om Rotterdam (en ook andere Nederlandsche havens) te mijden en er de voorkeur aan geven, hun schepen naar Belgi sche havens te dirigeeren, waar hun onkosten zooveel lager zijn. Men houde hierbij in het oog, dat ook de scheepvaart in zeer sterke mate lijdt onder de gevol gen van de crisis, getuige o.a. het groote aantal schepen, dat uit de vaart genomen en „opgelegd" ls, eenvoudig omdat de reeders er geen vracht voor kunnen vinden, of omdat de vracht, die zij zouden kunnen bedingen, niet meer vol doende is om de kosten van ex ploitatie te dekken. Op het eerste gezicht heeft Rot terdam, om bij dit voorbeeld te blijven, wel een zeer klemmende reden om op devaluatie aan te dringen; een reden, die ook voor onze andere havens geldt, om te zwiicren van andere takken van bedrijf. Onder een groote groep industrieelen openbaarde zich eveneens een sterke strooming om den gouden standaard te ver laten, in welk middel zij de eeni- ge redding zien voor hun bedrij ven, die óf reeds noodlijdend zijn, óf dreigen, dit binnen korten tijd te zuRen worden. In hoeverre echter de groote verwachtingen, die men van de valuatie in bepaalde kringen koestert, in vervulling zouden gaan.indien het kabinet van koers vs randerd-e- en de voorstanders van devaluatie hun zin kregen, ls een open vraag. De ondervinding, in andere landen op dit punt opgedaan, heeft geleerd, dat dit middel vaak erger is dan de kwaal. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht 1 Men vrage zich slechts af, of het er in landen met gedepre- c'eerde valuta (België, Frankrijk, Engeland. Amerika, enz.) nu zoo veel rooskleuriger uitziet dan in die voor devaluatie opkomen, daarbij speculatieve doeleinden najagen alleen en uitsluitend te hunnen eigen bate 1 Lustrumfeesten in Leiden. Een auto-woesteling zonder rijbewijs. Welke gedrags lijn zal Mussert in Indië vol gen? David Wijnkoop in actie. Oss betuigt zijn dank aan marechaussee. Onze goede stad .Leiden heeft voor een wijle de crisis-zorgen van zich afgezet en feest gevierd. Aanleiding daartoe was het 360- jarig bestaan van deHoogeschool, dat door het Leidsch Studenten- NIEUW DiïURVLUCHT RECORD. Twee Amerikanen, de gebroeders Fred en A'< IZeys, bevonden üich sedert vele dagen in de lucht, om het wereldrecord voor de vlucht op den langen afstand te verbeteren, hetwelk in 1930 niet 647. uur 28.5 minuten was gevestigd, zonder in- tusschen officieele erkenning te vinden. De gebroeders Keys zijn er thans in ge slaagd dit record te verbeteren, door meer dan 74)0 uren in de lucht te blijven. corps op buitengewoon feestelij ke wijze is herdacht. De burgerij is niet achter gebleven en heeft landen, die aan den gouden stan- j uiting gegeven aan haar mede- sthouden, jeven met deze daard zijn blijven zooals Nederland, Zwitserland, Scandinavië, enz. Het antwoord ligt voor de hand: in geenendeele. Wie zich voorstelt, dat devalua- DE ARGENTIJNSCHE VREDES- POSTZEGEL. De Republiek Argentinië heeft naar aan leiding van het sluiten van den vrede tusschen Bolivia en Paraguay een nieu wen postzegel uitgegeven, die als sym bool twee, elkaar drukkende, handen voor de vlaggen der beide landen toont. lie een middel is, om spoedig een einde te maken aan de crisis, vergist zich zeer. Als dit inder daad zoo was, zou de geheele wereld al een heel eind op den goeden weg moeten zijn, dank zij al de devaluatie, die wij reeds om ons heen zien. Het tegendeel echter is waar. Zoodra een land begint, met de waarde van zijn geld te vermin deren (want daar komt het op neer) volgt er een korte periode van bedriegliike bedrijvigheid in 1 leven met deze gebeurtenis, door een aantal straten smaakvol te versieren. De ledén van Pro Patria hebben hun keurige uniformen en sjako's met witte vederbossen voor den dag gehaald om de gebruikelijke eerewacht te vormen. Zij openden den stoet, die door de straten van de oude Universiteitsstad trok en uit ongeveer 1200 perso nen bestond, waaronder een 750 tal oud-leden van het corps. De reünie mag in alle opzichten zeer geslaagd heeten en gelukkig ver leende ook het weer zijn volle medewerking een zeer voor name factor. De eerewacht Pro Patria genoot de eer, te worden geïnspecteerd door den Praeses der reünisten, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-president van den Raad van State. Jammer genoeg is het prachtige zomerweer, dat de Leidsche lus trumfeesten begunstigde, ook weer oorzaak geworden van tal rijke ongelukken, zoowel te land als te water. Van de door auto's veroorzaakte ongevallen droeg vooral dat te Dreumel een ernstig karakter. Hier rec»ds een wagen in volle vaart op een menschen- menigte in, die het voorbijtrekken gadesloeg van een muziekver- eeniging. Twee jongens werden hierbij ernstig gewond. Dit is op zichzelf al betreurens waardig genoeg; doch wat het feit nog erger en ergerlijker maakt is, dat de woeste rijder zich in hetzelfde tempo trachtte te ver wijderen, zonder zich om slachtoffers te bekommeren. Dit werd hem echter door de woe dende menigte belet; en zoo niet enkele politiemannen tusschen- beide waren gekomen, zou het ongetwijfeld minder goed met hem zijn afgeloopen. Thans werd hij naar het ge meentehuis gebracht, waar pro ces-verbaal tegen hem werd op gemaakt. Wat bleek hierbij? Hij was niet eens in het bezit van een rijbewijs, daar dit hem drie weken geleden was afgenomen, omdat hij toen, eveneens tengevolge van zijn onbesuisde rijden, in Geldermalsen twee personen had aangereden. Juist Zaterdag was de auto, die in beslag was geno men, hem teruggegeven. Het is nu echter wel zeer overtuigend gebleken, dat aan een dergelijken bestuurder geen auto kan worden toevertrouwd. Het door Ir. Mussert aan Indië te brengen bezoek werpt zijn schaduwen reeds vooruit. Er is een uitvoerig afdeelingsverslag verschenen omtrent de Algemee- ne beschouwingen, door den Volksraad gegeven en hierin wordt, als actueel punt, het aan staande bezoek van den leider der N.S.B. aangeroerd. Het schijnt, dat verschillende leden van den Raad naar aanlei ding van dit bezoek ongewensch- te politieke demonstraties ver wachten -en daaraan bestaat in Indië nu niet bepaald behoefte. Deze leden geven als hun mee ning te kennen, dat het beter zou zijn geweest, Ir. Mussert in het geheel niet toe te laten of althans hem zekere beperkende voor waarden voor te schrijven. Zoc-als men weet, is echter noch het een, noch het ander het geval. De heer Mussert zal zich overal vrijelijk kunnen bewegen. D,'t is ook volkomen in overeenstem ming met de oovatting van een aantal andere leden, die vinden dat men dezen leider de volle vrijheid dient te laten om zijn ideeën te verkondigen voor opgesteld natuurlijk, dat hij de door de wet gestelde grenzen niet overschrijdt. Het is natuurlijk zeer moeilijk, zich vooraf een juist oordeel te vormen over deze kwestie. Me; kan niets anders doen, dan d feiten afwachten en zien. welke gedragslijn de heer Mussert zal meeaen, in Indië te moeten vol gen. Van Indië aesproken: in een der Indische bladen is een be richt verschenen, dat ieder, die veel met Indië correspondeert met 'vreugde zal vervullen. Vol gens bedoeld blad namelijk zou het in het voornemen liaaen van de Nederlandsche Posteriien, om het tarief der per luclitnost ver zonden brieven naar Indië met een gewicht van 5 gram. binnen afzienbaren ti'd te breng=n van 36 cent op I1 cent. HeVf^ief van 6 cent per bootmail verzon den brieven zou dan vervallen omdat in da toekomst alle mail per vliegtuig zou worden ver zonden. Wij zullen intusschen goed doen, met ons nog niet te spoe dig te verblijden, want naar men wil, is bij informatie aan het hoofdestuur der Posterijen hier te lande gebleken, dat daar van een dergelijk voornamen niets bekend was. Zonder eenigen grond plegen dergeliike berich ten echter niet op te duiken, zoo dat, ondanks officieele ontken ning, waarschijnlijk binnen niet a' te langen tijd het luchtoort toch aanmerkelijk zal worden ver laagd. De heer Wiinkoop, die in lange niets van zich had laten hooren. heeft in het geval van den ver dwenen kassier Schaap te Wor- merveer aanleiding gevonden om een aantal schriftelijke vragen te richten tot den Minister van Justi tie vragen, die bij de meesten onzer lezers ook wel reeds zullen zijn opgekomen. Zij zijn ongetwij feld niet van practischen zin ont bloot, doch komen jammer ge noeg als mosterd na den maaltijd, Veel pleizisr zal de heer Wijn- PROFESSOR FERDINAND SAUERBUCH, de wereldberoemde chirurg, vierde deze week zijn zeventigsten verjaardag. woord van den Minister beleven, naar wij vermoeden. Wie met het oog op de minder gunstige algemeene reputatie, die Oss zich de laatste jaren in den lande heeft verworven, mocht hebben gedacht dat deze ge meente niets anders was dan een broeinest van misdaad en dat de gezamenlijke inwoners een soort van crimineele broederschap vormden, zal wel een betere mee ning van de Ossenaren in het al gemeen krijgen, als hij hoort dat de brigade van de Koninklijke Marechaussee, bij haar terugkeer uit Apeldoorn, door een groot ge deelte van de bevolking met ge juich is ingehaald. Laten wij ho pen, dat dit een bewijs is, dat, nu zoowat al de misdadige ele menten achter slot en grendel zitten, de rest der bewoners als goede elementen en ordelievende burgers kan worden beschouwd 1 MUSSÖLINI WIJST EÉN ENGELSCH VOORSTEL AF. Een openhartige verklaring van Eden. De Engelsch- Duitscbe zienswijze zal de overwinning behalen. Grens incidenten in 't verre Oosten. De Turksche staatschef Kemal Moestafa Ataturlc is zoowel een verstandig als een kundig man. Bij de regeering van zijn land, dat hij in korten tijd van een mid deleeuws chen in een modernen staat wist te hervormen, heeft hij dat reeds voldoende bewezen. En wanneer zoo'n man van zijn verre observatiepost Ankara uit ver klaart, dat hij den toestand Europa op het oogenblik voor critieker houdt dan ooit, dan kan men daaruit met een bijna gerust geweten concludeeren, dat de zaken op het continent weer eens jammerlijk mis geloopen zijn. En wie daaraan mocht twijfelen, leze de verklaring, die Eden met zeld zame openhartigheid in het Lager huis over zijn reis naar Parijs en Rome heeft gegeven, er maar eens op na. Dat de besprekingen van den Engelschen reisminister in de Fransche en Italiaansche hoofdstad nu niet bepaald een succes waren geweest, wisten wij eind vorige week reeds, maar de ware grootte van het fiasco heb ben wij uit zijn eigen woorden aan het begin dezer week leeren kennen. Eerst daaruit vernamen wij, dat Engeland als verregaande tegemoetkoming aan Abessinië 'n strook van Britsch Somaliland als uitweg naar zee had willen aan bieden, indien daarmede dan tevens alle geschilpunten tus schen Italië en Abessinië opge lost zouden worden. Dit voorstel koop dan ook niet van het ant-'beoogde om Abessinië zoodanige DE LIJFGARDE VAN DEN KONING IS AANGETREDEN. Een foto uit het Buckingham-paleis, de Londens.che woonplaats van het Engel- sche koningspaan De lijfgarde des konings viert met een groote parade haar 450sten geboortedag, territoriale en economische con cessies aan Italië mogelijk te maken, als een bijlegging van het geschil zouden ten gevolge heb ben. Maar Mussolini heeft zich nu eenmaal rotsvast in het hoofd ge zet, dat Abessinië mandaatsge- bied van Italië moet worden, en dus gaf hij Eden met zijn mooie voorstellen nul op het request. Dat Abessinië intusschen niet zon der slag of stoot tot mandaatsge- bied van Italië zal worden, bewij zen de dreigende woorden, die de Abessijnsche minister van Oor log, Ras Moeloegwetta, in een interview met een correspondent van de Matin heeft uitgesproken: Indien Italië hoopt een mandaat over Abessinië te verkrijgen, dan vergist het zich. Zelfs al zou Abessinië eens mandaatsgebied worden, dan zou het niet onder Italië komen te staan." Deze v/oorden, die in niet ge ringe mate de woede van de duce hebben opgewekt, bevatten zonder eenige twijfel een uitnoo- diging aan Engeland: „Indien wij dan toch onze onafhankelijkheid moeten verliezen, Engeland neemt gij ons dan." Engeland zal zich intusschen wel twee maal beden ken, voor het zijn hand in een dergelijk wespennest steekt, maar men mag evenmin vergeten, dat Engeland in Abessinië groote be langen heeft, die het met hand en tand zal verdedigen, wat er ook gebeure. In de eerste plaats den ken wij hier aan het Tanameer, de bronnen van den Nijl, waar op het oogenblik met Engelsch geld een groote stuwdam wordt aan gelegd, die voor een regelmatiger bevloeiing van Egypte en van Engelsch Soedan moet zorgen. Ook indien het onverhoopt tot 'n gewapend conflict mocht komen, waaruit Italië als overwinnaar te voorschijn zou treden, zal Enge land deze belangen nooit prijs geven. Londen weet zijn bezittin gen met hand en tand vast te houden, dat is algemeen bekend. Over de Engelsch-Fransche ver houding kan men wat meer op timistisch zijn. Wel bestaan er op het oogenblik, zooals wij in ons vorige overzicht reeds uiteen zetten, tusschen de beide regee ringen diepgaande meeningsver- schillen over de uitvoering van het communiqué van Londen van 3 Februari, maar het is een ver heugend feit, dat men op het oogenblik zoowel te Parijs als te Londen, ernstig naar een com promis zoekt, dat alle bij dit com muniqué genoemde staten zal kunnen bevredigen, dus ook Duitschland. Uit den aard van de zaak zullen zich daarbij nog vele moeilijkheden voordoen, maar in dien Frankrijk iets van zijn iet of wat dogmatische houding zal la ten varen en te oordeelen naar eenige uitlatingen van Laval be staat daar alle kans op behoeft men er niet aan te twijfelen, dat er tenslotte een alle meer of min der bevredigende oplossing zal worden gevonden. De heele vraag, waar het om gaat, is ten slotte slechts de kwestie of de theorie aan de prak tijk opgeofferd mag worden, d.w. z., of men langs den weg der col lectieve onderhandelingen alles of niets wil trachten te bereiken, dan wel, of men door het houden van tweezijdige besprekingen de winst met stukjes en beetjes wenscht binnen te £alen. Frank rijk houdt nog aan de eerste me thode vast, Engeland en Duitsch land zijn de tweede toegedaan. Houden de beide laatstgenoemde landen aan hun overtuiging vast, waaraan geen twijfel kan bestaan, dan zal Frankrijk moeten bij draaien. En is dit eenmaal ge beurd, dan kunnen wij er van verzekerd zijn het Westelijk lucht- pact te krijgen, en het Oost- en Donaupact misschien. Zullen de dingen zoo verloopen, en er be staan goede gronden voor om dit inderdaad aan te nemen, dan be hoeft Europa zich niet ongerust te maken. Had Ataturk, de vader der Tur ken, zijn blik inplaats van naar het Westen naar het Verre Oosten geslagen, dan zou zijn oordeel zeker niet zachter hebben geluid. Nog geheel afgezien van den toe stand in China zelf, waar de Ja panners maar steeds voortgaan telkens meer te eischen en den aanval van Pai Tsjen-Woe op Peiping, waarvan niet geheel zon der grond wordt aangenomen, dat deze door de Japanners in scène is gezet, hoort men op het oogen blik ook weer van allerlei grens incidenten, aan de grens tus schen Sovjet-Rusland enMar -.joe- kwo. Dit laatste baart te meer verwondering, daar men juist in den laatsten tijd zoowel te Mos kou als te Tokio weer voorberei ding wil treffen, om tot e n Rue- sisch-Japansch verdrag va 1 non agressie te geraken Het meestal zeer goed ingelichte Japansche persbureau Rengo, wist dienaan- KONINGSKINDL^ Guus Beilem Jr. Naar aanleiding van het vei blijf der beide Belgische ko ningskinderen in Nooidwijk. Koningskinderen zijn kind'ren, Niét als die van u en mij, Koningskinderen zijn kind'ren, Lang zoo zorg'loos niet, en vrij. Met een vastgestelden loopbaan, En een vastgelegden plicht. Met 'n oog, dat reeds van jóngsai Op de toekomst wordt gericht... Met oen hééle massa luxe, Met een zacht en donzen bed... Maar een héél klein beetje èchta Onvervalschtekinderpret; Met een heele massa speelgoed, Met een puike, prima school. Maar een miserabel beetje Klaterende kinderjool! Koningskinderen zijn kind'ren, Met een welbewuste taak, Met volwassen-menschenneiging En een.... afgepast vermaak I Maar tóch., heel diep in hun harten En van daaqsche plichten vrij, Zijn ook Koningskind'ren: kind'ren Als van u en die van mij 1 Met verlangens en met wenschen Die men óveral weer vindt. Wijl ze 't nooit te onderdrukken Goedrecht zijn van iéder kind 1 Met verlangens en met wenschen Die men óveral wel treft, En die dikwijls door hun eenvoud Er de mènsch niet eens., beseftl Wenschen wij de kleine gasten. Ginder aan het Noordwijksch strand, Dan van harte hier een: weikon: In 't bevriende Nederland, Daarbij nog de hoop uitsprekend Dat zij daar dan bovendien AI die échte kinderwenschen Ruim bevredigd mogen zien 1 gaande reeds mede te deek.r -i de Sovjetregeering voorste!'-~i zou doen inzake de vorming van een Russisch-Japansch-Mantsjoe- kwosche grenscommissie. Doch een overeenkomst mei Rusland schijnt den Japanscben militairen, die onbeperkt heer en meester van het land zijn, niet naar den zin te zijn. Dies hebben zij voor een aantal grensinciden ten gezorgd, met als gevolg pro testen van Moskou en een moei lijke basis om onderhandelingen op te voeren. Door dit alles wordt het steeds moeilijker een juist inzicht te krij gen in de dingen, die in het Verre Oosten gebeuren. Slechts zeker is, dat een groot deel van China voor langen tijd onder Tapan- schen invloed zal blijven. De cre- middelde Chinees is intu^chev een filosoof en neemt de dingen EEN MONTGOLFIÈRE START iLJ POTSDAM. Deze weck werden in de nabijheid van Potsdam proeven met een nieuw soort verwarrniugsinstaliatie voor heete lucht ballonnen genomen. In plaats van ruwe olie werd vloeibaar gemaakt gas ge» bruikt. De gondel van stalen buizen draagt twee flesschen met vloeibaar gas, die na de start voor de verwarmin<' van het binnenste van den ballon .n, Onze foto toont en nieuwen Dl. u keete-lucht-ballon even na de start. niet te zwaar. Een 1' .ntsjoerijsch koopman, waaraan i ?n *oeg, ol hij zich niet te bezc gd maakte ov r de Japansche vestiging, ant woordde ontkennend: „Over 200 of 300 jaar zijn zij er niet meer." Ondanks deze voorspelling zullen de Japanners doorgaan Oost-Azië onder hun invloed te brengen, en zal het ook voor de toekomst in teressant blijven de gebeurtenis sen daar aandachtig te volgen.

Soester Courant | 1935 | | pagina 13