Het Opium-schandaal en zijn verschrikkingen. EEN JAARLIJKSCHE MILLIOENEN-MOORD. Van Egytische tooverkunsten Mexicaansche kleurvisioenen. J vmnwfvm r W*t Chla* vóentêitik ^>^4^ y^y De Chlneesch'e afgèVaaitRgde ging nog verder en stelde voor de stichting van eea centrale fabriek te^GKanève onder Volken- boiwiscontrole en stopzetting van de pro-' auctie over de geheels^ wereld. Het is te hopen, dat China in de stopzetting ^Tan de productie voorgaat." In dit land wórden elk jaar ca. 5 millióen K.G. verdoovende mid delen geproduceerd, d.i. meer dan de helft van de wereldproductie. Vaak leest na en' van de verboden betreffende de papaver teelt in China, maar zendelingen en mis sionarissen konden verzekeren, dat elk jaar weer opnieuw de duizenden hectaren be plant zijn met papavers. Van productie beperking is in de praktijk niet veel te be merken. Eenigszins is dit te begrijpen in da ongeregelde toestanden, welke het land in de laatste tientallen jaren kent. Een belangrijk ding is echter reeds be reikt. De Chineesche overheden zullen da personen, die een paspoort aanvragen, me disch laten onderzoeken en het paspoort weigeren aan hen, die verslaafd zijn aan opium. Een Studie-commissie naar het Verre Oosten. Dat de toestanden in het Verre Oosten niet bijzonder rooskleurig zijn, moge blij* ken uit het feit, dat de Volkenbond een studie-commissie uitzond naar het Verre Oosten. Deze commissie bestond uit Eks- brand, den vroegeren Zweedsehen gezant in Buenos Aires, voorzitter vari de Zweed- sohe Roode Kruiis - Co mmissie, welke in 1921 een bezoek aan Rusland bracht, Havlasse* den vroegeren Tjechischen gezant te Rio de Janeiro, Gérard, den directeur van de Belgische Nationale Schuld, en den hee*' Renfoorg (secretaris). Deze studie-commissie ging in de maand September 1929 scheep te Marseille. Van daar ging de tocht naar Burma, dat geheel Werd bereisd en verder naar Britsch Hima- laya en naar Nederlandsch-Indië. Andere verdoovende middelen. Deze commissie bepaalde haar werk zaamheid niet alleen tot het opium, maar besteedde ook haar volle aandacht aan da andere verdoovende middelen, als morfine, heroïne, en cocaine. Minder aandacht be steedde de commissie tot nu toe aan de mescaline, bereid uit het aftreksel van eoa Mexicaansohe plant. De mescaline, welke kleurvisioenen teweegbrengt, oefent op de personen, die eraan verslaafd raken, even eens een zeer funeste werking uit .Duizen den personen, vooral in Mexico en het zui delijk deel van de Vereenigde Staten, gaan hieraan jaarlijks ten gronde. Wenschelijk is, dat de opiumcommissie ook hieraan haar volle aandacht zal wij den, hoewel hier haar taak zeer moeilijk zal zijn, speciaal door de chronisch heer- sohende burgeroorlogen in Mexico. Teven* zal de opiumcommissie haar aandacht moe» ten wijden aan de verschillende slaap# middelen, welke in de gewone apotheken verkrijgbaar zijn, waarvan wij als voor beeld veronal noemen. Tal van menschen maken misbruik van deze middelen, welks zJJ op medisch voorschrift moeten gebrul' tot Onmacht van deji Volkenbond? Wat is opium eigenlijk? Opium is het gedroogde sap van de halfrijpe zaaddoozen van den maankop, ook wel papaver ge naamd. In Hindoestan, Perzië, Klein-Azië en Egypte wordt de papaver gekweekt om het sap te verkrijgen, waarvan dan opium wordt gemaakt; ook in Europa wordt de plant geteeld. Hoe opium wordt gewonnen. Tv Het verzamelen van opium uit de half rijpe zaaddoozen geschiedt op de volgen de wijze: Eenige dagen, nadat de bloem bladeren zijn afgevallen, worden er in de zaaddoozen insnijdingen gemaakt, waarbij nauwlettend wordt toegezien, dat het mes niet tot in de holte der zaaddoos door dringt.. Uit deze insnijdingen vloeit dan een witte vloeistof, welke eerst melkachtig opium niet gewend zijn. De z.g. opium eters en -rookers reageeren hierop geheel anders. De opium-eters nemen het vergif gewoonlijk in den vorm van pillen, of ook wel als een papje. Het toppunt van geluk? De werking van opium openbaart zich gewoonlijk een of twee uren, nadat het is ingenomen en dutirt 5 tot 6 uur en ver oorzaakt dan een hoogen graad van opge wektheid, welke de opium-eters als het toppunt van geluk beschrijven. De opium eter is terstond aan zijn uiterlijk te ken nen. Hij is zeer mager, heeft een bleek gele gelaatskleur en een slependen gang; de oogen liggen diep in de kassen en hebben een eigenaardigen gloed. De geestvermo gens en lichaamskrachten van een opium eter zijn totaal uitgeput; hij is voor niets meer geschikt en toch voelt hij zich ge- drongen telkens grootere hoeveelheden te is, en zich weldra aan de randen der in snijdingen verdikt. Gedurende 24 uur laat men de planten in dien toestand en den volgenden dag wordt het opium verzameld door middel van groot stompe messen. Elke doosvrucht geeft slechts eens opium, en dan niet meer dan eenige grammen. Het opium komt evenwel niet zoo zuiver in den handel als de plant het voortbrengt. De eerste vervalsching geschiedt reeds bij het inzamelen, als bij het afschrappen een wei nig van de opperhuid van de vrucht wordt meegenomen om het gewicht te verhoogen. Als het opium is ingezameld, is het een kleverige wasachtige, bruine massa, wel ke een zoetachtigen bitteren smaak heeft. Verschillende soorten opium. Er zijn verschillende soorten opium in den handel; de voornaamste zijn wel: Smyrnaasch, Constantinopelsch, Egyp tisch, Perzisch en Indisch opium. Opium bestaat uit verschillende bestanddeelen, zooals: houtvezels, planteneiwit, caout chouc, hars, vette olie en een aantal loog zouten, waarvan de voornaamste zijn: mor- phine, nar^tine, codeïne, enz. De uitw kselen van het opium op den mensch vt_- ."Vllen naarmate de hoeveel heid, welke wordt gebruikt en den per soon, die het gebruikt. Een kleine dosis opium kan als geneesmiddel een heilzame uitwerking hebben, doch bij geregeld ge bruik, waarbij de hoeveelheid niet zelden steeds wordt opgevoerd, leidt opium tot al- geheele ondergang. Een gevoel van welbehagen. In een kleine dosis, b.v. van een vierde of een halve grein, werkt opium over het algemeen prikkelend; de pols wordt eenigs zins versneld, de gemoedsgesteldheid ge woonlijk meer opgewekt en er bestaat een gevoel van welbehagen en een geschiktheid voor lichamelijke en geestelijke inspan ning. Doch weldra worden deze verschijn selen gevolgd door vermindering van spier kracht, ongevoeligheid voor inwendige in drukken, lusteloosheid, en neiging tot slapen. Dit zijn de gewone uitwerkselen bij menschen, die niet aan gebruik van opium gewoon zijn; doch door herhaald gebruik neemt de invloed sterk af, en bij gevolg zijn zij, die opium nemen om een aangena me opgewerktheid te vertvekken, genood zaakt telkens een grootere hoeveelheid te nemen. De echte opium-schuivers. In grootere hoeveelheden, b.v. van meer dan twee of vier grein, zijn de verschijnse len geheel anders. Meestal treedt er 'dan terstond duizeligheid en dofheid op, zonder dat er eerst opgewektheid heeft bestaan. De gevoelloosheid neemt steeds toe; de lij der wordt bewegingloos en ongevoelig voor uitwendige indrukken; de ademhaling is zeer langzaam; de lijder ligt roerloos met gesloten oogen en samengetrokken pupil len. Naarmate het vergif sterker werkt, wordt de pols zwakker en verslappen de spieren, dan gaat die gevaarlijke toestand ©ver in een langdurigen slaap, welke wel 36 uur kan duren. Dit alles zijn de gevol gen bij menschen, die aan het gebruik yaft nemen. Opium-eters worden zelden ouder dan 40 jaar, daar zij ten laatste aan he vige zenuwpijnen gaan lijden, waartegen zelfs het verdoovingsmiddel niet helpt. Waanzin is het einde De invloed van het vergif op het ge- heele gestel uit zich voornamelijk door dof heid, verbijstering der verstandelijke ver mogens, zwakte, vuil-gele kleur van de lippen en oogen. Krijgen deze menschen niet op hun gewonen tijd opium, dan wor den zij duizelig en beginnen de oogen te tranen en, zou het opium hun plotseling ael worden onthouden, dan worden de ungelukkigen meestal krankzinnig. Uit de geschiedenis blijkt, dat het gebruik van opium reeds in de oudheid bekend was, vooral in de geneeskunde werd er een druk gebruik van gemaakt. Een Grieksche wijsgeer. De Grieksche wijsgeer Hippocrates ver klaarde, dat men zonder opium onmoge lijk de geneeskunde kon uitoefenen. In het oude Egypte was het opium dan ook al leen maar voor medische doeleinden toe gelaten. Maar ondanks dezen maatregel werd er in het geheim door de Egyptena- ren veel opium gebruikt. De Egyptische too venaars bereidden uit heulzaad en nachtschade-bladeren een drank, welke een diepen slaap veroorzaakte en de menschen dikwijls voor eenige dagen van het ver stand beroofden. In de bestrijding van het opiumgevaar ging de vorige eeuw Amerika voorop, waar de Ver. Staten in 1840 een wet uitvaardigden, waarbij de verkoop van opium werd geregeld. In 1842 werd een verdrag gesloten met Siam; in 1844 met China en in 1847 met Japan. Bij deze ver dragen werd bepaald, dat de uitvoer van opium alleen voor medische doeleinden was toegelaten; de apothekers werden ver plicht om van de personen, aan wie opium was verkocht, nauwkeurig aanteekeningen te houden. Honderden millioenen. Niettemin nam het opiumgebruik over de geheele wereld gestadig toe. In 1870 schatte men zelfs het aantal personen, die aan opium verslaafd waren geraakt op 400 millióen! De eerste groote internationale opium- conferentie werd gehouden in 1906 te Shanghai na de bezetting der Philippynen door de Ver. Staten. Op deze conferentie bleek, dat niet alleen de Oosterlingen, maar ook de meer „be schaafde" Westerlingen assi opium waren verslaafd en dat de vrije verkoop van opium, morphine en andere verdoovende middelen een dreigend gevaar was gewor den. In de jaren 1911 en 1912 werd er te Den Haag een nieuwe groote opium-confe rentie gehouden, waaraan 12 landen deel namen en waarbij de teelt en de verkoop van het rook-opium werden beperkt, In 1913 werden de besluiten, welke op de conferentie te Den Haag waren geno den» in de wetgeving toegepast. In 1920 en Na jarenlange# onvermoeide naspo ringen is de Rotterdamsehe recher che in samenwerking met de buitenlandsche crimineele politie er onlangs in geslaagd een interna tionale. smokkelbende in verdoo vende middelen op het spoor te ko men en haar wijdvertakt net te ontrafelen. Dit- geval heeft weer eens opnieuw de aandacht gevestigd op de schrikbarenden omvang, welke de opium-ellende over de wereld heeft gebracht. Onderstaand artikel geeft u een in zicht in dit mensch-onteerend be drijf en in de omvangrijke maatre gelen, welke ter bestrijding zijn genomen, waarbij vooral Nederland een actieve rol heeft gespeeld. 1923 werd door de Engelsche regeering een wet op de verdoovingsmiddelen uitgevaar digd (Dangerous Durgs Act), waarbij strenge maatregelen werden getroffen. In 1924 werd door het „Harrison's Narcotic Act" de verkoop van morphine en cocaïne binnen de grenzen van Engeland geregeld en in 1925 werd de uitvoer en verkoop van verdoovingsmiddelen bepaald in de En gelsche bezittingen. De eerste daad van den t Volkenbond. - Een der eerste daden van den Volken bond was de instelling van een opium commissie, waarvan het eerste groote re sultaat was de conventie van 1925, welke sinds 1928 van kracht is en waartoe be reids 25 landen zijn toegetreden. Alleen Italië en Bolivië maakten bij hun toetre ding eenige reserves. Toch is er een onze kere toestand, daar eenige produceerende landen, n.1. Turkije, Perzië en Rusland niet tot de conventie toetraden. Een verblijdend verschijnsel mag echter worden genoemd, dat Turkije een van de 12 landen is ge weest, welke een van de Ver. Staten uit gaand verdrag hebben geteekend voor nauwere samenwerking tusschen de amb tenaren, die zrijShbelast met de bestrijding van het vervoer van verdoovende midde len, Een goede beurt voor do Ver. Staten. Dit is een goede beurt geweest voor de Ver. Staten, die aanvankelijk het volken- bondswerk saboteerden, daar de Volken bond volgens hen niet actief genoeg was. Wij herinneren ons nog, dat de Amerikaan- sche delegatie met haar leider Stephen Porter in 1925 van de conferentie vertrok, omdat zij niet de directe productie- en fa- bricagebeperking wilde ln behandeling ne men. Deze houding van de Ver. Staten deed zeer vreemd aan. Wij wijzen hier op de Amerikaansche kolonie der Philippijnen, waar een algeheel opiumverbod bestaat. I De smokkelhandel floreert. In geen land ter wereld tiert de smok kelhandel zoo weelderig als in de Philip pijnen. In een jaar tijds werden hier 3 ton bereide opium en 568 K.G. morphine in be slag genomen. Wij wagen het niet een ver onderstelling te maken, hoeveel niet in beslag genomen kon worden. Volgens de Britsch-Indische afgevaardigde Sir John Campbell is het gebruik in de Philippij nen per hoofd van de bevolking veel groo- ter dan in Nederlandsch- en Britsch-Indië en Burma. Volgens de Engelsche afgevaar digde Sir Malcolm Delevigne is de hoe veelheid, in één jaar in beslag genomen, meer dan de wettelijke behoefte van. het geheele Britsche rijk uitmaakt Uniforme strafregelinft. Het werk van de volkenbondsoommlssle is zeer zwaar, maar zal zeker nog belang rijke resultaten kunnen opleveren. Wij denken dan aan een voorstel van een Por- tugeeschen afgevaardigde, welke voorstel door Sirks, hoofdcommissaris van Politie te Rotterdam, opvolger van dein Amerikaan Wood als assessor, werd ondersteund; vol gens dit voorstel zouden de verschillende landen afzien van het boetestelsel, daar de boeten immers gemakkelijk uit de baten van den onwettigen handel z(jn te bestrij den. Liever zag Vasconcelos in de plaats hiervan het uitspreken vah zware vrijheids straffen én voorts een uniforme strafrege ling in de verschillende landen* Een der belangrijke resultaten, door de volkenbondscornmissie bereikt, is de in voering van in- en uitvoeroertificaten. Al leen in Zwitserland Is de productie hier door met 25 pet, gedaald. Er is heel wat te doen geweest over versohillende firma's, welke groote hoeveelheden verdoovende middelen in den ongeoorloofden handel brachten. Zwarte lijsten. De afgevaardigden van Engeland en Britsch-Indië stelden voor gwarte lijsten van dergelijke firma's samep te stellen. Tenslotte werd een voorstel oangenoinfin» Wftarbü de naam der firma telkens 'ion worden herhaald, indien zjj zich aan on wettigen handel zou schuldig maken, ter wijl besloten werd een vertrouwelijke lijst aan de regeeringen te zenden omtrent per sonen, die als tusschenhandelaar bij den smokkelhandel waren betrokken. Over de gesties van versohillende fabrie ken is heel wat te doen geweest. In den breede is indertijd besproken het geval van de chemische fabriek „Naarden" te Bus- 8um, welke als gevolg van onze gebrekkige opiumwetten groote hoeveelheden ong. 1000 K.G. morphine en 3000 K.G. heroine diacetyl-morphine verdoovende middelen kon invoeren (o.a. van de Duitsche firma Böhringer) en verder in den handel kon brengen. (Wij herinneren aan de in 1928 naar aanleiding daarvan ingevoerde ver scherpte opiumwet). Een Zwitsersch Opium schandaal. Speciaal willen wij hier vermelden het Züricher en het Bazelsche opiumschandaal. Te Bazel werd een chemische heroine- fabriek ontdekt, welke onder leiding stond van 'n Duitschen doctor in de chemie. Deae fabriek verzond duizenden K.G. verdoo vende middelen naar verschillende landen* De werkzaamheid van deze fabriek werd bemerkt door de Egyptische douane, bij on derzoek van een partij in Alexandrië inge voerde „Koude Lijm", De Roemeen, die de party in ontvangst moest nemen, kon worden gearresteerd, terwijl toen met behulp van de Zwitsersche politie de directeur van de Bazelsche fa briek kon worden ontmaskerd. Tegelijker tijd werd te Zürich een cocaine-centrale ontdekt, waarop in versohillende café's aldaar razzia's werden gehouden met voor de politie zeer merkwaardige uitkomsten. Een felle aanklacht tegen Europa. Natuurlijk bracht de Egyptische afge vaardigde deze zaken ter sprake in de opium-oommissie. Zijn redevoeringen al daar zijn over het algemeen felle aan klachten tegen Europa. „Voor den oorlog kende zön land", ai- dus gen. Russell Pasja, „de ramp van de verdoovende middelen nog niet. Na den oorlog legden zich verschillende landen toe op den invoer van verdoovende middelen, met gevolg, dat momenteel op een inwo nerstal van 14.000.000 menschen meer dan 5 duizend personen verslaafd zijn aan ver doovende middelenl" Regeeringen gecompromitteerd? Over het algemeen kin worden geconsta teerd, dat de afgevaardigden van sommige landen, hoe nuttig werk zy overigens ver richten, onaangenaam repliceer en, wanneer feiten voor den dag komen, welke in hun landen voorkomen en werkelijk niet toe laatbaar zijn (al zyn de betreffende regee- n tuint int t| f ringen er onschuldig aan). Het denkbeeld yan Staatsmonopolies voor da productie Van verdoovende middelen, hoe afdoend het op het eerste gezioht lijkt, kon de goed keuring van de opiumcommissie niet weg dragen, De Nederlandsohe afgevaardigde ging de merites van dit plan en ook de na* geelen ervan uitvoerig na. Het grootste na deel is de onvermijdelijke prijsverhooging, welke den smokkelhandel zou aanmoedi gen en de oorzaak zou zijn, dat wettige voorraden in den smokkelhandel terecht komen. ken. Ook personen, die aan dergelijke che mische preparaten verslaafd raken, bena- deelen uitermate hun gezondheid. Hier zijn op zyn plaats landelijke wettelijke regelin gen, waardoor het verkrijgen van deze preparaten moeilijker wordt gemaakt. Tenslotte moet ieder weldenkend mensch krachtig medewerken aan de bestrijding van bovengenoemde mistoestanden, welke jaarlijks mlUioenen menschen ten gravt sleepen. H. P. B

Soester Courant | 1935 | | pagina 4