Voor Uw Taxi Dentoform Garage Joh. Tak Uitgave x DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 566. WONINGBUREAU „HOLLAND-INDIE" Meditatie. Luistert U oog eens even? Dank T andheelkundige Inrichting De misleidende brief. nr. Kerkberichtea. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. ADVERTENTIEPRIJS: Aan 15 regels 10:75. Bfce regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's In dit Wad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van ,.DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. SOESTER NIEUWSBLAD" Algemeen Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. Soester Weekblad 10 ct. per maand. 15e JAARGANG Vrijdag 20 Maart 1936. No. 12 Niet het OUDSTE, maar wel een BETROUWBAAR adres ls het Steenhofstraat 77 GEDIPL. en BEÊEDIGDE Makelaars Telefoon 909 Laat onze goede naam en ondervinding ook voor U reden zijn, om gebruik te maken van onze relaties in geheel Nederland, Oost-, en West-Indië, voor Huur en Verhuur, Koop en Verkoop van Villa's, Landhuizen, Zaken en Bouwterreinen. Assurantiën op elk gebied. Hypotheken, Taxatiën. Gratis advies en inschrijving. TER DOOD VEROORDEELD. Hij is des doods schuldig. Mt. 26 66b. Ter dood veroordeeld. Ja. daartoe moest het komon, want Jezus Was de Middelaar. De mensch heeft den dood verdiend. Een oude v\ aarheid. De oude waarheid. De vree sdij ke waarheid. Dc door de groote massa ontkende en door tienduizenden verzwakte waarheid. Maar een ware waarheid. De dood was door den rechtvaardigen God aangekon digd, als de naar Gods beeld geschapen mensch ongehoorzaam zou zijn aan het hem ge"C cn proefgebod. De 1 ensch is ongehoorzaam geweest. Daro k a u de dood. Want de dood was er e D dood is niet geschapen. De dood is ge." en door de zonde. De dood is tot alle 1 e.is hen doorgegaan. Niemand ontkomt er :«a Geen mensch kan haar overwinnen. Dat geldt de natuurlijke dood. Dat geldt de gees ciijke dood. Dat geldt de eeuwige dood. Men heeft dat allemaal wel trachten te verzachten. Men gebruikt, vooral in onzen tijd, met zijn eigen-gemaakte woorden en eigenaardige uitdrukkingen en nieuwere vor men van taal en stijl en spelling en woord keus, allerlei beelden en «egswijzen om de waarheid van den dood te verbloemen. Men strooit bloemen op de graven. De ijzigheid van den dood moet bedekt worden. Niets tegen, als er maar geen ongeloofs beginsel achter zat. Maar dat is 't *m juist. Men wil de werkelijkheid van den dood ont kennen. De dood is ook een vijand van den mensch. Dood en leven zijn tegenstellingen. Het le ven verbindt. De dood ontbindt. Het leven houdt bij elkaar. De dood maakt alles los. Het leven formeert en produceert en multi pliceert. De dood breekt en vernietigt en verwoest. En de dood zit in alles. En die dood is ook over ons en bij ons en in ons. Maar Jezus is door God als drager van den dood gegeven. Hij had den dood niet verdiend, want dan zou Hij nooit een tot den dood veroordeelde hebben kunnen vrij maken. Maar Hij nam den dood op zich, vrijwillig, uit liefde om den mensch ervan te verlossen. Geldt dat nu voor alle mcnschen, hoofd voor hoofd Laten we 't zóó zeggen: 't geldt voor allen die in Christus gelooven. Niet slechts aan Hem, maar in Hem gelooven. Want aan Hem gelooven is zeer oppervlakkig. Dat kunt ge doen al is er in uw hart heelemaal geen contact met Christus. Aan Hem gelooven, zie, dat doen duizenden, die toch voor eeuwig zullen verloren gaan. Maar wie in Jezus ge looft staat in levend contact met Christus ien kin niet verloren gaan. Waarom niet? .Omdat Jezus zich voor zulk een ter dood liet veroordeclen. Geheel onschuldig, maar gij waart schuldig. Daarom zal de dood over u niet heerschen. Welk een onuitsprekelijke weldaad! Van den dood verlost voor eeuwig. Alleen door uw Heiland, die in uw plaats het dood vonnis wilde ondergaan. .Welk een liefde van uw Jezus! Denk u dat weer eens in, nu, in deze lij densweken. Tot versterking van uw geloof en tot eer van uw Jezus. JANSENS. We schreven de vorige week over een ge- wenschte splitsing van dc anti-revol. Kies vereeniging in twee afdeelingen. Dit zou zeer vermoedelijk kunnen leiden tot vermeerdering van het aantal leden en tot intenser mede leven, wat onze anti-revol. politiek aangaat, en tot getrouwer bijwonen van de vergade ringen. We zouden dan kunnen krijgen een A.R. Kiesvereniging, Ned. en Oranje, Soest I en II. Dat zou pracht tg zijn. Maar nu is de opmerking gemaakt, dat we ook te Soesterberg een afdeeling zouden moeten hebben. Soeat III, dan. Ja zeker. Maar laat ons elkander niks wijsmaken. Want dat zal nog wel een poosje verloop en eer dat kan. Vooreerst zijn er te Soesterberg ■kaar enkele leden. Ea voorts: daar Igkt 't mij heelemaal geen vruchtbaar veld voor een A.R. Kiesvereeniging. Dat wordt dus niks. Maar in Soest-Zuid is alles gereed voor een afdeeling. En naar mijn oordeel kan het niet anders dan tot politieke schade zijn, als men te voorzichtig is om stappen in die richting te doen. En er is nóg iets, waarover een enkel woord gezegd mag worden. We zagen nog zeer weinig dames op de vergaderingen. Waarom komen deze zoo weinig I!*t zou niet alleen gezellig zijn, maar het zou,practisch nut kunnen hebben. Dkt is 't 'm. De dames zouden meer op de hoogte kun nen komen van de politiek. En aangezien zij dikwijls nogal veel invloed uitoefenen op hun dierbare" echtgenooten, zouden zij w el eens nuttig kunnen zijn om hun heer gemaal bij eventueele neiging tot politieke bokkespron- gen en bij nonsens-verkoperij, hem een beetje in den toom te houden. Laten de dames nou niet zeggen, zooals pas nog één zich tegen mij uitdrukte: „We weten zoo weinig van politiek af". Want dan zeggen we: aangenomen dat u er weinig van weet, maar dan moet u juist komen, ook om te leeren oordeelen en te kunnen meepraten. Ge behoeft direct niet te komen om te geven. Maar eerst maar eens om te ontvangen. De tijd en de omstandigheden dringen er toe om ook onze vrouwen te mobiliseeren tegen booze politieke invloeden. Laten ze leden worden van onze Kiesvereeniging en trouw de vergaderingen bezoeken. Dat zij zoo! Tot ziens dan! JANSENS. Spreekuur Vrijdag's 9 12 uur Inlichtingen kosteloos. Nachtegaalweg 10 - Soestdijk (bij de Beetzlaan) Geheele gebitten f 30.- (Overgenomen uit „Patrimonium") Het is holle fraseologie, om in ons land te spreken van den „demo-liberalen" Staat en in hem een product te zien van de Fran selt^. Revolutie. Onze constitutioneele regee- rin'gsvorm dankt zijn ontstaan niet aan revo lutionaire theorieën. Voor ruimen volksinvloed èn in Engeland èn in de Vereenigde Staten heeft het Calvinisme steeds gepleit. Het heeft de opkomst en de ontplooiing van wat men het parlementaire stelsel noemt, bevorderd. Groen van Prinsterer heeft nooit voet ge geven aan absolutistische denkbeelden. Men denke hier vooral aan zijn houding in 1866, bij den strijd over de motie-Keuchenius. In 1865 schreef hij aan de kiezers: „De vooruit gang van het Europeesche staatsrecht ligt in de wijziging van den oorspronkelijken patri- monieelen aard der Europeesche rijken; ir het veldwinnen der overtuiging dat elke Staat de zaak van het algemeen, res publica, een samenleving voor het gemeenebest behoort te zijn. In dit, niet privaatrechtelijk, maar openbaar en echt republikeinsch karakter van den Staat (aan de verderfelijkheden eener al gen eene volkssouvereiniteit niet soortgelijk, en met een zellstf-ndig en krachtig koning schap zeer wel vcreenigbaar) ligt de voor waarde, het levensbeginsel en de levenskracht eener, in den zin en geest der Engelsche staatsregeling, nationaal-constitutioneele mo narchie. De Revolutie begon met alle mogelijke vrij heden te beloven. Maar zij ondermijnde e ener zijds den grondslag van het gezag en maakte anderzijds van den Staat een soort God, die tot alles bevoegd was. Zoo kon zij ten slotte slechts tot tyrannie leiden. Van wezenlijken volksinvloed was dan ook telkens weer geen sprake. Evenmin van vrijheid van godsdienst of van vrijheid van onderwijs. Reeds in 1829 werd van principieel revolutionaire zijde ge pleit voor „de noodzakelijkheid eener opvoe ding, met het staatsdoel /overeenkomt^ ADMINISTRATIES BELASTINGEN Billijke condities Accountantskantoor - i- C. DOGGER Hartmanlaan 62 - Telefoon 758 - Soes en deze is slechts gewaarborgd door de gan- sche leiding te geven in handen van den Staat". Het is, alsof men de Duitsche natio- naal-socialisten van tegenwoordig hoort. Men zegge niet, dat deze revolutionairen de op voeding der jeugd feitelijk willen opdragen aan de nationaal-socialistische partij. Immers dat maakt in casu principieel geen verschil. De „partij" is onder het nadonaal-socialisme Staatsorgaan. Niemand ontkent, dat onze staatkundige ontwikkeling ook beïnvloed is geworden door denkbeelden, die aan de Fransche revo lutie principieel verwant waren. Groen heeft wel eens opgemerkt, dat in de jaren 1815 1848 de dingen zijn gekomen uit Londen, doch v i a Parijs en Brussel. Maar het is toch aan Groen en aan de antirevolutionaire rich ting in het algemeen gelukt, om den invloed van Parijs telkens weer te neuraliseeren. Zoo zijn dan ook onze constitutioneele instellingen nog gaaf gebleven. De positie van de Kroon is ongeschokt. En onze Stat en-Generaal oefe nen op heel den gang van zaken grooten in vloed uit. In de cene periode laat zich die invloed ongetwijfeld krachtiger gelden dan in de andere. Ten deele hangt dit samen met politieke en voor een ander, deel met econo mische omstandigheden. Maar al wisselen de aspecten, de constitutioneele monarchie ver toont ook in dezen tijd, vvagrin zooveel wan kelt, nog eigenaardige kraiht. Vooral in de lanclen, waar de Calvinistische reformatie in vloed uitoefende (Engeland. Nederland). Het is dwaasheid om jiet huidige kies recht op zich zelf r-w. 'tionair te noe men. Het is stellig meertfif^w'met principieel bedenkelijke argumenten verdedigd. Maar waarom zou het op zich zelf zijn te veroor- deelen? Wie kan op goede gronden een be perkt kiesrecht in dezen tijd nog verdedigen Wie kan de juiste grenzen eventueel aan wijzen? Men heeft wel het pleit gevoerd voor „organisch kiesrecht". Maar in die richting kan men slechts, gaan, wanneer de maat schappelijke ontwikkeling daarvoor de moge lijkheden biedt. Hetgeen de nationaal-socialisten ons voor- tooveren met hun „corporatieven Staat" ge lijkt even weinig op den organischen opbouw door Kuyper e.a. nagestreefd, dan een visch gelijkt op een vogel. Zooals niet moeilijk valt aan te toonen. Zondag 22 Maaft 1936. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudckerk. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds. L van Schaik. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. Kerkgebouw Hees. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaik. HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. 10 uur Ds. B- Batelaan, Huizen. Nam» 6 uur Ds. B- C. Holland, Putten. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam 5.30 uur Ds. B. Alkema. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. N. Bijdemast VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Ds* N. Blokker, Utrecht. R.K. KERK. Kerk Stecnhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. 's Avonds 6.30 uur Meditatie. Kerk Nieuwerhoek. - p H. Mis 7.30 uur, Hoogmis io uur, 's Avonds 6 uur Meditatie. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. N.m. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de Heer J. de Vries va Soesterberg. R.K. KERK. ie H. Mts 7.30 uur. jEioogmfa 10.30 Meditatie, z uur* 4 f Dag Telefoon 636 Nacht Telefoon 703 HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur geen dienst. v LAGE VUURSCHE NED. HERV. KERK. Geen opgave. GEBOREN: Janny Hcndrika, d. v. G. J. Stuivenberg en J. van Lotten, Kerkdwarsstr. 14Aaltje, d. v. W. P. Dorrestein en A. Male- stein, Beetslaan 39; Dirk, z. v. A- J. v. d. Heuvel en P. Wiegmans, Veenzoom 7; Pe trus Hermanus, z. v. J. R. Rademaker en W. G. v. d. Brink, Laanstr. 42; Reinier Jo- hannes, z. v. G. Klarenbeek en J. A. Lablans, Van Manrenstr. 24; Cornelis Thcodoor, z. v. A. G. de Bruin en H. Hagedoorn, Becke- ringstr. 14: Nicolaas Wilhelmus, z. v. N. Werkhoven en R. Willcmse, Eemweg 7. ONDERTROUWD: T. Drost, 42 j„ Zeist en E. Haks, 32 j., K. Brinkweg 15; Th. J. A. C. van Zijll de Jong, 29 j-, Erica weg 4 en J. L. v. d. Noordaa, 34 j„ den Haag; W. Camper, 19 j„ Bosstr. 59 en H« Helmus, 19 j., Beetslaan 97. GEHUWD: H. v. Rouwendaal, 23 j- cn C. v. d. Krift, 27 j., Laanstr. 46; J. van Wilsum, 26 j. en A. M. de Zoete, 24 j., Baarn, Tulpstr. 24. OVERLEDEN: Anton Alleston Herman Hofmeester, 63 j., gch. m. M. Kramer, Heu- velweg 36; Elisabcth Staal, 78 j., wed. v- A. Krijnen, F. C. Ivuijperstr. 12Barbera Hel-ena Niewenhuis, 67 j., geh. m- C. Rijkse, Koninginnelaan 138; Rijk v. Logtenstijn, 69 j., wedn. v. R. J. Kok, Kerkpad Z.Z. 3; Jelier Bernardus v. d. Maden, 76 j„ geh. m. J. C. Venes, Torenstraat 13a. De Dolomieten en Venetië. Nutslezing. Woensdagavond was er in de kleine zaal van „Religie en Kunst" weder een bijeen komst van de afd. Soest van het Nutsdepar- tement, ditmaal voor een reislezing van den heer Pauwna. Na een enkel inleidend voord van de pre sidente dezer afdeeling, ving spr. zijn lezing over Venetië aan, aan de hand van talrijke buitengewoon mooie projcctiebcelden slaagde de heer Pauwne er volkomen in, de toe schouwers als 't ware een korte lijd over te brengen naar de marmeren sprookjesstad. Vanaf de aankomst over een 4 K.M. lange brug werd men langs de vele bijzonderheden dezer stad geleid. Dat dit de moeite waard was, bleek wel uit de groote aandacht waar mee spr. gevolgd werd. Bijzonder interes sant waren de opnamen van het oude, thans leegstaande Dogenpaleis en de St. Marcus- kerk, geheel van zachtgekleurd marmer in zuilen en platen opgetrokken. liet Dogen paleis bergt vele kunstschatten, vooral van schilderkunst. Hier vindt men o.a- het groot ste schilderij in olieverf ter wereld. De San Marco-catbedraal is een zeer bui tengewoon gebouw, daar het op de meest uitecnloopende wijze versierd is met beel den, marmer, zuilen, etc., uit andere landen. Sommige dier stukken hebben be langrijke historische waarde. Venetië is veelal water, doch er zijn ook nauwe, eigenaardig Italiaansche straten, die uitkomen op de Piazza, het bekende Vene» tiaansche plein, met de duizenden makke duiven. Buitengewoon scherpe opnamen van tref fende lichtvallingen werden vertoond. Ook de typische gondels met hun snaterende en za gende gondeliers kon men thans in hun echte omgeving aanschouwen. Opmerkelijk waren de vele paleizen en torens in streng Gotischen stijl, met prach tige, ongelooflijk rijke zuilen en Moorsche versieringen. Rondgaande door Venetië valt het op, dat geen enkele boom of bloem ge vonden wordt. Alles is marmer, marmer. Ver voermiddelen rijn er evenmin. Dat kan ook met, door de smalle straatjes met de vele brugjes en hoeken. Er bcerscht ia deze droom stad een eigenaardige rust, JM* de maakte mem de schitterende, doch vaak halsbrekende tochten door en over de Dolomieten mede soms glijdende over ijs maar altijd temidden van de schoonste natuurtafreelen. Ongetwijfeld een uiterst mooien en be- laagrijken avond. Waarschuwing. De Inspecteur van Politie te Soest, vestigt de aandacht van het publiek op de instelling van het „Nederlandsche Leger des Heils" en het bekende (Internationale) Leger des Heils. Door eerstgenoemde organisatie, die niet beschouwd kan worden als een bonafide in stelling van weldadigheid en reclasseering, wordt voordurend misbruik gemaakt van de gelijkheid in naam, uniform en methode van geldinzameling, en wordt verwarring op aller lei wijze in de hand gewerkt. Het verdient aanbeveling, alvorens giften af te staan, zich te overtuigen, dat wel dege lijk door het (Internationale) Leger des Heils, welke instelling volkomen betrouwbaar is, een beroep op Uw weldadigheid wordt gedaan. De Inspecteur van Politie, A. F. Schreuder. Begin van brand. Vrijdagmiddag ca. r uur brak aan de Bos straat een kleine heidebrand uit. De brandweer werd direct gealarmeerd door de sirene, doch bij verschijnen ter plaatse bleken enkele bewoners der Bosstraat met vereende krachten het vuur reeds meester te zijn geworden en te hebben gebluscht. Diefstal. Toen DinsdagvoozTiiiddag de kruidenier r« V. zich per fiets aan een der villa's aan den Amersfoortschen straatweg te Soesterberg vervoegde, voor het opnemen van boodschap pen, kwam hij bij 't verlaten van het erf tot de onaangename ontdekking, dat zijn rijwiel, dat bij 't hek geplaatst was, met mand ca boodschappenboekjes verdwenen was. Oranjevereeniging Soesterberg. Door de Oranjevereeniging „Wilhelmina** worden plannen uitgewerkt om op 30 AprH den verjaardag van H.K.H. Prinses Julian* een passende feestviering te houden. Het ligt in de bedoeling een middag te organiscercn voor de kinderen, terwijl voor den avond aan een feestelijke bijeenkomst voor de leden wordt gedacht. Noodlanding vliegtuig. Eén der vijftien vliegtuigen van de Lucht- vaart-afdeeling te Soesterberg, welke Don derdag aan een in Friesland te houden oefe ning zouden deelnemen, moest onder de gemeente Winsum een noodlanding maken wegens motorstoring. Hoewel het toestel nic| werd beschadigd moest het toch worden ge demonteerd en naar Soestdtberg overgebracht, Bazar O.L.S. Soesierberg. In de Vrijdagavond door het bazar-comitf der Openbare Lagere School te Soesterberg gehouden bijeenkomst, deelde de voorzitter, de heer D. Lub, mede, dat de netto-opbrengst bedroeg f 881.36. Een flinke voorraad goe deren is nog overgebleven. Dank werd ge bracht aan het Bazar-comité en allen, di<j aan het groote succes hebben medegewerkt Begrafenis J. B. van der Maden. Zaterdagnamiddag had op de Ned. Herv. ïgraafplaats alhier onder groote belangstel ling de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van den heer J. B. van der Maden, voorzitter van de afd. Soest van dc* Koninklijken Nederl. Bond van oud-onder, officieren. Onder het brengen van een laatsten groef. met het met rouw omfloerst vaandel, werd de kist in het graf neergelaten, waarna men bloemen in de groeve strooide. Hierna trad de heer Phnff, gep. kolonel naar voren en sprak als cere-voorzitter va* den Bond woorden van troost tot de achter gebleven weduwe ea verdere familieleden. Tenslotte voerde Ds. J. I- van Schaik nog het woord en las enkele verzen uit het Evan gelie van Mattheus, waarmede deze ploer tigheid was beëindigd, Vele bloemstukke* dekten bet gató,

Soester Courant | 1936 | | pagina 1