Voor Uw Taxi BOMMFAI Dentoform Garage Joh* Tak waarin opgenomen „De Soester Post" en „De Nieuwe Soester" Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 566. WONINGBUREAU „HOLLAND-INDIE" T andheelkundige Inrichting Kerkberichten. Ingezonden stukken- Plaatselijk nieuws. DE HE5TED COUQAM ADVERTENTIEPRIJS: Aan 15 regels I 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bi] contract belangrijke korting. Advertentie's In dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD" Algemem Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. Soester Weekblad 10 ct. per maa**d. 15e JAARGANG Vrijdag 13 Maart 1936. No. II Niet het OUDSTE, maar wel een BETROUWBAAR adres is het Steenhofstraat 77 GEDIPL. en BEËEDIGDE Makelaars Telefoon 909 Laat onze goede naam en ondervinding ook voor U reden zijn, om gebruik te maken van onze relaties in geheel Nederland, '"Sist-, en West-Indië, voor Huur en Verhuur, Koop en Verkoop van Villa's, Landhuizen, Zaken en Bouwterreinen. Assurantiën op elk gebied. Hypotheken, Taxatiën. Gratis advies en inschrijving. Met méér dan gewone belangstelling had de Minister den brief gelezen, dien zijn secre taris hem zoo juist had gebracht. Die brief behelsde dan ook maar even de mededeeling, dat een met name genoemd werkloos metaal bewerker in een naburig dorp, bezig was hommen te maken! De man zou die bommen vervaardigen in een schuurtje achter zijn wo ning en zelfs de plaats waar de gereedge maakte exemplaren te viaden waren, was nauwkeurig aangegeven. Aan het slot betuig de de schrijver zijn spijt, dat bepaalde om standigheden hem noodzaakten, aijn naam niet te noemen, doch als de Minister een en ander zou laten onderzoeken, zou blijken, dat schrij- ver's redevoering van a tot z juist was. Toen de minister den brief met de onrust- 1 arende mededeeling had gelezen, haalde hij de schouders op en keek zijn secretaris on- geloovig aan. ..Anoniem"... Als regel hecht ik daar geen waarde aan maar wat denkt U er van? Excellentie", antwoordde de secretaris, „ik weit waarlijk niet. wat ik er van denken moet. Ik deel natuurlijk volkomen Uw mee ning, dat anonieme brieven in het algemeen geen aandacht verdienen, maar Excellentie, we leven in een tijd, waarin &lles mogelijk is. Het stelselmatig zaaien en aanwakkeren van ontevredenheid door onverantwoordelijke po litiek» raddraaiers heeft, vooral .onder de huid ge slechte economische omstandigheden, niet nagelaten invloed uit te oefenen en het is m.i. volstrekt niet uitgesloten, dat enkele on evenwichtige geesten tot zulke gekke dingen zouden komen. Ik meen te mog n veronder stellen, Excellentie, dat U vij .1 ch tegen over het geval staat, maar aaarnaast valt m.L toch niet te ontkennen, dat het schrijven een bezadigden en vertrouwenwekkenden indruk maakt. DusU gelooft aan die bommenhistorie, <roeg de Minister?, Pardon, Excellentie, dat zou ik niet graag aeweren, maar Welnu, voor den dag er mee, zei de Minis ter. Laat ik U dca de populaire vraag stel len: Wat zoudt gij doen in dit geval? Excellentie, antwoordde de secretaris, er is rekening te houden met twee mogelijk heden: ten ie dat het hier een misplaatste grap betreft cn ten 2e dat de inhoud van dien brief geheel of ten deele juist is. Het eerste acht ik het meest waarschijn lijk, onderbrak de Minister hem. Maar gaat U door t Ik ben het geheel met Uwe excellentie eens, haastte de secretaris zich te zeggen, maar indien ik mij een opmerking mag ver oorloven: absolute zekerheid omtrent de waarde welke aan den brief moet worden toegekend, ontbreekt ten eenen male. Indien U eens een oogenblik aanneemt, Excellentie, dat de brief waarheid bevat, dan zou door een onderzoek een groot gevaar nog tijdig kunnen worden afgewend. Blijft een onder zoek achterwege, en er gebeuren later gekke dingen, dan zal de briefschrijver er op de een of andere manier wel voor zorgen, dat van de daken wordt geschreeuwd, dat de Minister van te voren gewaarschuwd was. .Blijkt het echter een loos alarm geweest te zijn, dan, ik geef het dadelijk toe, zal de politie, indien zij niet zeer omzichtig te werk gaat, de kans beloopea, zich belachelijk te maken. Maar dat is dan toch ook het ergste wat er kan gebeuren. Welnu, Mijnheer, zei de Minister, laat dan een onderzoek instellen, maar zie het zoo aan te leggen, dat het geen belachelijke ver tooning wordt; begin b.v. eens met inlichtin gen te vragen aan den Burgemeester! De secretaris was niet alleen een zeer def tig man, hij was ook een ongemeen bekwaam ambtenaar Zoo wist hij b.v. dat het, met het oog op de persoonlijke eigenschappen van bedoelden burgemeester, gewenscht was, dat dezen magistraat slechts een aantal vragen omtrent die >x»mmen-affairc werd toegezon den. met U- urnkkelijken last, rich «rikt te beperken \<>t de beantwoording daarvan en overigen» nadere instructies van het De par ten! c-jm af te wachten. tJR de inlichtingen van den Burgemeester ""'■"en persoon inderdaad Spreekuur Vrijdag's 9—12 uur Inlichtingen kosteloos. Nachtegaalweg 10 Soestdijk (bij de Beetzlaan) Gcheelc gebitten f 30.- b! - in die gemeente woonde. De man stond be kend als een zéér vakkundig metaalbewer ker, maar tevens als een echten revolutionair, zoodat hij uithoofde van deze beide eigen schappen zéér wel in staat moest worden ge acht om helsche machines te vervaardigen! Het begon er nu toch werkelijk naar uit te zien, dat de mededeelingen van den anonie- men briefschrijver, zooals hij het zelf noem de van a tot z juist waren. Twwe dagen later stopte dan ook een auto, waarin vier man Rijkspolitie in burgezklee- ding voor het gemeentehuis. Een korte con ferentie met den burgemeester volgde eq vergezeld van den dorps-veldwachter, reed men onverwijld naar het huis van den bom- menfabrikant. Op pl.m. 50 meter van de wo ning stopte de auto, de rest van den weg werd te voet afgelegd. De dorps-veldwachter voorop l Met een uit drukking van ware doodsverachting op zijn grimmig gelaat. Misschien vanwege de de- tective-lectuur, welke hij geregeld verslond, leefde de veldwachter zich zoodanig in het Chicago-avontuur in, dat hij, dadelijk na het verlaten van den auto, alvast een sluipende houding aannam. Volgens een vooraf opge maakt plan posteerde een der mannen zich in het voortuintje, terwijl de rest zich, achter het huis om, r egelrecht naar de schuur be gaf, waar zij den gezochte aantroffen, bezig een paar spaken in een fiets te monteeren. Op het zien van het gezelschap staakte hij een oogenblik de werkzaamheden. De veldwachter, die nog steeds voorop ging, her nam nu z'n meer normale houding en riep den man toe: Je begrijpt zeker wel, waar voor we hier komen Deze Heeren zijn ook van de politie, vóór staan er ook nog, je huis is omsingeld en vertel nu maar eens gauw, waar je dat gevaarlijke goedje hebt, dat je maakt. 't Gaat jullie geen lor aan wat ik maak, antwoordde de verdachte en verdiepte zich in het aandraaien van een spaaknippel. Hou je maar niet van den domme, hernam de veldwachter, je weet heel goed waar het om gaat. We hebben van den Officier een volmacht om huiszoeking te doen en als je niet onmiddelijk en vrijwillig de plaats aan wijst waar je die bommen bewaart, dan ga je in de boeien en halen we je heele huis ondersteboven' Zoo, lachte de bankwerker onbeschaamd, mag dat óók al niet meer? Bemoeien jullie je daar óók al mee? Nou, als je het dan be paald weten wil, vooruit dan maar! En hij ging de politiemannen voor naar den kelder van zijn woning. Diir riep hij, daar in dien hoek staan ze\ De mannen zagen echter niet veel, want het was tamelijk donker in den kelder. Draai het licht op, gelastte een der politiemannen. Goed zei de bewoner, en hij wilde de trap weer opgaan. De veldwachter, een valstrik vermoedende, hield hem tegen. Hier blijvi gelastte hij, dat doen wij zelf wel. Een der politiemannen ging naar boven en draaide het licht op. Toen begaven zij zich met de noodjge voorzichtigheid naar den aangewezen hoek en vonden daar twee vaatjes met inge- maakte augurken Dat zijn ze, grinnikte de bankwerker. Dat is nog zoo'n partekclier handeltje van me, weet je? Als je ze-es keuren wil, ze benne puik; maar dan mot .je die uit dat rcchtsche vat nemen. In dat andere tonnetje zit uit schot. Van drie om 'n cent! Toen de Minister het lijvige rapport om trent de bommen zaak gelezen had, was hij loyaal genoeg om oog te hebben voor den humor welke ongetwijfeld in het geval stak. Hij belde z'n secretaris. Uwe Excellentie wenscht Ik heb hier de uitslag van het onderzoek naar die bommen-affa'rre, zei de Minister. Die anonieme briefschrijver blijkt dan toch de waarheid te hebben gesproken, of juister gezegd :te hebben geschreven. Dus tóch, Excellentie, vroeg de secretaris zeer geïnteresseerd Ja, hernam de Minister, die knaap miikte inderdaad bommen maar zure U zegt zure, Excellentie, vroeg de secre taris ten hoogste verwonderd Zeker m'n waarde,, heeft U nooit gehoord van zure bommen? Niet? Nu, als jongen was ik verzot op dat con sumptie-artikel. Ze kosten toen een cent 't stuk meen ik. Maar die snaak heeft ze al van drie om een cent- Daar is brijkbaar ook al de klad in in. Nevmt U dat zure dosier mee, mijnheer en laat het over de afdeelingen circuleeren. Dat zal dc ambtenaren wat op- vtoolijken-, want dat hebben de Heeren na hun laatste salarisverlaging wel noodig. Dag Telefoon 636 Nacht Telefoon 703 Zondag 15 Maart 1936- SOES1 NED. HERV. KERK. Oudekerk Voorm. 10 uur Ds E- Blaau wend raad. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaik. H. Doop. Emmakerk Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. H. Doop. Nam. 7.30 uur de heer S- Stemerding, Jeugddienst. Kerkgebouw Hees- Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. HERV. (GEREF.) EVANG. Christelijke U.L.0 School, Spoorstraat Voorm. 10 uur D B- Batelaan, Huizen. Nam. 6 uur üs. J. Goslinga, Utrecht. Donderdag 19 Maart, 's avonds 7 uur, Bid stond voor 't Gewas door Ds. L. Mulder van Hoevelaken. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk Voorm. 10 uur Ds. H- Retel van Hoorn- sterzwaag. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelminakerk Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. H. Retel. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Julianastraat Voorm. 10 en nam. 6 uur Godsdienstoef- Woensdag 18 Maart voorm. 10 en nam. 7.30 uur Ds. Bijdemast. Bidstond voor het Gewas. VER. VAN VRIJZ. UOUSDIENSTIGEN. Geb- „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Ds. H. W. Bloemhoff, van Heiloo. R.K. KERK. Kerk Steenhofstiaat H. Missen 7 en 9 '-sur. Hoogmis 10.30 uur 's Avonds 6.30 uur Meditatie. Kerk Nieuwerhoek. H. Mts 7.30 uur. Hoogmis 10 uur. 's Avonds 6 uur Meditatie. SOESTERBERG NED HERV. KERK- N.m. 33 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de heer H. v. d. Heuvel van Utrecht. R-K. KERK. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. Meditatie. 7 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. W. v. d. Waal, Em. Pred. te Soestdijk. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. LAGE VUURSCHE NED. HERV. KERK- Voorm. 10 uur Ds. v- Schaik, van Soest. Nam. 6 uur Ds. r. Lokhorst, van H'sum. bezig waart Zoodat eiken dag precies het zelfde was met de altoos terugkeerende vraag: „Wat zal ik vandaag doen?". En met daarop hetzelfde andtwoord: „Niets, want ge hebt geen werk". Welk een angst moet er in Uw hart komen voor Uzelf en Uw toekomst! Of als die angst er niet meer is, welk een diepe verslagenheid is er over U gekomen door die werkloosheid. Het leven werd loos: zonder inhoud, zon der beteekeniis. Zoo zijn er duizenden in ons land. Ou deren en jongeren. Hebt ge U wel eens afgevraagd, hoe het nu toch met al die menschen, vooral jonge menschen, gaan moet. Denk daar nu eens niet overheen, maar goed er over na. SteJ de realiteit voor U Hebt U een antwoord? Neen! Het: „werk is cr niet" is geen antwoord. Maar een ant woord moet er en kan er wel gegeven wor den. Dat antwoord geeft de Centrale voor ceel aan anderen. Hiertegen werd door B. eo W. bezwaar gemaakt, aangezien het huis niet is ingericht om door twee gez.nne.i be woond te worden. De verhuurster wilde zich daarop van de eerste huurster Mevr. C. ontdoen, maar deze had een behoorlijk huurcontract en had steeds haar huur betaald, zoodal het tegen haar ge uite dreigement dat zij langs gerechtelijkcn weg tot ontruiming zou gedwongen worden, personen in en buiten Soest Engclschc les sen geeft. Met haar toestemming verhuurde de eigenares, Mevr. Wed. van Doesbu g te Utrecht, het bovengedeelte van genoemd per- haar volkomen koud liet. Daarop nam de verhuurster haar toevlucht tot krachtmaatre gelen. Eerst liet zij de voordeur uit het huis verwijderen onder voorwendsel dat deze moest gerepareerd worden. Toen Mevr. C. daarop het huis van een nooddeur liet voorzien, \n erd tot andere krachtmiddelen overgegaan. Donderdag 5 Maart 1.1. vervoegden zich Werkloozenzorg. Een stichting ter bestrijding op het erf van Mevr. C. de heer Middelbeek, Buiten verantwoording der Redactie. Waf is Werkloosheid Hebt ge uit eigen ervaring geleerd, wat het beteek entwerkloos te zijn? Niet maar een week of hoogstens een maand. Maar eon jaar lang Een jaar achter elkaar niets doen, dan naar het stempellokaal loopesi. Of zelfs dat niet, omdat ge geen lid waart van een vak ver eeni ging of geen steunuitkeering ontving. Geen enkele dag ia Uw leven van één, ja-fc waarop voot «»d«rea cn UttU nuttig van de geestelijk-zedelijke gevolgen der werk loosheid en in het leven geroepen door den Raad van Nedcrlandsche Kerken voor prac- tisch Christendom. Deze „Centrale" geeft een antwoord in zichtbaren en tastbaren vorm, daar op 7 plaatsen voor de jeugdige werkloozen kam pen gesticht zijn en een achtste kamp in wor ding is. Dóór is in 1936 arbeid gedurende acht weken voor ongeveer 4000 jongens, wanneer g ij helpt Gij schrikt toch niet voor het woord werk kamp Ge hebt aan werken toch geer „broertje dood Vroeger (dat is nog niet zooveel jaar geleden) waren er menschen, die zeiden, dat werken voor de dommen was. Dat was in den tijd, toen we allemaal als we werken wilden, nog werk konden krijgen. Maar nu is er geen werk en begint het er naar uit te zien, dat bijna een half millioen werkloozen officieel als zoodanig geregi streerd staan. Nu smeeken ze weer om werk en danken ze God uit het diepst van hun hart als ze nog werken of als ze werk krijgen. We willen dus weer graag werken. Ook de jonge menschen. Jong Holland snakt naar werkj En dat willen we onze jonge mannen in het werk-kamp weer geven, 't Is werk in Gods vrije, heerlijke natuur. In het bosch, op de hei. Boomen kappen, wegen aanleg gen, brandgangen verbeteren, nieuwe boomen planten. Bevordering van het natuurschoon in ons eigen mooie land. Nederland, dierbaar land, 't erfdeel der vaderen, zooals we zingen. In zoo'n kamp komen, met de leiders mee geteld, ongeveer honderd deelnemers. Veer tig uur werken. De rest van den tijd is be schikbaar voor spel, sport en ontwikkeling. Ontwikkeling van lichaam en geest, van hoofd en hand. Er is daar een Hollandsche lijke sfeer. Er heerscht daar een echt chris telijke saamhoorigheid en liefde, want dit werk geschiedt in den naam van den Ilcere Jezus Christus, Die bewogen was over de schare. Voor goede voeding en ligging wordt ge zorgd. De jongens brengen bovendien nog eenig zakgeld mee. Zoo ziet het er in onze werkkampen uit. Wilt ge meehelpen om die in stand te hou den En vierduizend jongeren een kans ge ven? Ge vraagt: „Wat moet ik ervoor doen?" Daarover een volgende keer. Centrale voor Werkloozenzorg, Het Plaatselijk Comité van Actie, Ds. J. I- van Schaik, Kerkstraat 2. A. r. d. Plas, Steenhofstraat 31. J. van Schaik, v. Weedestraat 11. M. van Veerea, Lindenlaan 4c. P. C. Zonneveld, Kromraeweg 15. DageL Bestuur. zaakgelastigde van Mevr. van Doesburg, haar zoon A. van Doesburg, vergezeld van twee knechts. Zij namen zonder ecnige ver dere mededeeling alle ramen uit het door Mevr. C. bewoonde gedeelte! Aan de som matie van Mevr. C. zich te verwijderen ga ven zij niet alleen geen gehoor, doch Van Doesburg vergat zich zelfs zoozeer dat hij een kennis van Mevr. C., den heer Van G, die trachtte een der knechts te beletten het uitnemen der ramen een begin te makc^. een slag in het gelaat gaf, waardoor dez# bloedend werd gewond, terwijl hij bovendica bedreigd werd met „de hersens in te slaan", Een en ander had natuurlijk een grootct oploop van volk ten gevolge. Toen de po. litie die gewaarschuwd was, er bij kwam; waren de ramen reeds opgeladen. Maar daan mede waren de heeren Middelbeek en vat Doesburg nog niet tevreden. Zij liepen voot, het huis van Mevr. C. heen en weer met eet groot papier waarop met dikke letters stondi „Als men zijn huur niet betaalt", welk pa pier na eenigen tijd bij de bovenbewoonstcc boven de ramen van het door Mevr. C. b© woonde benedenhuis werd gehangen. Ook hie( greep de politie op verzoek van Mevr. C. en nam het beleedigende biljet in beslag. De eigen-rechters hebben nu in zooverre hun zin, dat Mevr. C., voor wie het ben© denhuis onbewoonbaar was geworden, di noodgedwongen verlaten heeft. Of zij echter veel pleizier van zullen beleven is d< vraag. Want hun eigen-rechter-spelen is hes komen te staan op een viertal procesverbales nj. wegens huisvredebreuk, mishandeling, be dreiging met doodslag, en belcediging, tcrw^p bovendien de advocaat van Mevr. C„ Mr. vaa Doorne alhier, de noodige stappen genomes heeft voor een proces, dat voor de eigen- rechters een onaangenamen financiceelen na sleep zal hebben. Wij twijfelen er niet aan ot het eigen rechter spelen op een dergelijks schandelijke manier zal voor de bedrijven hoogst onaangename gevolgen hebben. Ers flinke straf is dan ook zeer zeker op zijl plaats. Eigen rechter spelen! Va-leden week zijn vele ing' Menen dezer gemeente getuigen geweest van een gelukkig niet alledaagsch. geval van eigen rechter spelen. Het perceel Burg. G rothes t raat 64, voor heen bewoond door den beo: Smedes, was met ingang van 1 Mei 1935 verhuurd aan Mew, CirringtoB. .es» EogtUchc, dit v«a-othoek van harte «ucces. Nieuwe Catalogus. Voor ons ligt de Catalogus van Smit'i Leesbibliotheek. Een boekwerk. Wij zijn ver baasd, dat deze inrichting in zoo'n korten tijd van niets tot zoo'n l.chaam kon uitgroeien. Het teekent riiet alleen de groote energie va« den eigenaar, maar ook zijn goede kijk op het Soester publiek. Onder de 2700 nummers in dc cataiogui vinden wij de nieuwste aanwinsten der. wij zouden haast zeggen, internationale bock n- markt. Wel zaja alle nummers in de Holland sche taal, maar alles wat belangrijk is en door het Nederiandsche publiek gevraagd wordï, is op de planken van Smit te vinden De Soester is een practisch mcnsch; ecu man van zaken. Getuige hiervan is dee bi bliotheek met zijn keur van werken niet al leen, maar een groot deel van Jen Soester middenstand getuigt, mede door een adver tentie in deze omvangrijke Catalogus, terecht te begrijpen, dat het geld hieraan nooit weg gegooid kan zijn, daar deze Catalogus door het lezeitd, dus het moer ontwikkelde deel der bevolking, bijna dagelijks ter hand go- nomen ral worden. Wij wenschcn den heer Smit met rtja brbi»

Soester Courant | 1936 | | pagina 1