Dentoform Winter~Uiftvoering door de Soester Harironie waarin opgenomen „De Soester Post" en „De Nieuwe Soester" Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Voor Uw TAXI Telefoon 636 GARAGE JOH. TAK Jr. 's Avonds na 10 uur en 's morgens voor 7 uur, Telef. 307 Reorganisatie. De ontwikkeling van Japan J. C. DOGGER „De Magneet" T andheelkundige Inrichting Plaatselijk Nieuws. Kerkberichten. DE HESim CEHJCAMT ADVERTENTIEPRIJS: Aan 1—5 regels f 0,75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's ln dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD" Algeme. Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden, Soester Weekblad 10 ct. per maand. 18e JAARGANG Vrijdag 14 Februari 1936. No* f Het goedkoopste en vertrouwdste adres hier ter plaatse. Dit woord is in de gemeentepolitiek niet van de lucht. In elke raadsvergadering hoort men het telkens weer, wanneer over verschil lende voorstellen wordt gesproken of vragen worden gedaan. Een begin met die reorganisatie is reeds gemaakt door ontslag van den hulpbode aan het gemeentehuis. De raad was met dezen gang van zaken pog niets ingenomen. Ook zij wacht op een reorganisatieplan en zal dan voorzeker haar medewerking verleenen tot bezuinigingen, maar deze handeling van het College geleek pi ets op een plan, doch maakte den indruk ,van een willekeurige greep. In elk geval, de raad had absoluut geen kijk op wat te ge beuren staat en verzette zich eenparig tegen deze handeling, wat "toch niet belette, dat door het College uitvoering is gegeven aan hun voornemen. Van ter zijde komt ons ter oore dat men pog meer wil reorganniseeren, o.a. ook de brandweer, en naar ons werd medegedeeld is men daar volstrekt niet gesteld op de wijze Waarop men daarvoor een oplossing zoekt 't Zou jammer zijn als men onze prachtige brandweer in de war ging sturen. Juist werd in de laatste raadsvergadering met zooveel Waardeering (en o.i. terecht) over de brand weer gesproken. Kan men door onderling overleg nog verbetering aanbrengen, dan ver* dient-dat altoos aanbeveling. Maar een vrij willig korps heeft toch minstens recht, dat ook zij daarin gehoord worden en men niet jeenzijdig van bovenaf reorganiseert. Dat men beslist handele, maar dan met beleid. door Mr. Dr. F. L. STEENSTRA. De expansiedrang van dit land. Ex port is een levensvoorwaarde. De financleele positie wordt critiek. De valuatie van de valuta? De „landhon- ger" maakt de problemen acuut. Opnieuw is de aandacht der geheele wereld Op het Verre Oosten gevestigd, waar Japan bezig is zijn invloedssfeer in China weder te vergrooten. Na in Mantsjoerije een vazal- Staat te hebben gevestigd, is thans Noord- China aan de beurt gekomen en middels de instelling van een autonoom bestuur met Japansche adviseurs poogt Japan zijn macht op het Vasteland voortdurend grooter te psaken. Ten doele komt deze „landhonger" zeer zeker voort uit imperialistische overwegingen, de zucht tot het maken van veroveringen, het vergrooten van de Japansche macht. Het komt ons echter voor, dat daarmee alleen de politieke en militaire veroveringen niet voldoende verklaard zijn. Japan kent in al zijn hevigheid het probleem van overbevol king, dat steeds benauwender voor het land wordt en een oplossing moet krijgen. Bij de volkstelling van i Oct. 1935 bleek het Ja pansche volk, met inbegrip van het pachtge- bied Kwantoeng en de mandaateilanden in den Stillen Oceaan, uit 99.453.629 zielen te bestaan, hetgeen, vergeleken bij f930 een toename beteekent van niet minder dan 8.1%. De aanwas der bevolking blijft dus zeer be langrijk en daardoor wordt het probleem der overbevolking met den dag meer acuut. De penetratie van Japan in China moet voor een groot deel dan ook worden gezien als een poging tot het creëeren van een afvoerka naal voor zijn geweldig zielental. Eenerzijds wil Japan de emigratie naar het Vasteland Aanmoedigen (de overheveling van Japanners tiaar Mantsjoerije is echter verre beneden de verwachtingen gebleven), anderzijds poogt Japan door het vergrooten van zijn invloeds sfeer in China daar te lande betere afzet mogelijkheden te krijgen voor zijn industri eel producten. Japan zelf biedt volstrekt onvoldoende gelegenheid aan zijn bevolking om de levensbehoeften te dekken. De uit- brt idingsmogelijkhedcn voor dea landbouw zijn beperkt, zoodat onvoldoende agrarische producten worden geproduceerd voor de voe ding der bevolking. Er moet dus worden ingevoerd uit het buitenland. Ook wat betreft cle grondstoffen is het Japansche land slecht bedeeld. Japan heelt in de laatste decennia. jaren een belangrijke industrie opgebouwd, die echter voor een groot deel terzake der der grondstoffen afhankelijk is van het bui tenland. Met het oog op dit alles moet dan ook export een levensvoorwaarde voor Japan worden genoemd. Terecht heeft de heer Ligthart als prae-adviseur van de Vereen, voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek opgemerkt in zijn rapport over de industrialisatie van Japan, dat „als dit land niet meer voldoende zou kunnen uitvoeren, er geen middelen meer zouden zijn om im port te betalen, waardoor verarming, ja nood, hun intrede zouden doen. Alles is er voor Japan aan gelegen, om dus zijn export zoo groot mogelijk te doen zijn, omdat het meer der of minder succes van zijn uitvoer van domineerende beteekenis voor de volkswel vaart is. Het moet erkend worden, dat tot dusverre Japan goede resultaten met zijn export heeft weten te bereiken. Dwars tegen de crisis en de wering van buitenlandsche producten heen, heeft de Japansche in dustrie kans gezien zich meer en meer op de wereldmarkt in te dringen. Ook over de afgeloopen maanden van 1935 is de vooruit gang van de export van beteekenis ge weest. Stelt men het indexcijfer van 1931 op 100, dan komt men tot de volgende gegevens: export in 1932 122 K 1933 W '934 tSf «1935 212 (taxatie) Als voorbeeld van het succes der Japan sche export noemen wij b.v. da textiel-indu- strie. In de eerste 9 maanden van 1935 voerde Japan 2.061 millioen vierkante yards katoe nen goederen uit^ tegen 1.887 millioen yards in de overeenkomstige periode van 1934. Kunstzijdestoffen werden in da eerste drie kwartalen van 1935 uitgevoerd tot een be drag van f 40 millioen rond, tegen v.j. f 32 millioen. Ook andere industrietakken boek ten dergelijke gunstige resultaten. Wij denken aan de export van apparaten, machines, rij wielen en zooveel andere producten meer. De conclusie kan gerust luiden: de export is in Japan „still going strong". Dit voortduren van de industrieels hausse in Japan wordt voor een belangrijk deel mogelijk gemaakt door de zeer ongunstige sociale verhoudingen daar te lande, waar door de productiekosten der industrie aan zienlijk beperkt worden. Ook de depreciatie van het betaalmiddel is een stimulans voor verhoogden uitvoer geweest. In het onlangs door den Amerikaanschen handelsattaché te Tokio uitgebrachte rapport wordt dan ook terecht opgemerkt, dat „de export tot op ze kere hoogte kunstmatig is opgevoerd". Deze geforceerde uitvoer heeft echter ten gevolge gehad, dat blijkens de mededeeJin- gen van het Japansch consultaat te Rotterdam de export over de eerste tien maanden van 1935 zoodanig is verbeterd, dat de Japansche handelsbalans over dit tijdperk een uitvoer- saldo van 44 millioen yen aanwijst, hetgeen een record is sedert 1918. Men is echter in verschillende buitenlandsche kringen van meening, dat aan dit hausse-proces van de Japansche industrie een einde gaat komen, in verband met het feit, dat de kostprijzen van de nijverheid niet verder dalen. De Fin. News merkte b.v. onlangs op, dat de produc tiekosten in Japan niet lager worden, mede tengevolge van het feit, dat zij reeds uiterst laag zijn en de prijzen van geimporteerde goederen duurder worden. De belangrijke grondstoffen voor de industrie, die uit hef buitenland, moeten worden aangevoerd, zijn in prijs gestegen en de tendens is momenteel aldus, dat verdere rijzing niet tot de onmo gelijkheden behoort. Ook de toenemende af keer in de Westersche landen tegen den i port van Japan, waardoor allerlei invoerbe- lemmeringen tot s.'and komen, zal ten slotte ,de springvloed" der Japansche industrie stuiten. Er zijn overigens nog andere symptonen, die wijzen op de toenemende moeilijkheden, die Japan zal te hebben overwinnen, om zijn positie op de wereldmarkt le handhaven. De financleele positie van het land is précair. In dit verband wy- zen wij allereerst op het ongunstig verloop der betalingsbalans. Over 1934 liet deze een passief saldo van yen 7.600.000 (v.j. actief saldo ad yen 90.800.000). Men wijt deze on gunstige ontwikkeling grootendeels aan de buitengewone eischen, die Mantsjoerije aan BELASTING ADVIEZEN OPMAKEN VAN BALANSEN EN VERLIES- EN WINSTREKENINGEN Regelmatig bijhouden en controleeren van Administraties. Accountantskantoor Hartmanlaan 62 SOEST Telefoon 758 Laanstraat 53 - Baarn VERFWAREN Glansverf Grondverf Plamuur Lijnolie Terpet ijn Stopverf Stopmessen, Kwasten enz. K. g. 45 cent K. g. 35 cent K. g. 30 cent Liter 23 cent Liter 35 cent K. g. 12 cent Plamuurmessen, J. R. SCHILLING Japan stelt. Volgens den gouverneur van de Yokohama. Specie Bank moet in dit verband het tekort op de betalingsbalans over 1935 geraamd worden op 'omstreeks yen 170 mil lioen. De buiten!andsohe politiek stelt dus groote eischen aan da financieele positie van Japan. Men raamt Japans kapitaaluitvoer naar Mantsjoerije, zoowej voor beleggingen als voor militaire uitgaven op circa yen 500 mil lioen gedurende de vier jaar, die sedert de bezetting zijn verloop^n. Het ligt dan ook voor de hand dat de* financieele reserves van het land door de ontzaggelijke ondernemin gen van het Japaflyepe leger op het Vaste land meer en meer opgeteerd raken. De Fin. News noemt de financieele toestand van Japan zonder meer hachelijk, de Amerikaansche han delsattaché te Tokio spreekt van toenemend pessimisme in verband met de voortdurende toename der staatsschuld en de gespannen binnenlandsche geldmarkt. Teekenend voor den huidigen toestand is wel het feit, dat de markt voor staatsfondsen in Tokio uiterst flauw gestemd blijft. Van nog meer waarde achten wij het bericht, dat de minister van Financien gewaarschuwd heeft in verband met den financieelen toestand van het land. Deze is zeer slecht, de schuldendienst eischt reeds 400/0 van de belasting-opbrengst en de nieuwe begrooting voorziet nog in nieuwe schulden ter hoogte van 600 tot 700 millioen yen. Wanneer een minister van Financien een dergelijke ,,cri de coeur" slaakt, dan mag men gerust aannemen, dat de nood der Schatkist hoog gestegen moet zijn. Da vraag is dan ook gesteld, of Japan tot devaluatie van de yen zal moeten overgaan. Volgens ons zal het daartoe op den duur in derdaad komen, daar de enorme schuldenlast ten slotte ondragelijk zal worden. Het tijd stip voor een dergelijke officieele erkenning van de depreciatie schijnt echter nog niet gekomen. Zal er dan een verdere depreciatie van den buitenlandschen wisselkoers bewerkt worden? Bij voorbaat kunnen wij deze moge lijkheid niet uitsluiten, omdat het manipu- leeren der valuta tijdelijk den uitvoer „lucht" kan verschaffen. Toch zijn er van Japansche zijde bezien groote bezwaren tegen verdere depreciatie. Men kan b.v. aannemen, dat het buitenland verdere anti-dumpingsmaatregelen daartegen zou treffen, waardoor het succes problematiek zou zijn. Voorts is het ernstig de vraag, of het binnenlandsch prijsniveau bij verdere depreciatie onaangetast zou blij ven. Spreekuur Vrijdag's 9—12 uur Inlichtingen kosteloos. Nachtegaalweg 10 Boetdijk (bij de Beetzlaan) Geheele gebitten f 30.- Gebouw 't Driftje. Jeugddienst. Nam. 7.30 uur Ds. Dicpersloot, Leeuwarden EmmaJterk. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaik. Kerkgebouw Hees. Voorm. 10 uur Ds. v. d. Waal. HERV. (GEREF.) EVANG. Christelijke U.L.O. School, Spoorstraat Voorm. 10 uur Ds. A. Meyers, Utrecht Nam. 6 uur Ds. G. Lans van Huizen, GEREFORMEERDE KERK. JuJianakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam 5.30 uur Ds. B. Alkema. Wilbelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. i Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. r CHR. GEREFORMEERDE KERK» Juliana straat Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. N. Bijdemast VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. J. L. Faber, Zutphen. R.K, KERK. Kerk Steenhofstraat H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. 's Avonds 6 uur Lof. Kerk Nieuwerhoek. H. Mis 7.30 uur. Hoogmis lo uur. 's Avonds 6.30 uur Lof. SOESTERBERG NED. HERV. KERK* N.m. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de heer H. v. d. Heuvel van Utrecht. R.K. KERK. re H. Mis 7.30 uur. 9 uur Kindermis. Hoogmis 10.30 uur. Nam. 4 uur Lof. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. S. Yberaa van Doorn. Auto-ongeval. Zaterdagmorgen kwam vanuit de richting Amersfoort de heer N. de G., aldaar woon achtig, met zijn auto in botsing tegen de af sluitboom aan den overweg bij het statioD Soestdijk. De Zuiderboom werd evenals de wagen eenigszins beschadigd. Bij onderzoek bleken de remmen der auto in orde te zijn, waarna procesverbaal werd opgemaakt. Zondag 16 Februari 1936. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. lo uur Ds. Hago, «m. pred., Baan Soesterberg's Mannenkoor.1 Door het Soesterberg's Mannenkoor, diri gent Jan Coljé, werd een concert gegeven, waaraan medewerking werd verleend door Mevr. Mies v. ,d. KlerkHesling, alt, en de heeren W. de Klerk, clarinet; G. J. M. v. d. Klerk, piano; Hans Bosman, piano. Vooraf sprak de voorzitter, de heer G. Hol, een kort welkomstwoord, waarna het koor inzette met „Afscheid aan het woud", van Felix Mendelssohn, gevolgd door „Mijne Moedertaal" van Mar. A. Brandts-Buys, welke prachtig werden vertolkt. Met veel uitdruk kingskracht werd ook gezongen Matrozen- koor uit „De Vliegende Hollander" van R. Hol. Ook in de nummers na de pauze, die goed gekozen waren, was de zang voortref felijk. Dit mannenkoor is ln zijn kort bestaan niet alleen verdubbeld in ledental, maar ook belangrijk toegenomen in kwaliteit, wat niet in de laatste plaats te danken is aan het feit, dat er goede zangers in zitten, en dat de geest goed is en er innige samenwerking be staat met den pittigen, veelbelovenden diri gent. Naar het mooie, warme stemgeluid van Mevr. Mies v. d. KerkHesling werd met onverdeelde aandacht geluisterd. Vooral in „Het Wiegelied" en in de Alt-Rhapsodie van Joh. Brahms, alsmede in de andere nummers na de pauze, kwam zij bijzonder goed uit. De bloemenhulde was wel verdiend. Ook de clarinettist, de heer W. de Klerk, genoot de volte aandacht al speelde de tem peratuur zijn instrument wellicht eenige par ten. Ook de plano-begeleiding der beide hee ren was zeer verdienstelijk. Met recht kan deze uitvoering geslaagd heeten. O.K. Revue- De Soester Dans- en Amusementsclub gal Maandagavond in hotel „Eemland" de op voering van do O.K.-revue 1936 „Lach ea Vergeet". Het was de eerste maal, dat een dergelijka amusementsavond in Soest gegeven werd. Dat er onder het Soester uitgaand publiek wei animo is voor iets dergelijks, bleek wel uit de groote belangstelling, die er voor dezen avond bestond. Het was dan ook de moeite waard. Nadat de O.K. Show-Band al enkele proo ven van hun prima, rythmische spel gegeve* had, sprak de heer H. de Vries, voorzitter der club, het welkomstwoord uit en wees et op, dat de zeer jonge leden der club dez« revue geheel zelf samengesteld hadden ca daarmee hoopten, de aanwezigen een genoeg lijken avond te bezorgen. Een vivant entree maakten de acht O.K.- girls met de O.K.-schlager, die natuurlijk algemeen meegezongen werd. Allerlei aardige tafreeltjes werden gegeven - voor het geheele verloop zou echter een vlottere afwerking boeiender geweest zijn. Niettemin bleef de stemming er in, er werd hartelijk gelachen om de komieken en de spelers oogstten telkens een gul applaus. Bijzonder aardig was het tafreeltje: „De buurman was niet thuis" en het eerste ge deelte van „Dat had ik moeten weten", waar in Soest op geestige wijze over den hekei gehaald werd. De kleeding en grime waren uitstekend verzorgd. De firma Kroon en Worp zorgd« weer op de bekende onberispelijke wijze voor de juiste belichting van een en ander. In de pauze werd een verloting gehouden. O.K. kan met voldaanheid op deze ge slaagde amusementsavond terugzien. Nationale raclasseeringsdag. Ten gemeentehuize had een vergadering plaats van het comité van uitvoering voor de op Zaterdag 9 Mei a.s. te houden col lecte ten bate van het reclasseeringswerk* De vice-voorzit ter, de heer J. G. A. Baten burg, die de vergadering leidde wegens ver hindering van den voorzitter, wees nog een« op het schoone Werk der reclasseering. Nadat de heer H. G. Holtus, secretaris van het comité, nog een en ander betreffende den te houden reclasseeringsdag had medegedeeld, sloot de vice-president de bijeenkomst. Het plaatselijk comité van aanbeveling ia thans als volgt samengesteld: Mr. G. Deketh, burgemeester; Ds. Alkema, pred. Ger. Kerk; Mr. J. H. van Doorne; Ds. E. Groeneveld, pastoor H. Mocking, Soesterberg; pa.- oor A- G. Smit, Soestdijk; pastoor W. Voss, Soest; Mr. F. C. Terlingen; Ds. J. I. van Schaik; Ds. S. Wouters; A. Buijterse, dir. post- en telegraafkantoor; Mr. W. van Son, S'berg. Het plaatselijk comité van uitvoering ziet er thans als volgt uit: A. O. Dammers, voor zitter; J. G. A. Batenburg, vice-voorzilter; H. G. Holtus, secretaris, Lange Bergstr. 21; G. J. Govaars, penningmeester, Vosseveld- laan 28; J. H. Benschop, W. Buch, P. J. Clements, C. N. v. d. Flier, J. A. Prinsen, J. Elberse, G. Nijhuis, H. Raat, W. F. Fra* deriks, D. Lub, M. W. Luypen, G. J. van Vleuten, J. A. Mehring, J. Nooder, A. B. Wegman, A. de Vries, M. M. van Wely en J. Baars leden. E.S.V.A.C*. Voor deze week zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Zaterdag 2.30 uur ESVAC adsp.SOEST adsp. 3.30 uur ESVAC jun.AMF. BOYS jun. Zondag 12 uur SOPLA IV—ESVAC III. 2 uur ESVAC I—VOLHARDING I. Het ie elftal speelt Zondag in het Burg. Deketh park een belangrijke wedstrijd tegen het Utrccbtsche Volharding, daar met het oog op 't degradatiegevaar gewonnen moet wor den. op Donderdag 20 Februari, in de zaal vsn Hotel „Eendand" medewerking verleend de Tooneelvereen. „Het Esvac clubje" Opgevoerd wordt „KOPPIG"* Blijspel In een bedrijf Na afloop BAL.

Soester Courant | 1936 | | pagina 1