Medisch-Tandheelkundig Instituut SOETAX Voor Uw TAXI: Telefoon 636 GARAGE JOH. TAK Jr. - Eikenlaan HET PROBLEEM )ER DONAULANDEN O. L. SCHAAP Tandarts Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. ^lie betalingen eventueel te regelen. Automobielen - Motoren Rijwielen VEILIG KERKSTRAAT 1 VLUG COMFORTABEL TER HAAR's Plaatselijk Nieuws. D. Schouten Nachtegaah«/eg 10 Soestdijk DE 50E5TER COURANT ADVERTENTIEPRIJS: v«n 1—5 regels t 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tariet. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden zonder prijsverhooging in het andere blad opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT" en „SOESTER WEEKBLAD" Algemeene Weekbladen. ABONNEMENTSPRIJS De Soester Courant 65 cent per 3 maanden en Soester Weekblad 10 ct. per maand 14e JAARGANG VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1935 No. 31 ÖEGENESTETLAAM 1, Soest MOND. EN TANDARTS (AMSTERDAM) houdt spreekuur in Soest iederen Zaterdag van 10-12 en 1-3 uur. Zeer billijke tarieven Geheel gebit f 45.of f 60..pijnloos trekken inbegrepen. Vullingen f 3. Goudkroon f 15Pijnloos trekken f 1,50 DAG EN NACHT 's Avonds na 10 uur cn 's morgens voor 7 uur. Telefoon 307 - Zondags gesloten Het ingewikkeldste terrein der Europeesche Politiek, Het Donau-belcken, dit dicht bevolkte en door de natuur rijk bevruchte gebied, is een brandpunt geworden, dat Europa in vlammen, dreigt te doen opgaan. Een zevende deel van de Europeesche be volking leeft hier in 'n kring van zes kleine staten, die allen op elkaar zijn aangewezen en allen openlijk of in 't geheim elkanders bondgenooten of tegenstanders zijn. Politieke of economische crisissen wisselen elkaar hier af en daardoor laat zich in een beschouwing de politieke zich nauwelijks en moeilijk van de economische crisis scheiden. Niettemin speelt de politiek tegenwoordig de hoofdrol en om een indruk der heden- daagsche verhoudingen te verkrijgen, zullen we dus den politièken warwinkel moeten beschouwen. De tegenwoordige landkaart van 't Donau- bekken werd door het Parijsche vredes- dïctaat aan het einde van den wereldoorlo; vastgesteld. Er werden van Oostenrijk, Hon garije en Bulgarije groote en belangrijke ge bieden afgescheiden en tusschen Tsjecho Slo- vvakïje, Roemenië en Joegoslavië verdeeld. Deze nieuwe verdeeling van het Donauge- bied bad oogenblikkelijk ten gevolgde, dat de terrotoriaal verkleinde staten zich tot een blok te samen sloten, dat de revisie der vredesverdragen verlangde, terwijl de aaii macht en omvang belangrijk vergroote sta ten der kleine Entente zich verbonden tot een anti-revisie" belangengemeenschap. Ter. wiji Frankrijk met alle kracht de kleine En tente steunde vond het revisie-blok daaren tegen bescherming bij Italië, dat voor den Franschen invloed in het Donaubekken^ een tegenwicht vormde, hoewel de Italiaansche Invloed toch ook vaak op heel wat politieleen tegenstand stuitte, o. a. bij de bevolkingsdee- !en, die meer Duitschgezind waren en deels nog zijn. De noodzakelijkheid van een economisch „modus vivendi" splitste echter al spoedij deze fronten. Oostenrijk verkreeg steeds meer betrekkingen met Tsjecho Slowakije, waar 'door het in het net der Fransche politiek verward raakte en zich een tijdlang van Hon garije vervreemde. In Joegoslavië en Roeme nië daarentegen ontstond juist tegenover Tsje cho Slowakije wederom meer wantrouwen, zoodat deze beide staten zich meer in de richting van den Balkan gingen oriënteeren en trachtten met Bulgarije tot een vergelijk te komen. Deze nieuwe groepeering veroor zaakte de isoleering van Hongarije en tot een verlies van invloed van Italië op Bul garije en Oostenrijk. Spoedig echter wisselde de toestand op nieuw, toen in het jaar 1930 DuKschland op den voorgrond kwam en de „Auschluss"-ge- dachte nieuw voedsel vond. Frankrijk zeide plotseling aan de Oosten- rijksche republiek zijn bescherming op en trok alle toegestane kortloopende credieten In. waarmede men in Weenen de zaken drij- /ende hield. De ruïneuze gevolgen daarvan moesten onafwendbaar komen en de ineen storting in Juni 1930 van het „Oesterrechi- scher Kreditanslalt" deed do Donaubeklcen alsook de reeds dreigende totale Europee sche crisis uitbreken. En direct bleek hoe onafscheidelijk en hopeloos het lot der Do- naustaten aan elkaar gekoppeld is. Binnen enkele weken waren in alle Donaulanden de deviezen-maatregelen ingevoerd en bouw den zij zich onoverkomelijke tariefmuren. Alle moeizaam verworven handelsbetrekkingen, als resultaten van ruim tienjarige voorbereiding voor een stelselmatige samenwerking in het Donaubekken, werden in één keer over boord geworpen, de veelbelovende vooruitzichten, ontstaan door de agrarische conferentie van 1930 te Boekarest vernietigd en de moge lijkheid van een regeling van den buiten- Iandschen schuldenlast der Donaustaten, waar van het totaal-bedrag toen reeds rond 9200 millioen gulden bedroeg, voor langen tijd verschoven. De Donaulanden vielen in de onpeilbare diepten van den monelairen- en economischen afgrond. Na de noodlottige dagen van den zomer 1931 trachtte Italië zijn invloed in 't Donau bekken terug te winnen en het gelukte in derdaad Oostenrijk en Hongarije onder be scherming te krijgen en de betrekkingen met Bulgarije te herstellen. Frankrijk zocht weer contact met de kleine Entente en gedurende korten tijd scheen de oude twee-fronten for matie tusschen de revisionisten en anti-revi sionisten herleefd te zijn. Daar de steeds scherper wordende agrarische concurrentie en de im- en export-moeilijkheden het tot stand komen van bondgenootschappen echter niet mogelijk maakten, trachtte zoowel Italië als Frankrijk door economische „planning" een gunstiger atmosfeer in de Donaulanden te scheppen. De kleine Entente was echter niet zoo vast meer aaneen verbonden als vroeger. Roemenië en Joegoslavië vormden 'n scherpe tegenstelling met hun concurrenten, terwijl Tsjecho-Slowakije gebuk ging onder de bui- nenlandsche politieke problemen der „minder heden" en daaraan zoozeer de handen vol bad, dat het aan een uitbouw van de bui- tenlandsche politieke relaties niet denken kon. Het revisionistenblok viel uiteen daar Oos tenrijk en Bulgarije van meening waren, dat langs den weg van pohtick-economische on derhandelingen meer te bereiken zou zijn dan middels de strak gespannen lijn der revisie-eischen, zooals Hongarije, dat deze lijn koppig bleef volgen. Op dit hoogtepunt van uiteenloopende poli tieke inzichten verscheen Duitschland als con current van Frankrijk en Italië in de bescher- mingsactie der Donaulanden. Hongarije zwenkte onmiddellijk naar de Duitsche zijde, daar het van dit land een krachtige onder steuning van zijn revisie-eischen verwacht. Joegoslavië, dat een samengaan tusschen Frankrijk en Italië voorzag en dus op geen Fransche contróle meer rekende op de Ita liaansche annexatie-neigingen aan de kusten der Aziatische Zee, trachtte daarom eveneens nu bij Duitschland betere en nieuwe aan- knoopingspunten te vinden, hetgeen het be zoek van Duitsche ministers in Joegoslavië ten gevolge had. Het „officieele" Oostenrijk en Bulgarije bleven de Italiaansche politiek trouw, evenals Tsjecho-Slowakije en Roemenië' aan de Fransche. Waymeer we hier opzettelijk den nadruk leggen op het „officieele" Oos tenrijk, dan is dit, omdat de niet-officieele buitenlandsche politieke verbindingen allen, al thans voor het voornamste deel, naar Duitsch land wijzen, terwijl dommige handelskringen op eigen houtje een Mille, niettemin krachtige politiek volgen, die niet op Italië, doch op Frankrijk georiënteerd is. De koningsmoord in Marseille, welke een nog verdere verwijdering tusschenFrankrijk en Joegoslavië verooi^aakte, deed de gevoe lens in Joegoslavië (rlthans onder de bevol king, welke meerendieïs. de Italianen op ziin zachtst uitgedrukt zeer onsympathiek vindt) nog meer overslaat naar Duitschland en daaraan zullen alle officieel© mooie woorden, zooals deze vooral in jden laatsten tijd van Ita liaansche zijde tot Joegoslavië gericht worden, niets kunnen veranderen. Daarenboven werd Hongarije, doordat het niet de volle onder steuning van Italië verkreeg, welke het ver wachtte bij de behandeling in den Volken bondsraad van het Joegoslavische-Hongaar sche conflict, inzake de beschuldiging betref fende den moord op koning Alexander, nóg meer dan vroeger naar het Duitsche kamp gedreven. Kortom aan het einde van 1934 ontstonden in het Donaubeklcen de volgende drie fronten: 'met Frankrijk gingen samen Tsjecho Slo wakije, Roemenië en de Oostenrijksche han delskringen; met Italië verbonden zich in meer of min der sterke mate Bulgarije en het officieele Oostenrijk; met Duitschland sympathiseerden Honga- raije, Joegoslavië en het niet-officieele (de be volking) Oostenrijk. Voor hen, die de interne verhoudingen in de Donaulanden kenien, is er geen twijfel aan of deze frontvu.deeling komt overeen met de eigenlijke der bevolking zelf, en daaraan zullen alle politieke onder handelingen, besprekingen of verdragen toch weinig meer kunnen veranderen. Het moge officieel anders worden, bij een werkelijk ernstig conflict zou het moeilijk tegen den volkswil in zijn vol te houden. TELEFOON 677 Toeren met 4 en 5 persoons wagens f 2.- per uur, met 6-7 persoons wagens f 2,50 per uur. Europa, doch voor de geheele wereld >en zoo niet, dan blijft het gebied een vulkaan, welke elk oogenblik lcan uitbarsten. Het is daarom te liopen, dat de weg tot een voor allen bevredigend vergelijk gevonden wordt, want er kan geen twijfel aan bestaan, dat de onderdrukking van de wereldcrisis slechts van diikruit gelukken kan, waar deze haar oorsprong heeft gehad, namelijk: „uit het Donaubekken". LIJ STEN FABRIEK PLATEN- EN SCHILDERIJENHANDEL VRAAGT PRIJS EN MONSTERS Boek-, Papier- en Schilderijenhandel KONINGINNELAAN 27, SOESTDIJK Vereeniging voor Mond- en Ge bitverzorging DENTOFORM. houdt spreekuren ten huize van den heer (bij de Beetzlaan) VRIJDAGS van 9—12 uur. Gratis inlichtingen van 92. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen f30. met garantie Pijnloos trekken f 1 AdresAMSTERDAM, Amstelkade No. 64 Nu is het een feit, dat kris en kras tus schen deze drie fronten in de oude betrekkin gen der revisionisten en anti-revisionisten sta ten nog doorloopen, hetgeen door de econo mische belangen-gemeenschappen in de hand wordt gewerkt, doch de verhoudingen er steeds opnieuw onzuiver door maken. Men kan de ingewikkelde situatie het duidelijkste gedemonstreerd zien in Oostenrijk, dat feite lijk gelijktijdig, zij het ook door verschillen de groepen, bij drie fronten belangen heeft, terwijl voorts twee landen, die het vijandigst tegenover elkaar staan, n.1. Joegoslavië en Hongarije, toch beiden zich op Duitschland hebben ingesteld. Oude krijgsmakkers ver geten nu eenmaal elkaar niet zoo spoedig! Gedurende den afgeloopen winter werden pogingen tot normaliseering merkbaar. Joego slavië zocht weer contact met de kleine En tente. Het officieele Oostenrijk toonde vol komen aan de Italiaansche zijde te staan, ter- wijl Hongarije de Duitsche politiek bleef vol gen, doch niettemin probeerde voor zijn agra rische belangen ook de betrekkingen met Italië te verbeteren. Daarbij kwam het sa mengaan tusschen Frankrijk en Italië en de officieele Joegoslavische.Italiaansche toenade ring, waardoor de Duitsche invloed in het Donaubekken in politiek opzicht werd terug gedrongen. En zóó staan wij thans aan den vooravond van de Donau-conferentie, welke, indien er niet opnieuw wijziging in komt, thans binnenkort te Rome zal worden ge houden en waartoe behalve de belangheb bende staten van het Donaubekken, ook Duitschland door Mussolini zal worden uïtge- noodigd. Indien 't aan de vereenigde krach ten van Frankrijk en Italië gelukt voor de zes Donaulanden een politieke en economische stabiliseering door te voeren, dan kkti dat het begin worden van een nieuwe opleving, niet alleen voor het Donaubekken ■en, voor ZILVEREN VL1EGTUIGWEDSTRIJDEN VAN V.V. SOESTERBERG. Zondag vingen onder groote publieke be langstelling de door de V.V. Soesterberg ge organiseerde wedstrijden aan om het Zilveren Vliegtuig. Het vorige jaar wist de vereeni ging Driebergen hierop voor de eerste maal beslag te leggen Het programma van Zondag bevatte twee wedstrijden. Om half drie kwamen N. I. O. uit Driebergen en F.A.K. tegenover elkaar. Laatstgenoemde, de pas naar de 2de klasse gepromoveerde club, beschikt over een goed elftal. Na een spannenden strijd kwam het einde met gelijken stand (33). Bij de loting was N.I. O. de gelukkige en komt in de volgende ronde. De tweede wedstrijd van dezen dag ging tusschen J.S.V. en Scherpenzeel. Ook deze strijd was zeer spannend; Scherpenzeel be haalde een 21 overwinning. Er is sportief gestreden en men heeft goede voetbalsport kunnen aanschouwen. Do eerste dag is uitstekend geslaagd. OPBRENGST BLOEMPJESVERKOOP. De op 7 en 8 Aug. door den Chr. Nat. Werkmansbond afd. Soesterberg gehouden bloempjesverkoop heeft opgebracht f 95.36. Genoemde afdeehng brengt dank aan de gevers en geefsters, alsmede aan de collec tanten in Soest en Soesterberg. AANGEHOUDEN. Door de gemeente- en rijkspolitie te Soes terberg is aldaaar aangehouden een zekere K. te Scholen, wiens aanhouding per radio verzocht was door den burgemeester van Bussum. Als verdacht van oplichting, is hij op transport gesteld naar Bussum, alwaar hij ter beschikking van den burgemeester is ge steld. DURE NIEUWSGIERIGHEID. Eenigen tijd na bet verkeersongeval op de Birktstraat kwamen twee luxe auto's aan rijden. De bestuurder der voorste wagen zag de beschadigde auto aan den kant van den weg staan. Hij zette het stoplicht aan en remde, om te kijken. De bestuurder der tweede auto was even nieuwsgierig en lette daardoor niet op het stoppen van zijn voor ganger. Een botsing was het gevolg. Er ont stond kwestie tusschen de beide bestuurders. De politie maakte proces-verbaal op. HEIDEBRANDJE. Maandagavond te zes uur brak door af vliegende vonken van een voorbijrijdenden trein een heidebrandje uit aan de spoorlijn tegenover ,,'s Zomers Buiten". De brandweer was het vuur spoedig meester, zoodat slechts een oppervlakte van 80 M2. heide verloren ging. HERSTELWERK SOESTER RIJWIEL PADEN. Overduidelijk is de laatste weken wederom gebleken in welk een groote behoefte de tal rijke gemeentelijke, U. M. O. cn Gooi- en Eemland-rijwielpaden in deze omgeving voor zien. Paden, welke aangelegd door onze mooi ste landgoederen en gemeentelijk boschbezit, het tot een genot maken zich als voetgan ger of per rijwiel te verplaatsen. Ook de nieuw aangelegde rijwielpaden bij de Zeven- spar en de Paltz worde ndruk bereden. De laatste weken dreigt er echter een „gevaar" te komen. De paden werden n.1. hier en daar wat mul door de langdurige droogte. Voor éen groot gedeelte zijn zij aangelegd door het stuifzand, dus op een zeer slappe bodem. Men heeft dezen bodem zooveel mo gelijk getracht vast te leggen, door hem eerst af te dekken met afgestoken heiplag gen;. waarop, dan achtereenvolgens swarte grond, leem en grind werd aangebracht. Zoo wordt later in den regel een goed samen pakkend geheel verkregen. De laatste we ken hebben wij gemerkt, dat hier en daar de laag nog wat versch geweest is en nog niet voldoende vereenigd, waardoor zij, meda door het drukke gebruik, hier en daar in verschuiving kwam en daarna werd los- en stukgereden. Het droge weer maakte repa- reeren met leem en grindzand onmogelijk. Nu er echter weer wat regen gevallen is, kon men onmiddellijk op verschillende plaat sen met repareeren beginnen. DIEFSTAL. Woensdagmorgen werden uit een tijdelijk onbewoond perceel aan de Van Lijdenstraat te Soestduinen een aantal gordijnen ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Er is echter nog geen spoor gevonden van den dader. DE BEWAKER. Door de Soester Hondendressuurclub „Do Bewaker" werd, met medewerking van do Zeister vereeniging, een demonstratie ge geven op een terrein aan de Heideweg. De voorzitter, de heer W. Legel, sprak vooraf een kort welkomstwoord tot de aan wezigen, waarbij hij het programma behan delde, dat als volgt luidde: Gehoorzaamheid, voorwerpen zoeken, volgen aan lijn, volgen zonder lijn, hst volgen van rijwiel, schut ting springen, 3 min. liggen, aangeboden voedsel weigeren, bewaken van voorwerpen, personen zoeken, etc. Er namen 5 honden deel aan deze de monstratie, allen Bouviers, t. w.: Held van den heer v. Brummelen, Zeist; Winis van den heer Brouwer, Zeist; Black van deo heer H. Lagerwei, Zeist; Smoek van den heer J. Lagerwei, Zeist; Douglas van den heer Kok uit Soest en een Groenendaler De Zeister honden waren allen gediplomeer de politiehonden. De demonstratie was aar dig en belangrijk, vooral het door den ei genaar verloren voorwerp zoeken en terug brengen was een waar succes, evenals het pakken en in bedwang houden van een dief. De honden bijten niet, blaffen alleen, latm zelfs den misdadiger vrij, wanneer hun b i s dit commandeert. Men had hier niet alleen een mooie kijk op de schranderheid van een hond, maar vooral ook op het practisch nut, dat de goede politiebond oplevert. Na de demonstratie was er nog een bij eenkomst in Hotel „Dennenhof". De voorzit ter van „De Bewaker" sprak de Zeister ver eeniging hartelijk toe, waarna den leden de» Zeister vereeniging een kistje sigaren aange- boden werd voor hun medewerking. BEKROOND. Op het Nationaal Zang- en Muziekconcours gehouden in den tuin van ,,'t Kalfje" bij Utrecht, behaalde het Soesterbergsch Man nenkoor vier prijzen in de 3de afdeeling, n.1. een iste prijs met 342 punten, een isto prijs voor het hóógstee aantal behaalde pun« ten, den Dirccteursprijs en iste Eereprijs met 5o punten.

Soester Courant | 1935 | | pagina 1