Leefd BLOUSES. Onze goedkoope patronen. ELEGANTE ONDERKLEEDING. Wie begeert GE Hebt U ree geproefd I N.B. Wee Kaiser) niet U zuodt or afzord^lHk I36768 20366 20367 63461 WENKEN VOOR JONGE HUISVROUWEN. Bij het bakken van karbonade voorkomt men het kromtrekken door in den buiten omtrek insneden te geven vóór het vleesch in de pan gaat.. Soep kaïn men binden met broodkruim, doch ook door toevoeging van geraspte rauwe, geschilde aardappelen. Indien men rauwe aardappelen raspt, b.v. voor het bakken van aardappelkoekjes, is de fijne massa gauw bruin gekleurd, hetgeen men voorkomt door er een laagje bloem over te strooien. Etensresten kan .men het best opwarmen door de pan in een waterbad te plaatsen. Vleesch moet bij het opwarmen niet meer tot het kookpunt komen, omdat het dan droog en taai wordt. Jus wordt mooi donker indien men een uitje met het vleesch mee bakt. Runder lapjes worden vóór het bakken in bloem gewenteld, waardoor de jus min of meer gebonden wordt. Aardappelpuree is buitengewoon smake lijk indien men de fijn gemaakte aardap pelen vermengt met heete melk en ge smolten boter, die men bij gedeelten toe voegt, terwijl men de massa goed luchtig klopt met een garde. OVERGOOIER VOOR MEISJES. KINDERVERZORGING. „Normaal" gewicht van zuigelingen. Het gewicht van het kindje ligt de moeder zeer na aan het harte en haar eerste VTaag aan den huisdokter is meestal: „Heeft het een normaal gewicht?" Groote, zware, sterke kinderen worden met trotsch door moeders en grootmoeders bekeken, doch tengere kinderen geven haar steeds zorg. Toch behoeven de laatste niet onder te doen voor die z.g. pracht-kinderen. Zuige lingen, die vier of vijf pond wegen bij de geboorte halen het vermeende tekort aan gewicht wel in en blijken gezonde kinde ren te zijn. Men kan eigen! jjk niet van een normaal gewicht spreken, noch bij de ge boorte, noch daarna. Het hangt geheel en al af van de lichamelijke constitutie of een kind inderdaad gedijt en heeft veel minder EENVOUDIGE FLUWEELEN JAPON. VKK 1788. De groote mode is fluweel, dat in zwart en mooie, diepe tin ten gedragen wordt. Veel garneering vraagt dit materiaal niet, doch een kraag met aangeknipte ein den, die voor elkan der geslagen wor den, is flatteus, b.v. van heel zacht ge kleurd crêpe geor- gette. inplaats van fluweel kan deze japon ook van effen stof gecoaakt worden. De rok bestaat uit twee banen, die van af kniehoogte wijder worden, de rug en voorpanden bestaa» uit één geheel. In dien de japon van fluweel gemaakt wordt, brengt men eenige machinestik sels naast elkaar aan volgens de op het voorpand aange geven lijn; van stof maakt men een of meerdere nervures, die altijd zeer goed kleeden. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 48 en 48. VOORKOMEN VAN KOUVATTEN EN EVENTUEELE VOORZORGEN. Slecht weinig dingen werken zoo onaan genaam op het uiterlijk aanzien in, als «en flinke kou Juist als men hiervan het minst gediend is en er gaarne goed uitziet, ontsieren roode oogen, een dito neus en wat dies meer zij het gelaat in hooge mate. Toch kan men deze schoonheidsfouten veel voorkomen. Juist in de wintermaanden ie men over gevoelig en vooral aJs men overmoe is, te veel werkt en te weinig slaapt en door zoo'n aaneenschakeling van oorzaken ver mindert het weerstandsvermogen, de vita liteit. Frissche lucht en zon zijn de grootste vijanden van verkoudsheidsbacillen, daar om is het noodig, dat iedere huisvrouw tyd maakt om iederen dag in de buiten lucht te gaan en een flink 6tuk te loopen. Indien men 's winters in volle zalen komt in cinema, of winkels waar veel menschen zijn en meermalen weinig geventileerd wordt, moet men als voorzorgsmaatregel eenige druppels kamferolie in de neusgaten druppelen. Veel te weinig vrouwen denken er aan om ademhalingsoefeningen te maken voor een open raam, liefst na het opstaan 's mor gens, waardoor de longen met zuivere lucht worden gevuld. Men houdt de mond gesleten haalt zoo diep mogelijk adem en opent de mond bij het uitademen. Dagelijks acht tien keeren deze oefening maken, natuurlijk zonder dat corset of banden, be lemmerend werken. Dagelijks gorgelen met licht gezouten water is uitstekend, men doet een kleine theelepel zout op een flink glas lauw water. Indien men de verschijnselen van een gevatte kou op zich voelt inwerken, zooals het gekriebel in de neuskeelholte, niezen e.d., dan kan men trachten erger te voor komen door een tabletje suiker, waarop 4 druppels kaneelolie gedruppeld zijn op den tong te leggen en te laten smelten. Verder kan men inhaleeren door een halve liter kokend water in een kom te schenken en er 35 druppels kaneelolie in te druppelen, men houdt het gelaat zoo dicht mogelyk boven de stoom en inhaleert zoo diep mogelijk, on middellijk daarna naar bed gaan. Indien men licht hoofdverkouden is kan men het best, goed warm gekleed, uit blij ven gaan, althans als het weer goed is. Ge voelt men zich echter echt ziek van ver koudheid, zooals vaak het geval is, dan is bedrust het meest aan te bevelen, want deze bespoedigd het genezingsproces. Men moet liefst zoo weinig mogelijk eten en alleen wat vruchtensap of slappe thee drinken (zonder melk) of warm suikerwater, alles echter met mate. Gedurende de verkoudheid 's morgens en '6 avonds gorgelen met lauw zout water en tevens een kleine dosis zout op den tong laten smelten, waardoor het ontstekingsproces spoedig geneest. Een fraaie, kostelooze premie. Nog heden aanvragen! De vorige maal konden wij de vraag stellen: Wat is „Winterpracht"? Er zijn reeds veel dames, die het antwoord hierop hebben gezocht, door „Winterpracht" aan te vragen en wij weten zeker, dat zij er mede in hun schik zijn geweest. Wat Win terpracht is, kunnen wij niet in enkele woorden zeggen. Genoeg zij de mededeeling dat het een Winter-modejournaal is, zoo als er slechts weinigen bestaan! Er komt een groot aantal modellen in voor en wat voor modellen zoodat het tevens een geschikte aanvulling is voor datgene, wat wij in deze rubriek geven en dat uiteraard beperkt moet zijn. Winter pracht bevat interessante, lezenswaardige artikelen over de kleeding en geeft tal van waardevolle wenken, niet in het min ste op het gebied der bezuiniging een gebied, dat tegenwoordig maaT al te vaak moet worden betreden. De dames, die „Winterpracht" nog niet hebben aangevraagd, wordt aangeraden, dit nog heden te doen. Zij zullen er veel genoegen van beleven en er veel nuttigs in vinden! Zend nog heden Uw aanvrage af aan de „Moderedactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag." Zend bij uw aanvrage 12 cent aan postzegels in, ter vergoeding van de portikosten. met het gewicht te maken, dan vele moe ders denken. Het is hier precies eender als met vol wassen menschen. die bij een gewicht van 60 K.G. zich veel prettiger en gezonder voe len, dan anderen, die 80, 85 K.G. en meer wegen. De gezondheidstoestand van een kindje met een laag gewicht kan volkomen gelijk zijn aan die van een zeer dik kind. Meestal heeft een gewichtsverlies na de geboorte plaats van 150 tot 200 gr. en niet zelden komt het voor, dat het pasgeobren kindje een licht geelzucht krijgt. Vele moe ders maken zich dan beangst, wanneer het in gewicht af- en niet toeneemt, terwijl het in den gron^l*niets te beteekenen heeft en een zeer normaal verschijnsel is. Na de eerste week neemt het kindje in den regel eerst toe en de meest gewenschte gewichtvermeerdering is de volgende: In de eerste drie maanden ongeveer 170 gT. per week, tot 8 a 9 maanden 140 gr. p. en daarna tot een jaar niet meer dan 100 gr. WINTERAARDAPPELEN. Indien de wintei-voorraad aardappelen zoodanig geborgien is, dat de temperatuur nog maar enkele graden boven het nulpunt is, heeft de smaak reeds veel te lflden en kunnen vaak niet anders meer dan voor stamppotten gebruikt worden. Veel ia ech ter nog goed te maken, indien men ze met een laagje stroo of zakken bedekt. De ver warming mag echter slechts geleidelijk ge schieden en indien mogelijk moet de voor raad zoo vlug mogelijk gebruikt worden. Door en door bevroren aardappelen zijn niet meer te eten en kunnen nog «öechts als veevoeder dienst doen. Onbruikbare aard appelen drijven in het water, de goede zak ken naar den onderkant. Schadelijk voor de gezondheid zijn aard- apelen, die kiemen of uitloopen, zooals men in den regel zegt. Zijn de kiemen nog slechts zeer klein, dan kunnen ze na het schillen uitgestoken worden. In de kiemen ontwik kelt zich een gift, solanine, dat zeer scha delijk op den mensch inwerkt. Men kan het kiemen echter veel voorkomen, door de aardappelen in de voorjaarsmaanden niet te warm te bewaren, een koele temperatuur is gewenscht, terwijl de bewaarplaats even min te licht mag zijn. Slappe aardappelen legt men meerdere uren voor het koken in koud water; het beste is, wanneer ze daags te voren ge schild worden. De winter-voorraad aardappels moeten luchtig bewaard worden, liefst in eon spe ciale silo of anders in kisten, waarin men gaten in den bodem heeft laten boren en die op steenen geplaatst worden, zoodat d* lucht ook van onderen af kan toetreden. Kelders moeten regelmatig gelucht wor den, waardoor de smaak van de aardappe len veel beter blijft. Van de in deze rubriek voorkomende ge nummerde modellen zijn zeer goede knip patronen verkrijgbaar b(J Het Practtoch Modeblad, Postbus 80, Den Haag. (Giro nummer 203203). De patronen kosten 0.58, indien geen andere prijs staat aangegeven. Van de niet genummerde modellen zyn patronen ver krijgbaar; de prijs eveneens hiervan echter aan te vragen. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per GW 28456 WIE KENT ONZE „WINTERPREMIE" NOG NIET. VAN 68 JAAR. VKK 1782. Schoolgaande meis- jesmoeten eenvoudige, practische kleeding dragen, iets waaraan een overgooier zeker wel voldoet. Gemak kelijk en vlug te ma ken van weinig stof, niet meer dan 1 hoog te van 1.30 M. breed, is de aanschaffing al leszins billijk te noe men. De uitsnijding aan de voorzijde is lager dan aan de rug, terwyl zoowel vóór als achterkant uit één stuk geknipt zijn, dat tot op kniehoogte aansluit, daarna aan- merkelijk ruimer VKK. 1782 wordt. Aan de rugzij de zijn afgeronde stofreepen geknipt, die met een knoops gat op de aan de voorkant aangezette knoop sluiten. Zeer practisch is zoo'n overgooier om over jumpers gedragen te worden. Prijs van dit patroon voor meisjes van 08 jaar is 38 cent. Blouses houden als het ware een zege tocht. Men ziet ze in eenvoudige zoowel als gekleede modellen. Blouses van satin en tafzijden worden bij lange satijnen en fluweelen rokken gedra gen, voor eenvoudige modellen worden vyella en gestreepte zoowel als effen stoffen verwerkt. Tweed behoort bij de sportieve modellen. 20366. Is gedacht van tafzijde, heeft drie kwart lange raglan mouwen met opgestikte plooitjes, waardoor de onderwijdte aanmer kelijk wijder wordt. Sluiting met knoop en knoopsgat. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De blouse sluit aan en !s afgewerkt met aangezette ceintuur. De voor- en rugdeelen worden op de mouwen gestikt, terwijl de hals met een smalle schuine reep en strik is afgewerkt. Ben. materiaal pl.m. 1.80 M. tafzijde. 20367. Elegante avondblouse, waarvan de ruimte der mouwen en chabot bijeen ge houden wordt door verschillende ryen stik sels. Sluiting midden achter met kleine knoopjes. De smalle shawlkraag eindigt in twee smalle reepen, die op den rug in een losse knoop gelegd worden. Ben. materiaal pl.m. 2 M. Wij verzoeken onze lezeressen, bij het be stellen van goedkoope patronen, vooral het juiste nummer te willen vermelden en te vens voor volledig adres van den afzender zorg te dragen. Bij het groot aantal bestel lingen, dat wy op de goedkoope patronen ontvangen, is het ons niet mogelijk aan on volledige aanvragen gevolg te geven. Deze week geven wij een buitengewoon aardig bedjakje (No. 63461) en een leuke hansop voor meisjes van 2 tot 6 jaar (No. 73114). BEDJAKJE. êNo. 63461. Prijs Herstellende zie ken ondervinden veel gemak van een bedjakje, zoo als bijgaand plaat je er een weer geeft. Het meest practisch is flanel te nemen of ca- chemire, indien het althans tevens de bedoeling is, meerdere warmte aan schouders, rug en armen te geven. Het maken is slechts weinig werk, rug en beide voorpanden worden gestikt, even als de mouwnaad, waarna de laatste in het armsgat wordt gezet. De geheele om trek wordt gefestonneerd, evenals de on derkant van de mouwen. Men denke er aan eerst de festons te teekenen volgens den omtrek van het patroon en daarna ge noeg stof aan te knippen om later zonder moeite te kunnen festonneeren. Wie niet bedreven is in teekenen, kan strijkpatro- nen koopen voor festonranden. Wil men het jakje maken van zyden tricot of zijde, dan werkt een Bretonsche kant mooi af. Het jakje is tevens een aardig geschenk om aan a.s. moeders ten geschenke te ge ven, die er veel practisch nut van zullen ondervinden. Patronen in alle maten k 25 oentu MEISJESHANSOP. No. 73114. Prijs ƒ0.25, Hansoppen zijn voor kleinere meisje* practisch er in het dragen dan pyama's en tevens warmer dan nachtjaponnen. Bij gaand model is aardig van wit lingerie-ka- 73114 toen met garneering vaa ^tbloemde kraag opslagen, zakje en opslagen deT pijpjes. Patronen voor meisjes van 20 jaar A 25 oents. giro of per postwissel. Het getuigt van den goeden smaak eener <Wouw, indien zij ook in haar onderklee- de mode volgt. Van teere weefsels uit tzyde en katoen kunnen wy de hierbij afgebeelde elegante en eenvoudige model len gemakkelijk zelf maken. W 36778. Een bizonder mooi nachthemd, wan gebloemde batist. Het gekleede oachet verkregen door de klokkende kraag, die M mouwen vervangt. Ben. stof 4.75 bij 80 |k breedte. Ook hierin de mode gevolgdl W 86768. Onderrok van gebloemde kunstzijde. Ben. stof 3.60 bij 80 c.M. beredte. GW 36820. Pyarrw van tweeërlei stof fen. Ben. stof 3.8P éatvxleurige en 2.15 M. gekle^-rde, elk 80 c.M. breed. GW 28456. Eenvoudige pyama in meer sportieven vorm; de uitmonstering is con- trasteerend. Ben. stof 4.10 M. by 80 c.M. breedte.

Soester Courant | 1936 | | pagina 4