Herinneringen aan Patent 913.... 1736- - JAMES WATT - Boulton en Watt -1936 Op zoek naar het middelpunt der aarde Van instrument maker tot wereld beroemdheid Twee mannen die de Mensch- heid dienden t Modelteekening van de eerste stoommachine van James Watt. A. Stoomketel, B» Cylinder met zuiger; C. Condensator; D. Pomp. waarts! Men boort in de opperhuid van Moeder Aarde. Men schiet in de diepste af gronden van de zee, men laat nieuwe ba- tyspheer-bollen in zee zakken, steeds maar zoekend, onderzoekend, op het spoor van nog-onopgeloste raadselen. WILSON'S SCHIJNBARE NEUTRALITEIT IN DEN WERELDOORLOG. Tot dusver heeft er nog verschil van mee ning over kunnen bestaan, of president Wilson eene handelende, dan wel eene lij delijke rol gespeeld heeft, ten opzichte van de oorlogspolitiek van de geldmagnaten in Wall Street. De onthullingen, die pas gele den plaats gevonden hebben door het on derzoek van de Amerikaansche senaatscom missie en het zoo juist verschenen deel over „Amerika's zeehandelspolitiek in oorlogs tijd" stellen buiten kijf, dat Wilson zich hoe langer en meer heeft laten inpalmen door de financieele drijfveeren van Wall Street. En dat hij aan het Amerikaansche volk ver zwegen heeft, welken geweldigen omvang de verleende financieele faciliteiten reeds trouwen zou kunnen opvatten. Staatssecre taris Huil heeft intusschen alle nog niet ge publiceerde documenten van de staatscom missie teruggevorderd, blijkbaar uit be duchtheid, dat er nog meer dingen aan den dag zouden kunnen komen omtrent den wereldoorlog, de onzijdigheid van Amerika en de afspraken der geallieerden. „DE WIJZE VROUWEN." De première van de Fransch-Duitsche ge meenschapsfilm „De Wijze Vrouwen" te Berlijn heeft een feestelijk cachet gedra gen, doordat het genootschap Duitschland- Frankrijk uitnoodigingen rondgestuurd had. Onder de toeschouwers heeft men verschei dene Duitsche ministers, staatssecretarissen, leden van de Fransche kolonie onder aan voering van den ambassadeur Frangois Pon- cet kunnen opmerken. Voorts waren eenig® filmartisten, waaronder de Fransche ver tolkster van de hoofdrol, verschenen, ten einde persoonlijk de sensatie van de film te ondergaan. Deze heeft in Frankrijk den staatsprijs en in Duitschland het predicaat „artistiek" verworven. In de goed getrof fen Hollandsche scènes uit de 17de eeuv» ziet men de oude Dietsche meesters herlo ven. De „Batysphere", de die pzeekogel van Beebe oogenblik een waardevolle medewerker. Boulton, "die de enorme draagwijdte van de uitvinding van Watt overzag, zette zich on- middellijK aan het werk en offerde aan die dankbare taak niet alleen zijn eigen ver mogen, maar ook dat van zijn familie op. Op 1 Juni 1775 stichtten Boulton en Watt de eerste groote stoommachinefabriek in Soho. En spoedig ontstond toen de stoom machine met draaiende beweging, waarvoor Watt de scharnierende zuigerstang moest uitvinden, waardoor de zuiger tóch recht standig op en neer kon gaan. Een onzuiver patent maakte het Watt on mogelijk te maken van een zoogenaamde krukas, maar nauwelijks was dit patent ten einde, of Watt bediende zich weer ervan. Hoe goed Boulton de draagwijdte van Watt's uitvindingen ook had berekend, toch hadden beide groote mannen een fout ge maakt: zij hadden te kórt geschat. Hun fa briek in Soho was onvoldoende om de vraag over heel de wereld te dekken. Nauwelijks was het patent van Watt verloopen, of bij troepen tegelijk rezen de machinefabrieken uit den grond. In alle cultuurlanden beijver den de ingenieurs zich om nieuwe vormen te bedenken voCrVeze machine: locomo tieven en stoomschepen deden hun intrede in het verkeer! Toen Watt zich in de negentiger jaren uit de leiding van de fabriek terugtrok, droeg hij de zaken aan zijn zoon over. Óp zijn goed Heathfield bij Birmingham liet hij een kleine werkplaats voor zichzelf inrich ten om door nieuwe proeven en onderzoe kingen zijn geest te scherpen en wakker te houden. Tot op hoogen leeftijd was hij verbazingwekkend gezond en scherp van geest. Op 19 Augustus 1819 stierf hij en werd in de kerk van Heathfield begraven. Het onderzee-kanon schiet op geheimen De mysteriën der diepzee-graven. Terwijl de hoogteballons, bemand en on bemand de 20.000 Meter hoogtegrens over schrijden, is de mensch bij het onderzoek in de diepte nog niet ver gevorderd. Zelfs waar het gaat om het wateronder- zoek, ligt de recordgrens nog steeds in han den van den diepzeeduiker Beebe, die met zijn batysphere, een diepzee-bol, ruim 900 Meter onder den zeespiegel dook. Maar zoowel bij het diepzeeonderzoek als bij het aanboren van diepe aardlagen is men nog weinig gevorderd, ondanks de vele, reus achtige en fantastische plannen, die er be staan Het is inmiddels stil geworden rondom dien Belgischen Professor, die ervan droom de, binnen enkele jaren ergens aan de Fransche grens, op Belgisch grondgebied, 10.000 Meter diep in de aarde te kunnen kruipen! De technische moeilijkheden en vooral ook de financieele hindernissen voor een dusdanig project, hebben hier uit zich zelf een grendel voor geschoven. Door subsidie van de Carnegie-stichting in Washington is men er thans in geslaagd een toestel te bouwen, dat een onderzoek van den zeebodem mogelijk maakt, op een diepte, waarvan zelfs Beebe nog niet ge droomd heeft, met zijn batysphere. Men heeft eenjsoort granaat gebouwd, die aan de punt geheel open en over de heele lengte hol is, terwijl er in den bo dem een sterke, explosieve lading is ge plaatst. Dit projectiel kan nu van een be paalde diepte uit in den zeebodem gescho ten worden. Te. gevolge van de sterke springwerking slaat de granaat diep in den bodem, sluit zich op drie of vier Meter automatisch en kan dan omhoog getrokken worden. Men heeft dan in de granaat een nauwkeurig proefje van de gesteldheid van dien zeebodem. Wat men met behulp van dit onderzee-projectiel wil cnder.:oeken, is de onbekende grond, voorna elijk in den pacific, waer tal van diepe aardkloven, ge vuld met zeewater, reed3 lang de nieuws gierigheid ran dc geleerde wereld hebben ©pgewekt In het Afrëeaanseke randgebied U men bezig de zoogenaamde Robinson Deep, een der diepste mijnschachten ter wereld, te vergrooten.Men is reeds tot op 25U0 M. door het goudhoudende kwartszand gegra ven, doch ziet zich thans gedwongen, ten gevolge van de steeds grooter en ondrage lijker wordende hitte, een bijzonder venti- latie-systeem aan te leggen Met de boortoestellen is men natuurlijk al veel dieper in de aardkorst doorgedron gen. Op het oogenblik werkt er in Texas een boor, die bijna de 4000 Meter-grens is overschreden! Daar de petroleum van Amerika op de geringere diepte sterk af neemt, moet men wel op grootere diepte gaan zoeken. Men heeft daartoe zooge naamde „stroomlij n-boren", die niet al leen de bereikte diepte registreeren, doch tevens de hittegraad daar beneden aange ven. Voorts is het mogelijk bodemproefjes door de hoorbuizen heen omhoog te halen. Weldra zal die 4000 Meter-grens wel over schreden zijn Sedert enkele maanden is men in Enge land bezig een boor-toestel te construeeren, dat bijzonder voor den Britschen grond ge schikt is. Men is namelijk op het Britsche eilandenrijk op jacht naarpetroleum! Men wil zooveel mogelijk onafhankelijk blijven van de dikwijls vérafgelegen olie bronnen. Maar bij deze boringen moet men minstens de 3000 a 3500 Meter-grens berei ken. Inmiddels trachten zoölogen in de diep ten van het Meer Atitlan in Guatemala ge heimzinnige vischsoorten te vangen, die nergens elders ter wereld voorkomen en een overblijfsel vormen van een reeds lang vervlogen periode. In de Londensche ondergrond-stations worden experimenten ondernomen met „kosmische stralen". In de diepste schachten van deze ondergrond-spoorlijn worden thans gevoelige apparaten in gebouwd. Andere geleerden werken aan de samenstelling van een nieuwe diepzee-gon del, die met gemak de druk van het water op 2000 of 3000 Meter kunnen uithouden. En dan is men vaak nog niet eens op den zeebodem! Overal gaat de jacht naar de geheimen van de diepte vol hoop en vol moed voor aangenomen hadden. De clqpr hem opge worpen stelling: „De wereld dient bsnofjr den te blijven voor de democratie" eu (fit de noodzakelijkheid diende te detaornTTeé- ren van Amerika's deelneming aan oorlog, is dus niets anders dan gehuichêji' pathos geweest. In plaats van „democratie", had hij beter „dollarstaatkunde" kunnen zeggen. Ken volkomen duidelijk inzicht in die politieke gesteldheid verschaffen echter de documenten, welke Lansing, de vroege re staatscommissaris vgn buitenlandsch® zaken en een der felste voorstanders vau den oorlog, bij het nederleggen zijner func tie onder zich gehouden had en die eerst na zijn overlijden wederom in het bezit van het staatsdepartement teruggehold zijn. Van deze documenten, die absoluut ge heim gehouden dienen te worden, heeft se nator Nye, die grocrr* activiteit ontwikkelt in de commissie van onderzoek, inzage ge geven aan de Bearstpers. In een meii'iran- dum van den toenmaligen Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, Balfour, gedateerd 18 Mei 1917, wordt melding ge maakt van verdragen, die betrekking heb ben op het verdeelen van den oorlogsbuit, eene verdeeling dus ten koste van Duitsch land, Oostenrijk en Turkije. Evenwel in 1919 heeft Lansing nog ten overstaan van de senaatscommissie verklaard, dat hij pa® in 1918 te Versailles kennis gekregen had van het bestaan dezer verdragen. Hetzelfde heeft Wilson beweerd, alhoe wel nauwelijks aan te nemen is, dat hij niet op de hoogte geweest zou zijn. Bedoelde onthullingen hebben In Ameri ka veel opzien gebaard. En zij zijn dubbel pijnlijk voor de regeering, omdat Enge land die nublicaties als schennis van ver- Honderdduizendmaal dagelijks wordt dit woord door honderduizenden uitgesproken, zonder dat men er zich bewust van wordt, hoeveel Watt heeft bijgedragen tot de in- dustrieele revolutie, een der gewichtigste ontwikkelingsphasen uit de geschiedenis der Menschheid. Aan zijn roem, de éigenlijke uitvinder van de stoommachine te zijn, verandert het feit niets, dat er reeds lang voor Watt stoommachines waren, want eerst door de ingrijpende verbeteringen van Watt werd de stoommachine het technische hulpmid del, het werktuig voor de economische in dustrialisatie bij uitstek. Afgezien de stoom turbines berust het principe van de heden- daagsche stoommachine's nog steeds op Watt's uitvindingen. De verschillende, die er in de loop van de jaren ontstaan zijn, betreffen meer het gebruik van hoogere stoomspanningen, het óververwarmen van stoom, de koppeling op andere machines en andere nieuwere dingen, die toch allemaal pas mogelijk zijn geworden door hetgeen Watt gepresteerd heeft. Als men van de stoommachine zonder meer spreekt, kan men echter wel een 2000-jarige geschiedenis daarvan schrijven, want reeds de Grieksche mathematicus en natuurkundige Heron van Alexandrië (ca. 120 v. Chr.) beschrijft een draaiende bol, stoommachine's geconstrueerd door Smea- ton en Savery. Watt, die in Glasgow in dien tijd een be trekking had als universiteitsmechanicus, kreeg op zekeren dag opdracht een aan de universiteit toebehoorend, klein leermodel van de Newcomensche machine te herstel len; bij dit werk, dat hem in de gelegenheid stelde, de technische moeilijkheden van de stoommachine intensief te bestudeeren, vond hij een aantal gebreken, die de ma chine aankleefden. Een enorm brandstofverbruik was nood zakelijk, want de condensatie had plaats in den cylinder zelf. Watt ontdekte, dat men de condensatie beter in een afgesloten ruimte kon doen plaats hebben. Hij gaf het denkbeeld van een luchtledige ruimte op en liet inplaats van de luchtdruk, de stoom- sparming op den zuiger inwerken. Onder nummer 913 kreeg Watt op 5 Januari 1769 het patent, dat hem zoo'n beroemden naam zou bezorgen. Later verkreeg hij verlen ging van het patent tot het eind® van het jaar 1800. Van het eerste model tot de groote ma chine was voor Watt een lang en moeilijk pad! De geldelijke moeilijkheden hadden reeds bedenkelijke vormen aangenomen. Toen vond Watt in Matthew Boulton, een fabrikant uit Birmingham, op het Juiste Een reus uit de stoommachine-wereld: een hoogdrukturbine van het krachtstation Klingenberg. IN de Londensche Westminster Abdij, waar de Britsche koning gekroond en thans begraven is, heeft men 'n eenvoudigen timmermanszoon uit Greenock (Schotland) James Watt, een plaats aangewezen onder geleer de veldheeren, diplomaten, dichters.. Door sen standbeeld is Watt vereeuwigd. En dit grafmonument draagt de inscriptie: JAMES WATT die de kracht van een scheppend, in het wetenschappelijk onderzoek geoefend brein in dienst stelde van de verbetering van de stoommachine, daardoor de hulpbronnen van zijn land vergrootte, de kracht van den Mensch versterkte, en zich een vooraanstaande plaats verzekerde onder de beroemdste mannen der weienschap en de wart weldoeners der Menschheid! die werkt door de uitstrooming van damp. Maar nóch deze uitvinding, nóch alle vol gende waren erop gericht een nuttig ge bruik van de stoomkracht te maken. Een groote stap voorwaarts deed men in de 17de eeuw, toen men zich ging bezig houden met luchtdruk en luchtdrukmeting; toen ont stond de eerste atmosferische cylinderma- chine. In Italië was het de natuurkundige Torricelli, die de zwaarte van de lucht tot onderwerp koos voor een aantal belang wekkende proeven, in Maagdenburg was het ongeveer in dienzelfden tijd Otto von Guericke (de burgemeester van die stad), die de luchtpomp en de electriceer- machine uitvond, door zijn proeven alge meen de aandacht trok. Guericke bewees, dat een zuiger, in een luchtledigen cylinder geperst, arbeid vol brengt. De Fransche dokter en geleerde De- nis Papin zag de waarde van waterdamp in, ter verkrijging van een luchtledige ruimte. De omstandigheden waren Papin echter niet gunstig, zoodat zijn uitvinding niet geëxploiteerd kon worden. Pas in 1705 bouwde de Engelschman Newcomen de eer ste stoommachine. Weldra volgden anderen. Voor den mijnbouw werden Ter eere van dien man, wiens 200ste geboortedag in dit jaar valt, is het woord „Watt" als eenheid van elec- trische stroomspan

Soester Courant | 1936 | | pagina 4