Ei 18 H Ell m CARLTON THEATER Hallo, Hallo, hier de E. H. B. 0. De Middenstand Nat'onale Middenstandsactie MICA. 1935. De Middenstanders en de Mica-actie. mmwm i mm/-?/ mmmmMÊ Prijzen in de M, I. C. A.-actie. PETROLEUM met Paul Hartman en Paul Kemp» VERWACHT! DE K R I B B E B IJ T E R. Het publiek is wijs genoeg! Soest in het teeken van de M.I.C.A. 19 is gegeven en die over het geheele land be- schikbaar zullen worden gestild. De puzzle.deelen zullen in gesloten en ab- Van 14 tot en met 26 October as. zal on der de leiding van het Comité van Actie voor het middenstandsbedrijf een Nationale Ver koopsactie in ons geheele land worden ge organiseerd. Deze actie wordt aangeduid met „M.I.C.A." In welke letters men de afkoftiiig vah „Mid denstands-Campagne" terugvindt. M.I.C.A. werd geboren op een op 19 Juni te Utrecht gehouden vergadering van het Co mité van Actie voor het Middenstandsbedrijf. gevormd door de drie Nederiandsche Midden standsbonden, n.1. den Kon. Ned. Midden standsbond, den Ned. R.K. Middenstandsbond, en de Vereeniging van den Christ. Handel- dr ij venden en Ind. Middenstand in Nederland. In deze v.ergadering warén uit ruim .100 plaatsen vereenigingen vertegenwoordigd en ïallooze anderen zónden bij verhindering be richt van adhaesie. Met overgroote mèerdèr- hëid werd instemming betuigd met het ont worpen plan en nadat de voorloopige in schrijvingen een bevredigd resultaat gaven, heeft het Comité definitief besloten, dat tot nitvoering zou worden overgegaan. Het Comité heeft een voorstel uitgewerkt .ot het houden van een nationale midden standsweek met nationale prijsattractie. Kunnen bij eei\ plaatselijke winkelweek uit len aard der zaak slechts betrekkelijk kleine prijzen "beschikbaar worden gesteld, bij een nationale winkelweek zal dit anders en ve'ej jrootscher kunnen zijn. Bij kennismaking van een en ander zal ölijken, dat wij hier te doen hebben met een grootschen opzet, een onderneming, die als rij slaagt en vooral als zij jaarlijks gere geld zal kunnen worden gehouden - een geweldig stuk nationale propaganda voor het middenstandsbedrijf kan beteekenen. Maar tevens een onderneming, die wil £ij kunnen slagen een eensgezinde mede» jverking van alle of althans een overgroot aan tal plaatselijke middenstands- en winkeliers- /ereenigingen vereischt. Het Comité heeft bepaald, dat de M.I.C.A. Ï935 zal gehouden worden van Maandag 14 lot en met Zaterdag 26 October a.s. Alleen leden van de bij de drie bonden^ aangesloten Vereenigingen zullen kunnen deelnemen. De leiding van de M.I.C.A. zal berusten Sn handen van een Uitvoerend Comité, be staande uit de heeren:-. J. P. de Brabander, DDir. van "y.e* Centra-ti Hanze- .Bureau te JJtrecht, Voorzitter; A. de Moor, Procuratie houder van de Ned. Middenstandsbank .te [Amsterdam; A. E. Gelink, reclame-adviseur ivan den Kon. Ned. Middenstandsbond te den Haag, Secretaris; C. den Blanken te .Waer- iden, 2e Secretarissen P. v. d. Linden, Voor- feitter van dén Nederl. Kruideni érsbond te Rotterdam. Voor hej Plaatselijk Comité te Soest zijn japjigewezén vertegenwoordigers van de R.Ki Middenstandsvèreeniging en der'Centrale .Win keliers-Vereeniging, te weten de heeren; h. rth. Vi d. Berg, Voorzitter,, D. Waal, ze Voorzitter. S. Veltman, Secretaris* J. Zoetelief, 2e Secretaris, jv $Le Jong, Penningmeesteiv.^ C. Koelink, 2e Pennihgniee^teri Wj. Cornax, Lid. A. Eugers, Lid. R. Jaarsma, Lid. J. Koelman, Öd. ^'Gedurende de .verkoop-actie, welke zoo- m hierboven Vermeld staat, zal1 plaats! vm* den van 14 tot en met 26 Octöber a's., Zal teen puzzle worden uitgegeven. Deze puzzle Is een legkaart, bestaande uit 12 deeleri. Bij (aankoop, van 50 ets. winkelwaal* k contant '[wordt aan den kooper één puzzle-deel ver strekt, Heeft de cliënt dé I2.deelige leg kaart bijeen, dan moet hij daarop, de voor tkomende rebus oplossen. Deze moet voor dien worden van een ónderschrift, rijmpje of Slagzin, welke niet óp, literaire Waarde zullen iworden beoordeefd. 'I Als belooning voor de goede oplossing Idingt hij mede haarde jzeer belangrijke prij- BÈén, waarvan in dit blad een opsomming soluut ondoorzichtige zakjes worden verpakt. Per ^2 deelen wordt een formulier met enveloppe voor het opplakken en opzenden van de legkaart met rebus geleverd, die dooi de deelnemende winkeliers aan het publiek moeten worden uitgereikt. Door deze deelnemers zal persé niet meer dan één puzzle.deel bij aankoop van 50 ets, winkelwaar mogen worden verstrekt. Plaatselijk kunnen geen prijzen beschik baar worden gesteld. Dit zou met het ka rakter van de nationale middenstandscampagne in strijd zijn. Het zwaartepunt moet juist liggen in de grootte der prijzen, die in het geheele land kunnen vallen. De goede oplossing van de legkaart met de rebus zullen door de koopers moeten wor den ingezonden aan nader door het Plaatse lijk Comité aan te wijzen adressen, welke de volgende week zullen worden bekend ge. maakt. Voor doorzending naar het Uitvoerend Comité zal door het Plaatselijk Comité wor den zorggedragen, zoodat den inzenders porti- kosten worden bespaard. Wij wekken alle Soester ingezetenen hier. hij op, voor zoover dit nog noodig is, in groote getale en zoo krachtig mogelijk deze Mica-actie te steunen door hun inkoopen in Soest te doen en deel te nemen aan den puzzle.wedstrijd. Voor verdere gegevens betreffende de puzz. Ie verwijzen wij naar de mededeelingen daar omtrent, elders in dit blad opgenomen. Het Plaatselijk Comité. De Centrale Winkeliers-Vereeniging bev- sloot in haar j.1. gehouden vergadering toe te treden als afdeeling van den Kon. Ned. Middenstands-Bond. Hierdoor is de C.W.V. thans in de ge legenheid tezamen met de R.K. Middenstands- Vereen. ter plaatse de MICa.Actie te voeren, waarover men elders in dit blad nadere ge gevens aantreft. Winkeliers, die willen deelnemen aan de MICa-Actie moeten lid zijn van een der er kende vereenigingen van de Middenstands bonden. Het is daarom van groot belang voor niet- georganiseerde Soester winkeliers zich op, te geven voor het lidmaatschap, van een van bovenstaande vereenigingen. Voor het lidmaatschap van de Centr. Win keliers-Vereeniging wende men zich tot den, heer Wi. S. Veltman, Beukenlaan 31a, Tel 479 en voor de R.K. Middenstands.Vereen, tot den heer J. Zoetelief, Van Weedestraat 16, Telefoon 635. Ook zal het goed zijn hiermede niet te lang te wachten, daar naar wij vernemen, tijdens de actie, welke Maandag aanvangt, geen nieuwe leden zullen worden aangenomen. Ten einde de heeren Winkeliers van de Mica-actie tot in de finesses op, de hoogte te stellen zal de heer A'. Swaan, Redacteur van het Algemeen W.eekblad voor den Mid denstand, op Vrijdag 11 October (heden) in Op 15 en 16 October a.s. komt in „Eemland" de Revue Als we zeggen; Koopt bij, of geeft op dracht aan den middenstand, dan bedoelen we óók op te komen tegen het schadelijke en dure eigen-gepruts, waartoe velen we) iswaar komen door vermindering van het inkomen, maar dat hun toch niet van voordeel zal blijken, als serieus wordt nagegaan, wét precies de eigen kosten zijn en hoeveel aan waarde men door ondeskundige behandeling vernielt. Tenslotte: als we zeggen: „Koopt bij den middenstand", dan beteekent dat een op wekking om aan de bezuinigingen van uit- of afstel een einde te maken, èn omdat uitstel nog minder afstel van noodzakelijke aankoo- pen of het doen verrichten van onderhouds werken, werkelijke besparing kan brengen èn omdat zoowel voor den arbeider, den rentetrekker, den gepensioneerde, den ambte naar, ja voor iedereen, de toestand slechts beter kan worden, als het algemeene wel vaartspeil weer wordt verhoogd. Daartoe is een verbeterde levenskans voor den midden stand benoodigd, omdat deze een belang rijke maatschappelijke groep vormt, minstens gelijkwaardig aan elke andere klasse der sa menleving. Levendige handel, florissante za ken, ze stïmuleeren heel het openbare leven. Middenstanders zijn de menschen, die het geld rouleerende houden ze ontvangen het en geven het door, het komt weer bij ze terug en ze laten het wéér gaan naai? anderen. De ware middenstander is de trouwe die naar en de helpende toeverlaat van het pu bliek,,, de man, die zijn hart verdeelt tusschen het ^Stikel en den klant. En die zich op billijk-sobere wijze laat honoreeren voor zijn diensten. De leuze „Koopt bij den Middenstand", heeft de aanvulling van een tweede leuze benoodigd, n.1. van „Koopt zooveel mogelijk ter plaatse, waar gé zelf uw geld verdient". Alles immers, wat we hierboven als gel dend in het algemeen aanvoerden, klemt óók nog eens afzonderlijk voor het plaatselijk ge meenschapsleven. We moeten voldoen aan de neiging, welke van nature in ons is, en onze grootste interesse doet uitgaan naar degenen, die ons het naaste zijn. Dat is een mensche- lijkheidsovervveging en bovendien -een zaak van verstandelijke orde. Als we meewerken aan de welvaart van plaatsgenooten, dan zul len we in velerlei vormen van die verhoogde welvaart profiteeren. Waar het den midden stand goed gaat, daar is handel en vertier, verhoogde arbeidsgelegenheid -en daar kan de gemeente óf meer doen dan in andere plaat sen óf er kunnen belastingen worden ver- Een Land- of Weekendhuïs, te bouweD (volgens teekening)' op grond door den win naar aan te wijzen, mits deze grond niet duurder kost dan f 1000.(land- of Week endhuis f 1000.grond dus.) Een auto, Ford luxe, de V- .8. Een Salon-ameublement. Een Huiskamer-ameublement. Een Slaapkamer-ameublement. Een Kano. Radio. Stofzuiger. Motorfiets. En verder honderden, wellicht duizenden Waardebonnen, inwisselbaar bij deelnemende leden; zoo zijn op, dit oogenblik reeds ge reserveerd: 10 waardebonnen van f 100.1 ,-elkj .10 waardebonnen van f 50.—1 elk; 20 waardebonnen van f 25.—elk; .100 waardebonnen van f 10.telkj .100, waardebonnen van f5.—1 elkf 200 waardebonnen van f 2.50 elk. SOEST TEL. 425 Van Vrijdag 11 tot en met Maandag 14 October (Speelt öok Zondagmiddag half drie) Marlha Eggerth, Paul Hörbiger, Albert Paulig e.a. in de Lefiar's O p r H n Vroolijke Wesnsche film. Als tweede Hoofdfilm! (Onzjchtbaretegenstanders.) Spannen# 7-* Sensationeel Toegang 18 jaar. Dinsdag lS October a.s. GWlA~ A VÖND. Afscheidsavond voor Nederland van THOLEN EN VAN LIER voor hun vertrek naat Indië' Aanvang 8 uur. Diploma's e.d. niet geldig. (Zie nadere aankondigingen.) EesPfee.¥ Entte» f l.g.0, f 1.25 en f 1.-. (Bel, inbegrepen.) hotel „Dé Gouden Ploeg" een. causerie hou den voor de Centrale Winkeliers-Ver een., onder den titel „Middenstandsstrijd in deze dagen" en uitvoerig de Mica.actie bespreken. De aanvang van deze bijeenkomst is be paald op 8.30 uur.Wij raden alle Soester winkeliers deze zeer interessante causerie bij te wonen, daar deze ongetwijfeld voor hen van groot Onmisbare schakel in ons economisch leven* In de dagen van 14—26 October zal het publiek worden opgewekt om te koop en bij middenstanders ien werken te laten uitvoeren door de kleinere ondernemers. Is het dan, zoo hooren we al vragen, niet vanzelf-sprekend, dat de menschen koopen bij de winkeliers dat zijn immers de mid denstanders hun timmerwerk laten doei? door den timmermansbaas, hun verfwerk uit besteden aan den schilderspatroon? Zoo hóórde het te zijn, ja! Maar zoo is het helaas niet altijd meer. Wanneer we spreken van den middenstand, dan doe len we Op den bonafide winkelier die door vakkennis en ervaring wéét, wat hij inkoopt en dus ook wéét, wat hij verkoopt. We doe len op den man, die vertrouwen en crediet heeft te verliezen en dus garant kan en wil wezen voor wat hij levert. We hebben het oog op dengene, die zijn plaats kent tegen over den cliënt, hem beleefd en voorkomend weet te bedienen, waardoor deze rustig keus kan bepalen, steunend op, en vertrouwend in een gegeven aanbeveling. Als middenstander beschouwen we niet den beunhaas die van do hak op( den tak springt, vandaag scharrelend in dit en morgen han delend in dat. De beunhaas, die met een ge baar van „wat een ander kan, kan ik den eerlijken werker diens boterham misgunt en er in elk geval de kaas poogt; laf te grissen, prijzen bedervend, rommel koopend, „con curreer end door te knoeien -en zijn leveran ciers (niet betalen. Eéndaagsvliegen, die van hun eigen handel niet beter worden, maar na hun vertrek het gezaaide verderf achtefS laten in de zaak van hun buurmnn. Ons eigenbelang is gekoppeld aan het al gemeene plaatselijk belang. Brengen we ons geld naar elders, dan zullen méér eigen plaatsgenooten gedoemd worden om hun han den te gaan óphouden en de onverstandige koopers, die hun „voordeel" elders zochten, moeten in die opgehouden handen in dubbele portie neerleggen, wat ze enkelvoudig mis gunden. Plaatsgenoot tegenover plaatsgenoot. Dat is solidariteit van de beste soort. Om die solidariteitsgedachte te bevorderen: de hèrinschakeling voor de volle honderd pro cent van den middenstand in het economische leven -en het steunen in het bijzonder van de plaatselijke winkeliers en ondernemers door de plaatsgenooten, daartoe is de M.I.C.A. op gezet. In die sfeer van harmonie moet de massa zich, vertrouwen schenkende en wekkenfie, laten opnemen. Dan slaagt de M.I.C.A. ten volle. Hetgeen we den middenstand toewenschen. Toch lijkt het er soms wel op, dat het publiek dom is en zich laat meesleepen door al te doorzichtige reclame of wel door zijn goede hart. Hoe zou het anders kunnen, dat nog altijd vele „beunhazen" klanten hebben Hoe dikwijls het publiek zich ook in het verleden bekocht heeft en weet, als het een zoogenaamd „Perzisch tapijtje" aan de deur kocht of wel 100 „extra-fijne sigaren" van den zoogenaamden bond van werklooze si garenmakers of wie weet, waarmee men meer „aan de deur" komt met bijzondere voorspie gelingen, toch'.ï* die handel, die meestal in het nadeel van den kooper uitdraait, bloeit nog steeds welig. Maar o.i. is het meer het goede hart, dat in zulke gevallen spreekt dan „een niet beter weten". En o.i. zal dan ook uiteindelijk het pu bliek weer voor de volle 100 pCt., alle ar tikelen gaan koopen bij den groep van in woners, die daarvoor het best is ingericht, de winkelstand. Waarom ook niet? De winkelstand kan concurreeren, en con curreert ook. Wie vandaag nog zou willen beweren, dal de middenstand de prijzen te hoog houdt er werd vroeger zelfs wel eens gesproken van een „woekerende" middenstand, moet maar eens zien de lange faillissementslijstca In de kranten. Toch zeker geen bewijs, dat het den middenstand goed gaat en dat hij „dikke" winsten maakt. En dikke winsten zouden er toch gemaald moeten worden, als te hooge prijzen werden genomen. Bovendien: wie maar even ziet naar dö vele winkels in elke branche, die elkaar bij na of geheel dood concurreeren, zal niet meer kunnen beweren, dat er te hooge prijzen worden gemaakt. De prijzen zijn eerder tc laag dan te hoog over het algemeen. Zeker, soms lijken de prijzen voor een buitenstaander te hoog. Als die buitenstaan der weet, dat hijzelf thuis een heel lekkere kop koffie kan zetten voor een paar centen, komt hij er zoo gauw toe te beweren, dat de café-houder 10, 15, 20 of 25 ct. vragend vooi 'n kop koffie, woekerwinsten maakt. Doch als men geen buitenstaander is, als men de vaste lasten, de belastingen, de hu ren, de kosten der bediening van den café houder kent, dan blijft van de „woekerwin sten", van de „woekerbewering" niets, maai dan ook niets over. Soms I ij k e n de prijzen hoog, als de bui tenstaander bijvu in de veilingsberichten in de krant leest, dat een bosje worteltjes op do veiling een paar centen kost en de groento boer Mevrouw 10 cent durft te vragen; 300—» 400 pCt. winst wordt er dan gezegd. Dat wordt niet gezegd, als httf bosje wor. teltjes eens 30 cent op de veiling zou kosten en de groentehandelaar durft dan 40 cent te vragen. En toch kan het best zijn, dat alleen in het laatste geval de groenteboer iets en in het eerste geval niets verdient. De buiten staander houdt er meestal geen. rekening mee^ dat de vaste kosten van thuisbezorging, hu ren, licht, belasting, precies dezelfde blijven, als het bosje worteltjes 10 cent of 40 cent kost. Om van bederf nog maar niet eens te spreken J Zouden die vaste kosten inderdaad 1 het is maar een voorbeeld 6-7 cent bedragen per bosje worteltjes, dan ziet U, dat do geheele winst 300 k 400 pCt. verloren gaat, doch dat er van de winst van 30 pCt in het tweede voorbeeld winst overblijft. Nu kunt U beweren: ja, maar dan zijn die vaste kosten te hoog! Inderdaad, die zijn ook te hoog. Maar dat is een vraagstuk apart, dat we hier niet zullen behandelen. Alleen mogen we daarbij nog wel even vermelden, dat het publiek zelf eischt, dat de kosten' van bezorging en bereiding hoog zijn. De tegenwoordige tijd eischt, dat do winkels ei* mooi en soms duur uitzien, dat ook het kleinste pakje wordt thuis bezorgd, dat aan de verpakking alle zorg wordt be steed, dat er volop sorteering is, dus risico van bederven, enz. Versta-me-goed: we vinden dat best, maat tegelijk moet U toegeven, dat het duur is. Doch laten we aannemen, dat de vasto kosten hoog, te hoog zijn. Dan moet U tegelijk toegeven, dat diei vaste kosten, die dure distributie-kosten niet alleen drukken op den middenstand, doch op alle systemen, die zich met de distributie be zig houden: middenstand, grootwarenhuis, fi- lialenstelsel, eenheidsprijswinkels, verbruiks coöperaties enz. De middenstand kan heusch ook, wat dat betreft, concurreeren. Nu is nog wel eens gezegd: ja, maar de zoogenaamde verzendhuizen, zij, die scher men met de leuze „rechtstreeks van producent naar consument", hoe is het daarmee? Ook die hebben evengoed de vaste lasten. Zij hebben hoogere reclame-kosten dooi rondzending van reclames door het geheel^ land, hoogere verzendkosten, grooter risico. Daarom dat dit systeem er ook niet in wil De consument mag zich wel 'n keer wag<rfe aan een kistje sigaren, dat hij niet gezien heeft, over het algemeen wil hij toch eerst zien, wat hij koopt. Bovendien: zulk een systeem gaat maar voor 'n paar artikelen op. Tenslotte is de Hollandsche mentaliteit -en de Hollandsche dichtbevolktheid oorzaak, dat bedoeld systeem geen groote vlucht zal nemen* Dat gaat goed in Amerika, waar men soms uren sporens van een behoorlijken winkel ai zit en waar dus het „koopen op catalogus" veel meer en natuurlijk burgerrecht heeft ver» kregen. Hoe men het vraagstuk ook wendt of keert, steeds komt weer naar voren, dat hier in Holland de middenstand een niet te missen schakel is, ten ie door vakkundige behande ling, ten 2e door het direct contact tusschen consument en leverancier. Het publiek voelt zich geen „nummer", kan waardevolle adviezen ontvangen, weet, dat hel den middenstander achter de toonbank niet op de allereerste plaats te doen is om iets maar zoo duur mogelijk te verkoopen, ook al ia het ongeschikt voor den klant, maar dat het hem te doen is om den klant prettig te stem men, tevreden te stellen, terug te laten komen. We zijn daarom allerminst bang voor de toekomst van den middenstand, hoe ook dq huidige algemeene crisiszorgen den midden stand hllerminst sparen. Als de middenstand maar wil, dan heeft die middenstand alle factoren in zich dei, strijd te winnen. De MICA zal dat weer doen zien. In deze weken zal de middenstand nog weer eens extra toonen, wat hij presteert en hoe gczel- lig, hoe goed, hoe goedkoop die middenstand het publiek 4 kan bedienen i

Soester Courant | 1935 | | pagina 5