REISBELASTING. We moeten het bekennen: ei is vlug gewerktl Trouwens, haast is een vereischte, als men de reisbelasting nog dit reissel- zoen wil invoeienl De Tweede Kamer heeft een wetsontwerp voor de heffing van een reisbe lasting op de agenda geplaatst., en wij zien met spanning de din gen, die gaan komen, tegemoet 1 Het is een precair ding, die reisbelasting. Nauwelijks was hel bekend, dat er plannen in die richting bestonden, of reeds ging Zwitserland op z'n poot spelen., zag het toerisme bedreigd, waar van dit land het hebben moet, was beducht voor navolging in andere landen.... Er werd per request aan de Zwitsersche regeering het ver zoek gedaan, tegen die landen, die de reislust van hun onderda an top. En de duinen en de Ve- luwe zijn ook al geen nieuwtje meersinds ze er als soldaat met pak en zak doorheen ge zwoegd hebben, foeterend over het mulle zand.... Het verkeer daarentegen heeft de wereld geopend. In ruim 3 uurtjes zitten we in Brussel., in Aken, Keulen., binnen een dag zijn we in Londen. Trein of boot gepakt en., naar buitenl Daaren boven is het daar over de grens in vele gevallen nog veel goed- kooperWie zou dan nog aar zelen, om te gaan? Maar nu komt de reisbelasting: iederen dag 50 cent.... na acht dagen zelfs 75 cent, 4 dagen later een gulden per dagl Neen, dk\ schepje kan er juist niet meer op. Zij staken hun reisjes, blijven thuis. Gevolg: minder inkomsten voor de spoorwegen, enz. De te- i rugslag zal grooter zijn dan de HET PARLEMENT TE TOKIO. Re ^eriagsgebouwen van dc meeste landen zijn ons welbekend. Thans, nu de regecringsverwikkelingen in het Land van de Rijzende Zon de algemeene aan dacht der wereld trekken, wint ook de plaats, waar misschien in de komende weken voor het land belangrijke beslissingen zullen worden genomen, aan be langstelling. Op onze foto het middengedeelte van het nieuwe parlementsgebouw te Tokio. flen belemmeren, represaillemaat regelen tè nemen. Als nu Duitsch- land met zijn Rijngebied, met zijn Harz en zijn Oostzeekust, België met de kustplaatsen, met de Ar dennen en de Vlaamsche stadjes Engeland met zijn veelzijdig na tuurschoonalle represaille maatregelen gaan nemen, dan zijn we met onze reisbelasting veel verder van honk, dan we ooit vroeger waren 1 Het is nu eenmaal eigenaardig gesteld met de bultenlandsche reizen van tal van Nederlanders. Natuurlijk zijn er menschen en daarop is dit belastingontwerp ook gericht die zonder eenig bezwaar, twee, drie, vier of meer weken in het buitenland verblij ven liefst aan de Rivière, de Italiaansche meren of een ander fraai oord. Maar ook zijn er zoo- velen, die met moeite een reisje bijeen gespaard hebben, die een heel jaar of langer gezwoegd hebben, om ook eens een écht berglandschap te zien, de sen satie van een buitenlandsch reisje te beleven, de grot van Han eens te bewonderen.... Voor hen be teekent de belasting een verzwa ring, die niet meer opgebracht kan worden. We moeten niet vergeten, dal »ve in de valutajaren verwend zijn geworden. Daar trok Jan en alleman naar Duitschland om daar van de gelegenheid te pro fi'eeren eens het buitenland ge zien te hebben; Iets, waarover zij nog tien en twintig jaar daarna spreken! Zoo herinner Jk me nog duidelijk het enthousiaste ver haal van mijn loodgieter, die me, onder het repareeren van het fonteinkraantje, verhaalde, dat hij In Berlijn geweest was.... Van Brandenburger Tor of Unter den Linden wist hij niets, zoomin als van de Tiergarten of de Unter- grundbahn.maar hij was nog steeds een en al opwinding over de heerlijke leverworst, de hoog- fijne ,,Berliner", die hij er gegeten had. Met dit grapje demonstreer ik slechte even, hoe tal van men schen in die jaren het buitenland ingingen; en in daarop volgende jaren spaarden zij dan zooveel bijeen, dat zij wederom een, zij het dan ook bescheiden reisje naar die dreven konden maken, want nog steeds is het spreek woord van kracht, dat „over smaaic niet valt te twisten"' en vele menschen voelen zich veel meer aangetrokken tot het heer lijke berglandschap dan tot het overigens volkomen te wanr- deeren Nederlandsche vlakke land. Waarlijk, velen van ons kennen dat vlakke land reeds op N.S.B. „Démasqué"... Vuurwater!.. „O winst Wij zien de zaak anders. Ons inziens had men er iets op moe ten vinden, dat de lengte van de reis en niet de duur daarvan belast werd. Iemand, die naar de Rivièra, naar Biarritz of naar Sassnitz gaat, daarvan kan men veilig aannemen, dat hij goed bij kas is en de belastingtoeslag ge makkelijk betalen kan. Een reis naar Weenen, Zurich, Bern, Nice, Rome, Florence of Meran kan niet gelijkgesteld worden met een trip naar de Ardennen en de grot van Han, naar Brussel en „Man neke", naar Königswinter en de Drachenfels.Déér moet men het in zoeken en niet in den duur van die uitstapjes. Het is niet waar, dat een be lasting van 50 cent per dag voor hen, die zich een buitenlandsch reisje veroorloven, niet fnuikend kan zijn: het is juist de druppel, die het vat doet overloopen; ei kunnen geen kosten meer bijko men. De ontworpen wet heeft een geldigheidsduur van drie jaar, in verband met de onevenwichtige economische omstandigheden in het buitenland, waarvan de reis belasting een direct gevolg is. Voor grensbewoners en beroeps reizigers is een speciale regeling getroffen, verband houdende met de belastbare som voor de ge meentefondsbelasting. Schoolrei zen en kinderen onder de 17 jaar zijn vrijgesteld en daar een zee schip als grondgebied van het land, onder welks vlag het vaart, geldt, zijn buitenlandsch® reizen onbelast, zoolang men op een Nederlandsch zeeschip verblijft. Ook personeel op buitenlandsche treinen, vreemde diplomaten en consuls met hun gezinnen zijn vrijgesteld. Voor reizen om ge zondheidsredenen, b.v. Voor lang durig verblijf in DavoS, heeft men een speciale regeling getroffen, maar en dat doet wel heel vreemd aan een reis naar onze overzeesche gewesten, valt onder de gewone wetsbepalingen. Over het geheel genomen vin den we, dat deze wet -*• zooals helaas de laatste jaren herhaal delijk het geval i* weer eens den kleinen saaa treft en de goed gesitueerden betrekkelijk koud kan laten! Daar apèlen 25 gulden meer of minder geen rol bij Men bedenke zioh nog tijdig! Bij een interview, dat een Duitsch journalist met den be kenden luchtschipbouwer Dr. Eckener, heeft gehad, liet deze laatste zich ook uit omtrent de Nederlandsche luchtschipplannen. Hij deelde mede, dat de finan ciering van het eerste Nederland sche luchtschip zoogoed als ge reed is en en dat het probleem, wat er gebouwd moet worden, luchtschepen of oceaanstoomers hier ernstig bestudeerd wordt een beslissing over een zaak van zoodanigen omvang kan maar niet zoo a bout portant genomen worden: immers, niet alleen de luchtschepen zélf moeten bekos tigd worden, maar ook de aanleg van luchthavens met luchtscMp- hal, enz. moet worden voorzien. Dat een luchtschip een luchtha ven noodig heeft, is in het ge heel niets vreemds of buitenspo rigs, verklaarde Dr. Eckener; im mers heeft Ieder passagiersschip een haven noodig en zal geen kapitein het in het hoofd krijgen zijn passagiers oo volle zee te gaan ontschepen. Er moet dus nu gekozen worden tusschen zee- IchiD of luchtschip. Juist voor Ne derland is een snelle en veilige verbinding met de vér-verwijder- de Indische koloniën door middel van luchtschepen, die een be hoorlijken nuttigen last kunnen vervoeren, van qroote beteekenis. Doch met een en snder zijn mil- lioenen gëmoeie11 TV. Eckener ziet de zaak echter t zoo in, dat de scheepvaart aan het luchtschip een ernstigen concurrent zal krij gen; daar is immers in d9 ver- houdina schip-vlieatuig ook niets van gebleken. We wachten nu ma?r tot de eerste luchtschlo-hal verrijst om onze Nederlandsche „Zepp" te herbergen 1 De Heilige Landstichting, een instelling, die in haar vreemdelin- qenboek de namen van tal van hooge gasten, prinsen, gezanten staatslieden, kardinalen, en cre- leerden, heeft staan, viert haai 25-iarirr bestaan! Haastig wordt ei aewerkt om het hoofd te kunnen bieden aan haf drukke bezoek, dat men met Paschen verwacht Tn de Pinksterweek zal het jubi leum gevierd wordenDe Heilige Land-stichting is een on verbrekelijk oeh°el aeworden met Nijmegen. Wie Nümeaen bezoekt bezoekt ook de Stichting! ^n te vens is de Stichting een Neder landsch Monument aeworden, dat we noode meer missen kunnen. De Rotterdamsche straatmuziek Is zwaar getroffen door een brand in een perceel aan het Alkemad^ plein, waar niet minder dan eli draaiorgels, benevens een aantal muziekboeken, verloren glnaen1 De oorzaak van de brand is non niet vastgesteld.... er ziin n.1. te veel menschen, d'e riet van draaiorgel-concerten houden, om allemaal in verhoor *e nemen..'1 Amsterdam en de Vrijheidsbond staan oo hun achterste bocvnen omdat in de Kalverstraat 7 een sigarenwinkel, die vriiwel uitslui tend N.S.B.-materiaal verkooot thans ook het anti-semietisohe blad „Der Stiirmer" van Julius Streicher wordt verkocht teaen de somma van 15 cents. Hoewel de Duitsche regeering. wegens den inhoud van dit blad, export daar van naar het buitenland verboden had, schijnt men b'or uitzon dering te maken. Het Tweede Ka merlid Mr. Boon heeft dienaan- aaande een aantal vragen aan den Minister van Justitie gesteld terwijl de Vrijheidsbond protest- vergaderingen betreffende dit on derwerp organiseertl Al geeft Carnaval dan weieens aanleiding tot minder-grappige dingen, zooals de ontvoering te Eindhoven, verleden week, tóch is zoo'n feest zeer bruikbaar voor wérkelijk grappige grappen; zoo werd er In de gemeente Bleiik electriciteit gestolen, en viel het op, hoe een der Ingezetenen den laatsten tijd in verhouding met vroeger, véél minder gebruikte. Vermomd als carnavalsgasten belden een agent van politie en een monteur van de fabriek bij den snoodaard aan, die op hun luidruchtig geklop de deur open de, denkende met vrienden te doen te hebben. Nauwelijks wa ren ze binnen of ze Inspecteerden den meter en betrapten den man op heeterdaad. Het proces-ver- baal, dat volgde, zal de man be slist een eeuwigdurende wantrou wen tegen carnavals-zotten in boezemenl Hij was er onthutst van, toen het ooaenblik van „dé masqué" aanbrakl De qeheime distilleerderijen die in Schiedam (sic en in an dere steden werden ontdekt, schijnen opgang te maken. Of het „vuurwater" nu te duur is, of dat men er een nieuw soort „broodwinning" (was 't maar brood!) inziet., dat is iets, waai de geleerden 't nog niet over eens zijn, maar een feit blijft het, dat deze week maar liefst twee clan destiene stokerijtjes ontdekt wer den: een te Oldenzaal, en een bij Amsterdam, onder Landsmeer, v/aar men juist op het punt stond het toestel te monteeren. In Ol denzaal stond de zaak echter reeds lustig te gistenNu drin ken de exploitanten water op he' politiebureau te Hengelol „Sic transit gloria mundi" De wet op de uitverkoopen waait nog steeds stof op. Nu weer was het te Alkmaar, waar een schoenmaker op zijn raam een groote O schilderde, qevolgd door zeven stiopen, waarna weei een kleine n kwam: Og Voorbijganqers bleven staan en.... puzzelden. „Ik beqrijp het al.... 't Is een doodgewone op ruiminq", zei er een, en stapte den winkel binnen, belust op een koopje, gevolgd door vele ande ren.. Op de vraag naar de „Op lossing" van de rebus en of hel inderdaad een verboden „Oprui- minq" was, antwoordde de schalk dat hij „Oud genoeg" was om de wet te kennen. „Ons belang" had hij met zijn vrouw „Onderling" afgesproken, eischt een „Opwek king" te richten tot het publiek, die niet „Overbodig" geacht kan worden- oodat wij vanavond bij de „Optelling" van onze ontvang sten zullen kunnen constateeren dat ..Onze ooqing" aeslaagd is!" Toen trad de politie binnen en sprak van „Overtreding" en „Ont- duikina" van de wetProces- verMal, kabaal Maar de stroom van klanten ble^fEn er werd gekocht, ge kocht ROME IN OVERWINNINGSROES. De jongste successen van het Italiaansche leger aan het Noordelijk front in Afrika hebben onder de bevolking van dc Ita- ningsroes doen ontstaan. Een opgewon den menigte verzamelde zich voor het paleis van den koning en bracht den monarch, die zich op het balcon ver toonde, een geestdriftige ovatie. EINNENLANDSCH OVERZICHT. De Nederlandsche „Zepp' $en jubileum. Pas opl Pierementen staan in brand! Anti-semitlsme ria den BUITENLANDSCH OVERZICHT. Volgt Polen een nieuwen politieken koers? Dr. Schacht geeft nieuwe richtlijnen voor de Duitsche buitenlandsche politiek. De Volkenbonds raad bijeen. Naar den vrede in Abessinië? In het licht der laatste gebeur tenissen: de ratificatie van het DE LZ 129, HET VLIEGENDE HOTEL. Interieur van het nieuwe luchtschip de LZ 129, dat aanstaanden romer op de transadanUsche lucht!l]n In dien.t lal worden gesteld. Het schip 1« voorzien vtul alle denkbare comfort, zoodat de luchtreiziger» zich al. In een vliegend hoUl zullen gevoelen. Men ziet hier de ruime, behaaglijke Iccs- en schrtifkamer, the met haar groot, ramen naar alle zijden uitzicht biedt op het voorbijschietende landschap» Fransch-Russische verdrag en de geleidelijke toenadering van En geland tot Rusland, wordt de iso latie van Duitschland langzamer hand een voldongen feit. Welis waar staan hier als lichtpunten tegenover de betrekkelijk goede verhoudingen van dit land met Polen en Italië, doch men mag zich hierop niet te veel blind sta ren. Belangrijke verdragen zijn tusschen deze drie landen niet gesloten en het laat zich zelfs aanzien, dat Polen thans uit een ander vaatje wil gaan tappen, d. w.z. zijn politiek naar Frankrijk en Engeland gaat oriënteeren. De buitenlandsche reis van minister Beek naar Brussel en Londen naar beweerd wordt in verband met de nieuwe handelsovereen komst tusschen Polen en België komt In de huidige situatie groote beteekenis toe. Dit blijkt wel uit de groote commentaren in de verschillende vooraanstaan de dagbladen. Ook in Engeland Interesseert men zich in hoogen mate vooi de reis van Beek de Engelsche pers gelooft, dat de eenzijdige politieke operatie van Polen In '1 laatste stadium getreden is en dat Beek in Brussel het punt ziet, van waar uit men gemakkelijk naai Londen en Parijs kan komen. Door deze verandering in de Europeesche politieke constella tie, zou Duitschland feitelijk al leen komen te staan, want ineen verdrag tusschen Berliln en Rome kunnen wil nog moeilijk geloo- ven. Men ziet 't, de geschiedenis herhaalt zich. Was Bismarck er op een gegeven ooaenblik vol komen in geslaagd, Frankrijk te isoleeren, een kleine vijftig ja ren later vindt hetzelfde plaats, met dit verschil, dat thans Duitschland het kind van de re kening is en Frankrijk een heel net van verdragen over Europa gesponnen heeft. In verband met dit alles heersch- te te Berlijn een zekere nervosi teit: slechts Dr. Schacht behield zijn kalmte en gaf in zijn lijfor gaan nieuwe richtlijnen aan om Duitschland uit zijn politiek iso lement te verlossen. Voor Hitlei aan het bewind kwam stond Duitschland op zeer goeden voet met Rusland; deze beide landen vulden elkaar geheel aan, speci aal op economisch terrein. De af wijzende houding, die het natio- naal-socialisme tegen het com munisme aanneemt, is bekend Hitier heeft dan ook geheel in overeenstemming daarmee zich tol het westen gewend, naai Frankrijk en Engeland. Steeds opnieuw heeft hij Frankrijk van zijn vredeswil trachten te over tuigen en gepoogd tot een betere verstandhouding met dit land te geraken. Het interview, dat Henrl de Joevenel dezer dagen van Hitier kreeg, was een laatste po ging in deze richting, en ook de ze poging is mislukt. In het wes ten heeft Duitschland du3 eigen lijk niets meor te zoeken. Blijft dus het oosten, Rusland, over. Nog altijd vindt men in Duitsch land een groot® groep menschen waarvan Dr. Schacht de voerder Is en welke zich keert tegen de tot nog toe gevolgde politiek van Duitschland, in het bijzonder ten aanzien van de be HOLLAND S FAAM 1 In „De Telegraaf" wordt eea overzicht gegeven van hel zeepverbruik In verschillen de landen. Wat het gebruik betreft van huishoudzeep staat Neder land vél bovenaan met een gemiddeld van 11.35 K.G. per jaar per hoofd. Voor toiletzeep echter neemt het op geen stukken na de eerste plaats in, met gemid deld 521 gram per jaar pet hoofd 1 Ai, wat moet ik déarvan denken? Eén pond zeep slechts in een jaar, Het is niet om U te krenken, Doch.wat vindt U zélf,nietwaar? Véél mag het toch ook niet heeten. Voor gemiddeld één persoon. Want één stukje moet U weten, Weegt een ons, dat's heel gewoon. Zoodat goed dus uitgerekend, Elk van ons per jaar volstaat Metvijf stukken 't geen welsprekend. Niéts te zeggen overlaat Maar.er zijn toch óók nog staten. Waar men zich nóg minder wascht Onze reinheid daargelaten, Is dit toch welongepast 1 Want gelijk ik ook mocht lezen, Hebben wij nog stééds de naam Van heel zindelijk te wezen, (Onze welbekende faam En voor zeep, die we gebruiken Voor de.... schoonmaak, en de vaat, Zeepen, die niet lekker ruiken, Is het Holland, die ze slaat! Glansrijk, met een prachtig cijfet Van èlf kilo in het Jaar, Dén zijn wij geen., achterblijver. Dén staat onze hulsvrouw klaart Boenen, schrobben, dweilen, plassen, 't Is de Nederlandsche aard, Lakens en gordijnen wasschen- Holland is ervoor vermaard 1 Elke week de ramen lappen. En de heele buitenboel.... Wel., begint u al te snaDpen, W&ctrop ik zoo'n beetje doel? Eén pond teqen.twintig, weet J« Is dét zind'lijk Nederland Eerlijk niet een heel klein beetje Reinheid aan.den buitenkant ARAKI, DICTATOR VAN JAPAN* Nauwelijks is de militaire opstand onder drukt, of het leger komt reeds weer me* vier nieuwe elschen voor den dag, die het absoluut ingewilligd wil zien. Zou de regeering niet op deze eischen willen ingaan, dan staat Japan weer net zoo dicht voor de militaire dictatuur als eea week geleden. Velen zien dan ook in generaal Ar aki nog steeds den toekom- stigen militairen dictator van Japan. trekkingen met Rusland. In deza groep zijn eigenaardig genoeg de groot-industrieelen, die in Rus land een groot afzetgebied vin den, sterk vertegenwoordigd. Ze ker het communisme wil men nog steeds even fel bestrijden, doch voor economische voordeelen sluit men de oogen niet. In hoeverre het Schacht gelukt zijn zin door te drijven, laat zich niet overzien en voorspellin gen zijn dan ook voorbarig. In verband met de wending, welke in het Afrikaansche conflict is gekomen, kan het zijn nut heb ben de dingen eens nader te be schouwen, vooral met het oog op de huidige zitting van den Vol kenbondsraad en de diverse Vol kenbondscommissies. De militaire positie van de Abessynen is na de laatste Itali aansche overwinningen vrijwel hopeloos. Natuurlijk kan men de Italianen wel verhinderen, dat zij nog voor den regentijd de uit eindelijke overwinning bevech ten, doch het ziet er thans hard naar uit, dat deze regenperiode slechts uitstel van executie zou zijn, die weliswaar Italië handen vol geld zou kosten, doch ander zijds Abessynië geen uitredding meer kan brengen. Geheel in de lijn der gebeurte nissen, maar desondanks zeer on verwacht, heeft de negus zich. naar de laatste berichten, of lie ver gezegd geruchten, vreten te vermelden, tot den koning van gewend met het vpt- bemiddelend te willen op treden.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5