HOLLAND S STEDENSCHOON IN PRAAT EN PRENT De strijd tusschen blank cn zwart. auu} I1M Oud Dordrecht. Bij Verkoudheid Mijnhardt's VOOR» PIUNT UOR.DRECHT- stracib rc HT- Tekst ea teekeningea van LEO K, ZELDENRUST Een niet minder belangrijk gebouw was de, j^eneens in de Voorstraat gelegen Munt van polland. Boven het toegangspoortje in ge noemde straat lezen we: „Dit is die Munte der Rom. Keysers en Graeffelickheyts van Hollandt". Het recht om geld te munten werd het Dïrst aan Dordrecht gegeven in het jaar 1064 Êoor Keizer Hendrik IV. Onder het bewind 'Mn Lodewijk Napoleon moesten echter alle provinciale munten verdwijnen en werd de munt voor het geheel eland te Utrecht ge plaatst, waar zij tot op heden gevestigd bleef. Gelijk wij dus zien kwam het geld aan hankelijk van de Dordtsche Munt en ver huisde dan successievelijk naar de beurzen en oude spaarkousen der goede burgerij. Velen waren er, die hun best deden het daar op fatsoenlijke of onfatsoenlijke manier weer vandaan te halen. Zelfs waren het niet slechts rasmisdadigers, die de onfatsoenlijke manier toepasten; er wa- hen in die dagen ook z.g. leiders, die zich iJÉmraan schuldig maakten en de eenvoudigen 'fes harten trachtten te bedriegen. ,5Zoo was er een leider, die een aantal krabben hiertoe exploiteerde. Hij voorzag de lieve diertjes van kaarsjes, die hij des avonds aanstak. Hierna liet hij de beestjes in de kerk over de graven wandelen. De men- schen in de kerk kregen het bijkans op hunne zenuwen van schrik en dachten niet anders JDf de meest afscbu"-'1 «noken ter wereld 'gaarden er rond. rj Drie krabbetjes echter nauüen stiekum een ■Üppcrtje gemaakt en werden 's morgens met Tiunne uitgebrande kaarsjes gevonden. H e kv. 5 het bedrog aan het lieU en de leider aan het einde van zijn be- |rel k -g. 'jl Een andere Dordtsche leider had even- teer een zwak voor spoken. Het toeval wil- Üe, dat hij bij een rijke, gierige nicht in woonde. Op een nacht ging hij naar haar slaapkamer, versierd met een wit laken, terwijl feij zooiets als „Berg Sezam, opent U" mom pelde. Toen de deur niet openging deed hij fcet zelf, hopende dat zijn nicht hem zou JTerzoeken het spook te verdrijven. Het kwam anders uit, dan de goede man zich had voorgesteld. De nicht had namelijk' nog een neef, een man, die voor geen dui zend spoken op de vlucht ging. Op aanraden van zijn nicht kroop hij in haar bed, gewa pend met een eindje hout van plus minus een halve meter lang en een arm dikteIk behoef zeker niet te ven ellen hoe het afliep. ue grooie mannen, die Dordrecht Voortgebracht heeft behooren Johan en Cor- oelis de Wat, twee m -naen, die voor hunnen den lande bewezen diensten schandelijk zijn beloond geworden. Niet minder bekend zijn Johannes Westerborgh, Ary Scheffer en zoo vele aederèn, die DordrecUts naam hoog ge houden hebben. Doch ook het vrouwelijk ge- Bl. :ht mag met eerr genoemd worden. Daar was bijvoorbeeld Jookvrouwe Magarita Go- dewijk. Wellicht hebt U, nooit eerder van haar gehoord. Eerlijk gezegd voor ik het werk van Van Balen over Dordrecht aan gebouwde, had ik ook nooit iets over haar Vernomen. Nu echter staat haar naam in mijn Iwfi" zij hare veelzijdigheid. Zij was niet alleen ervaren in de Grieksche, Latijnsche, Italiaansche, Fransche en Engel- sche Letteren, doch begreep mede de He- breeuwsche Boek-staven, rijmende geestig op nette en wisse Dichtvoeten, aijnde uitstekende konstig met de nald na 't leven af te malen, gedaant-nabootsing, Landschappen, Waterval len, Hoven, Tuynen, Bloemen, Uytzichten, Sloten, Sterckten, Huyzen, Stroomen- en Zeebevaringe, met allerlei slag van Schip- gevaert. Konstig in schilderen met oly- en waterverwe, in teykenen met Potlood, Kool en met Penne, schrijvende aardig op Glas. Verstaande de Maatzang en spelende op de Clave-cambel. (Wordt vervolgd). De uilwerking van den Italiaan- schen aanval in Abessinië op de Negers en de invloed van Mos kou. De Westersche naties zijn onderling in vijandschap ver deeld. De Negers daarentegen vormen één geweldige eenheid als het tegen de Blanken gaat. Ernstige gevaren voor de ko loniale mogendheden in Afrika. Uit Ladysmith in Natal werd in iAug. ge meld, dat Koemalo, de hoofdman van den Zoeloestam der Amakoelwa's een heel regi ment Zoeloe's ter beschikking van den Kei zer van Abessinië had gesteld voor het geval van oorlog met Italië. Terecht merkte het Vad. hierbij op, dat twintig jaar geleden zoo iets ondenkbaar zou zijn geweest. Een Zoeloe koning kende zijn naaste buren en den wit- mensch, verder wist hij van de wereld niets af. Maar, schrijft de redactie van dit blad verder, Koemalo heeft met een contingent inboorlingen in Frankrijk aan het oorlogs front gestaan. Dat verklaart alles. Deze Zoeloekoning heeft een heel anderen kijk op de wereld dan zijn vader en grootvader. Hij heeft het gevoel, dat ook de Zoeloe mee kan spreken in de wereldgebeurtenissen, ze ker als het Afrika betreft. Zoo laat ook dit simpele bericht weer zien, welk een verandering er is gekomen in de voorstellingen van de kleurlingen. Het wijst op bestaande spanning- tusschen blank en ge kleurd. Het laat ons de gevaren zien van een oorlog tegen Abessinië. Emancipatie der Negers. De kleurlingen zijn naar Frankrijk geko men om daar mee te vechten in den strijd tusschen de blanken. Er waren duizenden negers bij. Die maakten deel uit van de be zettingsmacht in Rijnland en nog steeds staan zij tusschen de blanke Fransche troepen ge reed om de grens te verdedigen. Buiten het leger werden negers opgenomen in de maat schappij der blanken, zij werkten in de fa brieken om het tekort aan blanke arbeiders aan te vullen, de knapsten kwamen aan de hoogescholen. Daar, in school en maatschappij en leger kregen de negers een heel anderen kijk op den witmensch dan in hun eigen werelddeel, waar de blanke de machtige heer was. Sinds den oorlog is een sterke emanci patiebeweging merkbaar onder de negers. Uiteraard is die het sterkst, waar de neger als vrij mensch verkeert tusschen de blanken, in Europa en de Amerikaansche steden, doch ook in Zuid-Afrika is zij merkbaar breidt zich uit over de kleurlingen in de Unie van Zuid-Afrika. Zoo bestaat er thans b.v. in Harlem, de negerwijk van New-York, een belangrijk cen trum van actie onder de negers. Daar worden negerkranten gedrukt in het Engelsch, Fransch en Spaansch en naar alle streken der wereld vervoerd. Bijzonder nauwe be trekkingen bestaan tusschen de negers in Noord-Amerika en die op de West-Indische eilanden. Onlangs kwam een negerdelegatie van de Goudkust van Harlem om hulp voor de stamverwanten in Afrika te vragen. Negers uit Westelijk-Afrika krijgen beurzen om naar Amerika te komen en daar te studeeren, later gaan ze dan als strijders voor de eman cipatie van het zwarte ras naar Afrika terug. Een zekere Aggrey heeft na zijn terugkeer in Afrika met Amerikaansch geld scholen ge sticht en zelfs een universiteit, waar neger professoren uit Amerika onderwijs geven. Men ziet hieruit, dat de negers in de Ver. Staten een belangrijke rol spelen* in de "eman cipatiebeweging der zwarten. Invloed van het Marxisme. Ook Moskou heeft sterken invloed op de negerbeweging. Niet alleen door de propa ganda van de Komintern. Het communisme heeft door, allerlei oorzaken wortel geslagen in het zwarte werelddeel en wat de Komin tern thans doet, is het opschietende plantje zoo goed mogelijk verzorgen. Veel negers, die in de wereld der blanken werkman of scholier waren geweest, zijn in hun eigen land teruggekeerd als bolsjewiki. In de fabrieken hebben de zwarte arbeiders van hun kameraden primitief onderricht ge kregen in de Marxistische leer. Toen de werkloosheid hen dwong naar het warme land terug te keeren, verschenen ze onder hun rasgenooten als ervaren en wijze wereldrei zigers, die de listal en lagen van den blan ken onderdrukker volkomen doorzagen. De neger student en kwamen van de univer siteiten terug, waar zij de leer van vrijheid en gelijkheid hadden hooren verkondigen. Zonder ook maar half door te dringen in de werke lijke beteekenis van de Westersche beschaving meenden zij dezen te hebben doorgrond, als zij een warwinkel van onsamenhangende Wes tersche denkbeelden in zich hadden opgeno men. Uiteraard voelden zij zich het meest aan getrokken tot de extreemste leermeesters. Be laden met een massa onverteerde kennis, doch heilig overtuigd van hun missietaak onder de rasgenooten, keerden velen naar hun land te rug als Marxistische propagandisten. Moskou, alle koloniale overheersching, werd ook voor hen de heilige plaats; nog kort geleden be richtten de bladen in Moskou, dat een groep van 200 intelligente negers daar was dat alleen gevaarlijk kan worden, als het te lang duurt- "h de Komintern vraagt om auuore iaat. De anti-fascist Erco'i heeft op Het congres te Moskou volgens de Tribune uitvoerig ge sproken over het Italiaansche fascisme en de oorzaken, die het drijven naar den aanval op Abessinië, en er zijn hoorders op ge wezen, dat men met alle kracht den impcri- alistischen oorlog moet bestrijden, komen om zich verder te ontwikkelen. Houding van Moskou, De oorlog in Abessinië zal aan Moskou een prachtige gelegenheid geven om de leidinj te nemen bij een negerbeweging tegen de blanken. In de eerste plaats is er geen macht ter plaatse, die groot genoeg is om de leiding te nemen, want Haile Selassie heeft de han den meer dan vol met zijn eigen gebied, aan heel Afrika kan hij niet denken, het leider schap is om zoo_ te zeggen vacant. De onrust daarentegen, waarop Moskou steeds gespecu leerd heeft om de positie der kapitalistische staten te helpen ondermijnen, neemt met den dag toe. De kans is werkelijk buitengewoon. Doch Moskou zit in een moeilijk parket. Als centrum van communistisch revolutionaire actie krijgt Moskou kansen zooals het die nog zelden heeft gehad. Maar Moskou is tegelijker tijd hoofd van den staat Rusland en deze is de bondgenoot geworden van Frankrijk, dat op zijn beurt weer den Italiaan steunt. Dat maakt de positie van Moskou zeer moeilijk en zijn handelingen dreigen zeer dubbelzinnig te worden. De Daily Tel. meldde dezer da gen, dat de Sowjetpers weinig sympathie toont voor de pogingen van Engeland om Italië van een oorlog in Abessinië af te hou den. Het Russisch belang brengt mee, dat men Italië zoo weinig mogelijk belemmert in zijn Afrikaansche actie, opdat Mussolini niet afziet van concessies in Europa, die snel een Donaupact mogelijk maken. Consolidatie in Europa, vastlegging van de grenzen in Midden- Europa, defensieve verbonden, die het gevaar van verschuivingen tot een minimum beper ken, dat is het politieke doel van Moskou. Levert Italië daarvoor zijn aandeel, dan zal het politieke Moskou zich niet al te sterk verzetten tegen het Afrikaansche avontuur, Wat doet Moskou nu Op de tribunes een campagne voeren tegen Italië, in Genève den Italiaan vrij spel geven, als hij aan de Russi sche wenschen in Europa gehoor geeft, en ten slotte blijft in Afrika de Komintern op het vinkentouw zitten. Een Fransch Kamerlid aan het woord. Het kon toch eens misloopen met den Italiaan en de koloniale overhecrschers Daar op blijft Moskou rekenen en daarvoor houdt het óók zijn Komintern paraat. Men -kan ei van op aan, dat men daar met bijzondere be langstelling heeft gelezen, wat Gratiën Can- dace, de negerafgevaardigde voor Guadeloupe, over het conflict gezegd heeft. United Press gaf daarvan den i7en Aug. het volgend verslag: „Ik heb Laval al gewaarschuwd, dat et onder de gekleurde rassen van het Kolonialt Hoest - Keelpijn - Griep - helpen tabletten, poeders of siropen het best. Alléén echten goed wanneer denaam Mijnhardt op de verpakking staat, let hierop. In prijzen vanaf 20 en 30 cl Bij Uw Drogist. ITALIË CONTRA ABESSINIE. Moderne oorlogstanks ea antieke olifants-vallen.»#, Rijk van Frankrijk zeker groote ontevreden heid en onrust zal ontstaan als de Italiaan aan Abessinië den oorlog zou verklaren, want Frankrijk's zwarte onderdanen staan, heeleinaal aan den kant der Abessijnen. Laval heeft mij medegedeeld dat hij alles doen zou om een conflict te verhinderen en dat er geen geheime overeenkomst bestaat tusschen Frankrijk en Italië, waarbij Italië de vrije hand in Abes sinië krijgt. Een Italiaansche opmarsch zou niet alleen den wrevel wekken van de negers in de heele wereld, doch ook solidariteit ver sterken van alle kleurlingen, als wier leider zich Japan beschouwt Overigens kan ik mij herinneren, dat duizenden negersoldaten in den wereld oorlog streden om de geallieerden te bewaren voor een nederlaag. Wat zouden deze sol daten denken, als het machtige Italië zou probeeren het kleine, onbeschermde Abessinië te veroveren? Ik erken, dat Itaiië economische concessies moet hebben, maar niet op kosten van de souvereiniteit van het eenige onafhan kelijke negervolk". Het is overbodig hieraan nog toe te voegen, welke de verdere gevaren zijn, die door den aanval yan Mussolini ook indirect voor de verschillende mogendheden met koloniale be zittingen in Afrika, ontstaan. Gevaren, die weliswaar niet onmiddelijk dreigen, maar niet temin gezien de toenemende ontwikkeling van het zwarte ras onafwendbaar zeker zullen komen. De blanke heeft tegenover den kleurling zijn prestige verspeeld en dit zal p den duur tot tal van troebelen aanleiding geven. Menig blanke kolon^t op een eenzame post zal zich onnehagelijk gaan gevoelen, zoo hem al niets ernstigers overkomt en niet iedere mogendheid is in de gei.0enhcid 10 haar uitgestekte koloniale gebieden de blan ken zóó te beschermen als bijv. Engeland. Met angstige spanning wachten wij at wat binnen afzienbaren tijd de gevolgen van dez-n ItaliaanschAbessijnschen oorlog ook in di» opzicht zullen zijr.

Soester Courant | 1935 | | pagina 5