De Sport der Antieken Hoe oud zijn de vijf ringen? fMm§mmM Geen prijsverhooging tijdens de Winterspelen, OLYMPIA-DIA r" Hoe oud zijn de vijf ringen? De Olympische vlag met het bekende symbool der vijf ringen is niet zoo oud als men wellicht zou denken. Toen in 1012 te Stockholm de Olympiade plaats had, Lie- Lïnks: Hei complexgefecraw in het Olympisch dorp feij Berlijn, waar de ontvangsten zullen plaats hebben. Rechts: Hst schitterend gelogen gebouw, waarin de bezoekers een onderkomen kannen vinden. RAAF Baillet-Latour, de presi- Gdent van het Internationale Olympische Comité, heeft op 5 en 6 November de Rijkshoofd stad bezocht, om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van den stond der voorbereidingen voor de Olympische Spelen. Hij werd bij deze gelegenheid door den Rijks- kanselier, Hitier, ontvangen. Op den avond vóór zijn vertrek naar Garmisch-Partenkir- cben richtte hij het volgende schrijven aan zijn collega's van het Internationale Olympische Comité en aan de presidenten der Nationale Olympische Comité's en der internationale sportorganisaties: „Ik lieb de eer, u ervafc in kennis te stel len, dat het onderhoud, hetwelk ik met den Duitschen Rijkskanselier mocht hebben, alsmede het onderzoek, hetwelk ik heb in gesteld, mij ervan hebben overtuigd, dat niets aan de uitvoering van de Xlde Olym pische Spelen te "Ber|'ir> en van rln w;nt«r De sport der antieken. Ter gelegenheid van de Olympische Spe len zal het Organisatie-Comité voor de Xlde Olympiade onder den naam „Sport der Hellenen", een archaeologische sportten- toonstelling organiseeren. De directie der staatsmusea zal haar medewerking verlee- nen en de zalen van het „Duitsche Mu seum" op het zoogenaamde Museumeiland te Berlijn ter beschikking stellen. De tentoonstelling zal met behulp van bewaard gebleven beeldhouwwerken en co- pieën den bezoekers een beeld geven van de Helleensche sport tijdens haar bloeipe riode, dus uit de jaren tusschen het mid den van de zesde en het midden van de derde eeuw vóór Christus. Zij zal een dub bele taak te vervullen hebben: een arti stieke en een historische. Zij zal er een voorstelling van geven, dat de Helleensche gymnastiek niet alleen motieven voor den heeft OYigé'f.' erd. maar ook de •détails stelt ons in staat, elke oefening in al haar phasen, tot de overwinning of de nederlaag want de agonisüsche gedach te, het principe van den strijd tot het uiter ste, vormt het grondelement van de gehee- le Helleensche sport te volgen en verge lijkingen te trekken met de eigen sport- methodes! Maar ook de sport, die niet als traditie der palaestra geldt en buiten de gymnasia en het stadion wordt beoefend, zoo bij voorbeeld de rijsport en de jacht, zal in de tentoonstelling een plaats vinden. Gymna- stiektoestellen, sportgereedschap en eere- prijzen, zoowel origineelen als copieën, bij voorbeeld discus-schijven, halters (spring- gewichten), tuig van paarden, sporen, voorts bekers, medailles, penningen en op de sport betrekking hebbende inschriften zullen het rijke beeld, dat ons de Helleen sche sport biedt, completeergn. terwijl mo dellen en ontwerpen van antieke arena's den bezoekers een voorstelling zullen ge ven van de plaatselijke omstandigheden, waaronder de Helleensche sport zicli tot een factor van wereldhistorische hoteeke- nis heeft ontwikkeld. 1 in verband met den wereldoorlog daarheen werden verplaatst. Toen in liet jaar 1916 te San Francisco in het kader van een groote tentoonstel ling een „Dag van het Internationale Olympische Comité" (International Olym- pic Committee Day) werd georganiseerd, tooide de vlag den eerehof van het hoofd plein. Ter gelegenheid van de Olympische Spe len te Antwerpen waaide de vlag met de vijf ringen voor het eerst boven de hoofden der Olympische athleten. Te Antwerpen werd ook de fraai geborduurde Atlasvlag, welke door het Belgische Olympische Co mité was aangeboden, plechtig ingewijd. Deze Atlasvlag wordt eiken keer na af loop der Olympiade door de stad, waar de Spelen plaats hebben, bewaard. Op het oogenblik bevindt zij zich dus in het stad huis van Los Angeles. De burgemeester van Los Angeles, John C. Porter, zal haar den volgenden zomer naar Berlijn brengen Het Beiersche Staatsministerie van Eco nomische Zaken heeft den 28sten Septem ber 1935 met toestemming van den Rijks- commissaris voor prijscontrole een verorde ning uitgevaardigd, waardoor vermeden zal worden, dat de prijzen gedurende de Olympische Winterspelen in 1936 zullen stijgen. Volgens deze verordening is het binnen de grenzen van het district Gar- misch-Partenkirchen en in de aangrenzen de gemeenten Weilheim en Tölz verboden, van 15 Januari tot 20 Februari 1936 voor •hélen te Carmisch-Partenkirclien in den weg staat. Dc door de Olympische statuten ■ybörgeschreven bepalingen zijn door het Duitsche Olympische Comité gerespecteerd. De bezoekers en deelnemers kunnen er van overtuigd zijn, dat hun een hartelijke ól#vang-st zal worden bereid en dat zij niet behoeven te vreezen, dat hun principes op de een of andere manier gekwetst zullen voorden. De boycot-campagne gaat niet van de Nationale Olympische Comité's uit en wordt door geen van onze collega's onder steund. Zij is van politieken aard en be rust op willekeurige verklaringen, welker onjuistheid ik gemakkelijk heb kunnen aantoonen. Het geld, waarmede deze cam pagne wordt gefinancierd, stemt niet uit de middelen, waarover de sportcommissies beschikken, om de kosten der deelname te dekken. Mogen allen, wier goedgeloovigheid is misbruikt, hun dwaling inzien en er met ons oprecht naar streven, de Spelen te Eerlijn en te (jarmisch-Partenkirchen te maken tot een demonstratie, welke aan de gansche wereld ten goede komt." Bezoek van rijksminister Göbbels (de twee- do van rechts) aan het Olympisch dorp. Onder: voornaamste bron is geweest, waaruit de Grieksche kunst haar scheppende kracht heeft geput en den bodem lieetf gevormd voor een wereld van onvergan kelijke schoonheid. Bo vendien zal zij er naar streven, het wezen, de vormen en de techniek van de antieke sport voor het tegenwoordig geslacht duidelijk en levendig te maken. In hoofdzaak zullen twee groepen van voor werpen worden ver toond: scheppingen der groote kunst (plastie ken, reliefs) en produc ten der kleine kunst, van de kunstnijverheid (vazen, bronzen figuren, terracotta's, enz.) Het behoeft geen betoog dat van den enormen schat aan groote kunstwer ken, dien de antieke wereld eens te voor schijn tooverde, slechts een bescheiden deel is overgebleven en dat ook dit karig erf deel meestal bestaat uit ruïnes en meer of minder beschadigde stukken, of uit co- pieen van een lateren tijd. Toch bevinden zich daaronder eenige reeds in de oudheid beroemde werken. Men behoeft zich daarom bij het uitkie zen van kunstvoorwerpen niet te beperken tot die voorbeelden, welke bij uitstek een gymnastisch karakter dragen, maar zal de verzameling ook kunnen uitbreiden tot an dere scheppingen der plastiek en relief- kunst, welker vormen en lijnen verraden, dat de inspiratie van haar ontwerpen, zij 't ook indirect, toch van de sport is uitge gaan. Onder de voorwerpen der kleine kunst, die minder wegens hun artistieke waarde, doch wegens hun technisch interessante motieven de aandacht verdienen, zijn de beschilderde vazen van bijzonder belang. Kenmerkend voor de nauwe relatie tus schen sport en volksleven bij de Grieken is vooral het feit, dat in de bloeiperiode van de Grieksche aardewerkkunst, die ongeveer samenvalt met den bloeitijd van de Hel leensche sport, behalve voorstellingen uit het leven der goden en helden, bij de schil ders zoowel als bij het koopend publiek geen thema uit het dagelijksch leven op hooger prijs wercl gesteld dan motieven uit de gymnasia en palaestra. Zij komen op de va-zen in ontelbare variaties voor. Behalve algemeens palaestra-tafereele-ïi ontdekken wij karakteristieke figuren uit de verschil lende tokken van apört, bij voorbeeld den hardloopsr, spriryzer, dissuswerper, worste laar «ft boks»*, D# »cherp» tsekenlng dei- Het Olympische zwembassin. stond zij nog niet. Pas in het jaar 1914 beeft baron de Coubertin het bekende sym bool der in elkander grijpende vijf ringen, die in de kleuren blauw, zwart, geel, groen en rood op een witten achtergrond staan, ontworpen. Zij zijn, zooals bekend, het zin nebeeld van de vijf, door de Olympische gedachte vereenigde continenten. De kleu ren hebben evenwel, in tegenstelling tot wat men veelal aanneemt, niets te maken met de werelddeelen in dien zin, dat de zwarte ring het symbool van Afrika en de gele dat van Azië zou zijn. De genoemde vijf kleuren zijn gekozen, omdat daaruit de nationale vlaggen van alle landen kunnen worden samengesteldhetgeen althans vóór den oorlog het geval was. Coubertin liet 500 exemplaren van de door hem ontworpen Olympische vlag in 1914 door „Bon Marché" voor eigen reke ning vervaardigen. Voor het eerst werd de nieuwe vlag in het openbaar aan den vooravond van den openingsdag van het Olympische Congres te Parijs geheschen, dat wil dus zeggen op Zaterdag 14 Juni 1914, op een door graaf en gravin de Ber- tier gegeven feest. Op 14 Juni begeleidde de vlag, door zes padvinders gedragen, president Poincaré naar het feest ter gelegenheid van het 20ste jubileum van de wederoprichting der Olympische Spelen. Bij alle volgende fees telijkheden en optochten werd zij vertoond, onmiddellijk was zij populair en voj^ con- gresdeelnemers namen haar uit Parijs mee naar huis. In lölp wapperde de Olympische vlag op het fagÜmia to Laueanne, toen de burêaux van het International» Olympisch» Comité en tijdens de slotplech- tigheid aan den pre sident van het Interna tionale Olympische Co mité, graaf Baillet-La tour, overhandigen, die haar op zijn beurt aan den Eersten Burgemees ter van Berlijn, dr. Sahm, in bewaring zal geven. LUCHTVERBIN- EING. De „Deutsche Luft hansa" en de andere 1 u ch tvaar tmaa tscliap- pijen, die bij de „I.A.- T.A." (International Air-Traffic Association) zijn aangesloten, verlee- ncn aan de officieele deelnemers der Olym pische Spelen 1936 en aan de houders van algemeene- en abonne mentskaarten een re ductie van 20 pet. op de regulaire tarieven. BELANGRIJK VOOR BUITENLANDERS. Alle buitenlandsche deelnemers en be zoekers der Xlde Olympische Winterspe len in 1-936 genieten op alle trajecten van het Duitsche spoorwegnet een reductie van 60 procent op de sneltreintarieven, onder voorwaarde, dat zij zich minstens 7 dagen in Duitschland ophouden. nachtkwartier met volle pension en bedie ning hoogere prijzen te verlangen of aan te nemen dan in de overeenkomstige pe riode van het jaar 1935 gebruikelijk waren. Waar zulk een vergelijking niet mogelijk is, zullen de prijzen door het gemeentebe stuur of door een andere bevoegde instan tie worden voorgeschreven. Van tevoren gesloten overeenkomsten aangaande het huren van kamers enz. moeten in elk af zonderlijk geval door het gemeentebestuur worden goedgekeurd. De goedgekeurde kamerprijzen moeten in iedere verhuurde kamer op een zicht bare plaats en duidelijk leesbaar worden aangebracht. Op buitengewoon drastische wijze zullen eventueele moeilijkheden, wel ke zouden ontstaan, indien de verhuurder zich niet in deze prijsregeling wil schik ken, worden overwonnen. Is de verhuur der namelijk niet bereid, zijn woonruim ten onder de voorgeschreven condities af te staan, of bestaat er een reden tot twijfel aan den goeden wil van den verhuurder, om zijn verplichtingen tegenover zijn gas ten na te komen, zoo heeft de gemeenteraad het recht, de in aanmerking komende ka mers voor den duur der Winterspelen in beslag te nemen en er naar eigen goed dunken over te beschikken. Overtreding dezer voorschriften zal vol gens do verordeningen van den Rijkscom missaris voor prijscontrole met hooge boete worden gestraft.

Soester Courant | 1935 | | pagina 4