Medisch-Tandheelkundig Instituut Laat Uw wagen Garage Koevoets D. L. SCHAAP 13,00 laar Amsterdam per luxe Auto f 1.00 enkele reis. Retour! 1 50 Tandarts Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SQESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 566. Openbar® Voordracht Onderwerp: „NOODLOT EN VRIJHEID" Mr. van Doorne contra A.V.R.0. bestuur. Daarsmsren, Wasschen en Simonnlzen vaor nHiddelwijkstraat 40 - Telefoon 773 Plaatselijk Nieuws. SnlichtmyenRENQOY, Blrkfstraat 26b, Soest, Tel 578, D. Schouten Nachtegaalweg 10 Saesfdijk DE 5QE51ED CDUDAMT ADVERTENTIEPRIJS: *an 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden zonder prijsverhooging in het andere blad opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT" en „SOESTER WEEKBLAD" Algemeene Weekbladen. ABONNEMENTSPRIJSDe Soester Courant 65 cent per 3 maanden en Soester Weekblad 10 ct. per maand. 14e JAARGANG Vrijdag 18 October 1935 No. 42 DE OENESTETLAAN 1, Soest MOND. EN TANDARTS (AMSTERDAM) houdt spreekuur in Soest iederen Donderdag en Zaterdag van 10-12 en 1-3 uur. Zeer billijke tarieven Geheel gebit f 45.of f 60.—pijnloos trekken inbegrepen. Vullingen f 3.Goudkroon f 15.—Pijnloos trekken f 1,50 Alle betalingen eventueel te regelen. tot den president de opmerking dat hij y heosofische Ver. Ned, Afdeeling Centrum Soest-Sosstcüj* zich op diens verzoe^ -beperkt had in zijn van den Heer J. KRUISHEER te Huizen. 0p Vrijdag 18 Ociober 's avonds 20 uur Kleine zaal Religie en Kunst (Rembrandtlaan). Entree naar verkiezing.1 verdediging, maar niettemin er den nadruk op wilde leggen, dat ook deze voorstelling van zaken door Mr. Adriaanse bezijden de waar heid was. Het Hof bepaalde de 'Uitspraak op 20 November a.s. (Door plaatsgebrek kon die verslag niet (het vorig nummer' worden opgenomen). Dinsdag 2.1. vonden voor het Gerechtshof te JAmsterdam de pleidooien plaats in het pro- 'ices dat door Mr. v. Doorne gevoerd wordt tegen d-e A.V.R.O., naar aanleiding van zijn royement als lid op 13 Dec. 1930. De recht- ibank had Mr. v. D, op formeele gronden niet. ontvankelijk verklaard, voornamelijk omdat zijn Tactie gericht was tegen het besluit van het Pa'gelijksch Bestuur en niet tegen het besluit yan de algemeene vergadering; om deze reden iiad de rechtbank dan ook geen uitspraak ge daan over het feitelijke deel, de al- of niet 'gerechtvaardigdheid van het royement. J Voor den aanvang van de pleidooien ver» Sfocht de president den pleiters, zich te willen beperken in hun betoog ten aanzien van Üe feiten, aangezien deze reeds omstandig in 1de stukken waren vermeld. j( Als eerste pleiter kreeg Mr. van Doorne het woord. In een welsprekend pleidooi schetste jiuj het vèrloop der gebeurtenissen in Decem- jbpr 1930, waarop het royement was gevolgd, pit royement werd uitgesproken in een da- gelijksche bestuursvergadering, die niet was 'geconvoceerd, waartoe ook hijzelf, hoewel bestuurslid, niet was opgeroepen en vyaarin jeen medebestuurslid, op aanstoken van Vogt, jdoor zijn chef dien middag werd vastgehouden Jen dus belemmerd de vergadering bij te wo- jnen, daar Vogt den invloed van dat bestuurs lid vreesde. Ieder onderzoek naar de beschul digingen, waarop het royement gegrond was, Jwerd geweigerd; tot viermaal toe. De beschul digers, Vogt, Molhuysen c.s. wisten maar al ie wel, dat de beschuldigingen valsch waren jen durfden geen onderzoek aan. De algemeene Vergadering ,van de A.V.R,0. is geen leden- Vergadering. De leden hebben daarin niets ,te vertellen. Aan de hand van de wordings geschiedenis der Statuten toonde Mr. v. D. laan, dat de z.g.n. algem. vergadering niets anders is dan een uitgebreide bestuursver gadering, waarin, in hooger beroep dus, de zelfde „rechters" zitten als in eerste instantie. [Geen wonder dus dat ieder onderzoek ge weigerd en het royement bevestigd werd! ï>at de heeren zich niet aan een onderzoek .waagden, is begrijpelijk. Dan zou niet alleen de vafsshheid der beschuldigingen gebleken izijn, maar bovendien hoe toen in de A.V.R.O. bedrog en fraude plaats vond. De heeren waren bang voor hun positie, ze durfden geen onderzoek aan. Tegen beter weten in .wordt het bestaan van een acte van beschul diging, waarop het royement is uitgesproken, ©ntkend; die acte is aan de rechtbank- overgelegd, wat het duidelijkst bewijs is van de leugenachtigheid dier ontkenning. Laat Mr. Adriaanse aldus roept pleiter uit het straatje van de A.V.R.O. tracht schoon te bestuurslid is en dus zeker hier wel bijzon der goed beslagen ten ijs gekomen, nu eens aan het Hof vertellen, over welke fei ten en bewijzen hij beschikt om die beschul digingen waar te maken. Maar hij kan het niet; ook hier staat hij, evenals voor de recht bank, met den mond vol tanden! Mr. Adr. .weet, dat hij hier pleit voor een onrecht vaardige zaak; als advocaat was hij verplicht geweest geen der beschuldigingen te accep- teeren zonder bewijs. „Dat hij desondanks he tstraatje van de A.V.R.Ö. tracht schoon te schrobben, overtuigd van de valschheid der beschuldigingen, daarvoor past hem het, schaamrood op de kaken", roept pleiter met stem-verheffing uit. Van alle beschuldigingen, verraad van be- stuursgeheimen, heulen met de V.A.R.A, ge zagsondermijning, en al dat fraais jfteer, is geen woord waarheid. Het was alles humbug, ©verdonderingspoUtiek, om hem, die Vogt c.s. te veel op de vingers keek, er uit te wérken. Slechts twee feiten kan het, A.V.R.O.-'bestuur aanvoeren, die nog eenig houvast zouden bieden; maar in het licht der waarheid be schouwd blijft ook daarvan niets over. Dat ik den Minister een bezoek gebracht heb ©m de oorzaken te vernemen vaa het ver broken contact met de regeering, heeft men als royemehfsgrond laten vellen, Dat was ook al te belach^jpc. Maar nu maakt men ervan 4at ik omtrent mijn bezoek niets heb willen vertellen. Dat is een leugen, roept pleiter uit, de notulen bewijzen dat- Het tweede feit is de z.g.n. samenzwering om bestuursleden te verwijderen. Dit is ervan gemaakt, maar in werkelijkheid is niets anders gebeurd dan dit. dat medebestuurders zijn ingelicht over wan. toestanden ook op financieel gebied, in de A.V.R.O. en is aangedrongen op een onder zoek daarnaar. Juist omdat Vogt en de be trokken bestuursleden zich zeer wel bewust waren dat dat onderzoek voor hen funest zou zijn, is dit voorgesteld als een soort „samen zwering". Kennisname van de juiste toedracht moet ieder onpartijdig beoordeelaar tot het resultaat brengen, dat ook van deze beschul diging niets overblijft. „Ik ben het", aldus pleiter, „die de heele organisatie van de A.V. R.O. op pooten heb gezet, die statuten, re glementen heb ontworpen, en den grondslag heb gelegd van de geheele vereeniging, en dit volstrekt belangeloos; en tot dank werd ik geroyeerd door middel van machinaties, die het daglicht niet mogen zien. Een uitspraak dat mijn royement onrechtmatig is, beteckent meer dan een persoonlijk belang. De radio is een instrument geworden dat de pers in belangrijkheid nabij streeft, zoo niet over treft. Hét is een algemee n belang om te weten of dat insti-ument wordt gehanteerd door fatsoenlijke, respectabele lieden, dan wel door personen voor wier moraliteit en men taliteit men het sein moet hijschen: „Weest op Uw hoede". Hierna behandelde Mr. van Woelderen de juridische zijde. Hoewel het hier geen straf proces betreft, zijn er niettemin regelen van fatsoen die men jegens anderen in acht te ne men heeft, en aan het toetsingsrecht van den rechter zijn onderworpen. Mr. van Doorne is de acte van beschuldiging onthouden, en hem is ieder onderzoek geweigerd. Dit is een daad van onfatsoen, die de rechter als onrecht matig kan kwalificeeren. Pleiter becritiseerf voorts uitvoerig de wijze van tot stand koming van het royementsbesluit en de publicaties in de Radiobode, die onwaar waren en het karakter van smaadschrift naderden. Dat het gepubliceerde onwaar was biedt pl. aan met getuigen te bewijzen. Vervolgens komt voor de A.V.R.O. eerst Mr. J. G. Salm aan het woord, die zich be perkte tot het zuiver juridische gedeelte en het vonnis van de rechtbank juist oordeelde. Uitvoerig zette pleiter aan de hand van juris prudentie en schrijven zijn meening uiteen en concludeerde daaruit dat het vonnis van de rechtbank zal moeten gehandhaafd blijven Mr. J. Adriaanse, lid van het A.V.R.O.- bestuur, zou daarna het feitelijk gedeelte be handelen. Wie gedacht moest hebben dat door dezen pleiter het betoog van Mr. v. D. jzou zijn weerlegd of bestreden worden, zag zich daarin teleurgesteld. Met geen woord werd getracht de beschuldigingen te moti- veeren. Pleiter bepaalde zich tot het bezoek van Mr. v. D. aan den Minister en wijdde uitvoerig uit over de omstandigheden, waarin de A.V.R.O. toentertijd t.a.v. den Minister, verkeerde. Ook thans weer betoogde pl. dat -niet het bezoek aan den Minister maar het zwijgen van Mr. v. D. daarvoor aanleiding had gegeven tot het royement. Voorts wijdde spreker uit over de z.g.n. samenzwering en betoogde d§t het plan van Mr. v. D. was ge weest enkele bestuursleden te doen verwij deren, waarover het bestuur natuurlijk zeer verbolgen was geweest. Mr. van Doorne richtte zich daarna nog Hallo, hallo, hier de „E.H.B.O." Onder groote belangstelling ging Woesdag* avond de première van de E.H.B-O.-revue» Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter der vereeniging afdeeling Soest, Dr. J. H. A. Rupert. Spr begint met het doel der vereeniging uit een te zetten, en meent, dat, hoeweb propaganda voor deze vereeniging eigenlijk niet noodig is, zijn er toch enkele gevallen, waarin men dagelijks het groote nut der (vereeniging ziet, b.v. het verleenen van hulp' bij openbare feestelijk heden, het verhuren! van een ziekenauto, het verleenen van indiv'dueele bijstand, hulp bij sportwedstrijden, e-j* ook bij de onlangs g'eboucteaï "2, jbe ,%?/Lïmir.gs-oef cning is weer gebleken welke groote diensten door de E.H.B.O. kan worden verleend- Zij mocht dan ook de bijzondere dank van de command. der luchtoefeningen ontvangen. Het doel, lij den te verzachten, moet ieders sympathie wekken. In een zich voorstellen der vereeniging aan het talrijk publiek werd nu de revue begon nen. De vroolijke muziek en het prompte spel brachten al dadelijk de stemming erin. Meer malen daverde de zaal van het lachen en de refreintjes werden dapper meegezongen. Mej. Leenen vervulde belangrijke rollen in de revue, de heeren Cales en de Graaft heb ben zeker alle succes gehad in hun geestig spel. Als bijzonder aardige momenten noemen we: „Don Kanaros vertelt iets" en „Crisis verschijnsel". Het geheel had iets vlotter af gewerkt kunnen worden, wat wellicht zou bijgedragen hebben lot verhooging van ac tualiteit. 1 De toiletten waren goed verzorgd, even 1 als de entourage van het tooneel. De Soester E.H.B.O. kan bogen op een CARLTQN THEATER. w.o.: 53 opperlieden, 47 grondarbeiders, 65 „Es war einmal ein Walzer", de geestige] losse arbeiders, 30 metselaars, 30.. schilders operettefilm met Martha Eggerth en Ida j behangers, 24 timmerlieden, 13. chauffeurs, aantal voortreffelijke acteurs 1 Vereeniging voor Mond- en Ge bitverzorging DENTOFORM. houdt spreekuren ten huize van den heer (bij de Beetzlaan) VRIJDAG van 9-12 uur. Gratis inlichtingen van 9—2. Heele gebitten, pijnloos trekken Inbegrepen f30.—, met garantie Pijnloos trekken f 1.— Adres: Amsterdam, Amstelkade 64 Het grondbedrijf. De Kroon heeft ongegrond verklaart het beroep van den raad der Gemeente Soest tegen het besluit van Ged. Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring is onthouden aan de be grooting dier gemeente voor 1935 en wijziging^ dier begrooting en aan de begrooting van het grondbedrijf. Kath. Kring - Soesterberg. Zondagavond gaf de K.K. te Soesterberg zijn -eersten avond in dit seizoen. In zijn openingswoord deelde de heer Nefkens mede dat binnenkort een lezing zal worden ge houden over „Abessinië" door Mr. Van Son, ten tweede een ledenvergadering zal worden uitgeschreven en bovendien met Kerstmis een kinderfeest zal plaats hebben. Door de tooneelclub van den Kring werd, onderleiding van den heer Peters, opgevoerd: „De gril van den Hertog", welk stuk op voortreffelijke wijze werd gespeeld. De lach was niet van de lucht. Dat het publiek had genoten bleek ook toen de heer Peters door den heer Bremer met een krans werd gehuldi- digd. Deze eerste 'avond is een groot succes geworden voor den Kring. Na de sluiting bleven de aanwezigen nog geruimen tijd gezellig bijeen. R.K. Werklieden-Vereen. Sf. Joseph. 10 Nov. a.s. hoopt de R.K. Werklieden- Vereen. „St. Joseph" te Soest haar 25-jarig bestaan te herdenken. Vooraf gegaan door een drie-daagsch triduum, zal dit feit des morgens kerkelijk worden gevierd. Des mid dags zal een receptie worden gehouden, alsmede een kinderfeest voor de kinderen der leden, terwijl 's avonds een groote propa ganda-feestavond zal worden gehouden. Wüst, liet deze week de toeschouwers in dit theater genieten. Charme en levendige handeling wisselen elkaar af in dit goede filmwerk. De muziek van Frans Léhar is zeer boeiend en animeerend. De inhoud van deze film is eigenlijk eenvoudig: twee jongelui uit de gegoede stand, echter allebei met een geheimgehouden bankroet van hun Vader's zaak, zullen met elkaar trouwen, omdat men van weerszijden een rijke partij denkt te win nen. De jongelui zelf echter voelen niets voor elkaar, omdat ze beiden reeds hun keus gemaakt hebben. Met hun vieren ontvluch ten ze, maar gemeenschappelijk overleg weet een snel bloeiende zaak in het leven te roe pen en alle partijen zijn gebaat! In het voorprogramma ging een zeer spannend werk: „Petroleum". Lezing Ds. W. Hoekendijk. Voor de Maranathabeweging trad Donder, dagavond in de Viersprong op Ds. W* Hoe kendijk,met het onderwerp: „De wederkomst des Heeren in het menschelijk lichaam". Het is nu geen tijd, aldus ving spr. zijn rede aan, een preek te houden. Maar veeleer om elkaar de Ixand op den Schouder te leg gen en in persoonlijk spreken, elkaar afvra gen, hoe wij staan ten opzichte van onze ziel, in deze ernstige tijden. Spreker legt getuigenis af van zijn eigen geloofsbekeering, roert enkele andere voor beelden aan en geeft daarna uitlegging van het Maranatha-Christendom. Op grond van desbetreffende Bijbelsche uitspraken verwacht de Maranatha-Christen de wederkomst van Jezus boven alles. Het vernederde lichaam trekt de mensch van God af, naar de aarde, en daarom is het zoo moeilijk, daarin tóch God te dienen. Doch op grond van de Mara- natha-belofte mogen wij verwachten, vervolg de spreker, dat eenmaal Jezus nederkomt en alle harten zuivert en tot Zich trekken zal. Daarnaar uit te zien is het eenige, wat op deze aarde mag en moet hooggehouden worden als het eenige, dat verlossing bren gen zal. Smalfilm-demonstratie, In Hotel „Eemland" werd Zondagmiddag een demonstratie gegeven van de nieuwe Philips geluids-smalfilm. In verschil met de gewone geluidsfilm, die 35 m.M. breed is, heeft deze rolprent slechts een breedte van 16 m.M., evenals de vroegere „stomme films' Dit is de nieuwste uitvinding van Philips en aan het succes hiervan zal zeker bijdragen, dat dit materiaal onontvlambaar is, zoodat het voor b.v. scholen en winkeliers doelmatig is voor diverse demonstraties. Een groote demonstratie van deze nieuwe smalfilm is gegeven op de laatste Jaarbeurs. Dat deze vinding momenteel naar ver houding nog kostbaar is, spreekt vanzelf, doch reeds in 1936 meent men, door de groote omzet, een gangbaar artikel te maken van de geluids-smalfilm. Ter demonstratie werden een paar kleine films vertoond. Het beeld was duidelijk en het smalle beeld niet hinderlijk. Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging „Soest en Omstreken", In de gehouden ledenvergadering van Pluim, vee- en Konijnenfokkers werd besloten tot het organiseeren van een Jongdierendag. (Uitsluitend hennen). Deze dag zal gehou den worden op 26 Oct. in hotel „de Gouden Ploeg". Tegen betaling van fo.25 per dier is voor het publiek de gelegenheid openge steld hennen in te zenden. Keurmeeiter zal zijn de heer J. P, Wijk uit Apeldoorn. Na lezing van het jaarverslag der U.P.E. werd heftig gedebatteerd over het voorstel, de afd. Soest af te scheiden van deze Bond. Met 5 vóór, 19 tegen en 1 blanco werd deze idee verworpen. Een uitstapje naar de Intern. Pluimvee tentoonstelling te Brussel zal wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. ARBEIDSBEURS. De stand op 16 Oct. is 416 werkloozen. kantoor bedienden, 10 landarbeiders, 5 lood gieters, 6 stucadoors, 3 houtbewerkers, 5 sla gers, 3 voegers, 7 vertegenwoordigers, 33 tuinlieden, 10 transportarbeiders, 5 dienstbo den, 2 werksters, 4 monteurs, 3 kleermakers, 3 iftters en 3 koks.kellners. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen aan de adressen, achter de voorwerpen vermeld. Belastingmerk, Soesterb.str. 69; schroeven draaier, bur. van Politie; 2-ons gewicht, idem; gportemonnaie, id.; belastingmerk, id.; zilver armbandje, Stadhouderslaan 27; vulpotlood^ van Weedestraat 50; belastingplaatje, Konin- ginnelaan 107. BRAND, In den nacht van Dinsdag op, Woensdag plm. 3.50 uur werd telefonisch kennis ge geven bij de politie, dat brand was uitge broken in een steene schuur, toebehooreni aan K., wonende aan de Stationsweg. Do brandweer was zeer spoedig ter plaatse. Bij hun komst stond de geheele schuur reeds in lichte laaie. Door snel ingrijpen kon da romp der schuur nog behouden worden, doch' kap en inhoud werden 'n prooi der vlammen. De oorzaak dezer brand is onbekend, as surantie dekt de schade. Tholen en van Lier in Soesl. Het heeft de directie van het Oarlton- theater mogen gelukken, het bekende Zan gersduo Tholen en van Lier op hun afscheids avond aan Holland in de nieuwe bioscoop zaal te doen optreden. Het tweetal stond namelijk op 't punt, op tournee te gaan naar de Oost. In een kort gesprek met van Liet deelde hij ons mede, dat het nu wel niet do tijd is, om op reis te gaan, maar dat het ver. zoek van 't Ned. Kunstverbond zóó dikwijls herhaald werd, dat langer weigeren onmo gelijk bleek. „Morgenavond om dezen tijd zijn we vertrokken", aldus van Lier, „dat bedoeling was, een reisje van vier maanden uit en thuis, maar we zijn al tot Januari ba- zet op Java, daarnet komt nog Sumatra, en dan nog eens Java, zoodat het wel .wat langer duren zal." Het optreden ia „Carlton'* was de artisten aangenaam en de zaal werd door beiden zeer geprezen. Het programma was als altijd vol afwis seling; nu eens sprankelend van humor, dan tragisch of van fijne satyr®. Het publiek juichte de zangers in har telijk applaudiseeren toe. Namens de directie dankte de heer Nieveen de charmante zan gers, bood hun elk een fraaie bouquet aan en daarna, mede geschonken door het Cari- ton Hotel te Amsterdam, een fijn lederen no titieboekje, als blijvende herinnering aan dezen afscheidsavond. De dames Tholen en van Lier waren in de zaal aanwezig. Na de pauze werd het publiek nog ver gast op een spannende natuurfilm: „Storm op de Mont-Blanc". Vergadering R.K. Kiesvereen, Maandag a.s. (21 Oct.) des avonds 8 uur, zal de R.K. Kies vereeniging een belangrijke algemeene vergadering houden in het St. Joseph-gebouw. De agenda vermeldt o.m. huldiging van den heer P. van den Bremer, in verband met zijn 40-jarig lidmaatschap van den raad, bestuursverkiezing enz. Ook de Oostersche vroun> ore*? dat Purol de huid gaaf en giettfffS maakt en bovendien fluweelzacht

Soester Courant | 1935 | | pagina 1