heeft Italië zich indertijd uit de commissie teruggetrokken, omdat de door Abessynië aangewezen arbiters meenden, de grensrege ling ter sprake te kunnen brengen en hierop wenschte Italië niet In te gaan. Men is dus nu weer even ver als bij het begin; maar dat hindert op het oogenblik niet, om dat het, zooals wij reeds opmerk ten, in Abessynië nog te hard regent. De regen doet dus meer voor het oogenblikkelijke behoud van den vrede, dan de Volken bond. De heeren van de commis sie zullen een vijfden arbiter aan wijzen en dan komt de zaak na tuurlijk wel voor elkaar ten minste, als het in dien tusschen- tijd niet heeft opgehouden met regenen in Abessynië. Anders kon Italië den heeren wel eens vóór zijn. Als vijfde lid van de commissie wordt voorgesteld Nicolaas Politis, de Grieksche ge zant te Parijs, naar het heet. Intusschen heeft Engeland het leelijk verbruid bij Italië, en wel voornamelijk door de rede, welke minister Hoare in het Lagerhuis heeft uitgesproken naar aanlei ding van dat hij betitelde als „de verschrikkelijk moeilijke Abessy- nische aangelegenheid". Naar hij verklaarde, is Engeland zich ten volle bewust van zijn verplich tingen, zoowel uit hoofde van de verdragen, als op grond van het Volkenbondsstatuut, en is het ook voornemens zich daaraan te hou den. Al zijn kwesties als de on derhavige het Italiaansch-Abes- synische geschil ook nóg zoo moeilijk, zij mogen niet worden opgelost door gebruikmaking van geweld in eenig deel van de we reld, doch door verzoening, rege ling en overeenstemming. Een oorlog tusschen die beide landen zou in de hoogste mate betreu renswaardig en noodlottig zijn, omdat het hier een oorlog zou be treffen tusschen het blanke en hei zwarte ras, waarvan de gevolgen niet zouden zijn te overzien. Ten koste van alles moest het wapen geweld dan ook worden verhin derd. Aldus sprak de minister maar wat hij zeide was nog gema tigd bij wat verschillende leden van het Huis over de kwestie in het midden brachten, o.a. de lei der van de Labour Party. Dat de Italianen daarover niet gesticht zijn, valt volkomen te begrijpen van hun kant; en dat hét niet uitsluitend gevoelens van huma- nitairen nard zijn, die Engeland zutk een braaf sïandpum do&a In nemen, zal ook wel waar zijn. De 'Italiaansche pers Iaat bij geen enkele gelegenheid na, hierop nadrukkelijk te wijzen. Inderdaad is het eenigszins de vraag, of Aï- bion zich wel zoo veel gelegen zou laten liggen aan het zwarte koninkrijk in het zwarte wereld deel, als het er zelf niet zulke groote belangen had in verband met den Soedan, de bewatering van den Nijl en nog meer van dien aard. Zaken zijn nu eenmaal zaken; doch als door die zake lijke opvattingen een moordende oorlog kan worden voorkomen, kan iedereen daar volkomen vre de mee hebben.... behalve de Italianen, wel te verstaan. Men behoeft slechts kennis te nemen van wat de Italiaansche bladen over Engeland en zijn woordvoerders schrijven, om te weten, hoe laat het is. Het „Gioi- nale d'Italia" publiceerde een ar tikel, getiteld: „Een onheilvolle rede", waarin de toon van de uit eenzettingen van den Engelschen minister onverzoenlijk en zelfs dreigend v/ordt genoemd. In geen enkel opzicht kan een dergelijke rede bijdragen tot bijlegging van het geschil; integendeel, zij werpt veeleer donkere schaduwen op de Italiaansch-Engelsche betrek kingen. Italië bedankt er voortaan voor om de vriendschap met de groote mogendheden te betalen met het prijsgeven van zijn rech ten, zelfs al zou dit moeten gaan ten koste van een harden strijd In de „Tribuna" maakt Senator Forges Davanzati de wrange op merking, dat de brug tusschen Europa en Azië en Europa en Afrika „geen architectonische uit vinding is van Engeland. Toen Engeland nog een Romeinsche provincie was, had Italië reeds de groote brug der beschaving ge slagen naar Azië en Afrika", De liefde is momenteel ver te zoeken tusschen Engeland en Italië.... Op andere gronden en in anderen vorm is de liefde tusschen Polen en Danzig (indien hier óóit sprake is geweest van liefde 1) eveneens sterk aan het verkoelen. Men spreekt zelfs van een economi- schen oorlog. De Poolsche dou ane-posten aan de grens tusschen Danzig en Polen hebben de grens gesloten voor den invoer van alle goederen uit hst gebied van de vrije stad Danzig naar Polen. In omgekeerde richting bleef het goederenverkeer ongestoord door gaan, Danzig heelt geantwoord LIED VAN DE WEEK. BUREAUCRATIE I Guus Betlem Jr. De deurwaarder der plaatse lijke belastingen te Ridder kerk ontving onlangs van den ontvanger van een naburige gemeente een dwangbevel ter teekening voor een in woner aldaar, wegens nog verschuldigde straatbelasting van1 cent! Hierop kwa men: 0.25 kosten voor een aanmaning en f 0.40 voor een dwangbevel. Ik heb één keer in m'n leven Eens een aanmaning gehad. Voor 'n vergeten kwartje kosten En dat vond ik al héél wat 1 Ik heb één keer in m'n leven Zoo'n historisch feit beleefd, En geniet nóg de voldoening Die zoo'n aardigheid je geeft. Iedereen in mijn omgsv'ng Heeft genoten van de mop: 't Niet-betaalde kwartje kosten Mèt.een kwartje nog erop f Als een bureaucratisch staaltje Heb ik er mee rondgeheuld, En het ding als een bewijsstuk Ov'ral mee naar toe gezeuld. Altijd was m'n portefeuille Met 't gewichtig stuk gevuld En.ze hadden nog gelijk o-*k: Wet is wet, en.schuld is schuldl Zeker, 't kwartje moét betaald, ja. Wat ik nóóit onbillijk vond, Maar., een kwartje plus een kwartje, Dat is.twéé maal honderd pond! Ho© het zij, 't was een bewijs van Economisch overleg. En geen maand nog haast geleden Deed ik het papier pa? weg In de vast© overtuiging. Dat wat ik gekregen had, Was wel éénfg in ons landje. En een streepje aan de lat. Doch.ziedaar hoe of een menscli zich Dikwijl» *orh vergissen kan, Hiér, nietwaar, blijkt Immers duid'lij k. Ik.fk wist geen steek ervan Want op., één cent straatbe las tmg 'n Aanmaning plus dwangbevel Mijn geval, dèarbij bekeken, Is 'k erken het kindersp NIEUWE STERRENWACHT Vi Z. H, DEN PAUS. met een nota aan de Poolsche re geering en zou zich in verbinding hebben gesteld met de Rijkste- geering te Berlijn, zoodat het con flict ook nog wel eens invloed zou kunnen gaan uitoefenen op Poolsch-Duitsche betrekkingen? die juist waren verbeterd. Kwes ties aan de Middellandsche Zee^, kwesties aan de Oostzee er zit overal politiek onweer in de lucht. ONZE LAWAAIERIGS WERELD. Wij zijn het er allen over eens, >n de medische ls het er mèt ©ns over eens, dat wij leven in oen wereld, die ongenietelijk wordt gemaakt door het enorme lawaai, hetwelk er heerscht. Laten .wij ons nu voor het oogenblik eens minder aantrekken van de rest van de wereld, doch ons be palen tot hetgeen wij binnen onze eigen grenzen zien en vooral: hooren. Dat is al erg genoeg. Het onaf gebroken leven, dat ons aan alle kanten omringt, vergt meer van onze zenuwen, dan zij kunnen verdragen. Op een dergelijke herrie zijn zij niet berekend. Het hand over hand toenemende aan tal zenuwzieken is er het beste bewijs van. Niemand zal het zijn mede- mensch, die den koning te rijk is, dat hij in een Fördje zit, waarvan hij pas den eersten termijn heeft betaald, terwijl het hem nog een raadsel is, hoe hij den volgenden zal voldoen, dit twijfelachtige ge noegen misgunnen. Doch 't wordt een andere kwestie, als die be- zitters-vreugde zich uit in een meer dan overmatig gebruik van claxon of hoorn. Wij beginnen hier met de auto's te noemen, omdat zij en de motorrijwielen ontegenzegge lijk behooren 1ot de hinderlijkste categorie van lawaaimakers. Voor een deel is dit lawaai natuurlijk gemotiveerd en verklaarbaar, met het oog op officieele voorschrif ten zelfs noodzakelijk en als zoo danig aanvaarden wij 't dan ook Doch wat matiging zou zeker geen kwaad kunnen; integendeel. Onze geplaagde zenuwen zouden daar voor zeer dankbaar zijn. Wij kennen het bestaan van anti-lawaai-bewegingen en waar- deeren de door hen ondernomen actie; doch het moet ons van het hart, dat de resultaten niet in ver houding staan tot het beoogde doel. Maar hoe zou ons dit kun- niet. Zij aijn alleen te treffen door het in het leven roepen van, of verscherpen van bestaande, be palingen, die hen in hun finan cieels zijde tasten, want daarvoor zijn de meesten het gevoeligste. Hier heerscht de brutale macht van het kabaal, zóówel overdag als des nachts. Wij kunnen ons toch niet gaan opsluiten in huizen, waarvan alle muren bekleed zijn met geluidwerend materiaal Lawaai is ontegenzeggelijk een medoogenlooze vijand van ons levensgeluk en van onze levens kracht, die wij in deze moeilijke tijden meer dan ooit noodig heb ben. Wetenschappelijke onder zoekers hebben de herrie, die ons aan alle kanten omringt, gedeter mineerd en gemeten. De uitwer king van overmatig leven ls een onderwerp van grondige studie geworden; en zij, die zich daar mede bezig houden, hebben phy- siologisch zoowel als psycholo gisch vastgesteld, dat het afmat tend en zenuwsloopend werkt dat het tot de grens van het moor dende kan gaan. Lawaai, verkla ren zij, moet verantwoordelijk worden gesteld voor tal van ze nuwstoornissen van meer of min der ernstigen aard; het leidt tot verlies van arbeids- en concen tratievermogen. Is het dan niet meer dan tijd dat van overheidswege wat meer belangstelling wordt getoond vooi dit vraagstuk, waarbij wij allen In meerdere of mindere mate zijn betrokken BINNENLAND. De burgemeester van Albury in ons land. H.M. de Ko ningin en Prinses fuliana naar Schotland. Katholie ken, S.D.A.P. en het nieuwe kabinet. Een manifest, dat op Kamerontbinding aan KONING CAROL BIJ DE INWIJDING VAN DE NIEUWE KERK IN COSTESL De patriarch Miron wijdt in tegenwoordigheid van den honing plechtig de her bouwde kerk van Costesi, die in 1930 was afgebrand. Schotland op het program heeft?, staan. Wij wagen 't echter, dit eeni?>s- zins te betwijfelen, want H. M. en Prinses Juliana wenschen haar In cognito streng te zien gehand haafd. Zij begeven zich naar; een klein, schilderachtig gelegen dorpje, St. Fillan, omgeven door met heide begroeide "heuvels. Er is slechts een eenvoudig, aan het meer gelegen hotel; en hier zul len de hooge personen haar va- cantie doorbrengen. Al hebben wij voorloopig een nieuw ministerie, daarom wil dit nog geenszins zeggen, dat daar mede de rust in het politieke kamp is teruggekeerd. Verre van dien. Zoowel bij de Katholieken als bij de S.D.A.P. wenscht men zich niet zonder meer neer te leg gen bij den nieuwen toestand. De Katholieke Kamerfractie hield een vergadering in het gebouw van de Tweede Kamer, waar van gedachten werd gewisseld ovei den politieken toestand, gescha pen door de ambtsaanvaarding van de leden van het extra-parle mentaire kabinet-Colijn in zijn te genwoordige samenstelling. O.m. werd de vraag gesteld, of er geen aarleiding bestaat om hei verzoek te richten tot den Voor zitter van de Tweede Kamer, om de Kamer bijeen te roepen. De fractie achtte het echter aanbeve lenswaardiger, om de opening van de Staten-Generaal op den derden Dinsdag in September af te wachten, als wanneer Dr. Co lijn, volgens toezegging in zijn radio-rede, zijn program zou me- dedëelen. Daarna zou men 'kun nen overwegen of het wenschelijk zou zijn, in. de Kamer voor te stel len de Troonrede met een adies van antwoord te beantwoorden, dan wel een interpellatie aan te vragen. De S1D.A.P. wil aansturen op ontbinding van de Kamer. Het partijbestuur vaardigde een manifest uit, dat tot opschrift draagt: „De politiek en de crisis", waarin herinnerd wordt aan de jongste politieke gebeurtenissen hier te lande, en wordt betoogd, dat de Tweede Kamer niet meer dan 37, hoogstens 41 voorstan ders van de door Dr. Colijn verde digde politiek telt, terwijl sociaal- en katholieken te 50 stemmen sterk zijn. Bui- is in het geheele land de der S.D.A.P. veel gxootei, dan uit de sterkte van de Karr\a?-, tractie kan worden opgemaakt. Nu Dr. Colijn opnieuw de lei- in de regeering heeft, gaat het manifest voort, kunneu con flicten in de Kamer niet uitblijven „De regeering dient er zich te kenschap van te geven, dat voort zetting van de politiek-Colijn in strijd is met den wil en het inzicht van de meerderheid des volks". Daarom moet het volk gelegen heid worden gegeven, zich uit te spreken over deze belangrijke kwestie. Het oogenblik is gekomen om uitvoering te geven aan wat het kabinet-Colijn zelf heeft overwo gen, n.1. ontbinding van de Kamer Dan zullen de kiezers uiting kun nen gaven aan hun wil en voor en tegenstanders beslissen over NACHTELIJK-VERLICHTE WIND WIJZERS. Een Britsche ingenieur, James Martin, demonstreerde dezer dagen een nieuwen windwijzer, die voorzien is van een aan tal roode positieüchten en ook 's nachts nog op een hoogte van meer dan 2000 Meter waargenomen kan worden. De constructeur staat naast zijn windwijzer. de te volgen richtlijnen. Dan zul len zij volgens de S.D.A.P. een groote meerderheid voor po sitieve welvaarts-politiek in de Kamer kunnen brengen. En op die meerderheid kan vervolgens een krachtig kabinet van Herstel wor den gevestigd. BUITENLAND. Houd het kruit droog: het regent in Abessynië. De vijfde arbiter moet het hem doen. De liefde bekoelt tusschen Noord en Zuid. Italiaansche verwijten aan Engeland. Spanning tus schen Danzig en Polen. Het regent nog dat het giet in Abessynië en Italië heeft dus nog in het geheel geen haast om een begin te maken met den reeds zoo lang voorbereiden oorlog. Het neemt er nota van, dat men te Genève een paar resoluties met kunst en vliegwerk in elkaai heeft getimmerd, waarvan de tweede luidt, dat de Raad van den Volkenbond besluit „in ieder ge val" (sic.) op 4 September bijeen te komen, ten einde het alge- VTèeïie" óndwizoek aaai de betrek-- kingen tusschen Italië en Abessi- nië „in haar verschillende aspec ten op te nemen." Italië kan dus gerust zijn en ongestoord voort gaan met het zenden van steeds meer troepen naar Afrika. In het kort komt het bitter weinige, dat te Genève dan toch met hangen en wurgen nog bereikt is, hierop neer, dat de Raad van den Vol kenbond verklaart, dat de ver- zoenings-commissie, die fe Sche- véningen een ontijdig einde heeft gevonden, „geen rekening heeft te houden met de omstandigheid, of Wal-Wal staat onder de.sou- vereine rechten van de eene partij of de andere, maar zich alleen heeft, te houden aan de andere elementen van het geschil ovei het incident". Naai men weet, DE HARINGVANGST IN VOLLEN GANGI nen verwonderen Van over heidswege blijkt de belangstel ling vooi dit gebied van de volksgezondheid slecht3 zeer matig. Gunstig steekt hier tegen af het voorbeeld van sommige groote steden in het buitenland, zooals Rome en Parijs b.v. In deze laatste stad was het automobilisten reeds verboden, geluidssignalen te ge ven van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens; thans heeft de pre fect van politie bepaald, dat dit verbod nog twee uur langer zal duren, n.1. van 9 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens. Dat de veilig heid hierdoor niet in het minst In het gedrang komt, blijkt o.i. voldoende uit het feit, dat wij nog nergens hebben gelezen, dat er thans te Parijs zooveel meer auto ongevallen gebeuren dan vroe ger. Het is dus zeer goed mogelijk gebleken, het lawaai in verschil lende opzichten althans aanmer kelijk te beperken, wanneer de overheid hiertoe de helpende' hand wil bieden. Er zijn nu eenmaal van die menschen, die bij alles wat zij doen liefst zooveel mogelijk her rie veroorzaken. Hiertoe rekenen wij de motorrijders, die niet ge lukkig schijnen te zijn, als zij niet naar hartelust hun knalpot kunnen laten werken, ook, waar hiertegen bepalingen bestaan. Een beroep op medewerking van dezulken, om de zenuwen van hun mede» menschen wat te ontzien., helpt: Dc nieuwe sterrenwacht te Castel Gan- dolfo. Aan den telescoop, die zelfstan dig de sterren fotografeert, kan een spectograaf worden aangesloten, die een lichtbeeld maakt van het sterrenspectrum. dringt. Waarom de toma ten duurder vaorden. Als er één buitenlander is, die zich in buitengewone sympathie van alle Nederlanders mag ver heugen, dan is het zeker wel de populaire burgervader van Albu ry, de heer Waugh, die zich plot seling een goed plaatsje in Ons aller hart en memorie heeft ver zekerd ten tijde van de Uiver- race naar Melbourne. En het is een heel goede gedachte van hem geweest, om zich in persoon eens te komen vertoonen te mid den van het volk, dat bewezen heeft, op hoe hoogen prijs het zijn sportieve medewerking stelde, waardoor het den grooten zilve ren vogel mogelijk werd, als tweede op de plaats van bestem ming aan te komen. Hij heeft den besten indruk ge kregen van ons kleine land en zijn bevolking; en wederkeerig héeit men den besten indruk ge kregen van dezen Australischen burgemeester. Bij zijn bezoek aan Den Haag werd hij o.a. ontvangen door Minister Colijn en door den burgemeester van de residentie. Het speet den heer Waugh, die vergezeld was van zijn echtge- noote, zeer, dat de audiëntie bij H.M. de Koningin niet kon plaats hebben niét het oog op de orh- standighéid, dat H.M. den volge den dag baar Schotland vérïrófc waar de heer Waugh dan toch nog de eer hoopt te hebben, èan- fijeaien bil óók een beaeek aan Augustus is de maand van het hoogtepunt van de haringvangst. Dan koost de haring ie Ngojfdzee* Dat er goed Bevangen wordt, toont de Ipto,

Soester Courant | 1935 | | pagina 5