RATIONA THE WHÖLE WOÉL ENVIISS ÉTBH1KADE MYI5H Ktè SPORT, KUNST EN POLITIEK. Wij gevoelen ons gedrongen, te vijzen op een hoogst bedenkelijk ▼erschijnsel in de tegenwoordige maatschappij, namelijk de zeer verkeerde neiging om politieke ©verwegingen een rol te laten spelen in sport en kunst. Dit zijn immers aangelegenheden, die streng gescheiden behooren te blijven. Ongelukkigerwijze heeft ook Nederland, waar men toch anders het hoofd koel pleegt te houden, zich laten meesleepen in dezen verderfelijken maalstroom. Juist in den laatsten tijd zijn daarvan eenige frappante vorbeelden aan het licht gekomen. Waarom zouden wij ons, ten aanzien van sport en kunet, laten beïnvloeden door binnenlandsche aangelegenheden van andere lan den, die, uit politiek oogpunt, niet onze instemming kunnen hebben? Het zou toch al te dwaas zijn, aeen Duitsche of Italiaansche opera te willen gaan zien, omdat de in Duitschland tegen de Joden gevoerde actfe of Italië's optreden tegen Abessynië ons niet aan staat 1 Laten wij toch geen voor beeld nemen aan de Joodsche boycott-actie in Amerika; boven het er toe? De Olympiade dient de sport, en niet de politiek. Het is toch geen D u i t s c h feest Indien één evenement er aan spraak op kan maken, in den vol- sten zin des woords internatio naal te zijn, dan is het zeker wel de Olympiade, die gehouden wordt onder de auspiciën van het internationale Olympische Comité Uit naam van de edele sport en de kunst moeten wij dan ook krachtig opkomen tegen het on verantwoordelijke drijven om deze te willen verplaatsen naar het gebied van de politiek - - een terrein, dat sport noch kunst zul len of willen betreden. EEN MISTLEGER BIJ DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. Het Engelsche spoorwegverkeer vindt, zooals bekend, een van zijn grootste vijanden in den beruchten Engelschen mist, die vooral in voor- en najaar op treedt. Ter voorkoming van ongelukken, hebben de spoorwegen langs alle lijnen een leger van 5000 arbeiders opgesteld, wier taak het is, op de belangrijkste ver keerspunten een paar honderd meter voor de signalen kleine patronen met explosie- stoffen op de rails te leggen, die de ma chinisten op de nadering van de signalen opmerkzaam moeten maken. dergelijke methoden dienen wij ons verheven te achten. Het heeft er evenwel den schijn van, dat men in bepaalde kringen eenigszins dien kant uit wil; men herinnert zich de anti-Duitsche actie van het Gymnastiekverbond (die zelfs dreigt te leiden tot een afscheiding van de meer nuchter denkenden). Dan wijzen wij op het, uit sportief oogpunt niet min der zonderlinge besluit van den Ned. Biljartbond, dat eveneens bij een aantal leden en aange sloten vereenigingen sterke on tevredenheid heeft gewekt, zoo dat in deze kwestie zeker het laatste woord nog niet zal zijn gesproken. Niet minder betreurenswaardig Is het feit, dat de gemeente Am sterdam heeft gemeend, het sub sidie aan de Wagner-vereeniging te moeten onthouden, omdat de Commissie van Bijstand de kunst zaken, welke Duitsche balletten of balletten onder leiding van een kunstenares, die ook in Duitsch land vaak optreedt, niet wenscht te steunen. Men zou in de ver leiding komen, zijn toevlucht te nemen tot krasse termen om de houding van deze commissie te kwalifiseeren. Wie dupeert zij Duitschland Duitschland zal zich er wel weinig van aantrekken. De gedupeerden zijn tallooze Ne- derlandsche kunstliefhebbers. Niet minder treurig is, dat be zadigde en vooraanstaande lieden als de heer D. Hans, de bekende hoofdredacteur van een Haagsch blad, in hun verbittering tegen Duitschland zich er zelfsf toe lee- nen, om de Olympiade, die vol gend jaar in Duitschland wordt gehouden, onmogelijk te maken wat hem wel niet zal lukken maar toch te saboteeren. Dit kan men niet anders dan veroor- deelen, omdat het in de hoogste mate onsportief is. Olympiade en politiek is er onmogelijker combinatie denk baar? De Olympiade is immers het groote feest van alle sport- menschen ter wereldl Of dit feeet wordt gehouden in Japan, in En geland, in Züld-Afrlka wat doet BINNENLANDSCH OVERZICHT. De Nederlandsche ambulance naar Abessinië Het Plan van den Arbeid in de lucht. Nederlandsche werkloozen in Duitschland. Mislukte zwendel met aandeelen van verzekerings-maatschappij. Wij hebben indertijd melding gemaakt van het feit, dat het Ne derlandsche Roode Kruis voorne mens was, een ambulance naar Abessinië uit te zenden, waartoe een beroep werd gedaan op alle landgenooten, die met dit doel sympathiseeren. Thans vernemen wij, dat een bedrag van f 50.000 voldoende voor een voorloopige uitzending, zij het dan op minder groote schaal dan men zich had voorgesteld, is bijeengebracht. Hiermede is de uitzending der halve verzekerd. Men zal onverwijld overgaan tot het aanstellen van den medi- schen staf, terwijl in overleg met den leider en den administrateur zal worden vastgesteld, welke in ventaris noodig zal zijn, waarna dan de noodige bestellingen kun nen geschieden. De voorberei dende werkzaamheden daarvoor zijn reeds uitgevoerd. Veel steun heeft het hoofdbe stuur gehad van het Rotterdam- sche Comité tot uitzending eenei Nederlandsche ambulance, welk bureau krachtig medewerkt om de geldmiddelen te versterken. Tevens maakt het hoofdbestuur melding van verschillende zen dingen in natura, waarmede men het heeft verblijd, o.a. een instru mentarium, schenking van een thans rustend geneesheer. Inmiddels, al is men dankbaar voor het bereikte resultaat; men wil méér doen. Het Nederland sche Roode Kruis wil een tweede bedrag van f 50.000 bijeen bren gen, om het liefdewerk verder voort te zetten en doet daartoe een beroep op allen, die wen- schen mede te werken om Neder land een waardige plaats te doen innemen onder de buitenland- sche ambul-.nces, die reeds in Abessinië /erkzaam zijn. Het Plan van den Arbeid, ont worpen door S.D.A.P. en N.V.V. heeft lang niet overal instemmina aevonden. Zoo schrijft dr. ir. B. Bölger in de „Ingenieur", dat hij het plan volstrekt niet kan bewon deren, ten eerste reeds omdat het op twee grondslagen hinkt: de huidige crisispolitiek en de eco nomische verhoudingen, los van de crisis. Verder wijst hij er op, dat bij een plan van zoo ver strekken- den aard een diepgaande analyse had moeten worden gemaakt van de bestaansmogelijkheden, die voor 't Nederlandsche volk tech- nisch-economisch en historisch gezien voorhanden zijn, aange zien hier wordt aangestuurd op de bestaanszekerheid van het Ne derlandsche volk bij een behoor lijk bestaanspeil. Deze analyse als grondslag kie zende had men dan een plan moe ten opbouwen, rekening houdend met de politieke mogelijkheden en met de sociale wenschelijk- heden. Zoo zou men iets hebben kunnen aanbieden op weten- schappelijken grondslag, getoetst aan de werkelijkheid. Al zou on getwijfeld een dergelijk plan des niettegenstaande voor velen on aanvaardbaar zijn gebleven, op grond van politieke overwegin gen, toch zou men de voldoening hebben gehad, dat het een lo gisch opgebouwd geheel was ge weest. Als men het plan, zooals het daar ligt, wat nader beziet, gaat hij voort, komt men tot de con clusie, dat het zweeft, dat men nergens grond onder de voeten heeft. „Bij het lezen ervan ver beeld ik me veel meer te zijn in 'n liefdadigheidsbazar, waar men „elk wat wils" heeft bijeenge bracht om zooveel mogelijk geld voor het goede doel bijeen te krijgen, dan in een goed georga niseerd en commercieel geleid warenhuis." De schrijver besluit met te zeg gen, dat, hetgeen over eenige jaren zal verwerkelijkt zijn, niets anders zal blijken te wezen dan brokstukken van denkbeelden, welke anderen, geheel los van de S.D.A.P., ook reeds sedert jaren als juist erkennen. In Minister de Wilde's memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer treffen wij o.m. een uitvoerig bescheid aan naar aanleiding van opmerkingen en wenschen ten aanzien van behoeftige Neder landers in het buitenland. De minister begint met toe te geven, Hat als gevolg van het weigeren van werkgelegenheid aan DuïtscKers hier te lande en het Ie werk stellen in ons land van" thans in Duitschland geves tigde Nederlanders het bedrag, uit té geven voor steun in Duitsch land, sterker zou kunnen worden verminderd. Het "zou evenwel zeer bezwaar lijk zijn, Hit ook in de huidige om standigheden tot het uiterste door te voeren. Er moet naar gestreefd worden, om juiste verhoudingen te berei ken. Te dien einde is in Februari een overeenkomst gesloten met Duitschland, welke inhoudt, dat van Duitsche zijde toezeggingen zijn gedaan ten opzichte van'het verschaffen van werk aan, tot ar beiden geschikte, Nederlandsche werkloozen. Onlangs is in deze overeen komst een wijziging aangebracht, ook al omdat de resultaten tot dusverre onbevredigend waren, al moet worden erkend, dat het aantal steungevallen tameliik sterk is teruggeloopen, namelijk tot 5200. In dit getal zijn begrepen ongeveer 000 ouden van dagen en invalieden. Inderdaad kan worden gecon stateerd. dat Nederlanders wor den achteraesteld; doch onver klaarbaar is dit niet, crezien in het Mcht van de tegeuwoordiqe we reldsituatie en het autarchi°ch streven. In elk geval kan den Duitschen autoriteiten niet het TorWijt worden gemaakt dat zij niet voldoende medewerking verleenen. ALOISI IN GENèVE. Te Rotterdam is, door een on tijdig faillissement (ontijdig ten minste voor de bedriegers) een zwendel-affaire aan het licht ae- komen. Het betreft de verzeke- rinas-maatschapoij „Patria". Aangezien enkele klachten wa ren ingekomen van verzekerings- De Italiaansche gedelegeerde ter sanctie conferentie bij zijn aankomst te Genève. houders, die gelden niet uitge keerd hadden gekregen, mengde de politie zich in de zaak en haar onderzoek leidde tot het opvat ten van verdenking tegen den di recteur, die zich tenslotte aan het hoofdbureau aanmelddewaai hem een verhoor is afgenomen. Daarna is de zaak in handen ge steld van de justitie, welke zal hebben uit te maken, of er aan leiding bestaat om een strafver volging tegen hem in te stellen. Gebleken is, dat de zaken al geruimen tijd niet goed gingen. Eenigen tijd geleden was het grootste deel van de aandeelen in handen gekomen van een bui- tenlandsche „combinatie", welke een niet al te soliede Engelsche verzekerings-maatschappij in het geval betrok, het aandeelenkapi taal op papier uitbreidde en nu bezig was, de vrijwel waar- delooze aandeelen van de hand te doen aan argelooze buitenlan ders, die niet voldoende inzicht in de zaken bezaten. Gelukkig voor dezen is het faillissement uitgesproken, voor dat zij de transactie hadden af gesloten. Op de vergadering van aan deelhouders in de „Patria", welke plaats vond op 23 September j.1. werd zekere dr. R. Levy, een Duitscher, tot directeur benoemd. Deze is, in verband met het justi- tioneele onderzoek, eveneens in verzekerde bewaring gesteld op het hoofdbureau van politie, afwachting van verdere maatre gelen. BUÏTENLANDSCH OVERZICHT. Nieuw Italiaansch offensief. Genève en Londen slecht te spreken over Rome. Abes sinië geeft de hoop niet op. Turkije bouwt een lucht vloot. De toestand in het Verre Oosten. Het hernieuwde Italiaansche of fensief in Abessinië wordt nog steeds voortgezet. In het noorden richten zich de Italiaansche aan vallen op het in de laatste dagen en weken veel genoemde plaatsje Nakalle. Het van alle middelen der moderne techniek uitgeruste leger van generaal de Bono rukt in deze streken van Ethiopië lang zaam maar regelmatig op. Veel tegenstand schijnen zij daarbij van de Abessynen niet te onder vinden, wat-, ook niet zoo ver wonderlijk is, daar zulks niet met ENGELSCHE PROTESTMEETING TEGEN DEN OORTOG TN ABESS1NT". In Albert-Hall te Londen werd een groote protestmeeting tegen den oorlog i Abessinnië belegd. Men ziet rechts 'deh Aartsbisschop van Canterbury tijdens een rede en als tweede van links den pud-minister van buitenlands te Jftken, Sir Austcn Chamberlain* de plannen van den negus en zijn bevelhebbers overeenkomt. Men wil de Italianen in het noorden nog rustig wat verder het land laten intrekken. Maar ook in het zuiden zijn de fronten in bewe ging. Daar tracht generaal Grazi- ani de geheele provincie Ogaden aan zich te onderwerpen, waarbij hij echter op een krachtigen te genstand van de legerscharen van den daar regeerenden ras Nasiboe gestooten moet zijn, waarbij enorme onweders en giet- buien de bondgenooten van de Abessynen bleken te zijn. Beslissende slagen zijn er ech ter tot nog toe, evenmin trouwens als tijdens het eerste Italiaansche offensief, nog niet geleverd. De Abessynen vermijden het om grootere veldslagen tegen hun vijanden te leveren en trekken zich klaarblijkelijk liever nog wat verder in hun bergen terug. Vol gens een verklaring van den Abessynsche minister van Buiten- landsche Zaken Blatingeta Heroui is de oorlog voor zijn volk nog niet eens begonnen. Voor de Ita lianen is dit geen vroolijke ver klaring. Reeds op het oogenblik schieten zij al niet te hard op. Hoe zal zulks wel worden als de Abessynen hardnekkigen tegen stand gaan bieden. Het bericht van het nieuwe Italiaansche offensief heeft in Ge nève en vooral te Londen geen vriendelijke echo's verwekt. Hoe deze actie ook zal afloopen, of de Italianen succes hebben of niet, de noodlottige spanning tusschen Italië en Engeland zal er verder door verscherpt worden. Indien Italië zich uit de veroverde Abes synsche gebieden aan de Roode Zee een nieuwe kolonie wil cheppen, dan beteekent dit voor Engeland meer dan slechts een episode. De Engelsche minister president heeft het onlangs nog eens zoo duidelijk gezegd: „Geen mogendheid mag de verbinding tusschen Engeland en Indië in gevaar brengen of beïnvloeden Dat is het alpha en omega vaD de Engelsche politiek." De wol ken, die zich door de nieuwe ge beurtenissen in Abessinië weer samenpakken, zijn voorloopig slechts stormwolken. Zij kunnen zich nog verstrooien, zij kunnen zich echter ook ontlasten in een regenbui van noodlottige gebeur tenissen. In de Abessynsche hoofdstad is ondanks de Italiaansche succes sen de stemming tamelijk roos kleurig. Men gelooft daar nog steeds aan de overwinning. Het wachtwoord luidt er op 't oogen blik „Wait and see"! Wacht af en zie toe! De Abessynen en hun op perste oorlogsraad willen klaar blijkelijk een oude Numidische krijgslist toepassen, namelijk om den tegenstander eerst een stuk het land te laten binnenrukken en hem daarna te overvallen. Dit plan maakt het verklaarbaar, dat de Abessynen in volkomen ziele- rust groote stukken van hun land hebben laten veroveren. Of hun plan echter bij de voorzichtig heid, die de Italianen bij hun op- marsch betrachten, kans van sla gen heeft, is een tweede. Zij schij nen intusschen vol goede hoop te zijn, want de verklaring van Addis Abeba, dat men de vredes voorwaarden, die men nog kort- ■creleden geneigd was te aanvaar den, thans als onaannemelijk be schouwt, zou niet afgegeven zijn als men in de Abessynsche hoofd stad de toekomst hooploos inzag Ook Kemal Pasja, de heerschei van het huidige Turkije heeft het noodig geoordeeld in navolging van zoovele andere staatslieden, eens over zijn wil tot vrede te spreken. Turkije streeft volgens zijn verklaringen slechts twee dingen na: de zelfverdediging van het land en het in stand houden van den vrede. Intusschen voeg de de president van de Turksche republiek er direct aan toe, dat Turkije absoluut een grootere luchtvloot zal moeten bezitten dan tot nu toe het geval was. Niet slechts om het land te kun nen verdedigen, maar ook om in staat te zijn, iederen aanval met een tegenaanval te beantwoor den. Op grond van dit standpunt heeft men dan ook in den laatsten tijd niets nagelaten om het aaD,",l vliegtuigen te vermeerderen. Ed do stilte van den Bosporus, ja zelfs die van het wondersc.hoone kerkhof te Ejoeb, dat iedere Oii- ent-reizlger bezoekt, wordt thans dikwijls verstoord door het zoe men van de propellers der vlieg tuigen, die bij dozijnen tegelijk over het oude Byzantium, de stad van keizer Const^ntijn, het Rome van het Oosten, vliegen. De achtergronden van den bloe- digen aanslag te Nanking zijn nog steed» niet opaelost Men weet JACHTSEIZOEN 1 Guus Betlem Jr. Voor Jagers is de tijd weer daar, Waar lang op werd gewacht, De schoonste tijd van héél 't jaar, (Voor hèn althans)., de jacht! 't Geweer wordt naar omlaag gehaald. En grondig schoon gemaakt, 't Heidevlak wordt rondgedwaald, Het speurdersoog, dat waakt.... En in het zonbeschenen veld, Daar schertst men met elkander. En knalt, met knetterend geweld. Het ééne schot na 't ander Het jachtseizoen is aan den gang, De meute rukt weer uit. Het is de eeuwenouden drang Naar rijkbeladen buit. En zelfs de Zondagsjagers gaan Hoewel ze nooit iets raken, Met wild naar huis, want., er bestaan Poeliers, en dat soort zaken.... Het jachtseizoen is aan den gang, Het jagershart klop snel. Het is een sport voor hen een drang, Het is een.... spannend spel! En angstig staart 't schichtig oog Van 't opgejaagde beest, Vanachter struik of boom omhoog Naar 't monster, dat het vreest 1 Een schót.. nee, mis en vóórt rent weer Het dier - dan.blijft het staan, 't Hijgt, 't beeft, 't kan niet meer. De honden stórmen aan. Een tweede schot.'t is gebeurd. Het vélt., inééngedoken, De heidegrond is rood gekleurd. De oogen zijngebroken Voor jagers is de tijd weer daar. Waar lang op werd gewacht, De schoonste tijd van héél 't jaar, (Voor hèn althans)., de jacht! niet, wat er den moordenaar aan leiding toe heeft gegeven om met vier welgerichte schoten den Chineeschen minister-president Wang Tsjing-wei op het partij congres te Nanking zwaar te ver wonden. Er zijn echter genoeg gronden voor een deraeliike aan slag in h Hemelsche Rijk te vin den. De radicale rationalisten veroordeelen de politiek van Nan king, die ondanks alles met Ja panners tot overeenstemming wil len komen. Op het gebied der binnenlandsche politiek zijn het de meeningsverschillen in den boezem van de Kwomintang, de eenige politieke partij van China ENGELAND IN HET TEEKEN DER VERKIEZINGEN. Een karakteristieke verkiezingspiaat van de Britsche regeeringspartij. Het onder schrift van de plaat luidt, vrij vertaald* „De heele wereld benijdt Britaannië om zijn handel, zijn vrede, zijn vrijheid onder de nationale regeering." die de gemoederen in beroering brengen. De partij is verdeeld in een conservatieven en een com munistische vleugel. De hoofd vertegenwoordiger van de con servatieven is generaal Tsjang- Kai-sjek. De zwaar gewonde mi nister-president was zijn tegen stander. Nog in 1931 had hij met eenige generaals een opstand tegen den dictatuur in scène ge zet, die echter mislukte. Daarna verzoende hij zich met Tsjang- Kai-sjek en voimde met hem de regeering. De nooit eindigende twist tus schen de Cliine sche machtheb bers komt intusqchen steeds weer Japan ten goede, aan welk land het daardoor gemakkelük wordt gemaakt om Noord China voor zich in te palmen. Reeds dreigen de schoten in Nanking weer een nieuwen stormen te weer een nieuwe storm te doeD losbarsten.

Soester Courant | 1935 | | pagina 4