f itfH-S-lrttfr&Ük r-i-Ui Hoe maken we 't gezellig m£(. Kerstmis r -YL 'i 'h y t» A. 1 a ZELFGEMAAKTE VERSIERING HET TEERE; KLEINE WEZENTJE Moeilijkheden bij babyverzorging EEN HEEL LANDSCHAP OP EEN SCHORTJE! HET KOMT VAN PAS. b de naam in onze Rubriek „Huishoudeljj- ke Wenken". Maar dit hoekje kon evengoed zoo worden genoemd. Immers: U kunt mor gen, «1 overmorgen of da volgende week onverwachts komen, te staan voor de nood- zakelijkheid en nieuwe japon aan te schaf fen. Wat doet U dan? Mbscfeien gaat U •en „maatjurk" koopen. Maar is het niet beter zelf een japon te maken? Hoe ge makkelijk wordt het U gemaakt! Het kan U van pas komen, eenige patronen van ons in voorraad te hebben. Neem het zekere voor het onzekere en bestelt nog heden bij de Redactrice Damesrubriek, L. v. Meer- dervoort 45a, Den Haag. Bestellingen, kun nen geschieden per brief met bijgesloten postzegels (36 cent plus 12 cent, verzend kosten) per postwissel of per giro (125025). u /-hc X j I Ut: Bij gaande werkstuk jes dienen niet zoo zeer ais origineele mo dellen, maar meer om de aandacht te vesti gen op het gebruik van papier als kerstversie ring. Wanneer wij be kijken, wat eik jaar als Kerstversiering" op de markt en maar ai te reer aan den man wordt gebracht, dan is dat in menig opzicht bedroevend. De kerst boom met zijn schijn en schittering, vaak prot serig «i vol opschik, heeft zijn plaats in vele huiskamers liefst zoo dicht mogelijk bij de ramen, waar nu de gordijnen in tegenstel ling met vroeger, ge woonlijk wijd open mtnar\ veroverd. Wij hebben er al meer •p gewezen, dat Juist deze donkere dagen sich zoc bij uitstek leenen om het de kin deren een sfeer van zonnigheid en vreug de te brengen in de woning. „Hoe gij het feest noemen wilt, doet er niet toe, maar maak de versiering zelf!" Was er een tijdlang nog eenige reden om het glazen ornament bij Uw Kerstfeest toe te passen, immers de kaarsen vergrootten rijkelijk het brandgevaar en gaf dit het glasowerk bij kaarsverlichting nog eeniger mate, met zijn steeds wisselend licht en lichtval een levendigen indruk, nu de kaars bijna overal verdrongen is door het elec- trische lampe, nu grijnst de „versiering" u in al zijn koudheid tegemoet en nu is er dan ook meer dan een reden om terug te keeren tot eenvoudiger versieringsvormen. „Terug te keeren", inderdaad, want wie wel eens kenis heeft genomen op welke eenvoudige, vaak schoone wijze onze voor ouders hun zelfgemaakte versiering aan brachten, die beseft ook hier weer wat wij hebben moeten offeren aan schoonheid en intimiteit, aan onze „cultuur" van heden. Het gesmade papier kunnen wij dius aan onzen electrischen Kerstboom tot zijn meer dere glorie, weer toepassen. Allerlei vor men en mogelijkheden openen zich, welke voor een handenarbeider geen nadere toe lichting noodig hebben. Alleen misschien het onderste lantaarntje, dat uit een rond stuk stevig papier gevouwen is (bij dun karton eventueel te ritsen) en waarvan ie hoeken door een rond kartonnetje met in- geknipte gleuf worden vastgehouden. Dg kegeltjes zijn gemaakt uit geolied beschil derd teekenpapier. Men rijgt ze aan een koort, waar zij door een knoop op hun plaats worden gehouden. Brengt men een lampje aan in het tweede kegeltje van boven, dan krijgt U een verrassend effect. Is een kerstboom te omslachtig of te duur, dan met een paar kandelaars uit aardappelen, garenklosjes, triplex of of met een eenvoudige „kerstkroon" de feestvreug de, bot heil van uw kind vergroot! Bijgaande voorbeelden met toelichting vonden wij geplaatst in het maandblad van de vereeniging voor handen arbeid TSJECHO-SLOWAKIJE PROPAGEERT DE KUNST DER FRAAIE HANDWERKEN Zooals in ieder and, waar mét de cultuur ontwikkeling de machines bij duizenden haar intrede deden op de fabrieken en daar zoo langzaamaan drie kwart gedeelte van het handwerk hebben ingeslikt, zoo ook in Tsjecho-Slowakije, vanouds het land van het kunst-handwerk, zijn naam en faam zoetjesaan aan het verliezen. Om dit te be letten organiseeren verschillende vrouwen bonden in de groote Tsjechische steden den laatsten tijd tentoonstellingen van fraaie handwerken en verderen vrouwelijken han den arbeid. Het was reeds 50 jaar geleden, dat Aarts hertogin Isabella van Hongarije een lang zame uitsterving van het traditioneele, na tionale handwerk voorzag. Zij stichtte een vereeniging, waarvan de leden zich toe legden op het vervaardigen van fraaie handwerken. In het oude stadsdeel van Budapest werd een kleine winkel geopend, waar de dames al deze handwerken kon den bezichtigen en koopen. Het geld werd verdeeld onder de armen. Nog heden ten MIDDAGJAPON VOOR DE FEESTDAGEN No. 827 geeft een middagjapon weer, meer ge schikt voor de oudere dames. De japon is gemaakt van een soepele wollen stof. Dit modél kan wor den gebezigd als avondjapon of voor een jurk voor bepaalde gelegenheden. Het lijfje is vóór zoowel als achter hetzelfde; Det bezit enkele schuine stiksels als garneering en valt vrij ruim tot in het middel, waar de overtol lige ruimte wordt ingenomen door den band van den rok. Men kan op deze japon des- gewenscht een aparte ceintuur dragen. De mou wen hebben het raglanmodel en vallen wijd tot even over den elleboog, waar zij worden Ingenomen en dan in een strak ondermouw tje vervallen. De rok is vry wijd, maar het verdient aanbeveling niet te veel ruimte te gebruiken, anders staat de zoom van onde ren te breed uit. Deze kiokrok kan men zoo lang mogelijk maken, dit ligt natuurlijk aan het doel, waarvoor de japon wordt ge maakt. Gebruikt men de japon aLsmiddag- toilet, dan wordt de rok natuurlijk een stuk korter. De garneering dezer japon bestaat uitsluitend uit den zeer aparten kraag, welke om de schouders ligt. Deze kraag is van oude kant of ecru en sluit van voren door middel van een kleine opening, welke wordt bedekt door de fluweelen strik.» KOEFIE EN THEE. Koffie en thee mogen niet te lang trek ken, vooral niet koken, u kunt ze even warm houden boven den damp van kokend wat?l' en verder onder de muts, in kran tenpapier of in een hooikistje. Overgeble ven thee van de blaren afgieten en ze, evenals koffie au bain Marie verwarmen. VERSCHROEIDE PLEKKEN. Men loopt in den winter al heel gauw gevaar om te dicht bij een kachel te staan ^oodat er dikwijls zonder dat men er erg ,in heeft, een schroeiplek in het goed komt. Zoodra men dit bemerkt moet men indien het wollen of zijden stof is de verschroei de plek insmeeren met borax en glycerine. Na een tijdje (ongeveer een uur) moet het goed zorgvuldig gewasschen worden. Ondanks de voortschrijdende weten schap en de hygiënische zorgen, welke de moderne mensch aan den dag legt, zijn er helaas toch nog maar weinig vrouwen, die hun jonge kinderen op de juiste wijze weten te behandelen. Hiermee doelen wij hoofdzakelijk op de zuigelingenzorg. Een zuigeling is een hulpeloos wezen tje, het kind heeft recht op een goede ver zorging; het kan niet klagen, uit zijn ge schrei en zijn hulpelooze bewegingen valt vaak moeilijk iets op te maken. In dit artikel zouden wij begrijpelijker wijze moeilijk alle stelregels kunnen op noemen, welke aan ziugelingen-verzorging zijn verbonden, maar de jonge moeders willen wij in deze rubriek wel trachten te helpen door het geven van eenige voor naamste inlichtingen op dit gebied en hoe wel verondersteld mag worden, dat deze aan weinigen onbekend zullen zijn, kun nen dergelijke raadgevingen toch iedereen wel weer opnieuw te pas komen. De oogen van een zeer jong kind mag men nimmer in aanraking brengen met het badwater, omdat de zeepleelen, hierin op gelost, gevaar kunnen opleveren en de dunne oogvliezen zouden kunnen schaden. Badwater mag nooit te koud zijn. Tijdens het baden dient men er zorg voor te dra gen, dat alle deuren en vensters gesloten zijn. De minste koude of tocht kan bij het kind schadelijke gevolgen hebben. 35 Graden Celsius is een temperatuur voor het badwater van ons kleintje. Het baden dient altijd zoo snel mogelijk te geschieden; 5 6 minuten zijn voldoende. Het is vanzelfsprekend, dat men een klein kind niet onder een koude douche plaatst. Geeft het kind watjes in de ooren, wan neer het een bad krijgt. Het afdrogen van de huid moet even eens met de noodige zorg gepaard gaan. Wrijf den badhanddoek (welke zacht moet zijn) niet over de huid heen, maar wikkel het kind er in en laat de voscht op die ma nier in de badstof dringen. Dit behoeft al weer niet langer te duren dan 2 k 3 mi nuten. Een babyhuidje dient steers te worden bepoederd. Hiertoe gebruike men de in den handel zijnde speciale strooibussen, waarij door men zeker is, dat de huidporiën niet verstopt zullen raken en door een te groo te hoeveelheid poeder, welke misschien bovendien nog te vet is. Babykleeren behoeven niet talrijk te zijn, mar wel warm. Geef het kind min stens één stuk, dat van zuivere wol is. De ouderwetsche wijze om zuigelingen in te bakeren is gelukkig niet meer in tel. Een kind, hoe jong ook, dient volkomen vrij heid van beweging te hebben. De huid van een kind zal eerder te lijden, hebben, door dat de kleeren te dik zijn en te strak om het lichaam sluiten, dan dat het te dunne kleeren draagt. Wanne» een kind veel kleeren draagt, zal de overgang van warm in koud, welke overgang reeds plaats vindt, wanneer het kind wordt ontkleed, ook al is het vertrek, waarin dit geschiedt, ver warmd, te groot zjjn en een verkoudheid is hiervan het gevolg. Geef het kind ook geen kleedingstukken aan, welke, zij het dan ook gedeeltelijk, uit gummi bestaan. Gummi veroorzaakt abnormale transpiratie, doordat het niet poreus is. Maak ook geen knoopen in het goed en let er op, dat uw kind niet op een knoop of speld ligt. De meest hygiënische kinderwieg is die, welke onze voorouders immer gebruikten, nX de wieg, welke uit riet of maboe werd vervaardigd. Ons, moderne menschen, wordt het vaak al heel gemakkelijk ge maakt, want kan men niet een alleraardig ste wieg famriceeren uit een langwerpige waschmand, welke men van binnen be kleedt met gebloemde stof, terwijl aan de buitenzijde een draperie wordt aange bracht. Een kindermatrasje moet niet te zacht zijn. Een kind moet niet op veeren slapen; veeren vormen zich te snel naar den vorm van het lichaam, waardoor het zwakke beendergesteld zich niet gezond kan ontwikkelen. Een wiegebodempje van turf wordt in de laatste jaren veelvuldig gebruikt en terecht, want turf hééft dit voor, dat het sterk absobeeren is, waardoor schrijnen der kinderhuid grootendeels wordt voorkomen. Ook de kinderwagen moet voldoende lucht en licht toelaten. Bekleedt de wan den en den bodem van den wagen niet met zeildoek; dit sluit de luchttoevoer af. Zonlicht is altijd heilzaam voor jonge kinderen, maar men lette re op, dat een kind nooit in de felle zon ligt. Een zeer welkom hulpmiddel tot bevordering der ge zondheid en ontwikkeling van het jonge lichaam is de kunstmatige hoogtezon, voor al in onze zonarme wintermaanden. Ge regelde bestraling der hoogtezoh doodt de kiemende bacterieën aller ziekten; een be kend Duitsche kinderarts zeide eens: „Bac teriën zijn lichtschuw; door het licht wor den zij in hun ontwikkeling gedood". Een hoogtezon-apparaat mag tegenwoordig geen luxe meer worden genoemd. In het mo derne gezin, waar de gezondheid van het jonge kind boven alles staat, dient niet lan ger meer te ontbreken de practische en duurzame Hannauer Quarslomp, „de zon in uw woning". Breng een jong kind zoo veel mogelijk in de buitenlucht; reeds in de vierde le vensweek mag uw baby gerust een uurtje buiten in het zonnetje liggen en wanneer er geen zon is, zet de wieg dan in de bui tenlucht, mits er geen windzuchtje aan den hemel hangt. Laat, wanneer het kind wat grooter wordt, de wieg steeds langer in de buitenlucht staan. Frissche lucht sterkt de longen va-het kind en geeft het een gezonde eetlust. OM HET OVERKOKEN VAN MELK TE VOORKOMEN. Om het overkoken van melk te voorko men wordt langs den binnenbovenrand van de pan een beetje boter gesmeerd. dage trekt dit ouderwetsche winkeltje vele vreemdelingen en menig stukje fraai bor duursel is op die wijze de grenzen overge gaan. Het zijn vooral onderdeelen der kleurrijke kleederdrachten uit Tsjecho-Slo wakije en Hongarije, welke de touristen koopen. De Vereeniging, waarvan wij hierboven reeds spraken, mag zich ook in de belang stelling verheugen van mej. dr. Alicia Ma- saryk, dochter van den Tsjechischen presi dent, die nog dit jaar een wedstrijd in het vervaardigen van fraaie handwerken op zich nam. Begrijpelijkerwijze zal dit de be langstelling der dames verhoogen. Mej. Masaryk toonde reeds als kind een groote vaardigheid in het naaldwerk en haar grootste genoegen is het in haar vrije uur tjes te handwerken. DE BEHANDELING VAN SCHOENZOLEN Een veel te weinig bekend middel tot bewaring van onze schoenzolen is onge kookte lijnolie. Met een kwastje smeert men de droge zolen met lijnolie in en her haalt dit na verloop van eenige uren. Nieu we zolen moeten drie of vier dagen tel kens tweemaal worden behandeld. De zaol is nu niet alleen ondoordring baar voor water, maar houdt ook veel lan ger stand dan anders. Om de drie of vier weken past men dit zeer goedkoope mid del toe. Als men de zolen een etmaal laat drogen, behoeft men niet te vreezen voor vette vlekken op de kleeden, de lijnolie is dan geheel ingedroogd en de zolen worden er ook niet glad van. Wie het middel een maal kent, zal het zaker blijven toepassen. EEN JONGENSJASJE. Vele moeders, die handig zijn in het ma ken van kleeren, kunnen voor hun kleinen zoon best zelf een winter jekker maken. Onze teekening, No. 362, geeft U een vlug model van een warme, donkergrijs wollen stof, of blauw ratiné, wanneer U aan het laatste de voorkeur geeft. De beide voorspanden, welke vooral op de schouder goed sluitend moeten zijn, loo- pen naar beneden toe iets wijder uit. Het rugpand is, zooals de teekening U toont, geheel glad. De mouwen zijn betrek kelijk ruim, zoodat de mouw van het cos- tuumjasje er gemakkelijk in past. De zakken hebben kleppen, terwijl de revers tamelijk breed zijn en zoowel hoog als laag gesoten kunnen worden gedragen. Vier of zes knoopen zorgen voor de sluiting. Is Uw boy groot voor zijn leeftijd en moet het jasje lang zijn, dan kunt U beter zes knoopen nemen, terwijl voor een kleiner of dikker kind vier knoopen een vlugger idee geven. Wajineer U het jasje wilt voeren, dan is het best daarvoor donkere voering te ne men. U knipt deze op dezelfde wijze als het jasje is geknipt (alleen nog wat ruimer, met het oog op de naden) en zet de voering eerst heelemaal in elkaar alvorens haar in het jasje te zetten. GM TE ONTHOUDEN Brood bewaren in trommels met klein% openingen, beschuit in goed gesloten bus sen Oud brood kan gebruikt worden voo* wentelteefjes, croutons voor schoteltjes ea puddingen. Broodkorstjes kunnen in dea oven gedroogd worden, en fijngestampt dienst doen als paneermeel, evenals be schuit, kruim, het in busjes of trommel» bewaren. KALMEERENDE DRANK VOOR ZIEKEN. Men doet 23 handen vol blauwe, wel riekende violen, zonder stelen in een flesch, vult die met wijnazijn en laat haar, gekurkt, eenigen tijd in de zon of op een warmen oven staan, giet vervolgens den azijn door een vloeipapier en bewaard hem in een zorgvuldig gesloten flesch tot het gebruik. Wanneer men 1 theelepel vol in een glas doet en het met suiker zoet maakt, is dit een afdoend middel tegen zenuwen en hoofdpijn. GENEESMIDDEL TEGEN BRAND- EN SNIJWONDEN. Een snelwerkend geneesmiddel tegen snij- en brandwonden is rauw eiwit. Men moet het met een schoonen vinger op de gekwetste plek wrijven. Het droogt snel op. Daardoor vormt het een vlies, dat de lucht afsluit en dus de genezing bevor-, dert. DE DROOM VAN ELK JONG MEISJE Een bijzonder geslaagd modelletje voor het avondkleedje der jongere meisjes mag toch zeker wel No. 828 worden genoemdl Het jurkje is gemaakt van crepe de chinfr of het zoo elegant kleedende reversifch*» welke laatste stof nog het groote voordeel heeft, dat men de beide zijden kan benut ten, b.v. de doffe kant voor de jurk zelf en de glimmende voor de afwerking. Het jurkje hier bijgaand heeft een smal lijfje, dat uit drie deelen bestaat, wat d« voorzijde betreft. Een kraagje wordt ge vormd door een rond om den hals ligend smal oplegsel, dat op een zeer aparte ma nier aan de voorzijde met het lijfje is ver werkt. De mouwtjes bestaan uit een gewoon recht ondermouwtje, dat natuurlijk van wollen mouseline of iets dergelijks kan worden genomen, omdat de strookjes toch vrij nauw op elkaar komen te zitten. Deze strookjes worden ruim aan het mouwtje ge rimpeld en verkrijgen hierdoor zoo'n aar- digen uitstaanden vorm. De rok is klokkend en vrij wijd en moet^ wanneer de jurk speciaal voor uitgaans* avondjes wordt gebezigd, tot aan den grond reiken. De rok zal mooi spoepel er recht naar beneden blijven hangen, wanneer men onder aan den zoom nog een strookje gu- mouchde crepe de chine zet, zooals men dat ziet bij de mouwtjes. Om het middel komt een breede sjerp in de kleur en de stof der japon. Hierbij nog een handwerkje, dat te pas kan komen bij garneering op kinderschort jes, jongenspakjes of kleedjes en gordijn tjes voor de kinderkamer. Men zou den rand kunnen laten bestaan uit een lang hek, waarachter hier en daar een boompje opduikt, terwijl het huisje kan worden na gewerkt op de punten van het goed, waarop de garneering wordt aangebracht. Ook een los huisjasje of -vest kan worden opgevroo- lijkt door een dergelijk borduurwerkje. Maar denkt U hetzelfde motief ook eens in heldere kleuren kunstwo, op een flu weelen kussen aangebracht? Of op een tea- cocy, en het bijbehoorende theetafelkleedje. Of op het beddespreitje van uw kleintjes? Is het niet eenig voor kleine zus om U bij een dergelijk gezellig handwerkje behulp zaam te zijn?

Soester Courant | 1935 | | pagina 6