»>,- V;" URM A3ESSYNIE! De oorlog ln algemeenen zin is Biet meer in trek. Wij hebben de gruwelen van den „frisch-fröbli- chen Krieg", om met den Duit- echen ex-kroonprins te spreken, zoo van nabij leeren kennen, dat aan veler militaristische neigin gen voorgoed de kop is inge drukt. Dat is reeds een vooruit gang, al is deze duur gekocht. Indien echter ooit een oorlog is gevoerd, die in de geheele we reld de grootste verontwaardiging heeit gewekt, dan is het wel de oorlog, waarvan Abessynië thans het tooneel is. De verbittering te gen Italië of eigenlijk, juister gezegd: tegen Mussolini is universeel. Op grond van futiele feiten, die in elk ander geval onopgemerkt zouden zijn voorbijgegaan, scher mutselingen aan de grenzen,waar van elk koloniaal bezit af en toe blootstaat, zonder dat dit door de betreffende koloniseerende mo gendheid wordt opgevat, als ca sus belli, heeft Italië zich op gaat uit naar de ongelukkige Abessyniërs, die geen ander mis drijf hebben begaan, dan dat zij hun onafhankelijkheid verkiezen boven de Italiaansche beschaving, die hun wordt opgedrongen. NEDERLANDSCH WEEKOVERZICHT Nederland en de sancties. Bijzondere ministerraad bij eengeroepen Het varkens- vleesoh wordt duurder. De wonderen van onzen tijd. Een onverwachte erfenis. Een vrouw en zeven kinderen weggemoffeld. De gebeurtenissen in Abessynië doen hun invloed ook in ons land gevoelen. De mogelijkheid be staat namelijk dat Nederland, in zijn hoedanigheid van lid van den Volkenbond, verplicht zal zijn om medewerking te verleenen aan de toepassing van economische en financieele sancties, vast te stel len door den Volkenbond. In ver- ENGELSCHE STRAF-EXPEDITIE TEGEN DE OPSTANDELINGEN IN HET NOORDWESTEN VAN ENGELSCH-INDIË. Dc onlangs iwn de Noordwestelijke grens van Britsch-Indië uitgebroken opstand onder dc inboorlingen werd gedempt door een Engelsche militaire straf-expéditie. Deze zooeven ontvangen foto van de militaire actie werd genomen in een be vestigd kamp. De kanonnen zijn in stelling gebracht tegen de oproerlingen ln het Mohmandgebied, die zich in het bergachtige terrein verschanst hebben en den Engelschen enkel* verliezen wisten toe te brengen. Abessynië geworpen. [band hiermede werd een bijzon- Het zwarte koninkrijk, het eenige J dere ministerraad bijeengeroepen, lat 211TI r»r»afbanL-öTH1rV.«l^ 1.. J c dat zijn onafhankelijkheid tot op dezen dag had weten te bewaren, maakt op dit oogenblik kennis met al de zegeningen van de mo derne techniek tenminste op 't Öebied der bewapening. En daar deze bewapening aan Abessyn sche zijde nu juist het tegendeel is van modern, hebben de Abes- Synen geen schijn van een kans 6m zich staande te houden tegen óver den oppermachtigen blan ken vijand. De luchtbommen hebben reeds hun vernietigend werk volbracht. Niet alleen Abessynsche soldaten doch ook de onschuldige burger bevolking mannen, vrouwen, kinderen is hiervan het slacht offer geworden. Zij zijn gevallen, als eerste offers der beschaving, Welke de Italiaansche natie hun lh dezen vorm brengt. Het is een zeer gewoon ver- sch nsel, dat bij een oorlog de sympathieën der buitenstaanders Onveranderlijk uitgaan naar de fcwakste partij, zelfs al verdient <^eze in talrijke opzichten die Sympathie niet bepaald. Ditzelfde te thans het geval met Abessynië, aat inderdaad nu wel niet zoo braaf is, als idealisten het willen doen voorkomen, maar dat toch beter lot verdient, dan als doel wit van Europeesche expansie- Eucht te dienen. Men kan niet anders dan mede- jijden gevoelen voor dit arme, ge kleurde volk, met zijn onwrik baar vertrouwen in den Volken bond; dit volk, zoo primitief, dat het verschijnen van een vliegma chine dikwijls reeds voldoende fis, om een paniek teweeg te bren gén. Welken indruk moeten deze ïïienschen wel krijgen van de be schaving der blanken, die hun land overrompelen, de steden ver woesten en hun mechanische vo gels dood cn verderf laten zaaien? Zal Abessynië, gesteld dat het Italië gelukt om het te onderwer pen, blijken den prijs aan men- schenoffers waard te zijn, die er voor betaald is Het mag betwij-" feld worden. En nu willen wij hier nog niet eens spreken van de mogelijkheid, dat dit conflict leidt tot nog veel ernstiger conflicten in Europa. Mussolini heeft een zware ver antwoordelijkheid geladen op Ita lië door dezen ongelijken oorlog. Het rechtvaardigheidsgevoel der geheele wereld is beleedigd. Het medegevoel van alle naties, on verschillig van welke huidskleur, waarin dit vraagstuk onder de oogen werd gezien. Inmiddels hebben de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff en professor Frangois zich naar Genève begeven ter bij woning van de vergadering van den Volkenbond. De Nederlandsche Mij. tot be vordering der geneeskunde had te zamen met een aantal psychia ters uit andere landen, een adres inzake oorlogsprophylaxe gericht aan verschillende staatslieden en o.a. ook aan H. M. de Koningin. H.M. heeft in een telegrafisch antwoord aan bedoeld lichaam Haar dank uitgesproken voor de toezegging en de verzekering ge geven, dat dit tot nadenken stem mende stuk Haar volle aandacht en belangstelling had, terwijl Zij ten volle Instemde met het bij uit stek practische en reëele stand punt, in het adres uiteengezet. Ten slotte spreekt H.M. de hoop uit, dat het stuk zijn invloed niet missen op de geestesgesteld heid van de volkeren en staats lieden. De crisisheffing op geslachte varkens werd met ingang van 7 dezer verhoogd met 50 pet. Hoe zonderling het ook moge klinken, schijnt van dezen maatregel geen voorafgaande mededeeling te zijn gedaan aan de betrokkenen, zoo dat de voorzitter van den Ned. Bond van Varkenshandelaren in een telegram, dat hij dienaan gaande richtte tot den minister van Landbouw en Visscherij, ge waagt van „geruchten", die hem ter oore zijn gekomen betreffende de verhooging dezer crisisrech ten. Indien deze geruchten waarheid bevatten, wijst hij op de zeer na- deelige gevolgen voor den var kenshandel en de zware financi eele verliezen. Een dergelijke maatregel be- teekent verdere ontwrichting van het grossiers- en slagersbedrijf, gaat het telegram voort, „houdt in een extra-belasting voor den con sument, heeft ten gevolge prijs daling van de varkens, tot schade van de varkenshouders." Op grond van dit een en ander verzocht de Bond opschorting van het besluit. De Ned. Slagershond zond een soortgelijk telegram aan den minister. Als protest tegen bedoeld be sluit, door de Veehouders-Cen trale genomen, werden te Rotter dam en Den Haag Maandag 1.1. geen varkens geslacht, zoodat deze viervoeters het aan den ge- S -,maatre9el 19 danken hadden, dat hun leven althans nog een dag werd gerekt. De wonderen zijn de wereld niet uit. Dit is bewezen door het geval van een boerenknecht te Streefkerk die, toen zijn baas stierf dacht dat hij zonder werk op straat zou komen te staan en dat nog wel tegen den winter. Hl) was al van plan om bij het armbestuur aan te kloppen, doch bij opening van het testament van den boer bleek, dat dit niet noo- ,^as; Radbouwer, bij wien hij drie jaar als daglooner had ge werkt, liet hem vrijwel alles na, wat hij bezat: uitgestrekte lande rijen, een paar huizen en boerde rijen en Hink wat contanten. Alles bij elkaar voor een waarde van ongeveer 500.000 gulden. Wel is waar krijgt de kerk een legaat van 33 mille en zal de fiscus zich niet onbetuigt laten wat de successie belasting betreft, maar netto zal er toch wel een 300.000 gulden overschieten. Het is nu maar te hopen voor den man, die een groot gezin be zit, dat het testament niet aan vechtbaar blijkt, want de familie leden van den overledene, die zoo leelijk achter het net vis- schen, zijn niet voornemens om zich bij de zaak neer te leggen. Zij zullen pogingen in het werk stellen om het testament ongeldig te laten verklaren, onder voor geven dat de erflater tegen het eind van zijn leven, toen hij zijn laatste wilsbeschikking opmaak te, niet geheel toerekenbaar meer was. Het geval heeft bëgrijpelijker- wijze groote beroering teweeg gebracht t© Streefkerk en in de omgeving. la Enschede doet men ook al aatt wónderen. Wij hebben allen wèï eens een goochelaar aan het werk gezien, die zakdoeken, horloges, ringen en andere voorwerpen van dien aard deed verdwijnen. In Ensche de evenwel heeft men kans gezien om een vrouw met zeven kinde ren weg te moffelen. t)e zaak heeft iich aldus toege daan. Een man met zijij. yrouw en zeven kinderen was "ongemerkt de Duitsch© grens overgekomen en In Enschede beland, met een handwagen, die al hun bezittin- gen vervoerde. De man stelde zich ln verbin ding met de communistische par tij aldaar, waarna hij zich met een der plaatselijke bestuurders dier partij aan het politiebureau ver voegde. Hier bleek, dat het gezin geen bepaalde nationaliteit bezat en niet over vaste inkomsten be schikte, 2oodat men er wel toe moest besluiten, de menschen naar Duitschland terug te zenden. Wat den man betreft zou dit geen bezwaren hebben opgele verd, daar men hem op 't politie bureau vasthield. Toen men ech ter de vrouw en de zeven kinde ren zou opsporen, bleken deze op onnaspeurlijke wijze te zijn verdwenen, alsóf de grond zich voor hen had geopend. De Enschedesche Sherlock Hol mes moeten leelijk zitten met het mysterieuse geval. Baron Aloisl, de Italiaansche diplomaat, die te Genève de belangen van zijn land verdedigt. BUITENLAND. Een week van groote betee- kenis. Sancties zullen wor den toegepast. Frankrijk en Engeland zijn het met el kaar eens. Wat zal Musso lini doen? De verkiezingen in Memel geëindigd. Een week van onafzienbare be- teekenis ligt achter den rug. Voor de eerste maal. in de geschiede nis dezer wereld heeft een mach tige bond van staten zich bereid getoond enstige gevaren onder het oog te zien, teneinde de menschheid van den oorlog te bevrijden. Een jury van zes leden heeft het schuldig over den staat, die tot den onuitgelokten oorlog is overgegaan, Italië, uitgespro ken en de overige leden van den Volkenbondsraad, met uitzonde ring van Italië zelf natuurlijk, heb ben deze uitsuraak eenparig aan vaard. Onder doodsche stilte lie ten de vertegenwoordigers van Australië, Engeland, Chili, Dene marken, Ecuador, Spanje, Frank rijk, Polen, Portugal, Roemenië, Turkije, Sowjet-Rusland en Ar gentinië hun ja hooren. Van dat oogenblik af gaven de bepalin gen in het Handvest den Volken bondsstaten het recht, de maat regelen te treffen, die zij ter uit voering van de Raadsbesluiten (sancties 1) noodig achten. Het was echter duidelijk, dat nog geen enkele staat reeds direct tot het nemen van sanctiemaatrege len zou overgaan, doch allen eerst de zitting van de Assemblée van den Volkenbond wilde afwach ten, die tegen Woensdag was bij een geroepen, De Assemblée heeft intusschen een commissie benoemd, die bestaat uit de le den van den Volkenbondsraad en de vertegenwoordigers van de buurstaten van Italië, welke com missie een plan tot gemeenschap pelijk optreden zal vaststellen. Er zijn intusschen eenige leden, die meenen om hun ligging niet te kunnen meedoen en ook is op het oogenblik, dat dit geschreven wordt, nog geen antwoord binnen van de niet-leden van den Vol kenbond. Desondanks zal er een verschrikkelijke druk op Italië worden uitgeoefend, vooral wan neer Engeland, dat daartoe veel neiging schijnt te vertoonen, tot een blokkade zou overgaan. Geen een vreemd schip zou dan meer de havens van Italië kunnen aan doen. Amerika heeft reeds ver klaard, dat het geen bescherming wil verleenen aan zijn op Italië OORLOG 1 Guus Betlem Jr. Het is er dan eindelijk tóch van gekomen, Wat weken wat maandenlang al werd gevreesd. De aanval, zoo plotseling nog ondernomen, Is toch voor ons allen een schok nog geweest. Natuurlijk, we wisten hoe uiterst gespannen De toestand daarginds in Oost-Afrika was, Maar.hoopten nog altijd den oorlog te bannen, Dien gruwel van „veertien" zoo versch nog, zoo pas. We luisterden grif naar de andere Staten, Wier woorden zoo hoopvol ons hadden verblijd, We meenden toch.... allen den oorlog te haten. En hadden vertrouwen in kundig beleid. Helaas, het bleek nutteloos, al deze uren, Daarginds in Genève zoo doelloos verpraat, Het schip was eenvoudigweg niét te besturen, Het ging om één ding slechts en dat wasde daad 1 En nu is ook deze een feit dan geworden, De vliegtuigen ronken weer, hóóg in de lucht, 't Machinegeweer drijft de vechtende horden Bij stukjes en beetjes alreeds op de vlucht. De bommen.... ze maakten reeds honderden dooden, Ze brachten verwoesting, vernieling en brand, De weerstand, hoé moedig en dapper geboden, Houdt tegen.... modèrne beschaving, géén stand! En hiér in de straten, waar dagbladberichten Den menschen vertellen, hoé wreed het weer gaat. Hiér volgen we angstig het moordend verrichten, En vragen herhaald'lijk, hoe ver of het staat.... Want één vraag dringt ieder met kracht naar de lippen, De vraag, waar geen mensch nog een antwoord op vond De vraag, die nog gaat boven aller begrippen: Wèt is het gevolg voor den.... Volkerenbond? Zal 't ernstig conllict dat daarginds is gerezen. Beperkt blijven daar, tot een enkel gebied. Of zal in de toekomst 't gevolg ervan wezen, Dat grooter, véél grooter ellende geschiedt Want.wórdt in Genève 't verbond van de Staten Door zwakheid vernietigd, vernield en geknauwd. Dén.is er de wereld nog ééns zoo verlaten Als.... iédere Staat zorgt voor.... éigen behoud! HET VERTREK VAN DEN FRANSCHEN SCHOOLKRUISER „JEANNE d'ARC" VOOR EEN LANGE REIS. ITALIAANSCHE DEMONSTRATIE VOOR HET FRANSCHE GEZANTSCHAP TE ROME. De Fransche minister van Marine, Piétri, was tegenwoordig bij het vertrek van den Franschen schoolkruiser „Jeanne d'Arc", die een oefeningstocht gaat maken, welke acht maanden zal duren. Men ziet hier het schip even buiten de haven. Leerlingen van de zeevaartschool brengen den kruiser een afscheidsgroet door het opsteken van de riemen. koopvaardij uitoefenende sche pen. Italië zou geen enkel cre- diet meer kunnen vinden en zelfs, indien Duitschland bereid zou blijken te zijn om kolen te leveren en 'n transportmogelijkheid daar voor zou kunnen vinden, dan nog groot standbeeld, voorstellende de „Helden van Adoea" naar deze plaats onderweg was. Mussolini zou in den loop van de volgende week, dit standbeeld zelf komen onthullen. Dit gerucht lijkt ons wel iets overdreven, maar het ty- voor den oorlog gewichtige grondstoffen. Dit alles staat Italië op het oogenblik te wachten. ■fe ltoliaan^rL "a"™9 ,f hoo0<':P'*n' heeft bereikt, demonstreerden Jn l fase,sten en de bevolking van Rome voor het gebouw van het Fransche gezantschap te Rome, ten einde Frankrijk te bewegen om de völkenbo„dP de° oor,°9 «hernieuwen en in'vioed uitToZen opTn Volkenbond, ten gunste van Italië. Bovenstaande foto geeft een indruk van de geweldige menschenmemgte, welke aan deze demonstratie deelnam. Het valt intusschen niet te ont- kennnen, dat Europa voor een uitermate gevaarlijke situatie is geplaatst. Waartoe zal Italië, in dien het in het nauw gedreven is, nog zijn toevlucht nemen? Zal het trachten de eventueele Engelsche blokkade te doorbreken? Dit zou dan tevens oorlog met Frankrijk beteekenen, want op de vraag van Engeland aan Frankrijk, of het bereid zou zijn, indien een lid van den Volkenbond, hetwelk be reid is zijn verplichtingen krach tens artikel 16 van het handvest te vervullen en zich daarop voor bereidt, zou worden aangevallen, artikel 16 in zijn geheel, dus ook militaire sancties toe te passen, is een bevestigend antwoord ont vangen. En een oorlog, waaraan Enge land, Frankrijk en Italië deelna men, zou al heel gemakkelijk de toch al min of meer wrakke boel in Midden- en Oost-Europa aan het rollen kunnen brengen. Staan wij dus voor een nieuwen wereld oorlog? De kans daarop bestaat, al is hij ook gering. Des te moe diger is het van de Volkenbonds staten, dat zij dit risico hebben willen nemen, om den oorlog in Oost-Afrika zoo spoedig mogelijk te doen eindigen. Intusschen doet Italië, alsof er nog geen vuiltje aan de lucht *ware en gaat kalm voort zijn le gers langzaam maar gestadig het Abessynsche land te laten bin nenrukken. De val van Adoea ver wekte zoowel bij de legers in Oost-Afrika als in Italië zelf, de allergrootste geestdrift. Een bui- tenlandsch correspondent wist zelfs te melden, dat er reeds een, zou het verstoken blijven van alle peert toch zeer juist de huidig® Italiaansche geestesgesteldheid.- In Frankrijk wordt nog steeds in stilte de hoop gekoesterd, dat nü de Italianen de smaad van 1896, toen zij bij Adoea tegen de legers van keizer Menelik een verplet terende nederlaag leden, hebben hersteld, gemakkelijker tot een compromis bereid zullen zijn, en zulks nog te meer met het oog op de toegepaste sancties. Geheel onwaarschijnlijk zou dit niet be hoeven te zijn; er is nu in Oost- Afrika gevochten en Mussolini heeft gedaan, wat hij aan zijn prestige verschuldigd meende te zijn. Helaas wijst nog geen enkel teeken erop, dat het deze rich ting zal uitgaan. Nog steeds val len kogelregens in Abessynië en het gedonder van de kanonnen en ontploffende bommen is niet van de lucht. Waar dit alles tenslotte op uit zal loopen? De verkiezingen, die 1.1. Zondag in Memel in het district Wieszens werden voortgezet, hebben een zeer kalm verloop gehad. Alle maatregelen waren genomen om een herhaling van de tafreelen van den eersten verkiezingsdag te voorkomen. Bij de telling bleek, dat het Duitsche eenheidsfront de meerderheid had behaald zulks was trouwens ook niet anders te verwachten in een overwegend Duitsche landstreek. Daarmede is intusschen de Memelkwestie nog niet afgeloopen. En wie daaraan mocht twijfelen, slaat er de Duit sche couranten maar eens op na. Het ziet er naar uit, dat Memel voorloopig nog wel de lont bij de lading dynamiet in Oost-Europa zal blijven.

Soester Courant | 1935 | | pagina 4